„VOORUIT! TWEEDE BLAD No. 4 21 Dec 1904 Officieele Mededeelingen Plaatselijk Nieuws BEKENDMAKING. De ondergeteekande, ambtenaar van den Burger lijken stand der gemeente MIDDELHARNIS herin nert de ingezetenen dier gemeente er bij deze nog maals aan, dat vanaf 1 Januari a.s. het bureau voor den Burgerlijken stand alleen des morgens geopend zal zijn, t.w. van des voorm. 9 1L uur. Middelharnis 20 Dec. 1904. De Ambtenaar voornoemd, C. E. VAN WEEL. INRICHTINGEN die Gevaar, Schade of Hinder hunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meen re Middelharnis brengen ter algemeene kennis, dat het verzoek van Marinus Jurianus Bartelse •wonende alhier, om op het perceel, kadastraal be kend Sectie B, No. 1904, een export slachterij van konijnen te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Afgekondigd en aangeplakt te Middelharnis, den 14 December 1904. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- Vrijdagmorgen ariveerde alhier in plaats van de stalen logger Vlaar- dingen, schipper H. Duprë met zijn volk al hier, die door allerlei bedreigingen van het Viaardingscheschippersvolk ook het werk op dat vaartuig heeft moeten staken, en onver richter zake naar huis moest keeren. Bij de gehouden verloting door de wed. P. Rooij Hartogs zijn de prijzen gevallen op de No'mmers 13 een lap rood baai, 22 een gebloemden deken, 26 een lap schortengoed, 17 een lap boezeroenengoed, 35 een wollen deken, 43 een omslagdoekje, 57 een lap pilow, 61 een bovenrok, 62 een lap boezeroenengoed, 68 een tafelkleed, 73 een omslagdoekje, 90 een lap schortengoed, 69 een lap ondergoed, 100 een lap pilow. 124 een lap schortengoed, 13S een zwarte omslagdoek, 146 een gebreide borstrok, 142 een lap boezeroenengoed, 157 een gebreide rok, 161 een tafelkleed, 166 een gekleurde omslagdoek, 187 een gekleur de omslagdoek, 196 een klein omslagdoekje, 197 een lap dekengebloem. Bij de gehouden Militiekeuring te Dirks- iand zijn voor den dienst afgekeurd voor deze gemeente de lotelingen Monster en Koster, die beiden een dienstplichtig num mer bij de loting hadden getrokken. Vrijdagnacht werden de bewoners der Oostdijk alhier, uit hun slaap opgeschrikt door een angstgeschrei. Het bleek dat A. L. in beschonken toestand was thuis gekomen, en dreigde de boel kort en klein te zullen slaan. Zijn broer die reeds te bed lag, kon zulks niet dulden en wierp hem de deur uit, onder deze worsteling werd hun moe der aan de hand bloedend verwond, bur gers daar ter plaatse grepen den woeste ling vast en gaven hem aan de politie over, door wien hij naar het arrestantenlokaal werd over gebracht. Zaterdagnamiddag had het 6 jarige dochtertje van B D. alhier, het ongeluk van den trap eener lagergelegen verdieping te vallen en zoodanig op haar hoofd terecht te komen, dat men in 't begin het ergste vreesden, geneeskundige hulp werd in ge roepen, naar men verneemt is de toestand van het kind bevredigend. Zaterdagnacht had de schippers knecht E. H. uit Brouwershaven alhier met zijn vaartuig in de kaai liggende, het onge luk van het vaartuig in de kaai te vallen, door toegeschoten hulp werd hy met veel moeite op het dfooge gebracht, vermoedelijk was de sterke drank hier ook niet buiten spel. Van af 25. dezer kan evenals vorige jaren de op 1 Januari a.s. te bestellen cor respondentie worden in post bezorgd, mits de omslagen voorzien van een diagonaal kruis over de geheele adreszijde. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op de gelegenheid tot het verzen den van locaaltelegrammen op alle kanto ren tegen verlaagd tarief. De sloep Neeltje van den Reeder B. C. Kievit te Amsterdam, Gezagvoerder P. Meu- lepdjjk van Zwartewaal, zal bemand met Middelharnissche visschers tusschen Kerst feest en Nieuwjaar van af Amsterdam uit zeilen ter beugvisschery. De volgende vischsloepen zy n gedurende de laatste week te IJmuiden binnengekomen met een besomming van schip schipper besom. Noordster c. Langbroek f 1085 Luctor et Emergo W. v. d. Hoek 850 Johanna Hendrida A. de Koning 1125 SOMMELSDI.IK- Door den heer Abr. de Winter zal 2e kerstdag in het hotel Spee komieke voordrachten worden gehouden. Maandag jl. heeft de dames-vereeni- ging „Doreas" weer haar jaarlijksche be deeling gehouden. Verdeeld werden: 24 hemden,27 lakens, 23 schorten, 5 jakjes, 10 broeken, 7 boeze roenen, 2 kussensloopen, 1 borstrok, 3 de kens, 4 paar kousen, 1 overtrek voor een bed en 1 llanel. Even als de vorige jaren hebben de dames weer enkelen moeten af wy'zen, omdat er njet was. Daarom verzoe ken zij allen ingezetenen vriendelijk doch dringend, Dorcasnaar vermogen te steunen. Voor het front van het wapen der Kon. Marechaussees te Breda werd verle den week Vrijdag door den kapitein van dat wapen, onder een prachtige toespraak de Oranje Nassauorde in 't brons op de borst van den heer Hoekstra, Brigadier der Kon. Marechaussees alhier, gehecht. De heer J. C. de Gast alhier is in de plaats van zijn vader benoemd totboekhouder van de Diaconie, der Ned. Herv. Kerk alhier. De Marechaussees van Westen en Ja cobs, keeren den 22 dezer naar hunne stand plaatsen terug en worden vervangen door de Marechaussees J. Kramer en M. Menne, respectivelyk van de Brigades Assen en Raamsdonkveer. Het aandeel der te leveren manschap pen voor de Nationale Militie, lichting 1905 bedraagt 13, en wel Marinus Blok, Teunis van 't Hof, Abram Zaayer, Cornelis van Dongen, HendrikTieman, Albertus Joachem Westrik, Cornelis van Lente, Marinus Bree- man, Karei Thomas le Comte, Laurens Marinus Suurland, Hendrik Vroegindeweij, Teunis van den Doel, Izak van den Nieuwen- dijk en Frans Kievit. Voor het te houden examen van het militair onderricht hebben zich aangemeld Cornelis van Lente, Frans Kievit, Teunis van den Doel, lichting 1905, en Pieter Breur en Anthonie van den Berg lichting 1904 D1RSLAND. Een week of zes geleden had een kind van C. Kardux het ongeluk om overgereden te worden, zoodat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Pas was het beter en ging weer voor het eerst naar school, toen het andermaal ondereen wagen geraakte. Donderdag zou L. S. met zijn vrouw van Oude Tonge een daagje naar zijn broeder D. S. te Dirksland gaan. By de hofstede van P. Buth schrok het paard en kwam met wagen en al in de sloot terecht. Persoon lijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats, maar met zeer veel moeite is het gelukt paard en wagen op het droge te bren gen. Toen Maandag D. R. aan het Korte Weegje aan 'twerk was, zag hij een hit met kar zonder voerman komen aanloopen. Hij wist het dier tot staan te brengen en al spoedig kwam de eigenaar de heer C. B. uit deze gemeente aan. Deze had het dier niet langer in bedwang kunnen houden en was uit de kar gesprongen. MELISSANT. Woensdagavond gaf het mu ziekgezelschap een uitstekend geslaagde uit voering in het lokaal van dhr. A. Both. Zoowel muziek als tooneelstukjes liepen goed van stapel. Met recht kan gezegd wor den dat de leden geen moeite ontzien om het publiek een aangenamen avond aan te bieden. Door B. en W. is ter openbare kennis gebracht, dat de mannelijke jongelieden ge boren in het jaar 1886, tusschen 1-31 Januari zich kunnen aangeven voor de Nat. Militie, waarvoor een bepaalde zitting wordt gehouden ter Secretarie op Woensdag 18 Jan. 