Vergunninghouders Attentie Dankbetuiging*. Heeren Landbouwers! Vlaardingsche Stoomboot-Maatschappij. Advertentiën. Een belanghebbende. J. B. MIJS. 7 van den heer K. Prince en is geopend des voormiddags van 11-12 ure. Den buitendijk van den polder Batten- oord onder deze gemeente heeft door den storm en het hooge water in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 1.1. veel schade geleden. OUDF) TONGS- Door de Burgemeester van Oude Tonge, is op verzoek van Hare Majes teit de Koningin Moeder openlijk dank ge bracht, aan allen die Hoogst derzelve blijken van liefde en trouw hebben gegeven, bij gelegenheid van Hoogst derzelver 25 jarig verblijf in Nederland, door eene bijdrage beschikbaar te stellen voor de stichting Oranje Nassau oord. Op Woensdag 25 Januari a.s. des nam. te 4 ure is de gelegenheid opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ter Secietaiie aanmelden. Op Donderdag den 1? Januari a.s. des namiddags te 2i/2 ure, worden in het Loge ment bij A. T. Waare Zoon te Oude Tonge, de landbouwers uitgenoodigd, tot het bij wonen eener bijeenkomst, alwaar den heer van den Klerk inspecteur der Coöperatieve Centrale bank te Utrecht, het nut en de inrichting van het landbouwcrediet boeren leenbank zal uiteenzetten. De bevolking dezer gemeente onder ging in het jaar 1904 de volgende verande ringen, de bevolking bestond op 31 Deo. 1903 uit 1358 m. 1300 v. totaal 2658 geboren in 1904 44 m. 35 v. 79 ingekomen 69 m. 75 v. 144 totaal 2881 overleden 20 m, 17 v. totaal 37 vertrokken 87 m. 81 v. 168205 totaal 2676 Zoodat de bevolking op 31 Dec. 1904 be- broeg 1364 m. 1312 v. zamen 2676 de bevolking is derhalve vermeerderd met 6 m. en 12 v. samen 18 personen. Tegen J. G. M., P. M. en A.M. is pro ces-verbaal opgemaakt wegens strooperij. In het afgeloopen jaar zijn alhier 45 kinderen gevaccineerd. Het onroerend goed, bestaande in een huis aan de Voorstraat, benevens een schuur aan de west. achterweg te Oude Tonge en toebehoorende aan de erven van wijlen den heer A. v. Es Kz. en Mej. G. v. Weel, Dins dag 1.1. ten verkoop aangeboden zijn ingezet als volgt: het huis door D. Slis op de som van f3850, de schuur door G. van den Bo gaard op de som van f1650. 7 Jan. reed de omnibus van hier naar Den Bommel met een 10-tal passagiers, die van daar de reis naar Rotterdam wilden voortzetten. Omstreeks 10 uur kwamen om nibus en passagiers weder terug, daar wegens den hoogen waterstand de Bommelsche boot niet was gevaren. 10 Jan. reed de slager M. v. Marken- stein met hit en kar door den Nieuwland, schen weg. Op de houten brug gekomen, stak iemand, die met een boot voorbij voer het hoofd boven de brug uit, waardoor de hit schrikte en met de kar in de sloot te recht kwam. Behoudens eenige schade aan het rijtuig liep alles zonder ongelukken af. UULTGE\SPLAAT, 7 Jan. De felle Noord westen storm veroorzaakte hier heden in den vroegen morgen weder een hoogen vloed, zij het ook minder hoog dan acht dagen geleden. Op eene enkele uitzondering na bleven de huizen aan de Kaai en aan den Oostkant van den Slijkdijk ditmaal van het binnendringen van het water ver schoond. Die uitzondering gold de herbei g van H. de G. Hier scheen de vloedplank zoodanig gezwollen te zijn, dat men die onmogelijk geheel in de daarvoor bestemde sponde