STADSNIEUWS. NEDERLAND. verzwakking vreezen van de Fran- sche politiek ten opzichte van Duitschland. Zy vormen echtereen steeds kleiner wordende minderheid maar de vijanden van den Volken bond en de belanghebbenden bij de oorlogsindustrie gebruiken hen tegenover het buitenland. Doch de oudstrijders hebben hierop geant- weord, dat zij voor een politiek zijn tot verkrijging van herstel en veiligheid, maar tevens van de regeering eischen, dat zij optreedt tegan annexatiebegeerte en heersch- zucht en geen gelegenheid laat voorbygaan, om een vredelievende oplossing van de tegenwoordige botsing te verkrygen." Men ziet, beide raadgevers -wen- schen te komen tot een krachtigen Volkenbond tegen den oorlog. Wij achten het een geluk, dat dit inzicht aan beide zijden meer baan breekt, en we hebben daar niets anders bij te voegen dan den wensch, dat ook de beiderzijdsche regeeringen met kracht hiernaar zullen streven. Het eerste wachten is nu op het aangekondigde voorstel van Duit- schen kant, en daarna op het Fransche antwoord. Onze beste wen schen vergezellen voorstel en ant woord. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek ziju geopend. Vee. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagmorgen half e'f uur zal een godsdienstoefening gehouden worden onder leiding van Ds. H. v. d. Meulen van Bergen op Zoom. Weezen verpleging. Donderdagmiddag had in Hotel ^Centraal" alhier de alg. vergadering plaats van de Alg. Weezenverpbging Zuid- en Noord-Beveland, onder lei ding van Ir. J. v. Poelgeest. Uit het verslag over 1922, uitge bracht door de secretaresse, mevr. v. d. HaveLucieer, Kapelle, bleek dat dit jaar drie kinderen zijn verzorgd. Het ledenaantal bleef gelijk aan dat van 't vorig jaarpogingen zullen worden aangewend om dit aantal uit te breiden. De inkomsten over 't afgelcopen jaar bedroegen f 1243,50, de uitgaveD f 1204,11, het batig slot f 39,39. Het nadeelig slct 1921 bedroeg f 146,76'/g, zoodat na aftrek van 't batig slot over dit jaar nog overbliift f 107,37Va- De voorzitter vestigde de aaudacht op de toeuame van de uitgaven per kind, vergeleken bij vroeger jaren. Eenige besprekingen werden gehou den over de wijze waarop de inkom sten zouden kunnen worden vergroot. De voorzitter, welke aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herkozen. Veemarkt. Ter markt van 24 April 1923 waren aangevoerd 30 loopvarkens, 1 drach tige zeug, 26 biggen. Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Bij Kon. besluit van 21 dezer is, met ingang van 1 October, aan C. J. Snouck, te Goes, wegens verandering in de verdeeling van de lessen aan de Rijkslandbouwwinterschool aldaar, waar door zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden, eervol ontslag verleend als leeraar aan genoemde onderwijsinrich ting. Vreem deling es verkee r. Op een dezer dagen gehouden Bestuursvergadering van Vreemdelingen verkeer werd alle mogelijke medewerking toegezegd aan twee filmoperateurs, een Hollandsche eü een Engelsche (op de vergadering aanwezig) om hier in Zuid- Beveland verschillende opnamen te doen. Een plan werd in elkaar gezet, waarbij gedurende enkele dagen op verschillende plaatsen zal gefilmd wor den. O.m. zullen genomen worden de gebruiken bij: koolzaaddorschen, boeren koopdag, kersenplukken, kersenver- pachten, spelerijden, burgerrecht op halen, klapbank, vischkot, kinderepelen, schielconcours, enz. Eigen Hulp. Dinsdag 24 April des avonds 8 uur hie'd de Werkl. Ver. „Eigen Hulp" haar drie maand, vergadering in het Schuttershof. Uit het verslag van den Penningm. bleek, dat in het afgeloopen kwartaal was ontvaDgen f 675,03 en uitgegeven f 1096,80, zoodat er een nadeelig saldo was van f 421,77. Aan zieken geld was in de eerste drie maanden reeds een bedrag van f 845,50 uitge keerd. Voor de reservekas was ontvan gen f 106,03 en uitgegeven f 16,94 zoodat hier een voordeeüg saldo was van f 89,09. Het ledental op 31 Maart was 375. Bij het punt voorkomende zaken werden eenige vragen gesteld aangaande de Ziektewet en de actie, die mg steeds wordt gevoerd voor het zelfbeheer der ziekenkassen. Een en aüder werd zooveel mogelijk voor de leden uiteengezet, waarna de