Stad aan 't Haringvliet Kerknieuws. Advertent iën. Dankbetuiging. L. S. Y olkszangscliool. 6 Nu trachtte men met behulp van een andere koe het dier te naderen en zoo te vangen. Maar dit mislukte ook, totdat men 0111 S uur 's morgens een strik spande achter de kerk en het daar heen joeg'. Het gelukte ditmaal, het dier liep er in, men trok den strik dicht en het beest viel neer, dadelijk schoren eenige menschen toe. C. v. D. sneed het den hals af en half negen precies had van z. het beest in de hal. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den raad der gemeente Dirkslancl op Woensdag 25 Januari j. I. des n. m. ten 3 ure. Tegenwoordig 6 leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Daarna wenischt de Voorzitter de heeren leden en tevens hun gezin een gelukkig nieuwjaar toe op deze eerste vergadering (van het jaar hopende dat het de gemeente Dirksland dit jaar goed mag gaan. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Komen aan de orde De ingekomen stukken, als Een schrijven van den heer Bosschieter dat hij voor zijn benoeming als regent van het Burgelijk Armbestuur bedankt. Idem van mevr. B. A. de Graalf dat zij voor bare benoeming als regentesse van bet weesbuis bedankt. Idem van H. H. Ged. Staten, waarbij wordt goed gekeurd een wyziging op de begrooting d. j. 1904. Idem van idem daarbij goedgekeurd terugzendende het Suppletoire Kohier van den Hoofdeiijken Omslag. Idem van idem alsvoren terugzendende de goed gekeurde verordering op het haven- en kaaigeld. Verder is ingekomen het Proces-Verbaal van op name van de kas van den Gemeente Ontvanger, waaruit bleek dat in kas was de som van f764,9S5. Tevens doet de voorzitter mededeeling dat de Armenkas is opgenomen en in kas was f228,59. Een missive van het BurgerlijkjArmbestiiur dat de heer J. Zaaijer zijn benoeming als voorzitter aanneemt. Idem van H. H. Ged. Staten die mededeelt, dat de wijziging voor de paardenmarkt gemaakt, door dat College wordt goedgekeurd. Komt ter tafel bet verslag tot wering van bet schoolverzuim, wat wordt goedgekeurd. Al deze missives worden voor kennisgeving aan genomen. Is aan de orde de voordracht voor regent van bet Weeshuis en wordt met 4 stemmen tegen 2 de heer G. Tl. Warnaer Jr. gekozen. Als nu voor regentes, waarbij met algemeene stemmen mevrouw Zaaijer Rutgers van der Loeff wordt gekozen. Is ingekomen een brief van A. van Oostenbrugge welke restitutie verzoektjvan 98 cent op den Hoofde iijken omslag voor zijn overleden vader, welke wordt verleend. Alsnu moeten de geloofsbrieven van den heer van den Sluijs worden onderzocht, waarom de voor zitter een commissie benoemt bestaande uit de heeren Warnair, v. d. Poel en Roodzant. Na onderzoek verklaart de beer Warnaer bij monde van de commissie, dat deze in orde zijn be vonden, waarop de Voorzitter mededeelt dat de beer van der Sluijs als lid van den gemeenteraad kan toe treden. Wordt alsnog af en overschrijving gevraagd op de begrooting d. j. 1904 voor een som van f7,90jwelke wordt verleend. Daarna deelt de Voorzitter mede dat de legger op de wegen en voetpaden ter visie beeft gelegen, wes halve hij op voordracht van B. en W. den raad verzoek deze vast te stellen, wat goed wordt gevonden. Is aan de orde liet herzien der Politie-verordening nadat deze na vele discussie artikel voor artikel is voorgelezen, meent de heer Warnaer de herbergen te moeten laten sluiten op Zondagen van 912 en en 25, wat door den heer Kooman niet goed wordt gevonden en deze meent het beter is, zedenbeelen dag te sluiten. De Voorzitter meent hieromtrent veel ongerief te veroorzaken