99 Offlci EERSTE 5de Jaargang Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Vleugel I r 10 Een rijke vondst. Uit Stockholm wordt gemeld dat eenige dagen geleden twee ar beiders uit Sköfde, een stadje aan de spoor lijn Stockholm Gothenburg, dicht bij dat stadje, op het landgoed Timboholm, waar zij graafwerk verrichtten, twee gouden sta ven en twee gouden ketens hebben gevon den, te zamen wegende 7180 gram en een waarde aan goud vertegenwoordigende van ongeveer f9000. Een ambtenaar van het historisch staatsmuseum te Stockholm heeft de vondst onderzocht. De staven en ketens zy'n ieder ongeveer een halven meter lang. De ketens bestaan uit spiraalringen, die .voor een deel rond, voor een ander deel vierkant zijn. Op een der ringen staat een soort van stempel in den vorm van een S en verder eenige halve-maanvormige figu ren; voor het overige is het goud vrijwel onbewerkt. Men denkt dat de gevonden voorwerpen, die zeer oud moeten zijn, niet tot sieraden hebben gediend, maar het ver mogen zijn geweest van een rijk man, die zijn goud bij dreigend gevaar begraven heeft. In dezelfde streek zijn in 1859 ook gouden staven en andere voorwerpen gevonden, waarop eveneens halvemaanvormige figuren staan. Die voorwerpen zijn aangekocht door het museum te Stockholm, dat vermoede lijk ook op deze vondst wel beslag zal leg gen. De materieele waarde er van is voor de beide vinders. De dure suiker wordt een brandende kwes tie in Engeland. De kranten staan er vol van. Een fabrikant van suikerwerk schrijft aan de „Daily Chronicle" dat er tegenwoor dig in zijn bedrijf meer faillissementen voorkomen dan hij in de laatste dertig ja ren gezien heeft. Een aantal groote fabrie ken werken met verminderd personeel of slechts een deel van de week. Het buiten land heeft nu meer dan ooit gelegenheid zijn suikerwaren in Engeland in te voeren; men vreest vooral voor de mededinging van Zwitserland. Wat de verhoogde prijs beduidt, toont de berekening van een coö peratieven groothandel met hoofdzetel te Manchester, die zoowel zelf biscuits, jam en snoepgoed maakt als suiker verkoopt aan kleinere coöperatieve vereenigingen. Aan deze suiker, afgescheiden dus van wat zij zelf verwerkt, betaalt de maatschappij nu 820.000 pd. st. in het jaar meer dan zij betaald zou hebben met den prijs van een paar jaar geleden. Behalve de suikercon ventie doet natuurlijk ook het invoerrecht zijn invloed gelden, en men dringt er nu op aan, dat dit recht, als een oorlogsbelas ting opgelegd, nu opgeheven worde. De Keizer van de Sahara. Zijne majesteit Jacobus I heeft al zijn leed nog niet geleden. Nu wordt den keizer der Sahara opnieuw een proces aangedaan en nog wel door iemand, die langen tijd de intiemste deel genoot van zijn groote plannen was, door zijn particulieren secretaris Hidoux, dien hij verheven had tot graaf van Chigny. De heer Hidoux heeft den dienst van Jacques Lebaudy verlaten. Hij heeft er genoeg van, geld voor het nieuw te stichten rijk af te staan, en bedankt er evenzeer voor, den keizer persoonlijk crediet te verschaffen, daar deze steeds vergeet, den graaf van Chigny de sommen terug te betalen, waarvoor deze op hoog bevel zijn handteekening had gezet. Het proces belooft interessante onthullingen. Avonturieren van een reddingsboot. De reddingsboot „Uraad", die in Augustus uit Noorwegen ging en te St. Louis zou wor den tentoongesteld, is eindelijk, na een reis van drie maanden en negen dagen, te St. John, aan de kust van Nieuw-Brunswijk, aangekomen. Ze heeft allerlei gevaarlijke avonturen gehad. Noorsche visschers, die haar voor een walvisch aanzagen ze is gebouwd als een torpedoboot hebben op haar geschoten ze werd aangevaren door een groot stoomschip en zou dientenge volge bijna gezonken zijn; in een storm verloor ze haar masten, en vijf weken heeft ze hulpeloos rondgedreven, geheel overge leverd aan storm en wind. Eindelijk was ze bijna nog te pletter