liniouwcredisf, „POSTDUIF". /TBA Let ep bet merk Anker. Flakkeesche Boekhandel, Boeken, ïiJtoMto, Couranten M. DE GrAST Zr, Sommelsdijk. Buitenlandscli Overzicht. Advertent iën. Noordhollandsch Alkmaar, Hoorn, Delft, DEN HAAG. Kapitaal Een Millioen Gulden. 6t*«t ▼oor Middelharnis en omstreken Mr. A. MIJS, F. Ad. RICHTER Co., Westdijk, Middelharnis. Kerkboeken en Bijbels, Kantoor-, Schrijf- en Teekenbehoefta ANSICHTKAARTEN Wed. P. ROOIJ, Veerenbedden, Kapokbedden, Machinaal stoomen m Bedden. Dekens, Spreien, Matrassen. Mannfactnren en Wollen Ondergoederen. - NATUURBOTER liet bekende Merk Effecten-, Kassiers-, Assurantie- en Administratie kantoor. 3 (nee den schoolstrijd buiten den waard standpunt de cle- vergeleken by 1889, leemt een recht op r recht dus om dit n betalen, terwijl >illykheidsgronden, gemoedsbezwaren kheid in de (inan ely kheid als basis ed recht der open- ïd, omdat men die ran den schoolstrijd [rijd, buiten de con- terwyl nu openlijk nbare school alleen joet bly ven bedaan, len alleen recht van |e. Eindiging van den |>spiegeld opdat een - het bijzonder on- rwijl nu wordt ver finale oplossing is, staan, die wel iets :ar die straks wel :n genoemd! de clcricale scholen I. van de beëindi- trijd verwijderd. ;oog, dat deze wet r grondwet en dat :onderling over de redeneert, besprak bote woord der cle- Be ouders, ter de school niets ten er ook niet naar. waar een van de bestuurder van de j i veel invloed aan de §chool aan, waar Iiten heengaan. lkomen mee tevre- it of hun kinderen le bijzondere school dus veel over de vat een belangstel- ouders, hoe staat telyk van den Staat, tl de school worden, Iegiftigd". Ik geloof ang zal zijn vol te taatscontrole! kerk hoe meer het zeer eenvoudig iders heelemaal niets bijzondere school, >1, de school van de is daar inderdaad ake. ,nten de school van ir geestelijkheid zal Ianten, ouderlingen nen te zeggen. Ik vrees 3 school op den duur zal overgaan. In uit de Staatskas en geschonken, ook kkeling van de kerk zal zyn, hangt van af. niet denkbeeldig. t'rankiijk zien, daar- iad bewaard blijven, n, hoe dat mogelijk Ie uiteen, hoe deze Tsenteraden openbare school ten •ichten. ite uitsluitend open- 1,1 het volle bedrag verhooging worden heel door bijzon- brzien, dan zal dit tiitbetaald. Men zal te leggen rwjjs door bijzonder Ven. uitvoerig financieel wat betreft de uit- ienten. Immers door verp wordt, met mis- |de Regeering in be- der gemeenten op egens onderwijsuit- (397 op incidenteele I, en, dit zegt meer .ndeld in strijd met ficatie der wet van il gedoogen, dat de ge voor het bijzonder I werkelijkheid ten n de besturen van de et Openbaar Onder dien is artikel 4 in sel van de regeering, heeft verklaard, dat geval slechts voor een deel in verband staat met de onderwijs kosten, terwijl deze wet nu tot gevolg kan hebben niet alleen, dat de geheele vermeer dering der onderwijsbijdrage illusoir (denk beeldig) wordt, maar zelfs, dat de geheele uitkeering volgens de wet van 1897 kan vervallen, omdat door de Regeering geen poging zelfs wordt gedaan om dat „deel" te bepalen of te berekenen. Hy zal voorts tegen dit ontwerp stemmen, omdat de waarborgen, die hen hier wor den voorgelegd, naar zijn vaste overtuiging ons niet zullen verzekeren, dat van het van Rijkswege voor het bijzonder onderwijs ge geven geld die vruchten zullen worden ge trokken, welke men van het bijzonder onder- derwijs voor de volksontwikkeling wenscht. En in de derde plaats weigert hy dit ont werp zijn stem, omdat men daaruit, naar de opvatting der regeering zelve, zou kunnen afleiden, dat hij verplicht zou zijn in de toekomst een stelsel te bewilligen, waarby de volle kosten van het bijzonder onder wijs zouden komen voor rekening van den Staat. De 'katholieke heer van Wijnbergen kwam na den heer Roöll de wet verdedigen. Zijn rede hield een en al verwondering in, dat men zich links tegen de wet verzet. De heer Bijleveld kwam nog eens vertellen, dat de clericalen van meerdere waarborgen niets willen weten. Om de vrijheid natuur lijk. Nu, dat