Nó. 33 Zaterdag 21 April 1923 46e Jaargang Een goed congres. FEU ILLETOX' Een geheimzinnig geval. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTJËN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 UUR te bezorgen bij de N*.V. Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 cent per regel. Bij contraeteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Te Amsterdam wordt dezer dagen één bezuinigingscongres gehouden, waarop we wel even de aandacht mogen vestigen. Een der voorzitters, de heer Wibaut, wethouder van Amsterdam, legde uit, wat naar zijn meening de eigenlijke taak van het congres was. Het betreft hier, zoo zei hij, de leer van de grootst mogelijke productiviteit, en dit is eigenlijk een zaak van alle, ook van oude, tijden. Nieuw is het groeiend besef, dat het noodzakelijk is, om die leer algemeen toe te passen Dat komt door de veranderingen in de economische toestanden, na den oorlog. Die nieuwe toestanden, uit den oorlog ontstaan, hebben volgens den heer W. bij de arbeiders het besef gebracht, dat hun aandeel in de productie grooter moet zijn, en dat ook in tijden van economischen achteruitgang dit aandeel grooter moet blijven dan vóór den oorlog. Voor een doeltreffende voortbrenging van goederen en diensten wordt tegenwoordig veel meer dan vroeger de aandacht gevraagd en verkregen. Geen wondermen moet komen tot lagere prijzen van producten en lagere prjjzen van economische diensten met behoud van een levens peil voor de arbeiders, dat door hen in breeden zin aanvaard kan worden. De moeielykheid zit daarin, om dit alles met elkaar in overeenstemming te brengen. Ofschoon dit in alge- meene bewoordingen werd gezegd, bleek de heer W. toch te bedoelen, dat de arbeider een veel betere positie moet innemen dan vóór den 77 Roman van H. W. //Ik ben anders een wilde, als ik eenmaal te paard zit#, zei Z3 met haar beminnelijk lachje. //Het ge voel van vryheid, van bandeloosheid doorstroomt me met een tot dolheid drijvend geweld. Ik zou iedere hindernis, die ik op mijn weg zie, willen overspringen en zeg dan tot mezelf: „Zoo zoudt ge over alle domme vormen en vooroordeelen die ons het leven zoo lastig maken# moeten kunnen heenspringen. //Maar ik wil vandaag kalm zyn. 't Is overigens geen verdienste, dat ik een tamelijk goede rijdster ben. Reeds als kind nam ik, daar mijn ouders weinig op ons landgoed maar meestal in d© groote wereld leefden en me thuis lieten, den zadel op myn schouder, ving een onzer paarden in de weide op, zadelde en toomde 't zelf op en reed dan in oorlog, dus hooger loon bij minder arbeidstyd moet genieten. Ja, zelfs in tijden van economischen achter uitgang moet het aandeel van den arbeider in de productie grooter zijn dan vóór den oorlog. Men moet socialist zijn, zooals de neer W,, om dit laatste te durven zeggen. Het kan die lieden klaarblijkelijk weinig schelen, of de werkgever achteruit gaat, ja, ten slotte heb loodje legt, als maar de arbeiders een positie hebben, die ze in breeden zin kunnen aanvaarden, dat wil zeggen veel geld verdienen (ont vangen tenminste) en minder wer ken. Hoe men dan toch zal kunnen komen tot „lagere prijzen van pro ducten en lagere prijzen van econo mische diensten Zeker, ook w§ moeten met den spreker erkennen, dat hierin moeielijkheden zitten. Hij meent, die moeielykheden uit den weg te kunnen ruimen door „een doeltreffende en zuinige voort brenging van goederen endiensten". Er is op dit congres door ver schillende andere sprekers gezegd, dat de voorbereidselen, die aan de eigenlijke productie voorafgaan, niet overal en altyd zyn, zooals dat zou behooren. Indien dit in alle bedrijven beter werd, zou er zeker al heel wat gewonnen zijn, omdat de productie zelf dan gemakkelijker, vlugger en zuiniger zou kunnen geschieden. Ongetwijfeld zou dit meehelpen tot een prijsverlaging der goederen. Maar even zeker is het, dat die onvoldoende voorbereiding niet het groote kwaad van onzen tijd is. De productiewijze zelf moet grondig veranderen, eer de prijs daling noemenswaard zal worden. galop den omtrek af. Ik trachtte me zoodoende schadeloos te stellen voor 't gemis eener jeugd, zooals andere kinderen die hebben. „Mijn moeder" baar gelaat betrok en ze sprak het woord met een doffe stem uit „was een behaagzieke vrouw, die het nadeelig voor den roep harer schoonheid en jeugd vond, dat ze reeds een aankomende dochter had en haar liefdeloosheid jegens me groeide aan naarmate ik zelf groeide. Wel hield men voor mij op het landgoed een oude gouver nante, aan wie mijn gansche op voeding werd overgelaten, maar ze was niet opgewassen tegen mijn energiek karakter. Mijn vader hield echter veel van me; hij schreef me somtijds, terwijl de ongedurigheid mijner moeder hem, die zoo zwak voor haar was, jaren lang van me verwijderd hieldmaar ein delijk Ze wilde de gedachte verjagen, die zoo pijnlyk voor haar scheen te zijn. //Nu, mijn God, eindelijk was het vermogen weg en mijn moeder stierf, van schaamte over haar armoede, aan een gebroken