VERGADERINGEN. HKIt KI\ti EX- Verleden week had T. Bestman Jz. alhier het ongeluk zich zoo danig met een mes te verwonden, dat hy genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen. A.tle mannelijke ingezetenen die ge boren zyn in het jaar 188(3, worden her innerd aan hunne verplichting om tusschen 1 en 81 Januari 1905, waarvoor meer spe ciaal zitting zal worden gehouden op 15 Januari e.k. des voormiddags te 10 ure aangifte te doen voor de Nationale Militie, (lichting 1906). A.lle jongelieden, die daarvoor in aan merking komen, kunnen aan het te Mid- delharnis te houden examen tot het ver krijgen van een bswys van Militaire be kwaamheid of lichamelijke geoefendheid of wel beide bewijzen deelnemen, indien zy zich daarvoor ter Gemeente secretarie aanmelden, voor den 10 December a.s. Het is in het belang der jongens aan te bevelen om bovenbedoeld bewys te ver werven, daar zy dan kans hebben om bij inlijving slechts -1 maanden te dienen, ter wijl hun de keuze der garnizoensplaats blijft overgelaten. De Heer H. Dorst, die verleden week door stemgerechtigden der Ned. Herv. ge meente alhier tot diaken benoemd is ge worden, heeft voor die benoeming bedankt. Woensdagmorgen ten 7 ure, werd in den polder Oud-Herkingen door de Rijks veldwachters K. D. Israël en J. van Helden alhier een persoon genaamd C. v. S. alhier wonende op heeterdaad betrapt, die bezig was met liet herstellen van een wildstrik. Hiervan is wegens jachtovertreding proces verbaal opgemaakt. Zaterdag op Zondagnacht werden door de Rijksveldwachters K. D. Israël en J. van Helden alhier onder de gemeente Nieuwe Tonge op jacht surveillance zijnde, gezien dat er met de lichtbak werd gewerkt tot het bemachtigen van wild. Op eens knalde een schot, hetwelk door een hun bekend persoon was afgeschoten, terwijl tegelijker tijd een haas doodelyk werd getroffen. Daar na werd het licht uitgeblazen en het geweer uitéén gehaald. Nu zouden ze met hun boutje naar huis gaan, doch hadden niet gerekend, dat ze door veldwachters afge loerd geweest waren. Toen zij dit bemerkten zetten ze het op een loopen, maar de veld wachters grepen den vervoerder van het haas genaamd E. H. die zijn boutje afgaf. Hiervan is wegens jachtovertreding door genoemde veldwachters proces-verbaal opge maakt, die intusschen hierdoor een gevaar lijk werkje verricht hadden terwijl de ver baliseerde een duur haasje heeft geschoten. STELLENDAM- Verleden week had de vrouw van M. van de Ree alhier het onge luk bij het aardappelen schillen zich in den duim te snijden. Al heel spoedig zwol de duim op, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde bloedvergiftiging, zoodat het al spoedig bleek hoe goed het was geweest, dadelijk genees kundige hulp te hebben ingeroepen. Maandag 5 Dec. werd op een verga dering van stemgerechtigden der Ned. Herv. Kerk alhier herkozen de heer D. van den Broek tot diaken en J. Lokker tot ouder ling. Vrijdag j.l. viel het zoontje van een kolenschipper in het ruim van zyn vaders schip, tengevolge waarvan het zesjarig kind reeds den volgenden dag overleed. Maandagavond 5 Dec. vergaderde het bestuur der Afd. Schuttevaer alhier ten huize van den heer Knöps. Vastgesteld werd de agenda voor de volgende Algem. Verg. op Woensdag 21 December a.s. 's avonds 6 uur bij Knöps. Bij den heer Knöps stormde verleden week een schoorsteen om, tengevolge waar van bovendien nog vele pannen braken. GOEDEREEDE- Tegen Woensdag, den 7 December a. s. des namiddags ten 7 ure, is alhier een Openbare Vergadering van den Raad belegd geworden. Aan den milicien Johannes Bruggeman der lichting 1904, dienende bij het6eRegt. 