Officieel Nieuws- en Advertentieblad gs Mz., mdseh e „VOORUIT! DERDE BLAD. 5de Jaargang. No. 21 deren, ens, ee en werken, harnii n, Delft, fG. IJS, DEN BOMMEL: No. 20 12 April 1905 ingezonden stukken Correspondentie Gemengd Nieuws. tegenheid slangrijke ire deug- t is 60 ct., 6,de 29,25. eh eel uit- onver- een deel kking. p wordt tegeis cht en geruild. ERLN'G j en Gulden. 'erleent Credle- leposito, koopt coupon», sluit tlën en verricht [en tot het ï£a«- iber 1903. f 2.724.351,65 - 931.662,41 - 136.024,17 MOENS, Directeur. en omstreken roo-u-retix. ags 1,45* uur. ags 3,uur. nheid van de g te Rotterdam) van 1,45. »g: in plaats van lag: in plaats van teutr. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) OUDE-TONGE, 10 April 1905. Mijnheer de Redacteur. Waarschijnlijk is het overbodig op te merken dat in het door mij 't laatst ingezondene in „Vooruit" enkele misstellingen der correctie zijn ontsnapt. Op ééne evenwel wensch ik toch uwe aandacht te ves tigen, daar deze door hetgeen verder volgt een struikelblok is, en wel, dat de aanhaling: „Boter, ijzer, een jas kunnen niet tegen andere goederen (bv. geld) worden geruild, met. a. w. hebben ruil waarde omdat zij arbeid kosten; moet: m. a. w. hebben geen ruilwaarde omdat zij arbeid kosten. Achtend, van U. d. dien. J. C. BRESIJN. Z. te O. T. Zonder onderteekening plaat sen wij geen ingezonden stukken. Vreeselijke ziekte. De vreeselijke ziekte die in West-Duitschland in den laatsten tijd erg heerscht, en daar „Genickstarre" heet, (verstijving in den hals) eischt steeds nieuwe slachtoffers. Te Köningshütte, in Silezië, zijn tusschen 1 en 6 dezer weer drie volwas senen en 20 kinderen aangetast, van wie de volwassenen allen en verder 11 kinderen zijn bezweken. Te Nahfort zjjn vijf menschen aangetast, te Ostenwalde bij Osnabrück drie. Een moord. Een rechter van instructie te Toulon (Pr.) zekere Picard, is door zijn min nares, eene mevrouw Julien in hare woning doodgeschoten. Mevrouw Julien heeft daar na zichzelve ook een doodelijke wond toe gebracht. Afschuwelijke moord. Een moord, zoo on- menschelijk, zoo afschuwelijk als voor een paar dagen in de gemeente Psalzdorf aan de Duitsche grenzen tusschen Goch en Kleef plaats vond, zal wel zelden voorkomen. Zekere S. ontmoette op een beugelbaan een ingezetene, kleermaker van beroep, die vroeger als getuige tegen was hem opge treden, waardoor hij tot eene vrij hooge geldboete veroordeeld werd. S. nu [zocht twist met den niets vermoedenden man en haalde zijn beide kameraden onder dreige menten over gemeene zaak met hem te maken en 't optreden van vroeger betaald te zetten. Eerst werden 't slachtoffer de kleeren tot op 't hemd van 't lichaam ge scheurd en gesneden, waarna dit met mes sen bewerkt werd en wel in die mate dat het been aan de dij letterlijk van het lichaam werd gesneden en de darmen uit het lichaam puilden. Het gezicht was door talrijke messteken misvormd, neus en ooren afgesneden, zoodat 't lijk nauwelijks her kenbaar was en de met de schouwing be laste doctoren verklaarden zooiets afschu welijks nimmer gezien te hebben. Twee uren na dien had de moordenaar nog den treu rigen moed zich te gaan overtuigen of de levensgeesten wel geweken waren. Kort daarop werd het monster met zijn beide kornuiten gearresteerd en achter slot en grendel gebracht. Men kan er zeker van zijn dat de justitie niet zoetsappig met den el lendeling zal omspringen. (L. IC.) Muiterij onder emigranten. Uit New-York wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld: Het Fransche stoomschip „Montréal" van de Compagnie Trasatlantique, komende van Havre, is na een overtocht die negen en dertig dagen heeft geduurd, hier aangeko