Landbouw Binnenlandscli Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijk Marktberich 6 nis tusschen 2 en 14 Januari a.s. Aanmel ding om daaraan deel te nemeu, moet ge schieden ter secretarie der gemeente, alwaar de belanghebbenden woonachtig zjjn of ver blijven vóór of op 10 December e,k. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is tengevolge van den hevigen wind van de woning van F. v. K. een schoor steen omver gewaaid, terwyl tevens aan het dak nogal eenige schade werd toege bracht. Naar wy vernemen, zal de Heer De Bruyn, die wegens ongesteldheid van den Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier tijdelijk als zoodanig fungeerde, weder naar zy n standplaats Rotterdam terugkeeren. Ten bate der achtergebleven op het eiland Urk by den storm van 5 op 6 October 11. werd alhier een bedrag ad f 30 ingezameld. Waarschijnlijk tengevolge van het nat worden dier liehaamsdeelen bij het uit strooien van hulpmeststoffen op een stuk land begroeid met wikken, bekwam de voorman van den landbouwer T. L. alhier belangrijke wonden aan beide beenen,zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Naar wy vernemen, hebben de heeren E. F. de Hondt en P. van der Linden hunne benoeming tot bestuurslid der alhier be staande Vereeniging „Aurora" aanvaard. Wederom ia alhier een geval der be smettelijke ziekte „febris typhoïdea" gecon stateerd en wel ten huize van J. v. d. W. 11. Zaterdag is alhier by inschrijving verkocht de grond, liggende op de z. g. paekaden, alsmede die uit het kerkslootje. Daarvoor was hoogste inschrijver de Heer D. Lodder Mz. alhier, Woensdagmorgen 11. kwam te dezer plaatse uit Brouwershaven telegrafisch bericht, dat op het Nieuwe Zand in het „Brouwershavensche Zeegat" een stoomboot was gestrand, waarbij de schippers der bergingmaatschappij alhier ter assistentie werden uitgenoodigd. Des namiddags werd nader geseind, dat voormeld schip, het Engelsche stoomschip Scotian, op weg van Antwerpen naar New castle, niet was gestrand, doch daar ter plaatse ankerde. Met eenige averij aan de machine werd de reis vervolgd. Nog immer blijven af en toe van elders gelden invloeien ten behoeve der beide wedu wen en weezen, van alle inkomsten beroofd door het vergaan der blazerschuit G. 0.19. Vanwege de Vlissingsche Turnvereeniging werd o. a. een bedrag ad f80,04 ontvangen. OUDDORP- Den 6en December hoopt ds. Joh. Boss, sedert 13 Oct. 1901 pred. bij de Ned. Herv. Gem. alhier te gedenken, dat hij 30 jaren als predikant werkzaam is. De eer ste gemeente van ds. Boss was Maria Hore- beke (België), waarna hij, na collequium ductum, den 10 Dec. 1893 zijn intrede te Hedel deed. Voorts stond ds. Boss nog te Hendrik-Ido-Ambacht (1896 1901). NI KL'WK TONGË. Door de Rijksveldwach ter Israël van Herkingen en de jachtopzie ner Knöps alhier, is proces-verbaal opge maakt wegens beleediging van een ambte naar, tegen A. Seh. wonende te Rotterdam. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is ter openbare kennis gebracht, dat op Vrydag 2 December a.s. een ieder verplicht zal zijn om de openbare straat te doen schuren. Zullende op dien dag des namiddags om vier ure daarover eene schouwing worden gehouden. Herbenoemd tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier, de heer C. Vreeswijk en tot diaken de heer M. Vreeswijk, die hebben verklaard hunne benoeming aan te nemen. De Burgemeester dezer gemeente brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Januari a.s. ten overstaan van een Militaire Commissie een onderzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van geoefendheid. Dat zij, die in deze gemeente woonachtig zijn of verblijf houden en aan het in Januari a.s. te houden onderzoek wenschen deel te nemen, zich voor 10 December as. ter Secretarie dezer gemeente moeten aanmelden. Door de jachtopziener A. de Vos van Oude Tonge is proces-verbaal opgemaakt tegen R. v. S. te Delft, wegens het schieten van wild op een anders jacht, onder deze gemeente. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan L. Kareis, J. Rietvelt en L. Holster alhier, vergunning verleend om op 5 en 6 December a.s. des avonds St Nicolaasgebak te verloten. uURETONGË- Bij publicatie is ter kennis gebracht, de algemeene regeling vastgesteld door de Luitenant-Generaal, Inspecteur der Infanterie betreffende het onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen der lichtingen 1904 en 1905 die dingen naar het bewijs voor militaire bekwaamheid of voor lichame lijke geoefendheid of wel voor beide. Ter openbare kennis is gebracht dat de verordering regelende hst voortdurend van kracht blijven der verordening tegen wier overtreding straf is bedreigd,gedurende 30 dagen van af 20 Nov. tot en met 20 Dec. a.s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Ter openbare kennis is gebracht dat het besluit door den Raad in zijne verga dering van 21 Juli 1.1. vastgesteld onder den naam van weegloon, gedurende 30 dagen van af 20 Nov. tot en met 20 Dec. a.s. ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. j.l. Dinsdag heeft het schuren dei- straten en pleinen in deze gemeente plaats gehad. Als geneeskundige voor de doodschou w, is, voor het jaar 1905, benoemd de heer W. Sneyders de Vogel, arts alhier. OOLTGENSPLAAT. 25 Nov. Door den heer Mr. A. J. C. van Weel, administrateur van den boedel van wylen den heer P. Bigge, werd heden rekening gedaan van zijn be heer van genoemden boedel over het jaar 1904. Het batig saldo is aan de rechtheb benden, t.w. de Ned. Herv. kerk, de Ned. Herv. diaconie en den Grooten of Alge meene Armen van Ooltgensplaat en Den Bommel uitgekeerd. 25 Nov. Hedenavond trad in de Ned. Herv. kerk alhier op de heer Alkema, zen deling .te Bandoeng op Java. Het aantal toehoorders was, naar wy vernemen, niet groot. De collecte, bij deze gelegenheid gehou den ten bate van het fonds van het Nederl. zendinggenootschap, bracht op de som van f 11.37. 25 Nov. Uit het tiental paren sollici tanten naar de betrekking van vader en moeder in het oude- vrouwen- en mannen huis der Ntd. Herv. diaconie alhier wer den heden door den kerkeraad als zoodanig benoemd de heer P. Verdoorn en echtge- noote te Brielle, die in de eerste helft van December e.k. hunne betrekking zullen aan vaarden. 26 Nov. Aan den heer J. Dorsman is op zijn verzoek ontslag verleend als doodgra ver, klokluider en klokkenist, nret ingang van 1 Januari 1905. In zijne plaats is heden door den gemeenteraad tegen genoemden datum benoemd de heer B. Dorsman. Daar de heer J. G. van Putten, kan toorhouder van het Rykstelefoonkantoor alhier, is benoemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken stand, en deze twee ambten volgens de wet niet vereenigbaar zijn, is aan genoemden heer op zyn verzoek eer vol ontslag uit eerstgenoemde betrekking verleend tegen 15 Dec. e. k. Burgermeestel en Wethouders roepen thans sollicitanten naar die betrekking op. Belanghebbenden verwijzen wy naar de Ófficiëele Mededeelin- gen in dit blad. DEN DOIIMKL- De vorige week werden alhier de iaatste suikerpeen verscheept. De campagne is hiermede voor deze gemeente afgeloopen. Voor de vacerende betrekking