noo- eer V I>KX. 99 99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad merk Anker. t. voor Overfïakkee en Goedereede. DERDE BLAD. ml 5(,e Jaargang. Woensdag 1 Februari 1905. No. 10. Spijkenisse Nieuwenhoorn Znidland Heenvliet 1HTER Co., lis bij A. TEEPE, te DIJKEMA DOORN- J, bij A. G. P. DE YRIES [bij A. L. HOBBEL. IIS, Flakkeesche Boei- en Handelsdrukkerij Succes verzekerd. Succes verzekerd. Ingezonden stukken Landbouw Gemengd Nieuws. VC£R- eXPELLEtT) oHEUMATIEK f. I pvCOUOHEDEW flesschen a 51.', 75 en Apothekers en Drogisten |tbroam. keten en Grootboek:- Ijrand-, transpor VOORUIT! Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. XJitg'a.-ve d.er te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10. G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te atiresseeren aan de Flakkeesche Boek en Handelsdrukkerij te Middelharnis. ïeder weet dat het gemakkelijker is eene ziekte te voorkomen als te genezen. Ieder weet dat kouvatting in de meeste gevallen oorzaak der ziekte is. Ieder weet dat door een gevatte kou zeer dikwijls ontstaan Influenza Maagongesteldheden, en Rheumatische aandoeningen. Ieder weet dat voortdurende inwendige verwarming van het lichaam alleen door toediening van voedsel verkregen wordt. lader weet dat LEVERTRAAN wordt toegediend aan zwakke en klierachtige gestellen, zoowel voor oud als voor jong. Ieder weet niet dat alle LEVERTRAAN niet de gewenschtte uitwerking heett maar als ze goed is het middel bij uitnemend heid is om kouvatting tegen te gaan. Men neme daarloe slechts 30 gram per dag. Ieder kan welen dat LEVERTRAAN van DIJKE MA DOORNBOS te Sommelsdijk overal verkrijgbaar is, de beste is die bestaat, en er zich van overtuigen door ze te gebruiken. daarop evenveel aanspraak te mogen maken als ieder ander, maar wij willen vóór alles eerlijk man blijven en stellen er den hoogstelt prijs op niet van oneer lijke praktijken zelfs maar te worden verdacht. De Zuid-Hollandsclie B. W. Suikerfabriek. A. Jn. Smits. Oud-Beierland, 27 Januari 1905. - (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mijnheer de Redacteur! In Uw nummer van 25 vinden wij in twee inge zonden stukken onzen naam genoemd. Het laatste is ongeteekend en bovendien vervat in termen, die bet ons onmogelijk maken daarop in te gaan. Merkwaardig is echter zeker, dat gelijktijdig uw blad eene advertentie bevat van de Hollandia, waar bij deze verklaart, „toezeggingen boven of afwijkin gen van haar contract niet te kunnen erkennen." In antwoord op het eerste stuk diene het volgende. De heeren A. Struik en J. Vroegindeweij verklaren, dat zij voor zich hebben de contracten van de Hol landia, waarin de bezwarende bepalingen, door ons aangeduid, niet voorkomen, zoomede een brief van een vertegenwoordiger van De Brnyn die een be langrijk hooger bod doet. Wij nemen dit op het woord van die heeren inzenders, ons overigens geheel onbekend, onvoorwaardelijk aan. We houden hen, en ieder ander, voor eerlijke lieden, zoolang het tegendeel niet bewezen is. Maar dan zullen zij van ons toch ook wel willen aannemen, dat De Bruyn ■ons herhaaldelijk en uitdrukkelijk verzekerde, dat aan die fabriek overschrijding van prijs of voorwaar den niet bekend of toegelaten was en dat Hollandia •ons zelf de contracten mededeelde, waarin de door •ons aangeduide bepalingen letterlijk voorkomen. Wat hiervan te denken, zeggen de heeren inzenders. Riet anders dan dit: dat De Bruyn en Hollandia ons bedrogen of dat zij zelf door hun personeel