een perceel weiland 1e Hypotheek. 0 wat een schande! Vergunninghouders A. A. Regensburg, iir IM1 Prima brain UIENZAAD, Yoorschot bank Let op het merk Anker. Heeren Landbouwers! Pkysiscke Inrichting J. C. ZOON, Beervarken. Springbeen Handnaaimaehine, Voor de Vrouwen. Elias Kartogs Mz., Advertentiën. Sara Maatje, Mej. A. C. Vletter, Muziekonderwij zeres, Brood-, Beschuit- en Kleingoedbakkerij L. Kats J. P. Hobbel. Eene zindelijke Dienstbode VERPACHTEN 2 3 J. B. MIJS. Metselaarsaffaire Zenuw-, Inwendige en Rheumatische Ziekten. Wijn, Bier en Gedistilleerd. A. PALING DOOI). BOERENLEENBANK W. VERMEULEN, D. HART06S Jaez. Goud en Zilver. Mevrouw ItOOSEBOOM, Eerste Rotterdanische ONDERLING BELANG Gouden en Zilveren werken, GLASWERK met zilver gemonteerd. Tandarts. Den Haag. Laan van Meerdervoort 157. eersten Donderdag van iedere maand U\vyt_ ankeb F. Ad. RICHTER Co., 7 loodwendig verbonden niet de ligging tpier midden voor het lichaam, zoo- ïrit't met de ligging aan de rechterzij, igging van 'c schrift is 't zetten van etters niet goed mogelijk evenmin bij de eerste. Bij 't maken van recht- behoeven de kinderen hunne oogen ie wegingen te laten maken, om de op aaltjes te volgen. Door geringe ver- ?t papier zijn schuine blikrichtingen Het kind kan rechtop blijven zit- rtoe door deze manier van schrijven pingen. Dit is het vooral, waarom rre te verkiezen is boven het schuine, hierbij in aanmerking de richting heeft een tijdlang een manier van ateld en beproefd, die zoo wat het isschen 't steile en 't schuine schrift, de voorstellers, die van Berlin-Rem- orden de letters door recht op en tjes gevormd, maar de regels zelf boven, omdat bij deze manier de iet schrijfboek een hoek van rand van 't tafelblad. Hier blijft bestaan, dat de kinderen om de weer in schuine richting moeten oor de afzonderlijke letters opgë- rmoeiende hiervan te mijden, be- ïslotte bet hoofd weer te draaien, om eer loodrecht op de regels te krijgen. dus, dat voor kinderen, die het ieten leeren of nog met moeite vol- ge goede voorschrift is: Steilschrift, midden voor den leerling en recht egels. De theorie doet deze manier wijze als de beste kennen. De prak- a overeenstemming. De Fransche Sand had dit reeds zeer goed op- uitspraak: „Ecriture droite sur droit" toont duidelijk, dat *t op- ïkt van sommige paedagogen soms asten der school hygiënisten behoeft irdeel van deze manier van schrij- van belang voor de oogen. maar voorkomen van verkrommingen om. Want zooals we reeds zagen, zelf al spoedig voor, dat de grootste oogen bij het schuine schrift wor- naar dit gaat juist door verdraaiing verkromming van de ruggegraat. zijn werk. Bij het begin van het le kinderen meestal in de goede recht, met het hoofd iets gebogen, hrift met schrijfboek rechts, moe- op zij naar rechts zien in belang den allen, dat dit spoedig zeer ver- Jaarom wenden we ons geheele om de voorwerpen aan onze reeh- n zien. Dit doen de kinderen nu lijk eveneens. Om hunne oogen in ijke positie te brengen ten opzichte buigen ze hun hoofd bovendien hun oogen ongeveer symmetrisch ;e van de helling dier letters. Op ■n de nadeelen van het schuine root gedeelte op de wervelkolom loofd, dat bij rechte houding slechts houding in evenwicht gehouden r de rug- en halsspieren, stelt nu n aan die spieren, want het moet loor spierwerking in dien scheeven >rden. Vooral voor zwakke kinde- rmoeiend. De verdraaiing van den i weer gedeeltelijk overgebracht dengedeelte der wervelkolom. Is van slechte inrichting, zoodat rijk voorover moeten zitten bij wordt ten slotte, als hun spieren chen niet