men. Ongeveer achthonderd emigranten, Rus sen, Duitschers en Grieken, bang door den langen duur der reis, die door slecht weer veroorzaakt werd, en vreezende dat gebrek aan levensmiddelen zou ontstaan, sloegen 10 Maart te Payal, op de Azoren, aan het muiten en dwongen den kapitein liet anker uit te werpen. De kapitein moest naar Ha vre seinen, waarop het stoomschip „La fayette" van daar werd nagezonden. Toen de „Lafayette" aankwam, gingen de muite lingen op 236 na, op dat schip over, waarna de beide schepen hun reis naar New-Yorli voortzetten. Uit het land van de speelbank. Te Monto Carlo heeft de algemeene vergadering van aandeelhouders plaats gevonden van de naamlooze vennootschap, die het speelhuis exploiteert. De netto winst over 1904 heeft ongeveer 18 millioen gulden bedragen, d.i bijna een millioen meer dan verleden jaar. De vergadering heeft het dividend op 12 pet. vastgesteld. De ramp in Engelsch Indië. De onrust over de ramp welke Indië getroffen heeft in den vorm van een vreeselijke aardbeving, neemt in Engeland voortdurend toe want terwijl dagelijks ernstiger berichten van het tooneel des onheils ons bereiken, blijft grootendeols tengevolge van het verbroken zijn van alle communiecatie met de getroffen landstre ken en plaatsen elk officieel bericht uit. Telegrammen uit noordelijk Indië behel zen intusschen dat geheele steden als weg gevaagd en geheele streken verwoest zijn, vooral rondom Dharmsala en Kangra. En kele menschen zijn uit Dharmsala to Lahore aangekomen, maar zoo op van de zenuwen dat zij niet veel kunnen zeggen. Depuy, chef der politie, heeft zijn heele gezin ver loren. De bisschop van Lahore en zijn geoste lijken zenden doodkisten naar Dharmsala. Uit Lahore werd gisteren geseind dat er waarschijnlijk nog levende menschen in de puinhopen in het district Kangra zijn opge sloten. Kitchener heeft twee compagniën sappeurs en 600 genisten naar Dharmsala gezonden, die naar slachtoffers zullen zoeken. Eene gruwelijke misdaad. In het dorp Pasje Sabci, elf kiliometer ten noorden van Mo- nastir, is weer eens een vreeselijke misdaad gepleegd. Daar is de Grioksche geestelijke Angelos met twee zijner verwanten uit den weg geruimd met behulp van geweerscho ten en messteken. Daarna zijn hun huizen ten overvloede nog in brand gestoken. De vader van Angelos is in hetzelfde dorp reeds in April 1903 vermoord. De misdaad is hoogstwaarschijnlijk uitgelokt door Bulgaar- sche patriarchistische dorpsbewoners die, zich herhaaldelijk over den vermoorde had den beklaagd, omdat hij hen, naar hun zeg gen, door de gendarmes liet mishandelen e"h aan de Turken verried. De daders zijn overigens bekend. De moor den zijn het werk van een bende van een vijftig tot zestig man onder aanvoering van den beruchten Dimko, die den laatsten tijd zich een moordenaars en brandstichters- befaamheid belang heeft verworven in Mona- stir Perlepe en Kroesjewo. Het district Kastoria, hoewel niet het operaterrein van Dimko, is niet minder onder den indruk van Bulgaarsche gruwel daden. Behalve den moord op den Griek- schen onderwijzer Wasil te Seloma is de bevolking daar hevig verbitterd door het platbranden van het Grieksche klooster Certlovo, ten oosten van Kastoria, door een Bulgaarsche bende van naar schatting een honderd man. j Niet gelukkiger is het district Ochrida.' waar eveneens talrijke misdaden plaats heb ben, die de Turken op rekening der Bulga ren stellen en de Bulgaren den Albaniers ten laste leggen. Wat Monastir betreft, heeft de Porte een groote fout begaan door de terugroeping van den flinken politieambtenaar Kiamil- effendi, sedert wiens heengaan de veiligheid in het wilajet sterk heeft geleden. Aan den ernstigen