VOORUIT! TWEEDE BLAD No. 1 30 Nov. 1904 Ofiicieele Mededeelingen Plaatselijk Nieuws 5 I" 55 De Tentoonstelling van de Ziekenhuis verloting in de Ambachtsschool te Middelharnis. Wanneer je niet hooretide doof geweest bent, Menheerschenaar of Sommerdieker, dan weet je, wat er vandaag te doen is. Dan weet je, als rechtgeaard dorpsgenoot, dat het vandaag of morgen tot je duurste plichten behoort, een bezoek te brengen aan de Ambachtsschool. Kan 't een dubbeltje Ijjden, dan ga je vandaag, Woensdag. Wil je liever voor een stuiver gaan, dan kies je, Donderdag. Maar natuurlijk, hè, gaan doe je, dat staat als een paalbovenwater. Wanneer je dan onze keurig nette Am bachtsschool binnengaat, valt je oog al da delijk op de keurige wegwijzer, die in zijn harmonische kleuren en flink neergezette, smaakvolle letters je vertelt van de vorde ringen der schildersleerlingen. De trap, sla je rechts af. Een tweede wegwijzer brengt je tot de lynteekenzaal. Eeeds de entree doet je aangenaam op. Smaakvol maskeert de bevallige plooien van een draperie der firma Hollen de deur. Je offert daar een hupsche kassierster je penninske en treedt binnen. Ben je geen Nurks of Pruttelmeyer, dan zeg je met volle oprechtheid: Dat's 'mooi. Geen wonder, ook. Meneer Brittijn heeft daar eenige dagen alle moeite gedaan om met een staf van bevallige helpsters en een escorte van handige timmerjongens der school, die vliegen op zijn wenken, een een tonig schoollokaal te transformeeren in een artistieke bazar. Keurig ziet het geheel er dan ook uit. Op tafels staat daar een ver zameling prijzen, die je doen watertanden. Voor in 't front der zaal een mooie orneering van Occuba's en Rhododendrons in frisch groen de beeltenis van Hare Majesteit om kransend. Rechts daarnaast een hoekje, dat als 't ware uitnoodigt om je moede ledematen neer te strekken. Een keurige tuinbank met een mooie tuintafel. Handwerk, meneer. Werk van de Ambachtsschool, als prijs voor de verloting geschonken. Een tafeltje van uit de hand bewerkt ijzer, dat de kunstvolle hand van den heer Deys dadelijk doet be merken. Een pronkstukje, dat precies past bij de mooie tuinbank, die getuigt van des heeren Maaskant's goede leiding. En verder Man, 'tis onmogelijk, dat alles op te som men. Je kunt letterlijk van alles loten. Je bent een liefhebber van rooken Kijk dan eens naar die puike sigaren en tabak door Oldenkot, Hulscher, Kruithof, Boele Sr. en Boele Jr. geschonken. Of geef je de voor keur aan iets zoets Van Houten, Blooker, Groote en de Erven de Jong, getuigen door hun zendingen cacao van hun belangstelling. Wil je een mooie kans wagen naar een flinke winterjas voor je zoon. Het magazijn Nederland is present, hoor, in het midden van den linkermuur met een vooraad solide jassen. Of Hei jij je hoedje op Is die soms wat groen geworden, wat vaal of versleten, Esders stelt de kans open een puike te lo ten. Juffrouw Prins heeft een beelderig hoedje voor een lief vrouwenkopje. En meteen heb je dan kans op een nieuwe das, ook van Esders, die je aan den achtermuur netjes op ziet hangen, (dat wil zeggen, de dassen. Esders is nog altijd in de Hoofdsteeg te Rotterdam.) Of stel je in 't koude seizoen meer prijs op een wollen deken. Veltman en Co. van Amsterdam, de jfirma Hollen en Nipius hebben er voor gezorgd. Liever een lap voor een blouse of rok? .Goed, kijk maar naar den zolder. De firma Duëlz uit Leerdam vergat ons niet. Liever een snuisterijtje of een voorwerp tot versiering. Man, dan weet je keus te maken. Kijk eens links voor naar die mag nifieke canapeekussens en kleedjes van Beausar, naar die galanterieën waaronder er zijn heel uit Breslau van de firma Tin- gerhut. Of let op die mooie cartonnage van Gladder en Jansen uit Amsterdam. Wil