STADSNIEUWS NEDERLAND. Wij kunnen in dit verband ook nog wijzen op het woord, deze week in een geneeskundigen kring te Amsterdam gesproken, dat de ge neeskundige meeningen en gevoelens hier te lande meer en meer naar Frankrijk uitgaan. Wij willen met al het hier gezegde slechts onze onwrikbare overtuiging verkondigen, dat niet de taal, doch het innerlijke wezen van den mensch zijn waarde bepaalt, en dat ware overeenstem ming en waardeering bestaan kan tusschen menschen, die geheel ver schillende talen spreken. O. B. K. Donderdagavond gaf de zangver. Oefening Baart Kunst een welgeslaagd concert in 't Schuttershof. Begonnen werd met //De Opstan dingsmorgen"; ien melodieus, aange naam klinkend werk van S. Neukomm. De dirigent, de heer Tamminga, had koor en orkest uitstekend in de hand ui leidde muzikaal en vol temperament. Daar het werk er puik in zat, genoot het een vlotte, fraaie vertolking. Het orkest speelde zeer goed eD was mooi van klank. Het was goed gezien zich tot strijkinstrumenten en piano te bepaleD. Na de pauze zong mevr. Sillevis, die in het koorwerk de sopraan-soli voor treffelijk had vervuld, met haar heldere, frissche sopraanstem, heel mooi en gevoelig Der Engel lied van G. Braga. Een verrassing was de begeleiding van cello (door den heer Broeder, Hansweert uitmuntend gestreken) en piano. Daarna volgden Penso van Tosti en Annie van Catharine van Kermes, eveneens zeer goed vertolkt, zoowel wat stem als voordracht betreft. De aardige bloememuiker, door een dochtertje van den directeur aangeboden, wab o&u «/©rdioncle h u j do, De tenor, de heer C, J. van der Eijk Czn. uit Vlissingeu, kon ons wat stem en voordiacht betreft, iu De Opstandingsmorgen maar niet bekoren, het geluid had eeu hinderlijke keel klank en klonk geknepen, de voor dracht was vlak en schoolsch. Na de pauze ging het veel beter, was de zanger blijkbaar losgezongen en het Hollandscb Liedje van H. van Tusschenbroek en De Ooievaar van Emiel Hullehroeck waren we! verdien stelijk. De heer Kloosterman toonde zich in het koorwerk weer een intelligent eu goed zauger. Vergeten we vooral niet de pianiste, inej, D. Kloosterman, die artistiek en zorgvuldig begeleidde. O. B. K. zong twee fijne liedjes van den jeugdigen componist Ed. Flipse, een tweetal geestige tn gevoelige kabinetstukjes van P. Martin Zijderlaan en een fraai lied van Morits Haupt- maun. 't Was alles af, in de puntjes verzorgd, met duidelijke uitspraak. Het talrijke publiek gaf na elk nr. blijken van instemming. O. B. K. en haar directeur, de heer Tamminga, kunnen op eeu succesvollen avoud terugzien. Zon dagsluiting Apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek voor het publiek zijn geopend. Donderdag 10 Mei, (Hemelvaartsdag) zal den geheelen dag geopend zijn de apotheek van dhr. La Pnrte. Hosanna. Tot directeur van het Muziekgezel schap //Hosanna" alhier, is benoemd de heer C. G. Govaaits, musicus te Bergen op Zoom. De heer Govaarts is oud kapelmees ter der Huzaren te Deventer en is in Zeeland eeu zeer bekende dirigent, o.a. als directeur van „Ons Genoegen" te Vlissingen en tot voor kort der „Kon. Harmonie" te Hulst; terwijl hij de vorige maand zijn 25-jarig jubileum als directeur van „Arbeid Adelt" te Bergen op Zoom vierde. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 6 Mei, des morgens te half elf, Ds. J. Koekebakker. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand April 1923. Ingekomen H. de Rooij, adsp. opzichter Neder- landsche Spoorwegen van Groningeu, Groote Kade 32. J. L. Olivier, veld- arbeider, van Kattendijke, Ad. van Westerw, buurt 7. E. A. Kloote, reiziger, van Zierikzee, Keizerstraat 3. W. J. Braam, fitter, van Os?endrecht, Wilhel— minastraat 46. Wed. M. van 't West- einde, zonder beroep, van 's-Heer Arendskerke, Emmastraat 20. C. Joziasse, andbouwersknecht, v.Souburg, Juliana- straat 4. Ph. S. Boudens, onderwijzeres, van Etten en Leur, 's-Heer Hendsiks- kinderendijk 1. J. C. C. Zonnevbile, onderwijzeres van Alphen a d. Rijn, Kreukelmarkt 14. Vertrokken E. L. de Koning, los werkman naar Meenen, (België) M. P. Versé, winkel juffrouw naar Middelburg, Burg 89. W. Blom, hoofdonderwijzer naar Hees been (Genderen). W. van Liere, corn- misionair naar Wolphaartsdijk. A. A. Brombacher, onderwijzer naar Rotter dam, Beukelsweg 7813. Job. Zoutewelle, bankwerker naar Vlissingen, Lepelstraat 5. Wed. J. J. Pennings, zonder beroep naar Amsterdam, de Wittestraat 24. L, Meerman, winkeljuffrouw raar Vlis singen, Noordstraat 19. H. v. d. Giessen, zonder beroep naar Nieuw Helvoet. W. F. J. Wagtho, oesterhaiidelaar naar Kloetinge. A. Kopmels, kantoorbediende naar Eindhoven, Vredesplein 31. Jac. Pieters, wegwerker S.S. naar Kloetinge A. 292. Betrouwbaarheidsrit Motorclub Zuid-Beveland". 