in Zakken „VOORUIT! lIEK, Amsterdam ïhotbank TWEEDE BLAD [JSSE. No. 6 4 Jan 1905 Middelharnis otterdamsche Officieele Mededeelingen Plaatselijk Nieuws 5 pr ÏI'S. ppen hebben, denkt er |des morgens de beste namelijk succes verkrijgen, ftend verkrijgbaar bij |tsen, die op aanvraag phure. Bakkers enz., bij elke- tegen de minste prijzen, |tar bij 26—13 te Levensverzekering [NG BELANG igd te ROTTERDAM, ikelstraat 33. a deposito en verstrekt f 100,aan Particu- iwers, Neringdoenden nndeldrij venden. Voor lermijnen, gemakkelijke landerijen, Huizenéén 1 ede Hypotheek, Vrucht- elde Nalatenschappen, Issen enz. |scretie verzekerd, en wende men zich tot utoor,geopend dagelijks men nauwkeurig aerk, voorstellende i srarm rech- een In buitengewone WOLLEN lERGOEDEREN. IEINTUURS. tLS en BOAS. groote keus in iDEMI's en 1TEPJ ASSEN. Ljekkers. [velend, Bekendmaking. De BURGEMEESTER van MIDDELHARNIS waakt bekend dat de in het Koninklijk beeluït van 2 Sep tember 1904 (Stbl. no. 219) bedoelde overneming ter slachting van tuberculeuse runderen op 1 Januari 1905 een aanvang neemt en dat op de Secretarie der gemeente van af dat tijdstip kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld exemplaren van het formulier A ter mededeeling van het verlangen om bovenbedoelde runderen tegen schadeloosstelling door het Rijk te doen overnemen. Middelharnis 30 December 1904 De Burgemeester, ULBO J. MIJ8. Be BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Middelharnis doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 29 December 1904 is vastgesteld de volgende verordening: De Raad der Gemeente Middelharnis, Gelet op zijn besluit van 17 November 1904, waarby de Heeren TJ. J. Mys, E. de Grijze van der Koogh, J. J. Slis en C. E. van Weel zijn benoemd tot Ambtenaren van den Burgerlyken stand dezer gemeente; Gezien de door Burgemeester en Wethouders opgemaakte voordracht dato 30 November 1904 tot verdeeling van de werkzaamheden tusschen de ver schillende Ambtenaren van den Burgerlijken stand; Gehoord de Ambtenaren van den Burgelijken stand, blijkens bericht van 30 November 1904; Besluit: vast te stellen de navolgende verordening, regelende de verdeeling der werkzaamheden tusschen de ver schillende ambtenaren van den Burgerlijken Stand der gemeente Middelharnis. Art. 1. Ten overstaan van den Heer U. J.Mijs zullen de huwelijken worden voltrokken. A s t. 2. Alle overige akten, betreffende den Bur gerlijken stand zullen ten overstaan van den heer C. E. van Weel worden verleden, die tevens alle overige werkzaamheden betrekkelijk den Burgerlij ken stand zal verrichten. A r t. 3. De Heeren E. de Grijze van der Koogh en J. J. Slis, ieder afzonderlijk, zullen bij afwezig heid, verhindering of ontstentenis van den in art. l fenoemden ambtenaar van den Burgerlijken stand, iens werkzaamheden verrichten; zij zullen, ieder afzonderlijk, bij afwezigheid, verhindering of ontsten tenis van de in de artt. 1 en 2 genoemde ambtenaren van den Burgerlyken stand ook de werkzaamheden van den in art. 2 genoemden Ambtenaar van den Burgerlijken stand verrichten. Art. 4 De in art. l genoemde ambtenaar van den Burgerlijken stand, zal bij afwezigheid, verhin dering of ontstentenis van den in art. 2 genoemden ambtenaar van den Burgerlijken stand hem vervangen. Abt. 5. Deze verordening treedt in werking met 1 Januari 1905. Aldus vastgesteld te Middelharnis in de openbare vergadering van den 29 December 1904. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 31 December 1904. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. BEKENDMAKING. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mid delharnis, brengen ter openbare kennis, dat op heden bij hen, zijn ingekomen, de volgende verzoekschrif ten, om verlof voor den verkoop van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank; le. Afaatje Zoon, echtgenoote van Cornell's van der Put, voor de Noordelijkste localiteit van baar woon huis aan den Westdijk alhier wijk B no. 149. ~e' JeuntJe Brom, weduwe van Johannis Buth, voor de zuidoostelijks te localiteit van haar woonhuis aan de Ring alhier wijk A no. 201. 3e. Gerrit Bakker voor de zuidelijkste localiteit van zijn woonhuis aan de Ring alhier wijk A no. 85 Binnen^ twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen Middelharnis 31 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris De Burgemeester NIJGH ULBO J. MIJS. 11IDDELHARNIS- Vrijdag jl. voormiddag omstreeks elf ure werd onze gemeente op geschrikt door de brandklok, er bleek n.l. brand ontstaan te zijn in een schuurtje van Joh. de Ruiter, oorzaak onbekend, naar men verneemt is alles verzekerd, doch laag. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Middelharnis en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand December 1904, Ingelegd f 9151.76. Terugbetaald f 3422.56. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3244. In de maand November 1904, werd in het gansche Rijk: Ingelegd f 4886678'525. Terugbetaald f 4,167992,013. Het gezamelijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aan het einde dier maand f 117213665,785. Gedurende die maand werden 10234 nieu we boekjes uitgegeven, en 3662 boekjes geheel afbetaald. Ultimo November waren in omloop 1105634. - By de directie der Gasfabriek alhier is bericht in gekomen dat het stoomschip -Berrington" Woensdag jl. van New Castle vertrokken, waaruit voor de fabriek gas kolen zouden verladen worden, vermoedelijk vergaan is. De berekening der koollevering aan ver schillende Gasfabrieken komt daardoor ge- Leel in de war. Gedurende het jaar 1904 zijn door de schutsluizen alhier geschut; binnen geko men 1182 vaartuigen met een tonnen in- houo van 71520 tonnen, uitgegaan 1110 vaartuigen met een tonnen inhoud van 70382 tonnen. Vrijdag heeft de storm alhier nog al eenige schade aangebracht; boomen werden ontworteld schoonsteenen en dakpannen vielen naar beneden. Gelukkig zijn geen personelijke ongelukken vcor gevallen. De loteling D Koster zal den 9 Januari 1905 zich tot een herkeuring naar den Haag moete begeven. Vrijdag 30 Dec. 1904 werd door den noordwesten storm het zee water zoo hoog opgedreven dat het een peil bereikte als in den laatste tien jaar niet was geweest, onder andere tot 4,10 Meter Dinsdagmorgen had de arbeider J. Klein het ongeluk te vallen en daarbij een zijner armen te breken. De volgende visehsloepen zijn gedurende de laatste week te IJmuiden binnengekomen met een besomming van schip schipper besom. Zeemeeuw J. de Koning f 830,— Vertrouwen C. v. d. Hoek f 1380,— Johanna Hendrika A. de Koning f 1600,— Bevolking op 31 Dec. 1903,2010 man nen en 1996 vrouwen is 4006 inwoners. Vermeerdering door: M. V. Totaal Geboorten 58 61 119 Vestiging 103 128 231 Vermindering door: Vertrek Overlijden 161 189 350 M. 143 29 V. Totaal 125 267 20 49 172 144 316 Alzoo eene vermeerdering van 36 per sonen, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1904 bestond uit 1999 mannen en 2041 vrouwen is 4040 inwoners. Gesloten Huwelijken in 1901 23. Leven loos aangegeven kinderen 4. S0MMELSDIJK- De heer C. J. de Gast slaagde dezer dagen te 's Gravenhage voor de acte Boekhouden M. O. (K. 12). Van de 14 candidaten slaagden er op dien examen dag slechts 3. Te beginnen met 1 Januari j.l. is het bureau van den Burgerlijken Stand geopend van des morgens van 9-12 uur. Verledenweek Vrijdag is de droog schuur van A. Vroegindeweij aan den dorps weg door den storm omgeworpen. Dit is voor Vroegindeweij eene groote