„YOORUIT! [chappi), IN. TWEEDE BLAD No. 20 12 April 1905 ïide elding, 1LSDIJK. Plaatselijk Nieuws 5 JJ iCHT 1871 Door duigenden 126 jaar gebrolkl flacon, flacon. bamis. rm U Alkrn**#). bkom® met J*fc- 1 136. gewaarborgde r.jj in stukken erkrijgbaar bij 331). |boekkapitalen aen- en buiten iet sluiten van Sop binnen- en ling enz.; ten zeer billijke bepalingen die tig a3/4°/o 3 »/o 3Va°/o MIDDELHARNIS. By de op 7 April alhier gehouden stierenkeuring waren ter keuring opgekomen 50 stieren, waarvan 7 tweeja rige en 43 éénjarige, De pryzen vielen ten deel aan de stieren van B. van Vugt, Oude Tonge 2 jarige f150. J. Zeedijk, Middelharnis 100. J. Lodder, Ouddorp 1- 100. H. Grootenboer, Dirksland 100. C. Bresyn, Middelharnis 50. C. de H. v. Dorsser N. Tonge „50. De heer G. B. Stehouwer, Notaris al- hieris bj Kon. Besluit als zoodanig benoemd te Maassluis. De heer J. J. Kok, ontvanger der di recte belasting en accijnsen, is als zoodanig benoemd te Geldermalsen. Door het bestuur van de Cmdelandsche polders alhier, is het verrijden der grint van de kaai naar de plaats van bestemming gegund aan C. Noordyk Hz Onze vroegere dorpsgenoot A. Driesse vertrekt 15 April naar Noord-imerika; terwijl hij zijn huisgezin nog tijdelijk ach terlaat. Tegen A. L. uit deze gemeent6 is pro cesverbaal opgemaakt, wegens het met een flets rijden zonder licht, later dan een uur na zonsondergang. De aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere school zal plaats hebben op Dinsdag 2 Mei a. s. des nam. 5 uren. De levering van de benoodigde grint voor deze gemeente voor het jaar 1905 is by inschrijving gegund aan J. v/d Heuvel van Sliedrecht, voor f 1.49 per Meterterwijl het verryden der grint van de kaai naar de bestemde plaats is gegund aan den vracht rijder C. Hoordijk, voor f 0,42 per Meter. Tegen A. v. S. uit deze gemeente is procesverbaal opgemaakt, wegens het niet op tyd aangeven van zyn hond. Toen Woensdagavond de Middelharnis- sche stoomboot van zyn eerste Zomerdienst reis terugkeerde had hy het ongeluk in de buitenhaven aan lager wal vast te raken, waardoor hij eerst om 9,30 ure, in de kaai aankwam. Tot deelneming aan het examen voor aspirant Machinist der Koninklijke Neder- landsche Marine heeft zich voor dit jaar een persoon uit deze gemeente aangemeld. Zaterdagavond werd in deze gemeente de orde verstoord, daar A. V. uit Sommels dyk. Nietskwaad vermoedende voorbijgan gers liepen gevaar door dien woesteling, een blauw oog op te ioopen, gelukkig maakte de politie er een einde aan door hem naar het arrestantenlokaal te brengen. Deze week tot aan 3 Mei aanstaande kunnen de ouders hunne kinderen als leer lingen laten inschrijven voor de Ambachts school. Deze maand zal een tentoonstelling worden gehouden van de voorwerpen, die door de thans op de dag- en avondschool bezoekende leerlingen zijn vervaardigd. Wij twijfelen niet of van de gelegenheid tot het bezichtigen van die voorwerpen zal door velen worden gebruik gemaakt, temeer daar het thans voor de eerste maal is, dat de ouders zich kunnen overtuigen van de vrucht, die het ambachts- schoolonderwys afwerpt. In het Bouwkundig Weekblad lezen wij een opstel van den architect J. Verheul Dzn. te Rotterdam over het raadhuis alhier en een afbeelding, met den wensch, „dat het den burgemeester alhier gelukken moge de noodige middelen te verkrijgen, om den gevel weer in zijn oorspronkelyken toe stand terug te brengen". Ik doe het lekkertjes niet. Slager H. moet vanjlandbouwer B. drie vaa- re koeien gekocht hebben tegen 35V2 ct. per kilo met 5% korting. Nauw gekocht, weigert B. den koop gestand te doen. Deurwaarder eischt bij exploit handhaving van den koop. Mishij doet het lekkertjes niet. De volgende visehsloepen zijn te IJmui- den binnengekomen met eene besomming van Schip Schipper Besom. LuctoretEmergo W. v. d. Hoek f 615.