99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. 5de Jaargang. Woensdag 14 December 1904. No. 3. kerknieuws. Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Vleugellam. t wilajet Uonastir binnengedrongen daar dertien menschen vermoord, in het slechts twee kilometer ver- Nevesta Tarksche troepen, die de schoten konden hooren, gelegerd kwam de bende straffeloos. in het scheepsbouwbedrijf. Engel en maken melding van een dreigend in het scheepsbouwbedrijf aan de tkust. De patroons zijn voornemens verlaging in te voeren, waardoor an zouden worden getroffen die zich verzetten. Indien geen schikking komt zal een uitsluiting op groote aats hebben. borgen schat in Transvaal. Er is espeditie van Krugersdorp ver- om naar den verborgen schat in veld te zoeken. De heer oud-komd. '1 is er een van, de andere z\jn de C. Haines, Moreton, Hadley en expeditie van de heeren Erasmuz bevindt zich nog in 'tveld inde van Lüdenburg. dzee een moordzeeIn Duitsch- t spreekwoord „de Noordzee een in zwang. Hoe waar dit is, bleek en uit de mededeeling van een "it Finkenwarder, die langs het de Westkust van Halstein naar n een kameraad zocht. Hij ver r alleen uit zijn dorp in de laat- en 1S6 visschers op zee waren doorbrekers. De Parijsche politie gen een dievenbende, de zoo- „muurdoorbrekers" gevat, aan ngste diefstallen bp juweliers egeschreven, maar thans is er n nachteljjke inbraak gepleegd elierswinkel, „Rue des Abesses," 20,000 francs aan kostbaarheden len. k in Duitschland. Friesche ar- naar Duitschland trokken om ken, zijn teruggekeerd. Nergens hun aan den slag te komen, is er weiöig meer, de Duitsche ebben in hun stal volop perso- k in de mijnstreken is genoeg ten op Zondag 11 Dec. 1904. JED. HERV. KERK. vm. en 's av. Ds. Bruining. vm. en 's av. Ds. Westrik. en nm. Ds. Lammers. Ds. -Hoedemaker. en nm. Ds. de Stoppelaar. en nm. Ds. Hoogendijk. en 'sav. Ds. de Gidfes. en nam. Ds. Boss, vm. en nam. Ds. Wentint. 1. en nam. Ds. van Dolder. vm. en nam. Ds. Verweij. m. en nam. Ds. Eramen. gvl. vm. en nm. Ds. Polhuijs. ondagschool, Donderdag 8 December uur Ds. van der Valk, predikant te EFORMEERDE KERK. m. (H. Avondm.)en av. Ds. Steketee. m. en av. Ds. Koppe. m. en av. den heer Basoski. m. en av. Ds. Dekker. DOOPSGEZINDE KERK. W. Róssing. GEM. ONDER 'T KRUIS. 'ngen) vm. nm. en av. Ds. Mackenze Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofd-Agent voor NederlandC. W. BETKE, Advertentie- Bureau Mosseltrap 2, Rotterdam. "CJitg-ave Aer te Middelharnis Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Waar moet het geld vandaan komen. „Gij wilt van de Tariefwet niets weten, ge bestrijdt ze als schadelijk voor de kleine burgers, maar waar moet het geld voor sociale hervormingen anders van daan komen T Als de kerkelijke partijen die vraag weder tot ons mochten richten, kunnen wij hen dadelijk schaakmat zeg gen met het prachtig betoog, dat profes sor Treub Vrijdag jl. in de Kamer hield. Duidelijk en heider heeft de professor daarin aangetoond, hoe men wel de gelijk de millioenen voor de sociale hervormingen bijeen kan brengen, zon der de kleine luijden te belasten. Zijn betoog komt op 't volgende neer; „De regeering zegt 9 millioen noodig te heb ben, waarvan 2 millioen voor haar ker- lijke scholen. Voor die laatste 2 millioen behoef ik den weg niet aan te wijzen. Ik houd dus over 7 millioen. Die zijn zonder eenige moeilijkheid te vinden ten deele door progressie in het successie recht en door de hervorming van onze geplitste inkomstenbelasting. Het successierecht bracht in 1902 in de rechte lijn, met inbegrip der opcenten f3.400000 en in de zijlinie f8.850000 op. Voor de rechte lijn worde een op klimmend recht ingevoerd, wat loopt van 0,6 °/0 tot 41/2°/0- Die 4V270 zal eerst bereikt worden bij erfdeelën, niet nalatenschappen, van 9 ton. Men kan dus niet zeggen, dat prof. Treub te kras te werk gaat. Al degenen, die in de rechte lijn een erfdeel krijgen van onder de f 11,000, zullen minder te betalen hebben dan volgens de tegenwoordige regeling. Bovendien worden