•uden stukken Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Verkoopingen. 7 a.s. zullen in de Ned. Herv. eenige opengevallen zitplaatsen tocht. etsnjjder op de Tiengemeten, aachtig, verwondde zich. ten een val, zoodanig aan een dat geneeskundige hulp moest iroepen. rij vernemen is alhier door de roces-verbaalopgemaakt wegens ding tegen een inwoner uit de le vierden de kinderen van de hun Kerstfeest. E venals vorige r heden weder een fraaie kerst en werden de kinderen ont- snaperiBgen. Bjj het naar huis j ieder een fraaien prijs. Eene igte belangstellenden vulde het Wij meenen een woord van ;en brengen aan hen, die door ,gen dit feest mogelijk maakten, die medewerkten om het te T HARINGVLIET- 22 December, van den landbouwer J. v. E. wagen geladen met rijstemeel li. Op de hoogte gekomen brak n, waardoor de wagen in elkaar bleven de paarden staan, zoo- gelukken te betreuren waren, wagen iets vroeger gebroken, t waarschijnlijk niet zoo goed ifn. en Weth. maken bekend, dat ;eboren in het jaar 1886 zich militie kunnen laten inschrij- 1 en 31 Januari a.s. en dat die inschrijving zitting zal uden ter secretarie op 11 Janua- norgens 11 uur. deel in de lichting van de natio- bedraagt voor deze gemeente 2 voor volledige en 1 voor Cr lerzoek naar voorgeoefendheid bereidend militair onderricht ben te Middelharnis op Woens- tri des morgens ten 91.1) ure in n de bewaarschool. mber. Heden vierden de kin- Zondagschool der Ned. Herv. rstfeestZü werden onthaald reik en Sint Xicolaas. Een aan- llenden woonden deze feest- nber. De zitplaatsen in de nieu- ■erde kerk alhier werden heden tr men verneemt werden alle ocht en werden nog al vry emaakt. 11D. Het was met Kerstmis n buitengewone drukte in on3 Was in geen jaren een Kerst- erk gevierd door de kinderen, ider leiding en voorbereiding edikant Ds. Booi en diens zulk een feestje plaats. Aan leren werden geschenken uit hoek werkjes, sinaasappelen, jes en zoo meer. erden gezongen, vertellingen tot de kinderen gehouden, zéér in den smaak van de die het Kerk gebouw vulde, der in den smaak viel, en veel k in beweging bracht, was het er onbekende feit, dat er met gejaagd werd. m van 8 uur arriveerden drie onder de burgemeester van m in den Leenheerenpolder ten. Gewapend met geweren, 5 of 6 keer kan schieten, vel eens dat zoo'n haas tien ten na zich kreeg, en toch nog koos. noemden zulk een haas een d, het werd door de meeste afgekeurd om op het Kerst- jagen. oordeïijkheid van de Redactie) le Redacteur. in 22 Dec. las ik 't volgende be- c. Men meldt ons uit Tiel, dat daar oor de Provinciale Staten gisteren, ig succes, hard door de antirevo- ;t werd. Ieder die op den antirev. mmen, werd kosteloos bieraange- ge weken hetzelfde werd gemeld in het district Gorkum, schreef ode van 18 Nov. daarover een venij- ik tJ onderstaand, wat als variant niet te onpas is, te plaatsen. Het net het Scheldebode-artikel, doch erd in Tiel en liberaal in antire- oorbaat dank. SPEURDER. ionairen en (le Staten ver in 't district Tiel. chaduw over de actie der antire^ iel. De bladen vertellen, dat daar en verkiezingsdag volop bier. Voor die antirevolutionair stemmen lutionairen candidaat, en niet een lokmiddel naar een herberg Was het een aanmoediging tot Moed, Beleid en Trouw aan 't antirevolutionaire Vaandel Maar dan was een glas bier toch al te schamele ridderfooi Was het een voorbehoedmiddel tegen liberale be smetting? Maar wat beteekent dan een glas bier! Waarom heeft de antirevolutionaire voorman, die het uitdeelde, dan er niet bij gezegdBon tegen li berale besmetting? H'ujtn 't consenten van een politieleen kwakzalver tot openlucht- oftewel laveerende- straat gymnastiek? Voor udig-antirevohttionair zwakken Er glijdt een zeer donkere schaduw over de actie der antirevolutionairen in Tiel. Ze deelden Bier uit om hun candidaat gekozen te krijgen. Zulke verkiezingsmiddeien zijn hoogst afkeurings- waardig, Noch het Limburgsche berucht geworden Bier. noch het Tielsclie eeren den Candidaat en zijn kie zers. 