't Was Vrijdagmorgen reeds vroeg diuk in en om het Hotel //Zoutkeet" te Goes. Van hier uit zou immers de betrouwbaarheidsrit beginnen en dit had velen er toe gebracht eens een kijkje te komen nemen. Van alle richtingen kwamen d3 motorrijders met hun ijzeren rossen, die dezen dag eeu proeve van betrouwbaarheid hadden af te leggen, aangesnord. Reeds te 7 uur was de eerste rijder ter plaatse en spoedig groeide het getal zoo aan, dat hei oorverdoovend geweld der motoren alles overstemde. Bij al deze motoren voegden zich nog enkele auto's van mededingers in dezen rit en ver schillende auto's voor commissieleden en controleurs. Omstreeks half 8 haddei alle deel nemers zich verzameld in het hotel. Allen ontvingen daar de te volgen route met de aanduiding van de vaste controles, terwijl eeu der commissie leden bovendien nog de noodige in lichtingen gaf voor dezen rit. Daarna trok ieder der 30 deelnemers een volgnummer. Dan had de verzegeling der horloges plaats en was een ieder gereed voor de reis. Wederom een oorverdoovend gestamp en gesnor der machines, hetwelk bewees, dat het uur van vertrek genaderd was. Precies 8.01 uur werd het sein ge geven van het vertrek van no. 1. Een aanslaan van den motor en voort ging het. Zoo vertrok geregeld iedere minuut éeu deelnemer en maakten ook wij ons klaar om te vertrekken. De heer L. Verwer had een ver tegenwoordiger der pers welwillend een plaatsje afgestaan in zijn auto, teneinde van nabij dezen rit te kunnen volgen. Zooals wij reeds gemeld hebben ging de route door Zuid-Beveland en West- Brabant, met Breda als keerpunt. Op deze route was maar één vaste controle, n). bij de brug bij Standaard buiten. Geheime controles waren iu de gemeente 's Heerenhoek, bij 's Graven polder, tusschen Krabbendijke en Ril land, in de buurt vau het station Woensdrecht, in de Wouwsche plan tage, tusschen Wouw en Roosendaal en in de buurt van Terheijden. Uit den aard der zaak reden wij niet geheel dezelfde route als de deel nemers. Verschillende omwegen sneden wij af om de deelnemers dan weer eens te laten passeeren. Een paar controles maakten we mede, zoo o.a. die tusschen Krabbendijke en Rilland en die in de Wouwsche Plantage. Toen reden we door naar Breda, waar we de eind controle zouden hebben. Ongeveer 12 uur arriveerden hier de eerste deel nemers, waarna de anderen successievelijk binnenkwamen. Vanaf onze. controlepost, werd doorgereden tct het stationsplein, alwaar de inwendige mensch werd versterkt. Tot nu toe was alles goed gegaan en de deelnemers waren vol goeden moed voor de terugreis. Ongeveer 130 KM. van de 237Yj K.M. die moest worden afgelegd, was reeds verreden. Veemarkt. Op de markt van 1 Mei waren aan gevoerd 2 diachtige zeugen, *19 lcopvarker.s en 41 biggen. Ongeval. Woensdagmorgen kwamen een drietal groote autobussen uit Walcheren door Goes. Op den Opril van de Groote Markt raakte een der auto's de zonne schermen voor de winkels van de heeren Paasse en de Jonge. Beide schermen werden vernield. De schade wordt vergoed. Het voormalige Rijksban dbouw- Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de ge meente Goes van het gebouw van het voormalige Rijkslandbouwproefstation met woning en verderen opstal, te Goes, en erfpachtsrecht op den bij be— hoorenden grond. Blijkens de memorie van toelichting behoort de ondergrond van deze ge bouwen aan de gemeente, doch is deze bij den staat nog in erfpacht tot in 1976. De gebouwen zijn voor den Staatsdienst niet meer noodig. De ge meente kon dadelijk daarin haar keu ringsdienst van waren huiwesten. Zij heeft het daartoe reeds in huur in