Offlciëel Nieuws- en Advertentieblad „VOORUIT!" DERDE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag 12 April 1905. No. 20. Gemengd Nieuws. j Trr /x -a/a jTi No. 19 5 Apri! 1905 De Paus en de christen democraten. De Secretaris van den -Paus kardinaal, Merry del Val heeft zich in een brief gewend tot den aartsbisschop van Meedelen, over twee Belgische katholieke geestelijken, Daens en Fonteyne, die aan her hoofd staan van de Belgische christen-domocraten. In den brief schrijft de kardinaal-staats secretaris, dat de Heilige Stoel er mee op de hoogte is gesteld, dat die beide geeste lijken, die terecht gestraft zijn door hun bisschoppen wegens iusurbordinatie en om dat zij tweedracht zaaien onder de geloovi- gen, telkens zich in hun redevoeringen en in de pers beroepen op den Paus, alsof zij en hun partijgangers handelen krachtens de leerstellingen van den Heiligen Stoel en en alsof de Belgischen bischoppen die leer stellingen verkeerd zouden hebben uitgelegd. De Heilige Stoel acht het van belang, dat er een eind komt aan die handelwijze, die zou kunnen schaden aan de belangen van den katholieken godsdienst in België. Ging rnen deze manier van doen niet tegen, dan zouden vele katholieken te goeder trouw op een dwaalspoor worden gebracht en er zou zoo een kiem van tweedracht onder dege- loovingen kunnen worden geplant. De Paus wil, dat de aartsbisschop aau de bisschop pen en de katholieken van België zal doen weten dat de Heilige Stoel de handelwijze afkeurt der beide priesters, en dat deze ten onrechte zich op den Paus beroepen. Tot dusverre had de Paus nooit openlijk verklaard, dat hy niets van de beweging der Belgische christen-domocraten wilde weten. Deze plegen zich te beroepen op de encycliek Rerum Novarum van paus Leo XIII en de encycliek De Conditions Opificum. De twee Belgische priesters zijn niet van plan zich nu verder neer te leggen bij de bevelen van Paus Pius. Gelukkig kan men ons niet verbranden, heeft Daens bitter ge zegd tot een jouralist. Daens dacht niet, dat deze brief op de verkiezingen van 1906 den invloed zou hebben, die er van wordt ver wacht te Rome. Wij zyn christenen van cb praktijk, zeide Daens, en de andere zijn chris tenen van de theorie. Slachtoffers van een tweegevecht. In een hotel te Hamburg heeft men de lijken ge vonden van een heer en dame, die achteraf blijken slachtoffers van een Amerikaansch tweegevecht te zyn. De man, een ingenieur had onlangs in een restaurant ruzie gekregen, die zoo hoog liep, dat de twee tegenstanders besloten tot een tweegevecht in Amerikaanschen trant. De voorwaarde was dat degene die het zwarte lot trok, binnen zes weken de hand aan zichzelf zou slaan; dat viel den ingenieur ten deel. De verloofde van den ingenieur merkte spoedig, dat er iets bij zonders met hem gaande was en vroeg zoo lang tot hij haar vertelde, wat hem boven het hoofd hing. Het meisje wilde toen met hem sterven. De jongelui lieten zich in Engeland trouwen en keerden naar Hamburg toe, om op Duitschen grond hun leven te eindigen. De koffiehuiabedienden vertellen, dat zij in een buitengewoon vroolijke stemming soupeerden. Den vol genden dag vond men hen dood op bed, zij hadden zich met cyaankali vergeven. De politie spoort den man op, die de andere partij was in het tweegevecht in gevecht Verschuiving van politieke macht De ver kiezingen voor den gemeenteraad van Ko- penhage hebben een groote overwinning bezorgd aan de sociaal democraten, verbon den. met de radicalen. Twee jaren geleden zegevierden de antisocialistische partijen. Thans zal de radicaalsocialistiche groep 28 zetels innemen, terwijl er slechts 14 over blijven voor de