't*Is een schande, dat men zóó ten strijde trekt Zulke bierpractijken moesten een" verkiezing ge heel onwettig maken. Zulke Candidaten verdienen geen zetels in de Ka mers, Staten of Raden. Ze zijn 't niet waard. En niet, neen nooit genoeg, kan de Pers tegen zulke handelingen protesteeren 't Is infaam! Wie heeft of zal ooit krijgen één grein respect vooi zen jenever- of biercandidaat Zijn de Volksbelangen dan niet ernstig? Is elke verkiezing niet een zaak van 't hoogste gewicht? En moet die dan beginnen met 't openen van een jeneverkan of biervat? (In den trant der M. en S. bode van 18 Nov.) Zonder twijfel zal de Maas- en Scheldebode zoo schrijven, als het bericht van het Volk waarheid blijkt te bevatten. bied te verschaften en den handel in onze streek op te heften. Vele moeilijkheden zijn nog te overwinnen, dus niet door afbrekende critiek deze zaak trachten te verzwakken, maar helpt allen, om Flakkee een waardige plaats op de Rotterdamsche veiling te doen innemen. Namens het bestuur der afd. O verft, en Goede reede" der tuinb.-Vereen. „de Zuid-Holl. Eil." A. A. MIJS, voorzitter. J. v. d. KOOGH, secretaris. Middelharnis, 27 Dec. 1904. Zy, die als lid wenschen toe te treden, kunnen zich aanmelden bij een der ondergeteekenden of een der bestuursleden. ïarvoor niet? ssching in de hitte van den strijd? zondheidsdrank op denantirevo De Tuinbouw Vereeniging ,,de Zuid- Hollandsche Eilanden' Afdeeling „Overfiakkee en Goedereede,'' 2 Nov. 1901 kwam een groot aantal laml- en tuin- houwers [bijeen in de zaal Caledonia te Rotterdam, opgeroepen door eene Commissie, die zich ten doel had gesteld eene Vereeniging te stichten om de teelt van tuinbouwgewassen aan te moedigen. Of ■eenjdergelijk streven eenige reden van bestaan had? Het antwoord werd gegeven door het welslagen der vergadering. Immers de zaal in Caledonia bleek te klein te zijn om het aantal belangstellenden te kun nen bevatten. De Commisie, die het initiatief ge nomen had, om tot oprichting eener tuinbouw- en veilingsvereeniging te geraken, had een schitterend succes op haar pogen en werd onder de[leiding van den heer A. v. Namen Mz. te Zwijndrecht, de tuin- bouw-vereeniging ..de Zuid-Hollandsche Eilanden" niet ruim 60 leden gesticht. De concept statuten, te voren door de Commissie reeds ontworpen, werden behandeld en een definitief bestuur gekozen. Het bestuur bestaat uit de lieeren A. v. NAMEN Mz. voorzitter. J. S. KORTEWEG 2e voorzitter. J. A. STOKDIJK penningmeester. P. v. d. POLS, j A. A. MIJS, ieClen' D. VISSER Az., secretaris. Bijna allen heexen, die in de Commissie van voor bereiding zitting hadden. De vraag is nu: „"Welk doel heeft deze nieuwe vereeniging en welk nut kan zij voor Flakkee hebben?" In art. 2. der Statuten vinden wij het doel duide lijk omschreven: Het luidt: „De Vereeniging stelt zich ten doel de teelt van tuinbouwproducten onder ,,de leden aan te moedigen, zooveel mogelijk uit te „breiden en den handel hierin te centraliseeren te „Rotterdam. Zij tracht dit doel te bereiken door „a. het doen houden van winterlezingen, ten „einde belanghebbenden van voorlichting op tuin- ..bouwgebied te dienen: het.houden van publieke veilingen teRotterdam. Nog meerdere ondergeschikte bepalingen zijn in dit art. 2 der Statuten opgenomen, maar bovenge noemde omschrijven het eigenlijke doel. Dus de Vereeniging geeft haar leden alle mogelijke inlich tingen om op de