- n Het optreden der rechterzijde. Men heeft ons wel eens gezegd: „Vooruit" is nog al eens scherp. Ja, men voegde er het woordje te zoo nu en dan bij. Verondersteld, dat de klager gelijk had, dan vragen we: Aan wie de schuld. Dr. Kuyper sloot ons in de Tweede Kamer uit louter christelijkheid als pa- ganisten van de christelijke samen leving uit. Woordvoerders der clericalen ken schetsen ons zeer vriendelijk als onge- geloovigen, als menschen, die beter op de hei thuis waren. Anderen krijten ons uit voor „socialisten". Is het wonder, als 't bloed dan bij ons al eens begint te gisten en de pen ge scherpt wordt tot heftige critiek. De kroon op 't clericale scheld- en schendwerk heeft onlangs de heer pro fessor Noordtzij van de Theologische school te Kampen gezet. Hij was zoo vriendelijk ons te betitelen als „volgelingen van den Satan" Zooals reeds meermalen gebeurde met een „christelijk" genaamd voorganger (o. a. te Watergraafsmeer), wordt 't ver slag der rede als foutief voorgesteld en volgt een rectificatie van den redenaar. Zoo ook met professor Noordtzij. Deze redenaar dan zegt opgewekt te hebben tot aaneensluiting onder de beginselen van Christus, omdat „in de wereld der geesten, boven ons, achter ons en in ons zulk een ontzaggelijke strijd gestreden wordt tusschen 't Koninkrijk van Chris tus en 'trijk des Satans". Goed en wel, doch met zijn verbetering erkent de pro fessor tevens zijn ongelijk. Zijn opwekking tot aaneensluiting be doelt aaneensluiting bij de antirevolu tionairen, waarvan hij één der leiders is. Zij, die dat niet doen, die zich niet aansluiten onder de beginselen van Chris tus (en wij voegen er nadrukkelijk bij zooals professor Noordtzij die opvat: dat iszooals de antirevolutionairen die op vattenhooren tot het rijk van Satan. Dat is niet onze conclusie, doch die van prof. Noordtzij. Met dergelijke op ruiende smoesjes moeten de kleine luy- den worden opgehitst tegen de vrijzinni gen. Aldus werken de kerkelijke leiders, de orthodoxe dominee Tatma, de Katho liek Kolkman, de antirevolutionaire Noordtzij en meerdere propagandisten op de dweepzucht der menigte. Zoolang die demagogische opruierij aanhoudt, laat elk verwijt over de scherp te onzer criliek ons koud. Als 't hard tegen hard moet gaan, wetten wipde wapenen tot de krachtigste weerlegging en verdediging. De toekomststaat. Toen wij voor eenige maanden eenige artikelen wijdden aan de denkbeelden der sociaal-democraten, schreven wij daarin ongeveer neder: Tn den toe komststaat der sociaal-democraten zal 't kapitaal verdwenen zijn. Maar juist de gelegenheid zich kapitaal te vormen is de gezonde prikkel tot werkzaamheid, tot ontplooiing van des menschen energie. Zij prikkelt hem tot grooter inspanning om zijn positie te verbeteren, om te sparen en te garen. Natuurlijk lieten wij hierbij 't grootka pitalisme buiten rekening. Met zijn uitbuitingen meedoogenlooze hardheid biedt dit het beeld van den gierigaard, die slechts leeft om schatten te vergaren en dit individu wordt in en onze maatschappij nog steeds ver acht. Een aardig bewijs voor onze rede neering over den toekomststaat levert de geschiedenis op van een paar zoo genaamde communistische Koloniën in Noord-Amerika. Voor ongeveer 60 jaar vestigden zich in Amana in den Amerikaanschen staat Jowa een veertigtal personen, die in vele opzichten de idealen der Sociaal democraten nabij komt. De werktijd is er in den druksten tijd hoogstens '10 uur, de gemeenschap beheert, de scholen, leidt de landbouw kundige ondernemingen, bezitdengrond, drijft de industrie kortom, de gemeen