Ingezonden stukken V ergaderingen voorgeoefendheid van het Militair onder richt bedraagt acht, t.w. L. Riedijk, P. Looy, L. v. d. Velde, J. v. Mourik, A. v. Rumpt, A. Munters, M. Breur en J. de Ruijter. Door de landbouwvereeniging „de Eendracht" alhier is besloten den te be noemen veearts te subsidieeren. Langs hare leden circuleert thans een lijst tot jaarlüksche bijdrage, welke voor elk beest, dat door zoodanig lid gehouden wordt, be draagt 10 cent en voor ieder paard 20 cent. Voor de tweede maal worden de jongens, die in het jaar 1886 geboren zijn, herinnerd aan hun verplichting tot aan gifte voor de Nationale Militie in de maand Januari a.s. STELLENDAM- Voorde vacante betrekking van onderwijzer of onderwijzeres in de O. L. School alhier hebben zich 15 sollicitan ten aangemeld. Een inwoner dezer gemeente had eenige dagen geleden een vulkachel gekocht, maar ze wilde maar niet goed trekken. Deze week zou men daarom eens onderzoeken, wat daarvan de oorzaak wel mocht zijn en nu vond men in de kachel onder de klep 8 doode musschen. Nu brandt de kachel best. In den avond van 6 December heeft men de schapen van den Heer G. Bezemer alhier uit hun bewaarplaats gelaten. De die ren waren daarop naarhun weide, hetgors,ge- loopen. Gelukkig, dat men den Heer B. heeft gewaarschuwd, die zijn dieren toen 's nachts weer thuis kon halen, anders waren ze dien nacht met het hooge water stellig verdron ken. Naar wy vernemen, wordt door belang hebbenden in deze gemeente veel moeite gedaan hier een veearts te krijgen. De Muziek vereeniging „De Hoop" al hier, zal op Donderdag 22 December as. inde zaal van den Heer Knöps een uitvoering geven. Maakten wij onlangs melding van het teit, dat van den jager. Blokland alhier, te Dirksland 2 hazen uit zyn wagen waren ont vreemd, thans kunnen wü melden, dat de dieren in zoover terecht zijn gekomen, dat men B. zijn hazen heeft betaald met f 2 per stuk. Woensdag jl. had de stoomboot Maas- nymph IV het ongeluk op reis van Helle- voetsluis naar Stellendam, in het Haringvliet op het Pampus aan den grond te raken, zoo dat een blazer van hier passagiers en goe deren moest gaan halen. De boot kwam 's nachts weer vlot. De oorzaak lag, naar wij vernemen, in het weghalen der tonnen. Vorige week had M. v. S. alhier het ongeluk met een jong paard, dat bang werd door het rammelen van den wagen op de grint, met wagen en al den dijk af en in de sloot te geraken, v. S. kwam er met den schrik en een bemodderd pak af. Het tuig was stuk. Anders liep alles nog goed af. A. van Oostenbrugge van de lichting 1904 is met drie maanden verlof thuis ge komen en wel van af 1 Dec. tot 10 Maart a.s. op welken datum hij present moet zyn hy het 4e Reg. Vestingart. 5 Comp. Van den Heer Holleman alhier, die te Rotterdam 65 zakken bloem had liggen, gereed ter verzending naar Stellendam, wer den voor den bloem aan boord was, 4 zak ken ontvreemd, waarvan tot heden nog niets werd vernomen. GOEDEUEEDE. Naar wij vernemen heeft de heer Ta Koeteeuw zijne benoeming tot ouderling bij de Ned- Herv. Kerk alhier niet aangenomen, Op Zaterdag 21 Januari 1905, des voor middags ten 10 ure zal alhier zitting ge houden worden, opdat de in dat jaar 1886 geboren mannelijke personen, alhier woon achtig, zich ter secretarie moeten aangeven tot inschrijving voor de Nationale Militie. De heer J. C. van Eendenburg, Op zichter b\j 's Rijks Waterstaat alhier, heeft voor zijne benoeming tot Raadslid bedankt. