„VOORUIT!' TWEEDE BLAD No. 8 18 Jan 1905 Ofticieele Mededeelingen Plaatselijk Nieuws WONINGWET. De BURGEMEESTER van Dirkslaiul vestigt de aandacht van belanghebbenden meer in het bijzon der op de volgende voorschriften voor op het tijdstip van het in werking treden der Verordening omtrent gebouwen voor deze gemeente bestaande woningen. a. Minstens één privaat, voldoende aan door Bur gemeester en Wethouders voor ieder geval te stellen eischen, moet ten dienste van ten hoogste twee be staande woningen aan denzelfden eigenaar toebe hoorende in de onmiddellijke nabijheid aanwezig zijn. Waar de gesteldheid van het erf dit toelaat, kan door Burgemeester en Wethouders voor elke woning een afzonderlijk privaat worden geëischt. b. Uitsluitend ten dienste van ten hoogste vier bestaande woningen aan denzelfden eigenaar toebe hoorende, zal in de onmiddellijke nabijheid minstens 'én regenbak moeten gesteld zijn, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders groot genoeg voor de behoefte der bewoners. c. De rook moet naar buiten geleid worden door schooTsteenen, waarvan de wanden en tongen ter dikte van minstens 0,08 Meter uit steen gemetseld moeten zijn. d. Vloeren, die merkbare sporen van vochtigheid vertoonen, moeten worden vervangen door geen vocht doorlatende vloeren. e. Onbeschoten daken moeten behoorlijk met kalk zijn aangestreken. Eén woonvertrek moet voorzien zijn van een of meer lichtramen in de buitenlucht uitkomende, die te zamen een oppervlak hebben van minstens 1,10 vierkanten Meter in den dag en behoorlijk ge opend moeten kunnen worden. De zolder zal ten minste één lichtraam moeten hebben, groot minstens 0,25 vierkanten Meter in den dag, dat geopend kan worden. 'j. In of bij elke bestaande woning moeten ijzeren of steenen goten of afwateringsbuizen met zinkput ten, ingericht volgens de verordening, aanwezig zijn waardoor het menagewater kan worden afgeleid naar slooten, grachten, weteringen, vaarten of riolen. h. De ontlasting van een privaat mag alleen plaats hebben in een waterdichten bak, emmer of ton geheel boven den grond staande of in een vergaarbak (inge richt volgens de verordening). Aan de bepalingen a-f moet vóór 1 Augustus 1007, aan de bepalingen g~h vóór 1 Augustus 190» voldaan z^jn. Uitdrukkelijk wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat slechts de voornaamste bepalingen in hoofdzaak hierboven zijn weergegeven, zoodat in ieder geval het raadplegen der verordening een vereischte blijft. Dirksland, den 12 Januari 1005. De Burgemeester voornoemd, C. ZAAIJER. MIDDELHARXIS- De heer J. v. d. Broek uit deze gemeente, vertrok Zaterdag met het stoomschip „Maasdam" van Rotterdam naar Amerika. - Tegen vier personen uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens het ioopen over een anders grond, wat vermoe delijk gepaard ging met strooperij. - Bij het alhier gehouden examen zijn geslaagd voor militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid: J. van Strien, J. van den Doel, P. Buü'sse en Jacob Ver- olme terwjjl zijn geslaagd voor militaire bekwaamheid P. Keizer en L. Schellevis, wien tevens keuze van garnizoen is toege laten. - Tegen A. V. en W. v. G. uit deze ge meente is procesverbaal opgemaakt wegens het spelen met geld op de openbare straat, na dat zij herhaaldelijk waren gewaar schuwd. - Wegens het lage water kon de Mid- delharnissche stoomboot maandag morgen pas 8i/4 ure de haven verlaten; toen hü des avonda-terugkeerde, vaarde hp in den mond van de buitenhaven aan den grond, en moesten de passagiers aan het Oosthoofd gelost worden, wat met groote moeite en gevaarlijke beweging gepaard ging. SOMHEI.Sni.IK. Onze muziek hoopt 8 Fe bruari een uitvoering te geven. Dat het goed ^a! zijn, daar voor staat Sempre's naam borg. Eenige luimige voordrachten zullen de muzieknummers afwisselen. Wij wenschen Sempre op dien avond een druk bezoek toe. - De lotelingen Pieter