's nam. 2 uur. Het vergunningsrecht voor sterken drank in 't klein te verkoopen is door den Gemeenteraad vastgesteld op f 12,50, met bepaling, dat het recht echter niet minder zal zijn dan f25. De opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting voor 1905 zyn gebracht op 50. Tot heden werd slechts 40 opcenten geeischt. Als geneesheer belast met de dooden- schouw is door B. en W. aangewezen Dr. G. J. Rinkel, Arts te Dirksland. De echtgenoote van den heer J. M. had door het omstooten van een koffiepot het ongeluk haar voet zoodanig te branden dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Maandag holden de hitten van dhr. A. v. O. door de gemeente, maar werden gelukkig spoedig gegrepen. Toen men bij den heer J. S. de paar den van stal zou halen sloegen er 2 op hol, die by den Heer v.R. door J. v. R. gegrepen werden. IIERKINGEN. By de op den 16 December j.l. te Dirksland gehouden zitting van den Militieraad is als ongeschikt voor den dienst verklaard de loteling A. van Rump, wegens gemis van de bij de wet gevorderde lengte. Evenals vorige jaren circuleert ook thans weder eene inteekenlyst langs de hui zen der ingezetenen alhier ten einde onze arme inwoners wekelijks zoolang het opge- zamelde strekt eene klein som gelds uit te keeren. De heer A. Breur heeft zyne benoe ming tot diaken by de Nederlandsche Her vormde gemeente laten welgevallen. Op den tweeden Kerstdag zullen de kin deren van de Zondagschool alhier op allerlei versnaperingen worden onthaald. Toen verleden week Zaterdag schipper C. Doornheiu alhier zich boven in de mast van zijn schip bevond, had hij het ongeluk daaruit te vallen. Gelukkig dat hij een einds weegs langs het wand van het schip is komen zakken, anders was het zeker niet goed met hem afgeloopen. De Commissaris der Koningin maakt bekend, dat de jacht op klein wild, met uitzondering van houtsnippen gesloten zal worden op 31 December a.s. met zonson dergang. Het aantal voor deze gemeente te leveren manschappen voor de Nationale Militie lichting 1905 bedraagt 4 en wel 3 voor volledige en 1 voor korte oefening. STELLENDAM. Op Vrijdag den 20 Jan. a.s. des voormiddags 10 uur zal alhier zitting worden gehouden, opdat de in het jaar 1886 geboren manlijke personen, thans hier woon achtig, zich kunnen aangeven ter inschrij ving voor de Nat. Militie. Op de voordracht ter benoeming van een heemraad van den polder „De Generale Dijkage van Stellendam" zyn geplaatst de heeren: le A. van Schouwen te Goedereede, 2e J. Hameeteman te Ouddorp en 3e G. Be- zemer alhier. Aan deze gemeente is bij Kon. Besluit een buitengewone subsidie toegekend van f 1600, ter tegemoetkoming in de kosten van het lager Onderwijs. De Heer Lindenhovius, benoemd tot gemeentearts alhier, heeft zijn benoeming aangenomen en is reeds in functie getreden. De lotelingen M. Klink, Hz. en A. van Oostenbrugge alhier, lichting 1905, hebben zich aangemeld om deel te nemen aan het te houden onderzoek ter bekoming van een bewijs ter voldoening aan de eischen van Militaire bekwaamheid en lichamelijke ge oefendheid. By J. v. d. B. alhier brak gisteren