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Binken is benoemd tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Spijkenisse. De heer F. den Eerzamen Fz. heeft tegen 25 December as. ontslag aangevraagd uit zijne betrekking als voorzanger en voor lezer in de Ned. Herv. Gem. alhier. Jl. Vrijdagnamiddag had de 14 jarige zoon van G. R. alhier, terwijl hij op 3en boe renwagen trachtte te klimmen, het ongeluk, met zjjn voet tusschen het wiel en de as vast te geraken. Gelukkig werd groot onheil voorkomen, doordat de voerman spoedig stilhield. Met een gekneusden voet, den schrik en een gebroken klomp kwam hij vrij. Aan deze gemeente is by Koninklijk Besluit een buitengewone subsidie ex. art. 49 Onderwijswet voor het jaar 1904 toege kend ad f 1075. De zitting" van den Militieraad voor deze gemeente zal gehouden worden te Dirksland in het Raadhuis op Vrijdag 16 December as. des voormiddags te ÏO1^ uur. Op de voordracht ter benoeming van een heemraad van den polder „De Generale Dijkage van Stellendam" werd in de verga dering van stemgerechtigde ingelanden op Woensdag, 7 December jl. in het logement „De Gouden Leeuw" alhier geplaatst de Heerenle. A. van Schouwen alhier, 2e. J. Hameeteman te Ouddorp en 3e. G. Be zemer te Stellendam. Tegen Woensdag, 14 December as. des namiddags ten half acht ure, is in het lo gement „de Gouden Leeuw" alhier eene openbare vergadering belegd van deafdee- ling „Goedereede" der Zuidhollandsche ver eeniging „het Groene Kruis." Te behandelen le. Benoeming Voorzitter. 2e. Rekening 1903 en '04. NIEUWE TONGE- De zitting van de Militie raad zal voor deze gemeente plaats heb ben op Vrijdag den 16 December a s. des voormiddags teu 10 ure in het Raadhuis te Dirksland. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is bekend gemaakt dat by hen is ingekomen twee verzoekschriften om verlof tot verkoop van alcoholhouden den drank, anderen dan Sterkendrank, en wel: van Aren Verschoor en Hugo Klap muts. Voor het onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voor geoefendheid heb ben zich in deze gemeente aangemeld de lotelingen der lichting 1904. P. van Alphen, W. van den Tol, L. Breur en L. Zweerus. De verordering betreffende de volks huisvesting voor deze gemeente, is van Heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug ontvangen. Door den heer A. Holleman herber gier alhier, is aan Burgemeester en Wet houders volgens de nieuwe drankwet, we derom opnieuw vergunning gevraagd voor den verkoop van sterkendrank in het klein. Een Vrijdag j.l. zijn de heeren K. Prince, D. Breesnee en A. Dorst allen Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente voor de Arrondissements Rechtbank te Rot terdam als zoodanig beeëdigd. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is ter algemeene kennis gebracht dat op Vrijdag den 16 December a.s alhier, in het Gemeentehuis des namid dags van 2 tot 3 ure de gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloos inenting of herinenting. De begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1905 is van heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie goedgekeurd terug ontvangen. Naar men verneemt zal het Muziek gezelschap Apollo" alhier, op Donderdag den 22 December as. des avonds ten 7 ure in het logement bij den heer T. H. Holle man, haar eerste winter consert geven. Op St. Nicolaas avond viel by de ver loting van St. Nicolaasgebak bij J. Rietvelt alhier op No 79 als premie een St. Nicolaas os. Daar deze na alle bekendmaking niet werd afgehaald, besloot men gisteren