Ingezonden stukken Binnenlandscb Nieuws. derbaar verklaard, zijn aan den heer ont vanger ter invordering ter hand gesteld, De rekeningen over 1901 en de be grootingen over 1905 van de polder loozende door het oudeland van Oude Tonge liggen van at' 21 dezer gedurende 14 dagen voor Ingelanden dier polders ter inzage ten kan tore van den Secretaris. De milicien J. B. Somers van de lich ting 1903 thans met tijdelijk verlof is tegen 30 Maart a.s. in werkelijken dienst opge roepen. Naar men ons mededeelt is de laatste Ajuin alhier Zaterdag verkocht voor f 10 per 60 kilo, door S. Schouwenaar alhier. Mej. A. Zangers alhier komt op de voordracht voor onderwijzeres aan de Openbare School 3e kl. no. 70 te Rotter dam voor onder no. 2. OOLTGENSPLAAT- Do zeven miliciens uit deze gemeente voor de lichting 1905, die verleden week te Dordrecht moesten ver schijnen om te worden ingelijfd, zijn allen ingedeeld bij de compagnie van het 4e re giment vesting-artillerie, te Willemstad in garnizoen. De voorloopige kiezerslijst voor het jaar 1905 1906 bevat 400 namen van kiezers, waarbij er 290 zijn, die kiezers zijn voor leden van den gemeenteraad. Verleden jaar waren die getallen respectievelijk 333 en 278. Onze afgevaardigde ter Tweede Kamer, de heer A. Roodhuijzen, hoopt Maandag 27 Maart a.s., des avonds te 7 uur, als spreker op te treden in eene openbare vergadering der liberale kiesvereeniging alhier. Deze vergadering zal worden gehouden in het lokaal van den heer L. van Kempen. Daar het aantal leerlingen aan de openbare school no. 1 alhier op 15 Januari j.l. bleek gedaald te zijn tot 195, besloot de Raad dezer gemeente één der 5 onderwijs krachten, die buiten het hoofd aan deze school werkzaam zyn, te ontslaan. Door Burgemeester en Wethouders werd aan den Raad in zijne vergadering van 25 Pebr.j.l. tot ontslag voorgedragen de jongste onder wijskracht, zijnde de onderwijzeres Mej. C. W. van Mens. Daar in deze vergadering de stemmen staakten (3 tegen 3), werd over deze voordracht tot ontslag in de daarop volgende vergadering, gehouden Woensdag 15 Maart j.l., weder gestemd. Ook nu weder staakten de stemmen, zoodat het voorstel verworpen is. Een paard van den landbouwer P. Jacobs, dat men bij den wagenmaker Van OosteDbrugge alhier op stal wilde zetten en daartoe geleid werd over de voor het huis van dezen liggende brug over de Z.-Achter- wegsloot, keerde zich, toen het bijna de brug over was, plotseling om, tengevolge waarvan het in de sloot terecht kwam. Met behulp van velen uit de spoedig toe geschoten menigte gelukte het na veel moeite, het dier weder op den vasten wal te helpen. DEN BOMMEL- Woensdag jl. sloeg op den dijk tusschen den Bommel en Stad, ten ge volge van een rukwind een hittenkai om ver. Met eenige schade aan kar en tuig liep het ongeval af. De vrijzinnig democratische kiesver eeniging alhier heeft op hare laatste ver gadering met algemeene stemmen besloten zich aan te sluiten bij den vrijzinnig de- mocratischen bond. Twee arbeiders alhier kregen twi3t, die zoo hoog liep, dat er eenige klappen werden toegediend. Een vijfjarig knaapje dat zich op de kaai vermaakte met spelen op eenige ledige kisten, viel daaraf, en bezeerde zich zoo danig aan den arm, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hebben wij vroeger vermeld, dat er pogingen werden in het werk gesteld tot het oprichten eener rederijkerskamer, thans kunnen wij mededeelen, dat de plannen in zooverre tot uitvoering zijn gekomen, dat is opgericht eene reciteervereeniging, waar van reeds meer dan een dozijn jongelui lid zijn geworden. STAD AAN 'T HARINGVLIET Door Bur gemeester en Wethouders is de dokterstuin verhuurd aan T Vroegindewij voor f32,10 per jaar. Aan het algemeen Armbestuur is eene suppletoirs subsidie verleend groot f200.