„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 9 2.5Jan 1905 Officieele Mededeelingen Plaatselijk Nieuws 5 LANDWEER. Oproeping in werkelyken dienst. De BURGEMEESTER van Middelharnis roept bij deze op de hieronder genoemde verlofganger van de Landweer, om, wegens overtreding van het arti kel der Landweerwet achter zijnen naam vermeld, krachtens artikel 28 dier wet, onder de wapenen te komen voor den duur, tegen het tijdstip en bij het korps of korpsonderdeel van het leger, mede hierna vermeld. Leendert Bossche, lichting 1903 (Landweer) stam boeknummer 1S3, soldaat, behoorende tot het 37e Bat. Infanterie der Landweer, wegens overtreding van art. 25, opgeroepen van 13 tot en met 18 Fe bruari 1905 bij het 4e Reg. Infanterie. Datum van opkomst bepaald op 13 Febr. 1905. De opgeroepen verlofganger zal zorg dragen, dat hij op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van de liem uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken en van zijn zakboekje bij het hem aangewezen korps zijn aangekomen des namid dags vóór vier uren. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Het niet-ontvangen eener hoofdelijke oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst onder de wapenen, daar deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij beboorijkl is opgeroepen. Middelharnis, den 20 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd ULBO J. MIJS. BEKENDMAKING-. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mid- delharnis makend bekend, dat de gewone Rijkskeu ring van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 2i/2 jaar in het voorjaar van 1905 voor Zuid- Holland zal gehoudeu worden te Rotterdam op 8 Februari. De aandacht van belanghebbenden wordt zooveel noodig gevestigd op den inhoud der artt. 4 en 5 van het Koninklijk Besluit' van 14 Augustus 1901 (Staats blad no. 204) terwijl zij er tevens op gewezen wor den, dat de inschrijvingsbiljetten voor de keuring op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aan vragen aan eigenaren en houders van hengsten door den Secretaris der provinciale regelingscommissie den Heer J. PI. van der Torren te Gouda [zullen verstrekt worden. Middelharnis, 20 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. De BURGEMEESTER der Gemeente Sonnuels- dgk maakt bekend dat het Kohier der Grondbelas ting over het dienstjaar 1905 invorderbaar verklaard op den 24 Januari 1905 aan den Ontvanger ter in vordering is ter hand gesteld en ieder daarop voor komende belastingschuldige verplicht is zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sommelsdijk, den 24 Januari 1905. De Burgemeester, DE GRAAFF. MIDDELHAU.MS. Door den Rijksveldwach ter Brigadier Titulair Koppenhol is tegen ■J. L. van E., A. K. en J. D. allen uit deze gemeente procesverbaal opgemaakt wegens ■Tachto vertreding. De heer Kerkhoven, ambtenaarjaer rijks belasting is met 1 Februari a, s. overge plaatst naar Doetichem. (Gelderland.) Door zich te vroeg op het ijs te wagen en daarbij nog roekeloosheid te plegen zijn er deze week nog eenige personen met een nat pak en natte voeten huiswaarts moeten keeren. - De volgende vischsloepen zijn te IJmui- 4en binnengekomen met eene besomming I van: Schip Schipper Besom. Johanna Hendrika A. de Koning f 990.— Vertrouwen C. v. d. Hoek 1100.— Doggersbank Jac. v. d. Hoek 1050.— HendrikaAdrianaH.-Jordaan 725.