KO R INZAKK E N Nieuwe stalen Heerenstoffen, The Thee E.Br^ndsm^ PERU GUANO J. J. NIPIUS, Confectie naar Maat G. BUIJSSB. Buitenlandscli Overzicht. Ollendorff's opgeloste Peru Guano, WAARSCHUWING. MIDDELHARNIS. Het goedkoopste adres voor Prijzen van af 371/2 cent. Ontvangen een prachtige Collectie voor Kleeding op Maat. Spoedige aflevering, Nette bewerking en Concurreerende prijzen, kan men van verzekerd zijn. Aanbevelend, 3 „Ik meen, zei prof. Treub, dat het van de katholieken oprechter geweest ware als zy openlijk hadden geprotesteerd, tegen het stelsel van hetjparallelisme van dr. Kuyper, wetende dat zij dat stolsel niet mogen aanvaarden, indien zy niet in stryd willen komen niet do leering van hun kerk." En nu bij de antirevolutionairen. Volgens de staatsrechterlijke opvattingen van kalvijn zou het parallelisme volstrekt veroordeeld "worden. In art. 36 van de belijdenis van do Gereformeerde kerk wordt het evenzeer verworpen. Nog voor enkele jaren heeft de heer Lobman het parallelisme beslist afgekeurd. Evenmin aanvaarden de Christelijke-His- torischen het. „Het is das een onjuiste voor stelling het stelsel van het parallelisme als 't kenmerk van de staatkunde van de ge- heele coalitie te noemen." Vervolgens ging prof. Treub na, hoe 't staat met de gelijkheid van de ouders, d. w. z. hun recht om hun eigen persoonlijk gevoelen in zake de opvoeding hunner kin deren te volgen." Hoe moeten de katholieken er overden ken Dat leert de katholieke staatslexikon (een gezaghebbend werk voor Roomschen ..De opvoeding der jeugd is een wezen lijke taak der kerk. Is dit zoo, dan hebben de christelijke oudersin de uitoefening van hun ambt als opvoeder eigenlijk geen sou- vereine plaatszij doen veeleer dienst in de uitoefening van dat ambt als opvoeder, als organen der kerk. Daarom staan de ouders bij de opvoeding on der den leidenden invloed der kerk." (De Katholieke Staatslexikon). „Wanneer er gevaar is, dat de ouders anders de godsdienstige opvoeding zeer ver- waarloozen, kan de kerk hen verplichten hun kinderen naar een bepaalde school te zenden." (De Roomsche schry ver Cathrein). Uit deze citaten blijkt, dat voor de Room- schen geen zweem van vrijheid bestaat om hun kinderen naar de school te zenden, welke zij verkiezen. „De Roomsche kerk eischt het onbelemmerd recht op de ouders te dwingen hun kinderen alleen te zenden naar de kerkelijke school en nergens anders". Uit verschillende citaten van Groen van Prinsterer toonde prof. Treub vervolgens aan, dat ook „voor de antirevolutionairen per slot van rekening de zoogenaamde vrij heid van de ouders niet anders is dan de vrijheid van het kerkgenootschap, waartoe de ouders behooren, om hen te dwingen hun kinderen alleen te sturen naar de scholen, die door haar worden opgericht of haar al thans welgevallig zyn". Voor ditmaal laten wy het er by. Alleen zij vermeld, dat de heer Ketelaar de waar heid zy'ner mededeeling omtrent den dwang van clericalen kant om de kinderen naar de kerkelijke school te drijven, niet alleen geheel handhaafde, doch ze door nieuwe feiten nog te meer bevestigde. Daarover de volgende maal. Uit Petersburg wordtjgeschreven, dat ove/ den oorlog haast niet meer wordt gesproken, de kranten zoowel als het publiek zwijgen bij gebrek aan belangrijk nieuws. Voor de vredesgeruchten 'houdt men zich vrijwel doof, en het waren de uiterste liberalen, zooals de R09S en vooral deSyn Otjetsjestwa, die voor eenigen tijd erg scherp tegen de voortzetting van den oorlog opkwamen. Het laatstgenoemde blad werd onlangs al weer in beslag genomen, nadat het pas sinds korten tijd weer had mogen verschijnen. Het Nowoje Wremja blijft de voortzetting van den oorlog tot eiken pry's prediken. Maar de laatste week ia de belangstelling voor den oorlog sterk afgenomen, zelfs interviews van uit Port-Arthur teruggekeerde menschen als Oechtomski boezemen het publiek maar weinig belang in, en men krijgt werkelijk den indruk, dat deze stilte de voorbereiding is voor de afkondiging van den vrede of ten minste van een wapenstilstand. Zoo stil het voor het oogenblik in Mands sjoerije moge schijnen, zoo veel te meer verwacht men op zee groote dingen. De Engelsche bladen verwachten