4e Bat. 2e Cie. Infanterie is met ingang van 30 November jl. verlof verleend tot 30 Maart 1905, op welken datum hij weder by zijn korps behoort aanwezig te zijn. De beide iotelingen C. den Eerzamen en J. de Reus hebben zich aangemeld, om deel te nemen aan het in Januari as. te houden onderzoek naar militaire bekwaam heid of lichamelijke geoefendheid of beide. Meldden wy dezer dagen, dat de oogstcollecte in de Ned. Herv. Gemeente alhier f 28 had opgebracht, thans kan gemeld worden, dat daarvoor nog f 20 is ingekomen zoodat het totale bedróg f48 beloopt. Wijl in de laatsfen ty'd de prijzen der garnalen aan de Londensche markt niet hoog zijn, bestaat bij enkele visschers weder het voornemen, de zeevjsschery te gaan uitoefenen. Aan den milicien-verlofganger Nicolaas Troost van de lichting 1904is91 dagen verlof verleend, t. w. van 30 November j.l. tot 28 Februari 1905, op welken datum hy weder by het Reg. Genietroepen moet terugge keerd zyn. Voor de diepgetroffen weduwen en weezen, die door het vergaan der blazer schuit G O 19 op zoo droevige wyze man en vader verlorenis van wege het Maria- Ida-de-Rath-Fonds, beheerd door de Maat schappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam een bedrag van f200.— uitge keerd. Voor zeker kan ter eere van den heer C. A. Vogel alhier worden gemeld, dat hij geene enkele poging heeft onbeproefd ge laten, om het lot der weduwen te doen verzachten en nog des te meer, wyl die pogingen tot ondersteuning met volkomen succes zijn bekroond. Ook van H. M. de Koningin werd eene som van f 100.—ont vangen en van den heer Bakster, garnalen- handelaar in Engeland, eene som van f 30.— NIEUWE TONGE, Door de onbezoldigd Rijksveldwachter tevens jachtopziener A. van Driel alhier is procesverbaal opgemaakt tegen C. G. en J. B. wonende te Sommels- dyk. wegens jachtovertreding gepleegd on der deze gemeente. Tot bezoldigd Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand dezer gemeente op een jaar wedde van f 100' is benoemd de heer K. Prince en tot plaatsvervangers de heeren D. Breesnee en A. Dorst, allen leden van de gemeenseraad, Het bureau van den Burgerlijken Stand dezer gemeente zal dagelijks uitge zonderd des Zondags en op algemeene Chris- lijke feestdagen, voor het publiek geopend zijn, van 11 ure des voormiddags tot 12 ure des middags op verlangen van belangheb bende, voor zaken die volgens den ambte naar onmogelijk kunnen worden uitgesteld. Door de Rijksveldwachter Israel en de onbezoldigd Ryksveldwachfer van Helden, beiden van Herkingen is procesverbaal op gemaakt tegen E. H- alhier wegens jacht overtreding. De Burgemeester dezer gemeente ves tigt de aandacht van liefhebbers van post duiven, die het volgend jaar bij de militie zullen worden ingelijfd, op de voor hen bestaande mogelijkheid om te worden op geleid tot verzorger bij den Rijkspostduiven- dienst. Ook al ontduiking der nieuwe drank wet. Gisteren morgen hield de Notaris zitdag tot de ontvangst van de gelden der tiend verpachting enz. Vroeger geschiedde dit altijd in een localiteit waarvoor vergunning tot den verkoop van sterken drank in het kiein was verleend. Nu met de nieuwe drankwet zat de Notaris in de woonkamer grenzende aan de localiteit waarin de wachtende betalers hun bittertje konden koopen. OUDE TON'GE- Tot onderwijzeres aan de O. L. S. alhier is benoemd Mej. H. J.Köhler, thans als zoodanig werkzaam aan de O. L. S. te Langstraat gemeente Ooltgensplaat, en zulks met ingang van I Januari a.s. Is by publicatie ter kennis gebracht, dat door den raad dezer gemeente in