je een toiletartikel. Goed. Boldoot is present met zeep en eau de colgne, Wheems en Lever uit Rotterdam zijn er met ontsmet- tingszeep, zeeppoeder, Monkey brand, Dob- belman is er met fijnere soorten, ieder naar zijn keus. Hou je meer van zoetigheid, de fabriek Kenau heeft voor jam gezorgd, Morks zond zijn beroemde koek, Kamphuis zjjn stroop wafels. Een glaasje erbij? A labonheur. Pobbe 't Hooft en Vollenhoven presenteeren fijne port en sherry. Ben je afschaffer je behoeft niet verlegen te staan, Brandsma en Thueré zorgen voor gerenomeerde thee in pakken en buseen. Neen, waarachtig, je kunt 'tzoo niet be denken, of 'tis er. Linnen van ten Hope, glaswerk van Jekel en Meynse, een keurige schemerlamp van Stokvis door bemiddeling van de gasfabriekdirectie, een keurige éta gère van Pander, een mooie ziekenstoel van Bias en Groenewegen. En dan nog honderden en honderden cadeaux van par ticulieren Vazen en pullen, kopjes en schoteltjes, theepotten en koffiekannen, boenders en vloerblikken. machtig mooi Purmerendschaardewerk, keurige voorwer pen in zilver o. a. van de firma Van Kempen te Voorschoten, een steltenrek van de Am bachtsschool enz. enz. enz. Houd je van groen in dit barre seisoen, wel man, de kans staat open naar die keurige palmen, dracaena's varens, accuba's enz. enz., die Coupijn, Alsche (Velp), jhr. Bas Backer (Apeldoorn), de Groot (Jutfaas), H. de Jong (Middelharnis), zoo welwillend aanboden. En nou schei ik er uit over al dat moois. Ga zelf maar kijken. Maardenk er om, steek wat geld in je zak ze komen daar op je beurs aan. Geen Japanners of Russen, neen, veel gevaarlijker goedje. Of is 't niet waar, als zoo'n paar vleiende vrouwenkijkers je meteen zacht innemend stemmetje vragen of je niet eens draaien wilt op de roulette of eens grabbelen in de grabbelkist. Alles voor een dubbeltje of vijf centen. Wil je nu je bezoek eens uit blazen, ga je gang. In de Directeurskamer bieden poezelige bandjes je een kop thee of chocolade aan, ook alweer voor een dubbeltje. Wat er bij? Best, een stroopwafel, maar opdokken, natuurlijk. En nu, basta! Gisteren, was meneer de notaris met 't nummeren van de prijzen al ver over de 2000, wat zeg je van zoo'n kans? De loten vliegen weg. Wil je or nog heb ben haast je dan. Op de tentoonstelling zijn ze te krijgen en schrijf aDders maar aan de damescommissie: Mevr. de Jong, Mijs of Stehouwer, Middelharnis; of van Buuren de Graaff, Knöps te Sommelsdijk. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MIDDELHARNIS doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 25 Augus tus 1901 is vastgesteld het volgende besluit DE RAAD der gemeente MIDDELHARNIS BESLUIT: lo. Artikel één van zijn besluit dato 11 Juni 1S98, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 8 Juli 1898, no. 5S, tot vaststelling eener verordening op de beffing van een boofdelïjken omslag in de gemeente Middelharnis, te wijzigen als volgt „Ten behoeve der gemeente zal jaarlijks „worden geheven een boofdelïjken omslag tot „een maximum van negen duizend gulden. „Elk jaar wordt het percentage, vastgesteld, „dat van bet inkomen der belastingplichtigen „zal worden geheven." 2o. Dat dit besluit in werking zal treden op den dag dat van de Koninklijke goedkeuring openbare afkondiging is gedaan. Gedaan te Middelharnis in de Openharc Vergade ring van 25 Augustus. 1904. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH, ULBO J. MIJS, Behoort' bij Koninklijk besluit van 24 October 1904, no. 38. Mij bekend, De Minister van Binnenlandsehe Zaken, (get.) KUYPER, Overeenkomstig het oorspronkelijke. De Secretaris-Generaal van Binnenlandsehe Zaken, (get.) DIJCKMEESTER. Voor eensluidend afschrift. De Griffier dei Provinciale Staten van Zuid-Holland, F, TAVENRAAT. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort den 24 November 1904. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. BEKENDMAKING. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente MIDDELHARNIS brengen ter openbare kennis, dat op 25 November 1004, bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Cornells Benoemeer van beroep kofliehuishouder, wonende te Middelharnis, omver gunning voor de verkoop van sterkendrank in het klein, voor de bovenverdieping van het perceel ka dastraal bekend Gemeente Middelharnis, Sectie B. No. 65 plaatselijk gemerkt C. no. 9 en gelegen aan het Vingerling aldaar. Binnen twee weken na de dag teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Middelharnis, den 26 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. STRATEN SCHUREN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mid delharnis! doen te weten,'dat op Vrijdag 2 December 1904 de bewoners van huizen, de eigenaars van on bewoonde huizen, de bruikers en bij gebreke van dien de eigenaars van pakhuizen, stallingen, schu ren, tuinen en erven zullen moeten doen schuren, de straten en goten, vóór, achter en ter zijde van die gebouwen of erven loopende. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 26 November 1904. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH, ULBO J. MIJS. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente [MIDDELHARNIS, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van Marinus Jurianus Bartelse alhier, om vergunning tot de oprichting van een export-slachterij van konijnen, op het perceel holland aan de lijnbaan alhier, kadastraal bekend in Sectie B, No. 1409. Op Maandag, den 12 December 1904, des voormid dags te tien uren, zal gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennisnemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Middelharnis, den 29 November 1904. Burgemeesters en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. Oproeping van Solicitanten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vier Ge meente OOLTGENSPLAAT roepen bij deze solicitan ten op naar de 15 December vaceerende betrekking van kantoorhouder van het Rijkstelefoonkantoor alhier. De solicitanten moeten den leeftijd van 23 jaren bereikt hebben. Solicitatiën, op gezegeld papier te richten aan den Raad dezer Gemeente, in te leveren ter secretarie dezer gemeente vóór Zaterdag 3 December 1904 des middags 12 uur. Oolgensplaat, den 28 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester Joh. van Putten. P. van Weel G.G-z. MIDDELHARNIS. Doctor De Wilde, arts te Rotterdam, vroeger alhier, is aangezocht om 1 Februari 1905 op te treden als ge neesheer-directeur voor eene groote inrich ting van huidziekten en electrotherapie te Brussel (Avenue Louise). Naar schipper P. Meeusen van Ter- neuzen, Donderdagmiddag de haven te Dirksland had verlaten met zyn schip „De drie gezusters", groot 160 ton en geladen met suikerbieten, bemerkte hij dat zijn schip zwaar lek was en het met pompen niet boven water was te houden. Bjj de haven te Middelharnis gekomen zag hij zich genood zaakt met vrouw, kind en twee knechts het vaartuig te verlaten, dat spoedig daarna in de diepte verdween, zoodat met hoog water alleen het dek van de roef boven bleef. Schipper Vleeshouwer van Brouwershaven verliet juist onze haven en nam schipper Meeusen en de zynen aan boord en kon nog een en ander in veiligheid brengen. Naar wij vernemen is het vaartuig laag verzekerd. Onze jeugdige dorpsgenoot T. R. zal half December a.s. met H. M. oorlogsvaar tuig „Zeeland" van Nieuwediep naar N. O. I. vertrekken. Tegen A. L. uit deze gemeeete is pro cesverbaal opgemaakt wegens dronken schap. A. Witvliet alhier gaf Maandag j.l. met L. Koster