schap is er geheel in het bezit van de pro ductiemiddelen. Stakingen komen er niet voor, want ieder krijgt in de magazijnen der kolonie een vast jaarlijksch crediet. Hij heeft slechts zijn credietboekje voor het jaar te tnonen, waaruit een coupon wordt genomen ter waarde van zijn inkoop. Is hij oud, dan kwelt hem niet de zorg voor den ouden dag, want het is alweer de gemeenschap, die voor hem zorgt, als hij niet meer kan. Ziedaar dus koloniën, die het ideaal moeten vormen van de Sociaal-demo- era ten. En toch, een groot deel der kolonisten dringt bij 't districts gerechtshof op opheffing der koloniën aan Ja, maar, zullen de Sociaal-democraten zeggen, maar dat zit 'm juist weer in 't kapitaal. De kolonie is aan bezittingen 61) millioen gulden rijk en die wil men deelen. 't Kan zijn, maar in den toekomst staat der Soc.-democraten zal de Staat, een gansch volk vertegenwoordigende, ontzaglijk meer millioenen rijk zijn en zal de meerderheid der volksvertegen woordiging dan even goed op verdeeling kunnen aandringen. Wij zoeken de redenen der ophefting dan ook veel meer in hetgeen wij vermeld vinden in de Pionier, het weekblad van Binnen- landsche kolonisatie. „De schoonheden van een Socialis- tischen staat, waarin niemand rijkdom verlangt, omdat ieder genoeg heeft, waar geen geldjacht is, omdat geld niet de standaard is, waarnaar het succes wordt afgemeten, waar armoede onbekend is en gelijkheid heerscht zulk een staat schijnt theoretisch het ideaal, maar in de practijk kan zulk een staat zijn volk niet vrijwaren voor de onttrekking en verlokkingen van de wereld der in vrij heid strijdende individuen. Hieruit volgt: dat de geheele wereld één toekomststaat zou moeten zijn om de Sociaal-democratische idealen te ver wezenlijken. En dat kunnen we gerust naar het rijk der droombeelden verwijzen. En alweer, omdat juist de vrijzin nig-democratie het gezonde evenwicht bewaart tusschen het streven der indi viduen naar kapitaalvorming en de ont eigening verschillende productiemid delen, zal aan haar de toekomst zijn. zijn veel hooger dan voor de andere provinciën, 't Laagste sterftecijfer ver toont hierbij Drente: 98,24 per 1600. Gaan we de sterftecijfers aan velschillen de ziekten na en over de jaren 1903 en 1904, dan vinden we, als gelukkig ver schijnsel, een daling in het sterftecijfer aan tering n.l. van 13,35 tot 11,20 per 10000 inwoners. Ook de verschrikkelijke kanker vertoont een kleine afneming, van 10 tot 9,85. Daarentegen is de sterfte aan longontsteking sterk toegenomen, n.l. van 7,66 tot 8,30, terwijl voor harts- gebreken de sterfte klom van 5,33 tot 5,98. Doch lot zeer groote voorzichtigheid mogen de cijfers voor mazelen en kink hoest leiden, want voor mazelen steeg de sterfte van 2,29 tot 4,31 en voor kinkhoest van 1,6 tot 2,55. Wel een be wijs, hoe bij deze kinderziekten, de grootste voorzichtigheid in acht genomen dient te worden. "Want juist in 't ver dwijnen der mazelen uit wettelijke lijst der besmettelijke ziekten (altijd wat 't schoolverzuim betreft) wordt zoo licht door vele ouders die ziekte met te weinig zorg behandeld. Moge de statistiek tot voorzichtigheid aansporen. Buitenlaiidscli Overzicht, Organisatie. De stembus van 1905 staat voor de deur. De tegenpartij is natuurlijk al lang strijdvaardig. En wij Het is treurig, dat wij zoo kort voor den tijd er op moeten wijzen, hoe nalatig onze partij- genooten toch zijn in't verzamelen der I strijdkrachten. Gemakzucht of onver-' schilligheid, de dwaze gedachte: 't zal zonder mij toch wel gaande nederlaag van 1904, dat alles is misschien de oor