meest loonende wijze tninbouwge- wassen te teelen en zorgt tevens voor een geregeld afzetgebied door een veiling te stichten te Rotterdam. En kan ons eiland daar belang bij hebben? Natuurlijk! Zoo nu en dan zijn bij wijze van proef en ook in de laatste jaren al eens in 't groot enkele ttiinbouwgewassen hier geteeld en bijna geregeld is die teelt wat het product zelve betreft, uitstekend geslaagd. Maar financieel gaf zij slechts schrale resultaten, ja mislukte soms totaal. De oorzaak bier- wan was, dat men geen koopers voor die producten kon vinden en er dus mee bleef zitten. Dat bezwaar is door de in 't leven te roepen veiling voortaan •opgeheven en kan men van zijn producten af als men wil voor den heerschenden marktprijs. Rotter dam is toch de marktplaats voor het geheele eiland, zoodat de wijze van verschepen en de kosten het zelfde zijn als thans. Het gevolg hiervan i-s een uitbreiding van keus van te teelen gewassen, ,die loonend kunnen zijn, een mindere gedwongenheid dus om tot te sterk doorgevoerde Jbietenteelt zijn toevlucht te moeten nemen, d.w.z. een sterkere positie in nemen tegen de willekeurige handelingen van den suikerfabrikan- tenbond. Op verschillende plaatsen der Zuid-Hollandsche Eilanden zijn sedert 2 Nov. j.l. reeds afdeelingen dezer nieuwe vereeniging gesticht, en zoo had ook de heer A. A. Mijs te Sommelsdijk voor dat doel een vergadering uitgeschreven op Donderdag 22 Dec. 1904 in het hotel Spée, om bij voldoende deelneming een afdeeling der Tuinbouwvereening „de Zuid-Hol landsche Eilanden" te stichten. De trouwe opkomst nit bijna alle gemeenten van ons eiland toonde groote belangstelling in de zaak. De heer A. A. Mijs zette duidelijk het doel der opgerichte tuinbouwver- eeniging uiteen, aantoonend het groote belang, dat ook Flakkee bij deze Rotterdamsche veilingen moet hebben, er vooral de aandacht op vestigend, dat wij hier door onze afgesloten ligging, geen ander middel van vervoer dan stoombooten tot onze beschikking hebbend, door de kooplui het allerlaatst bezocht 'worden en nu in de gelegenheid komen, om onze producten, als ajuin, peen en aardappels evengoed, als in de Hoeksche Waard het geval is, te Rotterdam aan de markt te brengen. Nadat velen nog inlichtingen hadden gevraagd, werd tot oprichting eener afdeeling overgegaan en traden bijna allen toe als lid der Tninbouwvereeniging „de Zuid-Hollandsche Eilan den." Op voorstel van den heer A. A Mys werd de afdeeling genoemd „Overfiakkee en Goedereede." Deze nieuwe afdeeling heeft thans 42 leden. Een bestuur werd gekozen, zijnde de h. b.: A. A. Mijs Sommelsdijk, Voorzitter. G. Bos8chieter, Dirksland. 1 C. de Haas v. Dorsser. Nieuwe Tonge. leden. D. Lodder Mz., Goedereede. J. v. d. Koogh,-Middelharnis, secretaris-penningm. De contributie, welke afgedragen moet worden aan het hoofdbestuur bedraagt f 1,per lid. Daar echter voor de afdeeling enkele uitgaven noodig zijn, be paalde men de contributie voor de afdeeling over 1905 op f0,50 per lid, zoodat het lidmaatschap der afdeeling „Overfiakkee en Goedereede bedraagt f 1,50. De voorzitter sloot daarna deze eerste algemeene vergadering, een ieder aanbevelend meerdere bekend heid aan deze nieuwe vereeniging te geven en op te wekken tot aansluiting. In korte trekken hebben wij getracht een en ander uiteen te zetten. Voorzeker blijft er voor de belang stellende lezers nog veel te vragen over. Welnu, wendt u tot een der ondergeteekenuen, of de hier boven genoemde bestuursleden en we zullen zooveel mogelijk inlichting verschaffen. Sluit ti aan en tracht door samenwerking het doel te bereiken, n.I. den landbouw een gezond afzetge-1 Geneeskundig: toezicht op de Scholen. Vervolg Dat sommige kinderen