bedrogen werden of worden. In geen geval echter, mijnheer de Redacteur, dat wtf leugens zouden hebben gebezigd. Wij zijn „maar" snikerfabrikant en „dus" in sommiger oog, zoowat op één lijn te stellen met een straatroover of woe keraar. Wij moeten zelfs „de schande" dragen van lid te zijn van den Bond van Suikerfabrieken, en zijn daar door wellicht van slavenhandel verdacht. Wij wen- schen echter niet te treden in eene bestrijding van deze dwaalbegrippen. We kunnen zelfs goed verdra gen, in al die opzichten verkeerd te worden beoor deeld. Doch moeten opkomen tegen de verdenking dat wij, „groote heeren, mannen van zaken," ons zouden kunnen of willen verlagen tot het gebruik van zulke onzedelijke middelen, als die geachte in zenders van ons onderstellen Inderdaad, daartoe gevoelen wij ons èn te verstandig èn te groot. Wij vertrouwen, dat de geachte inzenders dit bij nader inzien zeiven zullen begrijpen en erkennen trouwens de stukken zijn steeds te hunner beschik king en zij dan ook niet zullen aarzelen hunne grievende beschuldiging ten onzen opzichte te her roepen. Wij willen gaarne bieten lcoopen en wij meenen Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding der circulaire van de Zuid-Holland- sche Beetwortel Suikerfabriek te Oud-Beierland, ge plaatst in uw vorig nummer, verzoeken wij u, onder staande circulaire verspreid door de „Hollandia" te willen plaatsen. Deze circulaire luidt als volgt Ons is bekend dat de „Zuid-Hollandscke Beetwortel- suiker fabriek" eene circulaire aan hare agenten heeft gericht en die agenten machtigt om den inhoud aan de leveranciers duidelijk mede te deelen en toete- lichten. Naar aanleiding daarvan en ter wille van de waar heid deelen wij U het navolgende mede en verzoe ken U dat op even doelmatige wijze ter kennis te brengen. De bedoeling van die circulaire van de Zuid- Hollandsche Beetwortel'suikerfabriek" is om op de nadee- lige conditiën,welke in onze contracten zijn vervat, met nadruk té wijzen; maar men vergat, dat nadat de conditiën, van den Bond bij ons bekend waren wij eenige bepalingen hebben toegevoegd zooals die zijn vermeld op het zoogenaamde gele strookje. Wij zullen al die bezwaren een voor een behan delen en laten aan een ieder over om deze wijze van inlichten te beoordeelen. Ie wordt beweerd „A7an het voorschot moet rente worden betaald." Dit beweren is niet juist; rente wordt in deze districten niet betaald. 2e wordt beweerd: „het hoopen is eerst na Oct. toe gestaan en levering tot 15 November." Waar de bepaling van „hoopen"' bezwaar maakt daar kan die beperking ter royeering aan ons worden voorgelegd. Levering na 15 November kan worden geweigerd. Dit kunnen wjjst dus nog niet op een bepaald verbod 3e wordt beweerd „de premie voor vroegere leve ring komt er niet in voor, en wordt slechts hoogstens voor de helft betaald." Dit beweren is niet juist; de premie voor vroegere levering wordt, op de gewone wijze betaald 4e wordt beweerd „het is verboden met meer'dan ééne fabriek te contracteeren, zelfs op gewoon contract en meer dan 42000 KG. per H.A. te leve ren. liet leveren aan ééne fabriek namen wij van andere contracten over, en wat. die 42000 KG. per H.A. aangaat, dit geldt in hoofdzaak voor do participatie-contracten. De leveranciers voor tel-quel-contract zullen tegen die hoeveel heid wel geen bezwaar hebben. 