— ZANGSCHOOL. „Het schoone brengt het goede voort" heeft een groot dichter gezegd. Is dit in 't algemeen waar, bij den zang blijkt dit zeer duidelijk. Zij, die op een zangschool be schaafd hebben leeren zingen, en hebben leeren genieten van de heerlijke gave, die den mensch geschonken is in zijn zang, tullen afkeerig worden van het ruwe schreeu wen op straat, dat niet alleen getuigt van groote onbeschaafdheid, maar ook in hooge mate verderfelijk is voor den stem. Velen zullen dan ook met ingenomenheid vernemen, dat het Dept. Middelharnis en Sommelsdijk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een zangschool heeft opgericht. De heeren Ds. Bruining, Thielman en Doomsma zijn benoemd tot leden van een commissie, die in vereeniging met den ge diplomeerden zang-onderwijzer P. van Nes het mogelijke zullen doen, om het op komend geslacht genoegen te leeren krijgen >h beschaafd zingen, waar ook het kerkge zang onder begrepen is. Wij zijn dart ook overtuigd dat vele ouders hun kinderen naar die zangschool sullen zenden. De kosten zijn zoo laag mogelijk gesteld, slechts 5 c. per week. Er kunnen worden toegelaten: jongens van 10-u jaar en meisjes van 10—16 jaar. De jongelieden, die aan het onderwijs "ensehen deel te nemen, worden uitge nodigd zich vóór 1 Februari a. s. persoon lijk aan te melden bij den onderwijzer P. van Nes, Zandpad, Middelharnis. Bii genoegzame deelname zullen de leer lingen van Sommelsdijk en Middelharnis af zonderlijk onderwezen worden in de beide Gemeentescholen. S0M.tliaSIM.llv. Vrijdag zakten de school jongens J. Dorsman en G. Mast in de kerk gracht alhier door het ijs. Eerstgenoemde die reeds in zinkenden toestand verkeerde en al water had binnen gekregen werd slechts met groote moeite gered. De andere wist zich aan een hem toegestoken stuk ijzer te redden. Zaterdagmiddag zakte een jongen van ongeveer 11 jaar door het ijs aan den Langen weg. Gelukkig dat Mej. M. deG. daarlangs kwam die den kleinen knaap spoedig op het drooge hielp. DIRKSLAND- De Rijkskeuring van tot dek king bestemde hengsten voor dit jaar zal gehouden worden te Rotterdam op 8 Febr. 1905. Bij B. en W. zijn twee verzoekschriften ingekomen tot den verkoop van alcohol houdenden drank, anders dan sterken drank n.l. van Pieternella van Kassei, (wed. J. van Dalen) en Hendrik van der Boom. De uitslag van de 1.1. Woensdag stem ming voor een lid van den gemeenteraad was als volgt: D. Roodzand (lib.) 108 stem men A. v. d. Sluijs(anti.rev.) 154stemmen. Zoodat A. v. d. Sluijs is gekozen. Zaterdagmorgen had bij C. Vis alhier een schouwbrand plaats. Rustig liet de eigenaar het zaakje branden, maar hield ondertusschen goed toezicht, of zijn gebouw er ook gevaar bij liep. In 't laatst van de vorige en in het begin van deze week kon men telkens luide het hoera van kinderen vernemen, ten teeken dat weer een hunner kameraads ziin roekeloosheid met een nat pak had moeten bekomen, door zich op al te zwak ijs te begeven. MELISSANT. Het aantal in deze gemeente schoolgaande kinderen bedroeg op 15 Jan. jl. 207, zijnde 120 jongens en 87 meisjes. Hoe onvertrouwd het ijs nog is blijkt wel, door dat in deze week een 25-tal schaat senrijders, met het koude water kennis maakten. Den heer T. van d. Spaan had het ongeluk zoodanig te vallen dat hij zich ern stig aan de pols bezeerde. In deze gemeente doen zich vele ziekte gevallen voor, in één gezin lagen zelfs 7 personen te bed, zooals men zegt aan in fluenza. Maandag viel in de gemeente een schot, waarvan de hagelkorrels in het raamkozijn van G. L. terecht kwamen. Dader onbekend. Marie, 't is hier toch zoo'n lekker baan tje, komt hier toch wat rieje Marie van walkrak krak plons, plons en Marie ligt in het koude water als een tol te