stellig een grooten zeeslag. Het lijdt geen twijfel, zeg gen zy, dat admiraal Rozjestwenski oost waarts stevent, want hij is op of voor 16 Maart van Madagaskar vertrokken; hij is op 19 Maart ongeveer 200 mijlen ten N.O. van Madagaskar gezien men weet dat ambtelijke kringen te Petersburg binnenkort een botsing op zee verwachten; uitDzji- boeti is op 3 April gemeld dat de Duitsche kolenschepen, die de Russische vloot ver gezellen, toen bezig waren om van Dzjiboeti naar Batavia te vertrekken; om ter hoogte van Ceylon te komen, waar de Oostzeevloot thans gezien is, moet zij ongeveer 2000 mylen door den Indischen Oceaan zijn ge stoomd. Zij heeft dien afstand gemakkelijk kunnen afleggen in den tijd dat men de vloot uit het oog verloren heeft. Al deze gegevens wijzen er op dat de Oostzeevloot het vijandelijk gebied tracht te bereiken. De Engelsche marinedeskundigen voor spellen dat de Japanners deze t-aktiek zul len volgen: De krachtigste aanvallen zullen op de Russische kolen- en voorraadschepen gericht wordendoor de snelle panterkruisers. Sterke torpedoflotieljes zullen de vloot aanvallen, zoodra zy jde Chineesche Zee nadert, waar de Russen, naar men denkt, een standpunt op Chineesch gebied willen bezetten. ZoodraJRozj estwenski de Japansche Zee nadert zal hy gewaar worden dat de wateren, die hij door moet, met mynen beschermd zijn, en ten slotte zal het gros van de Japansche marine tegen hen in ge vecht gebracht worden, om slag te leveren op verren afstand, met het doel om zyn schepen zoo zwaar mogelijk te beschadigen. Reeds onder het ministerie Waldeck-Rous- sea u kwam het plan van de scheiding tusschen kerk en staat ter sprake, onder het ministerie Combes kreeg dat plan een vasteren vorm en de tegenwoordige regee- gering van Frankrijk is ijverig bezig het uit te werken. Zooais met alles zijn er nu ook voor- en tegenstanders. De heer Ribot, een van de talentvolste en invloedrijkste figuren, liet zich volgender wijs uit: Hij is, volgens zijn zeggen,niet tegen de scheiding, maar hij acht die thans ontijdig, de manier waarop men er nu toe gekomen is, bewyst dit het best. Wij hebben ons laten meesleepen in de opwinding van enkele voorvallen, en door een regeering, die meer bezorgd was over haar aanblijven, dan over de werkelijke landsbelangen. En zoo zal de scheiding op het oogenblik ook geen wijze wetgevende daad zijn, maar een overmoedig en ondoor dacht doordrijven als een soort yan wraak neming tegen Rome. Het land moet ei eerst voor zijn en de gemoederen niet in een stemming van opwinding. Verder zei de heer Ribot: „Verklaren dat de Heilige Vader niet meer voor ons bestaat, is niet alleen gewelddadig breken met een ge wone Fransche politiek, maar tevens een zeer groote fout. Ik wil niet verantwoorde lijk zijn, niet als politiek man en niet als oud-minister van buitenlandsche zaken, by het openlijk voor alle volkeren verklaren, dat Frankrijk geen katholiek land meer is." De heer Ribot is ook van meening dat men de scheidingskwestie gezamenlijk met den Paus had moeten bestudeerendan was zij in gelijkheid gegaan; dan was zij edel moediger en praktischer geweest. Ge hadt er tevens mee getoond, dat gij oprecht zijt en dat het niet alleen holle en zelfs valsche woorden zijn, dat uw actie niet (egen de katholieke kerk gericht is. Onlangs nog heeft de Paus zulke gematigde, verzoenende woorden gesproken. Volgt hem en onder handelt met hem. Lhten wij allen haat, alle ij dele kwesties van eigenliefde ter zijde laten en wederkeeren tot een eerlijke en ware politiek, dat is de politiek van Frankrijk en van de Republiek. Een andere tegenstander van het wets ontwerp, de heer Lefas, beschouwt de be- »rooting van eeredienst, bij een verzekerings premie, en even als hy gaarne zijn piemie betaalt om tegen brandgevaar beveiligd te zijn, wil hij ook tot de begrooting van eere dienst bijdragen om het land tegen brand schade te dekken. Nu daar had Lefas wel eemgszins gelyk aan, want doordat de staat een gedeelte van het inkomen der geestelijken betaalt, kan ze haar bijdrage inhouden als sommigen zich wat al te vyandig tegen het landsbe lang gedragen en aan de beurs zijn de gees telijke heeren nog al gevoelig. De