schadepost. Zondag had het 4 jarig zoontje van M. Groenendijk het ongeluk over een weinig op straat liggend ijs uit te glijden, waardoor hy tegen de straat viel en zich zoodadig aan 't hoofd verwondde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heer J. L. Armstrong, is benoemd tot boekhouder van het Burgelyk Armbe- en het weeshuis alhier. MELISSANT. Vrijdag woedde hier een hevigen storm, die nog al vrij ^vat schade veroorzaakte. Zoo werd de schoorsteen van het raadhuis geslingerd, die daar al langen lijd „storm" en „wind" getrotseerd had. Verder woei bij H. een heining tegen den grond op de zoogenaamde „stelle," de gooten van 'tdak by S. C. de W. en J. M., een paar hooischelven bij T., een gat in het dak en verder nog vele dakpannen tegen den grond verbrijzeld en ten slotte brak door den wind bij de D. het lampeglas. Als merkwaardig kan worden gemeld dat in het afgeloopen jaar slechts twee sterf gevallen van volwassen personen en één van een kind, voorkwamen „binnen deze gemeente." Den heer H. K. had, terwijl hy aan het boomen snoeien was, het ongeluk zich zoo danig aan de hand te verwonden, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. -- Tijdens den storm woei bij J. G. de schoorsteen van het dak, en werden bij L. v. B. een paar boomen ontworteld. Deze week geraakte de molenwagen van den heer Dijkman, van Dirksland naar hier op weg, te water. Zonder ernstige scha de werd alles op het droge gebracht. Zaterdagmorgen werden vele arbeiders om 3 uren opgeklopt om de belangrijke schade aan de "Woutrinadyk te gaan her stellen. Maandag trokken reeds eenige waag halzen uit om schaatsen te gaan rijden wat een van hen een nat pak opleverde. Maandag reden eenige jongelieden van hier te paard door de gemeente Dirksland, b;j het afstappen voor het „logement" Brooshoofd werden zij door een deel perso nen aangevallen en op stompen en slagen onthaald, waarbij M. S. een verwonding aan het hoofd bekwam, paarden evengoed moesten het ontgelden, politie?? tot buiten de gemeente werden zy vervolgd. Van 't een en ander is aangifte gedaan ter bevoegder plaatse. Tijdens de storm liepen de Konings, en de Bospolder vol water (over de dijken) vele personen, uit deze gemeente lijden daardoor nog al schade aan peeën enz., die daar nog te velde lagen. Van Zaterdag op Zondag (oudejaars avond werd het nieuwejaar verwelkomd door het branden van stroo, en lossen van een 80 tal schoten, wat in de gemeente een vreeaelijk lawaai veroorzaakte. Zaterdag blies de muziek vereeniging hun afscheid aan de raadzaal. Schoorvoet- tend en deemoedig verlieten de leden de zaal, nou ja, ze hebben hun dan ook erg te pakken, die arme drommels, maar men kan nu evenals van onze zeeheld „Tromp" zeggen... en hij voer een bezem in de mast ten teeken dat hy de raadzaal heeft schoon geveegd en het na geslacht zal nog trots terug zien op de „heldendaden" hunner voorvaderen. Dinsdag had T. M. het ongeluk van een hooischelf te vallen, waardoor hy zich ernstig in de lendenen bezeerde. Zooals men zegt heerscht er te Bos koop (Z. H.) een besmettelijke ziekte, ge paard gaande met zware diareé en braken. Toen hij, H. Mast onlangs zijn familie al daar bezocht, viel hij bij zyn terugkomst in die zelfde ziekte, welke zich reeds heeft uitgebreid tot zijn vrouw en twee kinderen, en nog enkele personen dezer gemeente. HEP.KINGEN. De jongelieden, die zich heb ben aangegeven tot deelname aan het examen tot het verkrijgen van een bewijs van lichamelijke geoefendheid of Militaire bekwaamheid moeten Dinsdag 10 Januari a.s. des voormiddags te 9ty2 uren in de be waarschool te Middelharnis aanwezig zijn. Door Gedeputeerde Staten der Provin cie is bij publicatie bekend gemaakt, dat voor onze gemeente de Rijks stierenkeuring zal plaats hebben te Middelharnis op Vrijdag 7 April a.s. des morgens te 9 ure. Door den buitengewone hoogen water vloed van Vrijdagavond is aan den Zeedijk van den polder Oud Herkingen belangrijke schade gekomen. Door den feilen wind van Vrijdag op Zaterdag zijn van enkele schoorsteenen stukken steenen, alsmede van de daken vele pannen afgewaaid. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat kosteloos formulieren ter ge meente secretarie verkrijgbaar zij gesteld ter mededeeling van het verlangen om run deren, welke op tuberculose duidende ver schijnselen vertoonen tegen schadeloosstel ling door het Rijk te doen overnemen, zonder daaraan behoefte bestaat. Te beginnen met den 9 Januari a.s. kunnen arme lieden, die niet meer in hun eigen onderhoud kunnen voorzien weke lyks op eiken Maandag by het kleppen der klok ten gemeentehuize een kleine som gelds halen, wegens het vervallen van het z. g. Nieuwjaarwenschen. Het kohier No. 5 der Personeele be lasting over het dienstjaar 1904 is den 27 Decemeer j.l. aan den Rijksontvanger te Middelharnis ter invordering ter hand ge steld. De bevolking dezer gemeente onder ging in het jaar 1904 de volgende veran dering. De bevolking bestond op 31 December 1903 uit 380 M. 396 V. Totaal 776. In 1904 zijn: geboren 9 M. 12 Vr. inge komen 22 M. 20 Vr. overleden 1 M. 8 Vr. vertrokken 25 M. 31 Vr. Zoodat de bevol king op 1 Januari 1905 bedroeg 375 M. 389 Vr. samen 764 personen. De bevolking is derhalve verminderd met 5 M. 7 Vr. samen 12 personen. Als een bijzonderheid dient vermeld te worden, dat in het jaar 1904 slechts één mannelijk persoon in deze gemeente overleden is. STELLENDAM- Toen de vorige week Don derdag hier het bericht kwam, dat er een schip zat, ging de blazer S. L. 25, schipper A, de Jager er op uit, met de bedoeling een deel der lading over te nemen. Het schip, dat vastzat op den Hinder, was de Batavier II. van Londen naar Rotterdam bestemd. De passagiers werden overgenomen door Schipper J. Lokker van Goeree en naar den Hoek van Holland gebracht. Goereesche blazers en één Stellendamsche namen la ding over voornamelijk tin en thee en brach ten ze over naar Rotterdam. Donderdag avond 7 uur kwam het schip vlot. Tengevolge van den storm van Vrijdag i. 1. werd het water zeer hoog opgedreven. Zoo hoog steeg het water, dat de stoep voor de wachtkamer bij Knöps onder kwam en bij Nachtegaal vloedplanken moesten worden aangebracht. Drie polders vloeiden in, n. I. de Scharrezeepolder, de Bospolder en de Kroningspolder. Aan den dijk van den Woutrinapoider is veel schade toege bracht. Door Schipper J. L. Lokker, varende op den blazer S. L. 18, werd de vorige week opgevischt een verbazend zware steen, waar aan een ketting van 12 vadem en het geraamte van een drijfton, Van een en ander is aan het loodswezen kennis gegeven. Bij H. v. D. alhier werd in den avond van 28 Dec. door een paar jongens een grap uitgehaald, die voor die jongelui mis schien wel eens slecht kon afloopen. Ge noemde v. D. had visite en men was aar» 't poters poffen. En daar hoort wat bjj, zooals men weet. Nu wisten die jongens dat zeker, en men stopte van boven den schoorsteen dicht. Natuurlijk gevolg, een verstikkende rook in de kamer, zoodat de deur open moest. Hier van werd gebruik gemaakt om de poters weg te halen en buiten te verorberen. Maar tevens werd nog een flesch brandewijn meegenomen. Hiervan zal men zeker ook wel een goed gebruik gemaakt hebben, waardoor naar wij vernemen, de lol zoo vermeerdere, dat sommige ruiten het moes ten ontgelden. Hierbij kwam echter de nachtwacht een woordje mee spreken, en nu kwam de heele zaak aan het licht. Naar men zegt, zou van een en ander proces verbaal zijn opgemaakt. In de paar voorgaande nachten