zijne vergadering van 30 Nov. j.l., voor hetjaar 1S05 zijn herbenoemd tot weger aan Weeg brug I J. Overbeeke en tot weger aan Weeg brug II Mt. Kanters Azn. Bij publicatie is ter kennis gebracht van wie het aangaat en meer bijzonder van de in het jaar 1886 geboren mannelijke personen dat zij zich van 1—30 Januari a.s. ter gemeente-secretarie kunnen aan melden, om voor de Nat. Militie te worden ingeschreven, en waartoe meer bepaald zitting zal worden gehouden op Donderdag 5 Januari 1905 des voorm. te 10 ure. Door de politie is procesverbaal opge maakt tegen G. J. M. alhier wegens over treding der politie verordening. Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn herkozen tof ouder ling J. Kooijmaa en gekozen tot diaken A. J. Kerpel, in de plaats van IC. ven Es die aan de beurt van aftreding was. De zitting van de Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Dirksland in de raadzaal op Vrijdag den 16 Dec. a.s. des voorm. te 10i/2 ure. Bij den heer A. Breesnee is een post duif aangekomen met een ringetje aan de poot gemerkt Z. v. B. 1904. OOLTGENSPLAAT- De begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1905, alsmede die voor de openbare gemeentelijke bewaarschool zijn goedgekeurd van H.H. Gedeputeerde Staten onzer provincie terug ontvangen. Vrijdag 2 Dec. j.l., heeft hier hetz.g. dorpschtiren plaats gehad. Dientengevolge zien alle straten, pleinen enz. er thans weder zindelijk uit. 6 Dec. Hedenmiddag hadden de kinde ren onzer openbare bewaarschool dank zy het voor dat doel reeds sedert tal van jaren werkende dames-comité, weder hun Sint- Nicolaasfeest. Ook nu weder bracht deze goede Sint met zyn zwarten knecht in eigen persoon een bezoek aan genoemde school. De kinderen werden rijkelijk onthaald op een heerlijk kopje melk, speculaas, suiker goed enz., en ontvingen elk een aardig stuk speelgoed, terwy'l aan de arme onder hen bovendien een of ander stuk onderkleeding werd uitgereikt. Ook nu weder betuigen wjj gaarne onzen hartelijken dank aan de dames van genoemd comité voor het genoegen, onzen kleinen mede burgers verschaft, alsmede aan die vele ingezetenen, die door hunne geldelijke bijdragen dit alleraardigste feestje hebben mogelijk gemaakt. DEN HUMMEL- Van welk een onschatbare waarde eene goede reisgelegenheid is, is reeds menigmaal gebleken, doch nooitkwam dit zoo duidelijk aan het licht als Maandag avond. Toen arriveerde hier perBommelsche boot Sint Nicolaas in eigen persoon. Nog te vroeg om zijn tocht door het dorp aan te vangen, nam hij zyn intrek bij den heer Van Oosterom, hofmeester der stoomboot En had hij al zijn zwarten knecht achter gelaten, hij wist zich toch te helpen, want hij had spoedig' hier een paar jongelui geëngageerd, die hem op verdienstelijke wijze ter zijde stonden. Zyn tocht te paard door onze straten was dan ook een ware triomftocht, en al wat maar loopen kon volgde hem, zingende uit volle borst; de echte Sint-Nicolaas, zooals nu, was nog nooit op den Bommel geweest. Telkens werd halt gehouden en dan trad een der beide knechts de woningen der minder bedeelden binnen om uit den grooten zak versnaperingen aan te bieden voor de kinderen. En zijn wij wel ingelicht dan heeft de goede Sint geen enkelen stouten knaap in zijn zak behoeven mee te nemen. 