niet tegen 't schoolgaan kunnen, is een bekend feit. De meestal reeds vóór t schoolbezoek rninj of meer zwakke kinderen gaan dan spoedig achteruit in hun gezondheidtoestand: ze worden bleek, mager, zien er ziekelijk uit totdat de ouders genoodzaakt zijnjhet kind thuis te houden. Deze meer slepende ziektetoestanden bij het school kind baren geen verwondering, als men bedenkt dat het kinderlijk lichaam voor vele schadelijke in vloeden veel gevoeliger is dan dat van een volwassene. Geen oordeelkundige boer zal zijn jong vee in den zomertijd op stal groot laten worden, omdat hij weet, dat versche lucht en veel beweging buiten noodig zijn voor een flinke ontwikkeling van spieren en beenderen en 't verdere lichaam. Voor het kind zijn deze dingen [even onmisbaar. Het langdurige, ge dwongen stilzitten is voor een gezonde ontwikkeling nadeelig. Ook de zuiverheid der lucht laat|in de scholen zeer vaak te wenschen over. De oorzaken van 't slechte gehalte der lncht in de lokalen zijn: de ademhaling der kinderen en der onderwijzers, waardoor de voor het leven noodzakelijke be- standdeelen der lucht meer en meer verminderen en de voor de gezondheid nadeelige toenemen verder de uitwasemingsproducten der liuid, om van de onaangenaame lucht soms verspreid door „zeere" hoofden, ooren en neuzen e. d. maar niette spreken. In sommige slecht ingerichte scholen komt daarbij nog de uitwaseming der in 't lokaal opgehangen kleeren. Laat de luchtverversching veel te wenschen over, dan kan de lucht zoo bedorven worden, dat hoofdpijn, bleekheid, onvermogen om geregeld te denken, onwelzijn bij sommige kinderen er de directe gevolgen van zijn. Het dag in^dagjuit gebon den zijn gedurende een zeer groot gedeelte van den dag aan de schoolbanken^in zoo'n atmospheer heeft op den duur dan als gevolgen: bleekzucht en alge meene verzwakking. Voor zwakke en zenuwachtige kinderen kan de school ook nog andere nadeelen op leveren. ^Op dien leeftijd komt deaanleg voor zenuwlijden reeds duidelijk [te (Voorschijn en de herkenning daarvan is van het allergrootste belang omdat een verstandige opvoeding dien [aanleg kan neutraliseeren, terwijl een verkeerde het zenuwlijden tot ontwikkeling zal [brengen, Die zenuwachtige aard maakt zich evenals bij volwassenen o. a. kenbaar door allerlei angsten. Ze zijn 's morgens zeer vroeg reeds in de weer uit angst, dat ze te laat op school zullen komen; op school zijn ze angstig, dat ze iets ver keerd zullen doen, [dat ze hun lessen niet zullen kennen; dat ze zullen blijven zitten enz. Ze gunnen zich tusschen de schooltijden niet eens den tijd om behoorlijk te eten. De school spant hun zenuwstel sel op het uiterste. Kost het leeren hun meer dan gewone moeite,Edan wordt de zaak nog erger, 't Zou voor zulke kinderen veel beter zijn, dat er geringere eischen aan hun hersenen gesteld werden, dat ze wat langer in hun klasse bleven zitten. Ongelukkig verzet en verkeerde ydelheid der ouders zich mees tal zoo sterk mogelijk daartegen. Door afzonderlijke lessen worden de hersenen opgezweept, om gelijken tred te houden met anderen; maar het gevolg daar van is maar al te dikwijls, dat de aanleg tot zenuw lijden 'jtot volle ontwikkeling komt of dat de her senen zoo veel overspannen worden, dat ze er niet meer geheel van boven opkomen. Onder de zenuw achtige scholieren komen zoowel zeer begaafden als verstandelijk zeer misdeelde kinderen voor. Voor beide soorten is geneeskundig toezicht noodig, wil het schoolbezoek voor hen niet nadeelig worden. Voor dergelijke kinderen is het gewenscht, ze niet zoo vroeg op school te doen. Zijn het kinderen van zeer gegoeden, dan is liet gewenscht zeer laat met schoolgaan te laten beginnen of hen er in 