avond die premie op nieuw te verloten en de op brengst daarvan te storten in de kas van het Algemeenarmbestuuralhier de opbrengst was f 2 en de os viel ten deel aan I. van Zielst Lz. OUDE TONGE- Voor het onderzoek om mede te dingen naar het bewys voor mili taire bekwaamheid of voor lichamelijke ge oefendheid of wel voor beiden hebben zich 4 Lotelingen van de lichting 1905 aange meld. Door de politie is procesverbaal opge maakt tegen H. V. koopman Jte Rotterdam wegens openbare dronkenschap. Door de kerkeraad der Ned. Herv. ge meente alhier, is tot diaken benoemd Mt. van Markensteijn Cz., in de plaats van A. J. Kerpel die als zoodanig heeft bedankt. De onroerende goederen toebehoorende aan de erven van wylen de heer A. van E3 Kz. en Mej. G. van Weel, zijn jl. Dins dag ter herberge van ;Mej. de Wed. G. Kan- ters Zoon alhier publiek geveild, en inge zet als volgt; koop I door C. J. H. van den Broek op f 2971,94 koop II door L. van Vugt op f 2059,17 koop III doorC. Joppe op f725,17 koop IV door C. J. H. van den Broek op f 3817,64 koop V door J. C. H. van den Broek op f 3057,09 koop VI door L. Soldaat op f"3202,79 koop VII door C. J. H. van den Broek op f 4814,37 koop VIII door G. Be zemer op f 200,— koop IX door K. van Es op f 3788,20 koop X door L. van Vugt op f 1949,55 koop XI door L. van Vugt op f 2004,12 köop XII door KI. van Es op f 2197,91 koop XIII door C. Joppe op f 430, koop XIV door P. Visbeen Westhoeve op f 185,— koop XV door P. Visbeen West hoeve op f 230,— koop XVI door Kr. van Es op f 230,— koop XVII door Kr. van Es op f 265,— koop XVIII door C. Joppe op f 2116,80 koop XIX door P. Knoop op f 595,70 koop XX door C. J. H. van den Broek op f 2057,23 koop XXI door C. J. H. v. den Broek op f 2079,84 koop XXII doorJ. Kardux op f 1939,70 koop XXIII door KI. van Es op f 1959,90 koop XXIV door P. Knoop op f 1943,89 koop XXV door P. van van Weel GGz, op f 1680,84 koop XXVI door P. Knoop op f 2051,08 koop XXVII door G. Bezemer op R'2152,08 koop XXVIII door P. Kastelein op f 2301,42 koop XXIX door Jb. Snijder op f 2350,14. Te zamen f 5605657. Sedert eenige dagen, liep als 't ware iederen avond het dorp uit, om een oog- schouw tenemen van het zoogenaamde lichtje, dat in de nabijheid van de R. O. begraafplaats te zien was, eindelijk ismen tot de ontdekking daarvan gekomen, en wat bleek het nu te zijn, niets anders als een zuurflesch hangende in een boom waarin een kaarsje was geplaatst, het welk iederen avond werd ontstoken. OÜLTGENSPLAAT. 7 Dec. Uit het drietal sollicitanten naar de betrekking van kan toorhouder van, het Rykstelefoon kantoor alhier werd heden door den gemeenteraad benoemd onze brievengaarder, de heer T. van Dam, met ingang van 15 Dec. a. s. Het kantoor wordt verplaatst van het ge meentehuis naar het hulpkantoor der pos teryen. 8 Dec. Tegen hedenavond waren door een voorloopig comité ,ter vergadering in het Cafe Van Kempen opgeroepen alle belang stellenden in de oprichting van eene ijsclub. De vergadering, die geleid werd door den heer C. Metaal, was slechts matig bezocht. Nadat een ontwerp reglement voorgele zen en de contributie vastgesteld was, werd gelegenheid gegeven, zich als lid te doen inschrijven, waarvan door 21 personen werd gebruik gemaakt. Het reglement werd daarop definitief vastgesteld en een bestuur gekozen, dat is samengesteld als volgt: C. Metaal, president, P. J. Breeman vice pre sident, C. Birkhoft secretaris, H. Waling penningmeester en J. Hokke algemeen se- cundis. De commissie tot