Mooi Nederland Y oorschotbank Varkensteelt. Vrijdag; 33 Dec. 1904 1000-tal meerendeels fraaie voorwerpen. Tandarts C. Mensink Beervarken. Springbeen Voor de Vrouwen. 1905 Maison de la Bije, te 1 uur zal in hotel SPÉE plaats hebben ten overstaan van Notaris STEHOUWER de verkoop om contant geld van een overgebleven uit de Ziekenhuisverloting. Ieder zoeke zijn eigen voordeel! Voor ieder is er keus. ZEGT HET VOORT! Marktberichten. Vlaardiagsche Stoomboot-Maatschappij. Verkoopingen. Advert entiën. Lieven Braber, Ingekomen Giften. Eerste Rotterdamsche ONDERLING BELANG Den Haag, Sweeliukplein 14. beeren der Varkens E. DE LIST te Oude Tonge. een arbeider, 3-2 Mevrouw ROOSEBOOM, Prijs MIDDELHARNIS. Roodvonk is een kwaadaardige ziekte. Dit blijkt eens deels reeds uit het feit, dat gemiddeld een achtste der aangetasten er aan overlijden, terwijl gevaarlijke bijkomende ziekten niet zelden tijdens de ziekte of eenigen tijd erna optreden. Gelukkig is de vatbaar- heidom roodvonk te krijgen lang niet zoo algemeen als ten opzichte der mazelen. Daarom zijn hier stren gere maatregelen noodzakelijk. Ook voor deze ziekte 13 het verband tusschen 't optreden eener epedemie en het schoolbezoek aangetoond. Kort na het sluiten der school daalde het aantal ziektegevallen duidelijk om na 't heropenen weer sterk te stijgen. De zieke kinderen moeten natuurlijk uit de school geweerd worden en verder zoo veel mogelijk buiten aanraking met andere kinderen gehouden worden. Verder weer geregeld toezicht op de schoolkinderen door een ge neeskundige, om alle kinderen, die doen vermoeden, dat ze in 't begin der ziekte verkeeren, eveneens naar huis te sturen. De ziekte begint meest met koorts, pijn in de keel en braken. Alle kinderen, die in zoo'n tijd klagen overpijn in de keel of die na een keel aandoening blijken te lyden, mogen niet in de school komen. De ziekte) is vooral besmettelijk na de eigen lijke ziekte tijdens de vervelling der huid, die na de genezing optreedt. Vooral deze huidschilfers zijn ge vaarlijk Daarom mogen de genezen patientjes niet op de school komen vóór deze vervelling geheel af- ^eloopen is. Ze behooren ook een flinke reiniging van de geheele huid te ondergaan en door den ge neeskundige onderzocht, om na te gaan, of ze geen o-evaar voor besmetting meer opleveren. De duur der besmettelijkheid wordt vanaf het be o-in der ziekte geschat op 6 weken. In 1892 kwam in Parijs zoo'n genezen roodvonk patientje te vroeg weer op school. Dit had een epi demie tengevolg, die 150 schoolkinderen aantastte, waarvan er 18 aan de ziekte overleden. Tenslotte de diphtherie, de keelziekte, zooals het publiek zegt, dat vaak maar al te treurige herinneringen er aan heeft. Deze spant in gevaarlijkheid de kroon. Voor eerst bedraagt de sterfte der aangetasten vak 15— 20 en stijgt soms tot de helft. Verder treden vaak nog talrijker en gevaarlijker bijkomende ziektetoe standen op dan bij roodvonk. De noodlottige invloed der school op het verbreiden van diphtherie-epi- •demiën is door herhaalde waarnemingen ontwijfel baar vastgesteld. Terwijl in de beschaafde landen in 't algemeen de sterfte aan besmettelijke ziekten daalt door de betere algemeene gezondheidstoestanden, klimt de sterfte aan dipütherie met het toenemend schoolbezoek. Wanneer tijdens een diplitherie-epi- demie de vacantie invalt, daalt geregeld het ziekte- cijfer, om met 't beginnen der school weer even ge regeld te stijgen. Hetzelfde is nog karakteristieker waargenomen in gevallen, waar de school wegens soo'n epidemie