Nó. 34 Wóe&sdag 25 April 1923 46e Jaargang Een geheimzinnig geval. STADSNIEUWS. FEUILLETON NEDERLAND. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 ceut per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 13 UUR te bezorgen bij de N.V. Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 cent per regel. Bij contracleeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie, Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, met meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Ongeluk. Zaterdagmorgen had E. Reijnhoud, werkzaam aan de Gem. Gasfabriek het ongeluk zoodanig met zijn vinger tus- schen een boor te ge aken dat genees kundige bulp verleend moest werden nadat voorloopig aan de Gem. Gas fabriek een noodverband was gelegd. De man is van een zijner vingers het lid afgekueld. Benoemd. Tot lid der comnussie belast met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akten van bekwaam heid tot het geven van Nijverheids onderwijs gemerkt Na, Ng, Nr. en Ns is o.a. benoemd mej. A. C. Simmer- mans, directrice van de vakschool voor meisjes te Goes. Brandje. Maandagmorgen omstreeks 12 uur ont stond een brandje op het terrein van J. Mol, Oostsingel, in een houten aan- bouwtje, dat als wagenbergplaats enz. gebruikt wordt en eigendom is van de Wed. Korstanje in de Voorstad. Het brandje ontstond doordat een 7 jarig jongetje v. E. met lucifers aan 't spelen was, waardoor stroo vlam vatte. De bergplaats, een driewielskar en een kruiwagen werden gedeeltelijk een prooi der vlammen die spoedig door de omwonenden met eenige emmers wal er gebluscht wareD, zoodat een en ander gred is afgeloopen. Het bescha digde is niet verzekerd. Op hol. Maandagmorgen sloegen op de Groote Kade twee voor een wagen gespannen 78 Roman van H. W. paarden op hol. Een schilder die aan het werk was aan "het huis van den heer Constandse wist de dieren te grijpen en tot staan te brengen. Het ongeval liep zonder materieele schade af. Geslaagd. Geslaagd te Wageningen voor Ana'yste, onze stadgenoote mej. J. J. Snijder, leerling-analyste aan den Keuringsdienst van Waren alhier. Wijkverpleging. Met bartêliiken dank ontving zuster S. een gift van f 15,voor verleende hulp. Tentoonstelling Vakschool voor Meisjes, Maandagmorgen waren wij in de ge legenheid gesteld de tentoonstelling van het werk der leerlingen van de Vak school voor Meisjes, welke in de school aan de Vlasmarkt (school B) wordt ge houden, te bezichtigen. Er is zoowel werk van de leerlingen der dagschool als van die der verschil lende cursussen Bij bet rondwandelen treft het den toeschouwer dat de dames en meisjes door wat groen en bloemeD, aan de groote, koude lokalen een vriendelijken aanblik hebben gegeven, Hoe handig is b.v. het fonteintje gemaskeerd. Beneden zagen wij werkstukken be treffende het hand- en machine-naaien (ondergoed, kinderkleertjes enz.), het reinigen van koper, zilver, tin enz., het wassen van hout, opmaken van lakwerk, wasschen en reinigen van japonnen en kleeden, mangelen en strijken. Ook is er een keurig gedekte tafel. In de achterzalen bewonderden we o a. het zeer fraaie teekenwerk en de proeven Ik verdraag die niet Ik ben een kind van mijn tjjdik geloof niet, dat het de bestemming der vrouw is slechts te dulden en mocht het die zijn, dan onderwerp ik me er niet aan. Ge zult mij voor zeer eigenmachtig of halsstarrig houden en dat ben ik ook, maar alleen dan, wanneer ik me verongelijkt acht.... Maar kom", riep ze, haar paard een tik met de rijzweep ge vende, „daar ginds op die open plek wenkt ons het gezellig chalet, waar ik gewoon ben me een ver- frissching te laten gevenmen vindt daar heerliike beschaduwde plekjes. Ik noodig u ten ontbijt.'' Zonder zijn antwoord af te wach ten zette ze het paard in galop en was een oogenblik later binnen de omheining van het aan den bosch- rand gelegen etablissement. „Men kent me hier", zei ze lachend tot Dagobert die belang stellend naar haar had geluisterd, toen waard en knecht eerbiedig groetend haar tegemoet gingen. „Men is anders gewoon me te be dienen, terwijl ik te paard blijf. Ik ga mijn reputatie op 't spel zetten, maar 't is voor u, gr&af Sesto". Op een wenk van haar werd er een tuinstoel aangebracht en met een vlugheid, die Dagobert's bewon dering en verwondering wekte, stond ze er reeds op voordat hij haar de hd,nd kon reiken. Ze lachte, terwijl ze die afwees, maar liet zich toen van den stoel in zijne armen glijden. //Begrijp me wel", fluisterde ze hem schalks in 't oor, yze moeten hier weten, dat ge meer voor mij zijt dan de cavaliers met wie ze mij hier voorbij zien rijden". „Die Blenke brengt me tot wan hoop", dacht Dagobert. Hij vatte hare hand, lei haar arm in den zijnen en ze bracht hem in 'thaar bekend prieel achter in den tuin. Met werkelijk betooverende co- van stofversiering, we zagen o.m. eenige bijzonder mooie kussens en kleedjes. Met eenvoudige