hart. Er bestaat natuurlijk, ook volgens den heer W., een manier van be zuiniging door vermindeling van uitgaven. Deze kan, zei hy, worden bereikt door vermindering van salarissen (van ambtenaren) en zoo ver de arbeiders betreft, met name in openbare diensten, door inkrim ping of opheffing van bemoeiingen, dus doordat openbare lichamen zich met sommige zaken minder, met andere in het geheel niet meer inlaten. Dan vermindert het aantal arbeiders, in deze zaken betrekken. Maar dat komt op dit congres niet te pas, meende deze voorzitter. Verschillende deelnemers aan het congres verklaarden in krachtige bewoordingen en onder applaus der vergadering, dat zij in verschillende opzichten het met den heer W. geheel oneens waren. Vooral, waar deze den tegenwoordigen arbeidstijd wenschte te behouden, ondervond hij veel tegenspraak, en ook omtrent wat hij gezegd had over het mede zeggenschap der arbeiders in de bedrijven. Beide zaken kunnen niet bevorderlijk zyn aan „een doel treffende en zuinige voortbrenging van goederen en diensten". Integen deel zy veroorzaken groote ver warring en achteruitgang, dus een slechte voortbrenging en geen ver laging, maar verbooging van prijzen. Een andere, ook v^or onze ge meente, belangrijke kwestie, die op dit congres ter sprake kwam, was de vraag wat is meer gewenscht, o verheids- of wel particulier bedrijf Te Amsterdam zijn, gelyk men weet, verschillende bedrijven in handen der gemeente. Elk bedrijf werkt met een meer of minder groot Ik zag me genoodzaakt, reeds op myn zeventiende jaar mijn hand aan een man te schenken, dien ik niet liefhad en die, om zich daarover te wreken, myn pijniger werd Z|j zweeg, weder in treurige gedachten verzinkend en reed in gepeins verzonken naast hem. //Maar waartoe dat nog eens te doorleven riep ze plotseling, het hoofd oprichtend. „De zon brandt. Daar ginds wenkt ons het schoon, lommerrijk woud, dat me zoo lief isEn het paard in galop zettend, rende ze voort over den straatweg, zette lachend ov6r een breede sloot, en weer terug, en joeg voorwaarts, als gejaagd door hare heiinneringen. yt Is me altijd of ik den naam Sesto reeds vroeger heb gehoord of gelezen", begon ze weder, toen de schaduw van het woud hen be schutte. „Me dunkt, dat ik hem eens in de papieren van Rothenheim heb gevonden, in een brief, geloof ikMaar ik kan 't me nauweliiks meer herinneren. Ik had er toen geen belang bij". Dit trof Dagobert op eigenaar dige wijze, zonder dat hij er zich personeel, aan welks hoofd eea directeur staat. Het gemeentebestuur meent echter, vooral in de tijden na den oorlog, niet genoeg te hebben aan de directies der verschillende bedrijven. Daarom zijn eenige be zuinigingsinspecteurs aangesteld, die moeten toezien, of in alle ge meentezaken wel de noodige zuinig heid betracht wordt, zoodat natuur lijkerwijze ook tot hun taak behoort, na te gaan, of alles op „doeltreffende" manier wordt verricht. Om hun ambt goed te kunnen vervullen, hebben die inspecteurs een groote mate van veelomvattende kennis noodig Aan deze bekwame menschen was nu verzocht, aan het congres in uitgebreiden zin mededeelingen te doen omtrent den loop der zaken, die aan hun bemoeiingen waren toevertrouwd. In het gegeven advies verklaarden zy, dat „de bezuiniging zich behoort uit te strekken tot de doeltreffendheid der uitgegeven kapi talen", wat in strijd is met de verklaring van den voorzitter, wet houder Wibaut, die slecht 3 op het oog heeft „de doeltreffende aan wending en inrichting van den arbeid#. Dit verschil in opvatting tusschen de inspecteurs en hun onmiddellijken chef, den wethouder, bewijst hun onversaagde oprecht heid. Het is daarom ook van zeer groot gewicht, dat zy tot de slotsom komen uit bezuinigingsoogpunt is het overheidsbedrijf minder geschikt dan het particuliere bedrijf. Die slotsom is vooral van belang voor een stad als Amsterdam, waar de neiging naar het overheidsbedrijf van oudsher zeer groot is. De inspec teurs zeggen wel niet letterlijk, maar rekenschap van kon geven. z/De naam is van Italiaanschen oorsprong, hoewel onze familie zich tot den Duitschen adel rekent Kent ge Italië goed vroeg hy. „Wat is hij koel dacht ze. Ook in haar hart voelde ze een zekere kilheid, een twijfel of hij werkelijk voor haar gevoelde wat zij wenschte. //Ik heb het lief omdat ik er u voor 't eerst zag, graaf Sesto", antwoordde ze, den naam even koel uitsprekende „Jaren zijn er sinds dien dag verstrekenik was ge lukkig in mijn ongeluk moge het strafbaar schijnen, voor mij was T een stille genoegdoening me in het diepst mijner ziel schadeloos te stellen voor 't geen me was ont zegd. Ik begon een innerlijk, geheim leven te leiden en is dit de vrouw niet veroorloofd, wanneer ze wordt verkort en teleurgesteld in datgene, wat ze recht heeft te verlangen? Ligt niet in 't berouw over een onbezonnen stap reeds straf genoeg en moeten we ook nog geduldig de onbillijkheid verdragen, die er ons bij wordt aangedaan. TOL (Wordt vwvolffa).

Volksblad | 1923 | | pagina 1