meisje, de 31-jarige A. van der W., die in die straat op een kamer woont. De broeder van M. van T., die een paar meter achter hen liep, hoorde dat M. met zijn meisje twist gekregen had. Vermoedelijk was er minnenijd in het spel.Even later haalde M.v. T, een kleine browning te voorschijn en loste twee schoten op zijn meisje. Een van de kogels vloog langs het hoofd van den spuitmeester van Zwet, die in zijn deut de courant stond te lezen, en de andere kogel doorboorde de rechterkaak van het meisje en bleef in de linkerkaak zitten. Daarna zette M. de revolver tegen zijn rechterslaap en trok af. Naar het ziekenhuis vervoerd bleek M. v. T. overleden. De toestand van het meisje leverde geen oogenblikkelijk gevaar op. De bank voldeed hieraan. Het bleek later, dat op rekening van O. B. twee maal een bedrag was afgehaald een maal f 20.000 en eenmaal f 25.000. Van het restant stuurde de goridienst een rekening aan het adres van O. B. aan het Bezuidenhout. Deze afrekening kwam echter *als onbestelbaar terug. Op het opgegeven adres was O. B. onbekend. Toen hiervan aan de bank te Rotterdam werd kennis gegeven, kreeg deze argwaan en informeerde telegrafisch bij de Duitsche firma, die opdracht tot uitbetaling had gegeven. Deze firma wist echter van nietshad nooit een dergelijk telegram verzonden en kende niemand met den naam van O. B. Toen de politie de zaak verder onder zocht, bleek de naam gefingeerd. De vogel is natuurlijk gevlogen. (Tel.) Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 April in Nederland uitgesproken 86 faillissementen tegen 56 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 April 1923 1328 faillissementen tegenover 779 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Vermoedelijk zullen nagenoeg alle steenfabrieken langs de groote rivieren tot uitsluiting overgaan. Indien het conflict vóór Mei a.s. niet is bijgelegd, achten de fabrikanten het niet meer loonend om steenen le gaan maken en zou de geheele steen-industrie komen stil te liggen. Het wetsvoorstel Braat tot afschaf fing van den Zomertijd, komt Woensdag in de Eerste Kamer in behandeling. Blijkens de Memorie van Antwoord van den heer Braat wil deze van een compromis niets weten. Hij schrijft voorts Dit wetsvjorstel nu beoogt niets dan den land- en tuinbouw niet langer onnoodig te hinderen in de rustige uit oefening hunner bedrijven. Dat dit zou gaan ten koste van hen, die blijkbaar meer willen doen aan genot en plezier, kan en mag bij derenen, die hierover te beslissen hebben, bij een onpartijdige en rustige beoordeeling nauwelijks een punt van overweging uitmaken. Het komt dea heer Braat verder voor, dat de in de door de regeering ingewonnen en kenbaar gemaakte adviezen opgenomen lichtbesparing overdreven en onjuist is. Aan het verzamelen van handteeke- ningea met de noodige reclame hecht de heer Braat geenerlei waarde. Nog actueel is het volgende gedichtje van zijn hand, dat onlangs in het Dag blad v. N.-Brahant werd overgenomen Hier wordt niet veel in huys gedaan Voor spys en buyk, die tsaem vergaen, En noch veel minder werks gemaekt Voor 't geen allicht het ooge raekt. Waartoe 't gewasch, 't gepla3ch,'t ge- [plaer, Waartoe al 't boenen voor als naer. Al 't vagen, ragen, al 't gewrijf, Dat geen ding ongeplaagt en blijf, Al 't schrobben, tobben, zonder endt En alles van syn plaeis gewendt, En dat soo dag op dag weer aen, Soo dat het nimmer is gedaen, Het hoeft soo net niet dat het kraekt, Het hoeft soo reyn niet dat het blaekt, Een stofje maakt ons niet vervaerd, Wy syn doch selve stof en aerd. De heer W. Broekhuys heeft het volgende telegram aan den minister van Financiën gezonden Met leedwezen heeft ondergeteekende uit uw mededeelïngen aan de Eerste Kamer vernomen, dat de Staatsloten minder goed worden verkocht en dien tengevolge wordt overwogen het aantal collecteurs te beperken. Met gepaste vrijmoedigheid wijst on dergeteekende echter op het feit, dat hij uw ambtgenoot van justitie reeds maanden geleden een voorstel heeft ge daan tot reorganisatie der Staatsloterij, waarbij het aantal collecteurs zou moe ten worden