avond een hevige schoorsteenbrand uit. Door spoe dige hulp wist men den brand gelukkig mees ter worden. G0EDEI1ËEDE. In den loop der vorige week is van den landbouwer D. L. alhier eene koe, lijdende aan de z.g. blaar, uit nood geslacht. Tot Voorzitter der afdeeling „Goede reede" van deZuidhollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" is benoemd de heer J. L. Bossehieter alhier. Ten einde meerdere ruimte op de Al gemeene Begraafplaats te verkrijgen tot het begraven van lijken is men thans begon nen met het rooien van enkele boomen. Tegen Donderdag, den 22 December a.s., des namiddags ten 7 ure, hoopt voor de Vereeniging „Aurora'' alhier als spreker op te treden de Heer P. W. Lamberts van Amsterdam. Bij Koninklijk Besluit is de WelEdZG. heer Mr. P. J. Goekoop, lid van der Tweede Kamer, Provinciale Saten en Gedeputeerde Staten, alhier geboortig, benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer. Uit de gemeenten Goedereede, Ouddorp en Stellendam, vergaderden verleden week in het Gemeentehuis alhier de verschillende landbouwvereenigingen, om onderling van gedachten te wisselen over de noodzakelijk heid ter benoeming van een veearts. Ten slotte werd besloten, van ieder stuks vee 15 cent als subsidie jaarlijks uit te keeren. In de huishoudelijke vergadering van de vereeniging „Aurora" alhier zal plaats hebben de benoeming van een Adjunct- Secretaris. OUDDORP- Donderdag 22 December is het 25 jaar geleden dat A. v Noord aangesteld is als gemeente veldwachter, mocht het hem vergund worden nog vele jaren de orde en rust in deze gemeente te bewaren. Krijn Voogd Dz. herkozen zijnde voor Notabel in de Ned. Herv. kerk heeft bedankt voor de herbenoeming. Tot kerkvoogd |is benoemd Teunis Perrius in de plaats van Teunis Hameeteman Johz. doch heeft deze benoeming nog in beraad. Tot Ouderling is herkozen Cornelis v d Klooster tot Diaken Willem Mastenbroek Kz. Wat onlangs de gehouden collecte by ge legenheid der oogstpreek opbracht, wordt geheim gehouden. In de Gereformeerde Kerk is Krijn Jacob Spee benoemd tot Ouderling enJobMierop tot Diaken. De Oogst collecte aldaar bracht ruim 58 gulden op. NIEUWE TONGE- Jongelieden welke in het jaar 1886 geboren zijn, kunnen zich tusschen 1 en 31 Januari e. k. ter secretarie aan melden, ter inschrijving der Nationale Mi litie. Daarvoor zal bepaald meer zitting ge houden worden op Donderdag 12 Januari 1905 des voormiddags 10 ure. By Burgemeester en wethouders dezer gemeente zyn twee verzoekschriften inge komen om verlof tot verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan sterken- drank en welvan W. Haavenberg, en M. Knöps. Het aantal der door deze gemeente te leveren manschappen voor de lichting 1905 der Nationale Militie is bepaald op 3. Tot vader en moeder- in het Oude mannen en vrouwenhuis der Diaconie al hier, is herbenoemd Jacob Troost en Echt genoote. Bij de door den Militieraad gehouden zitdag op 16 December j.l. hebben zich geen personen uit deze gemeente aangemeld die meenden aanspraak te mogen maken op vrijstelling van den dienstplicht wegens lichamelijke gebreken. Door C. Tieleman en T. H. Holleman, herbergiers alhier is aan Burgemeester en Wethouders opnieuw vergunning gevraagd tot den verkoop van sterken drank in het klein. De jacht op klein wild behalve die op houtsnipjes is op Zaterdag den 31 De cember a.s. met zonsondergang gesloten. Den 16 December 1.1. is de verordering betreffende de volkshuisvesting