„POSTDUIF". kOI!l\Z\kkU\ Levertraan J. J. MIMI'S, Vleeschhouwerij Springbeen IV! - NATUURBOTER iclbouw Gemengd Nieuws. Advert en tiën. Dijkema Doornbos, DIJKEMA DOORNBOS M. DE GAST Zn,, Sommelsdijk. Effecten-, Kassiers-, Assnrantie- en Administratie kantoor. l'KKH GLAMO Ohlendorff's opgeloste Peru Guano, jgp i4 Wed. P. ROOIJ, V eerenbedden, Kapokbedden Machinaal stoomen van Bedden. Dekens, Spreien, Matrassen. Manufacturen en Wollen Ondergoederen, MOZES DE HAAS, ca Beervarken. het bekende Merk MIDDELHARNIS. Het goedkoopste adres voor Prijzen van af 371/2 cent. 3 lamenstelling daarvan wordt bijzonder besluit des keizers krijgsraad heeft de door den ,ndant ter verdediging geno den te beoordeelen en daarna |of hy zijn plicht is nagekomen van de vesting zijn schuld is. •nd wil slaan kan altijd een zoo zal, als die krijgsraad be- lel vijandige personen, ook wel te vinden zijn. Wy, bewoners [opa, zouden denken dat dit |slechts een formaliteit zou die heldhaftig gestreden iel, kan niet van lafhartigheid ling worden beschuldigd. Doch |t er heel andere gewoonten op na, wat blijkt uit het |eld van Port-Arthur zyn ge- iarming moet smeeken. Nog de Russische misstanden tij het antwoord dat de TShar |sel, toen deze vroeg of de aan de Japanners op parool ;even. dat wil zeggen, dat ze ezen oorlog tegen de Japan- 'echten als ze uit krygsge- ntslagen werden. In plaats len een woord van dank te moedig gedrag, antwoordde ze het zelf moesten weten, dus voor een lastige keus ich het ongenoegen van hun Ihals te halen. |ijgsraad Stoessel schuldig be- veroordeelen, dan zal dat zyn, die het Russische volk rechten doet vragen. Men uitlatingen in de pers hoe ,y begint te gevoelen en alle de kluisters te verbreken, re mja d urft te sehryvenGe- opt hartelijk dat zij die ver- ;yn voor de overgaaf van ir den krijgsraad gebracht niet omdat de heldhaftige de vesting iets te vreezen •mdat zulk een rechtszaak |aststelling der verantwoor- en die de verdedigers niet irzien hebben van verdedi- geschut, munitie, voedsel, |neesmiddelen. Heel het Rus- ipt, dat het te dien aan zijn, want dat zou het |jn om Rusland te bevrijden landsche vijanden, gevaar verklaarde vijanden daar ooft het blad zelf niet dat Ivuld zal worden, maar de ge bureaucratie zal er toch [mijnen tegen haar aange- jer het geheel wordt de toon f, zoo durft Roes schrijven: alles om ons heen reeds t, dachten wij er niet aan log voor te bereiden. Roz- precies twee maanden vroe- zijn, en Port-Arthur gered I met de uitrusting zijner pa den aanvang van den was gemaakt. De pers aarop moeten wijzen, maar lieden was het stelsel van zelfmoord gelijk stond, nog het stelsel dat zoowel de Jok muilbandde. Zoo hebben tot den val van Port-Ar- Idenkt men nu eigenlijk'? |ngen van de pers kunnen veldaad zijn voor het volk, kwaads teweeg brengen. liberalen, om in 's lands len, want niet alleen een Bide is. noodighet geheele krachten inspannen en in |igen zaak erkennen. Het abelt met recht, wij daar- oo goed als niets van den (slechts zij diebuitenland- raarop geen censuur wordt |en de waarheidwy ech- ongen uit te strooien dat lyd slechts onbelangrijke luen genomen, en de aan- fke forten nog in het ver- Iwerkte men met de cen- orsten naar waarheid, [dwongen wordt een na fluiten, desnoods uit