zaak van het ontmoedigende in onze gelederen. De huishoudelijke vergaderin gen der bestaande kiesvereeniging klagen steeds over slechte opkomst. Verscheidene plaatsen hebben geen organisatie: met name Nieuwe Tonge, Dirksland, Her- kingen, Melissant en Goedereede. Het is treurig. In plaats van alle krach ten in te spannen, laat men alles over aan enkelen, die daardoor overstelpt zijn met bezigheden. Zal men dan nooit be grijpen, dat we er zoo nooit komen? Geeft den Briel niet alle moed op winst in 1905? Gaf dr. Kuyper het op na herhaalde nederlaag. Nooit! Waarom wij dan? Waarom overal organisatie en op Flakkee niet? Men verwijt de jongeren wel eens, dat zij te veel willen. Maar zijn ze niet altijd de voorgangers geweest in delaatste jaren? Waarom dan ook niet de zaak aangepakt? Komt gij, vrijzinnigen, slaat toch de handen aan 't werk. Bedenkt toch, hoe de tijd dringt. Weg met die lauwheid en halfheid. Organiseert U in de kiesvereeniging uwer keuze. Is ze oud-liberaal, dat is uw zaak. Is ze Liberale Unie, dat moet gij weten. Is ze vrijzinnig-democratisch, alweer, dat blijft aan U. Maar voor alles, organiseert U. Denkt er om, dat 1905 alle krachten vraagt om de reactie te keeren, dat geen wettig middel mag verzuimd worden tot de overwinning der vrijzinnige idee. Geen man kan gemist worden. Laat ons wederom niet voor niet pra ten, doch gaat aan 't werk. Dat is uw plicht als (link, moedig Staats burger. Geboorte- en Sterftecijfers. Vanwege het Centraal Bureau voor Statistiek zijn dezer dagen de totaalcijfers voor 1904 der geborenen en der sterf gevallen verschenen. Daaruit stippen we 't volgende aan: 't Geboortecijfer per 1000 inw. daalde van 31,78 in 1903 tot 31,56 in 1904. 't Sterftecijfer steeg van 15,69 in 1903 tot 16,03 in' 1904. Dat vindt zijn oorzaak in de hooge sterfte der Juli- en Augustusmaanden van 't. vorige jaar. In 1904 bedroeg 't sterftecijfer van kin deren beneden het jaar voor Noordhra- bant 190,28 en voor Limburg 172,23 per 1000 levendgeborenen. Deze cijfers Toen Koeropatkin verleden jaar October op bevel van hooger hand aanvallend moest optreden, beloofde hy zyn leger op het pad der overwinningen te zullen leiden, en het onvoorzichtig woord„Van nu af trekken wij niet meer terug!" ontviel hem. Hoe geheel anders is het uitgekomen na een en kele, weinig beteekenendeoverwinning, zijn de nederlagen, de een na den ander, elkander gevolgd en heeft het Russische leger nog niets anders gedaan dan terugtrekken en dat zal het zeer waarschijnlijk blijven doen tot de Japanners het bevel geven: „Vooruit! als krijgsgevangenen naar Japan! Nu is ook na een dagenlang gevecht, zooals nog geen in de krijgsgeschiedenis bekend is, Moekden prijsgegeven. Japan had aan China beloofd Moekden, de hoofdstad van Mandsjoerije, de heilige stad met de graven van het te Peking regeerende vorsten huis, als zijn rechtmatige bezitting terug te geven, en Japan heeft woord gehouden, daarmede Ruslands ontzag in Oost Azië den genadeslag gevende. De stellingen aan deSjaho waren maanden lang zoo versterkt dat ze onneembaar ge acht werden, en nu ze zijn prijsgegeven, het leger van Koeropatkin trekt geheel verslagen terug en verkeert in zulk een toestand dat van een aanvallende beweging vooreerst wel geen sprake kan zijn. Verleden jaar kon bij de Russen hel ge loof bestaan, dat ze wel opgewassen waren tegen het gele gevaar, thans is gebleken dat de Japanners in alle opzichten de meerderen zijn, en bij de Russen van den soldaat af tot den generaal toe begint de zekerheid te ontstaan, dat iedere beweging welke ze uitvoeren