dezer ge meente afgekondigd en aangeplakt en al- zoo op dien datum in werking getreden. Door de gemeenteveldwachter J. Hage is proces verbaal opgemaakt tegen C. T. alhier, wegens jachtovertreding. OUDE TONGE- Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen J. K., en T. L., beiden te Nieuwe Tonge, wegens jacht overtreding. Het aantal te leveren manschappen voor de Nationale Militie, lichting 1905, be draagt 8, waarvan 2 voor korte oefening Bij de op Vrijdag jl. te Dirksland gehouden zitting der Militieraad, zijn 2 lote lingen der lichting 1905 voor den dienst afgewezen, te weten C. T. Somers, wegens lichaamsgebreken en J. Hartman, wegens te klein. De heer M. van Markensteijn Ez. dooi de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier benoemd tot diaken, heeft voor die betrek king bedankt en is in diens plaats als zoo danig herkozen de heer Kr. van Es, die zyn benoeming, evenals de heer J. Kooyman, herkozen tot ouderling, heeft aangenomen. Door B. en W. dezer gemeente, is bij publicatie voor de tweede maal ter kennis gebracht, de inschrijving voor de Nat. Militie van alle mannelijke personen, die in het jaar 1886 geboren zijn, en dat tot die inschrij ving meer bepaald zitting zal worden gehou den ter Gemeente-Secretarie op Donderdag 5 Januari 1905 des voormiddags te 10 ure. Bij publicatie van den heer Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de jacht op klein wild wordt gesloten op Zaterdag 31 Dec. as. met zonsondergang, terwijl het schieten en vangen van houtsnippen met laat war of valflouwen is toegelaten tot en met 28 Febr. 1905. De uitslag der op Dingdag publiek by afslag ten verkoop aangeboden onroerende goederen, in eigendom toebehoorende aan de erven van wijlen den heer A. van Es en Mej. G. van Weel, is als volgt: perceelen I tot en VII zyn gemijnd dooi den Heer C. J. H. van den Broek op f508 per 45 A 92 cA. Perceel VIII is gemijnd door den heer P. van Schouwen op f '223 den koop. Perceel IX ingezet door den heer K. van Es op f 570 den per i/o Heet. daarop niet gemijnd. Perceelen X, XI en XII ge mijnd door den heer J. Mys Dz. op f 641 per i/2 heet. Perceel XIII gemijnd door den heer Mt. Kanters Abz. op f 500 den koop. Perceel XIV gemijnd door den heer C. B, Simons op 1200 den koop. Perceel XV ge mijnd door den heer P. Visbeen Westhoeve op f 254 den koop. Perceel XVI gemijnd door den heer Jan de Vos Cz. op f251 den koop. Perceel XVII gemijnd door den heer A. Fase op f 281 den koop. Perceel XVIII ingezet door den heer C. Joppe op f 490 per 1/2 Heet. daarop niet gemijnd. Perceel XIX gemijnd door den heer J. Verhoeve op f 362 per 1/2 Heet. Perc. XX—XXVII ge mijnd door J. Jacobs Jz. op f 523 per 1/2 Heet.. Perceel 28 gemijnd door J. C. Sluis op f 485 per 45 A. 92 cA. Perceel 29 ge mijnd door C. Joppe op f 530 per 45 A. 92 cA. Donderdag 29 dezer zal eene volks lezing worden gehouden van wege het De partement Oude Tonge der maatschappij „tot Nut van 'talgemeen" op de polders kamer. Spreker de heer C. C. A Croin uit Dordrecht overDe oorzaken en eenige hoofdpersonen der Fransche Revolutie. Entree vrij, bewijzen van toegang te be komen by den Secretaris. OOLTGENSPI.AAT- Met ingang van 20de zer wordt de diensttijd op werkdagen van rijkstelephoonkantoor te Ooltgensplaat ge regeld als volgt; van 8,30 uur voor tot 12,30 uur namiddags en van 2,30 tot 6,30 uur namiddags (Greenwichtyd).

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1904 | | pagina 5