gesloten en na enkele weken weer geopend werd. In een Engelsch landdistrikt leden 16,6 o/o der schoolkinderen en 3,8 der niet school gaande aan diphtherie. De school werd gesloten en zooveel mogelijk ontsmet. Tijdens de sluiting deed zich geen enkel nieuw geval voor. Bij heropening der school werden van de schoolkinderen 4,8 °/0 aan getast van de thuisgeblevenen geen enkel. School weer gesloten, en weer [zoo goed mogelijk ontsmet. Tijdens de sluiting weer geen enkel nieuw geval. Na eenigen tijd de school heropend met het gevolg, dat 7,1 o/0 der schoolgaande en 2,5 der niet-school- gaande kinderen weer werden aangetast. De school ten derde male gesloten en zoo goed mogelijk ge reinigd. Ook tijdens deze sluiting geen verdere ver breiding der ziekte. Ten derden male de school weer geopend en de keel der kinderen eerst be keken. Nu werden toch nog 1 o(0 de schoolgaande kinderen aangetast, doch geen der thuisblijvenden." De verderfelijke invloed der school was hier zonne klaar. Bleef deze gesloten, dan hield de ziekte op; werden de kinderen er weer samengebracht, dan trad ze dadelijk weer op. Verder blijkt er uit, dat ont smetting der school het kwaad niet kon keeren. Hoe komt dat Wel omdat het vooral de genezen pa tientjes zijn, die de ziekte op hun medescholieren overbrengen, als ze weer spoedig op school komen. De smetstof der diphtherie is in tegenstelling met die van de 3 andere besproken ziekten nauwkeurig bekend, 't Is de diphtheriebacil ook wel naar den ■ontdekker genoemd de bacil van Loeffler. Welnu deze blijft soms weken en maanden na de genezing in de neus- en keelholte der patientjes voortleven. Zij hebben er geen last meer van, maar op school brengen ze door niezen, hoesten of de uitademing de smetstof in de neus of keel der nog gezonde kin deren, wat dan weer bij de daarvoor vatbare kinde ren de ziekte ten gevolge heeft. Men zon dus niet alleen de school moeten ontsmetten, maar vooral de keel der genezen kinderen. Daarom is het noodig dat de kinderen nog weken na de genezing uit de school gehouden worden en dat door het voorschrij ven van bepaalde gorgeldranken de geneesheer zoo veel mogelijk voor die ontsmetting zorge. Eigenlijk zou de keel eerst bacteriologisch moeten worden onderzocht op diphthexiebacillen voor vergunning gegeven werd, om de school weer te bezoeken. Maar daarvoor is de gezondheidsdienst op verre na nog niet volduende ingericht. De volgende maatregelen zouden daarom tegenover de diphtherie genomen moeten worden. De ziekte gevallen moeten evenals bij roodvonk worden aan gegeven en door êen uiterlijk kenteeken kenbaar gemaakt, opdat bet kind niet alleen in de school, maar ook aan 't ziekbed zooveel mogelijk buiten aanraking met andere kinderen gehouden kan worden. Alles waarmee de patientjes op school in aanraking gekomen zijn, dient ontsmet te worden, liefst het geheele lokaal, omdat de ziekte evenals roodvonk ook cloox levenlooze voorwerpen evenals door tus- schenpersonen kan worden overgebracht. De patient jes mogen na weken en eerst na een geneeskundig onderzoek weer op school toegelaten worden. Ge regeld toezicht op de andere schoolkinderen en alle verwijderd, die aan een keelaandoening lijden al is die nog zoo licht. Bij eenigszins grootere uitbreiding der ziekte worde de school gesloten voor ettelijke weken. Werden al deze maatregelen streng in acht genomen, dan kon men de redelijke hoop koesteren, dat het aantal ziekte- en sterfgevallen onder de schoolbevolking aan die ziekten belangrijk zou dalen. Geheel weg nemen