Posterijen. Uit den Vreemde. Sport. Burgerlijke Stand van Goes. Telegraf. Weerbericht, van de balans toch werd beperkt tot een kring van belanghebbenden. De rechtbank sprak den bekl. daar om vrij van het ten laste gelegde openbaar maken of doen openbaar maken van een onware balans. Het O.M. had veroordeeling ge vraagd wegens beide feiten tot 2 jaar gevangenisstraf. De moord te Koewacht. In hooger beroep heeft voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht gestaan de "20-jarige arbeider R. A. v. d. A, uit Koewacht, gedetineerd, door de rechtbank te Middelburg ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, wegens mishandeling tezamen en in vereeniging met andere personen van iemand, welke mishandeling den dood tengevolge had. Van dit vonnis was zoowel de beklaagde als het O. M. in appèl gekomen. De procureur-generaal vroeg beves tiging van het vonnis. Als Boomsch troef is. Het lid der Tweede Kamer.de heer mr. J. Bomans, heeft in een bijeen komst van de Amsterdamsche Studen-. tenvereeniging voor sociale lezingen en sociale studie en van de Amster damsche Studentenclub voor Staatkunde gesproken overHet R.-K. beginsel als band in het politieke leven. In zija rede zeide hij onder meer, volgens het verslag van het Hdbl. Kerk en Staat behoeven elkaar niet te negeeren, maar moeten sluiten een concordaat, opdat de belangen nooit in botsing zullen komen. Het Burgerlijk Wetboek gebiedt, dat geen kerkelijk huwelijk mag worden gesloten, alvorens het is ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand. De kerk heeft het dogma van het huwelijk. Zij heeft met den Bur gelijken Staud niets te maken. Haar recht is het, twee personen in den echt te veroinden. Toch heeft de R -K. kerk zich aan het B. W. onderworpen. Maar de Staat legde haar hiermede een 'dwang op, welke in strijd was met een goede verhouding tusschen Kerk en Staat. Hier had de Staat een concordaat moeten voorstellen De R.-K. kerk zou dan gaarne bereid zijn geweest mede te werken aan een goeden Burgerlijken Stand, b.v. door voor te stellen de priesters ambtenaren van den Burger lijken Stand te maken. Op die wijze bleef het recht der kerk onaangetast en zou toch het belang van den Burgerlijken Stand zijn behartigd. Mr. Bomans deelde mee, dat binnen kort de Tweede Kamer een wetsvoor stel zal bereiken, om het bedoelde artikel van het Burgerlijk Wetboek in dien zin, als hij hier wenschelijk heeft genoemd, te wijzigen, zoodat „de fout", welke is overgenomen uit de Code Civil, thans kan worden hersteld. Het huwelijk van prins Albert. Aan een verslag in de Tel. over de huwelijksplechtigheid van den tweeden zoon van den Koning van Engeland ontleenen wij het volgende Vóór de ceremonie begon, legde de de bruid, toen zij, geleid door haar vader, naar het altaar ging, een bouquet op het graf van den onbekenden soldaat. Deze hulde verwekte groote ontroering onder de menigte. De bruid was een bekoorlijke verschijning in haar ivoor kleurige robe met zilveren sluier. Aan de rechterzijde van het altaar zaten de leden der koninklijke familie. De koning was in admiraalsuniform en, evenals de koningin en de koningin moeder, droeg hij het breede lint van de orde van den Kouseband. De konin gin was met vele diamanten getooid. De bruidegom, die in uniform van kapitein der Royal Air Force was, en naar het altaar werd geleid door z\ju broer, den prins van Wales, wachtte zijn bruid daar op. Achter het paar waren de acbt bruidsmeisjes, twee aan twee geschaard. Toen de ceremonie begon, betraden de aartsbisschoppen van Canierbury, York en Londen en de primaat van Schotland het altaar. De geheele plech tigheid maakte den eigenaardigen in druk van vroeger eeuwen met de //gent lemen at arms", met hun banieren en hun helmen, die aan weerszijden van het altaar geschaard waren. Bruidsgeschenken De tweede zoon van den koning van Engeland is Donderdag in het huwe lijksbootje gestapt. Dat de hertog van York en zijn bruidje heel wat geschenken in ont vangst te nemen hadden ligt voor de hand. Deze