in de rechte lijn erfdeelen beneden f500 geheel vrijge steld. Deze f 500 wordt verhoogd met f 500 voor elk jaar, dat de erfgenaam in rechte lijn jonger is dan 21 jaar. Wan neer dus een kind van een jaar erft f 11000, dan is die som geheet vrijgesteld. Door een hervorming van ons successie recht in dezen geest zouden al de ge wettigde bezwaren tegen deze belasting, voor zoo verre zij de rechte lijn treft, F Si UILLETON. van Hans Arnold, (9) door K. te M. vervallen. Wanneer ik nu van deze uit gangspunten uitga, dan verkrijg ik vol gens mijn stelsel een opbrengst in de rechte lijn van f 4.200000. Dit is geen uit de lucht gegrepen cijfer; ik ben er toe gekomen door uitvoerige berekenin gen. Op het oogenblik krijgt men f3.400000. Ik krijg dan uit de rechte lijn een meerdere opbrengst van f 800000. In de zijlijn stel ik den.belastingvoet op een oploopend bedrag van 4tot l472°/o voor broers en zusters en van 8 tot IS'/s °/o voor a"e andere gevallen. En waar op 't oogenblik het percentage 13,8 is voor hen, die niet verwant of verder verwant dan den 3den of 4den graad zijn acht ik de verhooging tot IS1/., stellig niet buitensporig. Voor broers en zusters en voor een groot aantal van hen, die vallen in de hoogere klassen zal bij de kleinere erfenissen de druk zelfs min der zijn dan op 't oogenblik, wat niet wegneemt, dat ik tegenover een tegen woordige opbrengt van f 8.850000 zal krijgen een opbrengst van f 10.600000 of f '1.750000 meer. Ik kreeg uit de directe lijn f 800000 meer, wat samen in laag afgerond cijfer geeft een meerder bedrag van 2.500000. Uit de opheffing van de splitsing bij de inkomstenbelasting kan men, zonder wijziging in het heffingspercentage, zon der dus te komen tot een verhooging van lasten, maar eenvoudig door weg neming van twee bestaande onbillijk heden, komen tot een groote verhooging De eene onbillijkheid is de vrijstelling van den landbouw. Ik ben er stellig niet voor de kleine boeren zwaar te belasten, evenmin als ik dit wensch voor den kleinen middenstand in de steden, maar de vrijstellingl van den landbouw, waar door allerlei groote landbouwers en groote land- en tuinbouw ondernemingen niets behoeven bij te dragen in de belasting, acht ik een zoo onbillijk privilege, dat dit zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen. Evenmin acht ik het houdbaar om, als men een inkomstenbelasting heeft, de inkomsten uit onroerend vermogen zoo veel beneden de werkelijkheid te heffen als thans geschiedt. De controleur der gemeentebelastingen te Amsterdam, een deskundige bij uitnemendheid berekent dat men zonder eenige wijziging in „Wat wil je?" vroeg hij ongeduldig, zonderde oogen te openen, „ik ben vermoeid I" „Dat zie ik, mijn jongen," antwoordde ik. „en daarom verzoek ik je, laat nu eens dat onzinnig rij den en tennisspelen, laat het eens een paar dagen en je zult zien hoe goed het je doet. Je bevond je toch hier in den eersten tijd zoo goed bij dat kalme, rustige leven Hij keek mij met wijdgeopende oogen aan, richtte zich een weinig op en zei „Leven! Ja, als je dat leven noemen wil, maar het was geen leven, het was een plantenleven, een schijnbestaan. Geleefd heb ik eigenlijk sedert veer tien dagen Kijk eens, Rutgers Ik benfals een slaap wandelaar {door het. leven gegaan,altijd langs gladde, effen wegen, en de heldere verlichting dezer dagen was noodig om mij te toonen, welke afgronden, links en rechts^dTeigen. Zeg mij nu niet, dat ik een zwak keling, een erbarmelijk mensch zonder wilskracht ben, je behoeft mij niets te zeggen, want ik weet het zelf zeer goed Alles wat je mij zeggen kunt, dat zeg ik mij ook— nu, in die lange slapelooze nachten, altijd, alleen dan niet, als ik in haar ge zelschap ben, dan weet ik plotseling niets meer, in het geheel niets Je kunt je niet voorstellen hoe dankbaar ik ben, als ik mij eens niets herinner 1" Ik streek hem zacht het haar van het gloeiend voorhoofd en sprak niet, mijn keel was als dichtge- snoerd. Op hetzelfde oogenblik werd de deur opengestoo- ten en Sinaïde's groote (hond