5e wordt beweerd: „Eventueele ligdagen van den schipper zijn voor rekening van den inlader." Onze agenten hebben machtiging, om daar waar dit niet gebruikelijk is, die bepaling te royeeren 6e wordt beweerd: „de pulpvracht is voor rekening van den kooper." Is niet juist, dit. is evenzoo op het strookje als wjjzigiug opgegeven, zoodra de pnlpprijzen van den Hond bekend waren. Verder meldt de circulaire als voordeelen, welke aan onze contracten zijn verbonden le dat eerst boven de 20 °/o de tarra wordt verdub beld 2e dat de verkoopers 60 o/0 pulp kan afhalen (deze 60 0/0 moet zijn 50 o/0). Maar het voornaamste wordt verzwegen, dat is de bevoegdheid die den leverancier wordt gegeven om op participatie in de winst te contracteeren; dit geeft het vooruitzicht op aandeel in de winst zonder verplichting om hoegenaamd iets in het verlies te deelen. Het komt ons voor dat verdere toelichting onzer zijds onnoodig is maar wij vermeenden liet aan de waarheid en aan ons eigen belang verplicht te zijn hier op de aandacht te vestigen. HOLLANDIA de Fabrieks-dircctie der Suiker fabriek te GORINCHEM. Onder dankbetuiging voor de verleende plaatsing zijn wij Eenige landbouwers. P., 30 Januari 1905. Menhear de Reddakteur Wiljoe asjeblief 'n Weunsdag in je krantje 's een brief voor mien ofdrukken? Jae! Noe hier hei-je'n dan mit dit addres: An de Kiezers van de Plaat, Den Bommel en Stad. Beste Vrinden, Ik hé. eargisteraevond 'n vergaedering biegeweund en ik had wel gewild, dat jule allemaele, die 'n Weunsdag je stem he'n uutgebrocht, daer present wazze geweest, 't Was op 'n durp in oens district, waer de twea overgebleuven candidaten saemen zoowat 'n zelfden tyd an 't. woord geweest binne. Tk weet zeker, as al de kiezers vroeger hadden ge- hoard, dat dan de getallen stéfnmen op .menhear Pi.oadhmizen d'r wel beter nntgezien zon he'n dnn noe, vooral wat de 3 durpen van Flakkee betreft. Ik docht zoo in m'n eige: „Ik mos toch dat goeie Flakkeesche volkje 's 't eau en 't o/tre, van wat ik hoarde, vertellen. Ean heale boel van jule kennen me nog wel, al bin ik mear dan 40 jaer nut m'n lief geboorteland je weg en ik geloavc goed te doen mit m'n ouwe vrienden en jonge kennissen nog 's goed te wiezen op 't aldervoornaemste, waer 't om gaet. Om gean lenzen, ina'r om daeden gaet het. Wat hén die twea hearen d'r best gedaen om dat an't verstand van de menschen te briengen. D'r wazze d'r wel 500. Ik haó d'r zoowat van begrepe. Menhear Roathuuzen heit voral dudelik laeten uut- komme, dat het zittend-ministerie machteloas wordt gemaekt door de coalitiedat 't mit handen en voeten gebonden is, an'n macht, die het opschieten healemaele behearscht. „Jae" zei t-i, „er is wel veul gewerrikt op 'tpampier ma'r wat hei-je noe daer an, as 'tnoe niet snaederkompt, as op 'tpampier, en, as-t-er niks gedaen is voor al die „luudjea", die „„geen dag en geen nacht"" konne wachten op ver- beteriengen van d'r ellendige positie." En wat 't moaiste was? Dat was dit: ('tWas tegen m'nhear Vegtel) „Laet los van je verbond met de lui, die je vleugellam maeken, en zeker is 't, dat je ons dae- delik neöen je ziet, om saemen te werreken, an al dat noadige voor land en volk in zn gelieal, niet voor inkelden, maar voor allemaele, en vóórop die zaeken, waeruut "t noe 's blieken most, dat an die onge- lokkige posities van die „kleyne-luyden" een ende zouw komme!" De man maekte't oens noe zoo dudelik as ies, dat ie nooit anders zouw doen, als mee zurgen, dat de belastingen niet kwamme van de menschen die 't niet hè 'n, maer daer, waer 't wel te vinden is. „Be- lasting-betaelen an den ontvanger, dat wil-je