Onder de door H. M. de Koningin aangewezen personen uit wier midden, in voorkomende gevallen in Z-Holland de per sonen zyn te benoemen, door wie de schat ting van tubercolose, door het rijk ter slach ting van over genomen runderen, komt voor de heer T. Kooman alhier. Het kohier der personeels belasting No. 5. voor het 4e kwartaal 1904, is invorder baar verklaard, den 27 Dec. j.l. Is aan den ontvanger ter hand gesteld, zoodat ieder belastingschuldige, verplicht is zijn aanslag te voldoen. Gedurende het afgeloopen kwamen over de geheels gemeente (binnen en buiten) 8 sterfgevallen voor terwijl 2 levenloos geboren werden aangegeven. In 1904 werden in deze gemeente 10 huwelijken voltrokken. Den heer J. A. Kleinenberg alhier is benoemd als onderagent der suikerbieten fabriek, „Ouden Bosch". Tegen de Wed. v. O. is Proces Verbaal opgemaakt wegens belediging. Door de heer A. v. d. Spaan, D. Dale D. Goedegebuure, A. d. Klundert, K. Mynders en Johanna Schilperoord zyn verzoekschrif ten ingeleverd, tot den verkoop van alco holhoudende dranken geen sterke drank. Zekere W. Nelisse had het ongeluk met een beladen wagen, te water te geraken. Met eenige schade aan de wagen liep het ongeval af. De huishoudster van L. Driendijk die zelf hit en wagen bestuurde, had het ongeluk te water te geraken, door spoedig toegescho ten hulp kon zij, hoewel druipnat haar weg vervolgen. Vooruit! gaan we wis en zeker, nu heeft de heer. W. v. I. alhier zijn smederij met gas verlicht, wat buitengewone goede resultaten opleverde, maar met verwonde ring vraagt men zich af, hoe de genie, dat in zijn kersepit heeft gekregen. Den heerG. J. Nagtegaal was zoo goed de muziekvereeniging een plaatsje af te staan, tot het houden hunner repatietie, waarover de muziekliefhebbers alhier hem recht dankbaar zullen zijn. Bü de laatste storm sloeg bij D. Dale de schoorsteen af. Als waarschuwing tegen nachtlamp jes kan het volgende dienen, bij zekere heer D. W. alhier is men bijna gestikt door het stoomen van het nachtlampje, by wakker worden kon de heer D. W. ternauwernood de kracht vinden om de deuren open te werpen, overigens kan men van geluk spre ken dat het zoo goed is afgeloopen. Terwijl de knecht van denheerA.de Wit uit Nieuwe Tonge, door de gemeente reed, sloeg het paard op hol, met het ge volg dat de wagen kantelde, en het paard met de burrie achter zich er van door ging, welke later door den heer J. S. werd ge grepen, by de val bezeerde de in het rij tuig zittende vrouw M. B. zich ernstig aan het hoofd. Verder nog al eenige schade aan de wagen, dus had men gelukkig geen persoonlijke ongelukken te betreuren. REKKINGEN. Door ingelanden van den Polder Oud Herkingen is een voordracht ter benoeming van een voorzitter voor dien Polder opgemaakt bestaande uitdeheeren: C. van der Velde No 1, M. Lokker No 2 en G. J. Kardux No 3, welke voordracht aan H. M. de koningin is opgezonden om daar uit eene keuze te doen. Aan de lotelingen 1905, die in dit jaar onder de wapenen zullen worden opgeroe pen wordt bekend gemaakt, dat voorzoover- re zij bij de zeemilitie wenschen te dienen, zij zich daarvoor voor den 1 Februari a. s. ter gemeente secretarie moeten opgeven. A. s. Donderdagavond te zes ure hoopt voor de Nederduisch Hervormde gemeente alhier weder een zendeling op te treden. Bij de op 10 dezer voor deze gemeente te Middelharnis gehouden exames voor een bewijs van militare geschiktheid of licha melijke geoefendheid, slaagde maar 1 per soon voor laatstgenoemd bewys n.l L. Rie dijk. STELLENDAM- Nauwelijks was