wering van bedela rij op Nieuwjaarsdag zal op den eersten Januari e.k. weder een gift in geld ter hand stellen aan alle armen onzer gemeente. De benoodigde gelden worden ingezameld perin- teekenlijst die Woensdag 14 Dec. a.s. zal wor den gepresenteerd aan de inwoners van de kom der gemeente en den daaraanvolgen- den dag aan hen die buiten de kom wonen. De zitting van den Militieraad zal voor deze gemeente worden gehouden te Dirks land op Vrydag 16 Dec, a.s. des voormid dags te 101/2 uur. DEN DOMMEL- Door de notabelen der Ned. Herv. kerk alhier zyn tot kerkvoogden herkozen de heeren Jan Mjjs Jz. en K. Mijs. Volgens den regenmeter viel hier over de maand November j. 1. 68,4 mM. regen over 14 regendagen, tegen 66,9 mM. over 19 regendagen gedurende dezelfde maand van het vorige jaar. De normaal voor November bedraagt 59,4 mM. STAD AAN 'T HADING VLIET- Door het college van notabelen der Ned. Herv. Ge meente zijn tot kerkvoogden herkozen de heeren C. J. van Nierop en J. Pieters. Aan deze gemeente is eene subsidie verleend van f 3200, als bydrage volgens art. 42 der onderwyswet in de kosten van haar lager onderwijs. De Burgemeester maakt bekend, dat eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag 15 December a.s. des voormiddags ten 9 ure De heer J. van Dijke is als ouderling en de heer L. van Dijk als diaken herkozen door den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat op Maandag 19 December a.s. des namiddags ten 2 ure ter secretarie ge legenheid zal bestaan tot vaccinatie en revaccinatie. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw veel gelezen blad voor het onderstaande. Ik wil in 't kort eens meedeelen, hoe lichtvaardig men tegenwoordig een bekeuring op loopt, als men in het land zijn brood moet verdienen. Ik reed op 4 Oct. eens mee op de hittewagen van D. Vroegindewei om wat peen uit te doen in den Johannispolder. Toen wij uit 'tdorp reden, liep de hond van hem met de hit mee, ouder gewoonte. Die wilde niet terug gejaagd zijn, ik kwam in het land en was aan 't steken, toen ik hoorde keften. Ik keek op en zag, dat de hond achter een haas zat. Ik keek naar den hit, of hij den hond niet terug hield Maar neen, toen heb ik den hond terug ge houden, want ik zag van Rossum aan den dijk lig gen en ik dacht, de hit en de hond is niet wijzer zij mochten soms een bekeuring oploopen en zij konden geen van beide gemist worden, de hit om te trekken en de hond om 's nachts te waken! En wat gebeurt? De hond kwam terug. En wat denkt ge? Van Rossum was er onmiddellijk bij, en denk je dat hij den hond een bestrafting gaf? Neen, hij zei tegen mij, ik moet u verbaliseeren. Ik vroeg, waar voor Hij zei, omdat de hond een haas heeft opge spoord, het is wel flauwe kul, maar ik moet van mijn patroon. Ik heb het al 3 maal laten doorgaan, maar ik kreeg bericht, na kijken of klaar! Nu hoeft men niet te vragen, hoe edel persoon de heer Jochems is, die zijn onderdanen aanzet om iemand aan te klagen. Maar door het ophitsen komt nog meer. Van Rossum zei, dat hij zou zeggen zooals het was toe gegaan, en wat doet hij? Hij zei wat waarheid en hij loog wat, want anders had de rechter mij vrij moeten verklaren, want vol gens zijn zeggen moesten de rechters daar „flauwe kul" bespreken. Nu mijnheer de redacteur, is dit betamelijk van zoo'n mijnheer om zijn dienaars aan te sporen tot zulke verbalen. Dit is te klaar en dui delijk gebleken, toen diezelfde van Rossum terecht stond tegenover de gebroeders Peeman, die hij ook had