— Johanna HendrikaA. de Koning 1230.— SOMMEISDLJK. In de plaats'van den marchaussee van Hoof is alhier gestationeerd de marechaussee Nootebaart van de Brigade Berg-op-Zoom. De marechaussee's Bats en Hermans, welke hier gedetacheerd zijn geweest, zyn bevorderd tot Brigadier (onderofficier) tevens hulp officier van Justitie. Een zekere schippersknecht M. v. d S. die aan boord van een alhier in de kaai liggend vaartuig een bruilofspartytje had waargenomen en te veel van het Schie- damsche nat genoten had, kreeg opeens aan den Langenweg bij de Vluchtheuvel een modderkuur en sprong uit aardigheid tot schrik van zijn kameraden in den moddersloot. Bemodderd en nat van binnen en van buiten, ging hy onder de grootste pret de herberg by de wed, Huisman binnen. In antwoord op het door den heer D. de Haas te Middelharnis en andere inge zonden adres, houdende verzoek de Voorjaars Veemarkt te Sommelsdyk op 26 April a. s. tengevolge der Israeliesche feestdagen te verdagen, hebben B. en W. der gemeente bericht, dat de Raad in zijn vergadering van 7 April na rijp beraad besloten heeft afwyzend op dat verzoek te beschikken. Wel jammer, dat de veemarkt thans vele handelaars, waaronder de bekende groote Duitsche paardenhandelaars zal missen. Aan de Wed. Marinus Blok is ingevolge art. 113 bis der Militie wet een vergoeding van f 0, 30 per dag toegekend, gedurende den tyd dat haar zoon Marinus zich inwer- kelyken dienst zal bevinden. De loteling B. Kransse lichting 1905 is bij het 3e Regiment Infanterie (Bergen op Zoom) ingedeeld terwijl de milicien J. L, de Vogel, die na een uitstel van werke- lyken dienst gedurende 2.jaar, Zaterdagj.l. is vertrokken naar zyn garnizoen. Commissie tot stichting van een Flak- keesch Ziekenhuis te Sommelsdijk. De zuivere opbrengst van de gehouden verloting, tombola en concert bedraagt f 2601,50, waaronder f 125 van de Buiten- landsche Bankvereeniging en haren direc teur te Amsterdam. In een gecombineerde vergadering van het damescomité en de commissie heeft het eerste comité rekening en verantwoording gedaan, welke met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Het woord van dank, dat de voorzitter, de heer A. J. dé Graaff, tot de dames richtte voor hunne vele helan- gelooze bemoeiingen ten bate der goede zaak, was voorzeker wel verdiend en terecht noemde ZEd. Mevrouw Knöps-Düetz te Sommelsdyk, de onvermoeide kampvecht- ster voor de verwezenlijking van het plan. Onder de zoo welwillende medewerking van allen meende de voorzitter terecht een afzonderlijk woord te moeten richten tot notaris Stehomver te Middelharnis, die geheel belangeloos de verloting en later de verkoop der niet afgehaalde prijzen zoo uitstekend regelde. Nadien is mug ingekomen door toedoen van onzen yverigen voorzitter een gift van f 100, van een belangstellende welke on bekend wenscht te blijven. Moge dit voorbeeld bij onze rijke mede burgers navolging vinden. DIRKSLAND- Op Woensdag den 19 April a.s. des nam 2 uur zal er op het Gemeente huis gelegenheid zijn tot kostelooze inenting en herinenting. Dat de voordeeltjes de wereld nog niet uit zyn, bleek den veehandelaar H. G. alhier. Hy kocht n.l. te Ouddorp een stier tegen gewonen marktprijs. Op de stierenkeuring viel hem den eersten prijs van f 100 ten deel. Daarna verkocht hij het dier naar men zegt voor f 70 boven den gewonen markt prijs. De heer G. L. Warnaer Jr. behaalde gisteren op de gehouden landbouwtentoon stelling te Rotterdam, den