99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Woensdag 18 Januari 1905. No. 8. Fiaktache Boek- en Handelsdrukkerij Vleugellam. 5de Jaargany. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post, f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor Nederland: C. W. BETKE, Adverlentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. TTltg'a.'ve der te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Werk aan den Winkel! HUE WORD IK KIEZER? Er is nu werk te over voor de kies- vereenigingen. En nuttig:, noodig, hoogst noodig werk. Het gaat er nu om, de gelederen te versterken met een jonge garde. Het gaat er om ons stemmental te vermeerderen door kiezers te kweeken. Dit is van het allerhoogste belang. Want een gewichtig jaar staat voor de deur. In Juni zullen we opnieuw probeeren de reactie te keeren. In Juni zullen we opnieuw slag leveren. Dien strijd gaan we te gemoet met onverdroten ijver, met onverzwakt vuur. We leden dit jaar een zware nederlaag', vrienden Dit ontmoedigt U? Geen sprake van. Zeker, we verloren, maar versagen? Nooit! Al worden we vijf en twintig malen terug geworpen, terug komen we, telkens weer. Het devies moet zijn, wat de Japanners zeiden van Port-Arthur: De vesting zal ons worden! Geen wankelmoedigheid dus, geen aa\r ^00rwaaris, in vaste gelederen. .Maar dan ook, kiesvereenigingen, aan t werk! Gezorgd, dat geen man, die aan onze zijde gaat en die kiezer kan zijn, op de lijst ontbreekt. Schaf U, als ge er nog geen hebt, direct een kiezerslijst aan! Ga ze na, naam voor naam, of elk der onzen er op voorkomt. Hebt ge inlichtingen noodig, vraag ze uwen gemeentesecretaris of vraag ze ons. De formulieren om kiezer te worden, als men t niet is, zijn op de gemeente huizen verkrijgbaar. Daar moeten ze ruimschoots worden afgegeven. Haar voor alles, aan het werkde tijd dwingf. J Ieder moet aangespoord worden zich het kiesrecht te verzekeren, inlichtingen ruimschoots worden gegeven. Aan het werk, mannen, 190.5 is een jaar van gewicht. FEUILLETON. (15) van Hans Arnold, door K. te M. huis hof je;en s.mal' 80Iuber. lichtgebouwd, houten van O,,/li aI'ermin3t voor Atlan geschikt. De ramen 'leuren a 1, e" bet uitzicbt °Pde ramen en verteeLJi3" VI ,a Bella het vm,r rlat Allan reeds rlii „kt daardoor nogjmeer aangewakkerd, of nine vn lnvPed hart op Allans besluit om deze wo- Mil cl to kiezen, weet ik niet. de' D 7-'e hem nog aan het venster staan, het voorhoof i ,den tegen de ruit3n en daartegen on 'hor I t gedrukt, een smartelijk lijdenden trek Lift turende naar de deuren, welke Sina- Dat 7 'n ging' in dwen ,".lan8cben— er waren er maar weinig meer blik vn 'n het voorbijgaan met een schuwen hij nn.i". vee'voudering naar iiem opzagen, scheen Zon ai bemerken, althans hij lette er niet op. morren J.fen een paar dagen voorbij, tot ik opeen die een ,1 1.m'vrouw' |Van Reebosch ontboden werd, een hes -n gen.,aan.va^ van haar oude kwaal gekre- ikAnnio'.u en de ziekenkamer kwam, vond lei klein,'™!. Sn' n- e,e,n haar ongewone haast aller- •m»iv.,r,rd,foC1an 11?Pahhende. Op mijn vragende blik uwoordde zij met een vermoeid lachje Bedenk, dat de vijand, altijd werkzaam, altijd waakzaam is. Ten slotte enkele aanwijzingen. Belastingkiezers. Allen die in de vermogens-, de be drijfsbelasting of het personeel, of voor minstens één gulden in de grondbelas ting, over het laatstverloopen be lastingjaar zijn aangeslagen, komen van zelf op de lijst, op voorwaarde, dat zij vóór '1 Febr. hun