wisten we al lang. Ook de heer Ter Laan (soc. dem.) hield een flinke reden, waaruit wij het volgende aanstippen. „Dat de stijging van het openbaar onder wijs gelijken tred heeft gehouden met de toeneming der JNederlandsche bevolking, moet ons, oppervlakkig beschouwd, ver wonderen. Wat een veldtocht is er gehou den, minstens 25 jaar lang, tegen die open bare school! Met welk geschut is er ge werkt en welke soldaten traden in 't veld Als men nagaat, dat legioenen van pries ters en dominees die van den kansel, by huisbezoek, op vergaderingen altijd maar weer afgegeven hebben op die openbare school; die zich gedeeltelijk niet hebben ontzien, om daarbij allerlei, ook minder edele motieven, tegen die school aan te voeren; als men eindelijk ziet, dat dit heir van priesters getrouw werd gevolgd door een leger van andere propagandisten, dan verbaast men zich, dat de openbare school er nog staat, sterk, zooals zij staat. Daar uit blykt, dat die openbare school diep wortelt in ons volk en dat wij, die voor goed onderwijs zijn voor alle kinderen, verplicht zijn, den aanslag tegen die open bare school, zooveel ons mogelijk is, te verijdelen. En om dien aanslag is het by deze wet te doen. Ik wees op de fiuanciëele regeling, ik kom nu tot het tweede middel dat men aanwendt om de openbare school onmoge lijk te maken „het schoolgeld". „Men stelt het altijd aan de overzijde voor, alsof de ouders der kinderen van de bij zondere school dat schoolgeld met zooveel genoegen betalen. Dit zal anders blijken. Menigeen is voorstander van deze wet, omdat hij hoopt, dat er een eind zal komen aan den onthoudbaren toestand die hem tot een hoog schoolgeld verplicht." Maar deze wet zal hen met ijdele hoop paaien, het schoolgeld blijft." Echtervoor de openbare scholen moet anders worden. „De openbare school moet duur worden gemaakt, omdat de minister van plan is, ook de bijzondere duur te houden, al is het dan iets goedkooper dan de openbare." Zeer juist teekende deze spreker, waarom het bij deze wet eigenlijk gaat door aan te stippeD, hoe juist in 't Zuiden tegen de openbare katholieke school een felle strijd wordt gevoerd, al wordt het onderwijs daar dan doortrokken met 't godsdienstonderwijs (Hieraan zullen we de volgende week een artikel wijden, evenals aan de leerboeken op kerkelijke scholen). Maar al is 't onder wijs op die scholen in 't Zuiden zoo, toch is het niet goed, mynheer de pastoor heeft er niet genoeg te zeggen, de onderwijzers zijn nog te vrij ook die openbare school moet verdwijnen. De plaatsruimte gebiedt ons het hierbij te laten. De volgende maal hopen wy nog een en ander uit de keurige rede van Ter Laan te geven. Voor de gehouden interpellatie's op "Woensdag en volgende dagen, zie men de hoofdartikelen in dit nummer. De correspondent van de Daily Tel. te Petersburg verzekert dat eindelijk de vrede in het vooruitzicht is. Hij beweert althans dat de Tsaar, eenigermate ondanks hem zelf, overtuigd is van de noodzakelijkheid vrede te sluiten, waar een voortzetting van den oorlog de ondergang van Rusland zou zijn in finantiëelen, economischen en poli- tieken zin. De Tsaar zou thans die meening voorwaardelijk hebben aanvaard. Vooral de militaire omgeving van den vorst, voor namelijk de minister van oorlog Sacharof heeft tot het laatste oogenblik gepoogd den Tsaar in den oorlog te doen gelooven. Wat die zelfde correspondent dan verder vertelt, slaat de goede verwachtingen evenwei weder den bodem inde Tsaar zou wel vrede willen, doch geen schadeloosstelling willen betalen. Of Japan, dat ten eerste door een schadeloosstelling zijn eigen beurs wil vullen en ten tweede zyn tegenstander finantiöel te gronde wiLrichten, op zulke voorwaarden zou willen ingaan, is uitermate twijfelachtig. De Tsaar van zijn kant redeneert volgens genoemden correspondent aldusEen bedrag van 100 millioen pond stelt Rusland in staat om den oorlog voort te zetten, totdat Japan geheel en al uitgeput is. Daarom is het beter om het geld te gebruiken voor den oorlog, dan voor het koopen van den