— Het herhalingsonderwijs is op 17 Maart geëindigd met 10 leerlingen. Er werd ijverig van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Het werd aangevangen met elf leerlingen, waar van één door vertrek naar elders het on derwijs niet kon blijven volgen. Het kohier van den Hoofdelijken om slag is door den Raad vastgesteld tot een bedrag van f 1884,90. De heer W. K. was te Nieuw Beier land bij familie aan 't loegeeren. Die fa milie had eene papegaai. K. kwam met zijn hand aan de kooi en fluks had de pa pegaai hem in de hand gebeten. Terugge komen, zwol de hand op en de man leed hevige pijn, zoodaning, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De genees heer oordeelde een operatie noodig, die met goed gevolg plaats had. Het batig slot der rekening van het Diaconie Armbestuur der Ned. Her. Gemeen te over het jaar 1904 bedraagt f 322,— De Burgemeester maakt bekend, dat het kohier no. 1 der personeele belasting, over het dienstjaar 1905, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomend belastingschuldige ver plicht is, zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat een afschrift van het primi tief kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1905 gedurende vijf maanden van 18 Maart tot 18 Augustus ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt. De Burgemeester maakt bekend, dat het kohier no. 4 der personeele belasting over het dienstjaar 1904 invorderbaar ver klaard den 20 Maart 1905, aan den ontvan ger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomend belastingschuldi ge verplicht is, zjjnen aanslag op den bij den wet bepaalden voet, te voldoen. MIDDELHARNIS. Voor de afdeeling van 't N. O. G. trad gisteravond als spreker op de heer C. J. H. v. d. Broek. Voor een goed bezette zaal behandelde spreker in een keurige uiteenzetting: Ons Planetenstelsel. Met onverdeelde aandacht werd de boeien de rede aangehoord, zoo mogelijk zullen we de volgende maal een uitvoerig verslag er van plaatsen. Spaarbank van het departement van 't Nut van 't Algemeen. Staat der spaarbank op 31 Dec. 1904. Baten, totaal f 90815,925. Lasten, totaal 77490,16». Batig slot f 12695,76. Gemiddeld kapitaal aan ieder inlegger verschuldigd. Over 1900 f 200,73, 1901 f 196,78, 1902 f 216,17, 1903 f 238,52, 1904 f 235,53 Over 1904 bedroeg't aantal inleggers 273, dat is 42 meer dan in 1903. 't Batig stot steeg van 11986,325 in 1903 tot 12695,76 in 1904. De uitkeering aan 't departement bedroeg in 1904 f 449,17. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Praatje tussclicn Aren en Bram, naafloop van de gemeenteraadzitting te Stad a/t Haringvliet op Maart 1.1. A. Zoo Bram bin je oak ens weze luustere, dat bin ik oak niet van je gewent. B. Wat zal ik je zeggen man, mijn vrouw zit zooals je wel weet op alle dag en noe was ik wonder nieuwsgierigi of ze de vroedvrouw weer zouden be noemen. A. Noe, dan ken je vooreerst wel gerust weze. B. Zeit dat wel. Ik bawe der al wat over ingezete, eergistere hoorde ik nog zeggen, as dat de Jiffrouw 't voor niet minder dan drie riesdaalders wou doen. A. Noe, dat zit nog: de Jiffrouw is zoo kwaad nog niet voor een erm mensch. Maer een ander praetje. Von je dat voorstel van Simons om de Jif frouw voor een jaer te benoemen oak niet beter as dat van de Burgemeester om heur zoo maar voor onbepaelde tied an te stellen. B. Dat bawe ik, om je de waerbeid te zeggen, niet zoo goed gesnapt. Wat wil dat noe eigenlik zeggen voor onbepaelden tied? A. Wel! da's makkelijk genogt: dat wil zeggen, dat ze heur der ontslag kanne geve, niet pas na een jaer, maer as ze maer wille. B. Maer as ik 't noe goed verstaen bawe, dan kriegt ze toen voor een heel jaer der traktement. Wat kan de Burgemeester der dan toch mee voor hawe om der nog voor 't einde van dat jaer te ontslaen? Ik boarde hem zoo iets zegge van te gemoet te kommen aen de bezwaeren van de Gedippeteerde