't geheel niet op te brengen en hen door enkele afzonderlijke lesuren thuis in staat te stellen den gang van 't onderwijs op school bij te houden. Zonder den prik kel der concurrentie met mede scholieren, terwijl ze verder den geheelen dag met spelen binnen of buiten, met wandelen, rijden, zwemmen, schaatsen rijden enz. moeten bezig gehouden worden Verder is het gewenscht, dat het onderwijs op school er op ingericht is, dat ook zeer middelmatig aangelegde leerlingen het zonder groote inspanning kunnen volgen. Het moet er op ingericht zijn, om naast de onmisbare elementaire kundigheden hen te leeren het verstand, dat hun ten deel gevallen is, verder zoo goed mogelijk te gebruiken zonder hen te over laden met bloote feitenkennis, die ze later toch weer vergeten. Verder zijn veelvuldige pauzen noodzake lijk, die ook gelegenheid bieden het lokaal een enkele keer te verlaten en te ventileeren. De onderwijzer trachte er verder naar, dat het leeren der kinderen vooral in de laagste klasse zooveel mogelijk spelen derwijze geschiede. Het onderwijs aan de kleinste kinderen te doen geven door een onderwijzeres lijkt alleszins natuurlijk, nu ze pas van onder moeders vleugelen komen. Verder heersche er in de school een opgewekte, vroolijke stemming. Daaraan hebben de kinderen behoefte, nog meer dan volwassenen. Een verstandige, opgewekte, liefdevolle omgeving werkt op de geestelijke gezondheid van het kind hoogst weldadig. Daarom vind ik het in den onder wijzer, naast zijne bekwaamheid, van groot belang, of hij zijn werk met liefde en vroolijke opg<wekt- heid verricht. Dit zou voor mij van meer beteeke- nis zijn dan zijn godsdienstige of staatkundige over tuiging, wanneer deze slecht? volkomen eerlijk is. Een sombere, dweepzieke natuur is m. i. geen goede leider voor kinderen. Ongelukkig is vroolijkheid nu juist geen in 't oog loopende eigenschap van ons volkskarakter en komt bij de onderwijzers vrij veel vuldig zenuwzwakte voor, die allerminst een bron van voortdurende opgewektheid is. Het onderwijzen van een geheele klasse uren ach tereen waarbij zoowel op 't geheel als op iederen leer ling in 't bijzonder gelet moet worden stelt hooge eischen aan de hersenen. Komen daarbij nog ongun stige toestanden der lokalen, dan is het geen won der, dat bij een deel van 't onderwijzer personeel het zenuwstelsel meer of minder sterk wordt over spannen. Daarom is het noodzakelijk, dat de onderwijzer niet karig beloond wordt voor zijn werk; opdat hij het ook in dit opzicht met opgewektheid kunne doen, dat er behoorlijke vacanties gegeven worden, om niet al alleen de hersenen van boven besproken kin deren op hun verhaal te laten komen, maar ook de onderwijzers; en dat deze zelf zorgen in 't belang der kinderen hun zenuwstelsel zoo gezond mogelijk te houden, waarvan zij zelf bovendien te vruchten oog sten. De overige zoo even genoemde slepende ziekten der kinderen kunnen 't best voorkomen door de scholen in te richten volgens de eischen der gezond heidsleer. Bij den aanbouw van scholen dient ge neeskundige advies ingewonnen te worden, want is de bouw verkeerd, dan oefenen de scholen een heel lange reeks van jaren een nadeeligen invloed op de schoolbevolking uit, die dan meestal niet of slechts met groote kosten zijn weg te nemen. De dingen, waarop men daarbij vooral te letten heeft, zijn voor namelijk de volgende. De school moet zoo mogelyk gezet worden op een rustige, gezonde plaats, verwij derd van rumoer terwijl de lucht in zuiveren toe stand en het zonlicht ruimschoots moet kunnen toetreden. De bodem moet zuiver.zijn en droog. Is dit laatste niet 't geval, dan kan men door ophoo gen van 't terrein en drainage dat verhelpen, terwijl ook