„HAAR KIM) GERED!" Flakkeesche' Boekhandel Boeken, ïijdscMlei, Couranten, Heeren- en Kinder-Confectie L. 1. AEEEB, van Alkemadestraat 11, Eetterdam. Olie en Loog' Vetloogrneel Kameroverzicht. Advert en tiën. Wed. P. ROOM, Y eerenbecklen, Kapokbeclclen, Machinaal stoomen van Bedden. Dekens, Spreien, Matrassen. Manufacturen en Wollen Ondergoederen. Jpotatiseh jMtinctirop. 'TEEPE te Middelharnis en L. W. ZAA1JEK te Dirksland. I Yleesclihouwerij 8 VAN IMOZES DE HAAS, Westdijk, Middelharnis. Kerkboeken en Bijbels. Tan by na het geheele Eiland. Fantasiekaarten. enz. enz. RUIM GESORTEERD B. HAAGBNS. willig, ten deele onvrijwillig ten behoeve van het oorlogsfonds. De invoer bepaalt zich vrijwel tot hetgeen voor den oorlog noodig is. Hoeveel er aan wapens en schietvoorraad ingevoerd wordt, komt natuurlijk niet precies aan het licht, daar het niet in het belang van de leve ranciers is, hierover in bijzonderheden-te tre den. Maar het is bekend dat zoowel ijzer, staal, blik, yzerdraad en spoorstaven, alsook machines van verschillenden aard in groote hoeveelheid ingevoerd worden. Daarbij ko men dan meel, ingemaakt vleesch en andere waren, weefsels, leer, zadels en riemen, ■chemicaliën, geneesmiddelen en toestellen, zoeklichten en dergelijke. Heele hospitaal uitrustingen zijn aan den Jaloe de Japan ners in handen gevallen een zeer wel kome buit eenige zoeklichten by Nan-sjan en Liao jang, maar naarmate de oorlog lan ger duurt, ontstaat er meer en meer behoefte. In de Hongaarsche Kamer is het er weer eens recht Hongaars toegegaan. De minister Tisza was er vast van overtuigd dat er met de obstructieparty in het geheel niets te beginnen is, ze zou ook het nieuwe reglement van orde, waarmee reeds lang gedreigd is, niet laten aannemen, daarom moest dit met een handigheid gebeuren. Midden onder een groot lawaai bespreken de minister Tisza en Perczel, de voorzitter der Kamer, iets en daarop verklaart de voorzitter dat liet reglement van orde is aangenomen. Wat men van de Hongaren verwachten kon, gebeurde, een regen van boeken, stapels papier, inktkokers en alles wat maar te grijpen was daalde op het hoofd van den minister en van den voor zitter neer, zoodat de zaal door de gewapen de macht moest ontruimd worden. Het heeft er nu veel van of de overwinning van Tisza juist zijn nederlaag zal worden, want al zijn tegenstanders vereenigen zich tegen hem en veel vrienden en aanhangers verlaten hem, daar ze zyn daad toch wat al te sterk vinden. Als de Kamer weder byeen komt zal er waarschijnlijk niets mat haar te beginnen zijn en wordt ze niet bij een geroepen, dan gebeurt juist wat Tisza had willen voorkomen, dan is Hongarije met het begin van het volgende jaar weer zonder begrooting. We kunnen thans weer aan het pennen. En druk ook. 't Regent kolommen van de Handelingen. Praten doen de heeren, dat de spaanders er afvliegen. De eerste week, dat zij bijeenkwam, besteedde de Kamer aan een herziening van de Notariswet. 'tWas te verwachten, dat onze bekende kampioen professor Treub, doorkneed als hy is in deze materie, zich niet onbetuigd zou laten. In een kranige rede ging hij het ontwerp na. Over 't algemeen was hij met deze wet, die de positie der candidaatnota- rissen aanmerkelijk verbetert, ingenomen. De minister van justitie wees den lof, dien men hem voor dit ontwerp bracht, terug. Niet aan deze Regeering, maar aan hare voorgangster (minister fort v. d. Linden) komt daarvan de eer toe, zeide minister Loeff. Van dien minister had Z. E. het ontwerp zoo goed als geheel overgenomen. U weet nog wei, lezer, dat de clericalen hoog op gaven van de schade, die 't vorig ministerie aan 'tiand toebracht. Ja, nietwaar? Ont houd dan vooral deze verklaring. Aan minister Loeff komt intusschen de eer toe