Oost- vordt, maar zyn regeering Idat de Russen ook men- luenschelijke rechten aan- In heeft het werkelijk nog behaald, die meer waard ling van een stuk grond ik van het Chilisaipe- ikweekerijen en Boschbouw. In de boomen onzer kwee- In op dezelfde wyze geor- \e land- en tuinbouwge- Déze ademen zij, evenals bh. Jaarlijks wordt voor |hout in den stam en de rming van bladeren, bloe- evenzeer als voor het lademhaling een zekere pgsstoffen vereischt. Dat boomen ook door hun Ind halen (voor sommige boomen waarschijnlijk met dit verschil, dat daarbij andere planten, lager georganiseerde, b.v. de Mycorhiza, een zekere rol spelen), voor zoover zy het niet met hun bladeren uit de lucht nemen. Zoowel de samenstelling van de verschillende houtsoorten, als talrijke proeven, hebben daarby bewezen, dat ook voor de 'boomen geldt, wat voor de land- bouwplanten waar is, n.l. dat de stikstof het phosphorzuuren de kali, de drie nood zakelijke voedingsstoffen zijn, die uit den bodem moeten worden opgenomen, daarin dus moeten aanwezig zijn en bij afwe zigheid in [den bodem moeten worden ge bracht door bemesting. Ten alle tijde en nog is een der bronnen, waaruit deze drie noodza kelijke voedingsstoffen verkregen werden,'de stalmest geweest, stalmest en compost. En inderdaad, nog kan de stalmest als bron van humus, dus tot het verkrijgen van een mulli- gen, zwarten, warmen kweekgrond, bezwaar lijk'gemist worden en het is daarom dan ook, dat voor den aanleg van nieuwe kweek bedden de bodem een zekeren voorraad stal mest moet ontvangen. Maar gezien de uit komsten van zoo talrijke proeven by ver schillende soorten van boomen, als bij beuken eiken, esschen, kastanjes, ahornsoorten, popu- lieren, sparren enz. moeten wij het een ver ouderd standpunt noemen, dat van de kwee kers, die meenen, dat zij geen kunstmest in hun kweekerijen noodig hebben, zoolang er nog stalmest te verkrijgen is. Nogmaals, de stalmest moge tot een zeker kwantum noodig zijn, voor de verbetering of besten diging van de structuur, als voedingsstof, tot het verkrijgen van snelgroeiende, krachtige, planten is volgens de, in de laatste jaren verkregen uitkomsten, kunstmest onontbeer lijk. Behalve een zekere hoeveelheid oplos baar phosphorzuur en kali, hebben alle loofhoutsoorten en sparren (by grove dennen zyn nog geen tastbare resultaten verkregen) een bemesting met direct opneembare stik stof, dus met chilisalpeter noodig. Het is vooral met chilisalpeter, dat in de laatste jaren, talrijke proeven gedaan zijn. Zoo meldt ons de heer G. G. Spengler te Wildrick, dat een zijner oudleerlingen hem schrijft: „bij esschen heb ik zeer goede resul taten van bemesting met. chilisalpeter gehad, zooals uit onderstaande opgave blykt: 2 jarige esschen zonder chilisalpeter 50 60 c.M. hoog 2 jarige esschen met chilisalpeter 100— 225 c.M. hoog 1 jarige esschen zonder chilisalpeter 10— 25 c.M. hoog 1 jarige esschen met chilisalpeter 40 60 c.M. hoog. Zoo meldt de heer D. J. van der Have. kweek er te Kapelle bij Goes: Ik gebruikte tot heden dan wat chilisalpeter op zaaibed- den van esch en eschdoorn, wanneer deze niet best vooruit wilden en in deze gevallen ook op al mijn aanplantingen, van woud en vruchtboomen. Zonder onderscheid was het resultaat altijd gunstig, want om dit te kunnen