moet leiden tot een nederlaag. Na de vernietiging van dit reuzenleger zou het dwaasheid zijn als de oorlogspartij de vorming van een nieuw leger wist door te drijven. Rusland kan niet anders doen dan vrede sluiten. Wel zal men daarmee nog talmen om een heel klein weinigje eer te redden, en ook omdat men verlegen is met die zwermen ontmoedigden en verbit terden, die uit Oost-Azië in Rusland zullen terug keeren. Dat de terugkeerenden niet erg tevreden zullen zijn over hun behandeling kan men nagaan als men ziet wat iemand, die dicht bij het gevechtsterrein zit, over den toestand schril ft: „Een regelrechte hongersnood bedreigt binnen korten tijd Koeropatkins leger. Dit is geen gerucht meer, maar een door cijfers en berekeningen vastgesteld feit. Van gezag hebbende zijde werd medegedeeld dat langs den Siberischen spoorweg niet minder dan 5000 wagonladingen levensmiddelen staan, die voor Mandsjoerije bestemd zijn en door gebrek aan rollend materiaal en 't gemis van dubbel spoor niet verder kunnen wor den vervoerd. Men bedenke wat dit zeggen wil. een millioen centenaars bedervende levensmiddelen, terwijl het veldleger reeds honger begint te lijden. Hoe misdadig licht zinnig het militaire bestuur der verkeers wegen te werk gaat, blijkt reeds hieruit, dat men tegenwoordig niet eens meer weet, waar onder anderen 400 wagons suiker en 100 wagons petroleum, die in Augustus en November van verleden jaar naar Mand sjoerije zijn gezonden, gebleven zynde nummers der wagens zijn bekend, de wagens zelve met, hun lading zijn eenvoudig verdwenen. „Nog veel erger dan op het eigenlijk Mandsjoersche oorlogstooneel ziet het er uit in Wladiwostok en op het eiland Sa chalin, die ook wel spoedig met den krijg kennis zullen maken. Wladiwostok is van den zeekant feitelijk al geblokkeerd en zoodoende is de besfe verzorgingsweg, die van en over Amerika, voor de vesting af gesneden Naar officieels opgaven is Wladi wostok voor vjjf maanden van levensmid- dellen voorzien, uit het bureaucratisch- Russisch in de algemeen menschelyke taal overgezet wil dat zeggen,dat de hongersnood na eenige weken zijn intocht zal houden in de vesting. Daarbij is Wladiwostok met het westen verbonden door prachtige water wegen en ligt een grootsche vloot van rlvierstoombooten met een totaal laadver mogen van bijna 280 millioen pond voor oud roest aan de oevers van het Amoer- bassin. Wat had men den vorigen zomer langs dezen geriefelijken weg niet kunnen verladen naar Chabarofsk en Wladiwostok. Maar een strafbare overmoed wilde toen niets hooren en niets weten van een kwade toekomst; men geloofde immers zoo niet heden dan toch morgen trotsch zijn intocht te houden in Tokio de kortzichtige, ver blinde dwazen! En nu staat de vesting voor een dubbel gevaarbeleg en hongersnood, en uit Sachalin ontving ik reeds een brief, waarin een vriend, die te Korsakofsk ver toeft, zijn beklag doet over honger in de vreeselijkste beteekenis des woords. Hij smeekt mij hem per postpakket een beetje meel te sturen de afstand bedraagt 4000 K.M. en vergeet daarbij, dat wij zelf hier sedert een week zonder meel zitten. Niet waar, dit is een prachtige illustratie op de ambtelijke fiere berichten, dat de intendance in dezen oorlog getoond heeft voor haar taak berekend te zijn. „Geen wonder dat dergelijke ten hemel schreiende toestanden het Russische veld leger steeds meer demoraliseeren. Naar officieren, die pas van het front terugge keerd waren, hier vertelden, hebben onlangs 900 officieren en militaire dokters aan ge neraal Koerapatkin een door hen allen ge- teekend stuk