meer kunnen voldoen, tl gewijzigd. Ze zoeken dan passief .lad, waarbij voornamelijk 3 typen erbuigingen zijn waar te nemen, beid toont een verschuiving van lkolom naar links, waarbij het die zijde verplaatst, wordt. Het rzitbeenknobbel en de linkerelle- op den duur van het lichaam af. nderen met hun borst tegen de Dit heeft natuurlijk tengevolge, rr van de borst en bnikorganen Bovendien komen de kinderen o dicht boven het schrijfboek te oogen nu ook weer veel te sterk iet deuadeelige invloeden daarvan, el der kinderen ongeveer werd andere houding opgemerkt. Zij wervelkolom zoo, dat ze bijna eiraarn kwamen te zitten met de .ar voren, de linker naar achter, verder op het tafelblad en jde id ervan. De rechterzijde van de tegen het tafelblad en het hoofd voorover met de bekende nadee- een 'derde kleine groep ziet men verbuiging, maar een in voor- :hting. Deze kinderen zitten met [rug met de borst tegen het tafel- hier wel symmetrisch geplaatst het schrift maar veel te dicht oogenblikkelijke nadeelen voor en ook min of meer der borst- houdingen (ook aanleiding bij tot blijvende misvorming. De ^egraat bestaat uit talrijke stuk- genaamd, die zeer stevig aan ijn, en toch onderling beweegbaar taak als stevig steunsel der romp behoud der buigzaamheid en wassenen is de verbeening dier stand gekomenbij kinderen nog [ijn bij dezen nog min of. meer rdoor vervormbaar. Langdurige Aj kinderen met zwakke spieren passief ineen gedoken op hun daarmee meest gepaard gaande van het gebeente, knnnen de orden door dien ongelijken druk, zoo, dan is dat niet meer te ;aat dan een blijvende verkrom- et geheele lichaam ongeveer van als het scheef staan der binten jhunr. Geen aanbesteder zou zulk fanvaarden, om er zijn heele leven rom moeten wij er naar streven, jlkinderen door de school zoo Vant de bovengenoemde oogen- ieringen van de voornaamste blijven dan gedurende het ge- i. Vooral op sommige zwakke lit opzicht gelet worden. Want van de bijziendheid is meestal noodig om deze verkrommingen „ngrijke mate te doen ontstaan. ;e kinderen reeds bijziende ter ,n bijzonder gevaar loopen deze p de school, zoo komen ook eds met kromme of verdraaide eze kinderen hebben meest de [te gehad, terwijl het vaak ook eekneusjes zijn, die hun zwak- erf.leel ter wereld hebben mee- ïhte sociale omstandigheden der /en en wie bij de zwakte van been- [chts een verschijnsel is der alge- minderwaardigheid. Juist zulke iderwijzer voortdurend in 'toog |en andere plaats te geven in 't gedwongen worden juist hun .eren kant te buigendoor hen taan, om iets voor hem te doen, ge houding van het kind tegen- je inrichting der banken in dit (rooten invloed is, zal ik in een inzetten, evenals dem.i. beste eeskundig schooltoezicht op liet tegenwoordige omstandigheden. Geachte Redacteur'. Vergun mij een plaatsje in een uwer kolommen •oor hec onderstaande. Naar aanleiding vandeaan- 'vnonieii Motie, der Antirevolutionaire partij te Mid del \uvnns en dan tevens ook nog een woord tot den heei1 v. d. Meulen, die jweek voor week in de Maas- en Se helde bode kolommen vol schrijft geheel en al niet cot stichting en voordeel onzer partij. Ten eerste wil ik mijn ongenoegen te kennen geven, dat het een leugen is, dat die motie is aangenomen ter goed keuring van geheel de vergadering. Want er zyner „enoeg, die daarover hun afkeuring te kennen geven, dat het niet is, zooals het wezen moet, maar dat liet een knoeizoo is. En dan over die schrijver van ver leden week in Vooruit! Daar hebben zij ook nogal wat van te zeggen. Maar ik wenschte wel, dat alle menschen en dan