ten opzichte der bouwmaterialiën tegen voch tigheid maatregelen genomen kunnen worden. Het gebouw moet zoo geplaatst worden, dat de koude, guur en natte winden niet gericht zijn tegen de lange- zijden met de ramen. Dit zon die lokalen te koud maken en meestal ongeschikt voor ventilatie. Aan den anderen kant zijn directe zonnestralen zeer ge wenscht in allerlei opzicht. Ten eerste heeft men dan de meeste kans, dat de school ook des winters nog goed verlicht is. Verder werkt het direct invallende zonnelicht ver warmend en vervroolijkend en oefent ook een ver nietigenden of althans verzwakkenden invloed uit op allerlei smetstoften. Vooral in ons weinig zonrijk land mogen we deze weldoenster allerminst den rug toekeeren. Wordt ze ons al te machtig, dan kunnen we haar invloed door gordijnen meestal genoegzaam temperen. Hier te lande moet het front daarom ge richt zijn naar het Zuiden of nog beter naar het Zuid-Oosten. Wat de groote der lokalen betreft, moet men rekenen met een behoorlijke ruimte voor ieder kind; met een goede verlichting overal en met de mogelijkheid voor den onderwijzer om de klas goed te kunnen overzien en aanspreken. Als grootste af metingen geeft Burgerstein op: lengte 9 M, breedte 6 M, hoogte 4,5 M. In zoo'n lokaal mogen hoogstens 50 leerlingen geplaatst worden. Dan heeft ieder bijna 5 M'4 lucht tot zijn beschikking en ongeveer een Ms oppervlakte. De wanden moeten glad zijn, zoodat stol' en onreinigheden gemakkelijk verwijderd kunnen worden en niet zoo gemakkelijk er aan blijven han gen. De kleur zij matgrijs. De vloeren moeten geen spleten of kieren vertoonen en gemakkelijk te rei nigen zijn. De uitgangen moeten ruim zijn en moeten uitkomen op een portaal, waar de kleeren gehangen worden. Er moet gelegenheid zijn om al te vuile handen der kinderen eerst te laten wassclien, voor ze schoolboeken in hun handen krijgen. Verder moeten de kinderen in de gelegenheid zijn zuiver drinkwater te krijgen, dat ook dienst moet doen om de j vloer te kunnen besprenkelen tegen het stof of de groote zonnehitte. De privaten moeten zoo gebouwd en geplaatst zijn, dat ze de lucht in 't lokaal niet knnnen beder ven dat ze gemakkelijk te ventileeren, te reinigen en te contröleeren zijn. Er moet bij de scnool een deels overdekte speel plaats zijn. De verwarmingstoestellen moeten voldoen aan den eisch, dat zij het lokaal gelukmatig verwarmen en de vereischte temperatuur langen tijd kunnen, hand haven, zonder rook of andere verbrandingsprodukten in't lokaal te brengen. Ze moeten gemakkelijk te behandelen zijn en 's winters de verversching der lucht grootendeels kunnen tot stand brengen. Vooral in dit opzicht is het stelsel Levoir. Van Bemmelen aanbevelingswaardig maar het moet daarvoor oor deelkundig gebruikt worden door den klasse onder wijzer. Aan de mogelijkheid eener goede luchtverver sching moet veel aandacht geschonken worden De ramen moeten aan de bovenzijde geopend kun nen worden. Kan daarvan bij regen of te groote koude geen gebruik gemaakt worden, dan moeten's zomers de openstaande schoorsteenen, voor de luchtverver sching gebruikt worden. Helpt dit niet voldoende, dan moeten ventilatoren aangebracht worden. Des winters moet de verwarmingstoestellen hitrvoor kun nen zorgen. De schoolmeubelen kunnen het best besproken worden bij het bespreken van, 't ontstaan der rugge graats verkromming en der bijziendheid, waarover een volgende keer. Mijnheer de Redacteur De verkiezingen staan in het district Brielle reeds voor de deur. In dat kiesdistrict liggen over het Spui, de drie gemeenten Goudswaard, Piershil en N. Beierland, welke in den regel stiefmoederlijk worden bedeeld; ik wil zeggen „van liberale zijde wel iets meer