geslagen op de rot sen van St. John. De vier man, die haar bemanning uitmaakten, hebben het hard te verduren gehad. Een kanonvuur tegen werkstakers. Volgens den Newyorkschen correspondent van de „Times" woedt een burgeroorlog in het klein in de mijnwerkersstad Zeigler, in Illinois. Men verwacht de afkondiging van den staat van beleg. De stakers hebben in een hinderlaag den geheelen nacht van Maan dag en Dinsdag op de stad gevuurd, en machine-kanonnen, welke boven op een gebouw en op een kolentip waren geplaatst, beantwoordden dit vuur. De schoten van de stakers waren te hoog gemikt, om eenige schade te kunnen doen. Men weet niet of de machine-kanonnen kwaad gedaan heb ben. De mijnen te Zeigler zijn het eigen dom van Joseph Leiter, den schatrijken broer van Lady Curzon. Nader kan nog worden medegedeeld, dat de mijnen, waarvan de arbeiders staak ten, alle behoorden aan den Amerikaanschen millionai'r Leiter, wiens zuster gehuwd is met lord Curzon. Er moeten veel 3takers door het snelvuurkanon gedood zijn. De stakers eischen de inhechtenisneming van Leiter, wegens het gebruikmaken van dit kanon. Buii msporig riekendTe Keulen bestaat een politie verordening, welke het gebruik van buitensporig riekende benzine-auto's ver biedt. Een automobilist, die op grond van die verordening veroordeeld was, ging bij het Kammergericht in beroep. Maar dit hof be sliste dat de verordening terecht bestond. Aangezien de politie te waken heeft voor orde, veiligheid en vergemakkelijking van het verkeer, is, zoo verklaarde het hof, een be straffing op hare plaats wanneer de reuk van de verwerkte benzine zoo sterk is, dat de voorbijgangers er door genoopt worden an dere wegen in te slaan dan zij van zins wa ren. De zoogenaamde stinkwagens ziin dus voor Keulen gewaarschuwd. Nieuwe reclame. Een groote bazaar te Ber lijn heeft een nieuwe reclame bedacht. Ge heel kosteloos kan men daar dagelijks tus- schen vieren en achten rechtskundige ad viezen over alle vraagstukken van het open bare leven krijgen; verder worden er rekes ten, klachten, brieven, gedichten, redevoe ringen en toasten, zelfs vertalingen geleverd. Wie maar wil, kan bovendien in de gemak kelijk ingerichte lokalen schriftelijk werk gaan zitten verrichten. Dit alles staat ten minste, volgens de Germania, op de aanplak zuilen te lezen. Barbaren. De Grieken in Macedonië steken tegenwoordig de befaamde Bulgaarsche ben den de loef af. Zondag is een bende van honderd Grieken het Bulgaarsche dorp Zele- nic in het wilajet Monastir binnengedrongen en heeft daar dertien menschen vermoord. Ofschoon in het slechts twee kilometer ver wijderde Nevesta Turksche troepen, die duidelijk de schoten konden hooren, gelegerd zijn, ontkwam de bende straffeloos. Conflict in het scheepsbouwbedrijf. Engel- sche bladen maken melding van een dreigend conflict in het scheepsbouwbedrijf aan de noordoostkust. De patroons zijn voornemens een loonsverlaging in te voeren, waardoor 30.000 man zouden worden getroffen die zich hiertegen verzetten. Indien geen schikking tot stand komt zal een uitsluiting op groote schaal plaats hebben. De verborgen schat in Transvaal. Er is weer een expeditie van Krugersdorp ver trokken om naar den verborgen schat in het Boschveld te zoeken. De heer oud-komd. J. van Zijl is er een van, de andere zijn de heeren C. C. Haines, Moreton, Hadley en Swart. De expeditie van de heeren Erasmuz en Kemp bevindt zich nog in 't veld inde omstreken van Liidenburg. De Noordzee een „moordzee". In Duitsch- land is het spreekwoord „de Noordzee een moordzee" in zwang. Hoe waar dit is, bleek dezer dagen uit de mededeeling van een visscher uit Finkenwarder, die langs het strand aan de Westkust van Halstein naar het lijk van een kameraad zocht. Hij ver telde dat er alleen uit zijn dorp in de laat ste 22 jaren 186 visschers op zee waren gebleven. De muur doorbrekers. De Parijsche politie heeft dezer dagen