Breur, Frans Kievit en Cornells van Lente, hebben voldaan aan 'je eischen van Militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid en de lotelingen Anthonie van den Berg en Teunis van den Doe! aan de eischen van lichamelijke ge oefendheid, bedoeld in Art. 104 der Militie- wet 1901. - Door den lagen waterstand konden oe beurtschippers Zaterdag en Zondag de naven alhier met hunne schepen, hoofd zakelijk met juun, peen enz. beladen, niet uitkomen, zoodat zij de markt te Rotter- dam niet hebben kunnen bijwonen, hetgeen voor hun een groote schadepost is. p 'Tbaandag 10 Januari hield de Landbouw-ver '8lnc Middel harnis-Sommelsdijk haar eerste ver* Benng 'u jaar te Sommelsdijk. kon?..VOOr7''^er °Peude de vergadering meteen wel en i,-5,r0et: besprak de groote bloei der vereeniging ennsH wensch, dat het jaar 1905 voor allen 1004 f. T gezegend moge zijn. De rekening over v--Oreef namens het Bestuur door den Secretaris een en onveranderd goedgekeurd. De rlrie Uz r w'ie.flt"ursleden, de heeren J. Timmerman al-'" AVroegtndeweij Dz. en L. M. Born, de laatste retaris-Penningmeester werden herbenoemd niet woorden van dank voor het vertrouwen bij deze verkiezing opnieuw in lien uitgesproken namen zij hunne hernieuwde functies aan. De lieer W. Buth werd tot lid der vereeniging gebaloteerd. De bestellingen voor de verschillende kunstmest stoffen namen een groote vlucht. Meer en meer blijkt dat de landbouwers tot de ovei tuiging komen, dat liet gebruik daarvan voor hen onmisbaar is. Verslag wordt uitgebracht van de Vergadering van den „Centralen Bond" en in verband daarmee een geanimeerde bespreking over: „Tot welken prijs zul len wij onze bieten contracteeren. Op grond dat de suikerprijzen voor terinijnlevering van dien aard zijn dat fabrikanten „met zekerheid van winst" meer geld voor de bieten kunnen geven dan zij nu aanbieden; alsook dat Directeuren der Maatschappij voor Landbouw en Beetwortelsuiker industrie te Zevenbergen voor hooger prijs doet con tracteeren dan de Bondsfabrikanten wordt met al- gemeene stemmen een motie aangenomen, luidende: De vergadering, gehoord de aangevoerde inutieven ter rechtvaardiging hunner eischen voor een hoogere lïeetwortelprijs, besluitmet fabrikanten geen con tracten te zullen aangaan beneden den prijs van twaalf galden. Met een woord van dank voor de groote opkomst der leden en een aansporing om eensgezind en stand vastig te blijven wordt deze belangrijke vergadering door den voorzitte r gesloten. B. (Niet van onzen gewonen correspondent.) DIItKSLAND- Het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag' voor het dienstjaar 1904 ligt gedurende 5 maanden van den lOden Januari 1905 tot en met 10 Juni d. a. v. ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing. Onze vroegere dorpsgenoot de heer K. de Bonte thans onder de wapenen is tegen 1 April a. s. benoemd aan de Groen van Prinsterschool teFijenoord-Rotterdam. Tot Kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk alhier zjjn gekozen M. C. van Eek en F. van der Valk. Vrijdagmiddag' stond hit en kar van de gebroeders Groenendijk alhier op het Schulpenpad. De hit liep achter uit en kwam toen met de kar in het Spui terecht. Alles werd weer op 't droge gebracht, zonder schade kwamen zij er af. Zaterdagmorgen reed een kleine jon gen met hit en kar van Dambruin langs de haven. Het beest liep misschien niet hard genoeg naar den zin van den bestuur der, waarom deze het dier eenige klappen toediende. Dan schijnt het hitje wel eens de gewoonte te hebben om achterwaarts te gaan. Dit gebeurde ook nu en de heele zaak kwam in de haven terecht op den voerman na, die er nog bijtijds uitsprong. Onder den val schenen zeker de strengen gebroken te zijn, want het dier was dade lijk los van de kar en zwom naar de andere zijde, waar het met eenige hulp spoedig op het droge gebracht werd. Aan de kar was nog al eenige