kwam binnen, die rechtuit naar Allan liep en tegen hem op sprong. Ik werd op dat oogenblik bevangen door een vree- selijke woede tegen alles, wat met haar in verband stond en gaf bet dier een schop, dat het huilend wegliep,ik kon niet anders. Allan zag mij vreemd aan en zei „Laat dat dier met rust, het arme beest I het is veel beter dan ik, het is ten minste trouw Ik stond een langen tijd radeloos, zwijgend aan het venster. Ik kwam mij zeiven voor als iemand, die met de handen den vloed wil tegenhouden. Toen ik mij omkeerde en naar mijn vriend keek, was hij ingeslapen maar het'was geen rustige slaap, hij lag voortdurend te woelen en "de onrustige trek ken waren niet van zijn gezicht verdwenenhij ademde kort en het viel mij weder op, hoe ernstig ziek hij er thans uitzag. Dezen dag kwam, zooals Sinaïde reeds gezegd had, de buitenlandsche gast by den generaalhet was een jong, elegant man met blond haar en een vroolijk, maar onbeduidend gezicht: hij bleef tot den avond. Sinaïde was den geheelen dag met hem samen, zij speelde met hem tennis en koos haar speel- en wandelplaatsen steeds z66, dat. wij haar van uit onze woning gemakkelijk konden zien. Zij 't hetfingspercentage, een verhooging van opbrengst krijgt van 60 °/0. Ten opzichte van 't vermogen krijg ik bij een ongesplitste inkomstenbelasting f S.000000 meer dan thans en ten op zichte van de inkomsten uit bedrijf en arbeid llj2 millioen meer. Te zamendus: successie 2'/2 millioen. Ongesplitste inkomstenbelasting, uit ver mogen 3 millioen en uit bedrijf I1/2 millioen samen 7 millioen. Bij deze berekeningen is de landbouw nog vrijgelaten." Ünze lezers zien, dat het wel degelijk mogelijk is de benoodigde millioenen te vinden zonder de hatelijke tariefwet. Als men ze maar wil halen, waar ze te vinden zijn: bij de gegoeden. Terwijl de tariefwet de kleine luyden hun karig pensioentje ontzaglijk duur zal doen be talen, hun met de eene hand geeft, wat men met de andere dubbel en dwars uit hun karige beurzen terugneemt, heeft professor Treub helder en klaar aange toond Uitgaven voor sociale maatregelen kunnen gedaan worden zonder den kleinen man onevenredig zwaar te treffen, terwijl men hem zelfs daarbij nog kan ontlasten." te verwijten, dat bij na 1894 een anderen weg is ingeslagen. Hij is, toen de weg, dien hij was ingeslagen, de juiste niet bleek te zijn, om zijn einddoel te berei ken, van richting veranderd en heeft zich weer met ons geassocieerd (verbonden), waarschijnlijk gevoelende dat de natuur lijke eenheid niet te vinden was aan de overzijde, maar hier." Dr. Kuypers democratie in 1894 is dus een vergissing geweest, het „wet gevend schandaal" in de grondwet vol strekt niet zoo erg. Mr. Lohman zegt: „Er is voor mijn partij geen reden nog meer uitbreiding van kiesrecht te wen- schen." Toch verlangde dr. Kuyper als democraat te sterven. Als Democraat wensch ik te sterven Zoo luidt een van de gevleugelde woorden van den minister-president. Als democraat wensch ik te sterven Goed en wel, doch als wij mr. Lohman mogen gelooven is het eigenlijk een ver gissing geweest, toen dr. Kuyper de de mocratische richting koos. Men leze. In '1894 trok dr. Kuyper mee op tot kies rechthervorming en noemde daarbij art. 80 der Grondwet „een wetgeveu schan daal". Waarom trok dr. Kuyper mee op Mr. Lohman zegt: „Dr. Kuyper had behoefte aan meer kiezers en meende, dat hij langs dien weg, n.l. met behulp der vrijzinnig de mocraten de kiezers wel krijgen zou, en zoo bereiken kon, wat hij bereiken wil de". Dat komt dus hier op neer, dat dr Kuyper in 1894 meer kiezers noodig had om aan het bewind te komen, doch nu hij er i s, die kiezers niet meer noo dig heeft. „Er is geen aanleiding om dr. Kuyper liet in den namiddag haar strandstoel naar buiten brengen en zat tegen haar gewoonte een paar uren lang aan de zee met den vreemde. Hij lag op het warme zand aan haar voeten en zij scheen zich kos telijk met hem te amuseeren, zoodat zij voor niets en niemand anders oogen had. Allan stond er op ;ook naar het strand te gaan; Annie