'tWas reeds over achten, toen de kindervriend zich van het tooneel verwyderde. en weder zijn intrek nam in de woning, waar hij na zyne aankomst per boot was afgestapt. Wy gelooven de tolk te zijn van velen, maar vooral van de kinderen, wanneer wij Sint-Nicolaas en zijn beide trawanten hartelijk dank zeggen voor hun zoo geheel onverwacht bezoek, en voor de aangeboden versnaperingen. Wij roepen hem daarom op zyne verdere reis een hartelijk vaarwel, maar ook een tot weer ziens toe. Inplaats van den heer Job Mijs Jz. die zich niet weder beschikbaar stelde, is tot ouderling gekozen de heer J. Bakkei Lz., terwyl tot diaken werd herbenoemd de heer I. J. Bom. STAD AAN T HARINGVLIET- Het huis staande aan den Zeedijk en bewoond door W. van der Mast werd in eene zitting in gezet door Jacob van Gurp voor f 320 en afgemijnd door P. Arensman alhier voor f330. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat de zitting van den militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Dirksland op Vrijdag, 16 December a.s. des voormiddags ten 10 uren. Bakker Both reed Vrijdag met ziin kar met brood enz. uit, teneinde zijn klanten te voorzien. Hij had een nieuwen hit voor de kar. Even buiten de gemeente wilde de hit niet verder en begon te slaan, en al spoedig tuimelde de kar van den dijk, zoo dat brood en St. Nicolaasgebak overal heen rolde. Gelukkig liep dit ongeval met eenig ma terieel verlies af. De burgemeester maakt bekend, dat zij, die in Januari aan het onderzoek naar geoefendheid van het voorbereidend militair onderricht willen deelnemen, zich daartoe vóór 10 December as. ter secretarie rhoeten aanmelden. Aan dit onderzoek kunnen alleen deelnemen de Iotelingen der lichtingen 1904 en 1905. Door het kerkbestuur der Gerefor meerde gemeente is een blok huizen aange kocht, staande voor de nieuwe Gereformeer de Kerk, ten einde een ruimeren ingang tot dit gebouw te hebben over den naast deze huizen gelegen grond. Verslag van het verhandelde in den raad, van de gemeente Nieuwe Tonge op 30 November j. I. des v. m. ten 10 ure. Alle leden present. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Komt aan de orde: Een ingekomen missive van H. H. Gedeputeerde Staten daarbij hun besluit zendende ter uitreiking, op een request van Mej. Wed. T. Breesnee, waarbij zij zich beklaagde over haar aanslag in den Hoofde- lijken Omslag. De voorzitter leest de begeleidende missive als mede dit besluit voor, waaruit blijkt dat dit college instemt met liet ingenomen besluit van den ge meenteraad, en weshalve afwijzend op bet request, beschikt, deze missive wordt voor kennisgeving aangenomen. Wordt door den voorzitter medegedeeld dat er op nieuw een bemerking is binnengekomen omtrent de bouwverordeningen, dat wel is waar art. 48, waarbij moest worden bepaald dat in woningen en op een dak minstens twee ramen aanwezig moesten zijn, en door den raad was afgekeurd, hierin door li. H. Ged. Staten wordt berust, maar art. 14 gehandhaafd moest blijven, aangaande bet stellen van trappen. De beer Houtaar meende dat in de vorige verga dering besloten was, trappen te plaatsen wanneer deze maar van boven of onder met baken worden vastgezet, wa.t niet de algemeene meening weg draagt, aangezien bet dan toch losse trappen zijn. Dit tweede punt wordt, behalve door den beer Houtaar zooals door H.H. Ged. Staten gewijzigd wil worden, goedgekeurd, daar bet toch alleen voor nieuwe woningen geldt. Is aan de orde bet benoemen van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, een tweede en een derde opvolger volgens de nieuw uitgegeven wet. De Voorzitter deelt mede dat in een der vorige vergaderingen besloten was sollicitanten voorde be trekkingen van eerste op telroepen waaraan is vol daan, en waarop een sollicitant zich beeft aangemeld en wel de beer. den Engelsman, maar deze niet door B. en W. kan worden voorgedragen, aangezien toch veel te veel gewicht