overhandigd, waarin zijmet verwijzing naar de voortdurende nederlagen, de onbekwaamheid van de legeraanvoerders, den aanstaanden hongersnood en de moe deloosheid van de manschappen dringend om voorbereiding van vredesonderhande lingen verzoeken. Dat is weer iets dat men nooit beleefd heeftIk geloof niet dat in een anderen oorlog, dien de nieuwe geschie denis kent, honderden officieren gemuit hebben- Want dat is openlijke muiterij, wanneer officieren op het oorlogsterrein hun opperbevelhebber: Uitscheiden toeroe pen een te ernstiger verzet, daar de mui ters wel verzekerd kunnen zijn van hun straffeloosheid. Koeropatkin kan zelfs naar de Russische begrippen toch moeilijk 900 man van zijn officieren laten doodschieten". Het moet immers, dat die mannen, als ze in hun vaderland terugkomen, tot de ontevredenen behooren en zich zullen aan sluiten bij de hervormingeneischenden. Door de groote verliezen in Azië zijn voor het oogenblik de oogen van de binnenland- sche troebelen afgewend; maar daarom zijn ze nog niet opgehelderd; het blijft woelen en de stakingen duren voort. Het rescript van den Tsaar, waarvan we de vorige week melding maakten, deed eerst eenige hoop op verbetering koesteren, doch al zeer spoe dig ziet men in, dat het niets is dan het oude spelletje een mooie belofte, die nooit vervuld wordt, doch voor het oogenblik de goedgeloovigen zoet houdt. Doch de arbei ders laten zich nu eens niet bedotten, zy weigeren om vertegenwoordigers kiezen, omdat de eenvoudigste waarborgen dat het hier werkelijk om hun welzijn ging en niet om hen in een valstrik te lokken, althans bij den neus te nemen, botweg geweigerd werden. Hierdoor is het wantrouwen na tuurlijk ontwaakt en algemeen is men over tuigd, dat de schijnbaar zoo liberale maat- regelom de werklieden deef'te willen laten ne men aan het onderzoek naar de arbeiders beweging te Petersburg niets was dan een sluwe zet om de gemoederen tot bedaren te brengen, maar verder ook niet. Binnenlandscli I Landbouw Over de zuinigheid, die de wijs heid bedriegt. Overdaad schaadt. Dat is reeds meermalen gebleken. "Wie te veel eet wordt ziekwie te veel drinkt, wordt dronken; wie teveel uitgeeft, wordt arm en zoo verder. Doch ook het tegengestelde is waar. Te weinig schaadt evenzeer als te veel. Dat ondervindt b.v. de landbouwer, die te weinig mest aan zyn land geeft. Hy is te zuinig om een kleinigheid uit te geven en loopt daardoor gevaar een slechten oogst te hebben en zoodoende groote geldelijke verliezen te lij den. Zoo vind ik in het verslag van een ryks- proefveld (1902—1903) door den betrokken landbouwleeraar aangeteekend by de resul taten van een vergelijkende bemestings- proef op kleigrond „De Peru-Guano heeft op dit proefveld de beste geldelijke resul taten gegeven. In de landbouwpractyk is deze dan ook nog al gewild, vooral in de aardappelcultuur. In de omgeving van het proefveld worden haast geen aardappelen zonder Peru-Guano geteeld. Men gebruikt daarvan echter nog niet genoeg, om de groot ste oogsten te verkrijgen, n.l. 200 h 250 KG. per Hectare, nevens stalmest. Het proefveld heeft geleerd, dat men met voordeel het dubbele kan gebruiken (op het proefveld was 000 KG. per Hectare ge bruikt) Hier wordt weer eens voor de zoo- veelste maal met de stukken erbij bewezen, dat de zuinigheid de wijsheid vaak bedrie gen kan, ook in den landbouw. Alleen die landbouwer, welke genoeg en dan wezenlijk echte Peru-Guano zyn land geeft, ziet zyn uitgaven met groote winsten terugkomen. Geheimzinnige moord te Er heeft te Amsterdam heimzinnige misdaad plaats delyk