beoordeelen heb ik meestal enkele rijen onbemesl gelaten. Voor het klein plantsoen (zaaigoed) gebruik ik één K.G., voor net opgeplante li/2 a 2 E.G. en voor iepeboomen, plautanen, eschdoorns, enz. 3 K.G. per Are. Ook de heer "Walgemoed te Hengeloo (G.) opzichter van den heer Snetlage te Breda deelt den heer G. C. Spengler mede, dat hij steeds chilisalpeter gebruikt bij het kweeken van canadapopulieren, en wel 100 E.G. in combinatie met thomasslakken en kaïniet. In de staatskweekeryen in België zyn in de laatste jaren eveneens prachtige resulta ten verkregen met het gebruik van chilisal peter bij tweejarige, verspeende beuken enz, van welke proeven ik een andermaal nog wel eens uitvoeriger vertel. Alleen kan ik niet nalaten mede te deelen, dat men by die proeven o.a. ook tot de ontdekking gekomen is, dat op de met chilisalpeter behandelde bedden absoluut geen engerlingen en larven voorkwamen, terwjjl de bedden, die met stalmest bemest waren er zeer veel van te lyden hadden. Ten slotte doe ik hier nog enkele mede- deelingen aangaande de proefnemingen van de firma Schuilenburg, boomkweekers te Vredeveld, by Assen. De grondsoort, waarop de groote kweekery van genoemde firma is aangelegd, bestaat uit zwaarleem houdend zand. Er werden bij negentien verschillende boom- en heestersoorten proe ven genomen. Bij veertien, waren de uit komsten zeer sprekend, vóór het gebruik van chilisalpeter, vooral verkreeg men schitterende uitkomsten bij de haagdoorn, de kruisbes, den beuk en de dennen. Genoeg bewijzen om boomkweekers en aanplanters van bosschen aan te sporen eveneens proeven te nemen met de nieuwe wijze van bemesting. Een kapitaal in bed. Een automobilist, uit de provincie gekomen, nam te Parijs zijn intrek in een klein hotel in de rue de Malte. Hy begaf zich, vermoeid als hij was, te bed en sliep dadelijk in, maar in den nacht ontwaakte hy en voelde, dat hij op iets hards lag. Bij onderzoek vond hij onder zijn matras een kistje verborgen, dat vol juweelen was, welke, toeD hij den volgen den morgen de politie met zijn ontdek king in. kennis stelde, op een waarde van f 150.000 geschat werden. Niemend kon eenige opheldering geven omtrent dit kistje en zyn kostbaren inhoud. Een waanzin-drama. Een herbergier van den Boulevard de la Sauvenière, te Luik, die sedert eenigen tijd teekenen van geest verwarring gaf, heeft in een aanval van razende zinneloosheid een revolver weten te bemachtigen en verscheidene schoten ge lost op de personen, die zich in zijn nabij heid bevonden. /.yn vrouw, die hem eenige oogenblikken te voren een verwijt had gemaakt van zyn voortdurende neiging tot zelfmoord, was zijn eerste slachtoffer. Zij werd door twee kogels getroffen. Daarna vluchtte hij, schietend op zijn zoon, die hem achtervolgde, naar den zol der zijner woning, waar hij zich verschool. Toen de politie kwam en de deur open brak, vond deze hem aan een balk hangen. Men kon hem echter door goede zorgen tot het leven terugbrengen. Ook hoopt men, dat de vrouw niet ster ven zal. Drama in een circus. Te Londen wordt in het Coliseum een voorstelling gegeven van een wedren te Derby. De paarden ren nen op een, met een snelheid van een 23 K.M. in het uur, onder hen wegsnellende baan en blijven aldus op het tooneel, hoe hard zy zich