niet, dat ké je niet, maar langs de laè van den winkelier enz. enz. betael je 't toch stiekuni aan 't Ryk Weet je nog, ouwe Stattenaers, dat je zoo'n liaop centen by Jan Kastelein mos brienge toen de belasting op 'tgemael by jule nog bestong en 't op otire plaessen al was ofgeschaft? Dat was toen aokHoofdelijken Omslag betaelen, dat ging niet, en toen mos je t.ocb by J. K. je maêl-belasting betaelen, anders dan kón je niet „mekken", en mos je dier broad bie den bakker haêle. Allemael stiekeme belasting. Laeter zei mnheer ,V. „Och, al'die kleinigheden bin zoo erg niet Wat me nog 't meeste plezier deê, dat was de ern stige manier, waerop d'n beer Roadliuuzen sprak, toen-i 't had over 't leven in huus en daerbuten, toen-i-'t had over zien geloaven en over zien opvatting van 't Goeie. Wie noe nog durft zeggen, dat zoo'n man een paganist (heiden) is 't wier laeter een politieke naem genoemd deur den debater. die is ziende blind, zeker hoarende daof. Kiek, zie je, as 'k'.noe 'n Vrydag gae stemmen dan doe 'k dat mit te maer liefhebberie, omdat 'k dan wete, dat ik stem op 'n man mit veul kennis, mit 'n vaerdige mond, mit 'n goed hart en mit een uitvoerbaer plan voor de naeste toekomst, dat bie gean beloften bluven kan, maar dat gauw ten goeie mot komme an die Nederlanders die zicli niet willen laeten inrekene, deur 'n macht, waervoor Oud-Neèr- land nooit heit wille buge, zoolang ze de vrieheid van d'r geweten voor gean inkelde macht, dan die van God alleaue. h&'n willen verloochenen. En minhear Vegtel dan Wel jae't, je kan ge rust geloaven, dat ie 'n vierig voorvechter is van de partie, die-i voorstaet. Je heil 'm dichte, genog'ge- lioard. Hy is ommers jule Provinciale Staetenlid Noe, hy heit geprobbeerd om m'nbeer Roadhuuzen inkelde vliegjes op te vangen, maar 'k geloave niet dat m' dat gelokt is, want grypen is nog geen vangen. Ik g'loof oak, dat ie ;'n goed menscb is en dat ie ernstig meant, wat-ie zeit, dat-ie ook een goed hoiit en harte heit, maar dat-ie, as-tie 'twint, moeite zal hé, om z'n eigen te bepaelen tot't mit eane wieke lamme [wieken kan ie niet draegen vort te mótten sokkelen, dat staet nog te betwufen, want over dat cardinale punt heit-ei zoo goed als gezwegen. Zou t noe bier ook wezen: „Wie zwygt, stemt toe. Noe! Ik zouw nog lange mit-je over dat alles willen praeten, maer ik acht het noe genogt. Was 't niet zoo verhaezend ernstig,'k zou willen eindigen mit een humoristisch gezegde van den heer Road huuzen en er de tegenhanger van m'nheei V. by wille schryve, maar Flakkeeënaers daer gaet 't niet om. Je bint. oud en wys genogt om dat te begrypen, maer 't gaet om mear. Wil-je-niet, dat we nog verder van de koers raeke, stem dan op m'nhear Road- liuuzon. Vin-je, dat de zaekjes goed gaen, en dat je 't ministerie kan, mag en mot. steunen, stem dan maer op m'nhear Vegtel, die, als nog oére,, z'n eigen moelik in 't corsjet, niet van z'n partie, maer van de coalitie bewegen zal, as ie de mèardcrheid kriegt. Toch, vraeg ik je in fgemoede of, of je mit 'n ge rust geweten dit leste kan doen zoodoende mee- werreke tot dej meugelikheid, dat ten dordenmaele gezeid kan worre: „A-weer een stap naeder tot het doel: Nederland moet verromkeeren tot den tiad van vóór de Kerrek- hervurming." Gae noe 'n Vrydag maer stemmen Alleliensaan an 't dek, en, doe je dan as-ik, dan zal 't getal stemmen van de Plaete, I)en Bommel en Stad, dat op den Heer A. ROODHUYZEN wordt uutgebrocht, veul groater dan 105 weze,.war- nae zoo