Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag 8 Februari 19Ö5. No. II. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesciie Boek- en Handelsdrukkerij te Nliddeiharnis. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10. Gfroote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Werk aan den Winkel! HOE WORD IK KIEZER? Er is nu werk te over voor de kies- vereenigingen. En nattig1, noodig, hoogst noodig werk. Het gaat er nu om, de gelederen te versterken met een jonge garde. Het gaat er om ons stemmental te vermeerderen door kiezers te kweeken. Dit is van het allerhoogste belang. Want een gewichtig jaar staat voor de deur. In Juni zulien we opnieuw probeeren de reactie te koeren. In Juni zullen we opnieuw slag leveren. Dien strijd gaan we te gemoet met onverdroten ijver, met onverzwakt vuur. We leden dit jaar een zware nederlaag, vrienden Dit ontmoedigt U Geen sprake van. Zeker, we verloren, maar versagen? Nooit! Al worden we vijf en twintig malen terug geworpen, terug komen we, telkens weer. Het devies moet zijn, wat de Japanners zeiden van Port-Arthur: De vestinzal ons worden Geen wankelmoedigheid dus, geen aarzelen. Voorwaarts, in vaste gelederen. Maar (dan ook, kiesvereenigingen, aan 't werk1 Gezorgd, dat geen man", die aan onze zijde gaat en die kiezer kan zijn, op de lijst ontbreekt. Schaf U, als ge er nog geen hebt, direct en kiezerslijst aan! Ga ze na, naam voor naam, of elk der onzen er op voorkomt. Hebt ge inlichtingen noodig, vraag'ze uwen gemeentesecretaris of vraag ze ons. De formulieren om kiezer te worden, als men 'tniet is, zijn op de gemeente huizen verkrijgbaar. Daar moeten ze ruimschoots worden afgegeven. Maar voor alles, aan het werk, de tijd dwingt. Ieder moet aangespoord worden zich het kiesrecht te verzekeren, inlichtingen ruimschoots worden gegeven. Aan het werk, mannen, 1905 is een jaar van gewicht. ?EüILLETOW. Vleugellam. van Hans Arnold, (18) door K. te M. In Allans toestand kwam ondertusschen eenige verbetering; bet kwam ten goede, dat hij geestelijk zoo goed als gebroken was, en zijn lichamelijke zwakte maakte ook weder dat hij tot eenig denken totaal ongeschikt was; hij leefde,maar men kon het gerost een plantenleven noemen, hij ademde, be- woog zich, at. dronk, en sliep, doch het was een echt lobijnbestaan. Hij was by ons, doch het was of een onzichtbare sluier hem van ons scheiddewij bestonden eigen lijk niet voor hemhet was met hem als met die doodelijk zieken, die niets meer van het leven ver wachten en hun bestaan slechts van den eenen dag tot den anderen voortsleepen. Langzaam aan ging hij toch vooruithy zat buiten in den warmen herfetzonneschijn, eerst bewegingloos, uren langdaarna begon hij met zijn stok in het zand krasjes en strepen te trekken wij beschouw den dit al als een grooten stap voorwaarts. Annie was voordurend bij hem haar, wereldstrek te zich thans niet verder uit dan zijn omgeving, zij wenschte niets, verwachtte of vreesde ook niets; zij Bedenk, dat de vijand, altijd werkzaam, altijd waakzaam is. Ten slotte enkele aanwijzingen. Belastiug'liiezers. Allen die in de vermogens-, de be drijfsbelasting of het personeel, of voor minstens één gulden in de grondbelas ting, over het laatstvei'loopen be lastingjaar zijn aangeslagen, komen van zelf op de lijst, op voorwaarde, dat zij vóór 1 Febr. hun aanslag ten volle heb ben voldaan. Wie pas in Febr. betaalt, moet met zijn voldaan biljet vóór 1 Maart naar 't gemeentehuis gaan. Wie in 1904 is verhuisd naar een andere gemeente, moet met zijn voor voldaan geteekend aanslagbiljet vóór '15 Februari naar het gemeentehuis van zijn nieuwe woonplaats gaan om zich aan te geven. Een aangeslagene, die niet ten volle heeit betaald, kan geen andere aanspraak op kiesrecht doen gelden. Betaling nal Maart geeft geen aanspraak meer op kiesrecht. Allen, die niet krachtens belasting kie zer zijn, moeten zich op het gemeentehuis gaan aangeven of hun aangifte-formulier daar doen bezorgen, een taak waarmee de kiesvereenigingen zich kunnen belasten. Aanslagen in de belasting van de vrouw gelden voor den man. De woningkiezers mogen tusschen 1 Augustus 1904 en 31 Augustus niet meer dan eenmaal, en alleen binnen de gren zen der zelfde gemeente, zijn verhuisd. Zij moeten sedert 1 Augustus een zeke ren huurprijs hebben verwoond (hebben zij een stuk grond gehuurd, dan telt dat bij den huurprijs mee, ook al ligt het niet vast aan het huis). Voor Flakkee bedraagt die huurprijs hoogstens f 1 (voor Middelharnis) per week. Bij de woningkiezers behooren zij die schepen bewonen, van