gedaan kan worden, om de kiezers voor te lichten." Mocht dit nu eens waar zijn, zou den velen U danken. Hoogachtend Uw dw. dienaar G. H. MIDDELHARNIS. GeborenWillem, z. v. Johannis de Ruiter en Antonia Westendorp. Johanna, d. v. Abraham den Boer en Adriaantje Breeman. OndertrouwdMarimis van Brussel 23 j. en Anna van der Weide 22 jaar. OOLTGENSPLAAT, 21—27 Dec. Geboren: Jan, z. v. Joflannia Sorber en Lena Hob bel. Willem Leendert, z. v. Arij Leendert Hobbel en Lientje Ras. NIEUWE TONGE. GeborenJohannis Gerardus Knops, z. v. Pieter Dirk Knops en Lijntje van Prooijen. Dirksland, vm, en nm. Ds. Lammers. Melissant, vm. Ds. Hoedemaker. Herkingen, vm. en nm. Ds. de Stoppelaar. ■Stellendam, vm. en nm. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Boss. Nieuwe Tonge, vm. en nam. Ds. Wentink. Oude Tonge, vm. en nam. Ds. van Dol der. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Den Bommel, vm. en nam. Ds. Emmen. Stad a. 't Haringvl. vm. en nm. Ds. Polhuijs. Middelharnis, Zondagschool, Donderdag 29 December 's avonds 6,30 uur dejheer I. van den Boogert, Gods dienstonderwijzer te Middelharnis. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en av. Ds. Steketee. Stellendam, vm. en av. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en av. den heer Basoski. Ooltgensplaat, vm. en av. De. Dekker. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Róssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Melissant (Kralingen) vm. nm. enav. Ds. Mackenze Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw geëerd blad. Weer staan wij aan den vooravond van een nieuw jaar, en nog altijd is het vraagstuk van het „mod- derslootje" langs den Molendijk (bij de II. Dale) nog niet opgelost door onze conservatieve gemeenteraad, 't Is maar talmen, en nog eens talmen. En dan hoort men weer dat het plan bestaat om dat slootje te dempen, nu een heel goed plan, dat beter aanbeveling verdiend als hun tweede plan, namelijk, om door het slob van den Heer A. Abres, buizen te leggen, voor een watering tusschen de sloten der voorstraat en achterweg, wat ongeveer een afstand van 60 M. zal bedragen, daar iedere buis van 1 M. lengte, die voor dat doel geschikt zijn f 10 kost, zou dat worden 60 X f 10 f 600, laat iedere buis nu nog van 't leggen kosten 0,50 of over 't geheel f 30, wordt dat f 630, nu nog een onvoorziene uitgave van f70 wordt dat juist f 700, dat is waarachtig niet om mee te spotten, vooral niet als men weet dat er nog een anderen weg open ligt. En wel door het slootje langs het land van de Wed. Nagtegaal en verder langs den tuin van dhr. J. Sieling uit te diepen, en een weinig te verbreeden, waar dan op zijn hoogst een f 100 aan verdiend zou moeten worden, en daar komt bij dat aan zijn ligging, die weg beter aan zijn doel zou beantwoorden dan, de buizen, en wat de gemeente f600 zouj besparen, wat waarlijk geen kleinigheid is. Van dat geld zou men van den winter dan de hulp behoevenden een beetje beter.kurmen verzorgen als dat het tot nu toe het geval was, of de Molendijk bestraten, of een gedeelte daarvan, of onder langs dien dijk de straat vernieuwen, wat hoog noodig is, en ten slotte de belasting verlichten inplaats van bezwaren, want ieder belastingbetaler zal met leede oogen aanzien dat het geld maar over den balk wordt geworpen. Of zou soms een vriendje een bal ven voet grond moe ten missen bij het bruikbaar maken van die water weg, dan kan natuurlijk de gemeente beter f 600 meer uitgeven, 'tls echter te hopen dat de Heer A. Abres niet toestaat dat door zijn grond buizen worden gelegd. U M. d. R. dankzeggende, teeken ik „FLAP". Predikbeurten op Zondag 1 Jan.1905. NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Bruining. 