een dievenbende, de zoo genaamde „muurdoorbrekers" gevat, aan wie de jongste diefstallen bij juweliers worden toegeschreven, maar thans is er al weer een nachtelijke inbraak gepleegd in een juwelierswinkel, „Rue des Abesses,c waar voor 20,000 francs aan kostbaarheden werd gestolen. Green werk in Duitschland. Friesche ar beiders, die naar Duitschland trokken om werk te zoeken, zijn teruggekeerd. Nergens gelukte het hun aan den slag te komen. Gr'ndwerk is er weifiig meer, de Duitsche veeboeren hebben in hun stal volop perso neel, en ook in de mijnstreken is genoeg werkkracht, Predikbeurten op Zondag XI Dec. 1904. NED. HERY. KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Bruining. Sommelsdijk, vm. en 'b av. Ds. Westrik. Dirksland, vm. en nm. Ds. LammerB. Melissant, vm. Ds. -Hoedemaker. Herkingen, vm. en nm. Ds. de Stoppelaar. Stellendam, vm. en nm. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. en 's av. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nam. De. Bobs. Nieuwe Tonge, vm. en nam. Ds. WentinE. Onde Tonge, vm. en nam. Ds. van Dolder. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Den Bommel, vm. en nam. Ds. Eramen. Stad 't Haringvl. vm. en nm. De. Polhuijs. Middelharnis, Zondagschool, Donderdag 8 December 's avonds 6,30 uur Ds. van der Valk, predikant te Oud-Beierland. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. (H. Avondm.)en av. Ds. Steketee. Stellendam, vm. en av. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en av. den heer Basoski. Ooltgensplaat, vm. en av. Ds. Dekker. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. "W. Róssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Melissant (Kralingen) vm. nm. enav.De. Mackenze Dit blad verschijn Prijs per kwartaa Afzonderlijke nun:; Hoofd-Agent voor Ne< Bureau A Berichten v Waar moet het geld v „Gij wilt van de Tarie ge bestrijdt ze als sc kleine burgers, maarw; voor sociale hervormin daan komen Als de kt die vraag weder tot ons kunnen wij hen dadel ij gen met het prachtig bt sor Treub Vrijdag jl.in Duidelijk en helder he daarin aangetoond, hoe gelijk de millioenen v hervormingen bijeen ka der de kleine luijden t betoog komt op 't volg regeering zegt 9millioei ben, waarvan 2 millioer lijke scholen. Voor die li behoef ik den weg niet Ik houd dus over 7 mi zonder eenige moeilijkhe deele door progressie in recht en door de hervor geplitste inkomstenbelast Het successierecht bra de rechte lijn, met inbegr f3.400000 en in de zij op. Voor de rechte lijn klimmend recht ingevoe van 0,6 tot 4I/2°/0. eerst bereikt worden bij nalatenschappen, van 9 dus niet zeggen, dat prof te werk gaat. Al degen rechte lijn een erideel krh de f 11,000, zullen min; hebben dan volgens de regeling. Bovendien worden in erfdeelen beneden f500 steld. Deze f 500 wordt f 500 voor elk jaar, dat de rechte lijn jonger is dan neer dus een kind van f 11000, dan is die som geh« Door een hervorming van recht in dezen geest zou< wettigde bezwaren tegen c voor zoo verre zij de ree F S U I L L. JE van Hans Arkoi (9) door K. te M. „Wat wil je?" vroeg hij ongedu) oogen te openen, „ik ben vermoeid j „Dat zie ik, mijn jongen," ant daarom verzoek ik je, laat nu eens den en tennisspelen, laat het eens en je zult zien hoe goed het je doe toch hier in den eersten tijd zoo go rustige leven Hij keek mij met wijdgeopende o zich een weinig op en zei „Leven! Ja, als je dat leven noem was geen leven, het was een pl schijnbestaan. Geleefd heb ik eigeDl tien dagen! Kijk eens,PaitgersIk b wandelaar {door het leven gegaan,alti effen wegen, en de heldere verlichti was noodig om mij te toonen, welke en rechts^dreigen. Zeg my nu niet, keling, een erbarmelijk menscb zo ben, je behoeft mij niets te zeggen het zelf zeer goed! Alles watje m dat zeg ik mij ook nu, in die la nachten, altijd, alleen dan niet, als

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1904 | | pagina 10