wegens de vele doortrekkende reizigers. Het voorgestelde van den beer Kooman in rond vraag gebracht werd met 4 tegen 2 stemmen aan genomen, uitgezonderd dat voor doortrekkenden eene uitzondering wordt gemaakt. Tevens deelt de voor zitter mede dat de verordening in dier voege zal worden afgedrukt en iedere lid een concept te zullen zenden. Alsnu vraagt de voorzitter of nog een der heeren iets in bet belang der gemeente beeft in te brengen, waarop de heer Warnaer vraagt of het niet nood zakelijk zou zijn de begraafplaats uit te breiden, waarop de Voorzitter antwoordt, daar al reeds over gesproken is, en het een zaak is van B. en W. en niet van den raad. Verder brengt de heer van der Poel in het midden dat bij hem vrouw Noordijk is geweest en klachten had over de behandeling in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, en verzocht den heer Voorzitter daar naar te willen onderzoeken. De Voorzitter meent dat de vrouw zich moet wenden tot B. en W. en aangezien deze dat niet durft, en het geheel een zaak is van B. en W zal door laatst genoemd College de ^grieven worden onderzocht. Verder niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. MELISSANT. Door den Burgemeester is be kend gemaakt dat de kohieren dër Grond belasting afd. Melissant „Onwaard" en „Roxenisse" over 1905 invorderbaar is ver klaard; en aan den ontvanger ter invor dering is ter hand gesteld. Het aantal lotelingen welke zich heb ben aangegeven voor de loting in 1905 be draagt 22. II KRKINGEN- De lijst bedoeld in artike 18 1ste lid der leerplichtwet bevat 122 namen van leerpligtige kinderen. Het register voor de Nationale Militie lichting 1906 bevat 5 personen nl. J. de Geus, W. Bruggeman, H. Noordijk, K. Ge- buijs. en M. Bescman, dat op 31 Januari j. 1. voorloopig gesloten is. Er hebben zich in deze gemeente geen jongelieden voor de zeemelitie aangemeld. STELLENDAM- Donderdagavond, 2 Febr. a. s. zal in de zaal van den heer Knöps een lezing worden gehouden door den heer Snoei Kievit van RotterdamAlgemeen Belang. Entree vrij. Op het z. g. Fort onder Stellendam, is men voor de tweede keer ergelijk bezig geweest. Men is daar weer in de keet, die daar staat ten gerieve van het werkvolk, binnengedrongen en heeft er zoowat alles kort en klein geslagen.'t Ware te wenschen dat men de flauwe bedrijvers eens te pak ken kreeg. Met Juni a. s. zullen als leden van de gemeenteraad alhier aftreden de heeren D. Zaaijer en C. Lokker. Woensdagavond 1 Februari zullen de blinde P. ICoudijzer en zijn zuster uit Mid- delharnis, in de Ned. Herv. Kerk alhier, weder evenals het vorige jaar, een zang avond geven. Door verschillendevisschers alhier zjjn Zaterdag en Zondag op den Hinder gevischt vaten met olie, welke aangebracht zijn bij den Strandvonder. Donderdagmiddag zal aan de kaai alhier worden verkocht eeu partij hout, be staande uit planken, schrooten, dorschvloer- deelen enz. Vrijdag ontstond in de kaai tusschen de eigenaars van een paar visschersvaar- tuigen moeite; 's avonds op de kaai her haalde de twist zich nog eens, tengevolge waarvan nog enkele klappen werden ge deeld. Door den donker viel echter niet te constateeren, van wie de klappen afkomstig waren. Voor de Nat. Militie zijn voor deze gemeente ingeschreven 19 jongelieden. Bij het schaatsenrijden reed C. Groo- tenboer alhier een kleinen jongen aan; ten gevolge daarvan vielen beiden, en de kleine juist op den duim van den groote zoodat de duim brak en Grootenboer genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen. Op 18 Januari j. 1. werd een huis van A. van der Vlugt alhier ingezet door G. Tieleman van Melissant voor de som van f850. Den 25en Jan. jwerd het gemijnd door C. van Driel alhier voor f920. Dinsdagmiddag was een jongen bezig een paard af te rijden, toen het paard, dat misschien liever op stal stond, eensklaps zijn berijder afwierp en er van door ging. Voor er ongelukken plaats hadden, wist men het dier te grijpen. GOEDEKEEDE. Volgens publicatie is het kohier der personeele belastinginvorderbaar verklaard en aan den Heer Rijks- Ontvan ger ter hand gesteld. Voor de lichting 1904 heeft zich J. 