est! f? Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. 5 BLAD. 5de Jaargang. Woensdag 25 Januari 1905. No. 9. slijmhoest. aneuws. lopmgen. IAA6BNS. Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Vleugellam. |LFT, 13 Mei 1904. .EENDERT was duor llijken slijmhoest aan- lanks alle verpleging leeds verergerde. Hij Jen den gansehen dag, des nachts geen oog hij niet de minste Toevallig hoorden Siroop Klooster Sancta |n ik liet terstond een de Firma MULLER - I1 It f 7,40 tot f 7,80 op. Zomergerst loor. Chevalier f S.- tot f 8,40. ■25. Witteboonen bij kleiner aan- 1 f 15,50. 1 9,50 tot f 10,60. Ei wten naar |an f 6,50 tot f 7,25. J Jan. Aardappelen. De prijzen |gers f 1,50 a f 1,75, Dokkumer - dito, blauwe f 1,90 a f 2,20. jammen f 2,10 a f 2,25, dito eo, dito blauwe f 1,90 a f 2,30 1,80 A f2,15, Westl.and- f Hamburgers ftif—per I Januari. 1905. 130. Haver 6 a 61/2 ctkilo. EO. Gerst f 71/4 a 73/4 ct. kilo. per 60 K.G. f 1,75. 1. Eieren 5 ct. per stuk. I Zondag 22 Jan. 1905. |ERV. KEKK. av. Ds. Bruining. j'sav. Ds. Westrik. I. Ds. Lammers. pdemaker. Ds. de Stoppelaar. L. Ds. Hoogendijk. |le Gidts. Ds. Boss. nam. Ds. Wentini. hm. Ds. van Dolder. nam. Ds. Verweij. Inam. Ds. Eramen. I. en nm. Ds. Polhuijs. phool, Donderdag 19 Januari Lois van Oud-Vosmeer. PIEERDE KERK. av. Ds. Steketee. hv. Ds. Koppe. jav. den beer Basoski. |.v. Ds. Dekker. SEZINDE KERK. pssing. ONDER 'T KRUIS. |jm. nm. en av. Ds. Mackenze Jan. 1905 't voor. 91/2 tiddelharnis en IOV2 uur imelsdijk: Eone groote ■Notaris STEHOUWER. fan. 1905 's av. 6 uur, pt Logement van Troost. en TUINTJE, te Stel- ll van den Ëendrachts- [pacht, eigendom van A. mmr bij D. van Seters. ■UWEN. an. 1905 ov. 6 uur, lt Logement van Troost, 1 gemeld perceol. Notaris 1905, 's nam. 3 uur, Irbergo van J Vroeg in 4,70,60 Heet. (10 gem. LAND, in polder Dirks- rnboschweg, in 4 perc. Irstond te aanvaarden. Iluis. 1905, 's nam. 3 uur, lerge van P. Brooshooft, ■act. (10 gem. 74 roeden) |der Dirksland, aan den perc. en in combina- en terstond te aanvaar- ER SLUIS. aoop ik dat U zal mb~ Die. Dienaar, >EÏIMAW TEES. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. TTitg-a/v-e c9.er te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing worilt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Samen optrekken. De vergaderingen van V. D. Bond en Liberale Unie op 21 Januari j.l. te Amsterdam gehouden, hebben met over groote meerderheid de wenschelijkheid van een bondgenootschap bij de aan staande Juniverkiezing uitgesproken. Een werkprogram voor den tijd van vier jaar is opgesteld en dit program geeft ge noeg om onze vreugde uit te 'spreken, dat met zoo groote meerderheid de samenwerking is aanvaard. Doch ook om andere oorzaak is er reden zich te verheugen en wel om de groote politieke beteekenis van deze coalitie. Het is een verblijdend verschijnsel, dat de vrijzin nigen duidelijk gaan inzien, dat tegen over coalitie, coalitie gesteld dient te worden. Wat diende men zich af te vragen, voor een coalitie tot stand zou komen Dit: wordt door het te sluiten verbond een offer aan het beginsel gebracht? Wordt daardoor verloochend het hoofd motief, waarom men zich afscheidde van de L. U. mannen? Tot antwoord op die vraag, slaan we de beginselparagraaf van den VD. Bond op. Daar lezen we, dat de Bond er naar streeft door Grondwets- nerziening elke belemmering op te hei- fen, die aan de invoering van algemeen kiesrecht in den wegstaal. Het coalitie program vraagt in de Grondwet een blanco artikel in piaats van het tegen woordig artikel 80. Het „wetgevend schandaalzooais dr. Kuvper dit laatste eenmaal noemde, wordt dus uit de wet verwijderd en de kiesrechtrege ling overgelaten aan den gewonen wet gever. Aan 't beginsel wordt dus geen offer gebracht, het wordt ten volle' ge handhaafd. Ja, maar, zeggen de clericale Organen nu al, waar blijft de urgentie, die gij steldet? Het antwoord op deze strikvraag is zeer