schipper op een der visschsloepen alhier een paar postduiven, mee die om 11 uur in de Noordzee werden opgelaten. Om 1,25 uur n.m. waren de bees tjes weer present op hun hok. Vrijdag 2 December zal alhier het ge wone jaarlijksche straatschuren plaats heb ben. Dinsdagmorgen had de timmerman P. Grootenboer alhier het ongeluk zich zooda nig met een dissel te verwonden, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Daar in het verslag van de ver ring van den gemeenteraad dat in het vorig nummer is opgenomen eenige onnauwkeu righeden opgenomen zjjn behooren deze alsnog verbeterd te worden. Ie. dat geen mededeeling is gedaan van een raadsbesluit dat goedgekeurd is waarin de bezoldiging van den Ambtenaar van den Burg. Stand wordt bepaald, maar dat is medegedeeld een besluit van Gedeputeerde Staten deze provincie waarby de belooning is bepaald op f 1,50 voor het voltrekken van een huwelijk f 135 per jaar voor hem die met alle andere werkzaamheden is be last en f 5.— per jaar voor 2 plaatsver vangers. 2e. dat geen mededeeling is gedaan van een raadsbesluit waarbij de heffing van het vergunningsrecht is goedgekeurd maar dat mededeeling is gedaan van een verzoek van Ged. Staten om de nieuwe verordening tot regeling van het vergunningsrecht tij dig ter goedkeuring in te zenden. 3e. dat de voorzitter is benoemd tot amb tenaar van den Burg. Stand voor het vol trekken der huwelijken terwijl de heer C. E. van Weel is benoemd die als regel met alle andere werkzaamheden is belast. N.B. Het raadsverslag is niet door onzen gewonen correspondent opgemaakt. De volgende vischsloepen zijn te IJmui- den binnengekomen met een besomming van schip Paul Kruger Zeemeeuw Vertrouwen schipper besom. H. Langbroek f 870.— J. de Koning 875.— C. v. d. Hoek 1370.— SOMMELSDIJKDoor de politie is tegen J. B. alhier,wegensjachtovertreding proces verbaal opgemaakt. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente, maken bekend, dat a.s. Vrijdag algemeen straatschuren zal moeten geschie den. DIRKSLAND- Naar men verneemt heeft de commissie voor de Paardenmarkt onlangs en bloc haar ontslag genomen en is er weer reeds een nieuwe gevormd, Bij de verkiezing op 18 Nov. 1. voor een Kerkvoogd en drie notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen tot Kerk voogd C. van Es, tot notabelen L. Labeur, W. Kardux en C. Poortvliet. Toen Zondagavond H. V. uit S. door den rijksveldwachter E. werd gesommeerd onze gemeente te verlaten en hij zich ver zette, moest de gemeenteveldwachter K. van zfin sabelgebruik maken om erger te voorkomen. MELISSANT- Zondag trok weer een deel volk naar buiten de gemeente, de kant van Dirksland uit. Maar in Dirksland scheen men meer verstand te gebruiken als hier, daar zij zoo wys waren in hun gemeente te blijven, 'tls te hopen dat onze helden ook tot dat inzicht komen, dan zal spoedig een einde zyn aan die middeleeuwsche toestan den. Want met recht kunnen zulke dingen treurig genoemd worden, in een tijd dat men zoo voor een algemeene verbroedering strijdt. Door den donker misleid viel de echt genoote van den heer D. V. van den zolder. Een wonder mag het heeten dat zij daardoor maar enkele lichte kneuzingen bekwam. Door een groote, jonge, dartele, zacht aardige hond werd zekere D. v. d. S. tegen de straat geworpen waarbij hij zich ernstig in den rug bezeerde. Het herhalingsonderwijs nam de vorige week een aanvang met 5 leerlingen. Alhier is gevonden een zeer fraaie houten, met zilver en paarlemoer ingelegde tabaksdoos, die aan het adres van de Cor respondent van „Vooruit!" door den ver liezer afgehaald kan worden. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. is benoemd den heer G. J. Nagtegaal en tot Notabel den heer M. Rooij. Op 14 Dec. a.s. hoopt het muziekgezelschap „Tot Nut en Genoegen" haar eerste Winter- Concert te geven in de zaal van den heer A, Both alhier. Verleden week leverde de heer P. Zorge, agent der suikerbietenfabriek „de Mark" te Oudenbosch, zijn laatste bieten af. Eenigen tijd daarna ontving hij bericht dat, deze met schip en al gezonken zijn voor Middelharnis. Naar men zegt is schip en lading verzekerd. Terwijl den heer J. M. aan het ploegen was sloegen zijn paarden op hol, die geluk kig, eer er ernstige ongelukken gebeurden, door den heer B. G. tot staan werden ge bracht. HERRINGEN- Dinsdag op Woensdagnacht is een hond in de schaapskooi van P. van Prooyen gekomen en heeft daar een schaap den poot en een gedeelte der staart afgebeten Het schaap is den volgenden dag geslacht geworden. Bij het laden eener wagen met aarde had H. de Geus het ongeluk zijn broeder Johannis zoodanig met een schop te raken, dat een diepe wonde in het voorhoofd ont stond, waardoor hij genoodzaakt werd het werk te verlaten. Sedert enkele dagen wordt in de plan tage „De Dolphijn" alhier een hermelijn waargenomen. Reeds zijn enkele kippen het slachtoffer daarvan geworden. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat alle straten voor- achter en terzijde van de huizen der ingezetenen a. s. Woensdag die nen geschuurd te worden. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv gemeente alhier is tot ouderling herkozen de heer L. van Zevenbergen, en tot diaken in de plaats van Jb. van der Velde Szn die als zoodanig bedankte, is gekozen de heer H. Dorst. STELLENDAM- De heer J. L. uit Goeree had de vorige week het ongeluk door het schrikken van zyn paard, met wagen en al in de diepe sloot te geraken bij de sluis in de Eendrachtspolder. Het paard was gauw op de wal. De inzittenden waren allen doornat, maar kwamen er overigens met den schrik af. De wagen werd byna totaal vernield. Door den burgemeester dezer gemeen te is tegen Donderdag 1 Dec. a.s. een open bare vergadering belegd. Door de alhier bestaande afdeeling van het „Groene Kruis" zal een adres aan den Raad dezer gemeente gericht worden met betrekking tot het verontreinigen der slooten om en in de gemeente en aangaan de den stank, die de garnalenkoppen van een der pelleryen alhier verspreiden. A. de G. alhier, die met zijn hand tus- schen een snijmachine geraakte, had daarbij het ongeluk, zijn vinger zoo goed als af te snyden, zoodat genoemd lichaamsdeel moes- worden verwijderd. Heden, Dinsdag, is de stoomboot Voor uitgang in aanvaring geweest met eeD boot uit Pernis, waarbij eerst genoemde boot averij bekwam. In deze gemeente heerscht onder de kinderen op verschrikkelijke wijze de hoest die zelfs reeds offers heeft geëischt. Naar de vacantie betrekking van ge meente geneesheer alhier hebben zich een drietal sollicitanten aangemeld. GOEDERËEDE- Terwijl de landbouwer J. L. alhier per rijtuig huiswaarts keerde, schrok in den z.g. Langen weg eensklaps het paard dermate, dat het een zijsprong nam en het rytuig en de inzittenden in een sloot terecht kwamen. Gelukkig liep het ongeval goed af. Aan het rytuig werd eenige beschadiging toege bracht, terwijl de reizigers met den schrik vry kwamen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag bereikte het water in de haven alhiir tengevolge van een hevigen Noordwesten wind een hoogpeil, zoodat de kaden groo- tendeels onder water werden gezet. Gelukkig behoefde van de vloedplanken geen gebruik te worden gemaakt. Alhier heeft de oogstscollecte in de Nederduitsch-Hervormde Kerk plus minus f 28,— opgebracht. Volgens publicatie zal het onderzoek naar de geoefendheid der lotelingen voor deze gemeente plaats vinden te Middelhar-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1904 | | pagina 5