het werk van zijn voorganger in veilige haven gebracht te hebben. Na de notariswet kwamen twee wetjes aan de orde: de zoogenaamde Merkenwet en de Wet tot regeling van 't verkeer van automobielen en fietsen. Door deze wet worden voorschriften gegeven omtrent genoemde voertuigen; hun bestuurders; hun snelheid; de wegen die zy mogen beryden; het voeren van licht: het uitwijken voor en door de verschillende voertuigen en voetgangers; het doen stil houden; enz. enz. De Minister van Waterstaat en Gedepu teerde Staten der provinciën zullen wegen gesloten kunnen verklaren voor genoemde vervoermiddelen, waarbij men wel vooral 'toog zal gehad hebben op automobielen. De razende snelheid waarmede sommige automobilisten voortsnellen, hadden vele leden willen beperken door een maximum snelheid in de wet aan te geven, doch daarmede wilde de Kamer zich niet ver eenigen. De meerderheid vreesde, dat dit tot te veel geharrewar aanleiding zou geven. Dat was genoeg stof voor de eerste week. Toen kregen we deze week de Indische begrooting. Zooals verwacht werd, vorm den by de Algemeene Beschouwingen daar over twee zaken den hoofdschotel nl. de financieële toestand van Indie en de krijgs bedrijven in 'tafgeloopen jaar in deGajoe- en Allaslanden, in Djambiam. De nood in Indië is hoog gestegen. In vroegere jaren trok onze schatkist millioe- nen van 't scboone Insulinde. Maar 'tis als in 't oude liedje„Die tijd is lang voorbjj". Tegenwoordig sluit de Indische rekening elk jaar met een groot tekort. Geen wonder, dat de democratische idee er sterk op aandringt: Vroeger hebt gij, Neder- landsche regeering, van Indië geplukt, thans moet ge ook helpen. Van dien plicht is de heele Kamer vrij wel overtuigd, ver leden jaar diende minister Idenburg een voorstel in om Indië te helpen. Dit jaar is de minister op zyn oorspronkelijk plan teruggekeerd en met een nieuw voor den dag gekomen. Hy wil de vlottende schuld van Indië consolideeren, dat wil zeggen: Nederland moet dan voor aflossing en rente zorgen. Jaarlijks zal dit voor Indië ruim een millioen uitzuinigen, welk bedrag dan besteed kan worden voor onze kolo niën. Bestrijding vond dit plan alleen bij den heer Van Dedum. Al waren anderen als de H.H. Pijnacker Hordyk en Van Kol van meening, dat deze hulp beslist onvol doende zal zijn, toch zouden desnoods voor 't plan te vinden zyn. De heer Bos ont wikkelde in een keurige rede een ander plan om Indië te helpen. Hij wees op 't systeem, door de vrijzinnig democraten reeds vroeger verdedigd nl. om een belangrijke som van Indische begrooting op de Nederlandsche over te brengen. Voorts verdedigde bij het denkbeeld om voor productieve uitgaven lee ningen te sluiten en de rente op rekening van Indië te brengen. Voor de niet rechtstreeks productieve uitgaven, die toch op den duur Indië te goede zullen komen, zou de rente gebracht worden op de Nederlandsche be grooting tot een bedrag, dat mag klimmen tot 4 millioen. Op die manier zou 100 mil lioen besteed worden om Indië te helpen. Dit plan werd door den heer Goeman Bor- gesius ondersteund. Zeer terecht werd bij deze zaken gewezen door mr. Pynacker Hordijk op de noodzakelijkheid den mili tairen slokop maar niet telkens meermil- lioenen in zyn muil te werpen, 't Bedrag voor dat onverzadelijk dier is al weer met 9 millioen gestegen. Op de oude Spaansche degens staat: Trek mij niet uit zonder nood. Berg mij niet op zonder eer. Dat woord bracht de Stuers in herin nering, sprekende over de bekende tochten in 't Noorden van Sumatra. Onze lezers herinneren zich misschien nog de ontzet tende cyfers. In korten tijd 2622 inlanders gedood, waaronder 1159 vrouwen en kin deren, 221 gewond, waarvan 217 vrouwen en kinderen. Tegenover die 3138 gesneuvelde inlanders stonden 