Staeten.Binne die daer altemet op gesteld? A. Wel neent, net anders om. Kiek is, ik hawe, omdat je alles toch niet ken ontbouwe, effentjes op een stikje pompier gezet, wat er lioofdzaekelik in die brief van Gedippeteerden sting en noe ken je 't zelf leze, dat die hoage mannen willen, dat de Jiffrouw, oak al kriegen we hier een dokter, toch nog een jaer in der betrekking bluuft. B. Dan zal er wel wat anders achter zitten. A. Wel zeker en ik weet oak wel wat. Je beit toch oak wel geboard wat van der Gevel zei, dat, as 't er hier soms een dokter kwam, ie 'tgeld van de ver lossingen heel goed zou kanne gebruke, om hier een bestaen te vinden. B. Zeker hawe ik dat gelioard en daarin lieit de schipper dubbel en dwors geliek. A. Hou dat maer vast! Maer waer ie niet om ge docht heit, is, dat al is de Juffrouw geen gemeente verloskundigen meer, ze bier toch we.1 verlossingen doen raag. A. En zei noe's eerlijk op Bram, as der noe, over een week bier 's een dokter kwam en Juffr. Visser kreeg der ontslag, zou je vrouw der dan niet meer wille hawe, omdat ze dan geen gemeente-verloskun dige meer was? B. Bin je gek vent! wat geeft beur der om of de Juffrouw door de gemeente is angesteld of niet; an dat mensch is ze noe eenmaal gewend, die beit ze al van zes kinders verlost en de eerste keer spande 't er van belang, dat kan ik je vertelle, Nee, noe begriep ik er niks meer van boe de Bur gemeester zo iets kon voorstellen. A. Och, de Burgemeester is nog zoo kwaed niet, maar 'tis nog z'oon jong ventje en in zulke soort van zaeken nog erg groen, dat begriep je wel. B. Maer wat kon er dan toch voor kwaed in zit ten, dat we bier een vroedvrouw hawe, oak al kregen we bier een eigen dokter? A. Kwaed? Net anders om, dat zou wel goed we zen, dan hadden we trek hulp, as de dokter eens ziek was of op reis. Dat er hier een dokter komt, hopen we natuurlik allemaele, en dat Sterk daer moeite voor doet da 's erg mooi van hem, maar dat 't daermee noe gaawer opschiet as onder van Mens, dat kan ik noe just niet zegge. Eerst most die'Bree- berg komme, maer die most nog een eksoame doen en toen hi dat doen most, kwam bi er nog niet eens detir. Toen most er weer een anderen kommen en die hiette van Rossum en toen was men al doende in 't dokters huns de kaemers te behangen en alles mooi te maeken en toeiGging die vent weer bedan ken en toen mosten ze midden in het behangen bluve steken. B. Noe jae, maer wat beit dat bier noe mee te maeken. j A. Dat heit er zoo veul mee te maeken, as dat 't wel eens kon gebeuren, dat, al kregen we hier een dokter en die zag dat het hier geen vetpot was, dat ie dan wel eens over een paer maenden weg zou kanne gaen en dat ze dan opnieuw de Jiffrouw weer mosten benoemen. B. Jae, dat is zoo en as de Jiffrouw dan eens weg was dan zatten we heeleniael in de warre en dan moste we om den Bommelaer of om Knöps. A. Jae, dat zat er dood op. B. As ik bet noe goed begrepen bawe, zoo is de Burgemeester van plan om zoo gauw as't er bier een dokter is, de Jiffrouw der ontslag te geven en der traoteinent toch deur te laeten gaen tot 1 Maart van 't volgende jaer. Noe, ik gun 't bet mensch wel, maer ik vin bet toch dierbaere zonde om bet geld van de gemeente zoo ten onnutte uut te geven. A. Iloe! Hou! dat hei je mis, bet is niet van de gemeente, dat ze die centen trekt maer van bet Riek en van de Provincie. B. Zoo, maer dan zou 'ttoch oak wel eens kannen gebeuren, dat gedippeteerde Staeten, het oak zonde zouden vinden van dat geld en 'tbesluut niet goed keurden. A. Dat ken goed wezen en oak öaerom. vind ik dat Simons geliek had. B. Laet die maer loapen! die beit een gladde kop en wat die meent, dat durft bi altied goed te zeg gen. 