geschenken, tentoongesteld in de Picture Galery zijn ook voor het publiek te bezichtigen geweest. Het bruidje, Lady Elizabeth Bowes- Lyon heeft een heele serie schitterende jaweelen gekregen. Van den Engelscben koning bijv. een tiara, halsketting, broche, oorringen en haarsieraden van diamanten en Perzische turkooizen. Van de koningin outving zij o.a. eveneens een diamanten halsketting, een armband en een ring. Haar vader gaf haar een met diamanten bezette tiara van platina. Het geschenk van haar bruidegom be staat uit een ketting van diamanten en paarlen, terwijl hij op zijn beurt een platina horloge-ketting kreeg. Prinses Mary en haar echtgenoot Viscount Lasoelles hebben een geheel ander geschenk gegeven, n.l. een prach tige partij linnengoed. Van den koning van Spanje heeft de bruidegom een gouden sigaretten koker ontvangen en van den premier van Ulster een wandelstok met gouden knop. Plichtsbesef. Bij een lijkschou wing welke dezer dagen te St. Pancras, een voorstad van Londen, verricht werd op het stoffelijk overschot van William Harrison, een 60-jarig wisselwachter met een diensttijd van 40 jaar, werd het volgende omtrent de doodsoorzaak medegedeeld Harrison deed Maandagavond jl. dienst in het wachthuisje bij den St. Paulsweg, Camden Town. Een signaal draad brak, waardoor hij het signaal, hetwelk op „onveilig* stond niet kon verzetten. Daar hij wist, dat een snel trein in aantocht was, begaf hij zich naar buiten, teneinde den sneltrein geen onnoodig oponthoud te veroor zaken. Door een brandende lantaren heen en weder te zwaaien, wist hij de aandacht van den machinist te trekken. Terwijl hij, tusschen de rails staande, den machinist van den sneltrein de zaak uiteenzette, kwam er van den anderen kant een locomotief, welke hem greep en vermorzelde. Neg er plagerijen. Dezer dagen heeft het Senegaieezenkamp te Sainte Marthe bij Marseille enkele ellendige uren doorleefd. Een Senegalees was door zijn kameraden geplaagd, dat hij den volgenden dag wel eens zwaar gestraft zou kunnen worden, wie weet gefusileerd. De man trok het zich zoo aan, dat hij midden in den nacht zich niet meer meester bleef, opstond, zijn geweer greep, de bajonet er op plantte en zijn //kameraden* te lijf ging. Zijn slapie doorstak hij en deze bleef op de plaats dood. Van de anderen liepen een t'ental zware verwondingen op, en één overleed nog in het hospitaal. De man zelf werd eindelijk overweldigd en in de boeien gesloten. Later stierf nog een der plaaggeesten zoodat het aantal slachtoffers drie be draagt. Een slachtoffer der tropen. De Indische bladen bevatten bizonder- heden omtrent een opzienbarende arresta tie. Kapitein de V. is ia arrest ge steld op de zeer ernstige verdenking van medeplichtigheid en meer nog, aan het kastekort te Tjimabi, waarvoor maanden geleden reeds de eerste lui— nant van de administratie G. eveneens in arrest werd gesteld. Deze laatste is door den krijgsraad veroordeeld, maar het vonnis is nog niet geëxecuteerd. En nu moet gebleken zijn, dat luitenant G. wel de dader was, maar dat hij gehandeld heeft onder invloed van kapitein de V., die een groot deel van den buit voor zich moet hebben opge- eischt en verspeeld. Verspeeld in de hoop eigen positie en die van den dader te redden. Dat is wel het meest tragische van het gevaleen om zijn militaire eigen schappen schitterend onderscheiden offi cier, ridder M.W.O., tweemaal eervol vermeld, begiftigd met de eeresabel, die in het doodende garnizoensleven verstrooiing zoekt in het spel, daaraan verslaafd raakt en ten slotte alles, positie en eer, op het spel zet. En men vraagt zich af, gezien de omstandig heden, of hier niet eerder aan den psychiater dan aan den rechter het woord moet zijn. Want aan waarschu wingen heeft, het niet ontbroken, maar zoo goed officier als hij te velde was, verviel hij, weer in vredes-garni- zoen gekomen, toch steeds in dezelfde fout.... Ea zoo moest het komen van kwaad tot erger, met het onvermijde lijke slot. Het Duitsche aanbod. Het door de Duitsche rijksregeeriDg tot alle