aanslag ten volle heb ben voldaan. Wie pas in Febr. betaalt, moet met zijn voldaan biljet vóór '1 Maart naar 't gemeentehuis gaan. Wie in 1904 is verhuisd naar een andere gemeente, moet met zijn voor voldaan geteekend aanslagbiljet vóór 15 Februari naar het gemeentehuis van zijD nieuwe woonplaats gaan om zich aan te geven. Een aangeslagene, die niet ten volle heeft betaald, kan geen andere aanspraak op kiesrecht doen gelden. Betaling na 1 Maart geeft geen aanspraak meer op kiesrecht. Allen, die niet krachlens belasting kie zer zijn, moeten zich op het gemeentehuis gaan aangeven of hun aangifte-formulier daar doen bezorgen, een taak waarmee de kiesvereenigingen zich kunnen belasten. Aanslagen in de belasting van de vrouw gelden voor den man. De woningkiezer» mogen tusschen 1 Augustus 1904 en 31 Augustus niet meer dan eenmaal, en alleen binnen de gren zen der zelfde gemeente, zijn verhuisd. Zij moeten sedert 1 Augustus een zeke ren huurprijs hebben verwoond (hebben zij een stuk grond gehuurd, dan telt dat bij den huurprijs mee, ook al ligt het niet vast aan het huis). Voor Flakkee bedraagt die huurprijs hoogstens f 1 (voor Middelharnis) per week. Bij de woningkiezers behooren zij die schepen bewonen, van tenminste 24 ku bieke meters inhoud of 24000 K.G. laad vermogen, hetzij zij huurders of eige naars zijn. De woningkiezer, die het vorig jaar al kiezer was krachtens woninghuuren in hetzelfde huis is blijven wonen, be hoeft zich ditmaal niet weer aan te geven. Hij moet vanzelf' weer op de kiezerslijst gebracht worden, maar het is zaak, dat hij vooral einde Maart of begin April op „Excuseer de wanorde, welke u hier aantreft, wij willen, zoodra moeders gezondheid het veroorlooft, naar de stad terugkeeren. Wij kunnen onmogelijk langer hier blijven." „En Allan?" vroeg ik zacht. Zij schudde het hoofd en brak in heftig snikken uit, spoedig belieersckte zij zich en sprak met on gewone stem „Hij gaat mij niet meer aan, ik hebhem van mor gen geschreven.dat het mij onmogelijkps mijn woord omtrent hem te houden, alles is nu tusschen ons uit! Maar ik zal er hem geen verwijt van maken, ik ben zelf de schuld, dat het zoo geloopen is. Niet door hetgeen ik gedaan heb, maar door dat wat ik bpn, en dat laat zich moeilijk veranderen Zij ging voort met haar treurigen arbeid, om de kamer, die door haar zorg en door haar handen zoo behaaglijk was ingericht, nu kaal en smakeloos te maken. Ik verliet haar wat kon ik haar ook zeggen en ging myn patiënten bezoeken. Het was een onaangenaam zoele, klamme dag daarbij woei een wind, zooals ,men die aan het strand dikwijls aantreft, die warm over het land heenfluit, wolken stof voor zich heen dwarrelt en daarmee het strand als in een zandmantel hult. Gewoonlijk is zulk een wind de voorlooper van springvloed en zwa- ren storm. Aan den horizon waren onheilspellende koperkleurige donkere strepen aan den overigens leiblauwen hemel. De visschers kwamen alle naar huis en hun bruinroode zeilen zweefden als groote vogels over de zee, die reeds begon te koken en te bruisen. Toen ik na urenlang ziekenbezoek vermoeid en afgemat naar lijf en ziel op weg naar huis voorbij Oudlander kwam, stond Allans huishoudster aan cle het gemeentehuis gaat nakijken of men hem niet vergeten heeft. Zoo ja, dan moet hij reclameeren. De looiikiezers mogen tusschen 1 Jan. 1904- en 31 Jan. 1905 niet meer dan een maal zijn veranderd van patroon, en zij moeten in 1904 hebben verdiend een bedrag, dat