reppen. Vrijdagavond raakte nu het paard van een berijder, die een der anderen voor wilde komen, met een poot op het stilstaande gedeelte van het tooneel. Het gevolg was, dat liet in hetjorkest werd ge slingerd. De berijder viel dood, Geen kleinigheid. Te Berlijn zijn dit jaar 121/2 millioen Nieuwjaarsbrieven en kaarten per post verzonden. Een onder gr ondsche electrische in Berlijn. Siemens en Halske, de wijdvermaarde elec- triciteitsfirma, hebben bij het gemeentebe stuur van de Duitsche hoofdstad het plan ingediend voor een ondergrondschen elec- trischen spoorweg van de Potsdammer platz naar de Spittel-Markt; de lijn zou onder de Leipzigerstrasse door komen en er, naar men zich voorstelt, veel toe bijdragen om het drukke verkeer in die straat te ontlasten. Nu volgen de electrische trams elkander in ongeloofelijk korte tijdsruimte op. Een kunstmatig meer. Het bestuur van het Zwitsersche kanton Schwyz heeft autorisa tie gevraagd om de rivier Sihl in haar bovenloop af te dammen, met het doel aldus een meer te doen ontstaan, dat het grootste van Europa zal zyn. Het zal een opper vlakte hebben van 11.6. vierkanten kilo meter en een inhoud van ongeveer 96.5 milioen kubieken meter water. Een onder- aardsche tunnel met twee geweldige buizen elk van 2 meter in doorsnede, zal het wa ter uit het bassin naar het Zuricher meer brengen, een afstand van 3 kilometer. Daar het verschil in niveau van de beide meren 480 meter zal bedragen en per seconde door de leiding 6000 liters water zullen stroomen, rekent men op een krachtsontwikkeling door het stroomende water van 60.000 paardekrachten per etmaal. Natuurlijk denkt men die practisch aan te wenden. Het kanton Schwyz belooft zich een voordeel van dit werk van 25,000 francs jaarlijks. Of de toeristen, die juist dit gedeelte van Zwitserland bijzonder druk bezoeken, er ook tevreden mee zullen zijn kan men in- tusschen betwijjelen. Doodgevallen. In het park du Cinquante- naire te Brussel wordt een monumentale poort gebouwd. By het werk daaraan viel een arbeider van 47 M. hooge stelliDg en kwam met het hoofd" op een hoop steenen terecht, waardoor zyn hersens werden ver brijzeld. Dieven onder elkaar. De Parysche wyk Saint-Dénis werd reeds onveilig gemaakt door een dievenbende, wier hoofdman den bynaam van Milo draagt, toen een tweede bende, onder bevel van Théo, eveneens een bynaam, hetzelfde stadsdeel tot haar jacht terrein koos. Het gevolg hiervan was een groote naijver tusschen beide clubs, vooral tusschen de aanvoerders, waaruit telkens vechtpartijen voortkwamen. Daaraan is nu een einde gemaakt, doordat beide aanvoer ders in handen der politie zyn. Théo ont moette namelijk zijn concurrent Milo bij nacht op de Place de la République, viel hem onverhoeds aan en bracht hem een messteek toe, zoodat hij naar een hospitaal moest worden vervoerd. Daar noemde hy den dader, die den volgenden morgen ge arresteerd werd. Doet uw voordeel en koopt bij uwen winkelier van die steeds meer wordt gevraagd en door de verbruikers wordt aanbevolen, omdat ze van onberispelijke kwaliteit is, en in groote flacons wordt afgeleverd. Overal verkrijgbaar. Engros bij de firma TE SOMMELSDIJK. Telegram-AdresOËGAST-SOIUIGLIIDIJH. BEZORGEN den In- en Verkoop van Effecten op alle Binnen- en Buiten- landsche