'tKan hem niks verschillen tegen wie. Ik hoop, dat die nog lang in de raed mag zitten. A. Dat help ik je wenscben, maer laete we noe maer gauw naer liuus gaen, want 't begint te regenen. Misschien trekteert je vrouw je nog wel, uutblie- schap, dat de Jiffrouw bluuft. Zeg se van me gendag. B. Besjoer! Geachte heer Redacteur Naar aanleiding van uw artikel in Vooruit van 15 Maart jl. „de Toekomststaat" een paar opmerkin gen en vragen. In bet aangehaalde artikel herbaalt u betgeen reeds te voren (Vooruit Sept. en.Oct.'04) is beweerd, n.l. dat in de toekomststaat der Soc. dem. bet ka pitaal verdwenen zal zijn, en kapitaalvorming on mogelijk, terwijl u zelf het voorbeeld aanhaalt van de kolonie „Amana", welke, in vele opzichten op soc. dem. leest geschoeid, 60 milioen gulden rijk is aan bezittingen kapitaal) Hoe is dit? Afgaande naar de beteekenis die staathuishoud kundigen, zooals Adam Smith, Ricardo, Mc. Culoch en John. Stuart Mill,1J hechten aan} het"woord „kapi taal", alhoewel uiteenloopende in zienswijze, is toch m.i, een samenleving zonder Kapitaal of Kapitaal vorming niet denkbaar. Dat in den Soc. dem. toe- koinststaatgde menschen het nog wel niet met elkan der zouden kunnen vinden, eeloof ik met u maar zal dit in den vrijz. dem. toekomststaat wél zoo zijn Hetgeen prof. Treub beweert, dient ook nog wel van een andere zijde te worden bekeken, omdat aangaande professor's meeningen anderen, ook der zake kundigen, nog al wat hebben in bet midden te brengen, evengoed der overdenking waard. Zoo kan men o.in. in de brochure „Kritiek van een Radicaal op Karl Marx" een antwoord op Mr. Treub's brochure „de Radicalen tegenover de sociaal democratische partij in Nederland", lezen: „Waar Mr, Treub betreffende de ruilwaardetheorie Marx aanhaalt, geeft hij de onmiskenbare blijken diens werken niet gelezen te hebben, zoo min als bij acht geslagen beeft op betgeen overtde ruil waarde gezegd is door mannen als Ricardo uit de burgerlijke economische school. En waar Mr. Treub in plaats van Marx's'theorie der ruilwaarde een andere, de zijne, stelt, beeft hij over betgeen bij sprak en schreef niet helder genoeg nagedacht en gebruikswaarde en ruilwaarde met elkaar verward." Het is nu wel 15 jaar geleden dat dit werd ge schreven, doch meeningen van Mr. Treub van toen, werden nog in Vooruit van September en October 1.1. aangehaald. Intussclien zij in ieder geval ons strevenVoor uit de tijd zal leeren wie aan de beurt komt bet „Euréka" uitteroepen. Met dank voor de plaatsing O. T. Maart '05 Achtend, J. C. Bresijn. Noot van de redactie Den geachten inzender zij 't volgende opgemerkt. Ie Wanneer wij zeggen in de toekomststaat, zal kapitaal of kapitaalvorming ontbreken, moet daar onder verstaan worden kapitaal in banden van bet individu, kapitaalvorming door elk persoon afzon derlijk. Het kapitaal in de beteekenis van produc tiemiddelen zal overgegaan zijn in banden der gemeenschap, er zal dus maar één kapitaalbezitter zijn, dat is de Staat. Dat die toestand onmogelijk is, is de inzender met ons eens 2e Zullen in den vrijz. dem. toekomststaat de de menschen bet steeds met elkaar kunnen vinden? Geen vrijz. democraat, die dat beweert. Zij zeggen juist, dat zij de schrille tegenstellingen willen ver zachten, de economisch z-vakkere verheffen. Maar nooit hebben zij beweerd de(nrmoede geheel de wereld uit te kunnen helpen, nooit een ideaalstaat voor- gespis'jeld aio de soc. democratie. Doch welvermee- nen zij de bestaande maatschappij door bun hervor mingen uitnemend te kunnen verbeteren en de lage re klassen aan beter l evensvoorwaarden te kunnen helpen. 