tenminste 24 ku bieke meters inhoud of 24000 K.G. laad vermogen, hetzij zij huurders of eige naars zijn. De woningkiezer, die het vorig jaar al kiezer was krachtens woninghuur en in hetzelfde huis is blijven wonen, be hoeft zich ditmaal niet weer aan te geven. Hij moet vanzelf weer op de kiezerslijst gebracht worden, maar het is zaak, dat hij vooral einde Maart of begin April op leefde slechts bij het oogenblik en was dankbaar dat Allan daar was, dat zij voor hem zorgen en den ken kon. Hij liet zich al haar zorgeD vermoeid welgevallen en beloonde haar daarvoor slechts met een blik. Toen zijn herstelling, tegen alle verwachting, aan hield liet hij zich dagelijks door haar naar het strand leidende dorpskinderen zagen die twee dan schuw nieuwsgierig na, zooals de vroolijke levenslust een doodelijk zieke naziet. Op eenigen afstand van het dorp lag sedert jaren aan het strand een wrak, bij vloed verdween het onder water, bij ebbe lag het droog. Mos en zand hadden zich er aan vastgehecht, zeedieren kropen traag en sluipend tusschen de planken rond. Hoe dikwijls, als ik van mijn patiënten kwam zag ik zijn gebogen gestalte tegen den blauwen herfst hemel afsteken altijd in dezelfde houding. Eerst liet ik hem stil daar blijven, omdat ik meende dat be*i stil zijn gang laten gaan het beste voor hem was. Toen ik evenwel bemerkte dat hij altijd en altijd weer op die zelfde plaats te vinden was, ging ik eens naar hem toe. Het was op een helderen warmen Octoberd&g een van die weemoedige, schoone dagen, waarop de zomer afscheid van ons schijnt te nemen. Allan lag heden op een dierenvacbt op het door de zon verwarmde zand. Ik strekte mij naast hem uit, hij knikte mij vriendelijk en stil toe, zijn oude, goedhartige beminnelijkheid scheen weder als een zonnestraal door te breken. Eerst spraken wij langen tijd geen van beide, toen verbrak ik het zwijgen eu vroeg hem „Waarom zitje toch altijd hier bij dat wrak, mijn oude jongen Hij zag met zijn moede, treurige oogen naar mij op. het gemeentehuis gaat nakijken of men hem niet vergeten heeft. Zoo ja, dan moet hij reclameeren. De loonkiezer* mogen tusschen 1 Jan. 1904 en 31 Jan. 1905 niet meer dan een maal zijn veranderd van patroon, en zij moeten in 1904 hebben verdiend een bedrag, dat evenals het bedrag in de huurtabel, wisselt naar de gemeente. Voor Flakkee bedraagt het ten hoogste f 300. Wie een pensioen of een lijfrente ge niet van een onderneming, een bijzon dere of openbare instelling, mag dat als loon beschouwen. Pensioen en loon mo gen dus worden samengeteld. Kost en inwoning worden naar een af zonderlijken maatstaf berekend en mogen bij het loon worden geteld. Loon, kost en inwoning kan ook door den zoon, die ook in het bedrijf der ouders werkt, als aanspraak op kiesrecht worden aange merkt. Wie een vast loon geniet, en tijdens ziek te, of verwonding gedurende ten hoog ste 2 maanden dit niet of niet ten volle kreeg, mag zijn loon berekenen, alsof het was doorgegaan. Ongevallenrente geldt ook als loon.Wie in een onder neming vast. werkt, waar de arbeid uit den aard van het bedrijf gedurende een deel van het jaar stilstaat, mag dien tijd van stilstand meetellen, ook al was hij toen tijdelijk ontslagen. Inkomen, pensioen of lijfrente van de vrouw gelden voor den manvan de kinderen mag daarentegen slechts de helft van het inkomen, pensioen of lijfrente worden meegeteld. Wie op Zon- en Feestdagen den kost niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch ge rekend volle kost en in woning te genieten. Loonkiezers moeten zich ieder jaar op nieuw tusschen 1 en 15 Februari aan geven. Men behoeft niet op te geven hoeveel loon men verdient. Men kan volstaan met op te geven, dat men het minimum dat de wet eischt, verdient. Week-inkomen wordt door vermenig vuldiging met 50 tot jaar-inkomen her leid. Dan komen de spaarbankkiezers, dat zijn zij, die op 1 Februari sedert een jaar minstens f 100 op het Grootboek hebben, „Wij verstaan elkander zoo goed, dat wrak en ik," zeide hij, „veel beter dan ik de menschen thans ver sta, die willen nog iets, hopen iets en doen iets, dat alles doen wij, het wrak en ik, uiet meer. Zie eens, dat schip (hier is vroeger ook zoo moedig, zoo lustig de wereld in getrokken, en nu ligt het hier, het kan niet meer varen, maar het gaat ook nog niet onder dikwijls schijnt nog de zon er op, en het ligt daar nu zoo geheel nutteloos en stiljuist als ik Ik zweeg een langen tijd, eenvoudig omdat ik niet spreken kon, eindelijk zei ik „Je moet hier niet zoo zitten mijmeren, daardoor word je niet*beterl" Hij