gemakkelijk. We heb ben tot minstens 1007, een clericale Eerste Kamer, die van grondwetsher ziening om tot 't kiesrecht te komen, totaal niets wil weten. Tot 1907 dus kunnen we zeker niets bereiken. Wat FEXJIZ.L.ETON. van Hans Arnold, t16) door K. te M. Z'J" staarden mij zoo vertwijfelend aan, dat "iet kon uithouden. Ik streek hem kalmee. rend over het haar en sprak tot hem ais tot een s'nd, nat men devrees voor spoken uit het hoofd wil praten -^een, mijn jongen! God verhoede dat zulke ge- usenten in je opkomenZoo erg is het nog niet mij zag mij, rustiger wordend, aan en knikte lang- tu een paar maten met het hoofd. -Ik weet nu genoeg! Je behoeft me niets meer te «eggen. Het is misschien zoo ook maar het beste," prak hij met een buitengewoon klanklooze stem. -aat mij nu een paar uren alleen met mij zelf. Ik ït in orfte zien te maken." dat witUe ^henv bij mij houden of met hemmeegaan, 0 TjftJ k niet precies meer, maar op het zelfde p.i-tvf. f-wam een troep menechen met een veron- nioii, '''e een ernstige verbloeding had, ik durfde man* £aan an Allan terughouden kon ik niet, want bij was reeds vertrokken. heb ik gedachteloozer.werktnigelijkerniijn verricht dan toenik verbond den armen "rommel zoo zonder eenigmededoogen, alsof h(j een zou dan urgentie baten? Niets immers. Het zou een holle leuze zijn, waartegen de clericalen steeds zoo zalvend ons waarschuwen (omdat ze zelve zoo'n leuze steeds aanheffen). Wij hebben terecht- begrepen, dat een practische politiek- voering een andere taktiek noodig maakte. Die taktiek was in de eerste plaats: een coalitie zonder beginsel verzaking. Een Coalitie, die hoogstens van ons kon vrageneen wat trager tempo. Doch niet het opbergen dei- democratie zooals Kuyper deed om het ltoomsch-conservatieve zusje te omhel zen. Niet een wegmoffelen der kiesrecht- questie, waarvan Kuyper eenmaal zeide, dat geen sociale hervormingen konden tot stand komen, voor die questie was opgelost. Neen, door het nieuwe coalitie program is juist bij de Liberale Unie het kiesrecht op het terrein der practische politiek overhgebracht en eenmaal daar op blijft het er tot 't afgedaan is. Er is dus geen sprake van beginselver loochening. Dat de clericalen dit graag zoo voor stellen, is niet te verwonderen. Steeds toch konden ze wijzen op hopelooze ver deeldheid der linkerzijde. Het bondge nootschap, dat in de plaats der verdeeld heid treedt, kan niet anders dan hun onaangenaam zijn. Wat ons van deze samenwerking ook verheugt is, dat ze niet tot stand ge komen is met de leuze: anticlericaal, doch op grond van een stevig politiek program. Daardoor te meer kan en hoop zijn het tegenwoordig kabinet, om zijn „conservatisme en reactie" een ramp des lands genoemd, omver te werpen. Want het heeft door de valsche geloofs- leuze de politieke atmosfeer vergiftigd, is de kwaadwillige aanstoker van gods diensttwisten gebleken en zal doorzijn onderwijsontwerp de volksontwikkeling geducht schaden, waar geen waarborgen voor goed onderwijs bij het schenken der millioenen „uit de staatruif" aan de clericale scholen worden geeischnd. Het antirevolutionair Junipamflet zei een maal dat de zweep van Troelstra dreigde. Welnu, de vrijzinnigen toonen door hun bondgenootschap, dat zij in de clericale zweep van Kuyper terecht de ergste geesel zien. Voor de democratie, tegen stuk bout was en wat voot mij nog bet onaange naamste was, het duurde wel een vol uur eer ik met den man klaar was. Zoodra ik den man verlaten kon, stormde ik bet huis uit naar Zeeslot. Allan was er niet. Ik schreeuwde boven den storm uit iedereen dien ik ontmoette de vraag toe, of hij mijn vriend gezien had. Niemand wist iets van hem. Ik ging naar het strand. Daar was geeu mensch te bekennen, de heftige storm had iedereen naar zijn woning gejaagd en toen ik daar hijgend tegen den sterken wind kampte vlogen wolken scherp zeezand mij honend in de oogen alsof zij spottend tot- mij spraken Zoek