Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. TWEEDE BLAD 5de Jaargang. Woensdag '28 December 1904. No. 5. Flakkeesche Boef en Handelsdrukkerij Officieele Mededeelingen bekendmaking. Plaatselijk Nieuws Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. TTltg'a.-ve cler te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Met het oog op de Nieuwjaarswen- schen die zoovelen jaarlijks in ons blad plaatsen zal op Oudejaarsdagdus Zater dag 31 December, een extra-nummer van Vooruitverschijnen. Wij stellen als andere jaren voor ieder de gelegenheid open in dat nummer zijn heilgroet aan familie, vrienden en clientèle aan te bie den tegen slechts 25 cent, advertentiën van 1 tot 5 regels. Elke regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen tot Zaterdagmor gen 12 uur aan ons bureau Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij gezonden worden. De Uitgever. Door achteloosheid van onzen corrector staat in 't eerste blad ter plaatse waar wij prof. Treub citeeren belang hervormingen in stede van belasting hervormingen. De welwillende lezer zal deze fout ons wel ten goede houden. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS, der ge meente MIDDELHARNIS brengen ter openbare kennis, dat op heden bij hen is ingekomen een verzoek van Jacobus Fabrij van beroep winkelier, wonende te Middelharnis, om verlof voor den verkoop van al cohol houdenden drank anderen dan sterken drank, in de zuidelijkste localiteit van het perceel plaatse lijk gemerkt D 172 en gelegen aan den Oostdijk al daar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en "Wethouders inbrengen. Middelharnis den 22 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris De Burgemeester NIJGH E. de G. v. d. KOOGH. L. B. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van MIDDELHARNIS brengt ter kennis, dat de Raad dezer gemeente op 29 Decem ber 1904, '8 namiddags 2V2 ure, openbaar zal verga deren. Middelharnis, 27. December 1904. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een Bewijs van voorgeoefendheid. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelharnis brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die zich hebben aangemeld tot deelneming aar. het in Januari a.s. te houden onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voor geoefendheidvoor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op Donderdag, den 12 Januari 1905, des voormiddags [te 9,30 uren, in de Bewaarschool alhier. Middelharnis, den 22 December 1904. De Burgemeester voornoemd, E. de G. v. d. KOOGH. L.-B. MIDDELHARNIS. Het aantal te leveren manschappen voor de Nat. Mil. lichting 1905 bedraagt voor deze gemeente 12. Zoodat op dit oogenblik No. 16 het laatste dienstplich tige nummer is. Op den 12 Januari 1905, zal in de bewaarschool alhier, het examen worden afgenomen van hen die zich daarvoor heb ben opgegeven, aangaande ligchamelyke geoefendheid, of Militaire bekwaamheid. De gedeputeerde staten der Provincie Zuid-Holland maken bekend, dat de jaarlijk- sche stierenkeuring voor de gemeenten uit dit eiland zal worden gehouden te Mid delharnis op Vrijdag den 7 April 1905. De beurtschipper G. Zoon alhier zal in 't voorjaar 1905 ook met een Petroleum motorboot gaan varen. Tegen C. V. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens dronkenschap. Tegen J. D. uit deze gemeente is pro ces verbaal opgemaakt wegens dronken schap. Tegen A. V. uit S. is proces verbaal opgemaakt wegens beleediging. Maandagavond is door baldadigen een ruit in geslagen van het Israël, schoollocaal aan het Zandpad alhier. Naar men verneemt is men den dader op het spoor. Dinsdagmiddag werd de 7-jarige var. Zanten alhier, terwijl hij spelende op de Voorstraat was, zoodanig door een fietsrij der om ver gereden dat men in den beginne vreesde, dat zijn been, zou zijn gebroken, wat echter het geval niet was. De fietsrijden Verwey uit S. scheen geen schuld te hebben aan het ongeluk. Ten teeken dat de kap verbinding op de iD aanbouw zijnde kerk alhier werd ge plaatst, wapperde heden daarop de driekleur. De volgende vischsloepen zijn gedurende de laatste week te IJmuiden binnengekomen met een besomming van schip schipper besom. Theodora Emmerentia J.v.d.Hoek f 1715 Anna L. Koster 1090 Paul kruger H. Langbroek 