31 Dec. Oudej. avonds 6 uur Ds Bruining. Sommelsdijk, vm. en 's av. Ds. Westrik. Een drama! In een hotel te Amsterdam arriveerden Donderdagmiddag een jonge man en vrouw, tusschen de 20 en 30 jaren oud, beiden tot den beschaafden stand behoorende, en lie ten zich in het vreemdelingenboek inschrij ven als het echtpaar K. Vrijdagmorgen verscheen alleen de jonge man aan de ontbijttafel, onderhield zich met de andere logeergasten en ging daarna uit om eenige boodschappen te doen. Na zijn terugkomst begaf hij zich onmid dellijk weer naar de logeerkamer, waarde jonge vrouw was achtergelaten. Den gehee len dag zag of hoorde het hotelpersoneel niets meer van hen, en toen zij om 5 uur nog niet beneden kwamen, ging men aan de deur kloppen van hun kamer. Daar er geen antwoord kwam, liet de ho telhouder de kamerdeur door een smid ope nen. Thans vertoonde zich een vreeselijk to neel Op den vloer, bij de waschtafel, lagen de man en vrouw geheel gekleed uitgestrekt; beiden hadden den linkerpols doorgesneden met een scheermes, dat tusschen hen inlag en tevens stond naast hen op den vloer een glas. Op de tafel stond een fleschje waarin vergift was geweest, dat zij blijkbaar in het glas hadden uitgestort, en daarna hadden ingenomen. Voorts lagen op de vloer twee brieven. Onmiddelijk werd de politie gewaar schuwd en ook de justitie kwam weldra ter plaatse, die de brieven opende. Toen bleek, dat de brieven waren gericht aan de weder- zijdsche familiën, waarvan de ongelukki- gen, waarbij een inmiddels geroepen genees heer den dood constateerde, afscheid had den genomen. Vrijdagnacht tusschen twee en drie uur werden de lijken naar het politiebureau in de Warmoesstraat en van daar' naar de wederzijdsche familiën vervoerd. De jonge man was afkomstig uit Rotter dam de vrouw behoorde in de Zaanstreek thuis. Door de politie van Reeuwijk werd, op last van den officier van justitie teRotter dam, te Gouda in hechtenis genomen zeke re v. R., verdacht op iemand, die langs de spoorlijn liep, te hebben geschoten, welk schot evenwel alleen door de pet van dien persoon is gegaan. De verdachte werd gevankelijk naar het huis van bewaring te Rotterdam overge bracht, na vooraf door den burgemeester van Reeuwijk te zyn verhoord. Een 2-jarig kindje van N. te Etten heeft een kan gloeiend heete koffie over het lichaam gekregen en is aan de bekomen brandwonden bezweken. Het gas goedkooper! Te Tilburg is de prijs van het gas gedu rende de zes zomermaanden met 1 cent per kub. M. verlaagd. Maandagmorgen ongeveer 5 uur is de her berg jmet woonhuis, bewoond door C. Molen dijk, op de grens van Klaaswaal en Nu- mansdorp. geheel afgebrand. Bijna niets kon gered worden. Spel en drank! Een vergunninghoudster te Millingen wier veroordeeiing zooais gemeld werd door den ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht te Nijmegen was geëischt, omdat in hare localiteit om geid werd gekaart (z. g. riquiteeren), is door den kantonrechter van rechtsvervolging ontslagen. Op Zaterdag 31 December 1904. des namiddags ten 2 ure, onder Dirksland, aan den Philipshoofjesweg, nabij de hofstede van den heer M. E. van Eek, van BOO- MEN(113 Canada's en 5 Iepen) en SCHAAR HOUT, op dag van betaling. Notaris VAN DER SLUIJS. Dinsdag 10 Januari 1905 's. 6 uur Veiling vanEen HUIS SCHUUR en ERF a/d Voorstraat en uitkomende a/d Westach terweg te Oude Tonge by Wed. G Kanters Zn. aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Dinsdag 17 Januari 1905 's. 6 uur Afslag van Een HUIS SCHUUR en ERF a/d Voorstraat en uitkomende|a/d Westach- weg te Oude Tonge, bii A. F. Waare Zn. aldaar. Notaris VAN ISPELEN.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1904 | | pagina 7