zou men ze wel nooit kunnen, omdat het uren lang samenbrengen van vele kinderen altijd in strijd zal blijven met de beginselen, waar van die bestrijding uitgaat, en omdat de geregelde gang van het onderwijs eischt, uit zoo min mogelijk te onderbreken. Maar veel beter kan de toestand ongetwijfeld worden. Zooals deze nu is, moet men met den Engelschen geneesheer Stirley Murphy het eens zijn, die in zijn rapport over de diphtherie zegt, dat de scholen grooten invloed uitoefenen op de epidemie en die daaruit het voor de hand lig gende besluit trekt, „dat de voordeelen van het ver plicht lager onderwijs dikwijls worden behaald ten koste van groote gevaren voor de gezondheid. De overige besmettelijke ziekten, die de kinderen op school kunnen opdoen, zooals het besmettelijke hoofd zeer en dergelijke huid- en haarziekten, zijn wel niet dadelijk gevaarlijk voor het geheele lichaam, maar nog veel minder voordeeüg zooals een groot deel van het publiek, nog altijd meent. De noodlottige meening van vele moeders, dat met allerlei uitwen dige ziekten ziektestoffen uit het lichaam verwijderd worden en dat genezing dier ziekte dus noodwendig nadeelig is voor „het gestel", kan niet krachtig ge noeg bestreden worden. Een kind met besmettelijke hoofdzeer, „klieren op 't hoofd," zooals de moeders het liefst noemen, of niet loopende. ooren of met ontstoken oogen, wordt vaak eerst dan onder ge neeskundige behandeling ge-teld, als het hoofd van het kind er ontoonbaar door geworden is, of als het kind „zoo doof als een kwartel" is geworden of als het gezichtsvermogen ernstig begint te verminderen. Maar dan kan de geneeskundige er ook weinig meer aan doen, omdat door de langdurige voort- woekering dier ziekten de haarwortels geheel ver woest zijn door „de klieren" evenals het injjjendige van 't gehoor door de etteringsprocessen enafs door «en verzweering op het hoornvlies dit op die plaats in een ondoorschijnend lidteeken oF „schel" is ver anderd, dan kan geen enkel oogheelkundige, ook al was de mantel van wijlen Prof. Donders hem om de schouders gevallen, daar iets meer aan veranderen. Dat alles zijn dan afgedane zaken en men mag al blij zijn, als die geen verdere nadeelige gevolgen hebben. Maar behalve dat zijn al dergelijke aandoeningen bovendien wel degelijk schadelijk voor het lichaam. Iedere boer begrijpt heel goed dat zijn land er niet door verbetert, als hij al bet onkruid, dat er uit op schiet, maar welig Iaat groeien. Het gaat er beslist door achteruit, al wordt de klei er ook niet door in zandgrond veranderd. Een boe.r, die zyn land niet liet wieden, omdat hij meende, dat het er beter door werd als hij al dat vuil er uit lieten komen en rustig zijn gang liet gaan, zou öf voor een idioot óf voor een krankzinnige gehouden worden. Welnu de meening dier moeders omtrent de genoemde huid,- oor- en oogaandoeniugen is precies even onjuist en dwaas. Laten ze dan eindelyk er eens rueê breken. Er dient ook tegen deze ziekten met kracht te wor den opgetreden. De kinderen, die aan hoofdzeer en dergelyke bliiken te lijden bij de schoolinspectie moeten naar huis gezonden worden, en mogen niet terugkomen vóór er door een verband of andere hulpmiddelen door een geneeskundige er voor ge zorgd is, dat het besmettingsgevaar zooveel mogelijk is weggenomen. Zoolang de aandoening niet genezen is, moet het kind een afgezonderde plaats hebben en ook een afzonderlijk kapstof voor zijn hoofddeksel, die herhaaldelijk gereinigd dienen te worden. Ook met bet oog op ongedierte zou een