heeft het zoo hard gevroren, dat op de sloten reeds druk door de jongens wordt schaat- sengereden, maar daar het ijs lang nog niet sterk genoegis, zijn er ook reeds verscheidene met een nat pak naar huis gegaan. Frisch met dit weer. GOEDEUEKDE. In de plaats van F. den Eerzamen Fz. is alhier tot voorzanger en lezer (der Ned. Herv. Kerk benoemd, de heer J. den Eerzamen Jz. De openbare verkooping van het houtgewas, afkomstig van de Algemeene Begraafplaats, heeft opgebracht, de som van f 62,20 Donderdagmorgen j.l. werd aan het havenhoofd alhier ontdekt, dat in het zg. Bokkegat was gestrand eene stoomboot, welke later bleek te zyn de beurtgoederen stoomboot „Batavier II", varende Rotter- dom—Londen v.v., het Goereesche gat inkomende. Van de Goereesche visschersvloot, als mede een paar biazers uit Stellendam, hebben een gedeelte der last ingenomen met bestemming naar den Nieuwen Wa terweg. Door de blazerschuit G O 3 zyn de passagiers opgenomen. Reeds met het avondgetij omstreeks 7 uur kwam het schip met behulp van eene sleepboot vlot. De Heer J. L. Bosschieter heeft zijne benoeming tot Voorzitter van de afdeeling „Goedereede" der Zuid-Hollandsche Ver eeniging „Het Groene Kruis" aangenomen. Bij de verloting van een wekker klokje in deze gemeente ten overstaan van den gemeente-veldwachter P. A. de Moor is het ten deel gevallen onder No. 198 aan D. C. Birkhoff, smid te Stellendam. De Heer C. J. Lodder Jz. heeft de benoeming als adjunct-secretaris der ver eeniging „Aurora" alhier aangenomen. Hedenmorgen had de 74-jarige we duwe F. den Eerzamen het ongeluk, ten gevolge van de gladheid der Kerkstraat, uit te glijden en zoodanig te vallen, dat zy bewusteloos neerzeeg. Hoewel nog al ge kwetst, kwam zij, toen ze door een paar personen binnen hare woning werd ge bracht, spoedig hy. Tot diaken der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer L. Knape. Tengevolge van den hevigen storm wind in het laatst der vorige week is aan verschillende woningen alhier nog al eenige schade berokkend. Hier en daar werden pannen van het dak gerukt en sloegen eenige ruiten stuk. Het 15-jarig dochtertje van den heer K. d. K. alhier had het ongeluk, tengevolge van de gladheid der Pieterstraat, verhoogd door het loopen over stukken glas, zoo danig te vallen, dat zy eene niet-onbeiang- ryke wonde aan de hand bekwam en ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Storm. J.l. Vrijdagavond bereikte het water in de haven alhier een zeer hoog peil, nage noeg even hoog als by den hevigen storm vloed, in de laatste dagen der maand December van het jaar 1894. Reeds des namiddags was het aan den vroegen hoogwaterstand te bemerken, dat men een hoogen vloed kon verwachten. Terwijl eerst ongeveer ten 8i/2 ure 's avonds het tijd was van den vloed, was reeds om streeks 7 uur het water dermate gestegen, dat de straten onderliepen. Terstond werd nu met het plaatsen der gemeentelijke vloedpianken begonnen, ter wijl ook voor veler woningen vloedpianken werden gezet. Aanhoudend werd het water wassende tot omstreeks 9 uur. Inmiddels was het reeds in enkele woningen, o. m. het Post en Telegraafkantoor, de woning van den heer Post- en Telegraafdirecteur en de daar aan grenzende woningen binnengestroomd, zoodat kinderen, meubelen, vloerkleeden, tafels enz. naar een veilige plaats moesten worden gebracht. Nog geruimen tijd daarna bleef het water op dezelfde hoogte, n.l. 3,18 M. boven A.P. en bleef het tot omstreeks 101/4 uur op die hoogte hangen. Hoewel spoedig verluidde, dat de polder, toebehoorende aan den heer M. Lodder, was ingevloeid, vernam men spoedig, dat dit een los gerucht was. Het daaraan grenzende poldertje van

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1905 | | pagina 5