jij maar. Spoedig keerde ik vertwflfeld terug en liet mij door den wind meer dragen dan dat ik liep. Toen ik naar huis kwam, stond een menschen- menigte voor myn deur mij te, wachten. Zij hadden hem beneden aan het strand bewusteloos en hevig bloedende gevonden. Nu was hij in Oudlander bin nen gebracht en te bed gelegd. Hij ademde zeer zwak, maar toch ademde hij nog en ik was daarvoor dankbaar, doch op dat oogenblik zou ik nog dankbaarder geweest zijn als ik dat zachte geluid niet gehoord had. Nimmer zal ik dien nacht vergeten. De storm— vroeger noch later heb ik een heftiger beleefd-— het luchtige huis scheen onder zijn greep te buigen en te schudden De stormhij beukte als een vreeselijke, blinde reus de huizen, sloeg met geweldige toornige vuisten op de vensters en schudde de muren dat het zand knarsend op het vloerkleed rolde. Dan weer voer hij fluitend en gillend om het huis heen en maakte een jammerend gehuil als riep een hopeloos verloren ziel om hulpen daarbij streed den gan- schen langen nacbt door een arm, gekweld menschen- kind zijn stommen strijd tnsschenleven en dood) de reactie, tegen de geloofstwisten in de politiek ga krachtig in vaste gelederen de strijd. De aap uit de mouw. Zoo heel aandoenlijk en lief konden steeds de clericale broeders vertellen dat de kerkelijke scholen zijn voortge komen uit den aandrang der ouders naar 't bijzonder onderwijs. De oud-secretaris van de vereeniging van christelijk nationaal onderwijs komt ons nu in het „christelijk schoolblad" vertellen, hoe het eigenlijk met die liefde staat. Hij schrijft: „In dien tijd had ik de eer secretaris van de Vereen, voor C. N. S. te zijn en ik beweer dat de meeste kwesties door de Hoofd-commissie in dien tijd behandeld, geen kerkelijke maar domine'-s kwesties waren." Wat nu de zaak betreft, zoo zegt deze man, die uitstekend van alles op de hoogte kan en moet zijn, woordelijk het volgende (wij curiveeren). Dan vergete men nietdat er een tijd is geweest dat eenjong domi- én beoordeeld werd naar zijn al oi niet oprichten een er christe lijke school. Een jong predikant komt op eene standplaats en heeft den naam van recht zinnig |te zijn. Maar er is'geen christelijke school op zijn dorp. Hij spant zich er voor en brengt het met hulp van buiten tot de oprichting. Zoo doende beging die predikant twee foutenle vraagt hij niet of de behoefte aan christelijk ond. in zijne ge meente levendig is. Indien niet, dan had hij er op moeten werken en zijne ge meente daarvoor rijp moeten maken. En 2e zoekt hij hulp voor die school builen zijne gemeente, meest met leeningen, die de gemeentenaren soms op groote lasten brachten. Maar als wij erkennen dat dit fouten zijn, dan moeten we ook vragen, hoe komt de predikant tot die fouten? En dan is het antwoord: dat was de schuld van de reclitzinnigen in den lande, die een domine goed" vonden als hij een chris te- Gesproken had hij al die uren nietslechts eens gaf hij mij een teeken dat ik over hem moest heenbuigen en toen maakte hij bewegingen met de lippen, waar uit ik kon opmaken dat hij zeggen wilde „Niet waar, als je haar ziet, dan vraag je haar eens of zij dan eigenlijk nooit iets om mij gegeven heeft? Eigenlijk is mij nu alles onverschillig, maar die vraag dringt zich toch telkens aan mij op en daar door kan ik niet slapen Ik knikte bem slechts toespreken kon ik niet. Tegen het aanbreken van den dag bedaarde de storm, maar de zee brulde nog als een woedend dier, wiens prooi ontsnapt is, en scheen met ieder oogen blik nader te komen. Allan hield de handen tegen het hoofd en fluis terde met zijn klanklooze stem „Och, was die zee toch eens een oogenblik stilIk kau bet niet meer uithouden En dan in dit huis, welks wanden ieder geluid, ieder windzuchtje doorliet. Ik verliet hem een oogenblik en ging naar buiten. De koude, bleeke morgen lag vreugdeloos over de wijde vlakte, die uit een gewirwar van woest, schui mend water scheen te