deSchar- rezeepolder bij deze gemeente droog of reeds weer vloeide de polder op nieuw in bij den hoogen waterstand van j.l. Zaterdag. Op het bericht, dat het stoomschip „Emma" omhoog zat op den Zuiderdam aan den N. Waterweg, ging een negental blazers er heen, om te laden. Van Stellendam had Maandag nog geen enkel vaartuig geladen. By den storm van de vorige week woei van de Pastorie der Ned Herv. Kerk alhier een schoorsteen af, tegelijk medenemende een groot stuk zink en de goot. Was de waterstand in den laatsten tyd by'na voortdurend hoog, Zondag juist niet. Toen kon de postboot „Haringvliet" zelfs niet in de kaai komen door het lage water. Passagiers moesten in een roeiboot aan wal worden gebracht. Op 31 Dec. 1903 bedroeg de bevolking dezer gemeente 753 m. en 723 vr. samen 1476 inw. Vermeerderde in 1904 door geboor te en vestiging met 61 m. en 45 vr. Ver minderde in dien tijd door overlijden en vertrek met 44 m. en 41 vr. Op 31 Dec. 1904 telde de gemeente dus door de vermeerdering van 17 m. en 4 vr. inw. 1497 personen. Er werden 7 huwelijken ge sloten. Dinsdag. 10 Jan. bezocht de Inspecteur van de Volksgezondheid deze gemeente. Hedenavond zijn de meeste blazers, die uitgezeild waren om te trachten de goederen uit het gestrande stoomschip Emma te ber gen, hier terug gekeerd. Die nog niet hier zyn liggen te Maassluis. Van het schip kon niets geborgen worden door het slechte weer. Het vaartuig is waarschijnlijk geheel verloren. Vergadering van den Gemeenteraad van Stellendam, op 6 Jan. 1905. Voorzitter, de Burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer A. van Gelder. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen, welke, na een kleine opmerking van den heer Zaaijer, onveranderd worden goedgekeurd. Alvorens tot het behandelen van de agenda over te gaan, neemt de Voorzitter het woord om zijn gemeenteraadsleden op deze eerste vergadering in het nieuw begonnen jaar zijn heilwensch te brengen, hopende, dat allen in 1905 eendrachtig zullen samen werken tot heil der gemeente. Aan de ordeIngekomen stukken. Verzoek van M. de Leeuw, politie-agent alhier, om een Jgratificatie voor het uitoefenen van toezicht op de kaai- en havengelden. Wordt voorgesteld de behandeling van het verzoek uit te stellen tot de volgende vergadering. Alzoo wordt besloten. Iugekomen van Heeren Gedeputeerden, de goed gekeurde begrooting, dienstjaar 1905. Vervolgens werd voorlezing gedaan van de Veror dening naar aanleiding van; (de nieuwe Drankwet. Deze werd na lezing vastgesteld. Wordt voorlezing gedaan van een instructie voor de schoonmaaksters der school. Wordt daarna vast gesteld. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat hem door Dr. LindenhoVius het verzoek is gedaan een afvoerbuis te laten aanbrengen: aan de bovenkamer zijner woning, die hij voor snij- of operatiekamer wilde inrichten, of, zoo dit niet ging, verzocht hij om een bak of emmer met deksel voor berging van vuil als' anderszins. Wordt besloten nog geen beslissing te nemen. De heer Holleman vraagt, of er onderzoek is ge daan naar het al of niet noodig zijn van de bewuste en gevraagde lantaren. De Voorzitter antwoordt, dat het onderzoek heeft plaats gehad, maar daar de heer v. Gelder niet aanwezig is, zag hij de behan deling liever uitgesteld. Alzoo gebeurde. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. GOEDEREEDE. In de plaats van den heer J. Aleman is benoemd tot Kerkmeester der Ned. Herv. gemeente den heer J. Klein. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bereikte het water weder een hoog peil, zoodat het aan weerszijden der haven tot aan de stoepen kwam. Ongeveer vyf uur was de stand het hoogst. Gelukkig is geene noemenswaardige schade aangebracht. In de eerstvolgende vergadering van de vereeniging „Aurora" zal hier als spreker optreden de heer C. A. Vogel. De lotelingen der lichting van dit jaar, die wenschen, bij de Zee-Militie te worden ingedeeld, kunnen zich daartoe aanmelden ter Gemeente Secretarie. L. 1. Zaterdagmorgen ten half 7 ure brak er een schoorsteenbrand uit ten huize van A. v. D. onder deze gemeente. Gelukkig wist men in den beginne den brand spoedig met emmers water te stuiten. De schade is gering. Naar wij vernemen, is de loteling J. Tanis Gz. der lichting 1905 voor de Natio nale Militie afgekeurd wegens lichaams gebreken. Aan het eind van den „Nieuwen Water" weg" is het Engelsche stoomschip „Emma'' met gemengde lading naar Rotterdam be stemd, gestrand. Dezerzijds zijn een dertiental vaartuigen uitgevaren, om lading over te nemen. Door de blazerschuit O D 12 is, naar wij verne men reeds geladen. Tot notabelen der Ned. Herv. kerk alhier zijn gekozen de heeren: P. van der Wende Tz., J. Lodder Cz. en in plaats van wylen den heer M. Breen, den heer F. den Eerzamen Fz. By de alhier gehouden verloting ten huize van J. M. werden de volgende prijzen toegekendle prtfs, Een klokje aan C. Lokker Cd., 2e prijs aan JanRedert Pz. (horloge), 3e prijs, een wekker aan Van Driel te Stellendam en 4e prijs, een wekker aan Mastenbroek te Stellendam. Bevolking op 31 December 1903, 563 m. 598 vr. 1161. Vermeerder, door geb. 14 m. 25 vr. 39. Vestiging 13 m. 12 vr. 25. Totale Vermeerdering 27 m. 37 vr. 64. Vermind. door Overlijden 5 m. 9 vr. 14. Vertrek 22 m. 26 vr. 48. Totale Vermindering 27 m. 35 vr. 62. Zoodat het zielen op 31 Dec. 1904 bedroeg 1163, f. w. 563 m. en 600 vr. en is hare bevolking vermeedert met 2 zielen. Verder werden voltrokken 10 huwelijken, waarvan 7 tusschen jm. en j. d., 2 tusschen wedr. en j. d., en i tusschen en j. m. en weduwe. In deze gemeente werd nog geboren een kind van het vrouwelijk geslacht niet be- hoorende tot de werkelijke bevolking dezer gemeente. Een kind van het vrouwelijk geslacht werd als levenloos aangegeven. J.l, Zaterdagmorgen overleed alhier de oudste mannelijke persoon in deze ge meente E. v. M., op 84-jarigen leeftijd. Dinsdagmorgen is het lyk op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld. Onder leiding van den heer J. 0. van Eendenburg, Opzichter bij 's Ryks Water staat alhier is reeds j.l.Zondag begonnen, de beschadiging aan de z. g. kil onder de gemeente Ouddorp tegen te gaan. Aange zien tengevolge van den hevigen N. W. storm de dijk aldaar veel geleden had, werd terstond de hand aan het werk geslagen ter voorkoming van doorbraak. Op de voordracht ter benoeming van Heemraad van den polder Oud en Nieuw- Westerloo en Nieuwe Oostdijk zijn geplaatst de heeren lo D. Breen, 2o J Tanis Jz. en 3o F. den Eerzamen Fz. Heden bereikte ons de treurige tijding, dat onze vroegere dorpsgenoot, de WelEd. Heer H. J. Koning, gedurende ruim een veertigtal jaren Hoofd der Openbare Lagere School alhier, in den ouderdom van ruim 87 jaren te Arnhem is overleden. ^Door den Kerkeraad der Nederduitscli-Hervormde Kerk te Goedereede is aan den Raad dier gemeente het volgend request ingediend geworden Goedereede, 29 Dec. 1904. Aan den Edel-Achtbaren Raad der- gemeente Goedereede. Edel Achtbare HeerenHet zij ons vergund, met eene gewichtige zaak ons tot u te wenden, u toe- biddende, dat