draaien. Terwijl de zoons van den heer J. Struik met een 3 en 4 jarig paard uitreden, wer den deze dieren schichtig en gingen er van door. Voor er ernstige ongelukken gebeur den werden ze gegrepen. Bij den heer A. B. wilde een koe over de heining der mestvaalt springen, maar bleef ongelukkig op de heining hangen. Met veel moeite werd zij uit haar benarde po sitie verlost. Door den omroeper werd bekend ge maakt, dat door C. Vermeulen van Dirks- land voor witte en roode Kool li/2 cent per Kilo werd besteed. Dadelijk daarop vermis te de heer M. v. S. 10 groote kolen. Toen „hij" zijn dochtertje op een stoel wilde plaatsen, zette hij het per ongeluk dooi de ruiten. Een troepje bejaarde personen die een avondje waren wezen „stoppen" werden b\j het passeren van de Molendijk plotseling gebombardeerd met rotte uien, beten, en. Konijnenhokken!! Naar men zegt liep er nog een een bloe dende verwonding aan de hand op. HERRINGEN. Toen F. Drooger zich j. 1. Vrijdag op het ijs wilde wagen, had hij het ongeluk er tot zijn hals door te zakken, en was genoodzaakt huiswaarts te keeren, om zich van drooge kleederen te voorzien. De commissie, welke zich belast met armen bedeeling voor dezen winter bestaat uit de {Heeren A. Munters voorzitter, C. Wit vliet penningmeester en C. Bruggeman C. J. Kardux en M. Keijzer leden. Voor de Nationale Milietie der lichting 1906 hebben zich 5 jongelingen ter inschrij ving aangegeven, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat onze gemeente weer met Nieuwe Tonge zal samen loten. Met ingang van 1 Februari a.s. is tot agent van politie 2e klasse te Dordrecht benoemd. A. L. Aupperlee alhier op een aacvangsjaarwedde van f 5.75, benevens emoulementen. Bij publicatie is bekend gemaakt.dat H. M. de Koningen Moeder, aan allen, die bijdroegen tot het huldeblijk, wegens Haar 25 jarig verblijf in ons land hun H.D. dank voor hun bewijs van liefde en trouw brengt. STELLENDAM. Op de voordracht voor onderwijzer of onderwijzeres aan de O. L. School alhier zijn geplaatst: No 1 Mej. P. W. Houtaar te Nieuwe Tonge. Nu. 2 Mej. A. J. Ouderland te Brigdamme. No 3 de heer A. E. van Tol te Aarlanderveen. No. 4 de heer M. Stoutjesdijk te Oud-Vosmeer. Door de visschers alhier werden de vorige week velerlei dingen aangebracht uit zee, afkomstig waarschijnlijk van ver ongelukte schepen. Door het schrikken van een fiets ge raakte Dinsdagmiddag een paard met berij der en al in de bermsloot voor het dorp. Na veel moeite gelukte het, het dier weer op het droge te brengen. Door het drinken van kokende koffie uit een koffiepot had deze week een jongetje het ongeluk zich deerlijk te branden. Het kind is nu beterende, doch kon enkele dagen totaal niet eten, wat trouwens ge makkelijk te begrijpen is. GOEDEREEDE' Aan de visschers welke on langs het anker met 15 vadem ketting van het stoomschip „Batavier II," gestrand op de zandbank „Hinder," hebben aange bracht, is hiervoor toegekend eene belooning van 30 Pond Sterling. In deze gemeente bevinden zich 207 kinderen, die den leeftijd van 7 tot 13 jaar bereikt hebben en alzoo voorkomen op de lijst, bedoeld in art. 18, eerste lid der leer plichtwet. Vrijdagavond j.l. trad voorde Vereeni ging „Aurora" alhier als spreker op de heer M. Touw te Stellendam, en werd eene keurige humoristische rede gehouden van Reuter. Verder werden door hem en den heer L. W. Vogel nog eenige bijdragen gegeven. Aan beiden viel een aandachtig gehoor ter deel en werd alzoo de avond gezellig doorgebracht. In het afgeloopen jaar hebben in deze gemeente 31 vaccination