beschuldigd gelijk mij. Maar die hadden 2 ge tuigen en toen de vervangende ambtenaar Mr. A. Mijs, van Rossum ondervroeg naar de waarheid, toen stond van Rossum net als een schooljongen, die zegt: ik heb geen heggetje gedaan, maar zich al maar zwakker gevoelt, tot hij ten laatste zegt: ik kon niet meer in school. Eerst zeide hij zij hebben den hond niet teruggehouden, toen: ik heb het niet gehoord en daarna het kan wel zijn. Nu vraag ik toch, mijnheer de redacteur, is dat nu een handelwijs van een beëedigd man En ik geef u de verzekering, als de jachtopzichters of rijksveld wachters zoo nauw onderzocht werden als van Ros sum, wel naar mijn idee 3/i zou bezwijken. Maar is het dar. niet zonderling, als men ziet, met zulke on betrouwbare menschen te doen te hebben, om iemand dan toch maar te straffen, waar niets op te zeggen valt? En waar komt het meest vandaan, dat de Agenten lichaam en ziel er aan wagen Omdat zij een fooi krijgen van 5 gulden en die dacht van Ros sum er twee te trekken. Hoe, daar gaf hij niet om, dat .bleek en daarom bestreek hij zoo toen dat mis was. Want waarom kijken zij er zoo nauw naar? Al staat men maar op een dam, dan wordt men als een strooper aangemerkt. Dus past op, maar spijt dit alles, wordt toch heel het jachtveld dood gestroopt. Elk wordt zeer verbitterd, omdat er zooveel recht vaardige straffen worden toegepast. Ik althans heb bij mijn weten nog geen enkel jong haasje af gemaakt, maar nu blijft er niet een meer leven op mijn land. En velen met mij. Het grieft mij,dat ik 4 gulden moet betalen zonder eenige poging te heb ben aangewend om te stroopen, alleen, omdat van Rossum maar 5 gulden zou trekken, zonder de volle waarheid te zeggen. Nu mijnheer de Redacteur, bij voorbaat mijn dank voor de plaatsruimte mij afgestaan, teeken ik Uw Dw. Dr. JAN VROEGINDEWEIJ. Middelharnis. 13 Dec. 1904. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Dirksland op 9 Dec. jl. des namiddags 3 ure. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige en die der spoedeischende vergadering worden voorgelezen, onveranderd goed gekeurd en geteekend. De voorzitter meent weder opnieuw den treurigen plicht te moeten aanvaarden, de vergadering te moeten condeleeren met het verlies van hun lid den heer v. d. S)uij8,;dat hoewel de heer van der Sluijs kort lid en niet veel in de vergaderingen sprak, toch hetgeen hij mededeelde degelijk was, en het betreurt de plaats ledig te moeten zien. Ook meent de voorzitter dat hy een degelijk en hulpvarend mensch was voor iedereen, waarmede al de leden instemmen en de heer Warnaer den voor zitter bedankt voor de gesproken woorden. Komen aan de orde Ingekomen stukken als: Een missieve van iH. H. Ged. Staten daarbij de ontvangst berichtende van de goedgekeurde veror dening op de brandweer. Als voren, terugzendende de goedgekeurde reke ning over 1903, met eenige opmerkingen, welke van weinig beteekenis zijn, weshalve beide missieves voor kennisgeving worden aangenomen. Vervolgens is aan de beurt de missieve van H. H. Ged. Staten waarbij wordt teruggezonden de bouw verordening, welke nog ter goedkeuring poet worden aangeboden, omreden er eenige opmerkingen zijn ge maakt door denjheer Inspecteur, en H. H. Ged. St. daarom hun goedkeuring nog niet kunnen verleenen. De voorzitter stelt voor op voordracht van B. en W. de eerste opmerking op in alle bestaande zoowel als in nieuw te bouwen woningen vaste trappeD aan te brengen, niet goed te keuren, aangezien die op te veel kosten komt