uitgebreid en de schatkist millioenen zou ontvangen, een en an der onder aanbieding van een zeker- heidsstelling van zijn zijde van 2 millioen gulden, .welk bedrag zou ver vallen ten bate van den staat, indien zijn reorganisatie-plannen niet het beloofde financieele resultaat zouden hebben. Onder belofte de onder zijn com missariaat werkende vennootschappen onmiddellijk stop te zetten, indien zijn reorganisatieplannen worden uitgevoerd en onder aanbieding van een verhoogde zekerheidsstelling van 5 mil'ioen, deelt hij Uwer Excellentie mee, dat hij in het belang van den staat zijn absoluut belangeloos plan, dat alle particuliere tegen het rijk concurreerende ven nootschappen vernietigt, handhaaft. De ver. Pro Senectute heeft het Hotel „OraDjestein" te Amerongen aangekocht met de bedoeling dit in te richten als haar eerète Tehuis voor bejaarden uit beschaafden kring. Aan de daarvoor benoodigde som ontbrak nog f 10000, maar de ver. heeft een beroep om steun gedaan op het Nederlandsche volk en reeds f 6000 ontvangen, zoodat thans nog f 4000 ontbreekt. Het Tehuis zal aas plm 30 ouden w.o. 8 echtparen uit beschaafden kring, die door de tijdsomstandigheden in moeilijkheden zijn geraakt, een vrien delijk „home" bieden. Den dames en heeren zal een eigen kamer gegeven worden waar zij met eigen meubelen en geheel volgens eigen smaak een naar eigen verlangen inge richt plekje zullen hebben, terwijl de zonnige, vroolijke eetkamer en conver satiekamers gelegenheid bieden tot ge zellig bijeenzijn. De Directrice, die in dit huis de leiding zal nemen, zal haar huisgenooten desgewenscht in alles terzijde staan, doch in alle opzichten de volkomen zelfstandigheid van de dames en heeren eerbiedigen. Nog 400 ouden wachten op plaat sing in een Tehuis. Het Hoofdbestuur der ver. vraagt ook van onze lezers financieele hulp. (Postrekening 82900 Amsterdam.) Niewe St. Oude Sh R.K. 13 13 S.D.A.P. 9 8 C.-H. 8 6 A.-R. 7 6 Vrijheidsbond 5 8 V.-D. 3 2 Plattel. 1 1 Staatk. Geref. 1 1 C.-S. 1 Comm. 1 47 47 Nieuwe St. Oude St. R.-K. 51 51 S. D. A. P. 3 4 C.-H. 3 2 A.-R. 2 3 R.-K. Volkspartij 2 Vrijheidsbond 2 2 V.-D. 1 2 64 64 Nieuwe St. Oude St. R.-K. 11 12 A.-R. 8 8 S. D. A. P. 8 8 C.-H. 6 5 V.-B. 4 6 V.-D. 1 2 Middenstanders 1 Staatk. Geref. 1 R.-K. Volkspartij 1 41 41 st In den uitslag voor Groningen moet het aautal zetels voor de A.R. zijn 10 instede van 12 en voor den Platte— landersbond 3 in plaats van 1. De vermoedelijke samenstelling der Eerste Kamer in verband met den uitslag der Staten zal zijn R K. Staatspartij 16, Anti Rev. Partij 8, Chr. Hist. Unie 7, S.D.A.P. 9, Vrijheidsbond 7, Vrijz. Dem. Bond 2, Piattelandersbond (L.) 1. De stand van de Eerste Kamer zou dan zijn i Rechts 31, Links 19, Thans hebben zitting: 21 R. K., 14 A.R., 7 C.H., 4 V.D., 3 S.D.A.P., 1 V.B, dus is de stand 41 9. De saatie ran polders en waterschappen. Van zeer groote beteekenis is voor de polders of waterschappen de sualie; voor de afwatering der gronden wordt dan ook door belanghebbenden heel wat geofferd en waar het niet meer gaat langs natuurlijken weg, wordt kunst mal ig gewerkt met sloomst malen. Hoe ging dat sueeren voorheen f De bekende oudheidkenner van Zeeuwsche toestanden, vijlen de heer Hollesteile te Tholen, schreef daaromtrent, dat bij volslagen gemis aan bescheiden, m- eiiijk daarop kan geantwoord worden, omdat wat e? vaa bekend is in hoofdzaak betrekking heeft op den afvoer van het poiderwater in een tisd, toen het land reeds lang bestond. Maar ook bij vol slagen gemis aan bronnen, kan uit de gesteldheid van dea grond, met genoeg zame zekerheid worden gezegd, hoe het inwendige der dijkage in betrekking- tot de waterlozing zich zal hebben voorgedam. De meeste der nog be staande wegen waren in het grijs verleden nog binnenvaarten en lage strooken. Alleen de hooger gelegen gronden waren lot beweiding en bebouwing geschikt en wanneer deze te zeer door het water werden bezwaard zal ongetwijfeld op de een of andere geschikte plaats door het doorsteken van kaden, wallen of dijken ontlasting zijn verkregen. Lang zamerhand is er verbetering gekomen. De