"Stadsnieuws. nÉoerlanix en het zoo tot stilstand dwingen. Hollen wij voort op onzen tegen- woordigen weg van kwasi - voor uitgang, die inderdaad achteruit voert, dan komt te eeniger tijd de geschiedenis heeft het alzoo vaak bewezen ontwijfelbaar zeker het noodlottige oogenblik, waarin het dichterwoord bewaarheid wordt Een troost blijft aan de wijzen nog [regeeren, De slaven tot hnn volle slavernij. Met looden dwang verdrukken en [vernêeren Tot meerder eer van 's levens [dwinglandij. Eervol ontslag. Den heer J. Snoodijk alhier is op zijn verzoek met 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als bewaarder in de Strafgevangenis alhier, met aanspraak op pensioen. De heer Snoodijk was van 1 December 1907 als zoodanig tot genoegen zijner superieuren werkzaam. Gemeenteraadsverkiezing. Alhier is de stemming voor de gemeenteraadsverkiezing bepaald op Woensdag 23 Mei. Dinsdag werden de volgende candidaten lij sten ingeleverd Door de R.K.inr. J. H M. Stieger (aftr.), J. W. Vienings (aftr.), A. M. Simons, Chr. C. v. d. Does en J. F. G. v. Riet. Door de A.R.mr. J. W. Goedbloed (aftr.), A. de Lange, G. Eckhardt, J. S. Bedet, Ph. Weasels, J. Dirks, J. v. Zetten, J. Fokkema, A. de Jonge Nz. en P. Oosterbaan (aftr.). Door de Chr. H.J. A. Flink (aftr.), A. L. van Melle (aftr.), Jac. v. Riet, I. Wessels en A. J. Potter, Door den Vrijh. Bond D. D. v. d. Bout (aftr.), M. P. de Looff (aftr J. M. v. Bommel v. Vloten, P. C. Labrijn, J. v. Poelgeest, J. C. v, d. Peijl, L. A. M. Sampou, W. G. Koning, M. A. Pilaar, W. J. Willemse en F. van Zee. Door de Vrijz. Dem.J. J. Lunen burg, mevr. M. G. Blankenbijl, geb. Lambers, mevr. A. J. Engels, geb. de Becht, A. de Roo. Door de S.D.A.P.J. de Die (aftr,), P. Crucq, A. Buijs, A. M. van Paassen Sr. (aftr.), A. de Leeuw, A. Blaas (aftr.), M. Heijusdijk en P. Rijn. Euphonia, Maandagavond omstreeks 8 uur bracht de harmonie „Euphonia" een serenade aan den heer P. A. De Liguy, den voorzitter en de ziel van dit muziekgezelschap, ter gelegenheid van zijn 70sten geboortedag. Omstuwd door een groote menigte trok Euphonia naar de Lange Vorst- straat. Nadat op keurige wijze eenige nammers waren uitgevoerd, ging het naar het //Slot Oostende". Toen de jubilaris hier omstreeks half tien binnentrad, werd hij met enthausiast applaus begroet. De heer CoDstandse wenschte den heer De Ligny hartelijk geluk en gaf een overzicht van de 33 jaar, dat deze als bestuurslid van Euphonia werk zaam is geweest. Spreker hoopte dal de heer De Ligny nog vele jaren ge spaard mag blijven als voorzitter der vereeniging. De jubilaris dankte in enkele wel gekozen woorden het bestuur en de werkende leden voor de hartelijke gelukwenschen en voor de prachtige cadeaux, welke bestonden uit fraaie bloemen en tuinstoelen. Spreker wees op den grooten bloei van Euphonia en hoopte dat de harmonie op het a.s, coïcours weer een schitterend succes zal behalen. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. In den loop van den dag had het Burg. Armbestuur, het Weeshuis bestuur en dat der Ec. Spijsnitdeeling, van welke besturen de heer de Ligny deel uitmaakt van buil belangstelling blijk gegeven. Ook wij wenschen den heer De Ligny, nog vele jaren in goede gezond heid. Schietwedstrijd. De door de schietvereeniging v Prinses Juliana" alhier gehouden onderlinge schietwedstrijd om den wisselprijs (zilveren lauwerkrans benevens een groote bronzen medaille) had tot uit slag, dat deze voor dit jaar gewonnen werd door den heer J. M. v. Riet met 499 p. (max. 540 p., bestaand in 9 series 3 staande-, 3 knielende- en 3 liggende houding). De volgende heeren hadden M. G. v. d. Wiele 489 p., M. v. Stee 488 p., P de Kok 487 p., J. C. Dekker 485 p. J. Geensen 472 p, Ja6. v. Zweeden 467 p., B. J. v. d. Berg, 467 p. C. Sinke 465 p., L. Meijler 462 p., A. Haeek 444 p., A. van Zweeden 436 p., C. J. v. Zweeden 434 p., G. M. den Herder 414 p., J. v. Zweeden 413 p., N. P. Adriaau- sen 399 p., L. den Bak 399 p., J. A. Dekker 389 p. en W. de Jonge 349 p. De lauwerkrans werd Woensdagavond na afloop door den voorzitter, dhr. J. C. Dekker, uitgereikt, die de hoop uitsprak, dat dhr. v. Riet het volgend jaar met succes den wisselprijs zal verdedigen. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor bet publiek zijn geopend. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Goes en zijn hulpposlkantoren werd in den loop der inaand, op spaarbankboekjes ingelegd f 40652,57, en terugbetaald f 51998,96. Derhalve mindei ingelegd dan terug betaald f 11346,39. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 57. Door tusschenkomst dezer kanto ren werd ter Directie op staatsschuld- boekjes afgeschreven f 1300. Tot aan koop van Nationale Schuld ten behoeve van iuleggers werden uitgevoerd1 order, tot een nominaal bedrag van f 2000. Woningbouw. De minister van Arbeid heeft goed gevonden dat een vroeger toegekende bijdrage voor woningbouw zal worden uitgekeerd aan de gemeente Goes, ten behoeve van L. Kusée, f300. Wijkverpleging. Met hartelijken dank ontving zuster S. een gift van f 10 voor de zieken. Rl jkslanbou wwintersch ool. Bevorderd werden van de le naar de 2e klasse A. J. Constandse te Brouwershaven, J. A. van Nieuwenhuijzen te Steen bergen, C. H. A. Stols te St, Philips- land, J. v. d. Kleijn te Stavenisse, M. C. van Nieuwenhuijzen te Ooltgens- plaat, J. C. Zweede te Goes, C. de Bree te Arnemuiden, J. Burger te Wemeldinge, J. J. Mol te Ovezand (herexamen), M. D. Verburg te Wil- helminadorp (herexamen), S. Wisse te Anna Jacobapolder (herexamen). Aan deze inrichting werd ni afge legd examen heden het diploma uit gereikt aan C. C. Brakman te Nieuw en St. Joosland, J. M. Houterman te Wol- faartsdijk, J. C. Markusse te Kamper land, J. M. M. den Baars te Koude- kerke, B, Th. Boot te Burgh, J. de Feijier te Terneuzen, C. P. Zuid weg te Kats, L. J. de Rijke te Ierseke, P. de Bruijne te Goes, 1. J. Smallegange te Krabbendijke, J. A. Boot te Ril land—Bath, L. v. d. Linde te Kloetinge, C. C. Weïleman te Krabbendijke, C. de Dreu te Colijnsplaat, J. A. van Nieu wenhuijzen te Steenbergen. Uitreiking diploma's. GOES. Vrijdagmiddag had in de R. L. W. S. de uitreiking der eind diploma's plaats in tegenwoordigheid van de commissie van toezicht, leeraren, ouders, leerlingen en verdere belang stellenden. Onder de aanwezigen merkten we op den burgemeester, de wethou ders en den gemeente-secretaris van Goes, den heer D. W. Lindenbergh, voorz, der ver. van oud-leerlingen en dhr. Kielstra sec. der L, L. M. De heer H. A. Hanken voorz. der Comm. v. Toezicht heette de aanwe zigen welkom. Spreker wenschte de jongelui geluk met het behaalde diploma en meende dat de lessen een goede basis zullen zijn voor hun later leven. Spreker wees op het belang van samenwerking voor den landbouw. Daarna ging de heer Hanken over tot de uitreiking der diploma's. Spr. dankte B. en W. voor hun aanwezigheid. Spr. wenschte den bur gemeester een spoedig algeheel herstel toe. Spr. dankte ook het Statenlid, den heer Welleman en den heer Kielstra voor bun belangstelling. Ten sloite huldigde de heer Hanken direc teur en leeraren. Spr. sprak een woord van afscheid tot den heer C. J. Snonck, die door Den Haag op wachtgeld is gesteld. Spr. dankte den heer Snouck voor alles wat hij voor de school gedaan heeft en hoopte dat de school spoedig zoo bevolkt zal worden, dat de heer Snouck weer leeraar wordt. Daarna sprak de directeur, de heer Stevens, de jongelui toe. Spr. spoorde hen, die naar 't buitenland gaan, aan, om de pioniers te worden voor anderen. Spr. hoopte dat de toevoer van leer lingen, die thans dalende is, weer zal stijgen. Juist in den malaisetijd is ontwikkeling noodzakelijk. Spr. richtte hierna eenige waardeereude woorden tot den heer Snouck. Vervolgens voerden het woord de burgemeester van Goes, welke de volle medewerking van het gemeentebestuur ten opzichte der school toezegde en dhr. Licdeubergh, welke o.m. de aar- dacht vestigde op de Ver. v. Oud- leerlingen, die dezen zomer 20 jaar bestaat en ook woorden van d&nk sprak tot dhr. Snouck en hem namens de Ver. een fraai souvenir aanbood, Tenslotte sprak dhr. Kielstra, waarna dhr. Snouck eenige passende woorden van dank sprak. Spr. heeft hier 350 leerlingen gehad. Het doet spr. leed aan den dijk gezet te worden. Er zou toch wel op een andere manier te be zuinigen zijn. Spr. hoopte dat de school zal bloeien. Namens de leerlingen voerde dhr. Houterman het woord. Kindermoord. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrijdagmiddag behandeld de zaak tegen Pn. M. de B., 36 jaar, huisvrouw L, K. te Westdorpe, thans gedetineerd, beklaagd, dat zij op of omstreeks 7 Februari 1923 opzettelijk het kind, waarvan zij toen bevallen was, en welk kind geleefd had, van het leven heeft beroofd, door dat kind opzettelijk in een schort te wikkelen en de banden van die schort om den bals te wikkelen, daarna dat kind met twee steenen in een baalzak te sloppen, dien baalzak met een touw dicht te binden en ver volgens aldus ingepakt in het privaat te werpen, waardoor dat kind overleden is tengevolge van verstikking welke veroorzaakt is door het omstrengelen van den hals van dat kind met banden die een snoergroeve hebben doen ont staan met paamoode randen met bloe dingen en ontvellingen en met bloeding in het onderhuidsche vetweefsel aldaar ter plaatse, waardoor dit kind althans is overleden door eenige der voorom schreven handelingen van beklaagden. Als getuigen waren gedagvpard H. Pieters, zonder beroep te Westdorpe, M. Viergever, wachtmeester der maré chaussee te Sas van Geut, J. P. L. Hulst, arts te Leiden, als deskundige en C. A. de Krom, rijksveldwachter te Westdorpe. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. De moordaanslag te Valkenswaard. Namens Kerssemakers heert de verdedi ger mr. Van Haastert, uit Eindhoven, thans hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te 's Her- tegenboseh, waarbij deze beklaagde tot vijftien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. De Goudsche politie-kwestie. Het Haagsche Gerechtshof heeft he den den 33-jarigen advertentieverzorger K. R. van Staal te Gouda, die door de Rotterdamsche Rechtbank tot 4 maanden gevangenisstraf was veroor deeld wegens smaadschrift ten opzichte van den politie-inspecteur Van Hoorn te Gouda, ontslagen van rechtsvervol ging op grond dat hij klaarblijkelijk gehandeld heeft in 't algemeen belang. Spoorwegen op Zuid-Bevelend. GOES. De minister van Waterstaat, beschikkende op het adres van P. C. Labrijn en 38 andereu heeft aan adressanten bericht dat hij in overeen stemming met het advies van de meerderheid der gemeenten en polders, van Ged. Staten van Zedand en van den Raad van Toezicht op de Spoor wegen, besloten heeft tot onverwijlden afbouw der Spoorwegen op Zuid- Beveland. Liefdesdrama te Schiedam. Een 18-jarig meisje, P. C. H., wonende Mariastraat te Schiedam, had tegen den zin barer familie omgang met een jong menscb. De familie trachtte op alle mogelijke manieren deze verkeering te beletten en het meisje was daarover zeer ver drietig en dreigde, ten einde raad, zichzelf te zullen vergiftigen, wanneer de tegenkanting niet ophield. Dezer dagen heeft ze de daad bjj het woord gevoegd en een groote dosis blauwzuur geslikt. Vooraf sehreef ze een afscheidsbrief aan den beminde, die met vacantie was, waarin ze haar wanhoopsdaad mede deelde. Hoewel het vergift langzaam werkte, slaagden de doktoren er niet meer in, de fatale uitwerking te voor men en is het meisje overleden. Ongelijk huwelijk. Te Rossum bij Tiel zijn een jongeman van 27 jaar en een jcngedochter van 60 jaar in ondertrouw opgenomen. De voorzitter van de Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer, baron Van Voorst tot Voorst, zal de aanstaande vergaderingen van die Kamer niet leiden hij is te Arnhem, waar hij woont, ongesteld geworden. De heer Van Voorst tot Voorst is lijdende aan een zware bronchitis, welke, met het oog op zijn leeftijd, niet zonder gevaar wordt geacht. Commentaar overbodig. De Rotterdamsche berichtgever van De Standaard meldt: De Hervormde Kerk meende een actie op touw te moeten zetten oin een verzoek aan den minister te rich ten om een persoon als burgemeester te benoemen, die tot de belijdende protestalten behoort. Om dit verzoek kracht bij te zetten, werd steun ver zocht bij andere kerkeraden in de omgeving. Enkele onderhen van dezelfde kerk betuigden adhaesie met deze handeling, andere vonden het beter zelfstandig op te treden. Het verzoek om adhaesie kwam ook bij den kerke- raad van de Geref. Kerk. Deze besloot ZoNDAGSLUlTING APOTHEKEN.

Volksblad | 1923 | | pagina 2