van onderwijzer aan de le O. L. school heeft zich tot heden slechts één sollicitant aan gemeld. Naar men ons mededeelt is de heer H. van Prooijen onze vroegere dorpsgenoot, en thans in Amerika, op weg naar het Vaderland. Na eene afwezigheid van 9 jaar komt hij hier zijne familie bezoeken. Zondag 20 Nov. werd per rijtuig van Ooltgensplaat aangebracht de schippers knecht, K- K. die het ongeluk had gehad om aan boord, bij het verrichten van werk zaamheden, in het ruim te vallen. De on gelukkige schijnt op het hoofd neer geko men te zyn; zyn toestand is zorgwekkend. De afdeeling den Bommel van het Groene Kruis hield Donderdag 17 Nov. eene vrijgoed bezochte ledenvergadering. Tot afgevaardigden ter Algemeene vergadering te 's Gravenhage werd benoemd de heer Dr. Prins Fokkes, en tot diens plaatsver vanger, de heer P. van Weel GGz. STAD AAN :T HARINGVLIET- Eenigen tfjd geleden verkocht de Raad een negental oude stoelen stijl Lodewijk 14 van het gemeente huis voor een paar gulden het stuk aan een ingezetene. Nader vernemen wy dat deze stoelen te Rotterdam voor p. m. f35 verkocht en ze vandaar naar het buiten land verkocht zijn voor f 500. Hetschuren derkaden,dorpstratenenz. door Burgemeester en Wethouder aanbe steed, is aangenomen door J. de Jong voor de som van f 16. nen voorspellen, kunnen raden, ze met zekerheid aangeven kan niemand. Ook niet, wat betreft het weer. Zal het, gedurende het volgende voorjaar en den aanstaanden zomer zonnig, mooi en droog weer wezen, of zullen we een nat voorjaar en een regen- achtigen zomer hebben? Ziedaar vragen, waarop niemand met zekerheid kan ant woorden. Ook niet diegenen, die een groot deel van hun leven in de vrije natuur door brengen en met wind en weer vertrouwd zyn. Ook niet de landbouwers, die anders nogal over regen en zonneschijn kunnen mede praten en die, wat het gelukken van hun oogst betreft, voor een groot deel van het weer afhankelijk zijn. En juist daarom, omdat zij totaal onzeker zyn van de toe komst, ook wat het weer aangaat, moeten zij de middelen aangrijpen die hun worden aangeboden, om zich te wapenen tegen alle mogelijke gevallen. En dat kunnen zij b. v. bij de bemesting van hun land, door te be denken, dat er altyd kans bestaat, dat voor jaar of zomer of misschien beide regen en nog eens regen brengen kunnen. Wie zijn land bemest met echte Peru-guano weet vooruit, dat de regen hem geen kwaad kan doen, maar tevens, dat hij niet bevreesd behoeft te zyn voor warmte en zonneschijn. Hy wapent zich door die bemesting met een middel, dat voor beide kansen vaak getoond heeft, deugdelijk te zijn. Onzekere toekomst. Wat zouden we ons al een verdriet hebben kunnen sparen, een genoegen kunnen be reiden, als we altijd vooruit geweten had den, wat er later gebeuren zou, als we des ochtends reeds zeker waren geweest van wat de avond brengen zou. Hoe zouden wy ons vaak kunnen bevoordeelen als het ons gegeven ware, slechts een tipje op te lichten van den sluier dien de toekomst voor ons verborgen houdt. Doch dat vermag geen enkel menseh. Men moge de toekomst kun We leven, lezer, inde 20steeeuw,zegt U? Ja wel, maar zoo nu en dan denkt men verhuisd te zijn naar den tijd der Inquisitie Lees maar: het zijn zeer rechtzinnige broe deren die elkaar minnen in verdraagzaam heid?'