eerste zijlen of sluizen waren hoogst eenvoudig, tn geenszins geschikt, om het overtollige water, dat met regen neerviel of uit zee over de hooge eenvoudige afsluitingen naar binnen drong, door te laten. Door de ver beteringen langzamerhand ia de sluizen aangeDracht, kwam meer grond bloot. Bij elke verbetering der middelen tot suatie breidden de g.enzen van de boven water reikende erven zich uit en bleven ten slotte de allerlaagste deel en alleen als moerassen over. Zoo kreeg men achtereenvolgens, het doorsteken van dijken tot ontlasting van het polderwater, het maken van blijvende doorlaten daarvoor met houten afsluitingen, het aanbrengen van be weegbare schuiven of schoven in de gemaakte openingen en ten slotte het timmeren van bouten sluizen, in hoofd zaak overeenkomende met de gemetselde sluizen van onzen tijd. In de polders is ook sprake van molens, welke maalinrichtingen aanvankelijk niet door wind, maar door strooming van water in beweging werden gebrachtmolens dus als korenmolens gebruikt, niet tot waterlozing. Eerst half de 14e eeuw wordt van windmolens in Italië gerept, maar hier was men er vroeger bij, want in 1318 wordt bij vertimmering van een molen gesproken van „tighel- latten, waermede men die heken maeckt". Die molens met wieken hadden aanvankelijk nog geen beweeg bare kappen, ook draaiden zij niet om een spilde wieken werden tegenover de meest heerschende winden aange bracht. (N. R. Crt.) Een Duitsche dienstbode, die bij de familie Van der Poel in dienst is, de 23-jarige Erna Abraham, deed open en zag zich tegenover den 28-jarigen metaalslijper Joh, Fiila, met wien zij vroeger eenigen tijd omgang heeft gehad. Fiila schijnt haar te hebben aange boden de betrekkiagen opnieuw aan te knoopen, wat door de dienstbode werd geweigerd. F. haal ie daarop een revolver te voorschijn, waaruit hij een aantal schoten op het meisje loste. Deze vluchtte, achtervolgd door haar aanvaller, door de gang naar den tuin, waar F. opuieuw op haar schoot en haar bovendien met een zakmes ver scheidene steken toebracht. Ook op een buurman, die het gegil van het meisje hoorend, met het hoofd boven een schutting kwam kijken, loste de driftige metaalslijper een schot, dat echter geen doel trof, daar de man aan de andere zijde van de schutting Auto-ongeluk. Op den Bunnik- schen weg voorbij de Lunetten, even buiten Utrecht, is Zaterdagochtend, vermoedelijk tengevolge van een defect in de stuurinrichting, de auto van baron Van Hardenbroek, uit Bunnik, tegen een boom gereden. De drie inzittenden, de chauffeur, baronesse Van Hardenbroek en een Engelsche dame van gezelschap zijn vrij ernstig gewond. Alle drie zijn in het Diaconessenhuis te Utrecht ter verpleging opgenomen. Zuurstofapparaat gesprongen. Woensdagmiddag is ia de smederij van G. J. W. van der Veld aan de Brou wersvaart te Haarlem een zuurstof apparaat gesprongen. Van der Veld, een man van 27 jaar, werd aan het hoofd getroffen hij is aan de gevolgen overleden. Bankoplichting. Dezer dagen is een bank te Rotterdam op zeer gesle pen wijze voor een bedrag van f 50.000 opgelicht. Van een firma uit Duitsch- land, waarmede zij in relatie stond, ontving zij onlangs een telegram met verzoek om voor een harer cliënteD, zekere O. B. te Den Haag op den Post-, Cheque en Girodienst een be drag van circa f 50.000 over te schrij ven. Eenigen tijd daarna ontving zij van dezen cliënt uit Den Haag bericht, dat hij kennis had gekregen van de verzending van dit telegram en drong hy er op aan het bedrag op zijn giro rekening over te maken. Faillissementen in Nederland. Het conflict in de steen-industrie. De Zomertijd. Schoonmaakellende. fn December a.s. is het 250 jaar geleden dat de predikant-dichter Willem Sluijter //een kleine, maar echte dichter", zegt Willem Kloos te Eibergen bij Zwolle overleed. Broekhuis en de Staatsloterij. Pro Senectute. De Statenverkiezingen. Overijssel Noord-Brabant - Utrecht - Eerste Kamer. MoordaanslagZaterdagmiddag omstreeks vier uur werd aangebeld ten huize van den hoofdonderwijzer Van dei- Poel in de Dwarsstraat te Schiedam.

Volksblad | 1923 | | pagina 2