plaats gehad waarvan 6 beneden het jaar, 21 van 1-3 en 4 van 3—6 jaar. Voor de lichting 1906 der Nationale Militie hebben zich alhier een 12 tal per sonen aangemeld. J. L. Zaterdag werd alhier de 62 jarige veldarbeider L. v. d. W. in zóódanige mate door de koude bevangen, dat hij op straat nederviel en bewusteloos werd opgenomen. Huiswaarts gebracht, keerde het bewustzijn spoedig weder en vertrouwt men, dat deze attaque gelukkig geene nadeelige gevolgen heelt achtergelaten. Volgens de Rekeningen Verantwoor ding der Commissie voor het inzamelen van gelden ter gerieve der weduwen en wezen van de bemanning van de veronge lukte blazerschuit G. O. 19 is in totaal ontvangen een bedrag ad f 1388,02», dat na aftrek van eenige kleine uitgaven aan de daarop rechthebbenden is uitgekeerd, Onder gemeld bedrag bevinden zich ver scheidene giften uit verschillende streken vaD ons land en zelfs uit het buitenland. Thans is die Commissie ontbonden, en past het ons, aan den Heer Ds F. de Gidts en vooral ook aan den Heer C. A. Vogel onzen oprechten dank te brengen voorde vele beslommeringen, welke zij zich te dien opzichte hebben getroost. Met zelfvoldoening kunnen zij blijven terugzien op den goeden uitslag, waarmede huune liefderijke pogingen zijn bekroond geworden. Nog steeds zijn verscheidene blazer schepen van hier bezig, het nabij den Nieuw en Waterweg" gestrande stoomschip,, Em ma",te ontladen Beurtelings wordt door de aanwezige schepen last ingenomen en aan wal gebracht, hetwelk met behulp van lichters zeer wordt bespoedigd. OUDDORP. Alhier hebben 25 jongelingen zich aangegeven voor de Nat. Militie. Van den arbeider L. v. d. Linde zijn met de strenge vorst 2 vingers bevroren. Ook een mild boertje, die verleden week zijn ajuin opruimde voor acht gulden per H.L. Hij vroeg een jongen om te helpen dan kreeg hij 3 centen, de jongen weigerde. Donderdag 19 Jan. gaf de Muziekver- eeniging „Wilhelmina" haar eerste Winter- uitvoering welke goed van stapel liep, ook de voordrachten werden goed afgespeeld. Er zijn 2 personen uit Amerika ge arriveerd. P. Grinwis die daar ongeveer 12 aar vertoefd heeft, hoopt in Februari de 93e verjaardag van zijn moeder mee te vieren. Vrijdagavond 20 Jan. had alhier de inwijding plaats van het nieuwe Raadhuis. De Gemeenteraad was daartoe met de polderbesturen die tot stichting geldelijke steun verleende en ook de aannemers en ambachtslieden in de vergadering vereenigd. De Burgemeester bracht hulde aan allen die tot de tot standkoming hunne mede werking verleenden, in het bizonder aan den architect de heer Tjeen Kuiper te Amsterdam, aan wien het te danken was dat ket Raadhuis niet slechts practisch is ingericht maar eveneens door zijn uiterlijk een sieraad der Gemeente genoemd mag worden. De avond verstreek verder onder genoeg lijk samenzijn. Ook de werklieden werden niet vergeten bij de inwijding-, die werden heden avond ook getracteerd. NIEUWE TONGE. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente brengen ter alge meene kennis dat op Vrijdag 27 Januari a.s. eene schouwing zal worden gehouden over het schoonhouden der schoorsteenen. Op de lijst bedoeld in art. 18 eerste lid der Leerplichtwet van de kinderen die zich op 1 Januari 1905 in de gemeente be vonden en die in de loop van dit jaar de leeftijd van 7—13 jaar bereikt hebben of bereiken komen 220 kinderen voor. Tot deskundigen voor de opneming der waarde van mobilair ten behoeve van de heffing der personeele belasting in deze gemeente, over het belasting jaar 1905 zijn benoemd, de heeren