vrede. De correspondent geeft ook toe, dat Japan niet spoedig in zulk een onvoordeeligen vrede zou berusten, en neemt dus feitelijk zijn bewering, dat de vrede in uitzicht is, weer onmiddellijk terug. Hoe tegenstrijdig de berichten ook zyn, toch zou men moeten aannemen dat er op het oogenblik heel wat smeult en dat de vrede misschien eerder gesloten zal zyn dan men in Rusland denkt. Ernstige en vaak goed ingelichte berichtgevers beginnnen mee te doen aan de vredesgeruchten. Volgens den Petersburgschen correspondent van de Ti mes zou zelfs de staking der vijandelijk heden binnenkort reeds te verwachten zyn. Hier past een vraagteeken. Het is wel mogelijk, dat de Russische regeering bereid zou zyn, aan Linewitsj bevel te geven tot „staking der vijandelijkheden" reeds bij den aanvang der voorbereidende besprekingen die tot vrede kunnen leidende Russische troepen hebben niet veel te staken. Met de Japansche troepen staat de zaak echter eenigszins anders: terwijl opschorting der krijgsverrichtingen juist datgene is wat Rus land voorloopig beoogt, zou Japan niets te winnen maar veel te verliezen hebben bij zulk een gedwongen wapenstilstand. Het ligt in den aard der zaak dat de Japanners hun tegenstanders juist nu niet met rust mogen laten. Tot opschorting der krijgs verrichtingen zullen de Japanners, naar onze meening, pas overgaan als zij de zekerheid hebben dat de voornaamste grondslag waar op de vredesonderhandelingen opgebouwd zullen worden, voldoende vaststaat. Maar het is zeer wel mogelijk dat zulk. een grondslag veel spoediger gelegd wordt, daar men over 't algemeen verwacht. De correspondent van de Standard te Jokoha- ma seint dat de vredesvoorwaarden reeds drie dagen geleden bijna vastgesteld waren, dank zij de tusschenkomst van Frankrijk. Als voornaamste voorwaarden werd voor gesteld dat Korea en een groot deel van Mantsjoerije onder Japansch protectoraat zouden komen, en dat Rusland een kleine oorlogsschatting zou betalen. Niet deFran- sche maar de Amerikaansche legeering wordt door andere berichtgevers genoemd als bemiddelaarster. Ook volgens den Was- hingtonschen correspondent van de Stan dard zou de houding der Amerikaansche regeering ten aanzien der bemiddeling-kwes tie in den laatsten tijd gewijzigd zijn. Te Washington was men nu bereid, niet te wachten tot beide combattanten om tus schenkomst vroegen (wat gelijk stond met afwijzing van bemiddeling, daar de combat tanten in dat geval de zaak zelf konden uitmaken) maar „alles te doen wat een van beide partyen niet zou beleedigen". De re den van die gewijzigde houding zou dan gelegen zyn in de vrees van de regeering der Vereenigde Staten, dat zoo de vredes onderhandelingen buiten haar omgingen, de onaantastbaarheid van China en de „open deur" van dat land gevaar zouden loopen, zeer ten ongerieve van de Amerikaansche belangen. Dat klinkt zoo dwaas niet. Ener zijn an dere teekenen, dat de Unie zich sterker voor het tot stand komen van den vrede gaat interesseeren. Strootjes wijzen hoe de wind waait. Minister Hay heeft een reis naar Europa ondernomen, zeker wel voor zijn gezondheid, maar dat sluit 't voeren van diplomatieke besprekingen niet geheel uit. Hij wordt dezer dagen te Algiers verwacht. En ook de koning van Engeland gaat naar de Middellandsche zee, waar de Duitsche keizer zich reeds bevindt. Aan de Noordkust van Afrika ligt de staat Marokko; deEuropeesche,christelijke schaaf is er nog niet overgeloopen, dus is het een begeerlijke buit voor wie den moed of de kans krijgt het op beschavende wyze in te pikken. Frankrijk was er in alle stilte smoorlijk op verliefd en hoopte. Daar kreeg keizer Wilhelm van Duitschland den inval een zeereis te gaan maken en dan ook tegelijkertijd de havenstad Tandzjer in Marokko aan te doen. Keizer Wilhelm heeft al veel gereisd, in het begin heeft men wel eens om hem gelachen en hem den reizenden keizer genoemd, doch thans lacht men niet meer om hem en vooral de Duitsche en de daarmee concurreerende industrie niet, want zijn uitstapjes hebben gunstiger