Nö. 28 Woensdag 4 April 1923 46e Jaargang Een geheimzinnig geval. NEDERLAND. FEUILLETON Dit blad verschijnt Woensdag en Zatèrdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor baiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 13 UUR te bezorgen bij deN.V. Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 cent per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, De hoofdpersoon en stichter van de secte is zekere R. Deze was vroeger spoorweg-ambtenaar te Zutfen en hij verliet zijn betrekking, omdat de Zon dagsdienst hem tegen de borst stuitte. Hij verliet zijn vrouw en kind eu zocht in Gorsel de eenzaamheid in een planken hutje, gedeeld met een door de secte genoemde //zuster*, die echter met R. //den profeet* bezweert, van de wereldsche liefde als zijnde ijdelheid «iets te willen weten. Volgens de buren krijgt R. af en toe nog bezoek van zijn wettige vrouw en we hoorden zelfs voorspellen ydie komt ook nog hier met dezelfde levens opvattingen.* Hoe minder eischen de kolonisten aan het leven stellen, des te braver broeders en zusters meeneu ze te zijn, en hiervan hoorden we treffende staaltjes Rogge, bij den profeet in dan tuin gegroeid, liet hij gratis weghalen. Loopende op bloote voeten in den winter vroeg men uit medelijden of men hem met kousen van dienst kon zija. O, neen, wts 't antwoord, ik heb overvloed neem maar een brood van ir>ij mea. 72 Roman van H. W. De kolonisten dragen steeds hun een:ge pak kleeren. Zoudt ge nu om hun eenige jas willen vragen, dan zou hel antwoord luiden//Dit is mijn eenige, heb erbarming.0 Bij nogmaals vragen zou u echter dit onmisbare kleedingstuk zonder tegenspartelen worden ter hand gesteld. De kolonisten beweren dat de raven hen zullen spijzigen, maar inmiddels wordt alles wat ze noodig hebben ge kocht en eerlijk betaald. Vanwaar komt dit gel 1 De een beweert, dat familie van den //profeet* geld zendt, en elders meeat men, dat in Den Haag een dame zou zetelen, die dezelfde principes heeft en daarom de zaak steunt. Het lijkt ons niet overbodig eens te onderzoeken, door welke raven de broeders en zusters gespijzigd worden. Wellicht dat er reden kan bestaan ook deze raven dan in 't oog te houden. //Jammer*, zei hij, Leo's hand aannemende, „Ge hieldt op by het interessantste gedeelte en ge hebt me eigenlijk niets verteld daarvoor behoefde ik u waarachtig niet op mjjn eerewoord stilzwijgendheid te beloven". Leo scheen werkelijk een voor wendsel te hebben gezocht, om zyn verhaal af te breken hij dacht aan Afra en 't scheen hem te herouwen wat hij begonnen was te doen. De lichtzinnige man had nu weergeld en dit gaf hem nieuwen levensmoed, nadat hij den lastigste zijner cre diteuren door een sommetje op afrekening had getemd. Hy wilde liever nog wachten in de hoop dat Afra hem morgen schrijven zou. Maar Blenke, die ook was opgestaan, hield zijne hand vast. „Ik verzoek u me nog iets te zeggen, waarnaar ge mij nieuws gierig heb 't gemaakt. Dat huisje zaagt ge daar ook niet een oudere Vrouw inr „Mogelijk wel. Zelfs waarschijn lijk8. Leo was verstrooid en ongedurig Hij werd als door een onzichtbare macht voortgetrokken. „Ik zal immers 't genoegen heb ben u morgen om dezen tijd hier weer te omtmoeten „Met plezier. Ik zal u wachten". Leo drukte hem de hand en snelde voort. Blenke ging weer zitten, lei de handensaamgevouwen opzjjn knieën en ging voort de duimen om elkaar heen te draaien. „Daar kan de knoop van 't ge heim zitten*, prevelde hy tevreden in zichzelf „Die oude vrouw heb ik zelf als heelster in hechtenis genomen uit het kleine, onopge merkt in het heizand staande huis heb ik 't daar verborgen gesto len goed opgeruimd. Maar de jongere, die ik nu ook aan haar spraak herken, met wie ze toen trachtte zich er uit te liegen en die, verklaarde ze, pas uit Engeland was gekomen en voorloopig een onderkomen by de oude had ge vonden,.