en ik begeleidden hem, daar ik juist eenigen vrijen tijd had, Toen wy voorbij de twee kwamen groetten wij. Sinaïde knikte, als verstrooid, vluchtig naar onsen wendde dan terstond het hoofd naar den vreemde ling, Jdie haar allerlei grappen scheen te vertellen, welke haar nitbundig deden lachen. Allan trok Annie zoo haastig met zich voort, dat zij hem nauwelijks volgen kon. „Waar wilj e dan toch heen?" vroeg zij angstig. „Weg zei hij, „ver weg Ik liet hen beiden gaan: ik dacht zoo half en half, dat Allan ten slotte wel zou inzien dat hij op den verkeerden weg was en tot Annie zou terngkeeren, bovendien was ik vast besloten geen dag meer te wachten met mij in de zaak te mengen. Het begon reeds te schemeren toen Allan en An nie terugkwamen. Ik was van plan den avond met hem op Zeeslot door te brengen. „Blijven wij heden eens hier boven," zei ik tot Annie; „willen we nu eens van de zee vandaan blijven Zij begreep mij en zag mij dankbaar aan. «Vind e het ook niet aardig Allan, als wij van avond eens lij moeder bly ven Hij knikte verstrooid en antwoordde „Ja, ik wil in het geheel niet meer uit Maar toen de schemering meer begon te vallen, werd hij onrustigonder het een of ander voorwend Het kabinet Kuyper veroordeeld door dr. Kuyper. Algemeen is de klacht, dat dit kabinet zoo weinig tot stand bracht. O, zeker, er is gewerkt, hard gewerkt misschien. De wetsontwerpen vlogen ons somsom de ooren, twee, drie in één week. Maar... daar hebben we weinig aan. Een ver standige boer zaait maar niet alles door elkaar. Hij laat de eene vrucht rijpen voor bij de tweede zaait. Waarom er zoo weinig gedaan is? Met een profetenblik heeft dr. Kuyper het neergeschreven in de Standaard van Sept. 1904: „Dat de oogst gering is, dat wordt niet uitgelokt door de bedilzucht van de Kamer, door het j lange praten van de Kamer, maar dat komt van het ge halte van de wetsontwerpen(Juist, denk aan de drankwet 1904, lezerred. V.) dat komt daarvan, dat de Ministers zich te veel met de details (bijzonderheden) van hun Departement inlaten, dat komt daarvan, dat men geen goede technische wetgeving (denk alweder om de drank wet, lezer.) meer schijnt te kunnen le veren.'' En hoe keurig, treffend mooi heeft dr. Kuyper reeds in 1900 zijn eigenMrank- wet 1904 met proletiscben blik beoor deeld: „Er zijn historische oogen blikken geweest, dat de Kamer in het gewirwar van haar eigen spinsel geheel verward zat. Er zijn artikelen voor den dag ge komen, die men alleen met behulp van x-sfralen kan doorzien." sel stond hij telkens op en blikte naar beneden, den weg over. „Ik meen mij te herinneren juffrouw Sinaïde be loofd te hebben, dat ik van avond nog met je op den duinweg zou komen, Anniezei hij eindelyk en voegde er achteloos aan toe, „zou het niet onvrien delijk zijn als wij nn wegblijven?" Zij zag hem ernstig, treurig aanhij wendde on rustig het hoofd af. „Ik geloof het niet," zeide zij, „en zelfs al was het zoo, laat het onvriendelijk schijnen, wij hebben toch niet al tij d het gezelschap van vreemden noodig." Hij scheen te berusten; ik ging bij mevrouw Van Reebosch in de kamer zitten, wij speelden een par ty tje, liet jonge paar stond op het terras zacht te praten. Plotseling woei een windstroom'fluitend door de kamer, zoodat de lamp bijna uitging. De deur was open gesprongen, ik stond op om die te sluiten en zag Annie alleen op het terras staan. „Waar is Allan? vroeg ik. Zij wees naar de dumenhij ging met snelle schreden de hoogten op en af; wij konden in de diepe, vochtige duisternis zijn gestalte nog nauwe lijks herkennen, het roode vonkje zijner sigaar glimde in den nacht. In de verte golfde en klotste de terngebbende zee, dragende aan het strand de als spookschepen afste kende liaringvisschersvaartuigen. De vuurtoren wierp met regelmatige tusschenruimten zijn helderen vuurgloed over de donkere watervlakte. Annie stond bewegingloos, met beide handen krampachtig op de steenen borstwering van het balkon steunend. (Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1904 | | pagina 1