gevolgen dan die van sommige ministers, die ook gaarne naar het buiten land gaan. Toen het bekend werd dat Wilhelm naar Tandzjer zou gaan stond dadelijk een groot deel der Franschen op de achterste pootjes, omdat nu zoo maar op eens hun het begeer lijk kluifje aan de Middellandsche zee zou afgesnoept worden en heel wat moeite is er noodig om allen tot kalmte te brengen. We moeten eerlijk zeggen dat de voor name bladen zoowel in Frankrijk als in Duitschland al hun best doen om de rust te herstellen. De oud-minister de Lanessan, iemand die als een autoriteit geldt, verdedigt in de Siècle het bezoek van den keizer op grond dat Duitschland evenveel recht heeft zijn buitenlandsche- en handelsbelangen te be hartigen als ieder ander land. Maar tegelijk geeft de Lanessan zijn land een les over de manier waarop het zijn wereldpolitiek voert. Frankrijk heeft by zyn diplomatieke handelingen ten opzichte Marokko veel te weinig notitie genomen van Duitschland en te veel het oor geleend aan Engeland, en Wilhelm is er de man niet naar om zich bij de koloniale politiek op den achter grond te laten zetten. In enkele jaren is er met zooveel ijver gearbeid aan de Duitsche vloot, dat ze na niet heel langen tijd de Fransche vloot zal overtreffen. Ook van Duitschen kant tracht men de gemoederen te bedaren. De Köln. Zeit. gelooft en hoopt dat alles wat er over Marokko gezegd en geschreven wordt veel lawaai en weinig wol zal zijn. Het blad stelt duidelijk in het licht dat Duitschland enkel zijn handelsbelangen behartigt, zooals iedereen doen mag, doch het voegt er ook eenigszins dreigend aan toe, dat ieder wie er een politieke kwestie van tracht te maken, zelf de gevolgen van zyn handel wijze zal moeten dragen. De VENNOOTSCHAP verleent Creaie- ten, neemt gelden in depoilto, koopt en verkoopt effecten en coupons, sluit beleeningen en prolongation en verricht verder alle werkzaamheden tot het Ka«- siersvak behoorende. Staat op 31 December 1903. Loopende Credieten f 2.724.351,65 Deposito'»- 931.662,41 Bawrva- 136.024,17 J. F. MOENS, Directeur. AAvecMt «ia Frocvura-ixr. .UIVCT. oaiN-expeller] Reumatiek f 16ycrkouokeden Verkrijgbaar in flesscben a 50, 75 en 125 ets. bij H.H. Apothekers en Drogisten ROTTERUAtl. Te Middelharnis bij A. TEEPE, te Sommelsdijk bij DIJKEMA DOORN BOS, te Dirksland bij A. G. P. DE VRIES te Ooltgensplaat bij A. L. HOBBEL. Levering van alle Plaatsing van Advertentiën In alle Dag-, Week- en Maakdblabis, «onder verhooging van prijs. Voorhanden alle ma bijna het geheele Eiland. Fantasiekaarten. enz, enz. Oostdijk, Middelharnis, levert tegen concurreerende prijzen met peluw en twee kussens, twee-persoons, blauw gestreepte tijk 8/4, gevuld met 54 pond prachtige veeren, vanaf f 84,—. Een 9/4 als boven, gevuld met 63 pond veeren, vanaf f 37,50. met peluw en twee kussens, tweepersoons voor f 20,— en hooger. Alles a contant, verzending franco door geheel Flakkee. Levering van Tevens ruim gesorteerd in AGENTSCHAP DER Koninklijke Stooinververy en Chemische Wasschcry „DE LELIE" to Dordrecht. ter vervanging van Tubs 2 Kilo 4 Vaatjes 10 20 Heerlijk. Zuiver. Goedkoop. Franco rembours overal. k- Eenig adres DE POSTDUIF, te HELMOND. Telegrnm-AclresBERAST-IOM1IIELRDMH. BEZORGEN den In- en Verkoop van Effecten op alle Binnen- en Buiten landsche Beurzen. KOOPEN en Verkoopen alle Coupons, Chèqües en vreemde Banknoten. SLUITEN Prolongation en Beleeningen op Effecten. NEMEN gelden a deposito. JNCASSEERING op Binnen- en Buitenland. BEZORGEN gelden onder Hypotheeair verband op Landerijen en Gebouwen CORRESPONDENTEN van diverse in Nederland gevestigde Hypotheekbanken. AGENTSCHAP der Nederlandsche Brand-Assuraniie Maatschappij „de Sala mander" te Amsterdam, tegen Brandschade van Gebouwen en Roerende Goe deren, met vaste zeer billijke premien. SLUITEN Verzekeringen per post op: Geldswaardige Papieren en Bank biljetten en per stoomboot of schip op alle Roerende Goederen. SLUITEN verschillende Levensverzekerings-contraclen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 3