voor de ingezetenen, maar wat de twee andere betreft hierin te berusten, aangezien de goede uitloozingen van privaten enz. toch goed is voor de gezondheid. In dier voege wordt deze verordening opnieuw vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat van Z. E. de Min. van Binn. Zaken opmerkingen zijn gekomen op de vorderingen op het heffen van havengeld, en B. en V. stellen voor de verordening te wijzigen le als wanneer een schipper meer dan 30 dagen door over macht gedwongen wordt in de haven te vertoeven, het havengeld door B. en W. zal worden bepaald, en 2e de gemeente ontvanger tegelijk met de kwitantie een strook zal afgeven, welke den sluiswachter moet worden overhandigd. Vervolgens komt aan de benrt de verordening op het vergunningsrecht, volgens de nieuwe drankwet. Nadat deze door den Secretaris is voorgelezen, meent de heer Warnaer daarin nog op te moeten nemen, dat onder kerktijden niet magjworden getapt, waarop de voorzitter mededeelt dat dit in de politie verordening moet worden bepaald en later op terug moet worden gekomen. Deze verordening wordt evenals die op de invor dering goedgekeurd. Daarna is aan de orde het vaststellen van borg stelling voor den gemeenteontvanger, en deelt mede dat B. en W. voorstellen dit op denzelfden voet te laten doorgaan, als hypotheek op een stuk land of f 3000, waartoe na eenige discussiën wordt besloten. Alsnu is aan de beurt het benoemen van een ge meente-ontvanger, maar voor en al eerhier toe over te gaan verzoekt de voorzitter de vergadering over te doen gaan in een met gesloten deuren, wat wordt goedgevonden, en de heer secretaris eveneens de vergadering verlaat. Nadat de vergadering weder is geopend, wordt overgegaan tot het stemmen en werden er uitgebracht 6, waarvan 3 op den heer Both, 2 op den heer J. de Rooij 1 op den heer de Bonte, waarom een tweede vrije stemming moet geschieden, waarbij de heer Both de meerderheid verkrygt en alzoo is gekozen. Nu is aan de orde de termijn te bepalen voor hoe lang deze benoeming wordt verleend, en,1 stellen B. en W. voor even als met de vorige het te houden op 3 jaar, maar de heer Roodzantmeent het testel len op 1 jaar; in rondvraag gebracht bleken er 6 stemmen te zijn uitgebracht, 3 voor 3 jaar, 3 voor 1 jaar, waarom dit punt wordt verdaagd tot een vol gende vergadering. Niets meer te verhandelen zijnde wordt de verga dering gesloten. Verslag van het verhandelde in de Open- bare Raadsvergadering te Goedereede 3 op Woensdag 7 December 1904des I avonds ten 7 we. Aanwezig alle leden. Nadat de vergadering door den Voorzitter is ge- opend, worden de notulen van 't verhandelde in de I vorige zitting voorgelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van en voor kennisgeving aangenomen eene missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij toezendende een uit- treksel van het Koninklijk Besluit, waarbij aan deze gemeente ex-art. 49 der onderwijswet wordt toege kend eene subsidie ten bedrage van f1075,voor j het jaar 1904. Wordt voorgelezen een missive van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, daarbij mededeelende hunne bedenkingen tegen de ingediende begrooting van deze gemeente voor het jaar 1905 met verzoek, daar aan door wijziging dier begrooting tegemoet te komen. Met. eenparige stemmen wordt goedgevonden, ge melde begrooting overeenkomstig de gemaakte be- j k merk in gen te wijzigen en dienovereenkomstig ter i*J

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1904 | | pagina 6