schade. MELISSANT- Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat in de laatste 35 jaren in deze gemeente, geen weezen (minder jarige kinderen die hun ouders hebben ver loren) voorkwamen. Op het telefoon kantoor alhier zijn over 1904 ontvangen 355 en verzonden 321 telegrammen. Op het hulpkantoor der posterijen wer den over 1904 ontvangen 7197, brieven 3965 briefkaarten 19671 dag- en weekbladen, 12156 andere gedrukte stukken 1424 dienst brieven 1481 postpakketten 362 kwitantiün ter inning, 90 gewone aangeteekende brieven met een waarde van f 29.421,80 aan post wissels werden gestort 11370,47 en het be drag der inlagen in de postspaarbank was f 2147,64. B. en W. hebben de lotelingen voor de lichting der Nat. Militie voor 1905, die bij de zeemacht wenschen te dienen uitgenoo- digd zich daarvoor, vóór 1 Febr. a.s. ter Gem. Secr. aan te melden. Op de lijst bedoeld in art 18 eerste lid der Leerplichtwet van de kinderen die zich op 1 Jan 1905 in de gemeente bevonden en die in de loop van dit jaar de leeftijd van 7-13 jaar bereikt hebben, of zullen bereiken, komen voor 262 kinderen. Toen uw Correspondent Maandag, op het ijs, ook eens een waaghals wilde zijn had hy het geluk er door te zakken, wat een algemeen gelach veroorzaakte, minder werd gtlachen bij de val van D. v. S. die zich daardoor ernstig aan het hoofd bezeerde zoodat hij dadelijk (zoo goed en kwaad als het ging) naar huis terug keerde. Uw Correspondent. Donderdagavond werd de gemeente op geschrikt door het geroep, van brand!" wat bij onderzoek bleek te zijn een hoop doorn, die tusschen de huizen aan den Molendijk lag, en daarvan voorzichtig genoeg werd aangestokken, wat voor de aangrenzende gebouwen met zoo'n sterke wind, veel ge vaar op leverde. Zes weken geleden verkocht zekere Z. M. eenige duiven naar Rotterdam deze week echter kwam hij tot de ontdekking dat daar twee van teruggekeerd zijn. Met 8 Febr. a.s. hoopt den Heer B. Koning, (oudstrijder) zijn 94e verjaardag te herdenken; tevens zal het dan juist 75 jaren geleden zijn, dat hij ten strijde trok voor vaderland en vorst, om goed en bloed te offeren voor het vaderland gelukkigbehoefde daar echter zijn bloed niet te vloeien, geluk kig zal iedereen uitroepen op deze gemeente, daar de oude man door zijn nog altijd opge ruimd humeur, bemind is bü jong en oud, verder kan men melden, dat hij zich nog altijd in goede gezondheid verkeerd, en dat hij als 't ware door zijn nog in leven zijnde 52 kinderen en kleinkinderen op de handen gedragen wordt. Dat niemand deze dag zoo maar voorbij laat gaan. GOEUEIIEEDE- Rectificatie. In hetafgeloo- pen jaar bedroeg het aantal verzonden, aan genomen, en verder geseinde telegrammen 6373. Voorde vereeniging „Aurora" zal alhier op 20 Januari a.s. als spreker optreden de Heer M. Touw, van Stellendam, terwijl dooi den Heer L. W. Vogel één of meer bijdra gen zullen worden gegeven. Jl. Zaterdag is door Schipper A. Lokker, bevarende den blazer G O 81, opgehaald het anker met 15 vaam ketting, afkom stig van de laatst gestrande stoomboot „Batavier II," varende Rotterdam—Londen v. v. Na krachtige pogingen is hij daarin met hulp van eenige mede visschers ge slaagd. Aan het Noorderstrand onder deze ge meente is aangespoeld gevonden en gede poneerd bij den Burgemeester eenbruinge- verfde zwemgordel, waarop met zwarte let ters voorkomt LIZZIE LT 733. Onder leiding en toezicht van den Op zichter bij 's Rijks Waterstaat-, den HeerJ. C. van Sendenburg alhier, wordt met allen ijver gewerkt, om de meest gevaarlijke en zwaarst getroffen punten aan de Rijks- Zee werken in het Westelijk deel van dit eiland zoo spoedig mogelijk te herstellen, De heer L. Knape alhier heeft zijne benoeming tot diaken der Ned. Herv. Ge meente alhier aanvaard. Op 12 dezer had J. t. M. alhier het ongeluk te struikelen, waardoor hij zooda nig kwam te vallen, dat hij één zijner ar men brak. Terstond is geneeskundige hulp ingeroepen. Bij de op 10 dezer