de Geest des Heeren U moge leiden tot eene beslissing in bet waarachtig heil der ge meente! Tot groote teleurstelling van elk, die weet, welk eene verwoesting de sterke drank aanricht onder de gelederen onzes volks en ook niet liet minst in déze streken, is de Regeering teruggekomen van haar plan, om in de pas in werking getreden drankwet in art. 15m te lezen „In eene vergunning-lokaliteit wordt de verkoop van steiken drank des Zondags gestaakt tot twee uur des namiddags. Zulk eene bepaling kon tot grooten zegen zijn geworden, indien er de hand aan gehouden ware. De Regeering heeft echter gemeend, dit voorstel te moeten terugnemen, o. a. op grond van het groote verschil tusschen plaatselijke gewoonten, waardoor eene uniforme regeling voor het gansche land niet weldoenlijk is. De zaak is nu ter regeling overgela ten aan de Gemeenteraden. In art. 7, 1, 3o worden deze bevoegd verklaard „Uren te bepalen, gedurende welke voor het publiek toegankelijke localiteiten, waarvoor vergunning is verleend, gesloten moeten zijn met dien verstande, dat voor verschillende dagen verschillende uren kunnen worden bepaald." Zij kunnen derhalve voor den Zondag eene bijzon dere regeling maken. Reden, waarom wij Uwe geëerde Vergadering met allen aaudrang verzoeken, den drankverkoop te beperken, zoo mogelijk geheel te verbieden, daarin de avonduren het meeste misbruik wordt gemaakt en alsdan minder gewenschte bezoeken ons worden gebracht van plaatsen, waar aireede zoodanig verbod is uitgegaan. En tot sterking dier gemeenten èn tot rust der onze èn tot verlichting van de taak der politie zult gij dus eene zeer gewenschte hulp en medewerking bieden. Mèt de regeering rekenen wij in deze op uwe activiteit. Zij toch oordeelde elders (Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, bl. 13, waar met betrekking tot eefl ander punt wordt gezegd: „De Regeering toch acht het niet wei-denkbaar, dat een gemeenteraad, zoo hij al niet uiteigen beweging gebruik maakte van de geschonden bevoegdheid, ook dkn werkeloos zou blijven, wanneer een verzoek van de ingezetenen tot hem komt. En wij veroorloven ons nog, U er op te wijzen, dat het beter is, de welgezinden op uwe hand te hebben, dan een troep dronkaards en ontheiligers van den dag des Heeren te gerieven. Velen van ouders en betrekkingen zult gij steunen en vreugde aandoen. Wij kunnen niet in ernst veronderstellen, dat in degemeente eene stem hiertegen zal opgaan, zelfs niet van de zijde der tappers. Eén dezer toch is steeds des Zondags gesloten, een tweede was vroeger in een andere (en mede rechtzinnige) gemeente, lid van den Kerkeraad, zoodat ook van hem eer het goede te wachten is, dan het kwade. Een derde heeftriiet hart niet zoo sterk op die zaak gezet, zoodat ge reeds met 50 pCt. klaar zijt. Bovendien gaat het belang van velen boven dat van den enkeling. En eene wijze overheid let immers op het heil dergenen, die aan hun zorgen zijn toe vertrouwd Dit weet een elk. Maar U is het in allen gevalle niet verborgen, die nog als leden onzer Ned. Herv. gemeente in art. 36 onzer consessie belijdt ..Wij gelooven, dat onze goede God, uit oorzaak der verdorvenheid des menscUelijken geslacbts, Ko ningen en Prinsen en Overlieden verordend heeft, willende, dat de wereld geregeerd worde door wetten en politiën, opdat de ongebondenheid der menschen bedwongen worde en het alles met goede ordonnantie onder de menschen toega." enz. Daar gijlieden gezeten zijt, om volgens plicht en geweten de zaken der gemeente te besturen, stellen wij het volste vertrouwen deze gewichtige aangele genheid in uwe handen met den wensch, dat zij nog zoo zwaar op uwe harten moge wezen als zij het op de onze doet. De vreeze Gods zitte in uwe geachte Vergadering voor U toebiddende het heil in Christus, blijven wij van U, EdelAchtbare Heeren, de dw. dienaren 'tWelk doende, enz. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente Goedereede (get.) F. de Gids (Pres.) (,geH £°?tefuw} Ouderlingen. (get.) P. Redert get- L. K"ape Diakenen. (get.) F. d. Eerzamen Jz.) Verslag van het verhandelde in de Openbare Raadszitting te Goedereede op Zaterdagden 7 Januari 1905, des voorm. ten 101/2 ure. Alle leden tegenwoordig. Bij het openen der zitting wenscht de Voorz. aan de raadsleden geluk met de intrede van 't nieuwe jaar en hoopt daarbij, dat zij met hem in het belang dezer gemeente nuttig werkzaam zijn mogen. Wordt voorlezing gedaan van: Een ingekomen missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terug zendende de gemeentebegroot.ing over 1905. Drie missives van H.H. Ged. St., daarbij goedge keurd terugzendende de staten model A, B en O, alle betrekking hebbende over de begrooting dienst 1904., Een ingekomen schrijven van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente," daarbij verzoekende, het sluitingsuur der herbergen te bepalen voor den Zondag op 2 uur 's namiddags of den gelieelen Zon dag te sluiten. De Voorz. stelt voor, het adres op advies in banden van B. en W. te stellen, waartoe coniform besloten wordt, hoewel de Heer Breen nog te kennen geeft, zulks niet noodig te achten en 't schrijven terstond als kennisgeving aan te nemen, hetgeen ook dooi de heer L. v. d. Wende Fz. wordt beaamd. Daarop worden met algemeene stemmen vastge steld eene Verordening tot heffing en invordering van liet vergunningsrecht. Ter verkrijging van de hierop vereischte Kon. Bekrachtiging zullen gemelde verordeningen ter goedkeuring aan H.H. Ged. St. worden aangeboden. Vervolgens komt in behandeling een adres van W. Redert alhier, lantaarnopsteker aan het havenhoofd, daarbij verzoekende om verhooging van belooning en verhooging voor de levering der daartoe bestemde olie. Alvorens (op genoemd verzoek een (besluit te ne men, wordt na eenige besprekingen goedgevonden, dat door Burgemeester en Wethouders een onder zoek zal plaats hebben, of aan het havenhoofd uitbreiding van verlichting noodzakelijk wordt ge acht. Ingekomen een adres van F. Luime en J. Non, nachtwakers alhier, daarbij verzoekende om verhoo ging der jaarwedde. Na eenige onderlinge discussiën wordt besloten, de behandeling daarvan aan te houden tot eene volgende vergadering. Daarop bespreekt de Voorzitter de verschillende uitgaven voor de plaatsing der vloedplanken alhier en is hij van meening, dat deze óók worden ge plaatst in het belang der polders. Wordt door den Voorz. het voorstel gedaan, een schrijven aan de betrokken polderbesturen te richten, om eenige ver goeding in de daartoe gemaakte gemeentekosten bij te brengen. Na eenige discussie wordt dit punt tot eene vol gende zitting aangehouden. Daarna wordt éénparig vastgesteld een staat, model B, tot het doen van af- en overschrijvingen van posten op de begrooting, dienst 1904, welke ter goedkeuring aan H.H. Ged. Staten zal worden aangeboden. Komt aan de orde, de benoeming van stembureau ter voorziening in de vacature van een raadslid, ontstaan door het niet-aannemen der benoeming door den heer J. C. van Eendenburg. Benevens den Burgemeester worden tot leden benoemd de heeren Koeteeuw en Van der Wende, terwijl