zag rustig uaar mij ophoe vreeselyk smal was zijn gelaat. „Ach, Rutgers I staak toch die dwaze praatje weet immers net zoo goed als ik. dat voor mij her stelling geheel onmogelijk is 1" „Dat weet ik volstrekt niet 1'" zei ik, „je kunt, naar mijn vaste overtuiging, nog een zeer lang leven voor je hebben, als je verstandig bent." Hij strekte verschrikt de beide handen afwerend naar mij uit. „Om Godswil metNeen, dat nietEen lang leven zulk een leven Om iederen ademtocht moeten stry- den 1 HerstellenEn dan zonder beroep, zonder ar beid Iedere deur, waar ik aanklop, voor mij gesloten vinden Zou je me dat toewenschen Wij zwegen beiden weer een langen tijd,toen ging hij voort, altijd op dien zelfden droomerigen toon, wélke uit de verte scheen te klinken; „En als er nog iemand was om wlen ik moest blijven leven! Als ik nog ouders, broeders, zusters of wat ook had 1 Maar ik ben zoo eenzaam, zoo grenzenloos eenzaam 1 Niemand,die mij noodig heeft, geen mensch die mij missen zou! Neen, ook jij niet, of minstens ,150 op de Rijkspostspaar bank, in een gemeentelijke of een andere erkende spaarbank. Zij behoeven zich niet elk jaar opnieuw aan te melden. Maar zij moeten vooral eind Maart of begin April controleeren of zij niet vergeten zijn. En ten slotte komen de examenkie— xerdat zijn zij, die met goed gevolg eenig examen hebben afgelegd, dat tot bepaalde ambten en betrekkingen be voegdheid geeft. Tot die examens behoo ren o.a. verschillende examens bij de Staatsspoor en de II. S. M„ examen voor onderwijzer, muziekonderwijzer, politie, in verband met den militairen dienst, den belastingdienst, de koopvaardij, enz. Om examenkiezer te worden, behoeft men niet zijn examendiploma over te leggen, maar alleen op het kiesrecht- formulier in te vullen, welk examen en waar en op welken datum men het heeft afgelegd. De examenkiezer behoeft zich niet ieder jaar opnieuw op te geven (tenzij hij kiezer-af geworden is door bedeeling, doordat hij zijn belasting niet op tijd heeft betaald enz.), maar moet natuurlijk ook te bestemder tijd de voor- loopige kiezerslijst controleeren of doen controleeren. Nogmaals, wij vertrouwen, dat de kies vereenigingen het groot gewicht van dit werk en hun groote verantwoordelijk heid ten volle zullen heselfen! Aan het werk! De victorie ie den Brief. Den Briel heeft zich kranig gehouden. Met een voorsprong van bijna 500 stem men behaalde de vrijzinnige candidaat de overwinning op zijn clericalen tegen stander. Onnoodig te zeggen, hoe die zege ons verheugt. Niet alleen om 't behoud van mr. Goekoop's zetel, doch veel meer om den moreelen invloed van dezen uitslag. Brielle toont, dat de vrijzinnigen in dat district tegenover de clericalen de eenig ware strijdmiddelen hebben gesteld: samen werking en ...een boven onzen lof verheven ijver. De grootheid van 't reactionaire en clericale gevaar heeft gedaan, wat jarenlange pogingen onzer zijds slechts weinig vermochten: het zeg nietsJe zou mij gaarne het tegendeel willen voorredeneeren, maar als je vandaag hoorde Allan Senden iser niet meer, (hij onderdrukte het woord dood) dan zou je, gedachtig aan onze oude vriendschap een oogenblik treurig zijn, maar spoe dig zou je verstand toch zeggenhet was ook maar het beste voor hem zelf! En dat zou het. ook zijn Laat mij heden eens doorpraten," ging hij haastig voort, toen hij zag dat ik tegenwerping wilde maken, „dezen keer slechts 1 Wie weet of ik het na dezen nog eens kan doen, en wat zou dat ook hin deren Hij staarde een langen tijd naar de stille, zonnige zee en zweeg; toen begon hij weder: „Ik zal je eens wat zeggenherinner je nog dat de eerste dagen, dat ik hier was, een huiszwaluw met lammen vleugel bij je gebracht werd, die zoo jam merlijk over den grond kroop? Je zei toen, dat is een der beste vliegera, maar de kat heeft het dier te pakken gehad. Jegens die zwaluw was je barm hartig, want je bond haar een doek met chloroform om den kop en ze lag een oogenblik later geheel stil, weetje het nog Wij namen haar mee naar buiten in een booten wierpen haar in de zee— de maan scheen juist zoo helder op het doode dier, toen het naar de diepte gingRutgers 1" voer hij voort, legde zijn hand op mijn arm en zag met zijn groote, spre kende oogen naar mij op. „heb je niet de zelfde barmhartigheid met mij? Ik kruip ook met verlam den vleugel over den grond, de kat heeft ook mij te pakken gehad. Als toch een dokter in staat is een lijder zoo volkomen te genezen, zou hij dan zoo hardvochtig zijn het te laten (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 1