27 gesneuvelden van 't Indische leger, 't Was te verwachten, dat over dit bedry f menig hard woord zou vallen, vooral, waar de Regeering zelf de bewoners dier streken als goedgezind hacl geschetst! Zelfs coalitievrienden als dominee De, Visser waarschuwden tegen 't voortdurend optre den van 't militair gezag. De scherpste aan val hierop kwam gansch onverwachts van Roomschen kant en wel van den heer De Stuers. Wij hebben diens rede in zijn geheel opgenomen. Om twee redenen. Ten eerste, omdat zij doet zien, dat men niet „rood" hoeft geschilderd te worden voor het uit spreken van een dergelijken afkeuring en ten tweede, omdat zij het verderfelijk „militair" uitnemend geeselt. Bij die rede scheen 't of een onweersbui in de Kamer was losgebroken. Bleeke, ontstelde coalitiegezichten. Verontwaardigd springt Mr. Heemskerk met een boetpredi- catie op, die als altijd een alledaagsch, onbeteekenend praatje werd. Mr. Kolkman, (katholiek) leest een verklaring voor waarin de katholieke Kamerclub het optreden van den heer De Stuers afkeurt en hem ver loochent. Van die verklaring zegt Mr. Levy terecht in De Telegraaf „Het is deze „Verklaring" die mij uiter mate bedenkelijk voorkomt, heel wat beden keiijker dan de rede, welke haar uitlokte, hoe men over deze laatste oordeele. De „Verklaring" toch komt des Volksver tegenwoordigers vrijheid tena,envervalscht. de volkskeuze, mitsdien de verhouding des volks tot zijne Volksvertegenwoordiging. Het eerste punt is, dunkt my, voor een blinde, klaar. Art. 82 der Grondwet van'48 behelsde het voorschrift: „De leden stemmen elk volgens eed en geweten zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen." By de jongste Grondwetswijziging zyn de woorden: „elk volgens eed en geweten" uit artikel 86 weggelaten. Waarom? Omdat de achterwege gebleven uitdrukking vol komen overtollig was. Dat een afgevaardigde den eed of de belofte, die hij had afgelegd, allereerst by het uitbrengen zyner stem zou moeten opvolgen, sprak toch wel van zelf." (Arntzenius, Handel II blz. 349). Het schijnt waarlijk niet overbodig om, hetgeen „van zelf spreekt" terug te roepen in het geheugen van hen, die tot de „Ver klaring" medewerkten. Hoe! Een Volksver tegenwoordiger doet zijn plicht door rond uit zyne meening te zeggen over een of ander punt van regeeringsbeleid. Dit optre den mishaagt u, te recht of ten onrechte, het is vlakweg onverschillig. En nu zou het vrijstaan openbare censuur op hem toe te passen en hem vlakweg te beschuldigen 's landsdienst niet te behartigenMet welken zweem van recht, met welken schijn van bevoegdheid Treedt de afgevaardigde, van onverschillig welke richting, in eene party als een soldaat in het gelid en heeft hy op commando te spreken of te stemmen? Laten buitensporigheden als deze verkla ring antecedenten worden, en gij hebt Mam- melukken gekweekt, die karakter aan party-inzicht ten offer brengen. Is daarmede het parlementaire stelsel gebaat?" Maar keeren we tot de Indische zaken terug. Na meneer Kolkman kwam mr. Lohman op de proppen. Lang niet malsch, hoor. In zyn ijver beval mr. Lohman eigenlijk steeds verdere uitbreiding van ons gezag in Indië aan. Daarom was 't goed, dat mr. Borgesius tegen verdere expedities nadrukkelijk waar schuwde. De minister gaf hem hieromtrent de meest uitdrukkelijke verzekering. De verdediging van minister idenburg tegen de beschouwingen der Kamer mag voorzeker flink genoemd worden. In een rede, die van kennis van zaken getuigde verdedigde hij zijn flnancieële voorstellen. De Algemeen Beschouwingen over de Be grooting liepen deze week ten einde. Deze week begint de ICamer aan de behandeling der artikelen. Bij de regeling der werkzaamheden werd besloten de Hoogeronderwijswet in de afdeelingen te doen