evenals het bedrag in de huurtabel, wisselt naar de gemeente. Voor Flakkee bedraagt het ten hoogste f300. Wie een pensioen of een lijfrente ge niet van een onderneming, een bijzon dere of openbare instelling, mag dat als loon beschouwen. Pensioen] en loon mo gen dus worden samengeteld. Kost en inwoning worden naar een af zonderlijken maatstaf berekend en mogen bij het loon worden geteld. Loon, kost en inwoning kan ook door den zoon, die ook in het bedrijf der ouders werkt, als aanspraak op kiesrecht worden aange merkt. Wie een vast loon geniet, en tijdens ziekte,of verwonding gedurende ten hoog ste 2 maanden dit niet of niet ten volle kreeg, mag zijn loon berekenen, alsof' het was doorgegaan. Ongevallenrente geldt ook als loon.Wie in een onder neming vast werkt, waar de arbeid uit den aard van het bedrijf gedurende een deel van het jaar stilstaat, mag dien tijd van stilstand meetellen, ook al was hij toen tijdelijk ontslagen. Inkomen, pensioen of lijfrente van de vrouw gelden voor den manvan de kinderen mag daarentegen slechts de helft van het inkomen, pensioen of lijfrente worden meegeteld. Wie op Zon- en Feestdagen den kost niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch ge rekend volle kost en inwoning tegenieten. Loonkiezers moeten zich ieder jaar op nieuw tusschen 1 en 15 Februari aan geven. Men behoeft niet op te geven hoeveel loon men verdient. Men kan volstaan met op te geven, dat men het minimum dat de wet eischt, verdient. Week-inkomen wordt door vermenig vuldiging met 50 tot jaar-inkomen her leid. Uan komen de «paarbankkiezer*, dat zijn zij, die op 1 Februari sedert een jaar minstens f 100 op het Grootboek hebben, of minstens f50 op de Rijkspostspaar bank, in een gemeentelijke of een andere erkende spaarbank. Zij behoeven zich niet elk jaar opnieuw aan te melden. Maar zij moeten vooral eind Maart of begin Apiril controleeren of zij niet vergelen zijn. En ten slotte komen de examenkie zer*, dat zijn zij, die met goed gevolg eenig examen hebben afgelegd, dat tot bepaalde ambten en betrekkingen be voegdheid geeft. Tot die examens behoo ren o. a. verschillende examens bij de Staatsspoor en de II. S. M., examen voor onderwijzer, muziekonderwijzer, politie, in verband met den militairen dienst, den belastingdienst, de koopvaardij, enz. Om examenkiezer te worden, behoeft men niet zijn examendiploma over te leggen, maar alleen op het kiesrecht formulier in te, vullen, welk examen en waar en op welken datum men het heeft afgelegd. De examenkiezer behoeft zich niet ieder jaar opnieuw op te geven (tenzij hij kiezer-af geworden is door bedeeling, doordat bij zijn belasting niet op tijd heeft betaald enz.), maar moet natuurlijk ook te bestemder tijd de voor- loopige kiezerslijst controleeven of doen controleeren. Nogmaals, wij vertrouwen, dat de kies vereenigingen bet groot gewicht van dit werk en hun groote verantwoordelijk- beid ten volle zullen beseffen Aan het werk! De Antithese. Bij de laatste begrootingsdebatten heeft dr. Kuyper ons volk wederom in twee helften verdeeld; de partijen desgeloofs en nu ja de andere zijn de partijen van het ongeloof. Tof de partijen des geloof's behooren dan de Calvinisten, de Room- schen en de Christelijk-Historisehen. Dat zijn de ware, alle andere (volgens dr. Kuyper), zijn partijen des ongeloofs. Die tegenstelling noemde dr. Kuyper met een vreemd woord (daar is Zijn Excel lentie heel erg sterk in) de antithese. Hoe 't. leelijke ding nu heet, doel