andere partijen, die natuur lijk machteloos geworden zijn. Zonderling. In een stadje in Engeland stapte dezer dagen een gezelschap uit den trein, dat daar een verwant kwam begra ven. Tot hun verbijstering zagen zij echter den dood gewaande met een dokter en een verpleegster uit denzelfden trein komen. De naaste betrekkingen die alles voor de begrafenis van den man, die elders overle den scheen, geregeld hadden, waren door een onduidelijk telegram in de war ge- bracht. De zieke had zijn wensch te ken nen gegeven in zijn geboorteplaats te ster- ven, en die wensch spoedig vervuld. Drie uur na zijn aankomst overleed hij er. Een melaatsche. De „Standard" maakt melding van een tragisch geval betreffende een jongen Engelschen priester die ter ver pleging van melaatschen naar Indië gegaan zelf door de vreeselijke ziekte aangetast, naar Engeland is teruggekeerd. De jonge man woont thans te Londen, natuurlijk totaal afgesneden van elke aanraking met de buitenwereld. Zijn toestand is hopeloos en te ellendiger, omdat zijn lijden nog vele jaren zal voortduren. Een ongeluk met een komisch tintje. Te Parijs is dezer dagen een ernstig ongeval voorgekomen, dat hoe treurig ook op zichzelf een komischen indruk moet ma ken, op wie er van hooren. Op de landbouw tentoonstelling in de „Galerie des Machines" was een boer uit Aunay, zekere Duhamel, zoo onvertuinlijk zijn vingers geklemd te krijgen in hel raderwerk van een snijma chine, met het gevolg, dat den man drie vingers werden afgerukt. Onmiddellijk vorm de zich een groote menigte om het gevaar- lijke toestel. Boulet, een boer uit Coury, die het ongeluk had zien gebeuren, wilde den omstanders toonen, hoe de zaak zich had toegedragen. Zóó duidelijk was zijn expli catie, dat ook hem een paar vingers werden afgekneld. Aan duidelijkheid heeft dit aan schouwehjk onderwijs dus niets te wenschen overgelaten. De opmerking ligt echter voor de hand, dat Baulet op zijn vingers had kunnen natellen, wat zou gebeuren. De Japansche worstelmethode, het dzjoe- dzjitzoe, de Japansche worstelkunst, wint snel aanhangers. Wij hebben reeds mede gedeeld, dat Londensche politieagenten er in geoefend worden. Nu heeft in de Ver- eenigde Staten een commissie aanbevolen om bij de lichaamsoefeningen, die in het leger en by de vloot gehouden worden, ook het dzjoe dzjitzoe op te nemen. President Roosevelt steunt het voorstel. De president heeft onlangs Joe Grant, den Amerikaan- schen kampioen middelwichtsworstelaar. op het Witte Huis laten worstelen met prof. Jamasjita, leeraar aan de marineschool te Annapolis. De Japanner was met zijn vecht kunst den Amerikaan spoedig en gemak kelijk de baas. Trouwens dezer dagen kan men ook te JLonden een Japanner met dzjoe-dzjitzoe de beste Engelsche worstelaars zien klein krijgen. Zou men in ons land geen moeite kunnen doen om met deze kunst van zelfverdediging kennis te maken De gruweldaden van een krankzinnige. Te Denver in Colorado heeft een inwoner in een aanval van krankzinnigheid door moor den en brandstichtingen onder de bovolking een vreeselijken angst gewekt. Hy had een proces gevoerd tegen zyn buurman en had daarin de nederlaag geleden. Dat had hy, daar hij meende in 't recht te zyn, zich zoo aangetrokken, dat hij ten slotte krankzinnig werd. Vervuld van niets dan dorst naar wraak, wapende hy zich met een buks en drong het huis van zijn buurman binnen. Deze trachtte te ontvluchten, doch hy werd, eer hij daartoe komen kon, doodgeschoten Daarna schoot de moordenaar de vrouw dood. Een der buren kwam aangeloopen, ook deze werd doodeliik getroffen. De vrouw van den krankzinnige was ge tuige van het tooneel, door den