Landbouw Ingezonden stukken JBinnenlandsch Nieuws. 6 Geloofshaat ons brengt, paganisten ons noemt, Die huichelaars kweekten zich Christe lijk roeuit; Hij heeft het voorgoed by de natie verbruid: "Werp Kuyper, werp Kuyper d'r uit! In naam van de vrijheid moet Kuyper d'r uit! De man, die zooveel heeft beloofd, Die vier jaren niets voor het volk heeft gedaan, Maar 'tvolk van zyn rechten berooft, De secteschool steunt en de volksschool bezwaart, De kleineren drukt en de rijkeren spaart. Zoo mag het niet langerDe stembus spreek' luid: Werp Kuyper, werp Kuyper d'r uit! Uit „De Vaderlander" van 1 April 1905. DEN BOMMEL' Dijkgraaf en gezworens, van den polders, loozende door den Bom mel brengen ten kennis van de ingelanden dier polders, dat de rekeningen over 1904 en de begrooting 1905, gedurende 14 dagen, van af 4 April ter visie liggen op de pol derskamer van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. Zaterdag j.l. wist een lastige koe haren geleider te ontsnappen. Zy ging aan den haal, tot zy eindelijk in een huis terecht kwam, waar zy eenige schade aanrichtte. Eindelyk werd zy door den rijksveldwach ter en haren geleider gegrepen, zonder ongelukken te hebben veroorzaakt. Weder zyn door de rijkspolitie alhier eenige processen-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van het provinciaal reglement 'het ry'den zonder licht). Uit goeden broD vernemen wij, dat den llden April e.k. bij gelegenheid van de landbouwtentoonstelling te Rotterdam, de stoomboot, „den Bommel" van genoemde stad zal vertrekken des namiddags ten 4 uur, in plaats van ten 1 uur 45 min. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot gemeen tebode en schoonhouder der secretarie en raadzaal is door den Raad benoemd de heer L. van Antwerpen. Met April zijn Mej. M. G. Voogd ver plaatst van de 3e naar de 4e klasse en Mej. G. J. Voogd van de 2e naar de 3e klasse der Rijksnormaalschool te Sommelsdyk. Tot onderwijzer te Terbregge is be noemd de heer A. Braber Az, alhier, Tot leden van het stembureau voor de verkiezing voor de Tweede Kamer en Gemeenteraad zijn door den raad benoemd de heeren J. H. Simons en A. Braber Pz. terwijl als derde lid is aangewezen de heer J. v. d. Gevel. Mej. Z. Snijder is benoemd tot plaats vervangend telephoonkantoorhoudster. Door het college van, notabelen der Ned. Hervormde gemeente is tot kerkvoogd gekozen de heer M. Braber LMz. De heer J. van Dijke is benoemd tot ambtenaar belast met het toezicht op de invordering de plaatselijke belastingen. Is de bemesting onzer gras- en hooilanden met chilisalpeter voordeelig? Iemand, die de kwestie oppervlakkig be schouwt, zal het eenigszins dwaas vinden, aan onze gras- en hooilanden chilisalpeter als bemesting te geven! „Immers" zoo re deneert hy, „bij een voldoende bemesting met phosphorzuur, Kali en kalk zal de wei de weldra genoegzaam klavers bevatten; deze klavers zullen de stikstof in den grond vastleggen en de weide heeft zoo stikstof genoeg." Doch zooals ik zeg, zoo redeneert alleen de oppervlakkige beschouwer. Immers, de man heeft zijn eigen vonnis geveld Hij zegt toch dat de klavers de stikstof uit de lucht in den bodem vastleggen. En dat doen zy ook. Dat doen zy in den letterlijken zin van het woord. De stikstof, die door de vlinderbloemigen verzameld wordt, blijft in den grond, totdat de weide gescheurd, tot dat het grasland omgereden wordt. Waarom zou anders de vroegere weidegrond, tot bouwland omgeploegd, zoo vruchtbaar zyn? Er is dus inderdaad stikstof genoeg in de weide, doch daar de bodem niet omgeploegd wordt en zoodoende de zuurstof uit de lucht niet kan inwerken, ligt die stikstof vast, ongebruikt en blijft ze vastliggen tot straks de weide weer tot bouwland gemaakt wordt. En daarom, moeten de grassen, om de hoog ste opbrengst te ge ven, even goed bemest wor den met direct opneembare stikstof, dus met chilisalpeter, als de landbouwgewassen O, ik weet het wel, er zal ook zonder chi lisalpeter wel gras groeien, doch mèt chili salpeter meer, zooveel meer, dat de onkos ten rijk gedekt worden, Daarenboven is een volledige