3e De schrijver haalt een oordeel aan van soc. dem. zijde over prof. Treub's bestrijding der ruil waarde- theorie van Marx. Het is ons nu bekend, dat prof. Treub, na zijn eerste oordeel tot andere inzichten is gekomen, daarom geven wij zijn woorden van 1891 bier weer: „De ruilwaarde van Marx slaat de werkelijkheid zoo zeer in bet aangezicht, dat men geen profeet behoeft te wezen om te voorspellen, dat binnen weinige jaren aan deze. theorie hetzelfde lot. zal worden beschoren (als in 't afgeloopen jaar v. Halle aan Lassalle's ijzeren loonwet ten deel viel? Tot deze conclusie komt professer Treub na een uitvoerige uiteenzetting dat Marx's opvatting der ruilwaarde onhoudbaar is. Het is van den criticus op Treub's brochure al heel boud gesproken t.e dur ven beweren, dat Treub Marx's werk niet gelezen zou hebben. Integendeel, weinigen zullen zoo op de hoogt.e°zijn van Marx's theoriën als de boogleeraar. Dat overigens Marx's theorie niet [onaangetast is gebleken, blijkt uit prof. v. d. Vlugt's woorden Onder meer hebben de JOostenrijkscbe staathuis houdkundigen zich de moeite gegeven om aan de verhouding tusschen arbeid en waarde een beeld te ontwerpen, het lijnrecht tegenovergestelde van dat hetwelk Marx gegeven beeft. Niet de bestede arbeid zoo ongeveer vat nu Pierson bet samen geeft, waarde aan voorwerpen, waaraan bij besteed is. Maar arbeid wordt er aan ten koste gelegd, omdat het. voorwerp waarde zal hebben. Op dien grondslag voort bouwende beeft von Böhrn Bawerck Marx geheel weerlegd". AMSTERDAM, Maart 1905. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken ondergeteekenden, bet volgende in de kolommen van uw blad te willen opnemen. Het Hoofd hes tuur van de Vereeniging van Hoof den van Scholen in Nederland verneemt, dat in den laatsten tijd bij versehillende gelegenheden door de voorstanders van bet ontwerp tot herzienig van de wet op het langer onderwijs, iu hunne discussiën met tegenstanders daarvan, een beroep gedaan wordt op bet oordeel van'de Vereeniging voornoemd, waar bij dan citaten worden ontleend aan artikelen, door de beide redacteuren van Ihet Nieuwe Schoolblad ge schreven en met hunne initialen geteekeml. Aanne mende, dat door de kampioenen voor de onderwijs- novelle te goeder trouw wordt gedwaald en ten einde verdere misvattingen te voorkomen, stelt bet. Hoofdbestuur er prijs op bier de verklaring af te leggen, dat bedoelde .beschouwigen in het N. S. alleen liet persoonlijk (gevoelen uitdrukken van de beide redacteuren en dus niet op rekening mogen worden gesteld van de Vereeniging van I-I. v. S. Het Hoofd bestuur, dat volstrekt niet identiek is met de van de Vereeniging onafhankelijke redactie, beeft reeds in November 19U4 een adres met een uitvoerige memorie tot de Tweede Kamer gericht, waarin een twintigtal wenscben en bezwaren tegen bet wetsont werp worden geformuleerd en toegelicht. Het zij den ondergeteekenden vergund, voor den aanhef van deze memorie een plaatsje te verzoeken, opdut moge blij ken, hoe hunne Vereeniging, evenals trouwens de Redactie van het N. S. beslist positie gekozen heeft tef/en de onderwijsnovelle „Het Hoofdbestuur der Vereeniging voorn, wenscht, alsvorens tot de opsomming van de in zijn adres bedoelde wenschen en opmerkingen over te gaan zijn leedwezen uit te'drukken overhet indienen van dit ontwerp tot herziening van de Wet op bet Lager onderwijs, overtuigd als het'is, dat wat er ook aan moge gewijzigd worden, geen verandering aan gebracht kan worden in geest en strekking, die beide volgens de meening van het Hoofdbestuur beslist nadeelig zijn voor de voortgaande ontwikke ling van ons volksonderwijs, voor de instandhou ding en bevestiging onzer volkseenheid en daar mede voor bet welzijn van den Staat. „Ons openbaar volksonderwijs is nog niet, wat bet zijn moet, bet eischt in meer dan één opzicht nog verbetering; maar bet heeft zich vooral sedert 1857 ontwikkeld in de goede richting, bet mag zich verheugen in een toenemenden bloei en waar men bet Nederlandsche volk om zijn verdraagzaamheid op bet gebied van godsdienst en politiek aan vele anderen natiën ten voorbeeld kan stellen, daar zal niemand ontkennen, dat vooral de openbare volksschool