wil van de Turksche regeering om tot betere toestanden te geraken wordt vaak terecht getwijfeld. Een tragische geschiedenis. Een loteling van Marcinelle (België) trok bij de loting een hoog nummer, dat h9m van den dienst vrijstelde. Zijne broeders waren zoo verblijd dat zij den uitslag direct gingen mededeelen aan een vriend, die ziek te bed lag, lijdende aan pokken. Een gevolg van die onvoor zichtige samenkomst was, dat beide broeders kort daarna aan de pokken overleden, ter wjjl de zieke vriend herstelde. De loteling was door zijn verlies zoo getroffen, dat hij in een oogenblik van wanhoop, een einde aan zijn leven maakte. Naar aanleiding van de Kamerdebatten. De correspondent van de Telegraaf te Winschoten schrijft: De heer Ketelaar heeft dezer dagen in de Tweede Kamer ter sprake gebracht een geval, waarbij te Rouveen pressie was uitgeoefend, om kinderen van de openbare school af te nemen en te zen den naar de gereformeerde school. Destijds was de heer R. Kiers onderwijzer te dezer stede, hoofd der openbare school te Rouveen. Daarom wendden wij ons tot hem om lichtingen betreffende deze in de Tweede Kamer besproken geschiedenis. Hij doelde die als volgt mede: Grietje, dochter van Albert Mannes ging naar de gereformeerde school te Rouveen. Zij was vaak ziekelijk, waardoor haar het schoolpad van een half uur moeielijk viel. Dit was een reden, waarom de ouders besloten het kind naar de openbare school te zendendie was in de onimiddelljjke nabijheid. Ruim een jaar later moest Berend Mannes naar school. Ds. Van Mecholen en de heer Bouma, hoofd der ger. school, deden hun best, Berend voor deze inrichting te ver overen. Tevergeefs echter, Berend ging ook naar de openbare school. Weer een goed jaar later kreeg Berend een broertje (of een zusje misschien, maar dat doet er niet toe). Het kleintje moest worden gedoopt. Voor dit doel bracht Albert Mannes een bezoek aan ds. Van Mechelen. Deze verklaarde zich bereid het kindje te doopen, onder voor waarde echter, dat Mannes zijn oudere kin deren van de openbare school af zou nemen en naar de gereformeerde school zou zenden. ran 1 6 regels f 0,60. 0,10. iar plaatsruimte. ilechts tweemaal berekend, s en Advertentie-Bureaux -tentiën aan. te Middelharnis. 3n kosten voor zijn vakoplei- ogen te maken, alle kans op leiding verliest. De werkzaam- ners, die hij zou moeten be- n ze te leeren, mogen in de a bedrijven door niet-leerlin- rorden verricht. Zoo blijft het het arme gezin niets anders sjouwer te worden, dan zich en voor enkel „unskilled la- rkman, die geen vak verstaat) nig normaal vooruitzicht van tot vakarbeider te brengen." ontwerp wet wordt, zullen er sglementeerde vakken slechts opgeleide arbeiders, maar 3 totaal onkundigen zijn. de eerste kan dan slechts wiens ouders gen oeg in goeden om zijne opleiding te betalen de begaafde jongen van den er den titel van gezel slechts uitzondering zal kunnen ver- ïerlingovereenkomst blijft de an 't leergeld volkomen vrij. vak zullen zich de meeste aanbieden? Natuurlijk waar tzichten het best zijn, dat is ten, waar 't meeste loon wordt 3n natuurlijk gevolg daarvan it de toegangsprijs, die leer en te betalen hebben, des te zijn. 