vergadering werd gesloten. Belasting Vermakelijkheden. De door den Raad dezer gemeente vastgestelde verordening tot heffing van belasting op de vermakelijkheden is Koninklijk goedgekeurd en zal op 1 Mei a.s. in werking treden. Het antwoord luidde ^Met die voetbalclubs wil ik niets te makeu hebben". geld en een pa». Daar deze laatste omstandigheid er op wees dat het hier een ^zuivere" zaak gold géén te vondeling legging b.v, werd door dea stationschef telefonisch op ver schillende stations geïuformeerd, waarbij bleek dat deze zaak zich als volgt had toegedragen De moeder der kleine had in Amersfoort, waar de trein pleegt gesplitst te worden, moeten overstappen vaa het Rotterilamsche naar htt Ams'.er- damsche gedeelte van den trein. Ze bracht achtereenvolgens al haar bagage over, en zou het laatst het kind overdra gen doch juist toen ze dit zou doen, zette het Rotterdamsehe treindeel zich naar Utrecht in beweging Op het station Utrecht waren er gelukkig onmiddellijk liefderijk 3 handen om de kleine, die vier weken oud was, te verzorgen. Een juffrouw van het stations werk bracht het kind in de wachtkamer en verschafte hel eenige lichte voeding. De wanhopige moeder had intusschen niet anders weten te doen dan de reis naar Amsterdam voort te zetter), doch werd bij aankomst daar onmiddellijk door den van uit Utrecht gewaarschuw- den stationschef ingelicht en gerust gesteld, Rijksweg op Zuid -Beveland. Door den heer Kersten zijn aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat de nieuwe Rijksweg door Zuid-Beveland, voor zoover die weg door Goes loopt, geeu aansluiting nog heeft aan het gedeeltï Goes Wolfaartsdijk, dan langs de zeer gevaarlijke bocht aan den 's-H. Hendrikskinderendijk of door de stad zelf, die zich beijverde het druk ver keer juist over den ontworpen weg te leiden P Acht Zijn Excellentie aansluiting van beide bedoelde weggedeelten niet wen- schelijk, eer met een nieuw gedeelte aangevangen wordt Is voor het verder aanleggen van bedoelden weg reeds nu noodzakelijk, de bloeiende boomen op de villa van den heer Klaus aan de spoorlijn te Goes te rooien Zou bij verde;en aanleg niet aller eerst rekening kunnen worden gehcuden met de zeer gevaarlijke bochten èn bij het station Woensdrecht èn aan den Engelschen Polder, waar zich de weg thans naar Rilland ombuigt en waar nog onlangs een auto-ongeluk plaats had? Bestaan er bijzondereredenen, waarom niet wordt overgegaan tot demping van een sloot voor de woningen aan den Kloetingschen weg bij Goes, op welke demping en afwerking door de bewoners sinds maanden wordt gewacht P De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer stelt in verband met de vele aangebrachte wijzigingen voor de Land- en Tuinbouwongevallenwet opnieuw in de afdee'ingen te behan delen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet, dat beoogt den duur der eerste oefening bij de cavalerie van 18 maanden terug te brengen op 15. De besparing zal f 150,000 be dragen. Naar de Tel. meldt zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met de drooglegging van den Westeinderplas bij Aalsmeer, waardoor plm. 800 H.A. vruchtbare grond zal worden gewonnen. Voorts zal vermoedelijk in verband hiermede, een •'beton-automobielweg AmsterdamDeo Haag worden aange legd waarvoor reeds concessie is aan gevraagd. Het initiatief voor deze werken is van particuliere zijde uitgegaan, waar door ook de kosten zullen worden ge dragen. Naar „het Vad." verneemt heeft Willem van Konijnenburg twee ont werpen gemaakt voor eeu Nederlandsch jubileumzegel. Daar de minister vau waterstaat de ontwerpen eerst moet goedkeuren, kan nog niet gezegd wor den welk van de twee uitgevoerd zal worden. Het ontwerp zal de beeltenis van de Koningin dragen. Het plan is het zegel in diverse waarden van 5 cent tot 5 gulden uit te geven, De verzorging vau de letters en cijfers is opgedragen aau den letter- kunstenatr Jan van Krimpem te 's Gravenhage. Het St.bl, no. 160 bevat een Kon. besluit van 24 dezer tot vervroeging in 1923 van den wettelijken tijd be doeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (St.bl. no. 236). Hierbij is bepaald, dat in 1928 de vervroeging