. Lees maar. Een banvloek. Omdat Jacob Catsburg lidmaat der doleerende kerk, ook gezien is on der het gehoor van een Eederd. Hervormd predikant, is het navolgende vonnis over hem uitgesproken „De kerkeraad der Geref. kerk te Wilnis in naam des Heeren vergaderd den 14en Mei 1901 Overwegende dat het lidmaat: Jacob Catsburg lo. zich blijft verzetten in woord en daad tegen het vermaan door de ambtsdragers van Christus Kerk, naar des Heeren woord tot hem gebracht; 2o. openlyk verbreekt de gemeenschap met de kerk van Christus, in de vergadering der geloovigen onder den dienst des Woords: 3o. openlijk zich bii voortduring voegt by een genootschap dat niet de kerk des Ileeren zijn kan en alzoo gemelde broeder in gevaar is „met den hond weder te keeren tot zyn uitbraaksel en rnetdegewassehene zeug tot de wenteling in het slijk" (2 Petri 222) besluit Op grond van wat Gods onbedriegelyk Woord leert in: Lucas 10: 16: „Wie u ver werpt, verwerpt Mij en wie Mij verwerpt, verwerpt dengene die My gezonden heeft," wat geldt van het woord var. vermaan dooi de ambtdragers van GodsWoord gebracht; en 1 Cor. 6; 16: „wie de hoer aanhangt is één lichaam met haar", wat geldt van het zich voegen by een genootschap en synode „die afhoereeren van Gods Woord" en voorts Luc. 12: 47; Jacobes 4: 17; gemelden broeder het Avondmaal des Heeren te ontzeggen en alzoo den eersten trap van cencuur op hem toe te passen met de vurige bede tot God die alle harten buigen en verteederen kan, of Hy dezen broeder nog van zijn dwaalweg mocht terug brengenhem doe wederkeeren tot de gehoor zaamheid van Gods Woord en de gemeen schap met Gods volk om dan weer in de volle rechten te mogen worden herstelddat hy hem beware voor hardnekkig verzet, waar door hij straks zou moeten worden afgesne den en buiten het Koninkrijk Gods gesloten worden. Cathechismus Zondag 31. Hetwelk doende, de Kerkeraad van de Geref. Kerk te Wilnis. Namens denzelve: (get.) Ds. J. VAN LONKHUYZEN, Voorzitter. J. T. VIS, Scriba. Wilnis. 14 Mei 1901. „Zet s. v. p. niet 901, zetter!" plaatst de „Propagandist" hieronder, aan wien wij dit. bericht ontleenen. Loterij-zwendel. Dezer dagen kwam in de bladen het bericht voor, dat op de boeken enz. eener loteryonderneming te Arnhem beslag was gelegd op last der justitie. Dat het met sommige dier loterijen wel eens vreemd toegaat, blykt uit het navol gende Door een ondernemer van bedoelde loterij werden geregeld 100000 nummers per trek king gemaakt. Hiervan behield hy er 50000 voor zich, de rest werd geplaatst bij depót- houders. Een paar dagen voor de trekking werden de niet verkochte loten door de depothouders aan den ondernemer terug gezonden. Deze loten 20000 waren er b.v. niet verkocht weiden door den loterij- houder gevoegd bij de nog in zyn bezit zijnde 50000, zoodat hij er in het geheel 70000 onder zich had. Nu had de trekking plaats geheel entre nous op een bovenkamertje, ten overstaan of liever met behulp van een paar kennissen en wel uit de 70000 niet verkochte loten. Elk lot, dat daaruit werd getrokken kreeg achtereen volgens den eersten, tweeden, derden prijs enz., m. a. w. de ondernemer kreeg de hoofdprijzen. Waren nu eenmaal de groote prijzen er uit, dan werd getrokken uit de 30000 ver kochte nummers, gelijk aan die welke niet waren verkocht. De houders daarvan kregen dus de mindere prijzen. Was het aantal geannonceerde prijzen toegekend, dan wer den de 30000 loten bij de 70000 andere gedaan en de ton of het vat, waarin zij waren geborgen, werd heel gewichtig ge zegeld. Kwam nu de politie zich na bij haar ingekomen klachten overtuigen of alles wel in orde was, dan vond zij werkelijk alles in orde, en het vat verzegeld, waarin men natuurlijk na de controleering alle 100000 loten zou vinden. Kwam de politie reeds by de trekking controleeren, geen nood, zij kon toch niet nagaan