't Mannetje voor de lichting 1905 G. Redert Wz. en P. Redert Pz. alhier aangemeld, ten einde bij de Zee Militie te worden ingedeeld. Op Woensdag a.s., des namiddags ten 6i/2 ure zal in het hotel „de Gouden Leeuw" een lezing worden gehouden door den Heer A. Snoey Kiewit te Rotterdam met het onderwerp: „Een algemeen Belang." Wegens te geringe deelname zijn de oefeningen van het Voorbereidend Militair Onderricht in deze gemeente gestaakt. L. 1. Woensdag zijn alhier ter ver kiezing van een Raadslid ter voorziening in de vacature, ontstaan door het niet-aan- nemen als zoodaning door den heer J. C. van Eendenburg, candidaat gesteld de Hee ren F. den Eerzamen Fz,, G. Joppe en W. Redert. De candidatuur van den heer F. den Eer zamen Fz. anti.rcvis gesteld geworden door de kiezers: A. van Schouwen, T. Lodder Czn., D. Br een en J. Lodder Gz. De candidaatstelling vanden heer G. Joppe (liberaal), oud - raadslid werd gesteld door den kiezers K. Struijk, F. van Kerk hoven, J. Renaud en Arn. van Wijk Chz. De candidaat W. Redert (liberaal) werd gesteld door de kiezers L. Troost, Arn. van Wijk Kz. C. Lokker Hz. en G. van Wijk Kz. Naar algemeene bekendheid behoort de candidaat F. den Eerzamen Fz. tot de anti revolutionaire partij. Wel eigenaardig mag het heeten, dat die candidatuur is gesteld geworden door een viertal kiezers, van wie steeds werd aange nomen. dat zij overdacht behoorden tot de vrijzinnige party. De stemming is bepaald op Zaterdag, 4 Februari a.s. Volgens publicatie zjjn door heeren Ge deputeerde Staten dezer provincie de dagen, waarop de Burgemeerter zal zitting houden, en wel iedere week op Maandag en Don derdag. Volgens de ljjst van het Hoofd der School alhier bevinden zich in deze gemeen te 89 kinderen, die de Openbare Lagere School bezoeken. Wegens den hevigen N-W. wind steeg heden alhier het water in de haven zóó danig, dat de gorzen geheel onderliepen en het water van diik tot dijk stond. De wo ningen hadden gelukkig geen last. Gedu rende een drietal uren bleef het water op die hoogte hangende. 01SDD0RP- Alhier zjjn aan het strand 3 vaten olie aangespoeld welke door de strandvonders zijn opgeborgen. Alhier worden pogingen aangewend tot het bereiden van Chichorjj in de Meekrap fabriek de Onverwacht en als daar veel van gezaaid wordt en de oogst gelukt kan het aan vele handen werk verschaffen. Vrijdagmorgen is de Wed. Joh. Mulder met haar zoon naar Amerika vertrokken, gingen er zulke maar meer. Heden avond trad alhier op in het Hotel Akershoek de heer A. Snoei-Kiewit van Rottordam welke een lezing hield het OndeiwerP. Een algemeen belang waarbjj hij in verschillende punten de Levensverze kering uit een zette waarbij een talrijk be zoek tegenwoordig was. NIEUWE TONGE- Door het College van Zetters bij 's Rjjks directe belastingen, is tot schatter der huurwaarde dienst 1905 aangewezen de heer M. Over weel en als plaatsvervanger den heer A. Dorst, beiden alhier. De heer de Bruijn, onderwjjzer aan de openbare lagere school alhier, is als zoodanig benoemd te 's Gravenmoer Noord Brabant. De Commissaris van Politie te Groningen maakt bekend, dat ten kantore van den Rijksbetaalmeester aldaar voorhanden is een half muntbillet van f 10—genummerd B. G. 8820, model 1S79, waarvan de weder helft met f5.