er weinig toe, doch die antithese is voor de clei'icalen een prachtige leuze voor 1905. Een leuze, die wel niets belooft voor de kleine luiden, die al in 1894 deur en wenkte mij bezorgd nader te komen zeg gende „Dokter, wil n eens naar onzen jongenheer om zien. Weet u niet waar hij is Als hij zich maar niets aangedaan heeft „Waarom?" vroeg ik barsch. Moesten zulke men- schen mijn vriends ongeluk tot het onderwerp van hun onbeduidende praatjes maken „Hijheeft van morgen|vroegeen brief van bet gerecht ontvangen," zei de oude vrouw schuchter en ver schrikt door mijn toon, „en toen hij dien gelezen had werd hij doodsbleek zoodat ik tot hem zeiach God, mijnheer! 11 ziet er uit alsof het huis boven u in gestort is. Toen lachte hij zoo zonderling en zei het is ook zoo ongeveer; als de dokter komt, zeg hem dan maar dat ik mijn proces verloren heb, is dat niet kluchtig? cn daarbij lachte hij weder zoo vreemd alsof het in zijn bovenkamer niet in orde was. Het werd mij angstig te moede, dokter! en nn is hij naar de villa Bella gegaan, of hij er is weet ik niet, en zulk een storm is toch ook zoo goed niet voor zijn hoesten?" Ik liet het mensch gedachteloos doorpraten liet. suisde en ruischte mij in de ooren dat ik niet wist of de storm in mij of die om mij heen er de oorzaak van was. Zonder te spreken knikte ik de verwon derde vrouw toe en ging naar huis. Ik had het zekere gevoel dat Allan tot mij zou terugkomen, en waar had ik hem moeten zoeken? Bij Sinaïde? Dat was onmogelijk, onder welk voor wendsel kon ik na het laatste onderhoud met, den generaal ongeroepen zijn huis betreden, daar hij ie dere inmenging mijnerzijds geheel van de hand had gewezen. Zoo zat ik wachtend in mijn kamer, het was nog vroeg in den namiddag, doch buiten al zoo duister dat het binnen al begon te schemeren. Daar stond hij plotseling voor mij, als door den storm in huis gewaaid, doodsbleek, zonder adem, zonder bezinning met zulk een verwilderd, ontzettend uitzicht dat ik in het eerste oogenblik de handen afwerend naar hem uitstrekte als zag ik een [geest. Ik moest mij ge weld aan doen om tot hem te kunnen spreken. Maar hij voorkwam mij en sprak met loonloozestem „Rutgers zeg mij de waarheid, geef mij je eerewoord datje mij de waarheid zeggen zult, als ik je wat vraag!" Dat betreft stellig Sinaïde dacht ik bij mij zelf en sprak toen „Ja mijn jongen! ik'geef je mijn woord, ik zal je de waarheid zeggen dat doeik immers altijd als ik maar kan." Hij wischte zich met een doek het voorhoofd af en sprak snel, met. kleine tusschenruimten. als ie mand die zoo juist lang hard geloopen heeft: „Is het waar,Rutgers ben ik ziek ben ik zoo erg ziek?" Ik trok Item liefdevol naast mij op de sofa, het was of mijn hart zou breken, maar ik durfde hem niet beliegen. „Ja mijn arme, beste jongenje hcnt ziek," zei ik zoo zachten rustigmogelijk, „maarwie heeft je datgezegd?" „Sinaïde," antwoordde hij dof en liet daarbij het hoofd zinken alsof een zware last. hem neerdrukte. „Dat heeft zij gewaagd?" knarste ik. „ïk vroeg haarik viel haar te voettoen zei ze eerstals ik u toch niet. hebben wil zoo recht afkeerig, zoo ongeduldig kwam heter bij haar uit en toen zei zeik weet. die woorden nog nauwkeu rig, want, zij heeft ze als met. glasscherven in mijn ziel geschrevenze zeien bovendien.mijn besteheer Van Senden u is veel te ziek Te ziek voor alles, Rutgers, ja voor alles ook voor bet leven (w. v.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 11