of alle 100000 loten wel in het vat waren, dan wel 70000. De trekking ge schiedde in haar tegenwoordigheid op boven omschreven manier, doch in 2 of meer dagen; eerst uit de niet verkochte loten en later uit de wel verkochte. Dat men als ondernemer van een derge lijke loterij spoedig zijn schaapjes op het droge heeft, behoeft zeker geen betoog. Een goud- en zilverwinkel geplunderd. Bij de inbraak dezer dagen in den goudsmids winkel van den goudsmid H. de Bruin in de Minderbroederstraat te 's Hertogenbosch blijken thans door de dieven te zyn buit gemaakt niet minder dan 22 gouden heeren- ringen, waaronder met diamanten;67 dames- ringen, waarin parels, bloedkoraal en dia mant; 3 gouden broches met 6 gouden oorknoopjes met diamant; 15 gouden broches; 30 gouden oorknoppen; 2 gouden armban den-, 3 gouden damescolliers met gouden kruis; 5 gouden dasspelden met diamant en pareltjes: 2 gouden kruizen; 4 gouden oorbellen; 3 zilveren horlogekettingen met signetten; 1 ouden koralen beurs; 3 zilveren rozenkranzen en 3 zilveren zeeuwsche broches. De daders van het brutale stukje zijn nog onbekend. Een geheimzinnige dood. Voor een paar dagen heeft in het Academisch Ziekenhuis te Groningen de gerechtelijke schouwing plaats gehad van het lijk eener vrouw uit Appingadam, omtrent wier dood de meest phantastische verhalen werden gadaan Genoemde vrouw, die by twee broers in woonde en door wie zij, zooals verteld wordt slecht behandeld werd, kwam, aldus meldt het „Nwsbl. v. het Noorden" te overlijden. Men beweerde, dat zy vermoord was, ja, er werd zelfs bijgevoegd, dat de vrouw met een schaar in den hals was gestoken en dat zij daardoor was doodgebloed. De sectie op het lijk heeft tot resultaat, gehad, dat in dezen niet aan moord moet gedacht wor den. Wel is ten huize der broeders een schaar gevonden, waarop bloedsporen voor kwamen, doch dit moet niet in verband worden gebracht met de oorzaak van den dood dezer vrouw. Evenmin de wonde die op het lyk werd ontdekt en waarop nog een ei, misschien tot stelping van het bloed gevonden werd. Bij genoemde broers werden eenige goe deren in beslag genomen. Een predikant overreden. Te Hippolytus- boek (N.-H.) werd gisteren de 67-jarige pre dikant ds. P. A. Hugo van Rossum, uit Roermond, door een automobiel overreden. Niet erg gekwetst werd hy weggedragen, doch was zóó hevig geschrokken, dat hij hieraan na een uur overleed. Aanval van stakers. De heer H. Huizer, chef van de boek- en courantdrukkerij „Oldambt" te Winschoten, is gisteravond, by het verlaten van een vergadering aldaar, aangevallen door twee stakende typografen, zeer nabij zyne woning. Op geroep van moord" kwamen de buren hem verlossen. De politie heeft de zaak in handen. Moord te Johannesburg. Uit Londen wordt geseind Drie Chiueesche opzichters zijn in het Chineesche kamp der van-Rijn mijn te Jo hannesburg vermoord gevonden. Hun lijken waren met messen doorstoken. Een vierde is zeer zwaar gewond. Men meent dat ge loofstwisten de aanleiding tot het gebeurde zyn. De Chineezen van den Rand zijn der mate bandeloos gebleken dat de blanken zich algemeen met geweren en draaipisto- len wapenen. Een geraffineerde boevenstreek is dezer dagen te Parijs uitgehaald. Een aantal apo thekers kregen bezoek van een zeer net gekleed heer met het uitzicht van een handelsreiziger. Hij bood aan, om voor een spotprys besten belastingvrijen alcohol van 83 graden te leveren. Hii was daartoe in staat, omdat hy, gelijk hfj onder strikte geheimhouding mededeelde, een smokke laar was. Verschillende apothekers wilden van het