met een uur van den wet- telijken—tijd bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (St.bl. no. 236) zal aanvangen den eersten Juni. Volgens mededeelingen van werk nemerszijde zullen Maandag a.s. de arbeiders, werkzaam in de steenfabrie ken tusschen de Grebbe en Wijk bij Duurstede, alsmede die van de fabrie ken van Lobith tot Mi Hingen door de fabrikanten worden uitgesloten. Circa 1600 arbeiders worden door deze uitsluiting getroffen. De kantonrechter te Middelburg heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen A. R. aldaar, die beklaagd was van overtreding van de nieuwe be paling der politieverordening, waarbij liet rijden met vracht- en personen auto's zwaarder dan 3000 K G., wagen en vracht samen, verboden wordt. De ambtenaar van het O. M. had overwogen, dat de bepaling in strijd was met de wet van 6 April 1869, Staatsblad no. 39, en had daarom ont slag van rechtsvervolging en onver- bind verklaring der verordening gevraagd. De kantonrechter overwoog dat de gemeenteraad zijn bevoegdheid heeft ontleend aan art. 135 der gemeentewet, daar de kwestie niet is opgeworpen om de wegen te beschermen maar de hui zen der ingezetenen, waarvan de mureu scheuren en de plafonds en aan den wand hangeude voorwerpen naar be neden vallen door het rijden der zware auto's, en de bepaling dus is genomen ter voorkoming van schade en het bevorderen der openbare veiligheid. De kantonrechter achtte dus de be paling wel degelijk verbindbaar en vorderde f 0,50 boete s. 1 dag hecht., daar bekl. thans toestemming van B, en W. heeft. De ambtenaar ging onmiddellijk in cassatie. De rechtbank te Den Haag heeft uitspraak gedaan ia de zaak tegen den 60-jarigen W. J. J. A. T., vroeger directeur van de Zuid-Hollandsche Cre- dietvereeniging, thans gedetineerd. De rechtbank verklaarde het in de eerste plaats aan den bekl. ten laste gelegde, nl. de bedriegelijke bankbreuk, bewezen en veroordeelde hem te dier zake tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis van 6 October 1922 af. Ten aanzien van het tweede ten laste gelegde feit, achtte de rechtbank bewezen, dat de in het jaarverslag over 1921 opgenomen balans onwaar was, overeenkomstig het in de dag vaarding gestelde, doch niet bewezen, dat de bekl. op de wijze zooals hy heeft gehandeld, die balans opzettelijk heeft openbaar gemaakt. De toezending ZoNDAGSLUlTING APOTHEKEN. Dat moest er nog bij komen De Raad der gemeente Delft heeft af wijzend beschikt op het verzoek van het Mei-comité om op 1 Mei socialis tische liederen te laten spelen op het carillon van de Nieuwe Kerk Een typische verkoop. Eerst daags zal de cellulaire gevangenis te Sneek publiek verkocht worden. De kooper mag in 6 jaarlijksche termijnen betalen. Historisch. Bij gelegenheid van den Zaterdag j. 1. gehouden verkoop van de Emma-bloem te 's Gravenhage, vioeg een der jeugdige verkoopsters aan een bejaarde dame, een bloempje te koopen voor de t.b.c. Moord Ib de nabijheid van Ter Apel (Gron.) is dezer dagen, in een boschje, gevonden het lyk van een net gekleed persoon van middelbaren leef tijd, met afgesneden hals. In de zakken werden geen papieren gevonden, ook geen geld, maar wel een horloge, dat nog liep. f 120.000 naar de Vuilnisbelt. Sinds de oorlogsjaren lagen, zoo schrijft men aan de Leeuw. Ct., op een ter rein aan de Streek nabij Dokkum plm, 1200 vaten vruchtenjam te wachten op ja, op wat het toeval nog eens brengen mocht. Naar we vernemen zijn de vaten, waarvan de inhoud indertijd op t 100 per stuk moet zijn berekend, thans verkocht tegen f 0.75 f 1 het ledige fust vroegere waarde f 10 terwijl de jam in pramen naar het stadsaschland is gebracht. Baby reist alleen. Toen Vrij dagmorgen omstreeks half twaalf, met een uur vertraging, de D-trein uit Oldenzaal aankwam, werd in één der coupé's een zuigeling ontdekt. De coupé was verder ledig. Alleen lagen in de nabijheid van het kind een taschje met De Land- en Tuinbouwongevallenwet Wijziging Dienstplichtwet. Een groot werk. Het Nederlandsch Jubileumzegel De Zomertijd Uitsluiting in de steenindustrie Het rijden met zioare auto's. De Zuid-Hollandsche Gredietvereeniging

Volksblad | 1923 | | pagina 6