schoolinspectie op geregelde tijden moeten gehouden worden met het recht, om kinderen, die in dat opzicht gevaar opleveren voor anderen weg te zenden ter reiniging. Dit zou een zeer heilzame prikkel zijn voor vele moeders, die daaromtrent maar weinig zorg be steden aan hunne kinderen. Nog onlangs hoorde ik, dat de zindelijkheid en reinheid der kinderen op sommige scholen zeer veel te wenschen overlaat. Schoolbaden zouden dan ook voor een groot deel der schoolbevolking geen overbodige weelde zijn. De groote kosten en de bekende Hollandscbe watervrees zullen die echter vooreerst wel verbannen naar het rijk der vrome wenschen. Over de verdere nadeelen van 't schoolbezoek en de middelen daartegen een volgenden keer. N. Tonge, 19. 12—04. ROTTERDAM, 20 December. Op de veemarkt waren aangevoerd: 67 paarden, veulen,1 ezels, 1045 magere en 674 vette runderen,'262 vette, 123 nnchtere en 110 graskalveren, 58 schapen of lammeren, 15 var kens, 151 biggen, bokken of geiten. Koeien en .ossen 26 tot 35 c., stieren 24 tot 29 c., kalveren 42 tot 52 c. p. 1/2 kilo. Melkkoeien f 110 a f 230 kalf koeien f 170 a f270 stieren f 70 a f 185 pinken f50 a 100, graskalveren f 24 a f 50, vaarzen f 55 a f 135 alles mager vee; biggen f 6,a f 21 paarden f 55 a f 135. Nuchtere kalveren, fok- f 14,a f 19,slacht f 6,50 a f 11,— De handel in runderen, vooral in eerste soort, was zeer goed; spoelingvee werd 2 c. per pond boven noteering. Prima vette kalveren werden tot hooge prijzen verkocht; mindere soorten waren slecht te plaatsen, daar voor export niet dan met verlies kon verhandeld worden. In fok-, melk- en mager vee was de omzet zeer matig. Graskalveren waren weinig aangevoerd. Paardenhandel iets beter dan gewoonlijk. Op de botermark werden aangevoerd 39/8 en 41/16 vn. en 286 stukken a t/2 kilo. Prijs le qual. f 58, 2e qual. f 54, 3e qual. f 50. Per 1/2 kilo 70 a 75 c. AMSTERDAM, 20 Dec. Aardappelen. De prijzen waren Friesche borgers f 1,75 a f 1,85, Franeker jammen f 2,a f 2,10 dito blauwe f 2,15 a f 2,25. Zeeuwsche Spuische jammen f 2,26 a f 3,dito bonte f 2,20 a f 2,30, dito blauwe f 2,25 a f 2,40 Geldersche blauwe f 2,10 ti f 2,20, "Westl. zand- f a f Pruisische Hamburgers f 3,50 f 3,75 per hectoliter. OUDE TONGE, 16December. 1904. Tarwe f 6,40 a f 7,20. Haver 6l/-i a 63/4 ct. kilo. Rogge f 5,a f 5,10. Gerst 7 a 7J/o ct. kilo. Ajuin f 4,50 a f per 60 K.G. Aardappelen f 1,50 a f 1,60. Boter 65 ct. p. 5 ons. Eieren 7 ct. per stuk. HELLEVOETSLUIS per Schr.stoombooten BRIELLE per Schroefstoomboot Vlaai-dingen IV en V. Viaardingen VI. Dagelijksclie dienst. GREENWICHTIJD) Van VLAARDINGEN. Na aankomst der treinen ra, 5.10 uur. 8.58 nm. 12.21 3.39 6.51 8.53 Van BRIELLE. In aansluiting op de treinen van: |(j.2q) uur 7.35 uur 8.59 12-51 4.24 8.05 7.40 11.40 wm |6.40| Van HELLEVOETSLUIS In aansluiting op do treinen van: 5.50 uur vm. 7.35 uur 7.15 8.59 12.15 nm. 1.54 2.40 4.24 6.20 8.05 8.40 11.26 Van VLAARDINGEN. Na aankomst der treinen vu.I-5.HI) uur.* 8.58 nm. 1.32 U39| 6.51 Op Vrydag 23 December 1904, des na middags éèn uur, in het Hotel SPEE te Sommelsdu'k. om 'contant geldLUXE en HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, afkom stig van de verloting voor het Ziekenhuis voor Goedereede en Overflakkee. Notaris STEHOUWER. Op Dinsdag 27 en Woensdag 28 De cember, telkens morgens 9 ure Onderscheidene perceelen HAKHOUT, BOOMEN, DOOD HOUT en AFBRAAK on der Goedereede en Ouddorp, aanvangende den lsten dag op de begraafplaats te Goe dereede en den 24en dag op Broekmansstee onder