buitenkansje pvofiteeren en bestel den een vat spiritus. De smokkelaar kwam het vat zelf brengen en tapte een kleine hoeveelheid spiritus af, die hij den apotheker ter onderzoek aanbood. De spiritus bleek uitstekend, de apotheker betaalde, en de man nam afscheid. Na korten tijd echter liep er geen spiritus meer uit. de kraan van het vat. Toen men het openbrak, vond men niets dan zuiver, onvervalscht Seinewater. Binnenin het vat was een klein blikken busje bevestigd, waarin'de spiritus zat, die dus bij het openen der kraan het eersl van de zaak was, kers niet eens bij daar zij anders zijn geworden, w| spiritus waarop gel Een dubbelgangd Servië heeft te Bel •die sergeant is by Die onderofficier! makker buiten de politie-beambte heil zei„Het zou eer: als Uwe Hoogheid| mijn revolver." De sergeant nanil speelde nu ook in hq hij aanlegde, voor rateur betoonde zic| „vorstelijk" bezoek, van een weelderig Jongemeisjes kwal bieden de burgemeef •en de „Kroonprins" vloedig met wijn ba ken, dat hy ten slo- Hoogheid beenen kq De restaurateur -het paleis te Belgrl Kroonprins had behl den dorst te drinken zonderling gevoelde, bedrog uit. De sergeant werd Maar het liep goed schenkomst vanKoni| -op vrije, thans wat en de zaak zal geenl als zij zich tenminstl Eindelijk ooerwonne opzien gewekt door verharden 40jarigen| Brereton, met een j -duwe, mevr. Horobin| Brereton heeft zes „,The Times" een heil huwelyk geschreven. Hij schreef daarinl welke de moderne vr| naar fraaie toiletten, de mannen geldelijk hen meeslepen in een i oiclocks, tennispartijeh belemmeren in hun c| „De moderne vrouv vuld van allerlei beil mindere van den maif -echtgenoot als hij thul -gelijk met hoed en oq renstandaard in de Toen nu de heer Brl bruidje aan den arm dl het belangstellend pul honden van eenige tol vrouw, die dezen hal binnen den tyd van zesl MIDDELHUI OndertrouwdCornells d| Jasperina van Gelder jd. 21 Overleden: Een levenl. aaj Driesen en Hester Klein. SOMMELSDIJlj Geboren: Lena d. van Goj Springvloed. Maria, d. van Petronella Springvloed. Areil Boer en Wilheimina ScheLliul Gehuwd: Marinus van derSf Knape jd. 25. j. OverledenLena Bakelaar Beket, DIRKSLAl Geboren Pieternella Adrian!] mendijk en Arina Polder. Piaf •der Ham en .Tannetje Koppen! nis Hoger werf en Wouterina Ondertrouwd: Leendert Sielf -van der Baan jd 26 jr. Getrouwd: .lacobus Bogert I ATdon jd. 26 j. OverledenTwee levenl. aangj jgesl. van Machiel Robijn en NIEUWE TOll Geboren Cornelis 55. v. Willef Dekker. Willem Aalbert z. v. L •en Cornelia Wilheimina Poldeti Ondertrouwd: Pieter Cornell Neeltje van Driel jd. IS jaar. GehuwdMarinus van Assen delharnïs) met Hester Slinger 1 OOLTGENSPLAAT li Geboren Jannetje Adrian a j| naai en Johanna Zweerus. MaiJ Leendert Dorsman en Jacominj v. Anthonij Slis en Aagje van L ■z. v. Pieter Hotting en Christin d. v. Daniël Kreeft en Maria d d. v. Bastiaan de Vos en Keelt! Gehuwd: Jan van Sint Annl Den Bommel; en Aagje Roos, jdl Overleden: Jan Smits S2 j. Teuns te Tilburg. Petrus Joseph! DEN BOM ME Geboren Adrian us z. v. A. Ba STAD, 192f> Nove Geboren: Jan z.v. Cornelis vai terina van Splunter. Johannis z. Boogert. Ondertrouwd Johannis van II jannetje Franke (van Middelbar GetrouwdCornelis Oudzegel jm. 21 j. en Maria Gebraad jd. 2 ROTTERDAM,29 November Op aangevoerd: 54 paarden, ven magere en 523 vette runderen, 240 en 237 graskalveren, 124 schapen o kens, 175 biggen, 4 bokken of gei Koeien en ossen 26 tot 35 c., st kalveren 41 tot 50 c. p. i/2 kilo

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1904 | | pagina 6