hevigen schrik kreeg zij een aanval van beroerte en bleef op de plaats dood. De moordenaar werd steeds woester. Hy' stak het huis van den buurman in brand, waarbij diens kinderen omkwamen. De krankzinnige vluchtte intusschen in zijn huis, barricadeerde zich daar en wachtte af, wat komen zou, Toen hy vyf politiea genten met een inspecteur op zijn huis zag afkomen begon hij op nieuw te schieten en verwondde twee der mannen. Eerst nadat de krankzinnige zelf gewond was, gelakte het de politie het huis binnen te dringen. Een noodlottige grap. Een Paryzenaar Edmond Lelousse, wilde zijn vrouw eens schrik aanjagen. Hy legde daarom een aan gekleeds wassen pop in zijn bed.Hoofden handen waren slechts even aan den romp bevestigd. Toen verschool hy zich achter een draperie om te zien wat er gebeuren zou. De vrouw kwam in de slaapkamer, zy wilde in het half-donker de hand van haren man grypen; de koude, klamme hand van de wassen pop ging los van den arm en zij hield ze in hare hand. Met een uitroep van schrik liet de ontstelde vrouw de hand vallen en sloeg haar armen om den hals van de pop. Toen nu ook het hoofd van den romp losging en op den grond rolde stiet de vrouw een doordringenden gil uit, vloeg de trap af en een naburig huis in. Spoedig bleek, dat zij waanzinnig was geworden en men bracht haar in het gekkenhuis. De echtgenoot bracht zich daarna door vergiftiging om het leven. Dienstbodenkumor. Mynheer was uit ke gelen. Mevrouw was ook uit en de dienst bode was met het kindje alleen thuisgelaten. Ongeveer half twaalf 's avonds komt me vrouw thuis. Ze gaat de stoep op en belt aan. Er wordt niet opengedaan. Nogmaals en nogmaals belt zy: maar het huis schynt uitgestorven. Mevrouw natuurlijk vreeselyk ongerust. Het kindje en de meid alleen thuis, wat zou er gebeurd wezen Mevrouw haalt zoo vlug mogelijk een kruier, die naar mynheer wordt gezonden om den sleutel. Een klein kwartiertje gewachtdaar komt de kruier met den sleutel. ben zulk een verschrikkelijke egoïst, Jat ik daaraan niet denk en alleen maar mijn eigen leed bespreek Willen wij naar buis rijden Ik ben wel al voor alle dansen gevraagd, maar ik rijd zoo beel graag met je mee, het geheele bal staat me toch erg tegen!" Ik verschrikte niet weinig bij dezen voorslag, die mijn met zoo veel moeite bewaard incognito dreigde te vernietigen. „Neen, je blijft I" zei ik met gezag, „het zou veel te onbeleefd zijn als je zoo plotseling vertrok. Ga na afloop met mevrouw Massenberg mee en kom morgen vroeg naar mij, dan zal ik wel weer geheel in orde zijn. Maar,'" fluisterde ik er dreigend bij, „wees dan wat aardiger tegen Rotenberg je moet de snaren niet al te strak geBpannen houden." Het dienstmeisje verscheen met slaperige oogen en verwarde haren. Zij was uit baar humeur, omdat ik zoo onmeedoogend haar rust verstoord bad en gaf daarom op bitsen toon te kennen dat „de juffrouw zoo even juist ter rust gegaan was"; terwij! zij met zichtbaren afkeer mijn heksenpersoonlijkheid mon sterde, scheen zij niet geneigd mij aan "te dienen. „Ik moet dringend verzoeken eenige oogenblikken bij de juffrouw toegelaten te worden, het betreft een hoogst gewichtige aangelegenheid," drong ik aan en een geldstuk, die goede talisman te allen tijd, dat ik in baar hand liet glijden, maakte van het nijdige kind een zachte engel, die op de vleugelen, welke haar plotseling schenen aan te wassen, mij voor- zweefde naar de woonkamer. gezicht moest vegen, ergerde ik mij en vroeg haar op eenigszins onbeleefden toon „Waarom lacht u dan toch zoo onbedaarlijk,tante?" zy deed een krachtige, doch vruchtelooze poging om zicli te bedwingen en sprak „Nu beste jongen, als je zelf kon zien hoe je er uitziet met die witte heksekap en daar onder die groote snor en dan niet laebtte, zon ik je terstond de deur uitjagen, want lieden die ernstig blijven bij zoo iets potsierlyks kan ik niet gebruiken." „Dank u zeer P'antwoordde ik verbitterd," ,,'t is wat aardig als ik er zoo bespottelijk uit zie I" „Ntl ter zake!" voer tante voort zonder in bet minst acht te slaan op mijn nurksc.hen uitval, „wat wil je nu eigenlijk, dat je ongeveer middernacht bij van 1 6 regels 0,60. 