bemesting, een rijkdom van voedingsstoffen op de weide ook vooral noodig om het onkruid, nadeelige grassen, giftige planten uit het grasland verwyderd te houden, Zoo bleef b. v. by een genomen proef de zoo gevreesde rate laar op een met 150 K. G. chilisalpeter be meste weide geheel weg, terwyl op een perceel, dat geen chilisalpeter kreeg, dat onkruid welig tierde. En dat is gemakkelijk te verklaren. Wanneer toch de grassen in het voorjaar een weinig geholpen worden, groeien zy zoo snel, dat de onkruiden niet opkomen. Er zyn tal van proeven gedaan om de werking van chilisalpeter op gras landen na te gaan, op verschillende grond soorten, op klei, op hoog- en laagveen, op zand en algemeen is men tot de conclusie gekomen, dat niet alleen de eerste snede reeds grootere opbrengst geeft, doch dat ook vaak het nagras nog duidelijk deed zien, welk perceel chilisalpeter had gekregen. Op een proefveld te Ierseke, gelegen op veenachtige kleigrond, werd in 1902 o. a. ook de invloed nagegaan van chilisalpeter op weiland (hooiland). Men gaf tot 254 K. G, chili per Hectare. Door deze bemesting werd in vereeniging met 600 K. G. super- phosphaat per Hectare 3120 IC. G. hooi meer verkregen dan op het onbemeste perceel, terwyl nog 1450 K. G. hooi meer werd verkregen dan op een perceel alleen met 600. K. G, superphosphaat bemest. De proefnemers kwamen dan ook tot de con clusie, dat een bemesting met superphos phaat, chilisalpeter en kalk daar alleszins aanbevelenswaardig is. Genoeg om alle landbouwers, veehouders en vetweiders in hun eigen belang aan te sporen hunne weiden en hun hooilanden in het voorjaar met 100—250 K. G. chilisal peter te bemesten. Geachte Redacteur Vergun me nog een weinig ruimte voor het vol gende, naar aanleiding van uw antwoord in Vooruit van 22 Maart j. 1. Niet onmogelijk acht ik een samenleving op soc. dem. grondslag, maar ongewenscht, 't richt te veel naar de kazerne, en dit is zeer waarschijnlij k ook de reden dat vele menschen zich in kolonies als „Amana" niet thuis gevoelen. Dwang is ieder mensch van na ture een gruwel, en vergulden van die bittere pil helpt niet voldoende. Daarom acht ik streven naar opheffing der oor zaken, die den mensch knechten op stoffelijk en geestelijk gebied de aangewezen weg, en tempering een lapmiddel. Wanneer prof. Treub sedert 1891 ten opzichte van Marx's theorie niet tot andere inzichten is gekomen, behoud daardoor de door mij aangehaalde kritiek ook haar waarde, met uitzondering dat het zeer wel moge lijk is dat de professor sedert dien Marx's werken wel heeft gelezen. Dat niet iedereen evenveel waarde hecht aan Pier- sons economische kennis het volgende: „Laat ik aan het eind van mijn beschouwing over de waarde gekomen, echter nog even op een uitspraak van Mr. N. G. Pierson wijzen. Aan het slot van het hoofstuk over „waarde en Kostprijs" in zijn Leerboek geeft deze de volgende hoogst merkwaardige stelling, die ik herhaaldelijk in geschriften als onze Economist tegen de waardeleer van Karl Marx heb zien uitspelen „De dingen hebben geen waardeomdat zij arbeid Kos ten, maar arbeid wordt er aan ten Kosten gelegd, omdat zij waarde hebben Ware dit een kritiek, die doel treft in plaats van een sofisme, voorzeker viel daarmede de waardeleer van Ricardo-Marx. Beschouwd echter aandachtig de beide woorden waarde injboven genoemde stelling en ge zult bemerken, dat de warhoofdige econoom het woord waarde in twee beteekenissenheeft gebruikt. Nemen wij bepaalde goederen, dan luidt ze stel ling. b. v.: Boter, ijzer, een jas hebben geen waarde, omdat zij arbeid kosten, maar arbeid wordt er aan ten koste gelegd, omdat zij waarde hebben Het eerste lid dezer stelling kan niet betrekking hebben op de gebruikswaarde der genoemde goederen. Niemand zal onderstellen dat omdat boter, ijzer, een jas arbeid hebben gekost, ze daarom gegeten, tot ge reedschap gesmeed, of aan het lichsam gedragen kun nen worden. Het eerste lid kan, zal het geen onzin bevatten, alleen beteekenen: Boter, ijzer, een jas kunnen niet tegen andere goederen (b. v. geld) [worden geruild, m. a. w. hebben