Beurzen. KOGPEN en Verkoopen alle Coupons, Cheques en vreemde Banknoten. SLUITEN Prolongatien en Beleeningen op Elfecten. NEMEN gelden a deposito. INCASSEERING op Binnen- en Buitenland. BEZORGEN gelden onder Hypothecair verband op Landerijen en Gebouwen. CORRESPONDENTEN van diverse in Nederland gevestigde Hypotheekbanken. AGENTSCHAP der Nederlandsche Brand-Assurantie Maatschappij „de Sala mander" te Amsterdam, tegen Brandschade van Gebouwen en Roerende Goe deren, met vaste zeer billijke premien. SLUITEN Verzekeringen per post op: Geldswaardige Papieren en Bank biljetten en per stoomboot of schip op alle Roerende Goederen. SLUITEN verschillende Levensverzekerings-contracten. van allereerste kwaliteit met stikstofgehalte tot 4'2 °/0 te boven gaande rechtstreeks van de eilandeu ingevoerd, Monsters en aangifte van prijzen op aanvraag verkrijgbaar. onder Controle der Rykslandbouwproefstations, sedert ruim 40 jaren in gebruik, blijft ontegenzeggelijk steeds de voornaamste aller volledige meststoffen, en de meest betrouwbare bij alle weersgesteldheden. Onovertroffen voor aardappels, haver, vlas, gerst, beeten, groenten en voor alle veldvruchten, waar bijzondere waarde aan uitmuntende kwaliteit gehecht wordt, PGiDoSTgj ■RU-jljuArS 7x40x2 Eg j fl-contikeiwle e» 'r- Om onze Heeren koopers tegen misleiding te vrij waren, en hen in staat te stellen, dadelijk op den eersten blik Ohlendorff's opgeloste Peru Guano van de in den handel voorkomende namaaksels te onder scheiden, wordt onze voortreffelijke meststof van nu af in Balen volgens nevensgaande afbeelding afgeleverd, waarbij op te merken is, dat het opschrift in blauwe kleur, de hoorn van overvloed in rood en de 3 strepen in de lengte in gele kleur moeten zijn. De namaking dezer wettelijk gedeponeerde Markeering zal gerechtelijk bestraft worden afdruk vahthet der balen. Anglo-Continentale (vorru. Ohlendorff'scke) Guano-Werke looden zegel. ANTWERPEN, December 1904. Hoofd-Agenten vook Nedeeland: de heeren BINNEVELD SCHELLEN, Botterdam. Oostdljk, Middelharnis, levert tegen concurreerende prijzen met peluw en twee kussens, twee-persoons, blauw gestreepte tijk 8/4, gevuld met 54 pond prachtige veeren, vanaf f 34, Een 9/4 als boven, gevuld met 63 pond veeren, vanaf f 37,50. met peluw en twee kussens, tweepersoons voor f 20,— en hooger. Alles k contant, verzending franco door geheel Flakkee. Levering van Tevens ruim gesorteerd in AGENTSCHAP DER Koninklijke Stoomvcrvcrjj en Chemische Wassehcry „DE LELIE" te Dordrecht. VAN St. Joris Doelstraat, Sommelsdijk Steeds 2 maal per week prima kwa liteit versch rundvleesch verkrijgbaar. Neemt proef van onovertrei baar Saucis se de Boulogne en spiertjes rookvleesch. P.S. Verzendingen geschieden in luchtvrye verpakking. Beleefd. a,a,n.ToeTrolen. i e* f w s g M U 05 M r-: N M tt Bij ondergeteekende is disponibel een uitmuntend model, waarvan de Vader is geweest, den bij den Land bouwer K. VAN ES onder Middelharnis in 1903 gestat.ioneerden Beer, en de Moeder van gekruist Hollandsch ras. Nieuwe Tonge, November 4904. 13-7 B. VERWEIJ. T ter vervanging van Tnbs 2 Kilo netto 4 Vaatjes 10 20 Heerlijk. Zuiver. Goedkoop. Franco rembours overal. Eenig adres DE POSTDUIF, te HELMOND.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 3