onderzoeken. Beslis eerst over de motie Lohman omtrent Staats examens, zei professor Drucker. Zeer ratio neel nietwaar? En wat deed nu Lobman? Wei, in mr Lohman wonen twee menschen de flinke, christelyke-historische leider en de toegevende coalitieman. Dat zagen we by de Drankwet. Toen zeide 't christeiyk- historische geweten van mr. LohmanDat ding beteekent niets, doch de coalitieman Lohman zei: ik stem er voor. Bij de Hooger onderwijswet zei mr. Lohman: Ik stel de openbare Universiteiten wegens 't beginsel der vrijheid dat daar heerschte boven de zoogenaamde „Vrije". Hy ontkende, dat de laatste recht had op een deel der Staats inkomsten. Zoo sprak de stoere christelijke historische Lohman, doch de regeerings- vriend Lohman kroop onder't coalitiepoortje door. En nu de motie over staatsexamens? Wel de beginselvaste heer Lohman trok ze in tot meedere glorie der coalitie 11 Volgende week voortzetting. Oostdijli, Middelharnis, levert tegen concurreerende prijzen: met peluw en twee kussens, twee-persoons, blauw gestreepte tijk 8/4, gevuld met 54 pond prachtige veeren, vanaf f 34, Een 9/4 als boven, gevuld met 63 pond veeren, vanaf f 37,50. met peluw en twee kussens, tweepersoons voor f 20,— en hooger. Alles k contant, verzending franco door geheel Piakkee. Levering van Tevens ruim gesorteerd in Het beste staalmiddel tegen zwakte en bloedarmoede. Aangenaam van smaak en daardoor voor kinderen aan te beve len. Werkt spoedig en zeker. De flesclx f 1, On overtrefbare in heele en halve portiën omzeep te maken Het daaruit bereide: maakt de wasch helder zonder het goed eenigszins aan te doen en bet daarmede gewasschen goed blijft steeds helder wit. Een pakje van 40 cent geeft 14 pond zachte zeep van eerste kwaliteit. Verkrijgbaar bij 1 St. Joris Doelstraat, Sommelsdijk a Steeds 2 maal per week prima kwa- liteit versch rundvleesch verkrijgbaar. 8 Neemt proef van ono vertrel baar Saucis- se de Boulogne en spiertjes rookvleesch. hu P.S. Verzendingen geschieden in ÖD 1 noVitwri Beleefd. a,a.nloe"v-olerx. Levering van alle Plaatsing van Advertentiën in alle Dag-, Week- en Maandbladkh, zonder verhooging van prijs. Voorhanden alle Kantoor-, Schrijf- en Teekenbehoeften. ANSICHTKAARTEN De oudergeteekende bericht, dat hij voor het Saison alweder ta In bovenstaande Goederen. Goede kwaliteit gepaard met biUfjke prijzen hoop ik dat U zal aan sporen, mij met uwe gunst te vereeren. Aanbevelend, UEd. Dw. Dienaar, HIDDELHABN1S, (Westdijk). NB. Ook ruim gesorteerd in GAMES- en ELÏRJ&ERRIAWXELS. 1 1 r v „.-/v. De Wed. TJERK JACOBS DE VRIES, wonende te Wierum, verklaart: Mijn doch tertje, een kind van 7 jaren, bad volgens verklaring van den dokter een ernstige longaandoening, niet zonder gevaar. Haar borstje kookte voortdurend, terwijl zij onophoudelijk hoestte en onrustige nach ten doorbracht. Ik was ten einde raad, toen nam ik mijn toevlucht tot de voortreffelijke Abdijsiroop klooster Sancla Paulo en na haar slechts vier lleschjes, gekocht bij den Heer J. v. d. BERG te "Wierum, toege diend te hebben is zij onder den Zegen Gods geheel hersteld, waarom ik dit heil- •Tongej. Jacobs de iues. zame middel, allen die aan bovengenoemde kwaal lijdend zijn, ten zeerste durf aanbevelen. TAP A bflïfoïl*fMYn Klooster Sancla Paulo is eenge- xVMLlljOIl zegend middel voor jong en oud, zij is altijd onschadelijk en geneest onvoorwaardelijk den bardnek- kigsten hoest, de hevigste verkoudheid, asthma, keelpijn, kink- en slijmhoest, bronchites en alle andere borst- en longaandoeningen. Prijs f 1,—, 2,en f 3,50 per flacon. 2—2 Centraal-Depot Verkrijgbaar bij DIJKEMA DOORNBOS te Sommel*dyk, I*. W. ZAAIJER te Dirktland en A. E. HOBBEL te Ooltgensplaat.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1904 | | pagina 3