wel op een goed terrein de oogen eens open gingen, zoo als die man. Dan zou er mis schien eens verbetering komen want zoo als er in die aangenomen Motie staat, was het dien schrijver te doen om er een wigge tusschen te slaan, dat er een scheuring kwam. Maar ik hoopte wel dat God het •rul' dat er eens een goede scheuring kwam. En dat het Kerkelijke Poli tiek-dry ven eens over was, want het U aller treurigst, onwaardig. Want Herv. broeders, die heeren durven nog al wat op hun karretje te laden en uit te spreken. Het is zelfs zoo sterk, als dat er durven uitspreken, dat wel een Katholiek en een Christelijk Gereformeerde het goede deel kunnen beërven, maar niet een Hervormde!! Nu moet ik toch eens aan ons geachte medestanders vragen wat is dat toch voor eene uitlating en dan wel in een soort van vergadering en wel van een Christelijke opvoeder, zoo "als ik heb gehoord. Wat moeten die mannen nu niet spreken en oordeelen, als zij onder een broederlijken mantel zijnZijn dat geen treurens- waardige misstanden? Maar ik wil daar verder niet over uitwijden, misschien dat het later nog wel eens te pas komt. En dan durft L. M. Born zijn naam onder zoo'n Motie zetten. Maar die neemt het ook zoo nauw niet. Ik geloof Born, dat u een stap ge daan heeft die u niet licht vergeten zult. Gij hadt beter bij de Liberale partij kunnen blijven, want gij zijt net zoo min Antirevolutionair als ja wie zal ik schrijven. Er zijn zooveel van die zoogenaamde Anti revolutionairen. En nu zal ik daar maar over eindigen, het komt later misschien nog wel eens te pas. Maar ik wil in het kort nog eenige letteren tut den zeer geleerden heer en hooggeëerden schrijver v. d. Meulen richten. Die man, die staat zoo war week voor week met een paar kolommen vol in de Maas- en Schelde- bode. Maar vriend, ik zou er maar uitscheiden met liet schrijven, want gij werkt toch niets geen vrucht. Want er is niemand die notitie van u neemt, zooals gij dan ook wel zult bemerken. Ik raad U dit eens te lezen I. Oogen dienaars, menschen behagers Jabroers, vleiers, gunstbejagers, Om een beuling zwoert ge wis Dat bet varken gortig is. Als een weerhaan zult gij draaien Naar dat voordeel winden waaien. Nemen die een anderen keer. Zeilt ge op andere streken weer. II. Gij kondt naar den loop der dingen U in alle bochten wringen. En gij past in wat gij doet Op geen eere noch gemoed. 't Gene recht is zult gij doemen En de boosheid deugden noemen. Zoo gij dus behagen kondt Dien gij praat naar zijnen'mond. IIL O wat veinst gij u goedaardig! Hoe eerbiedig! Hoe dienstvaardig! Hoe beleefd!! hoe vol van vlijt. Wijl gij onder d'oogen zijt Van dien gij dus wilt behagen. Maar zoo z'in uw boezem zagen 't Geen daar recht een beeld van gaf, Was een schoon gepleisterd Graf. IX. Vrienden, schijnt gij door uw daden, Die bedriegen en beraden, Wijl gij verder niet bemint Dan gij daarbij voordeel vindt. Zagen allen die gij vleiddet Hoe gij hen dus netten spreiddet, Door uw daden en gezeg, Ieder dreef zich van u weg. v. Dieri gij eerst hebt aangebeden Zult gij als met voeten treden Zoo geluk hem niet meer dient En gij streelt een andere vriend. Maar dien gij in dit bedrijven Slechts zoo lang getrouw zult blijven Als hij is aan hooger wal. Dat( alleen u houden zal. Een lid der Antirev. Partij. MiddelharnisSommelsdijk. Mijnheer de Redacteur. Wees zoo vriendelijk onderstaande in uw veelge lezen blad op te nemen. In de jongste nummers van de Flakkeesche week bladen komt o.m. onder het Oude-Tongsche nieuws voor, dat ik en mijn beide broers geverbaliseerd zijn wegens strooperij. Nu