aan deze betrekking ver bonden is, en niet iedereen daarmede op de hoogte is, maar zij blijven bij hun vorige voordracht. Hierop wordtdoor den heer Overdorp geantwoord dat de termijn van 6 dagen veel te min was ge nomen, aangezien door verschillende personen ge ïnformeerd was naar die betrekking, en ze toch daarvoor z. i. geschikt zijn. Na nog eenige discussiën hieromtrent wordt nog door den beer Overdorp aangemerkt dat volgens voordracht de Secretaris benoembaar wordt gesteld, maar daar deze boekhouder van het Burgerlijk Arm bestuur is, kan dat niet alvorens deze daarvoor bedankt. De voorzitter deelt hierop mede dat deze betrek kingen volgens de wet niet kunnen samengaan, maar men toch wel tot liet benoemen kan overgaan, daar toch de Secretaris voor bet aanvaarden kan bedanken. Vervolgens meent de Heer D. Breesnee dat aan den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand een salaris is verbonden van f 100, maar dat bij nooit zoo min als de andere leden er in toegestemd zou hebben om aan den helper fG5, toe te staan, waarom hij vraagt of dit nog niet zou kunnen worden veranderd, waarop de voorzitter antwoordt dat dit zeker kan, want al is deze post uitgetrokken op de begrooting behoeft men ze nog niet uit te geven. De voorzitter vraagt vervolgens of men als nu zal overgaan tot bet benoemen van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand in dier voege dat later zal beslist worden of hij een helper noodig beeft en bet salaris van hem, waartoe wordt besloten. (Volgens de meening van al de heeren is een helper voor dien ambtenaar niet noodig, maar de meeste heeren schijnen niet te weten welk een verantwoor ding en omvangrijke betrekking het isj. Als nu wordt overgegaan tot bet stemmen van een eersten Ambtenaar. Uitgebracht werden 7 stemmen waarin 5 op den beer de Wilde die dus met meerderheid is gekozen. Voor tweede Ambtenaar werd gekozen met 6 stem men de beer D. Breesnee en voor derden de heer Prince met 5 stemmen. Op de vraag des voorzitters of de heeren deze benoeming aannamen, antwoordde de heer Breesnee dat bij nog gaarne eene bedenktijd van acht dagen zou willen erlangen, de beer Prince meent de be noeming te aanvaarden, maar door den beer secretaris wordt deze niet aangenomen, aangezien bij niet wil bedanken als boekhouder van bet Burgerlijk Arm bestuur wat jaarlijks een traktement van f 60.—en bij voor die f 40.- niet de verantwoording van den Burgerlijken Stand op zich neemt. Aangezien de beer de Wilde bedankt moet ais nog overgegaan worden tot bet benoemen van een derden, om reden bij opvolging de heer B eesnee le en de beer Prince 2e Ambtenaar wordt waarmede de beer Breesnee zich niet vereenigde, daar bij alleen benoemd is als 2e en deze ook nog niet heeft aangenomen. Als nu wordt overgegaan tot bet benoemen van een eersten ambtenaar waarbij de beer Prince met 4 stemmen wordt gekozen welke deze aanneemt en bedankt voor derden, waarom alsnog een derde moet worden gekozen, waar de beer Dorst 4 stemmen bij krijgt dus de meerderheid, waarna de beer Bree snee bet woord verlangt en verklaart de benoeming te zullen aanvaarden wat na eenige aarzeling ook door den beer Dorst wordt gedaan. Omreden de gekozen ambtenaren te Botterdam bun eed moeten afleggen,- vraagt de Voorzitter op welken dag bet voor de heeren het beste gelegen komt, wat wordt uitgemaakt op Dinsdag den 13den December, welke datum aan den lieer ofiiciervan Justitie zal worden aangevraagd. Achtereenvolgens worden goedgekeurd, 1. De verordering regelende de werkzaamheden van den Ambtenaar van den Burgerlijken stand. 