— wordt betaald. (OvernemiDg in de nieuwsbladen is gewenscht.) De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat het kohier der grond belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het dienstjaar 1905 invorderbaar verklaard op 23 Januari 1.1. aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aan slag, op de bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Door de gemeente politie is proces verbaal opgemaakt tegen A. de B. arbeider te Oude Tonge, wegens dronkenschap, De Burgemeester dezer gemeente brengt ter [kennis j van belanghebbenden dat in dit voorjaar de Rjjkskeuringen tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel deze provincie betreft zullen worden gehou den te Rotterdam op Woensdag 8 Februari s. Naar men verneemt is door de heer de Bruijn onderwjjzer aan de openbare la gere school alhier tegen 1 Maart a.s. eervol ontslag als zoodanig gevraagd. OUDE TONGE- Aan hen, die meenen aan spraak te kunnen maken om op de kie zerslijst 1905/6 te worden geplaatst, zjjn ter gemeentesecretarie kosteloos formulieren verkrjjgbaar gesteld, welke vóór 15 Febru ari a.s. moeten zijn ingeleverd. Door den heer Directeur der directe- belastingen te Rotterdam, zjjn op voorstel van den heer Inspecteur der Directebelas- tingen te Hellevoetsluis aangewezen tot Ambtenaren voor het doen van de noodige opnemingen tot vaststelling der huurwaar de van perceel van de personeele belasting dienst 1905, voorzooveel de Gemeente Oude Tonge betreft: de heeren M. G. H. Andriessen Inspecteur te Hellevoetsluis en P. J. N. van Os te Oude Tonge. Van den heer Theodorus van Vugt, alhier, is een paard plotseling gestorven. Onze vroegere dorpsgenoot, de Heer F. van der Heiden, ambtenaar van den Burgeljjken stand te Krimpen a/d IJsel, is met algemeene stemmen benoemd tot Ge meente-Secretaris aldaar. Dinsdag 7 Februari zal voor 't Depar tement van 't nut alhier optreden, de Heer Chr. Niessink uit Heemstede met het vol gende programma Voordracht met Lichtbeelden: 1. De Marsch der Menschheid; 2. Henoch Arden; 3. De passiespelen te Oberronergan; en zonder Lichtbeelden: 4. De Speelpop; 5. Kinderen der Heide; De Wedstrjjd in het reciteeren; 7. Vol maaktheid; 8. Een Gewetensvraag; 9. Een Treurspel in het Woud. Voorzeker een mooi prograhama; wjj twij felen dan ook niet, of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken, door zich bjj den Secretaris tijdig van een bewjjs van toegang te voorzien, dat voor f0,50 ver krijgbaar is. DEN BOMMEL- Gisteren trad alhier als spreker op de heer K. Reyne van Haarlem. De volgende week hopen wjj een verslag van deze lezing te geven. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer T. van der Heiden, ambtenaar ter secretarie te Kapelle a/d IJsel, is alhier tot secretaris be noemd. Bjj de verkiezing voor een lid van de 2e Kamer der S.-G. werden alhier uitgebracht 160 geldige stemmen, waarvan 1 op den heer Hermans, 51 op den heer Roodhuyzen en 108 op den heer Vegtel. Door den rijksveldwachter alhier is procesverbaal opgemaakt tegen een persoon wegens overtreding der provinciale verorde ning. Op „het Panhuis" werdt Zaterdag jl. onder politietoezicht eene verloting van landbouwwerktuigen gehouden. De prjjzen werden gewonnen door de volgende num mers: 153, 385, 378, 237, 32, 319, 110, 54, 398, 247, 93, 255 en 139. Tegen J. P. alhier is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de wa penwet en een daarmee gepaard gaand ver zet tege- "e politie. ST au T 'T HARINGVLIET- Het Bestuur van de pL. 