Ouddorp.Notaris VAN SCHOUWEN. Op Zaterdag 31 December 1904. de« namiddags ten 2 ure, onder Dirksland, aan den Philipshoofjesweg, nabij de hotstede van den heer M. E. van Eek, van BOO MEN (113 Canada's en 5 Iepen) en SCHAAR HOUT, op dag van betaling. Notaris VAN DER SLUIJS. ^HHHSHsasasesHSHsessHHsasas^. Den 24sten December hopen onze [jj geliefde ouders pi JACOBUS HAGENS en JANNETJE DONKERSLOOT hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, Dirksland, 21 December 1904. &5H5HSH5HSB5H5E5HSHSaSESHE Overstappen te Niemvesluis. Aankomst te Brielie ongeveer 7.30. Aanlegplaats te Vlaardingen nabij het station AANKOMST te Niemvesluis ongeveer 30 min. na het vertrek uit Vlaardingen, 45 min. na het vertrek uit Hellevoetsluis. 30 min. na het ver trek uit Brielie. Nadere inlichtingen geven de Agenten en de Directie. Heden behaagde het den Almach tige na een geduldig lijden van onze zijde weg te nemen, onzen geliefden zoon, broeder en verloofde in den ouderdom van 22 jaren en 8 maanden. Zij, die hem gekend hebben, zullen beseffen, wat wij in bem verliezen. A. J. BRABER. J. C. BRABER- de Wachter. Ms. BRABER. N. P. BRABER. P. J. BRABER. J. A. BRABER. MARIE BRABER. JAN BRABER. J. C. KOERT Cd. Stad a. 't Haringvliet, 16 Dec. 1904. Nog ontvangen voor G. O. 19: van Geb. H. te S. f5,J. G. M. te Haarlem f 2,50. Totaal f 1387,021 C. A. VOGEL. Goedereede, 19 December 1904. zonder verplichte Levensverzekering Kantoor gevestigd te ROTTERDAM, Van Brakelstraat 38. Neemt Gelden a deposito en verstrekt Kapitaal van af f 100,aan Particu lieren, LandbouwersNeringdoenden, Ambtenaren, Ilandeldrijv enden. Voor korte en lange termijnen, gemakkelijke aflossingen op: Landerijen, Huizen, één borg, eerste en tweede Hypotheek, Vrucht gebruik, Onverdeelde Nalatenschappen, Hypothecaire Grossen enz. Strengste discretie verzekerd. Voor inlichtingen wende men zich tot bovengenoemd Kantoor,geopend dagelijks ■10—12 en 1—9. is thans gevestigd te 3~2 Dagelijks te consulteeren. Er beslaat gelegenheid tot 1 met Victoria Berkschire ras. GEVRAAGD tegen 1 Maart a.s. welke tevens is bekend met paarden rij den en aan hetzelfde adres een vet varken TE KOOP. WED. x BREESNEE, Landbouwster, Nieuwe Tonge. Bij ondergeteekende is disponibel een uitmuntend model, waarvan de Vader is geweest, den bij den Land bouwer K. VAN ES onder Middelharnis in 1903 gestationeerden Beer, en de Moeder van gekruist Hollandsch ras. Nieuwe Tonge, November 1904. 13-4 B. VERWEI.T. Gedipt. Deskundige, Nassaukade 336, Amsterdam. Verkrijgbaar de beroemde Pillen van Dr. de Bhisac, welke, zonder nadeel, de abn. weggebleven menstruatie herstellen. Per flacon metgebruiksaanw. enz. f5, .Rem bours of na ontvangst van het bedrag. Wacht U voor waardelooze namaak. Ook inlichtingen per brief. is een SCHEURKALENDER, die eiken dag een mooi gezicht uit ons schoon Nederland geeft, waar van elke eerste van de maand in kleuren is gedrukt. Het Schild is een keurige reproductie naar een Schilderij van Mej. Thérèse Schwartze. Het is een sieraad voor de Huis kamer en heeft uit een peadagogisch oogpunt veel waarde, zoowel voor kin deren als voor volwassenen. Het succes is buitengewoon groot is 90 Cent. In eiken Boekhandel te verkrij gen of fr. p. p. bij den uitgever S. BAKKER Jz., Koog-Zaandijk, met 45 cent verhooging. bekend van „Texas", Met a.s. Kerstmis en Nieuwjaar weder voorhanden de gerenomeei'de Kersttimpen, Roomhorens en Kerstkransen. Pain de Luxe, Appelbollen, Saucijzen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1904 | | pagina 7