ruilwaarde, omdat zij arbeid kosten; Het tweede lid daarentegen moet betrekking hebben op de gebruikswaarde der genoemde goederen, zal het verstaanbaar zijn. Het kan alleen beteekenenen Maar arbeid wordt er aan ten koste gelegd, omdat zij gebruikt respgegeten, tot gereedschap gesmeedgedra gen) kunnen worden. Zoodat de hoogwijze oud-professor niet meer of minder heeft neergeschreven dan de volgende kritiek, die geen kritiek meer is en waarvan de beide.leden onafhankelijk van elkander staan en dus in't geheel geen tegenstelling vormen, maar kloppen op elkaar als een tang op een varken: De dingen hebben geen ruilwaardeomdat zij arbeid kosten, maar arbeid wordt er aan ten koste gelegdom dat zij gebruikswaarde hebben. Het is weder de verwarring van gebruikswaarde en ruilwaarde. Zou men niet zeggen dat menschen als Mr. N. O. Pierson zoo nu en dan slapen onder het schrijven?" Overigens wijs geerige economische studiën vind ik niet eens noodzakelijk om den maatschappelijken toestand te schetsen, immers het z. g. n. volk heeft eenvoudiger formules, die m. i. aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten, b. v. „Zij die bet harste werken, wonen in de kleinste huisjes." O. T. 2 April '05 Met beleefden dank. Achtend. J. C. BRESIJN. Noot der redactie. Het betoog van den heer B. om trent mr. Pierson's bepaling kunnen wij gevoegelijk laten rusten. De woorden van prof. v. d. Vlugtmet dien beroep op Pierson citeerende, was het er ons alleen om te doen, aan te toonen, hoe ook anderen Marx? theorieën hebben aangevallen en trachten te weerleggen. Niemand heeft scherper mr. Pierson's werk gecritiseerd dan juist prof. Treub. over de waarde van wijsgeerige economische studiën zul len wij niet twtsten. De inzender vindt die niet noodzakelijk om den maatschappelijken toestand te schetsen. Wij achten het vraagstuk bij lange na zoo eenvoudig niet en zien in die wijsgeerige economische studiën de beste bronnen om den weg tot hervor ming en verbetering te wijzen. Zich stellende tegenover het soc. democratisch droombeeld van een nieuwen toekomststaat, doet de inzender dit, omdat hij dien ongewenscht acht. Wij verschillen hier wederom. Wij achten zoo'n staatonmogelijk.omdatdeprikkel: kapitaalvorming door het individu er zou ontbre ken; voor de vestiging van de soc. dem. maatschappij de verdwijning van 't egoisme (in goeden zin) nood zakelijk zou zijn, en de fundamenten voor dien staat: een onbeperkt gemeenschapsgevoel met onderdruk king van dat egoisme te wankel zijn om een nieuw gebouw te schragen. De hertog van Alvain ons land. Volgens een gerucht, dat in de pers de ronde doet, zal de koning van Spanje, na Frankrijk en Belgie bezocht te hebben, ook ons land met een bezoek vereeren. Hy zal o.a. vergezeld zyn van den hertog vanAlva. Waarschijnlijk zal dit voor het eerst na 1574 zijn, dat een hertog van Alva hierin ons land komt. Deze hoveling van den koning van Spanje, vermoedelyk een nakomjjiug van den man, die de geuzen zou bedwingen, zal, als hy den toestand van nu vergelijkt met dien van toen, hier veel veranderd vinden. Hy zal de geestelijke nakomelingen van Calvijn, Marnix en Zwart Jan, hand in hand vereenigd vinden met die van Barlaimont, Viglius Aytta en Jan de Vargas. En aan het hoofd van dit verbazingwekkend bond- genootschap zal hy den man vinden, die nog voor weinige jaren zeide: „Door u aan Rome te koppelen, verspeelt ge uw toe komst, brengt ge uw goeden naam in op spraak, verloochent ge uw volkshistorie, en handelt ge, wat het ergste is, met uw beginsel in lijnrechten strijd .Dat dit niet kan, en nooit zal kunnen, ligt aan het bloed der martelaren, dat gevloeid heeft." Hy zal waarnemen, hoe deze zelfde man met hen, van wie hy zich voor eeuwig ge scheiden verklaarde door het bloed der mar telaren, die man, wiens geestelijk voorge slacht heeft gestreden voor de vrijheid, en bezig is ons volk over te leveren aan den invloed en de macht van priesters en pre dikanten. En teruggekeerd zal de jonge hertog van Alva, als hy de beeltenis van zijn voorva der weer ziet, zeggen: „Groote voorvader! Het