middelen wordt hier gestreefd naar een maximum van schoon heid. Op de bovenzalen is het werk van de opleiding voor de nieuwe nijver- heidsacte, van de cursus kinderverzor ging (waarbij op reinheid de nadruk wordt gelegd), slöjd enz. Voorts zijn er fraaie proeven van cosiuumnaaien (ook mantels) en het zeer smaakvol examenwerk van de meisjes 3e klasse, terwijl we tenslotte het werk der atelier klasse en van de dairies- en dienstboden cursussen costuumnaaien aantroffen. In een der benedenzalen wordt een indruk gegeven van het lager onderwijs dat in verband met de nijverheidsacte wordt verstrekt. De directrice mej. Simmermans ver strekte ons welwillend verschillende inlichtingen en merkte o m, op dat de dame8cnrsussen nog veel beter bezocht kunnen worden. Wij bevelen een bezoek eon ieder gaarne aan. Des middags werd de tentoonstelling geopend onder de aanwezigen merkten we o.a. op de burgemeester van Goes en mevr. Hajenius, wethouder v. d. Bout, dhr. Welleman, burgemeester van Krabbendijke en voorts bestuursleden, personeel, leerlingen en verdere be langstellenden. De heer M. P. de Looff opende de bijeenkomst. Spreker herinnerde er aan dat de Vakschool voor meisjes, de cen trale school voor Z. en N.-Beveland, dit jaar 5 jaren bestaat. In dien tijd is, ondanks de ongunstige localiseering veel bereikt. Spreker releveerde enkele feiten uit het bestaan der school, in totaal zijn er 1349 leerlingen geweest, in den afgeloopen winter zijn in ver- quetterie speelde ze hier voor gastvrouwze verkoos geen bedie ning en schonk hem eigenhandig haar lievelingswijn. Ze deed al het mogelijke om al de too verkracht van haar bevalligheid, haar geest, haar overmoed over hem uit te storten praatte nu eens als een uitgelaten kind, en verzonk dan weer in mijmerenden ernst, en in zulke oogenblikken rustten haar schoone groote oogen op hem met de vraag: „gij, in wien ik m(jn alles zocht en geloofde te hebben gevonden, kunt gij beminnen zooals een Afra dat verlangt En ook hij, als hij dat even te voren nog zoo vroolijk oog eens klaps een treurige uitdrukking zag aannemen, ook hij trachtte den lust te bedwingen, om zich geheel aan haar over te geven en wat zjjn hart hem niet ingaf, deed de galanterie hem zeggen. Hij sprak woorden, die hartelijk klonken en op den innemenden toon, die zijn stemorgaan eigen washij keuvelde en schertste en ontwik kelde de aantrekkelijkheid van zijn geest. Maar Afra, die met al de schillende buitengemeenten cursusje gehouden mèt in totaal 153 leerlingen. Spreker uitte zijn beste wenschen voor den verderen bloei der school en wees op het groote belang van het vakonderwijs voor meisjes. Daarna verklaarde spreker de ten toonstelling voor geopend, waarna door allen een rondgang werd gemaakt. Ernstig ongeluk. Met de electrische tram welke Zator- dagavor d te 7.50 van Middelburg was vertrokken, heeft even voorbij de halte Souburg een ernstig ongeluk plaats gehad. Ongeveer 100 meter voor de grenspaal tusschen de gemeenten Sou burg en Vlissingen zag de wagenbe stuurder piotsehng een zwart voorwerp tusschen de rails liggen en zette hij onmiddellijk de electrische rem aan, wat echter niet belette, dat hij over het voorwerp heen reed met heel den motorwagen. Toen een onderzoek werd ingesteld bleek, dat men helaas over een man had heen gereden en over diens rijwiel, waarmede hij blijfcbaar op de rails was komen te vallen. De ongelukkige was zwaar verminkt en een in de tram zittende geneesheer kou slechts den dood constateeren. Het rijwiel was ontzettend gehavend, o.a. was het voorwiel in vieren ge vouwen. Bij onderzoek bleek de man te zijn zekere G. W. uit Souburg, en vader van 2 kinderen. Den wa genbestuurder treft in dezen totaal geen schuld, wat ook twee personen, die bij hem op het voorbaicon stonden, ver zekerden. Het lijk van het slachtoffer van dit ongeluk werd medegevoerd Daar Vlissingen evenals het vernielde aandacht harer ziel raar hem luis terde, begreep eindelijk toch, dat van alles wat hij zei niets tot haar hart was gericht. //Graaf Sesto", zei ze droefgeestig, het waarom in zyne .ogen zoekende, z/ik weet dat men u koud en ge voelloos tegenover de vrouwen noemt; ik begrijp vel, dat het een heel gevaarlijke gril van een vrou wenhart is, niet volgens oud gebruik het initiatief van de zijde des mans af te wachten, maar ik versta, helaas, de kunst niet om te zijn en te doen als anderen. Ik geloof me in staat gehoorzaam, een zoet kind te zijn, als men mij liefheeft, maar dat is 't juist, wat me sinds mijn prille jeugd werd ontzegd. Wat het nu is, dat me juist aan u boeit, me zoo onvoorzichtig, zoo dwaas maakt. dat vraag ik me voort durend en ik vind het antwoord daarop slechts in myn eigenmachtige, me zelf ongehoorzame natuur. Maar dat mijn neiging zonder eigenbaat is, dat moge u de omstandigheid verklaren onder welke ze ontstond". Wordt vervolga).

Volksblad | 1923 | | pagina 1