'dt een goede loonbetrekking icht van de meer gegoeden sleine burgers en den arbei- ,nd, een minder loonende de ;n brok voor de minst-be- ardoor zal een splitsing in standen intreden, tusschen iden en verschillende bedrij- aam. ordt de goed bedoelde poging g van 't leerlingstelsel in de 3n waar drukkende bepaling •re klassen der arbeidsbevol- er gevaar is de uitbuiting van t aantal leerlingen door kleine noemt men in vele fabrieken die aan den eigenlijken vakarbeid geen naar slechts bandlangersdiensten ver gewone levenslust kwam boven; ik kuste de goede, oude dame de hand en zei „U heeft volkomen gelijk, tante en u zult terstond uw rust weer hebben, doch eerst moet u nog eens, als altijd optreden als de verstandigste raadgeefster van uw onwaardigen pleegzoon: zeg mij nu eens, hoe kan ik nu het best mijn voordeel doen met de omstandigheden? u weet hoeveel moeite, ik al ge daan heb." „En niet altijd op de verstandigste manier, „ant woordde zij vergenoegd en ging opgewekt verder, „maar zoo beval je mij toch veel beter, dat lange, ernstige gezicht van daar even misstaat je geheel. Nu wil ik je ook een verstandigen raad geven. Het is nu pas elf uur, je hebt dus nog ongeveer twee en een half uur tyd, want naar alle menschelijke be- dafc men zoo laat niet meer opendeeddaar wilde men gebruik maken van den ongelegen tijden vroeg mij het driedubbele van den gewonen prijs: elders was het weer wat andersdoch als men verliefd is en bepaald iets wil, kan men veel moeilijkheden overwinnen: zoo kwam ik dan ook eindelijk als Spanjaard in de zaal, toen reeds velen, waaronder ook Elze, hun masker afgelegd haddeu. Om nu haarfijn te gaan vertellen hoe ik mijn lief desverklaring heb ingericht zal wel niet noodig zijn maar de hoofdzaak was, dat ze gelukte. Toen ook ik mij demaskeerde, was het mij een genot Elze's verschrikt en toch verheugd gelaat te zien, en als muziek klonk haar zachte, verwijtende vraag: „Waar is u den ganschen avond geweest Dit begin gaf mij alle hoop op hetgeen volgen zou, pagne, en dat gelukte zoo goed, dat ik, toen ik in den laten avond of liever in den vroegen morgen het hoofd in de kussens vleide, een gevoel had als de gelukkigste en tevredenste menschop de wereld, en zoo iets is ook niet te versmaden. I)en volgenden morgen stroomde het gevoel van geluk met de nieuwe kracht van den jongen dag mij weder door de aderen. Ik kon het in huis niet uithouden, ging van den bloemist naarden goudsmid, en dwaalde toen zoolang doelloos door de straten tot ik met eenige zekerheid vermoeden dorst, dat Elze van de vermoeienissen van het bal uitgerust en goed en wel bij tante aangekomen was. Toen sprong ik de stoep op alsof ze maar één trede telde en het was mij, of het ware, echte leven nu eerst beginnen zou. Den volgenden dag zou Elze naar huis reizen en en lateren trein volgen om haar ou- iewensch bekend te maken, van dezen eersten en laatsten dag dat er waren zonder ofliceel verloofd te 'ij recht gezellig bij onze oude, lieve ttendorp om een verkwikkenden bowl alleen tante en niemand anders dien te maken. Er was evenwel geen punch it om mij op te vroolijken, want de teeg mij zoo naar het hoofd, dat ik lijk niet recht wist wat ik deed. kheid sloeg somtijds tot overmoed over stekelijk op mijn anders zoo ernstig mede lachte en schertste dat het een tante, die leefde van luim en humor, nde spreekt van zelf. ?rwijl ik als een dandy met een sigaar edgunstig toegestaan was te mogen ïen de tanden de kamer op en neer .s. op een stoel liggen het heksenpak van het nu tot het verleden behoorend bal. In'een eenigszins opgewekte stemming is Jmen ge woonlijk niet erg bedachtzaam of nadenkend.ik was het ook niet. Ik neem, welke booze geest mij er toe dreef weet ik niet, de kap van den stoel, zet dien op, treed daarmee voor den spiegel, verzadig mij aan het ge zicht en zeg dan stralend van zelfvoldoening „Die kap heeft me toch gisterenavond uitstekend gestaan 1" De uitwerking dier woorden was vreeselijk. De verlammende ontzetting, welke mij met gieren klauwen aangreep, die zachte stem, welke mij toch door de ooren gilde, toen ze sprak (Wordt vervolgdA -

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1