kon krijgen, zoodat het water door de beneden openblijvende ruimte vrijen toegang had, van welke gelegenheid het gaarne gebruik scheen te maken, om ook eens een lokaal met „Vergunning" binnen te loopen. De uitvoering, te geven door de ge mengde zangvereeniging „Van Ongenoegen Vrijin het Zondagsschoollokaal der Ned. Herv. Kerk alhier, is definitief vastgesteld op Donderdag 19 Januari a.s., des avonds te 7 uur. Moge een talrijk publiek deze uitvoering bijwonen! De loteling van de lichting 1905 J. P. Breur, die, nageneeskundig te zijn onder zocht, door den Militieraad in zijne jongste, te Dirksland gehouden zitting geschikt voor den militairen dienst werd verklaard, heeft Maandag 9 Januari te 's-Hage een herkeu ring ondergaan, en werd daar wegens lichaamsgebrek afgekeurd. Uit de zeven sollicitanten (allen uit Zeeland) naar de 1 Febr. vaceerende betrek king van onderwijzeres aan de openbare lagere school No. 2 alhier is de volgende voordracht opgemaakt: 1 Mej. E. Larooij te Bcherpenisse, 2 Mej. K. Buurland te Zierikzee, 3 Mej. B, Baetens te Yerseke. Loop der bevolking in 1904. De werkelijke bevolking bestond op 31 Dec. 1903 uit 1299 M. en 1262 V., totaal 2561. In 1904 bedroeg de vermeerdering M. V. Totaal, door geboorte: 45 48 93 door vestiging: 47 55 102 Geheele vermeerdering: 92 1Ö3 Ï95 M. V. Totaal. 22 22 44 87 87 174 Vermindering door sterfte: door vertrek: Geheele vermindering: 109 109 218 Verschil tusschen vermindering en ver meerdering: 17 M. 6 V. Totaal 23. De bevolking op 31 Dec. 1904 was alzoo: 1282 M. 1256 V. Totaal 2538. Het aantal huwelijken in 1904 bedroeg 26. DISiV HOMMEL. Zaterdag jl. werd door den arbeider A. de J. alhier aan den oever een flesch gevonden, waarin zich een in het Duitsch geschreven briefje bevond, van den volgenden inhoud Engelsch kanaal, 14 Dec. 1904. Zoo ooit een meisje dit vindt, verzoek ik, schrijf aan Claus Martens. Minden in Jowa Pottowattasnöe (V. S. A.) Een huwelijk is niet uitgesloten, aan geld is geen gebrek. (Het was geschreven op de achterkant van een Duitsch drinklied). Naar wij vernemen, zijn hier pogingen in het werk gesteld tot het oprichten van eene boerenleenbank. Heden morgen had de dienstbode van den landbovwer P. G. J. het ongeluk door het zolderluik naar beneden te vallen. Zij be zeerde zich zoodanig dat zij per rijtuig naar haar ouders moest worden gebracht. De vorige week hield de damesver- eeniging Dorcas alhier, hare gewone jaar- lijksche uitdeeling. Door ruime giften daartoe in staat gesteld, kon zij weder in vele be hoeftige gezinnen den nood leenigen. Een woord van dank aan allen die door hunne bijdragen hebben getoond, het streven der dames op prijs te stellen. Wy bevelen dan ook Dorcas minzaam aan bij allen, die iets willen afstaan van het hunne, ten behoeve van hunne minder bedeelde dorpsgenooten. Op de inteekenlijsten voor deNieuw- jaarsbedeeling werd dit jaar ingezameld een bedrag van ruim 103 gulden- Even als vorige jaren werd weder dooi den heer J. Mijs, een partij vet uitgedeeld onder de armen dezer gemeente. Een woord van dank aan den milden gever. VERBETERD BERICHT. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer M. P. van Weel P. z. thans te 's Gravenhage, legde met gunstig gevolg het examen af voor staathuishoudkunde (M. O.) STAD AAM 'T HARIMGVL1ET, 6 Januari. De vrijzinnige kiesvereeniging „Volksbe lang" alhier stelde heden met algemeene stemmen candidaat voorde Tweede Kamer, district Brielle de heer mr. J. Limburg te 's Gravenhage. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is tijdens den hevigen storm en tengevolge van den hoogen vloed een groot gedeelte van de brug van het steiger geslagen. De leuning aan de rechterzijde is geheel ont zet. Eén der ijzeren leggers is verbogen. Alleen aan het begin en op het' eind zit er nog een stuk brug vast. De palen zijn geheel onbeschadigd gebleven. Loop der bevolking in 1904. De be volking was op 31 December 1903: 532 m. en 518 vr. totaal 1050. Ingekomen 17 m. en 13 vr. Geboren 11 m. en 15 vr. Vermeerde ring 28 m. en 28 vr. Vertrokken 25 m. en 31 vr. Overleden 6 m. en 7 vr. Verminde ring 31 m. en 38 vr. verschil 3 m. en 10 vr. vermindering. Op 31 December 1904 bedroeg de bevolking derhalve: 529 m. en 508 vr. totaal 1037 personen. Er werden 5 huwelijken gesloten. Eén kind werd als levenloos aangegeven. Tijdens den laatsten storm zijn van het dak der Ned. Herv. Kerk een paar vier kante meters oppervlakte pannen afgewaaid. Naar de betrekking van geneesheer alhier hebben zich 3 sollicitanten aangemeld Aan het telephoonkantoor zijn in 1904 behandeld 1678 telegrammen, te weten 879 verzonden en 799 ontvangen. Een Eere-Saluut! Zaterdag-middag, den 31 December jl. waren de ontvanger en al de verdere ambtenaren en beambten der directe belastingen enz. te Hellevoetsluis, door den heer Inspecteur aldaar uitgenoo digd om in een der lokaliteiten van de buree- len der belastingen aanwezig te zijn, ten einde in de gelegenheid te worden gesteld, afscheid te kunnen nemen van den kommies te water le klasse, schipper van den klarings- dienst, J. de Jonge, te Hellevoetsluis, wien op den len Januari 1905 eervol ontslag was verleend. Bij die gelegenheid werd door den Inspecteur Andriessen ongeveer de volgende toespraak gehouden: De Jonse'. „Het is vandaag de laatste dag, dat gij in dienst van onze administratie zy't en zooeven hebt gij vermoedelijk de laatste klaring verricht. Waar gij de administratie ruim 47 jaren, met zooveel ijver, doorloopend, hebtgediend, daar was ik van oordeel, dat gij dien dienst niet met een eenvoudig: „Nu,'tga je verder goed 1" moogt verlaten en daarom heb ik alle ambtenaren en beambten te Hellevoet sluis heden in functie, verzocht hier tegen woordig te zijn. In 1857 in dienst gekomen bij de recherche vaartuigen, zyt gij daar van matroos tot sloeproeier en schipper opgeklomnien. Na 6 jaren, in 1863, werdt gij te Hellevoetsluis geplaatst aan den wal als sloeproeier; steeds zijt ge daar gebleven, de laatste 2-2 jaren ongeveer als schipper van den klaringsdienst. Uwe signalementstaten zijn gedurende Uw geheoleu diensttijd nimmer ontsierd door eenige ongunstige aanteekening, nim mer werd ook een enkele boete opgelegd, wel is de beoordeeling van enkele pnnten, die aanvankelijk „goed" stonden vermeld, gaandeweg „zeer goed" en „uitmuntend" geworden. Waren dit jaar dan ook niet de bepalingen betreffende de verplichtte pensi onneering in werking gekomen, dan zoudt gij morgen nog als actief dienende het nieuwe jaar zijn begonnen. Waar ik Uwe laatste 5 a 6 dienstjaren heb kunnen volgen