1000 Hendrika Adriana H. Jordaan 650 Verslag der vergadering van het Hoofd bestuur of 't „Centraal Bestuur van Flak keesche Landbouw-vereenigingen," gehou den in 't Hotel Meijer te Middelharnis, op Woensdag 21 December 1904. Nadat de Voorz. de vergadering heeft geopend, de Notulen der vorige bestuurs vergadering zijn vastgesteld, en de inge komen stukken behandeld, w. o. van Goeree dat zjj deze vergadering niet kan bijwonen, komt in behandeling punt 1 der Agenda: „Hengstenkeuringen". Na uitvoerige dis cussie verklaart de vergadering zich unaniem onder zekere voorwaarden vóór verplichte hengstenkeuringen; terwijl 't wenschelijk wordt geacht, dat een hengst gekeurd moet zijn, eer hij vergunning tot dekking krijgt; er wordt gewezen op de groote veredeling, die 't rundvee ondergaan heeftin de laatste 30 a 40 jaren, waaraan de vraag wordt verbonden of 't bij de paardenfokkerij niet even gewenscht zou zyn, alle hengsten be voegd te verklaren tot dekking, mits gekeurd, en nadat zal zijn gepubliceerd door uitslag dier keuring met't aantal behaalde punten. Dit werd een waarborg geacht tegen 't gevaar, dat men gepremieerde hengsten niet by voorkeur zou gebruiken, wanneer men de gebreken of tekortkomingen wist der niet gepremieerde dieren. Nadat nog is ge wezen op 't feit dat deze wet pas is inge voerd in 1901, en de Regeering ze dus den kelijk niet zal wijzigen vóór en aleer ze de resultaten er van kan nagaan, wordt met 9 tegen 2 stemmen besloten zich tot de Regeering te wenden met 't verzoek de wet op de paardenfokkerij, zoodanig te wijzigen dat niet goedgekeurde hengsten bevoegd zijn tot dekking, mits gekeurd. Vervolgens komt aan de orde de samen stelling der keuringscommissiën. Nadat de wet op de paardenfokkerij is gelezen, bleek 'tdat de wetgever ook iets had gevoeld van 't bezwaar dat in dit eiland schier alge meen is, n.l. dat leden der commissiën niet mogen keuren in gevallen waarbij zij zelf rechtstreeks of zijdelings betrokken zijn of kunnen zijn. Alleen was men algemeen van gevoelen dat de wetgever niet verge noeg was gegaan, doch voortbouwend op 'tdoor hem in de wet gelegde beginsel werd 't denkbeeld aan de hand gedaan, dooi de commissie in Zeeland te doen keuren in Groningen b.v; of Friesland en de daar benoemde commissie te laten keuren in 't Zuiden van ons land. Hiertegen werd aangevoerd dat elke Provincie slechts 2 leden mag aanwijzen om zitting te nemen in zulk een commissie, dat dit meestal boeren zijn uit dat gewest en dat deze hoe bekwaam ook overig enz. geen kennis genoeg zullen hebben van de ras eigenschappen der streek waar gekeurd moet worden, om hiervan heil te mogen verwachten, zoodat b.v. een Groninger boer niet in staat zal zijn 't zware Zeeuwsche paard naar waarde te beoor- deelen, evenmin als een Limburger't Gro- ningsche ras zou kunnen keuren. Wel werd dit bezwaar vermeden wanneer bepaald werd dat de Provinciale leden dier commissie niet mogen keuren in hun eigen provincie, dus wel in een naburige. Met algemeene stemmen wordt besloten zich te wenden tot de Pröv. Staten met 't verzoek in dezen geest wetswijziging te willen bevorderen. Nog kwam ter sprake de prijs welke door de houders van hengsten werd bepaald by eerste toelating't bleek evenwel dat de wet te dezer zake geen bepalingen bevat, wel dat als maximum bij dekking is vastgesteld f 15, Daarna komt in behandeling 't „Bieten contract." Na uitvoerige besprekingen wordt met alg. stemmen besloten zich te wenden tot den fabrikantenbond, met een kennis geving dat de „Flakk. boerenbond" in zyn vergadering van heden besloten had geen bieten te zullen verkoopen beneden een grondprijs van f12 per 1000 Ko. en op deze voorwaarde dat de verdubbeling der tarra aanvangen zal bij 20 ofdoor den ver- kooper zal worden betaald dubbele seheeps- vracht boven de 15 o/o tarra terwijl dit besluit zal worden toegezonden a/d bladen ter opname, en de niet by 't verbond toe getreden boeren moeten worden opgewekt om één lijn te trekken met deze organisatie. Vervolgens werden behandeld enkele huis houdelijke aangelegenheden waarvan publi catie geen doel of nut zou hebben, waarna de vergadering door den Voorzitter werd Het Dagelijksch bestuur voornoemd, J. D. MIJS, Voorzitter. A. W. KEIJZER, Secretaris. SOMMELSDIJK. Door den heer Jochems van 's Gra venhage, veigezeld van een vijftal heeren jagers, zyn alhier verleden week Vrijdag en Zaterdag geschoten 119 hazen, 2 faisan- ten en eenige patrijzen. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente maken bekend, dat eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Vrijdag den 30en December a.s. des voor middags ten 11,30 ure. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente brengen ter kennis, dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften van D. van den Broek, Jb. Nelis, G. Breur Cz., C. Kie vit; B. van der Veer en J. Verwey om ver lof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank. De lotelingen L. Buth en K. Schilperoord zijn bij de gehouden Militiekenring te Dirks- land voor den dienst ongeschikt verklaard. Door den Rijksveldwachter Elenbaas van Dirksland en den onbezoldigd en rijks veldwachter C. van Rossum alhier, is proces verbaal opgemaakt tegen J. S.L. T.L, H. eu H. K. allen alhier wegensjachtöver- treding. Het onderzoek tot het verkrijgen van een bewijs voor Militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid zal voor deze gemeente op Donderdag den 12 Januari 1905 des voormiddags 9i/2 ure, in de bewaarschool te Middelharnis plaats hebben. Bij publicatie wordt ter kennis gebracht, dat de jacht op klein wild, uitgezonderd die van houtsnippen, wordt gesloten op Zaterdag 31 December as. met zonsondergang. Door den rijks veldwachter Koppenhol is procesverbaal opgemaakt tegen H. v. d. M. alhier, wegens overtreding der jacht en wapenwet. Concert te Sommelsdijk. Wy vestigen dringend de aandacht on zer lezers op het jaarlyksche concert. Dat de heer en mej. Vletter zich voorstellen op Vrijdag aanstaande te geven. Eigenlijk is't onnoodig dit te doen. Deze concerten staan bij ons publiek reeds lang in zoon goeden naam, dat zy zichzelf aanbevelen. Evenals andere jaren heeft de heer V. zich de me dewerking weten te verzekeren van een uitstekend zanger. Ditmaal zal de heer A. v. d. Stap con- sertzanger bariton) uit Delft zyn medewer king verleenen. De heer v. d. Stap staat bekend als één der beste zangers, die ons land op heden bezit, zyn medewerking mogen we dus hoogwaardeeren. 't Program ma vermeldt o. m. Van een Koningsvrouwe door A. Spoel, 't Geuzenvendel op den Thuis- marsch van Duyse enz. De heer en mej. Vletter zullen onder meer ten gehoore brengen het magnifieke concert in g-moll van JI. Bruch, voor viool en piano. Van Cliopin staat de movie Bal lade (as-dur) op 't programma. Kortom, het concert belooft een avond van hoog kunstgenot. Wy hopen daarom, dat een volle zaal er van getuigen moge, hoezeer ons publiek deze concerten op prijs stelt. Het concert begint om 7i/2 uur, Entrée f 1,—. MELISSANT- De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1905 is door de H.H. Ged. Staten goedgekeurd, Als oogstgift collecteerde men in de Ned. Herv. Kerk alhier een bankbiljet van f 10. Op de zitting der Militieraad zijn de lotelingen der lichting 1905, M. Oorbeek en J. Molenaar wegens broederdienst, en P. Grootenboer wegens lichaamsgebrek van den dienst vrijgesteld. Het aantal der te leveren manschappen voor de lichting 1905, is voor deze gemeente bepaald, op 8 waarvan 6.voor volledige en 2 voor korte oefeningen. Voor de tweede maal worden de man nelijke jongelieden dezer gemeente, geboren in het jaar 1886, verzocht zich tusschen 1 en 31 Jan. a.s. te laten inschrijven voor de Nat. Militie. Aan belanghebbende is bij publikatie bekend gemaakt, dat de jacht op klein wild zal gesloten worden op Zaterdag 31 Decem ber, met zonsondergang. Donderdagavond viel door de gladheid van den weg het paard van dhr. J. Struik. Met eenige schade aan een naastbijzijnde heining, en eenige moeite om het weder op de been te brengen liep het ongeval nog al gelukkig af. De heer C. v. d. Vliet had dezer dagen het ongeluk een bankbiljet van f 10 te ver liezen, de vinder wordt verzocht het aan den eigenaar terug te bezorgen. Deze week werden de Catechisanten door ds. Hoedemaker onthaald op, melk en speculaas, terwyl de beste leerlingen .een bijbel ten geschenke kregen. Donderdag gaf het muziekgezelschap „de Hoop" van Stellendam, aldaar een uit-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1904 | | pagina 10