werk, dat gij begonnen waart, maar dat gij niet hebt kunnen voltooien, wordt thars in Holland, naar den eisch destijds, voortgezet. Gy kunt rust hebben. Gy zyt gewroken!" (Zutf. Ct.) Reclames tegen de kiezerslijsten. De vastgestelde nieuwe kiezerslysten en de alphabetische lijsten der namen en voor namen van hen, die niet zyn overgenomen van de nu nog geldende kiezerslijst en van hen, die thans voor het eerst zijn gebracht op de nieuwe kiezerslysten, zyn van Don derdag 23 Maart af tot en met Vrydag 21 April op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar gesteld. Tot en met Zaterdag 15 April is een ieder bevoegd, by het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslysten te vragen op grond dat hy zelf of een ander, in stryd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. De verzoeken om verbetering van de kiezerslysten worden, met de bijgevoegde bewijsstukken, dadelijk tot en met Vrydag 21 April voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in af schrift, tegen betaling der kosten, verkryg- baar gesteld. Een ieder is tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. De tegenspraak moet schriftelyk en uitei- lijk Maandag 24 April aan het gemeentebe stuur ingediend worden. Verklaringen van den heer De Wilde. Omtrent eene vergadering te Delfshaven (Rotterdam IV), waar de heer De Wilde, van 's-Gravenhage, sprak over: „De beteekenis van de Juni stembus", deelt de Stand, mede In het debat werd gevraagd, hoe hy dacht over de artikelen van prof. Fabius, in de Rotterdammer, betreffende den verzekerings- dwang. De spreker antwoorde uitvoerig, dat lui het gevoelen van den hoogleeraar met deelt en dat hij van hem niet zulke, nu en dan soms vrij scherpe, kritiek had verdacht, waar hy èn in 1897 èn in 1901 heeft ge- ZVVervólgens werd gevraagd of de heer Staalman door het centraai comité van de party zou kunnen aanbevolen worden. l)e inleider antwoordde dat hij natuurlijk met kon weten hoe het centraal-comité daarover denkt; doch hy wilde wel als zijn persoon lijke meening zeggen, dat het z.i. goed zou zijn. wanneer den heer Staalman pertinent door het centraal comité werd gevraagd, ot hij duidelijk en klaar, zwart op wit, kan instemmen met ons program van actie, gelyk dat program nu voor een zeergroot gedeelte is geformuleerd in wetsontwerpen. Hierin zou vanzelf opgesloten liggen de vraag, of hy bereid is het Kabinet te steu- ven Zonder een beslist afdoend antwooid op deze vragen, zou het, naar de meening van spr. onmogelijk zijn, om den heer Staalman namens de party aan te bevelen. De vergadering was het blykbaar geheel met den spreker eens. Een fietsongeval. Vrijdagmorgen reed de voerman H. S. van Leeuwarden naar St. Jacobi-Parochie. Een jonge dame uit Menaldum fietste naar Leeuwarden en toen zy op den Mai- sumerstraatweg paard en wagen van bo vengenoemden voerman ontmoette, wer het paard schichtig, sprong ter zijde en kwam met den wagen in een breedei sloot terecht. De flietser, die niet meer had kun nen inhouden, geraakte door de bótsing met het paard ook in de sloot, waarna de wagen op haar terecht kwam. Het meisje zou ontegenzeggelijk verdron ken zyn, indien niet de miliciens F. Bosma en F. Koopmans van het, le bataljon 4e Cie. infanterie, die op den weg aan de velddienst oefeningen deelnamen, zich terstond te water hadden begeven, den wagen gedeeltelijk lichtten en het meisje uit haar benarden toestand redden. De moordenaar De Jong, die indertijd voor moord, gepleegd op den jeugdigen Marius Bogaard uit den Haag tot 20 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, is na het onder gaan van zijn straf Donderdag j.l. uit de gevangenis te Leeuwarden ontslagen. Een zwerver. Bij de Delfsche politie mel de zich een verpleegde uit de Rijkswerkin richting Veenhuizen, die al drie maanden op stap was. Hij kwam van de Schelde- boorden, van Antwerpen, waarvan hij een machtigen indruk had ontvangen. Maar hij wilde nu toch maar weer liever in de ty pische Drentsche heide verblijven; hy hield meer van het heidelandschap dan van wa tergezichten. Aan zijn