T. Schilperoord van Middelharnis en H. Visser van Sommelsdijk. Zaterdagmiddag viel de 17 jarige A. Dekker alhier op het ijs, en kwam zooda nig op zijn kin te recht, dat de kiezen uit zijnen mond vielen en men geneeskundige hulp moest in roepen. Voor de Nationale Militie lichting 1906, hebben zich in deze gemeente 13 jon gelieden laten inschrijven. OUDE TONGE- Door de Burgemeester van Oude Tonge. is bij publicatie bekend ge maakt, dat zij die vergunning wenschen te behouden voor den verkoop van Sterken- drank in 't klein, ter gemeente Secretarie tegen betaling der kosten, formulieren kun nen verkrijge n, als bedoeld in art. 59 ten 2e der drankwet. Het aantal ter inschrijving aangegeven lotelingen van de lichting 1906 bedraagt 24, waarvan 3 met gebreken en 2 broeder- dienst. Tot schatters voor het meubilair dienst 1905, zijn door den heer Inspecteur aange wezen, de heeren T. Schlperoort van Mid delharnis en H. Visser van Sommelsdijk. Door het College van Zetters alhier is tot schatter der huurwaarde dienst 1905 aangewezen de heerH. Hobbel broodbakker en als plaatsvervanger de heer Dk. Mooiiaart metselaar beiden alhier. Bij publicatie is aan belanghebbenden ter kennis gebracht het Keninklijk besluit van 24 Dec. 1903 Staatsblad No. 239 Mili- wet 1901 houdende regeling tot toekenning van vergoeding. OOLTGENSPLAAT, 21 Jan. Hedenmorgen te circa half vijf brak hier een felle brand uit in het huis, staande aan de Voorstraat en bewoond door den heer R. J. Zorge. Het huis brandde geheel uit; alleen de muren zijn blijven staan. Dank zij het kalme weer, zjjn de aangrenzende huizen behouden ge bleven. De brand is, naar men zegt, ontstaan door het omvallen van een petroleumlampje. Zoowel het gebouw als de inboedel waren tegen brandschade verzekert. De gemeenteraad benoemde heden als onderwijzeres aan de openbare lagere school No. 2 mej. E. Larooij te Scherpenisse In het koffiehuis van den heer Van Kempen trad Donderdag jl. als spreker op de heer Hermans, candidaat der C. D. A. P. voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Brielle, met het onderwerp „De Strijd om Den Briel." Van de gelegen heid tot debat werd, naar wjj vernemen, gebruik gemaakt door de heeren P. J. Bree- man en J. den Braber. Heden (Dinsdag)avond werd in het „Hotel Hobbel" eene lezing gehouden door den heer Uittenbroek van Rotterdam, ter be vordering van de candidatuur Vegtel. Wij waren niet in de gelegenheid deze lezigingen bij te wonen, zoodat wij er geen verslag van kunnen geven. Woendagavond kregen de leden der psalmzangvereeniging in de christelijk af gescheiden kerk alhier, terwijl het pauze was oneenigheid over een sleutel. Deze twist liep zoo hoog, dat de een den ander met den klomp te lijf ging, zoodat zelfs geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen! (N. R. Ct.) STAD AAN 'T HARINGVLIET Naar wij vernemen heeft de beroepen predikant by de Gereformeerde gemeente Ds. Davelaar te Sleeuwijk voor het beroep bedankt. De lotelingen der lichting 1905 die bü de zeemilitie wenschen te dienen moeten daarvan aangifte doen bij den Burgemeester vóór 1 Februari a.s. Op de lijst bedoeld bij art. 18 le lid der leerplichtwet, die zich 1 Januari 1905 in de gemeente bevonden en die in den loop van dit jaar den leeftijd van 7—13 j. be reikt hebben of zullen bereiken staan 208 kinderen. Op Woensdag 25 Januari zal hier de stemming plaats hebben ter vervulling der vacature voor een lid van de tweede kamer voor het kiesdistrict Brielle. Het stembureau

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5