en meeleven en ik Uw geheel in dienst zy'n heb kunnen en moeten beoordeelen, daar heb ik steeds ik mag gerust zeggen de ambitie bewonderd, waarop gij, zelfs op 71 jarigen leeftijd, nog met opgewektheid, en daarvoor nog ten volle berekend, Uw dienst verrichtte, steeds een der eersten als er geklaard moest worden en overigens altijd vol zorg voor het in goeden staat onderhouden van het klaringsmaterieei, den jongeren ten voor beeld. Dat ook het Hoofdbestuur die toewijding ten volle erkent en waardeert, zal U blijken, als ik thans hieraan toevoeg, dat op mijn voorstel de Directeur te Rotterdam bereid was aan Z.Exc. den Minister van Financiën te vragen U voor te dragen voor eene Koninklijke onderscheiding. Hoogst aangenaam is het mij dan ook U persoonlijk te kunnen mededeelen dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, bij besluit van 24 December 1904, U, ter vervanging van de bronzen medaille, die U reeds in 1898 werd geschonken, thans een zilveren Eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau te doen uitreiken. Hiermede wensch ik U van harte geluk! En waar het verlaten van den dienst U waarschijnlijk den dag van heden met ge mengde gewaarwordingen heeft doen begin nen, daar verheug ik my er over in de gelegenheid te zijn gesteld geworden thans op den middag die stemming voor eene meer opgewekte te hebben kunnen doen plaats maken en terwijl ik nu deze eere medaille op Uw borst hecht, voêg ik er den wensch, zeker van ons allen bij: dat het U gegeven moge zijn nog menig jaar, in goede gezondheid deze Koninklijke onder scheiding te dragen, die gij door Uw eigen toewijding hebt verworven als een schoon slot van een met eere afgelegden diensttijd. Na het eindigen dezer toespraak die met groote ingenomenheid door al de aanwezigen was aangehoord, stelde de heer Inspecteur allen in gelegenheid den opnieuw gedeco reerde met een glas champagne den eere dronk toe te brengen, waarna de Jonge„ blijkbaar zeer onder den indruk van het gesprokene, den heer Inspecteur dank bracht voor de hartelijke woorden tot hem gericht en ten hoogste dankbaar voor de zoo geheel ongedachte hooge onderscheiding hem ten deel gevallen. Ten slotte betuigde de komm.-verificateur Lieffering den Inspecteur een woord van dank voor hetgeen Z.W.Ed. Gestr. in deze voor de eer van het corps kommiezen in 't algemeen had gedaan, en daarna namen allen met een handdruk afscheid van den kranigen schipper van den klaringsdienst. Brielle. Men meldt ons De vergadering van het centraal verkie. zings comité. Maandag te Nieuwesluis gehou den, is uitstekend geslaagd. Allereerst had men het verblijdende feit te constateeren, dat de vooruitstrevende liberalen met de vrijzinnig democraten samenwerkten; ten tweede, dat de afgevaardigde van IJsel- monde namens den heer Van Bilderbeek diens candidatuur ten bate der eenheid, introk, zoodat de heer A. Roodhuizen, se cretaris der Liberale Unie, met 18 van de 21 stemmen geproclameerd werd tot can didaat voor de Tweede Kamer. De Brielsche afgevaardigden schenen ter vergadering te zyn gekomen met een im peratief mandaat, zoodat drie stemmen werden uitgebracht op mr. Plemp, van Duiveland. De noodige maatregelen, om de verkiezing van den heer Roodhuizen te verzekeren, zullen door de verschillende vereenigingen