verzoek is voldaan. ongeluk. Bij de Groenesteeg onder Oegstgeest, bij Leiden, had Zaterdag voor middag een droevig ongeluk plaats. Een man die in de verkeerde tram was gestapt, zou, terwyl deze in beweging was, eruit gaan, kwam te vallen en geraakte onder de tram, met het ongelukkig gevolg, dat zyn hoofd en beenen letterlijk verbrijzeld werden. Zyn lijk werd naar het raadhuis te Oegstgeest gebracht. De man, die zeker voor zaken uit was, had ruim f 160 bij zich. Op het lijk werd een brief gevonden, waaruit bleek dat hy zou zijn P.J. Hooi donk, behanger en stoffeerder, te Leiden. Dit bleek inderdaad zoo te zyn. De man was 31 jaar en laat een talrijk gezin na. Sluwe oplichterij. Dezer dagen heeft te Dordrecht weer een sluw bedrieger getracht zijn slag te slaan en voor een deel is hem dat ook gelukt. Bij verschillende ingezetenen bood hy fleschjes met een geheimzinnig geel vocht te koop aan, dat volgens hem een afdoend middel was tegen verschillende kwalen. Eene vrouw kocht zulk een Qeschje van hem voor een gulden, maar al spoedig begon zy argwaan te koesteren en liet zij den inhoud onderzoeken, welke bleek te bestaan uit een overigens onschuldig aftrek sel van saffraan op water. De verkooperis natuurlijk spoorloos verdwenen. Het geval te Nijmegen. Aangaande de verwondingen, toegebracht aan de echtelie den D. te Nijmegen, heeft de man aan de politie medegedeeld, dat zyn vrouw de schuldige is. Zooals gemeld werd is de vrouw als krankzinnige in bewaring gesteld. Zoo spoedig mogelijk zal zy naar een krankzin nigengesticht worden overgebracht. Een magazijn van gestolen waar. By den zelfden Chr. V., op den Seisweg te Middel burg, waar een groote hoeveelheid rywiel- benoodigdheden in beslag werd genomen, vermoedelyk van de bekende diefstallen af komstig, is weder een andere vondst ge daan. Thans zyn by hem ontdekt en in be slag genomen een partij zeemlappen en dweilen, harmonica's in doozen, jongenspak ken en bonkers, die hoogstwaarschijnlijk op oneerlijke wijze verkregen zijn. Naar de herkomst daarvan is het onderzoek nog aanhangig. Bovendien blijft het onderzoek in de vo rige diefstallen nog altyd gaande en wordt hier en daar huiszoeking gedaan, waar men vermoedt, dat gestolen goederen zyn. Tegen Chr. V. is door de rechtbank rechts ingang verleend met bevel van gevangen neming. Verder heeft dezelfde rechtbank rechts ingang met gevangenhouding verleend te gen: J. v. Z., rijwielhersteller, A. W., bier huishouder, J. Fl., koopman, F. W. A., mu zikant en N. B., broodbakkersknecht; de personen, die in verband met de bekende ontvreemdingen te Middelburg, als verdacht van diefstal en heling, gearresteerd zyn. „M. C." Ook een betrouwbaar bekladder! Op eene vergadering der afdeeling van het „Ned. Ond. Gen.", ter behandeling van de Onder wijs novelle den 19en dezer te Venlo ge houden, heeft de heer Janssen uit Bussum met gerechtvaardigde verontwaardiging vermeldt de heer E. Luyten te Steyl het feit in een in het „Schoolblad" opgenomen stukje - o. m. het volgende gezegd „Ik zelf, die opgeleid ben aan de neutrale Kweekschool te Maastricht, heb daar totaal mijn godsdienst verloren. Gelukkig, heb ik haar later weer teruggevonden." Naar aanleiding hiervan schry ft men aan het „Schoolblad" „In den loop van dit jaar wordt het 25-jarig bestaan der Rijkskweekschool te Maastricht gevierd. Het plan is deze ge beurtenis feestelijk te herdenken door het houden van eene reünie van oud-kweeke- lingen, enz. enz. En nu is het juist de heer Janssen te Bussum, die de uitnoodiging tot dit feest aan de oud-kweekelingen verzendt. Meewerken tot het welslagen van een feest, dat dient tot het huldigen eener inrichting, aan welke men het verlies van zijn gods dienst te wyten heeft II Kan het mooier Een nieuwe tactiek. Het liberale „Vad." schrijft: Een onzer partiigenooten, die dezer dagen o.a. in Katwijk en in Woerden als spreker in kiezersvergaderingen optrad, ver telde ons van ochtend van een nieuwe tactiek, "door onze antirev. broeders uitge vonden, om een debat te smoren.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6