wil ik door middel van dit blad eens publiek maken, waarin die strooperij be staat, want menigeen zal wellicht denken dat wij heel wat hebben misdreven; wie zulks denkt is de plank mis. Luister slechts! Reeds jaren is het hier de gewoonte dat het veek dat bij hoog water aan den buitendijk aanspoelt, aoor de arbeiders wordt weggehaald. Nog nooit is hier iets van gezegd door de eigenaren. Zaterdag 31 December j.l. was ik ook weer bezig veek te halen, wat ik nota bene van den eigenaar P. de Waard mocht hebben, daar kan naar geïnformeerd worden, toen de gemeente-veld wachter P. Baart kwam en my en mijn twee broers verbaliseerde. Ziedaar de strooperij. Ik sloeg het gezegde van Baart dan ook aanstonds in den wind, want, dacht ik, wat moet er van zulk een proces-verbaal komen, daar de eigenaar -de Waard zelf zegt: je haalt het veek maar gerust weg. Wanneer de Rechter dit in aanmerking neemt uan spreekt hij mij bepaald vrij. Ik-eindig met deze vraag: Hebt gij, p. Baart, somwijlen't land aan mij? Welnu, kom er dan vrij voor uit, maar verbaliseer me dan niet voor strooperij, daar ik niet gestroopt heb. Met dankzegging voor de verleende plaatsruimte Oude Tonge. J. G. M. Heden overleed te Schiedam, zacht en kalm, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Weduwe van den Heer IC. Sneijders de Vogel, in den leeftijd van 61 jaar. W- Sneijders de Vogel. G. D. Sneijders de Vogel van Weel. Oude Tonge, 12 Januari 1905. (Gediplomeerd Ned. Tooiikunsteiiaars-vcrcenig'iiig'), presenteert zich tot het geven van Vioollessen, 8—1 zoowel aan gevorderden, als eerst- beginnenden. Middelliarnis, Zandpad. De ondergeteekende geeft bij dezen aan zijn geachte clientèle kennis, dat hij zijn met 23 Januari 1905 heeft overgedaan aan den heer J. P. HOBBEL. Dankende voor de gunst en het ver trouwen hem geschonken, beveelt, hij zijn opvolger in uwe welwillendheid aan. Achtend, Sommelsdijk, 16 Januari 1905. Mij retereerende aan bovenstaande heb ik de eer mij in UEd. gunst aan te hevelen. Het zal mijn streven zijn door goede kwaliteit, billijke prijzen en nette bedie ning mij de gunst en liet vertrouwen waardig te maken. Hopende met uw gewaardeerde order: vereerd te worden, beveel ik mij beleefd aan. Uw dw. dienaar,. Sommelsdijk, 16 Januari 1905. GEVRAAGD, goed met de wasch kun nende omgaan, v. goede getuigen voorzien Adres: A. VAN TOORN, Waalstraat 76 Vlaardingen. H. BARON SCHIMMELPENNINCK VAN DER OYE zal bij onderhandsch inschrijving voor reven jaar 3 groot 1 H. 65 A. 80 c.A. gelegen in den polder het Oudeland van OUDÉ TONGE, in pacht geweest bij I. van Yugt. Inschrijvingsbiljetten worden tot Zater dag 4 Februari ingewacht te Amersfoort, huize Randenbroek. ^asasHsasasasasHSH5Hsmsasas^ Den 26 Januari a.s. hopen onze h1 dj geliefde Ouders S PIETER SNIJDER jij CORNELIA VAN DER XtJIJL jjj hunne Ta-jarige Kchtvereenigiug te n] herdenken. In in Hunne dankbare kinderen ffl behuwd- en kleinkinderen. In nJ Oude Tonge. (]j De ondergeteekende, vertegenwoordi gende de beetwortelsuikerfabriek van de heeren Jager Co. te Rosendaal, geeft hierbij kennis, dat door hein tot SUB AGENTEN zijn aangesteld de heeren Toïi, Koert J".I_iz. voor Stad aan 't Haringvliet en Jan. d.e Bonte 1v£z. voor Dirksland. Sommelsdijk, Januari 1905. Ondergeteekenden maken hij deze bekend dat zij zijn aangesteld als 11 oofd-Agenteii van een Suikerfabriek in België voor Overflakkee en Goedereede, en vragen hij deze waar zij zelve niet persoonlijk vertegenwoordigd kunnen zijn, soliede Sub-^genten, 23 Uw dw. dienaren JOH. HANSON, Middelharnis. A. BU1JS, Achthuizen. per halve kilo f 1,ïo—10 C. BOTH Cz., Dirksland. Ter overname aangeboden een van ouds bekende en goed beklante met volledigen inventaris. 