heer Briand, de eigenlijke ontwerper van dit wetsontwerp, trad flink op en zei: het is de plicht van den staat zijn volle onafhankelijkheid tegenover de kerk te her nemen. Maar wat de rechterzijde wil, is haar eigen macht handhaven en den staat laten meewerken tot bevestiging van de macht der kerk, die haar in vloed steeds heeft aan gewend ten bate van een partij, tegen de republikeinsche instellingen. Telkens als de Rupubliek zich na 1870 bedreigd zag, vond zij de kerk tegenover zich. Wij leven met meer in tijd dat het volk zyn eenigehoop en troost vond bij de kerk, dat het zijn vei- driet en ellende aan haar alleen toever trouwde. Het volk weet, dat het verzachting van leed kan vinden in democratische her vormingen. (Hoe lang zal het nog duren, dat het Nederlandsclie volk ook gaat inzien dat democratische hervormingen geen oude plunje zijn?) Briand besprak ook het gevaar, dat als Frankrijk het concordaat verbreekt, het dan geen invloed meer uitoefent op de benoe ming van bisschoppen; maar om bisschop pen met werkelijk republikeinsche gevoe lens benoemd te krijgen iseen droombeeld. De minister van eeredienst zou kunnen verklap ren hoe onmogelijk dit is; hoeveel malen is hy al niet bedrogen uitgekomen; de bisschop pen die den vorigen dag nog vol eerbied waren voor de republikeinsche instellingen, stonden een dag na hun benoeming tot bisschop als tegenstanders tegenover hem. De minister van eeredienst vervuld gewoon lijk de rol van een goedhartige hen, die op een eendenei zit te broeden, en die op een goeden dag haar hart voelt breken, als het kuiken, eindelijk geboren, gehoorzaamt aan een onweerstaanbaar instinct en te water gaat. Hoeveel eendekuikens heeft de minis ter al niet uitgebroed? Natuurlijk worden van uit het vaticaan alle bezwaren tegen een scheiding aange voerd, doch we zullen hopen dat de gezon de geest zal zegevieren over de dompige kerk heerschappij, en dat die geest, trouw aan zijn gewoonte, in noordelijke richting zal doordringen en daar ook de macht van het zwarte-gevaar vernietigen. van allereerste kwaliteit met stikstofgehalte tot 12 °/0 te boven gaande rechtstreeks van <le eilanden ingevoerd. Monsters en aangifte van prijzen op aanvraag verkrijgbaar. onder Contróle der Rijkslandbouwproefstations, sedert ruim 40 jaren in gebruik, blyft ontegenzeggelijk steeds de voornaamste aller volledige meststoffen, en de meest betrouwbare by allo weersgesteldheden. Onovertroffen voor aardappels, haver, vlas, gerst, beeten, groenten en voor alle veldvruchten, waar bijzondere waarde aan uitmuntende kwaliteit gehecht wordt. afbeelding Om onze Heeren koopers tegen misleiding te vrij- afdruk van het waren, en hen in staat te stellen, dadelijk op den eersten blik Ollendorff's opgeloste Peru Guano van de in den handel voorkomende namaaksels te onder scheiden, wordt onze voortreffelijke meststof van nu af in Balen volgens nevensgaande afbeelding afgeleverd, waarby op te merken is, dat het opschrift in blauwe kleur, de hoorn van overvloed in rood en de 3 strepen in de lengte in gele kleur moeten zyn. De namaking dezer wettelijk gedeponeerde der balen. Markeering zal gerechtelijk bestraft worden. Anglo-Continentale (vorm. Ohlendorfl'sche) Gnano-Werke ANTWERPEN, December 1904. Hoofd-Agenten voor Nederland: de heeren B1NNEVELD SCHELLEN, Rotterdam. LOODEN ZEGEL. 8-1 Om zich voor teleurstelling te vrijwaren, lette men nauwkeurig op den naam MERINOS SAJET en op het fabrieksmerk, voorstellende: Een knaap, gezeten tegen een temm, den linkerarm em den kop van een Schaap geslagen, aan de rech- terzijde tegen den boom een stsk, waaraan een fesed hangt Uw dw. dnr., «MM saoa Alleen in verzegelde pakjes verkrijgbaar, voorzien van naam, adres en bovenstaand gedeponeerd handelsmerk te Ouddorp by K. J. SPÉE. Middelharnis by C. KOOMEN. Stellendam J. v. OOSTENBRUGGE. Oude-Tonge A. C. A. POOTS. Nieuwe-Tonge A. v. EESTER.EN. JOH. v.BALLEGOOfJ Sommelsdijk W. BOEKHOVEN. Dirksland L. W. ZAAIJER. J. BIENEFELT. Den Bommel A. ZUIDIJK. Middelharnis A. TEEPE. Oolt-gensplaat J. SORBER. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op SOUCHON THEE h f 1.30 de 5 ons

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 3