Vrijdagavond. In perceel 1 aan de Drie aldaar aldus meldt de „Tc ochtend woonde mejuffro D. Cerlyn, 55 a 60 jaren ou zonderlinge oude dame, wal de Driekoningénstraat, had gelijk perceel in deBarndesst] haar eigendom. Overdag meestal in de Barndessteeg, sliep zij geregeld in de Driekd Het huisin de Driekoningenst: verhuurd geworden, doch n jaar geleden, was de huurde en besloot zy het zelf te ga Zy liet het in en uitwend knappen, schilderen en beh betrok het nadat deze werkzaa: afgeloopen eerst een jaar lat was er niets aan de woning een kruier liet zij, nu on maanden geleden, eenige me Barndessteeg overbrengen, di zooals thans is gebleken, ordl plaatst. Nooit kwam er iemand bij j Een meisje in de buurt deed \tl schappen, doch deze werden s| nomen door een kiertje van het onderhuis. Zeer zelden hoofddeur, die men langs de bereikt, open. Een werkster Ij en de buren verklaarden, dat -de juffrouw er woonde, nog hadden, dat er buiten iets wa: de wandeling spraken zij va: zinnige juffrouw en het ge huis. Zaterdagmorgen kreeg de nu de bakker, die anders geregeld het brood door een kiertje vd deur schoven, gehoor en toen d dag de buren verder niets van| bemerkten, begonnen zij over spreken. Eerst gistermorgen besloot buurman de politie te waarsch| twee uur verschenen een paar de voordeur poogden te opened -gesloten en toen een smid, di| er bij gehaald was, de deur e •openkrijgen, besloot men nu langs het dak binnen te komel bij den naasten buurman op z| vandaar over en werkelijk kon nen door een dakvenster op dei ■de woning van de weduwe Cei De trap afgaande kwam den vreeselyke stank tegemoet, die, t| kwamen, hoe langer hoe meer to meter van de voordeur zagen z -eene vrouw liggen in eene gro ronnen bloed. Het hoofd wai -diepe snede van den hals van de romp gescheiden, buurman werd het lijk herkend! de bewoonster, de weduwe Cer Terstond werd de commissi sectie, de heer W. L. H. Koster waarschuwd, die op zyn beurt van justitie en den rechter-comm het gebeurde in kennis stelde. beien beneden lagen zonder uil couranten en zij gaven den inq gebruikt te zyn. Die op de eeri ping echter schenen wel gebru: en deze waren dan ookopengeb vermoeden ligt dan ook voor d.c men hier te doen heeft met Duitsche naburen een „Raubmord Algemeen toch ging het prj juffrouw Cerlyn er warmpjes in is zeer goed moge)yk,datieman zonderlinge gewoonten party heeft om zoo mogelijk zyn slaj. En dit is in deze eenzame straa het Singel en de Heerengracht moeilyk geweest, waar in gewo digheden reeds om 9 uurzoogoe sterveling meer is te bekennen, i Een bewoner van de straat n streeks 9 uur een gil te hebben maar overigens is er niets gehoc zien. Nooit kwam er iemand by Cerlyn, zoodat de justitie hier al zeer moeilijke en duistere zaak st: het iyk bij de deur is gevonden, ondersteld, dat is aangescheld vrouw toen zy de deur opende, o is aangevallen. Is deze verond juist, dan zou daaruit vry zeke dat we hier te doen hebben metj een persoon. Langs het Singel ga toch het huis tamelijk in het oog der medeplichtigen moet het voor c| al zeer gevaarlyk zjjn geweest, dan de kans liep op heeterdaad te betrapt. "Wanneer echter aan beid van de straat op de gracht medep: hebben gestaan, was de zaak vee diger De wyze waarop is omgei met de meubelen boven, doet b' denken aan mannen van het vak heelen nacht is het huis bewaakt chéroheurs. Vergiftiging ran twee gezinn Op het stoomschip „Bezoeki" va terdamsche Lloyd, dat. aan de "Wil kade te Botterdam is aangc komen zjjn lading verschillende soorten vat

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 2