0,10. aar plaatsruimte. slechts tweemaal berekend, rs en Advertentie-Bureaux »rtentiën aan. j te Mideieiharnis. agen betreffende den ai'beids- jongens, meisjes en vrouwen, erp laat kinderen, die de school a hebben, reeds op hun 12de t de fabrieken en werkplaatsen. ;er wilde den leeftijdsgrens niet ir stellen, omdat de kinderen tijdlang zouden moeten leeg- i dit zou zeker in elk opzicht lijkst voor een kind zijn." Voor van twaalf jaar! Is, zoo zegt ad rem het rapport; „Is de :oo ten eenen male onbekend abrieksleven, dat hij niet weet, n dat fabrieksleven de grootste oowel op physiek als op moreel it kind bedreigen"? "Voor kin- i 13 tot 17 jaar wordt een ar toegestaan van 10 uur, kdag! "Voor kinderen, die nog noodig een inrichting van on- de avonduren moeten bezoe- 1 uren arbeid vijf dagen per des Zaterdags, voor vrouwen, de werkuren huishoudsters .sters moeten zijn! Wat zal er de geestelijke belangen der en hun gezinsleven terecht in op deze werktijden zijn ïitzonderingen toegestaan otfabrikanten in Twente en sbben al heel gauw bezwaren ;egen dien 10-urigen arbeids- aschouwden de beperking van dsduur voor vrouwen en kin- jrect als een beperking van dsduur der mannenEn ige arbeidsdag zou onze indus- ade richten Dadelijk bezweek srde werkdag mag elf uur in dit terwijl de gemiddelde ir thans in Twente maar lO1^ agt- og treflender contrast vormt jvendheid van den man „der den" tegenover deTwentsche n met hetgeen 't rapport, op- de „oude plunje". Toen in de arbeidsduur wettelijk werd 'iepen de fabrikanten om 't 'e industrie zal ten ondergaan." niemand minder dan dr. Kuy- imaal zeide „Ook in Engeland gezegd, de industrie zal ach- en toch is na de invoering bellen alsof het geheele huis in bran stap nader en sprak diep bewogen: te! Elze bemint mij. Zij heeft mij in ipak voor u gehouden, ik heb haar in ,aten en zoo heeft zij aan uw adres mij ikend, tante, tante tzetting wenkte tante onder een nieu we, lachbui als eenig antwoord afwerend i, draai je lieelemaal om Of doe ten- ,p af,'' bracht zy met moeite uit. „Als 3 kap boven een zware snor nog aan- it, dan overleef ik het niet!" lachkramp deed opnieuw mijn be- hudden, die ik in weerwil van de liefde iting welke ik haar toedroeg, zelf wel aar had willen schudden, duivel niet die kap!" riep ik, trok het van mijn hoofd, wierp het vol afschuw ;en hoek der kamer en zei toen „Nu, tante' nog eens, Elze bemint my I" „Welnu," sprak zij harteloos, „dat doet zij waarschijn lijk morgenochtend ook nog, daarvoor behoefde je ray toch heuBch niet uit den slaap op te bellen. Als ik bedenk, welke moeite ik gedaan heb om eens een rus- tigen nacht te hebbenen dat met. zulk gevolg l" ver volgde zij met, een weemoedig hoofdschudden. „Vergeef mij, tantetje!" riep ik ongeduldig en be rouwvol, daar ik nu ook mijn onbehoorlijk gedrag bewust werd, „ik zie zelf hoe verkeerd ik deed, maar wat moet ik nu doen?" Ik ging haastig en opgewonden de kamer op en neer, tante zag mij wantrouwend na, doch toen ik mij vol vertwijfeling in een stoel wierp, plaatste zij zich energiek voor ray en zei met nadruk (w.v.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1