2. Idem en betgeen dien Ambtenaar zal worden verschaft, alseen verlicht en verwarmd lokaal, bureaubehoeften en zoo noodig personeel om hem behulpzaam te zijn. 3. Idem die op bet beffen van vergunningsrecht en. ten 4. Die op de invordering daarvan. Op de vraag des voorzitters of geen der heeren leden meer bet woord verlangt en niets meer te verbandelen zijnde, wordt.de vergadering gesloten. Vergadering van den raad der gemeente Stellendam op Donderdag 1 December, des voonniddags 9 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burge meester. Na openiug der vergadering worden de notulen der twee vorige vergaderingen gelezen en goedgekeurd. Voorlezing wordt gedaan van vier ingekomen mis sives van Heeren Gedeputeerde Staten, inhoudende goedkeuring van het suppletoir kohier 1904, en de staten tot bet doen van betalingen uit Onvoorziene Uitgaven, af- en overschrijving op de Gemeente-Be grooting dienst 1904. Van den Commissaris der Koningin ingekomen een missive, inhoudende, dat. de heeren A. van der Vlugt en H. Kievit, zijn herbenoemd tot leden van bet College van Zetters. Wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals de ingekomen missive van den beer J. van Dommelen, onderwijzer aan de O. L. S. alhier, waarbij hij kennis geeft, dat bij zijne benoe ming als onderwijzer met verplichte hoofdakte alhier aanneemt. Ingekomen bet verzoek van Dr. G. H. Kaiser, ge meente-arts alhier, om ontslag uit deze betrekking. Ontslag wordt verleend en gerekend te zijn ingegaan op 1 Nov. 1.1. Ingekomen een verzoekschrift van de beide help sters bij bet bandwerkonderwijs, Mej. J. Visser en J. A. van den Broek om verbooging barer jaarwedde. Met' algemeene stemmen wordt besloten iedere help ster met f 12,50 te verhoogen waardoor de wedde wordt gebracht op f50. Ontvangen de mededeeling van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, dat de bijdrage voor den nieuw te benoemen dokter is vastgesteid op f 100 's jaars. Aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen het verzoek van A. van Seters alhier, ora vóór zijn woning een paal te mogen plaatsen. Verzoek ingewilligd. Ingekomen een schrijven van de Afd. Stellen dam" van de Zuidholl. vereeniging „Het Groene Kruis". Wordt in banden gesteld van B. en W. Met. algemeene stemmen wordt vervolgens goed gekeurd de regeling van bet. Algem. Armbestuur over 1903 en vastgesteld de begrooting voor 1905, waarna wordt besloten, or.der goedkeuring van Ge deputeerde Staten, aan dit Armbestuur een subsidie van f400 toe te kennen uit de gemeentekas. Komt nu in behandeling de Gemeentebegrooting dienstjaar 1905. Wordt vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 15035,22. Zal aan Ged. Staten worden gezonden. Vervolgens wordt de raming der schoolgeldheffing goedgekeurd op f 800. Wordt besloten tot een aanvraag om subsidie ad. f 2900. Komt. aan de orde de benoeming van een gemeente geneesheer. Met algemeene stemmen wordt benoemd de Heer J. Lindenbovius te Hnissen (Gelderland). De infunctietreding vóór of op 15 Dec. a.s. Aan de orde de benoeming van een Ambtenaar van den B. Stand, ter voorziening in do vacature, ont staan door bet. overlijden van den heer M. Breen. Op de aanbeveling van B. en W. zijn geplaatst de heeren: lo J. L. Bossebierer en 2o D. Zaaijer. Uitslag der stemming: De heer Bosschieter 6 stem men, de beer Zaaijer 1 stem. Alzoo de heer Bos- sehieter gekozen, die de benoeming aanneemt. Wordt vervolgens overgegaan tot. de vaststelling der instructie voor den gemeen te geneesheer. De

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1904 | | pagina 6