Entente-staten te richten schadevergoeding-aanbod zal vermoe delijk heden (Vrijdag) gereed komen. Mijnrampen. In de Fürstesteiner-mijn bij Wal denburg in Silezië brak brand uit. Ter wij! men bezig was den brand in te dammen, werden eensklaps brandbare gassen waargenomen. Een mijnwerker werd bewusteloos ..en stierf weldra daar op tengevolge van gasvergiftiging. Vijf andere personen stierven even na hem, deels door gasvergiftiging, deels aan de bekomen brandwonden. In de kolenschacht Apedale in Ches- terston (Staffordshire) zijn acht houwers van den terugweg afgesneden, doordat plotseling water de mijn binnenstroomde. Men vond later een van hen verdron ken, de andere zeven zitten nog op gesloten. Ruim honderd van hun ka meraden konden zich bijtijds bergen. Een Kolenrecord. In de week, die den 14den April eindigde, is er uit de Engelsche kolen mijnen vijf millioen ze venhonderd-vyf- en-zeveutig-duizend ton steenkool boven gebracht of een millioen vierhonderd duizend ton meer dan in de overeen komstige week van verleden jaar een wekelijksche productie die hare wedergade niet heeft. Een schipbreuk. Het Australisch stoomschip Port Victor heeft, gehoor gevende aan draad- looze hulpseinen van het Portugeesche stoomschip Mossamedes, dat aan de kust van Zuidwest-A frika nabij kaap Eeio was gestrand, de Mossamedes ver laten gevonden en taal noch teeken vernomen van de 237 passagiers en leden van de bemanning. Er z(jn geen booten opgepikt. De Port Victor blijft zoeken. Een dagblad op den oceaan. Een drijvende stad midden in den Oceaan, waar dagelijks een krant ver schijnt, is geen fantastische toekomst droom meer. In de groote Cunard- booten heeft de „Daily Mail* al een volledige krantendrukkerij ingericht, zetmachines, persen, zetters, journalis ten, alles is aanwezig. De proeven, of de zetmachiues wel tegen tnogelyke schommeliugen van een schip bestand zouden zijn, hebben zeer bevredigende resultaten opgeleverd. Een zetmachine werd n.l. op een beweegbare stellage geplaatst, de zetter met riemen aan zijn stoel gebonden, waarna vier mannen de stellage de bewegingen van een schip tijdens een storm lieten maken. De zetter was echter niet van zijn stuk en stoel te brengen, het vloeibare lood bleef in den pot en dus achtte men de proefneming geslaagd. Machines zijn thans reeds gemonteerd op de vBerengaria* (52000 ton) en de „Aquitauia" (47.000 ton). Het dagelijksche nieuws wordt natuur lijk draadloos opgevangen. Ook de advertentie-kolommen zullen niet ont breken. Voetbal. Het programma voor a.. s. Zondag is als volgt Zuidelijke Se KI. N. V. B. Kampioenscompetitie Eindhoven IIWalcheren Competitie Z. V. B. District Walcheren en Z.-Beveland. Ie klasse. ZeelandGoes II VlissingeD IIIStavast S B.O.K D.O. TOVIDODe Zeeuwen Zeelandia IIWalcheren II 2e klasse. S.B.O. IIZ.-Beveland 3e klasse. Zeelandia III—S. B.O. 111 postkantoor Qoe« Lijst van onbestelbare brieven ea briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen van 10 April tot en met 24 April: Brieven binnenland Pouwens, Ossendrecht. Schuit a.d. Willemsbrug, Utreeht. Briefkaarten binnenland Schipper G. Larooy, Diemerbrug. Mejuffr. Houbeo, Tilburg. Diena v. Meggelen, Made. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle te verzenden poststukken hun naam en volledig adres te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kannen worden teruggegeven. Geboren: 23, Petrus z.v. Jacob Schrier en Cornelia Traas. Gehuwd25, Johannes van Goo- zeu 27 j jm. te Delft en JohaHna Maria Oele 28 j, jd. te Goes. Overleden23, Antony Frederik Lambertus Harmsen 70 j., man van Maria Joziüa Boer. Geboren 25, Margaretha Suzanna, d. v. Jan van Zweeden en Johanna Maatje de Jonge. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 27 April medegedeeld door het Koninklijk Nederlcmdsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van 28 dezerMatige tot zwakke Westelijke tot Zuidelijke wind, aanvankelijk opkla rend, later toenemende bewolking en kans op regen, aanvankelijk kouder.

Volksblad | 1923 | | pagina 7