bestaan in de verte glom een vurig morgenrood als een krijgsfakkel. Ik staarde vermoeid, uitgeput uaar dat tooneelin mijn hoofd woelden de gedachten even woest door elkander als ginds de baren. Waar moest hij heen Hier in Oudlander kon hij niet blijven, nog één zulken nacht, en zijn zwakke levensdraad was afge sneden. In mijn huis, waar den geheelen dag door menscben kwamen en gingen, kon ik hem ook niet nemen. En in Zeeslot Bij hen, die hij zooveel leed had gedaanin wier hart hij een dolk gestoken en daarin omgedraaid had, wel niet uit slechtheid, maar toch uit ziekelijke, onmannelijke zwakheid lijke school stichtte en die hem anders soms jaren lang, indien niet voor goed op zijn eerste standplaats lieten. En dan zou men ons nog willen wijs maken, dat de domine's niet achter|die zaakjes zitten. Dat het beiden èn pastoor en dominéé in dezen niet om de macht te doen was. Dat leert de bittere ervaring in België maar al te goed. De Katholieke pers. De verkiezingen beginnen al reeds de pennen in beweging te brengen. Onder den invloed der aanstaande stemming verschijnen tal van propagandabladen. Zoo is laatst verschenen het eerste num mer van een nieuw Katholiek blad, Stemmen onzer eeuw geheeten. In 't eerste nummer dient de redactie zich aan met een betoog, waarboven men zou kunnen zetten Wat willen de Roomschenl Want de redactie schrijft: „Wat wij heden beginnen, beginnen wij in den Naam des Heeren. In naam van denzelfden God, die Willibrordus herwaarts wenkte, om voor Hem te winnen hetgeen wij, Katholieken, geroe pen zijn voor Hem te bewaren. Te be waren in zijn gaven oorsprong of in zijn oorspronkelijke gaafheid te herstellen Wat wij willen bewaren is het geloof, dat onze vaderen beleden, waarvoor hunne zonen streden, naar welks vrij heid alle geslachten hebben gehijgd. Wat wij wenschen te herstellen is de roomsche cultuur, die eeuwen geleden in ons land ineenstortte onder de slagen van de stormknechten (let wel, lezer, ditzijnde Calvinistische voorvaderen van dr. Kuy per (red. V.)) der vervolging, doch tot welker wederoprichting uit het puin de getrouwen zich vereenigden, de ijverigen aan het werk zijn getogen, geloof en liefde en talent gelijkelijk hebben bijge dragen." Dr. Kuyper en Rome gaan broederlijk arm in arm En toch kwam Zeeslot mij telkens weer voor den geest, liet stevige huisjmet zijn dikke steenen muren en hooge. ruime kamers. En ik moest het met een pijnlijk gevoel toegeven, het vooruitzicht was, dat het niet lang noodig zou zijn. Toen de morgen wat verder gevorderd was en ik durfde verwachten dat moeder en dochter te spreken waren, ging ik tot hen. Mevrouw Van Reebosch, die voor het eerst na haar ongesteldheid opgestaan was, zat moede en mat in baar leuningstoel. Annie was niet aanwezig. Mevrouw Van Reebosch stak mij de hand toe en zei op haar klagenden toon „Ik gevoel mij toch nog zoo zwak, dokteren nu wil Annie toch dat wij van hier vertrekkeD. Anders is zij altijd vol bezorgdheid voor my, maar sedert een paar dagen is zij geheel veranderd, ik ken in haar mijn eigen dochter niet meer Ik sprak haar kort een paar geruststellende woor den toe en begon toen haastig het gebeurde te be richten en vertelde hoe Allan stervende lag, hoe alles er van afhing— niet om tot zijn herstel, maar voor eenige verlichting van zijn laatste, vreeselijke urendat hij een kalme, geschikte omgevingkreeg. Stootend en schroomvallig bracht ik mijn verzoek uit om haar op Zeeslot te mogen laten brengen en eindigde mijn bede met zelf de bedenking te maken „Zou ik zoo iets van freule Annie mogen vergen i Mevrouw Van Reebosch maakte met de hand een afwerende beweging en zei „Dat kan ik niet- zeggen, dokfer! Mij dunkt, zij beeft reeds genoeg gedaan en geleden terwille van deze ongelukkige geschiedenis. Wat, ik zou doen, weet ik wel, maar wat zij wil, dat moet n haar zelf vragen (WoTdt vervolgd.}

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 12