eersten prijs voor den besten niet gemesten os geboren in 1902. MELL1SANT. De Burgemeester heeft be- kend gemaakt dat het kohier No 4, de be lasting op bedrijfs en andere inkomsten, door den heer Directeur der directie belasting is executoir verklaard, en den ontvanger ten invordering is terhand gesteld. Volgens den regenmeter viel in Maart j. 1. over 15 regendagen 64,5 m M. regen tegen 29.5 mM. over 8 regen dagen in die zelfde maand 1904. Gedurende Maart j.l. werden aan het Rykstelefoonkantoor 45 telegrammen be handeld zijnde verzonden 30 telegrammen ontvangen 15, berichten. Het Rykstelefoonkantoor is met ingang van Zondag j.l., op Zon-en Feestdagen ge heel gesloten geworden. Als zonderling kan gemeld worden dat in de afgeloopen maand Maart geen geboorten of sterfgevallen in deze gemeente voortkwamen. De in deze gemeente gehouden collecte, voor de hulpbehoevende bewoners van het eiland Marken, slachtoffers van den gewel digen brand in Februari j.l. heeft een ver- bazenden som van f 6,50 opgebracht. In Maart 1905 vestigden zich in deze ge meente 62 personen en vertrokken er 30. Wat de gemeente met (daar er geen ge boorte of sterfgevallen voorkwamen) met 32 inwoners vermeerderde. Met welke reusachtige schredende Ant. kiesver „Vreest God, Eerd den Koning, onder Nederland en Oranje" sinds de stich ting door Mr. H. d. Wilde in 1901 is achter uit gegaan, blykt uit de groote verandering van het leden, dat bij de stichting 74 be droegen nutotongeveer20pers. is geslonken. En we gaan verhuizen, wie gaat er meel" -HERRINGEN. De verlofganger H. de Geus, lichting 1902 is tegen 21 Augustus 1905 opgeroepen om naar zu'n garnizoen Breda terug te keeren en zoo eenigen tijd onder de wapenen te vertoeven De verlofganger J. Kareis lichting 1902 is tegen 24 Juli 1905 opgeroepen om naar zu'n garnizoen Breda terug te keeren voor herhalingsoefeningen. De verlofganger H. Gebuys lichting 1901 is tegen 7 Augustus 1905 opgeroepen om naar zyn garnizoen Helievoetsluis terug te keeren om van 7 Augustus 1905 tot en met 2 September 1905 onder de wapenen te blijven. B. en W. van Herkingen maken be kend dat een afsohrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1905gedurende vijfmaanden van 7 April 1905 tot en met den 7 September 1905 voor een ieder ter lezing ter gemeente secretarie is n STELLENDAM. De Muziekvereeniging alhier zal a.s. 2e Pinksterdag deelnemen aan het concours te Nieuwenhoorn. Het zoontje van den heer Biemond alhier, dat onlangs in het gelaat werd ge troffen door een kogeltje, is dezer dagen uit ziekenhuis te Rotterdam teruggekeerd. Men is er echter niet in geslaagd het kogeltje te verwijderen, zoodat hij eerstdaags nog weer terug zal moeten. De Burgemeester der gemeente brengt ter kennis van ouders of voogden, dat tot den 22en April as. gelegenheid bestaat tot het doen van aangifte voor het plaatsen van leerlingen op de O. School. Onder over legging' van vaccine bewijzen behooren de ouders zich voor dien datum aan te melden by het hoofd der school. Door de firma Jansen alhier zal een verzoekschrift bij den raad dezer gemeente worden ingediend tot het verkrijgen eener vergunning in hun werkplaats een petro- leummotor te mogen plaatsen. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst over het jaar 1905/6 voor deze gemeente bevat 259 namen van kiezers voor de Tweede Kamer, 258 voor de Provinciale Staten en 236 voor den Gemeenteraad, terwijl deze getallen in het vorig jaar respectievelijk beliepen 279. 278 en 278. GOEDERËEDË. Ter benoeming van een Dijkgraaf voor de polders „Oud- en Nieuw- Westerloo" en Nieuwe Oostdyk" zyn op de voordracht geplaatst de heeren lo T. Lodder Czn (aftredend,) 2e J. den Berzamen en 3o D. Breen. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst 1905/6 voor deze gemeente bevat 205 namen van kiezers voor de Tweede Kamer. 204 voor de Provinciale Staten en 181 voor den Gemeenteraad. Het vorige jaar bedroeg dit aantal respectievelijke 186, 186 en 183. Tegen Woensdag, 12 April a. s. des morgens ten 10 ure is door den Raad dezer gemeente eeneOpenbare Vergadering belegd. Aan boord van de blazerschuit G.O. 4 bevaren door schipper T. Tanis alhier, is eene postduif komen aanvliegen. Het diertje had een nikkelen ringetje aan één der pooten waarop stond Sc. b '04-4212. Naar wjj vernemen, zyn door de heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie geene bedenkingen geopperd, tegen het in erfpacht uitgeven van grond voor het bouwen eener scheepstimmerwerf aan den z. g. Havendijk. De toelating van leerlingen op de Open bare Lagere School zal plaats hebben op Zaterdag den 22 April a.s, des voormiddags van 10 tot 12 ure ten Raadhuize alhier. Uitgaande van de Heeren J. L. Bos schieter, A. van Schouwen en D. Lodder circuleert alhier en in de naburige gemeenten Ouddorp en Stellendam eene inteekenlijst, ten einde a. s. Vrijdagavond in het hotel „De Gouden Leeuw" alhier te doen optre den de bekende Vlamingen de Heeren Hul- lèbroeck en De Vos, beiden te Gent woon achtig. Hun doel is, eene voordracht te geven over: „De Geschiedenis van het Viaamsche Volkslied." Voorzeker mag men aannemen, dat de avond zeer genoeglijk zal zijn, wijl ge melde heeren talentvollezangerszynenhim- ne voordracht door zang zal worden afge wisseld. Steeds weten ze het aanwezige pu bliek te boeien en door eenvoudige, doch tegelijk wonderbaar schoone voordracht on der den indruk daarvan te brengen. De toegangsprijs is f 0,50 per hoofd. J. 1. Zaterdagmorgen ten 11U2 ure zyn in de Gemeentelijke Bewaarschool twee kin deren gevaccineerd, terwjl de vorige week een achttal aan die kunstbewerking werd onderworpen, zoodat in totaal tien kinderen zyn ingeënt. Hieronder bevonden zich 7 kinderen van 1 3 jaar en 3 van 3—6 jaar. In de laatst gehoudefl vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van den „Rooklaasplaat" is ter voorziening in de vacature wegens periodieke aftreding van den Heer Vogel als dijkgraaf de navolgende voordracht opgemaaktlo de Heer C, A' Vogel, 2o T. de Eerzamen Az. en D Lodder. NIEUWE TONGE- Bij de op 5 dezer ge houden vergadering van Ingelanden van den polder Klinkerland, werden gekozen voor Gezworens tot le Oandidaat de aftre dende heeren O. Vreeswijk en D. Kardux, tot 2e en 3e Candidaat de heeren J. Kievit, J. Kardux, M. Lokker eu J. van der Made. Door denOnbezoldigden Rijksveldwach ter J. C. Dekker alhier, is proces-verbaal opge maakt wegens jachtovertreding tegen P. T. en S. M. van Middelharnis, het geweer en een haas zijn inbeslag genomen. Door Cent Tieleman herbergier alhier is opnieuw vergunning gevraagd tot den verkoop van sterkendrank in het klein in het perceel plaatselijk gemerkt A162 staande aan den Zuiddijk te Nieuwe Tonge. In deze gemeente is opgericht eene musschengilde, aanvankelijk bestaande uit 17 leden. Daar de oprichting van zulk een vereeniging zeer zeker nuttig genoemd mag worden, is uitbreiding van het aantal leden zeer gewenscht. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente brengen ter algemeene kennis dat op donderdag 13 April as. des morgens te 10 ure, op het gemeentehuis zal worden overgegaan tot de regeling van het personeel der brandspuit. Hoe noodzakelijk het is dat men vaste trappen heeft om op de zolder te komen bleek vrijdag jl. alhier. De landbouwers- knech W. K. zou van de zolder komen, zoodra hij op den trap stond schoof deze onderuit en viel hij van den zolder in de gang, en heeft zich zoodanig bezeerd dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Zaterdag 15 April as. des avonds 7 uur zal de heer D de Kerk Lid van 2e Kamer en Lid van den Gemeenteraad te Rotterdam, in het lokaal van den heer T.H. Holleman alhier eene lezinghouden met het onderwerp Arbeidersbelangen. OUDE TONGE. Woensdag j.l. zijn de Mare chaussees Kroes en Volaart naar hunne respectieve standplaatsen Hilvarenbeek en Willemstad terug gekeerd, en zijn vervan gen door dp Marechaussees van 't Hoff van Helmond en Lenauts, van Heeze. J.l. Donderdag is alhier eene vrijzin nige kiesvereeniging opgericht. Gedurende den tijd dat de loteling Jan de Boet van de lichting 1905 onder de wa pens zal verblijven is aan diens vader een vergoeding toegekend van 50 cent per dag. Binnen eenige dagen zullen de welbe kende Vlamingen de heeren Bmiel Hulle- broeck en Jan de Vos op hun rondreis door ons land ook te O. Tonge en te Goedereede optreden. De op ons eiland bestaande (af- deeling van het Algemeen Ned. Verbond heeft het optreden dezer kunstenaars, welke 't vorig jaar reeds het Oude Tongsche pu bliek zoo'n genotvollen kunstavond bezorg den, mogelyk gemaakt. Zy zullen vertellen van den grooten meester Peter Benoit,die groote kampvechter voor 't Viaamsche Volkslied. En wilt ge weten, lezer, hoe die liederen moeten worden voorgedragen, geen eminenter vertolkers van de schoonheden der Viaamsche taal, die spruit onzer moe derspraken kunt ge vinden dan Hullebroeck en Jan de Vos. Ziehier hoe bevoegde beoordeelaars over hun avonden denken: „Wij hebben thans in Gent, Antwerpen Oostende en zelfs te Brussel waar de veldbloem daarvoor zorgde liederavonden voor het volk. Wij hebben liederboeken van het Willemsfonds, het Davidsfonds, enz. Maar wil men grondig aanleeren hoe de Vlaamsch liederen oudere en nieuwe moeten voorgedragen worden, dan kan men gerust de hhn. Hullebroeck en Jan de Vos ontbieden. Zy zingen en spreken de H. Hullebroeck is een flinke voordrachtgever, die door elk publiek begrepen en met ge noeglijkheid aanhoord wordt opeen wjze echt Vlaamsch, zonder voornaamheid, ge moedelijk, roerend en streeleud. Dinsdag hebben de hhn. Hullebroeck en Jan De Vos hun avond gewijd aan de Ge schiedenis van het VlaaniBch Volkslied On- mogelyk hier uit te weiden over het tal liederen en wenken, die de hhn. Hullebroeck en Jan De Vos ons ten beste gaven. Oor sprong, ontwikkeling van het Viaamsche Volkslied, dat alles door wel gekozen voor beelden gestaafd, het was in een woord, een Viaamsche muziekavond, zooals men er in de hoofdstad maar te weinig genie ten kan. Ook hét moderne lied bleef niet op het achterplan. Vermeiden wij onder meerdere voorgezongen liederen Van hon ger en van koude van Ed. Blaes en het Wiegelied van Jef Van der Meulen. die door de zaal een diepe ontroering en reine kunst aandoening lieten heentrillen. Wij wekken ieder, die kon, op den avond de Viaamsche kunstenaars bij te wonen. (Viaamsche Gazet.) OOLTGENSPLAAT, 4 April Voor de recht bank te Rotterdam werd heden de volgende zaak behandeld. Daar J. v. G alhier in gebreke was ge bleven, na herhaalde aanmaning, de door hem verschuldigde personeele belasting ad. f 1.105 te voldoen, was de deurwaarder der directe belastingen te Middelharnis, A. G. Paling, op den 30 September naar de wo ning van v. Q. gegaan om met. bekomen autorisatie, beslag te leggen. Do 22 jarige huisvrouw, M. v.'D. werd daar aangetrof fen, die zeide onmachtig te zyn om te be-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5