'ers, loozende door de Oude Stad, brengt ter kennis, dat de ljjst van stemge rechtigde ingelanden is herzien eti geduren de veertien dagen, van den 24 Januari tot 8 Februari ter inzage van ingelanden zal liggen ten kantore van den secretaris der polders. Bezwaren kunnen na 14 dagen door ingelanden, schriftelijk bij het Bestuur worden ingediend. Bjj de op 25 Januari gehouden stem ming voor een lid van de Tweede Kamer werden hier uitgebracht 141 stemmen, waar van éón van onwaarde. Hiervan verkreeg L. M. Hermans 5 stemmen, A. Roodhuyzen 55 stemmen en H. Ch. Vegte] 80 stemmen. Tot kerkeljjk ontvanger bjj de Ned. Herv. Kerk, is benoemd de heer M. Braber LJz. De Burgemeester maakt bekend, dat op Vrjjdag 3 Februari a.s. van des morgens 8 tot 's avonds 6 uur de herstemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Brielle. De candidaten zijnA. Roodhuizen en H. Ch. Vegtel. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van den polder Nieuwe Stad, is herzien en ligt gedurende veertien dagen, van den 26 Januari tot den 10 Februari ter inzage van ingelanden, ten kantore van den secretaris der polders. Bezwaren kunnen na 14 dagen door ingelanden schriftelijk worden inge diend. Maandag hield de heer H. Ch. Vegtel alhier eene politieke lezing. De zaal was matig bezet. Debat werd niet gehouden. Het steiger is laatst door een storm zwaar geteisterd. Het huisje voor den uit kijk was er afgeslagen en is bij Ooltgens- plaat opgevischt. Daar men reeds spoedig met het herstellen begon, is men ook vlug daarmee gereed gekomen. Predikbeurten op Zondag 5 Febr. 1905. NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm, en 's av, Ds. Bruining. Sommelsdijk, 's av. Ds. Larnmers uit Dirksland. Dirksland, vm. en nm. Ds. Lammere. Melissant, vm. Ds. Hoedemaker. Herkingen, vm. en nm. Ds. de Stoppelaar. Stellendam, vm. en nm. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Boss. Nieuwe Tonge, vm. en nam. Ds. Wentink. Oude Tonge, vm. en nam. Ds. van Dolder. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Den Bommel, vm. en nam. Ds. Erarnen. Stad a. 't Haringvl. vm. en nm. Ds. Polhuijs. Middelharnis, Zondagschool, Donderdag 2 Februari 's avonds 6,30 uur Ds. Dekking van Monster. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en av. Ds. Steketee. Stellendam, vm. en av. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en av. den heer Basoski. Ooltgensplaat, vm. en av. Ds. Dekker. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Róssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Melissant (Kralingen) vm. nm. en av. Ds. Mackenzie. Heden werd ons een ZOON geboren. J. y. d. KOOGH. j. d. v. d. KOOGH- v. Buuren. Middelharnis, 28 Januari 1905. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij liet over lijden van onzen vader, behuwd- en grootvader, den Heer ,1. DE HAAN, betuigen wij onzen dank. Uit aller naam C. BENNEMEER. Middelharnis, 1 Februari 1905. Ondergeteekende, dankbaar voor het vertrouwen haar altijd geschonken, maakt langs dezen weg bekend, dat zij op veler verlangen hare praclijk als verloskundige zal blijven uitoefenen. Uw dienaresse, M. P. Visscher- van Bezooyen. Jongelieden, uit beide Gemeenten, die tot deze School wenschen toe te treden, kunnen zich daarvoor aan melden op Zaterdag 4 Februari des avonds van 8 9 uur aan de Open bare School te Middelharnis. Men zie verder de ruim verspreide circulaire.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6