worden genomen. De heer Roodhuizen is leeraar in het Nederlandsch en de geschiedenis aan de ge meentelijke hoogere burgerschool met3 ja rigen cursus te Enkhuizen. Brielle. Men meldt ons, ter aanvulling en rectifi catie van ons vorig bericht, dat in de ver gadering, Maandag te Nieuwesluis gehouden eene motie, voorgesteld den heer Iiorteweg te Heenvliet., werd aangenomen, luidende: „De vergadering, gehoord de discussie, be sluit tot het stellen van slechts één candi daat." Deze motie werd aangenomen metl8 tegen 3 stemmen. Bij de eindstemming werden uitgebracht 16 stemmen op den heer Roodhuyzen, 1 op mr. Limburg, 1 blanco3 stemmen werden niet uitgebracht. HELLEVOETSLUIS BRIELLE per Schr.stoomboeten 1 per Schroefstoomboot Vlaai-dingen IV en V. II Vlaai-dingen VI. Dagelijksclie dienst. GREENWICHTDD) Van VLAARDINGEN. Na aankomst der treinen vm. 5.10 uur. 8.58 nm. 12.21 3.39 6.51 8.53 Van BRIELLE. In aansluiting op - de treinen van vm. |(j.20| uur 7.35 uur 7.40 nm. 11.40 8.59 12.51 [5777771 4.24 |(i.40| 8.05 Van HELLEVOETSLUIS In aansluiting op de treinen van: 5.50 uur vm. 7.35 uur 7.15 8.59 12.15 nm. 1.54 2.40 4.24 6.20 8.05 8.40 11.26 Van VLAARDINGEN. Na aankomst der treinen vm.|ö.l6| uur.* 8.58 nm. 1.32 3JÏ9] Ij.51 Overstappen te Nieuwesluis. Aankomst te Brielle ongeveer 7.80. Aanlegplaats te Vlaardingen naby liet station AAN KOMST te Nieuwesluis ongeveer 30 min. na het vertrek uit Vlaardingen45 min. na het vertrek uit Hellevoetsluis30 min. na het ver trek uit Brielle. Nadere inliohtingen geven de Agenten en de Directie. Ondergeteekende betuigt bij dezen zijn hartelijken dank aan allen, die hem bij de intrede van het nieuwe jaar blijken van belangstelling gaven en brengt hun wederkeerig zijne beste wenschen. J. VAN SCHOUWEN, Burgemeester van Oude Tonge. Met wederkeerigen heilwensch dankt ondergeteekende voor de vele blijken van belangstelling bij de wis seling des jaars ondervonden. De Burgemeester van Stad aan 't Haringvliet, STERK. Ondergeteekende bericht bij deze dat hij om gezondheidsredenen zijne Schil dersaffaire aan kant heeft gedaan. In dank voor het vertrouwen, gedu rende 11 jaren, beveelt hij zich aan voor het zetten van RUITEN, het leve ren van drooge en gemaakte VERVEN, SCHOENEN, I.AARZEN, KLOMPEN, enz. enz. XJEd. dw. dnr., A. C. MALIEPAARD, OUDE TONGE. Een landbouwer van Overtlakkee en Goedereede contracteert niet heneden TWAALF GULDEN per 1000 K.G. Suikerbieten. Ondergeteekenden maken bij deze bekend dat zij zijn aangesteld als 11 oofd-Ag^enten van een Suikerfabriek in België voor Overflakkee en Goedereede, en vragen bij deze waar zij zelve niet persoonlijk vertegenwoordigd kunnen zijn, soliede SvLb-j&.gren.ten. T3 Uw dw. dienaren JOH. HANSON, Middelharnis. A. BU1JS, Achthuizen. De ondergeteekende, vertegenwoordi gende de beetwortelsuikerfahriek van de heeren Jager Co. te Rosendaal, geeft hierbij kennis, dat door hem tot SUB- AGENTEN zijn aangesteld de heeren Tola. I^oert T.XjZ. voor Stad aan 't, Haringvliet en Taan. d.e Bonte l^Lz. voor Dirksland. Sommelsdijk, Januari 1005. Hotel- en Caféhouders die voor uit breiding hunner zaak of verandering van Brouwerij KAPITAAL benoodigd hebben, vrage inlichtingen onder No. 820 bureau dezer courant.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 7