is, die deze verdraagzaamheid beeft ingeprent aan baar leerlingen. „De huidige politieke omstandigheden geven echter geen hoop, dat de meerderheid der Wetge vende macht zich met bovenstaande beschouwin gen zal vereeningen en dus bet ontwerp tot her ziening der Wet op het Lager Onderwijs om geest en strekking zal verwerpen: daarom acht bet H.B. bet plicht, uw aandaebt te vragen voor eenige verbeteringen van techniscben aard, die worden zij aangebracht, het ontwerp voor de voorstanders van goed volksonderwijs wel niet aannemelijk, maar toch minder verwerpelijk zullen maken." Met dank voor de plaatsing, Namens het Hoofdbestuur C. F. A. ZERNIKE, Voorzitter J. G. NIJK, Secretaris. Stad aan 't Haringvliet 21 Maart 1905. Den heer Redacteur van Vooruitte Middelharnis. In bet vorig nummer komt onder Stad aan 't Haringvliet een bericht voor dat Dr. J. Prins Fokkes te den Bommel door den Raad tot tijdelijk genees heer is aangesteld, na een minder gunstige, door Burg. en Weth. gedane aanbieding, van de band te hebben gewezen. Ik heb bet bericht ingezonden zonder de bijvoeging van bet aanbod, om de eenvoudige reden, dat mij daarvan niets bekend is. Gaarne vernam ik boe deze bijvoeging daar bijkomt of anders zag ik gaarne onder bet bericht vernield „Niet van onzen gewonen correspondent' Hoogachtend, L. J. ELVÉ. Correspondent. Als antwoord op bovenstaand stukje kunnen wij mededeelen, dat dit niet van onzen gewonen corres pondent ontvangen was, doch dat wij dit ontvingen van een zeer betrouwbaar persoon. Redactie VOORUIT! Men schrijft uit 's Gravenhage aan de T e 1. Het driedaagsch verblijf van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prim op Het Loo houdt verband met een onlangs op het Zomerverblijf van H.M. gerezen kwestie. Tijdens het voorlaatste bezoek van Ko ningin en Prins aan het Loo heeft o. m. het kappen van boomen op groote schaal in het Koninklijk Park in hooge mate 't misnoegen van den Prins opgewekt, te meer daar op tal van plaatsen, o. a. nabij de Vors telijke vijvers, op eigen gezag was gekapt. Kort daarna werden eenige arbeiders ont slagen, doch toen bleek, dat niet deze maar hooger zeer hoogèr geplaatste ambtenaren de schuldige waren, werd het ontslag op last van H.M. weer ingetrokken. Ten einde een volledig onderzoek te kun nen instellen, (ook geldelijke aangelegen heden moeten in het spel ziin), heeft het Koninklijk Echtpaar zich nu Zaterdag uaar Het Loo begeven. Hoogstwaarschijnlijk zullen enkele amb tenaren worden ontslagen of in rang ver laagd. Teneinde aan Hl'. Ms. jagermeester, den heer F. W. J. Loudon, voortaan minder verantwoordelijkheid te geven, is deze van het beheer der bosschen ontheven en deze functie opgedragen aan den rentmeester van het Kroondomein, den Heer G. F. H. Tutein Nolthenius. De bestrijders van de kermis te Wjjk-bij- Duurstede krijgen nu medewerking van een zijde, vanwaar zij die zeker allerminst ooit verwacht zullen hebben. Er circuleert n.l. in die gemeente een adres aan den raad tot afschaffing van de kermis en die beweging daarvoor gaat uit van twee herber giers. Zij is vooral gericht tegen de stoom- caroussels en dergelijke van elders, die met het kermisgeld gaan strijken, terwyl de neringdoenden in de gemeente kunnen toe kijken. Ter vervanging van de kermis stel len adressanten voor het houden van een jaarlykschen feestdag, b.v. op den verjaar dag van H. M. de Koningin. Geldleening. Men schrijft uit Woensel aan de „L. K." Er werd aan de deur geklopt. Binnen! riep men op de secretarie. Een man uit Best trad vóór de balie en vroeg inlichting omtrent de geldleening. Hij kon heel wat geld gebruiken, zeid-ie. De gemeente ook, was 't antwoord. En ze leent geld, staat er in de krant! Juist! Je kunt hier geld breng en, maar niet halen. O! Bonjour!

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6