3—3 Brieven onder letter A aan den Boek handel van Binkborst-Zaaijer, Dirksland. ter behandeling van ROTTERDAM, Schiedainsche Singel 11, Directeur-Geneesheer 52—18 »r. TE Af CATE. dVieuwstraat, Middelliarnis. Handel in 13—2 Prima kwaliteit Cognac, Jenever, Brandewijn, Boere jongens, enz. enz Toor het leveren van bovenslaande artikelen zich beleefd aanbevelend. Voor het leveren van Uurwerken, Barometers, Thermometers, Electrische schellen, Nummerborden, Telefoons, Elementen, geleiding-draad, Contacten enz. Zoomede reparatie aan Uurwerken en op het gebied van Electriclteit hier boven vermeld, houdt ondergeteekende zich aanbevolen. Hoogachtend, Uw dw. dnr., Oostdijk 335, Sommelsdijk. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK. De bank leent gelden aan leden tegen 4V8°/o 'sjaars. Ze neemt gelden op tegen 3%'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kdnnen dage lijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot. inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Woensdagavond van 6—8 uur ten kantore van den kassier J. C. DE GAST te Sommelsdijk. Bij ondergeteekende is disponibel een uitmuntend model, waarvan de Vader is geweest, den bij den Land- houwer K. VAN ES onder Middelharnis in 1903 gestationeerden Beer, en de Moeder van gekruist Hotlandsch ras. Nieuwe Tonge, November 1904. 13-8 B. VERWEIJ. KAPITAAL disponibel tegen matige rente en gemakkelijke aflossing. Met tusschenpersonen wordt niet onderhandeld. Brieven franco No. 835 bureau dezer courant. koopje. Voor 23 Gulden een hagelsplin- ternieuw hoogarm met fijne luxe afsluitkast, alle apparaten, schuitje zonder gaatjes, gratis onderricht en 8 jaar garantie, ook op 50 ct. per week, door geheel het Rijk, bij Hoogstraat No. 78, Rotterdam Amsterdam, Dordrecht en Culemborg. Machinetafeltjes vanaf 2 Gld., Notenhout vanaf 6 Gld. Hotel- en Caféhouders die voor uit breiding hunner zaak of verandering van Brouwerij KAPITAAL benoodigd hebben, vrage inlichtingen onder No. 820 bureau dezer courant. JtfiddelhciTnis, UOactdiiK 29 Koralen en HorlomSn. Geilipl. Deskundige, Nassaukade 336, Amsterdam. Verkrijgbaar de beroemde Pillen vanDr. de Brisac, welke, zonder nadeel, de abn. weggebleven menstruatie herstellen. Per flacon metgebruiksaanw. enz. f5, .Rem bours of na ontvangst van het bedrag. Wacht U voor waardelooze namaak. Ook inlichtingen per brief. zonder verplichte Levensverzekering Kantoor gevestigd te ROTTERDAM, Van Brakelstraat 33. Neemt Gelden a deposito en verstrekt Kapitaal van af f 160,aan Particu- lieren, Landbouwers, Neringdoenden, Ambtenaren, Handeldrijvenden. Voor korte en lange termijnen, gemakkelijke aflossingen opLanderijenHuizenéén borg, eerste en tweede Hypotheek, Vrucht gebruik, Onverdeelde Nalatenschappen, Hypothecaire Grossen enz. Strengste discretie verzekerd. Voor inlichtingen wende men zich tot bovengenoemd Kantoor,geopend dagelijks 40—12 en 7—9. Oud Goud en Zilver wordt tegen den hoogsten prijs gekocht en geruild. GROOTE SORTEERING Is op den te consulteeren in het Hotel MEIJER te Middelharnis, voor alle Mondziekten en het plaatsen van Kunsttanden. ?oAlN-EKPEUEftl r1Jki rheumatiek heden Verkrijgbaar in flesschen a 50, 75 en 125 ets. bij H.H. Apothekers en Drogisten ROTTEK»AN. Te Middelharnis bij A. TEEPE, te Sommelsdijk hij DIJKEMA DOORN BOS, te Dirksland hij A. G. P. DE VRIES te Ooltgensphmt hij A. L. HOBBEL.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 7