de overige leden als plaatsvervangers benoemd worden. Komt in behandeling de uitloting van 1 aandeel in geldleening voor de Algemeene Begraafplaats alhier. Uit de nog overige nummers wordt getrok- 23, waarvan het bedrag betaalbaar zal worden gesteld ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Ten laatste wordt voorlezing gedaan van een in gekomen adres van den heer W. Hoogenboom, onder wijzer te Rotterdam, daarbij ontheffing vragende van zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag dienst 1904. Eenparig wordt besloten, aan requestrant voor s/12 deel ontheffing te verleenen. Hiervan zal aan requestrant en den Heer Gemeente-Ontvanger ken nis worden gegeven. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter deze Vergadering. 0UDD0RP- De jongste stormen hebben aan den buitendijk nog al belangrijke schade aangericht. In een dyk ongeveer een uur van hier zyn zes grootte gaten geslagen en weinig heeft het gescheeld of de woeden de golven hadden zich een doorgang ge baand. Wel liggen achter de zeedijken de zoogenaamde slapers, maar daar deze door duikers en buizen met de polders in verbin ding staan en men daar niet op het gevaar voorbereid was, zou het water zich zonder twijfel over het geheele Ouddorpsche land verspreid hebben en dan waren de gevolgen verschrikkelijk geweest. Voorloopig .zyn de gaten gestopt met stroo en vlechtwerk van rys, maar wat geven storm en hoog water aan zulk men- schenwerk. Een volgende storm met hoog water wordt met angst te gemoet gezien. Lyst der overledenen te Ouddorp ge durende het jaar 1904. Geertruida Pijl 85 jaar, Dimmetje Voogd 72 jaar, Johannis Tanis 73 jaar, Jannetje Tanis 77 jaar, Neel- tje Boslooper 57 jaar, Teunis Grinwis SI jaar, Maatje de Ruiter 75 jaar, Durvina Ta nis 16 jaar, Cornelia de Ruiter 55 jaar, Pau- lus Voogd 66 jaar, Hendrik Komtebedde 71 jaar, Pieter Witte 48 jaar, Jannetje Meyer 72 jaar, Willem Emaus 89 jaar, Krijntje Grinwis 82 jaar, Jacob Emaus 18 jaar, Jo hannes Mulder 57 jaar, Pieter Westhoeve 57 jaar, Grietje Mastenbroek 57 jaar, Neeltje Voogd 71 jaar, Pieter Veneman 89 jaar. Beneden het jaar 10. Levenloos geboren 5. Één lyk aangespoeld. Er werden 90 kinderen geboren en 23 huwelijken gesloten. Gedurende het jaar 1904 werden op het telefoonkantoor 1083 berichten verzon den, 1091 werden er ontvangen, tezamen 2174, waaronder 88 buitenlandsche berich ten behandeld zy n. In 1903 bedroeg het aantal berichten 1722. Dus een vermeerdering van 452 berichten. NIEUWE TONGE- Bevolking op 31 Decem ber 1903, bestond uit 782 mannen, 765 vrouwen is 1547 inwoners. M. V. Totaal Geboorten 27 13 40 Vestiging 46- 40 86 Samen 73 53 126 Vermindering door: M. V. Totaal Vertrek 64 70 134 Overlijden 5 8 13 Samen 69 78 147 Alzoo eene vermindering van 21 per somen, zoodat de bevolking op 31 December 1904 bestond uit 786 mannen en 740 vrou wen. Gesloten Huwelijken in 1904, 10. Levenloos aangegeven kinderen 2. In het 2e halfjaar van 1904 werden aan het Hulpkantoor der posterijen alhier: be handeld 4982 brieven, in den kring 52, elders (ongefr.) 24, briefkaarten 3099, in dubbl. 34, Couranten tyj cent 6916 id. 1 cent 2842, Drukwerken 7626, Monsters 50, Exp. brieven 1, en Dienstbrieven 580. Als een bijzonderheid dient vermeld, dat in het jaar 1904 in deze gemeente zijn geboren, 27 mannelijke en slechts 13 vrouwelijke persomen. Met ingang van 1 Januari j.l. is het bureau van den Burgerlijken Stand van het Gemeentehuis verplaatst, naar de woning

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 6