voor deze gemeente te Middelharnis gehouden examens van militaire geschiktheid of lichamelijke ge oefendheid zijn uit deze gemeente beide deelnemers, n.l. C. den Eerzamen en P. van Erkelens geslaagd. Zaterdag j.l. is het wrak der blazer schuit, G. O. 19, in den hevigen N. W. storm van 5 op 6 October zoo jammerlijk met man en muis vergaan, hetwelk zich nog op de Zandbank „Hinder" bevond, dooi de Gebroeders Grinwis daarvan .verwijderd en in de haven alhier aangebracht. Op Woensdag den 25 Januari a.s, zal alhier de verkiezing plaats hebben voor een lid van den Raad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het niet aanemen dezer benoeming van den heer J. C. van Eendenburg. In de plaats van Ds. F de Gidts, pre dikant alhier, trad j. 1. Zondagvoormiddag voor de Ned. Herv. Gemeente alhier op de heer Hekelaar, Evangelist en Bijbelcolpor teur. OliDDORP- Donderdagavond hoopt de Muziekvereeniging „Wilhelmina" eene uit voering te geven ïn de Openbare School. XIEUH'E TOXGE- Door de alhier gevestigde Dorpsvereeniging ter bevordering van den landbouw, is gedurende bet jaar 1904 aan gekocht. 139200 K.G. Superphosphaat, 59200 K.G. Ammoniak Superphosphaat 24000 K.G. Chili Salpeter 281 pakjes Smetpoeder 337 pakjes lantaarn en rijtuig kaarsen. Te zamen vertegenwoordigden eene som van tienduizend vijfhonderd vijf en veertig gulden een en veertig cent. Het is in dit jaar de vereeniging weder bij vernieuwing gebleken, hoe noodzakelijk het is geene kunstmest aan te koopen, dan alleen op gegarandeerd gehalte en onder Controle van het Rijkslandbouwstation Bjj publicatie bracht de Burgemeester heden de onder dagteeking van 7 Januari j.l. bij hem van H. M. de Koningin Moeder ontvangen dankbetuigen aan de Ingezetenen ter kennis, die bijdroegen tot het Hulde Haar gebracht bij gelegenheid van haar 25 jarig verblijf in Nederland. Zij die bij de Zeemilitie willen dienen en behooren tot- de lichting 1905, moeten zich voor den le Februari a.s. bij Burge meester en Wethouders aanmelden. Bij de op 11 dezer voor deze gemeente te Middelharnis gehouden examens voor een bewijs van militaire geschiktheid of lichamelijke geoefendheid slaagde voor beid en, P. van Alphen. en W. van den Tol. en voor lichamelijke geofendheid L. Breur en L. Zweerus. De Burgemeester dezer gemeente brengt ter kennis van belanghebbenden, dat na den 20sten en voor den 24sten Januari a.s. ter Secretarie der gemeente kunnen worden afgehaald de bewijzen van voorge oefendheid, welke bij het in deze maand gehouden onderzoek zullen zijn verworven. Door de Onbezoldigd Rijksveldwachter J. G. Knops is procesverbaal opgemaakt tegen Ph: S. landbouwer alhier, wegens jachtovertreding. Het Kohier No. 5 der Personeele be lastingdienst 1904, isinvorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. OUDE TOXGE. Het onroerend goed bestaan de in huis erf en schuur, en toebehoorende aan de erven van wijlen den heer A. van Es, Kz. en Mej. G. van Weel, Dinsdagavond j.l. bij afslag ten verkoop aangeboden is de uitslag geweest, als volgtKoop I is niet gemijnd, Koop II is gemijnd door den heer M. Mu's op de som van f 1830. Koopen I en II gecombineerd zijn daarop niet gemijnd. In 1904 werden in deze gemeente 26 huwelijken voltrokken. Het kohier no. 5 over 1904 der per soneele belasting is door den heer Directeur te Rotterdam executoir verklaard en aan den heer Rijksontvanger alhier ter invor dering ter hand gesteld. Dinsdag j.l. zijn door B. en W. van Oude Tonge nagezien de boeken en kas van den gemeente ontvanger; alles werd in orde bevonden en het Saldo in kas be draagt f7193,15. Bjj de op 11 dezer voor deze gemeen te te Middelharnis gehouden examen voor een bewijs van militaire geschiktheid of lichamelijke geoefendheid, hebben 2 Lote lingen van de lichting 1905 deelgenomen, doch geen van beiden zjjn geslaagd. Aan de lotelingen 1905 die in dit jaar onder de wapenen zullen worden opgeroe pen is