afwachting van de beslissing aangaande den thans voorgestelden verkoop waarin ook het voormelde erfpachtsrecht is opgenomen. Een zevenvoudig jubileum. Donderdag was het 40 jaar geleden, dat 7 paren te Zuid-Scharwoude in den echt werden verbonden. Toevallig is het dat deze 7 echtparen nog alle in Zuid- en Noord-Scharwoude wonen. Een moord ontdekt Terwijl eenige werklieden bezig waren den Nesdijk in de Groote Lindt te ver zwaren, raakte een spade op ongeveer 75 c.M. diepte in den grond een hard voorwe-p. Bij onderzoek bleek het de schedel van een menschelijk geraamte. Verder zijn eenige beenderen van de bovenste ledematen gevonden. Ln aanmerking nemende de plaats waar een en ander is gevonden, doet het deuken aan een ernstig misdrijf, jaren geleden gepleegd, waarbij een persoon spoorloos is verdwenen. Haringvangst met de hand. Wegens den hoogen waterstand had de golfbreker van den N.W. kant vau Marken eenige dagen onder water ge- staau. Toen nu het zeewater vrij snel gezakt, was, bleek dat zeer vele haringen zich nog tusschen de palen en het eiland bevonden. Van deze omstandig heid hebben de Markers gebruik ge maakt om de haring met de hand te vangeD. Er waren er die op deze wijze 400 haringen hebben bemachtigd. Kranige redding. Te Leeu warden raakte de 54-jarige mevrouw De Vries in de Dokkumer Ëe baar dochter sprong haar na, maar dreigde eveneens te verdrinken. Zeker waren beiden om het leven gekomen als n:et twee mannen, v. d. Wal en v. Dijk, den moed hadden gehad om zich te water te begeven en zoo de beide vrouwen te redden. De oude dame was reeds bewusteloos, doch men slaagde er nog in, haar weer bij te brengen. Voorzichtig met vuurwapenen Dinsdag speelde de 11 jarige v. W. teLeidscheudam met een 9 jarig vriendje soldaatje, waarvoor hij van den zolder een geweer haalde, dat geladen was. Ongelukkigerwijze giDg het schot af, dat den 9-jarigen V. doodelijk trof. Een droomend postkantoor. Sedert September 1922 staat inRuurlo het nieuwe postkantoor te droomen. Maar niets geeft blijk, dat het binnen afzienbaren tijd actief zal gaan leven, schrijft de Zutf Crt. De brievenbus in den voorgevel, die van verveling gaapte, is nu dichtgespij kerd, omdat vreemden er wel eens een prentbriefkaart in lieten glijden. Tot eer van de Ruurlosche jeugd mag ver meld worden, da< het gebouw het zoo lang slapend heeft volgehouden, zonder dat de muren bekrast en de ruiten in geworpen zijn. De Regeering had geld genoeg om een postkantoor te doen bouwen, maar ze heeft het blijkbaar niet, om het kantoor te gebruiken. Of zou hier weer zoo'n bezuinigings bevlieging in het spel zijn, die duurder is in haar toepassing, dan in haar na lating Men zou het zeggen, want de post laat haar eigen gebouw gemeubeld voor den dienst ongebruikt staan, terwijl ze huur betaalt voor een hulpkantoor. De moord te Ter Apel-kanaal. Uit vergelijking met kleedingstukken is geblekea, meldt de Asser Crt., dat het lijk van den vermoorden persoon te Ter Apel-kanaal, niet zooals gemeld, dat van zekeren Haandukman is, maar dat van Barend Komduur van Valthe. Het slachtoffer was een flinke oppas sende jongeman van 26 jaar. Hij maakte nooit misbruik van sterken drank. De menschen, bij wie hij als kostganger was, kenden hem al jaren, eu achten het dan ook te eenenmale uitgesloten, dat hij zelfmoord zou hebben kunnen gepleegd. Niet het geringste zou men kunnen vinden, dat hem daartoe zou hebben gedreven. Een meevallertje. De keizer is nu toch in de rijks- en gemeente belasting aangeslagen met terugwer kende kracht tot zijn komst hier naar een inkomen van f 125.000. Omdat hij met prinses Hermine onder huwelijksvoorwaarden getrouwd is, is deze afzonderlijk aaugeslagen eu wel naar een inkomen van f 100000. (Tel.) Pas op voor de schillen. Een dezer dagen werd een bewoonster van Amsterdam door een zoo hevigen aan val van buikpijn overvaller, dat de dokter er bij werd gehaald. Deze kon aanvankelijk de oorzaak niet ontdekken, doch toen zich iu den loop van den dag verschijnselen van buikvliesontste- king voordeden, liet hij haar in het ziekenhuis opnemen en daar werd onmiddellijk tot operatie overgegaan» PROEFSTATION.

Volksblad | 1923 | | pagina 2