zear verlangd wordt, door bem, die jule allemael groet en die is. Een geboren Flakkeeënaer. J. d. W. v. M. IIIDDI'IMIARMS. Drankwet dr. Kuyperin werking. Op de Menheorscheboot kun je geen wippertje meer krijgen. Nou, dat's natuurlijk, hé? Met de nieuwe drankwet mocht dat niot. Partijdag te Middelharnis. Volgende dag aan boord, broeders-afgevaardigden die treffelijk en stichtend gesproken hadden, en conducteur. Laatste beklaagt zich bitter over tap-verbod. Broeder meent, dat verbod niet geldt voor en al eer het jaar 1910. Resultaat conducteur tapt weer. Bekeuring, naar men zegt. Hoe nu? We zijn benieuwd naar den afloop. Voorjaarsmijmeringen. Wanneer in de maand Mei de heerlijke lentezon de gansche natuur doet herleven, mensch en dier nieuwe krachten geeft, en ook de boomen en planten uit hun langen slaap gewekt heeft, wat is dan heerlijker dan te dwalen langs velden enbosch,door weiden en akkers, om de verjongde natuur op ons te doen inwerken, om overal het bedrijvige leven van den landman gade te slaan en de hernieuwde groeikracht van grassen en granen, van bloem en struik gewas te bewonderen. Ook de landman zelf geniet van het voorjaar. Onbewust wordt ook hij door de lentelucht en de zonnewarmte tot vroolijkheid gestemd, voor al als zijn te veld staande gewassen iets beloven voor de toekomst, als zij een rijken oogst doen verwachten. Maar de boer heeft met te veel gevaren, die zijn veld bedreigen, te kampen, en al schijnt hem het geluk in de schoone Meimaand ook vriendelijk toe te lachen, zoo weet hij toch eerst, wat zij hem bracht, als hij den oogst binnen heeft. Hoe komt het nu echter, dat zekere boeren altijd, ook zelfs in slechte jaren, nog een tamelijken oogst hebben, terwijl anderen zich met recht beklagen? Dit. komt toch wel door den boer zelf. Een landbouwer, die alles op den juisten tijd doet, en niets uitstelt, die zijn veld in goeden welstand houdt, geen ander dan voortreffelijk zaad bezigt en vooral een bemesting aanwendt, die onder alle weergesteldheden haar plicht doet, zooals de echte Peru-Guano, die zal zelfs in de ongunstigste jaren nog een betrekkelijk goeden oogst winnen. Stalmest en Peru Guano zijn leden van hetzelfde gezin; op den duur kan men geen van beide missen. Moord op een Hollandschen matroos. In een der volksbuurten van Algiers heeft zich een drama afgespeeld, waarbij een matroos van ons pantserschip „De Ruyter" het leven heeft gelaten. Verscheidene Fransche en- Hollandsche matrozen, die in vriendschappelijk passa gieren tal van herbergen bezocht hadden, trokken, reeds licht beneveld door den drank, luid zingend door de rue Desaix. Hun luidruchtigheid had tal van nieuws gierigen biieengebracht en zij waren juist van plan hun tocht voort te zetten, toen een van hen bemerkte, dat men hem zijn horloge met zilveren ketting had ontstolen. Al zjin Hollandsche kameraden, evenals hij-zelf matroos aan boord van de „De Ruyter", begonnen evenals hun Fransche kameraden naar de gestolen voorwerpen te zoeken. Twee van hen verwilderden zich eenigszins b\j die nasporingen, toen eens klaps twee revolverschoten weerklonken. Men meende, dat deze uit een naburig logement gelost werden, of wel dat de revolver door een der inwoners afgeschoten was. De matroos Van der Velde zakte ineen, midden in het voorhoofd getroffen. Ziin kameraad wilde hem helpen en riep de matrozen om hem bij te staan, maar deze waren reeds verder gegaan en hadden een

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 11