bekend gemaakt, dat voor zoover zij by de zeemilitie wenschen te dienen, zy zich daarvoor vóór den 1 Februari a.s. ter ge meente Secretarie moeten opgeven. Aan den laagsten inschrijver W.den Rooijen, [schipper alhier, is voor f3,25 per 1000 stuk, gegund, het vervoer van 10 a, 12000 straat keien van Delft naar Oude Tonge. Bij publicatie is door den heer Bur gemeester dezer gemeente, op verzoek van Hare Majesteit Koningin moeder, openlijk dank gebracht, aan allen die hoogst derzelver blijken van liefde en trouw heb ben getoond, bij gelegenheid van Hoogst derzelver 25. jarig verblijf in Nederland, door eene bijdrage beschikbaar test-ellen tot strekking voor Oranje-Nassau oord -- Zijn door B. en XV. alhier opgenomen en nagezien de boeken en kas van den Administrateur van den Grooten of Alge- meenen armenalles werd in orde bevon den en het saldo in kas bedraagt f2226.765. Door B. en W. van Oude Tonge zijn eveneens nagezien de boeken en kas van den Admiministrateur van het Burgerlijk Weeshuis aldaar, alles werd in orde bevon den en het Saldo in kas bedraagt f955.215. De lijst model A bevat 411 namen dei- kinderen, die den leeftijd van 7 13 bereikt- hebben of zullen volbrengen. DEX HOMMEL. Aan onzen vroegeren brie venbesteller, J. Kardus, die het vorige na jaar den dienst heeft verlaten, is een pen sioen verleend van 289 gulden per jaar. Een onzer dorpsgenooten per fiets huiswaarts keerende geraakte het spoor bijster, en kwam in de sloot terecht. Ge lukkig wist hij zich te redden en kwam er af met den schrik en een nat pak. Woensdag 19 Januari zal de heer M. Hermans alhier eene lezing houden over het onderwerp'. De Strijd om den Briel." Vrijdag 20 dezer zal de heer Ds Postma van Voorburg voor de A. R. Kiesvereeniging alhier als spreker optreden. Tengevolge van den buitengewoon lagen waterstand konden onze beide beurtschip pers Zondag jl.de haven niet verlaten. Ook Maandag was het niet beter en eerst Dins dagmorgen mocht het gelukken, demotor- schuit van den heer Mast vlot te krijgen, zoodat deze nog de reis naar Rotterdam kon ondernemen. Bevreesd voor ijs en laagwater, 'vertrok de Stoomboot „den Bommel" van hier Zon dagavond naar het Stadsche steiger, om van daar 's Maandags morgens de reis naar Rot terdam te doen. De passagiers van deze gemeente werden 's morgens per rijtuig naar Stad gebracht. Daartoe door eenige landbouwers nitgenoodigd, trad op 11 Januari j.l. alhier als spreker op de heer Van den Hurk uit Utrecht, met. het doel om de noodige inlichtingen te versciiaffen, ten einde te ge raken tot het oprichten van een boerenleenbank. Nadat de voorzitter, de heer J. Koert Mz. in zijne in leiding op het nut van samenwerking had gewezen, kwam de heer v. d. H. aan het woord. Spreker be gint met te zeggen, dat h(j geen geleerd vertoog zal honden over het credietwezen, maar dat hij een voudig en duidelijk de werking der boerenleenbanken zal trachten uiteen te zetten. Hij wijst er op, hoe een slecht geregeld landbouwcrediet oorzaak is ge weest, dat sommige kleine grondbezitters pachters zijn geworden; daartoe gaat. hij na welke gebreken er kleven aan liet. notariscrediet, het handelscrediet, de onderlinge hulp van familie en vrienden en den woeker: alle zijn te duur en leveren den boer over aan de willekeur van anderen. Daarom, zegt. spre ker, moet. bet. worden: leening door de coöperatie; alleen langs dien weg moet de oplossing worden gezocht, en die vinden we alleen in de boerenleen bank. Spreker toont aan, hoe deze banken, onder den naam Raiffeisenbanken in Duitschland op gericht. na '10 jaren er tót een ongekenden bloei zijn gekomen, zoodat er in Duitschland alleen thans ruim 20000 van die banken bestaan en er zelfs bui len dit. land reeils vele zijn opgericht. Zes jaar ge leden werd in ons land de eerste opgericht.en thans bestaan er 250. Spreker gaar na op welke grond-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5