— die jongere heb ik niet kunnen machtig wordenze is me ontsnapt. Men wil later nog wel 's avonds herhaaldelijk een flauw licht in het verlaten huisje hebben gezien, maar alle nasporin gen bleven zonder resultaat. De waarin behalve de bestuurder nog 2 personen waren gezeten, reed in de richting van de stad Utrecht aan den rechterkant van den weg, toen uit Utrecht een motcr met zijspan naderde. Behalve de bestuurder en een dame op de duozitting waren nog een heer en een dame in bet zijspan gezeten, terwijl veel te bard en links van den weg werd gereden. Een botsing kon niet uitblijven en de motor reed tegen het paard op. De motorrijder viel bewusteloos onder zijn gedeeltelijk vernielden motor. Het paard had een diepe borstwonde en eenige kleinere ontvellingen. De motorbestuurder, die, zooals later bleek, een gebroken neus been en een hersenschudding had, werd in een woning binnengedragen, waar een dokter de eerste hulp ver leende. De dame, die in het zijspan gezeten had, had ook lichte verwon dingen opgeloopen. De motorbestuurder is later met een ziekenauto, nog steeds in bewusteloozen toestand, naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. vraag is nu of Wiedenstein voor of na het rechterlik onderzoek in het huis is geweest. Men heeft er, nadat het plotseling door de politie was gesloten, geen acht meer op geslagener moeten dus meer sleutels zijn geweest om er in te komen. Ze heeft me heden niet herkendze schynt aan den drank te zijn en dat verzwakt het ge heugen". Blenke verzonk in gej eins, maar de beweging in zyn gelaatspieren verried, dat hij inwendig tevreden was. Toen dacht hy aan Dagobert en wat er met hem gebeurd kon zyn. 't Schreit ten hemel, zulk een schoone vrouw Een meesterstuk der Schepping 1 Maar hoe ik 't ook tot haar voordeel tracht te keeren en te wenden, dit ééne blyft on verklaarbaar, dat zij niet zou ver moeden wie ze in dat slecht vrouw- mensehhy zich heeft.Mocht Dagobert ook maar zoo veel van zichzelf kunnen verkrijgen, dat hij oogen en ooren gebruikte trachtte uit te vorschen maar een zoo jonge man als hy, verblind door haar schoonheid Ik moet hem tyd laten en Wiedenstein trachten te gebruiken. Voorloopig wil ik zien of hy terugkeert. Wiedenstein krijg ik morgen vandaag is hy me door loe de voorschriften verplichtten. Te vens bleek, dat de gemeente door deze steuntrekkers is benadeeld voor tal van bedragen, loopende van f 50 tot f 300. De vrouwen van sommigen hunner werkten als naais'er, z«kkenstopster, werkvrouw en fabrieksarbeidster. Er waren er bij, die f 25 per week in een hotel verdienden. Reeds is tegen een dertigtal van deze steuntrekkers proces-verbaal opgemaakt, en dagelijks worden de verhooren voort gezet. Ook is procesverbaal opgemaakt tegen een aannemer, die onjuiste ge gevens heeft verstrekt van door hem uitbetaald loon aan steuntrekkenden. De werkman D. Storm, uit Terheide, zou zich per rijwiel naar zijn werk te Loosduinen begeven. Uit de tegen gestelde richting kwam de melkboer B., uit Monster, met paard en kar aan gereden. Plotseling schrikt het paard en sprong op zij, waardoor Storm werd aangereden. Door een der boomen van de kar werd hij ernstig getroffen. De ongelukkige, thuis gebracht, is Woens dag overleden. de handen gegleden, 't Is ook beter niets te overhaasten. Maar van de Iersche moet ik me verzekeren zon der dat haar meesteres vermoedt, wat er van haar geworden is. Anders zou ze me hier nogmaals kunnen ontsnappen." XX. Blenke wilde opstaan om het koffiehuis te verlaten en eens naar zijn vriend om te zien, toen een onbekende naar hem toekwam, die na Wiedenstein was binnengetreden en in een anderen hoek, tegenover den ongeduldigen schuldeischer, plaats had genomen. Achter een krant verscholen, had hy Leo gade geslagen en, zich voorover buigend, vruchteloos getracht af te luisteren wat hij sprak. Blenke keek hem verwonderd aan en zag een reeds bejaard man voor zich, met een dunnen baard, reeds met wit doormengd, gerimpeld gelaat en fatsoenlijk gekleed. //Pardon", zei de man, „dat ik me niet laat voorstellen, maar veroorloof me u met een vraag lastig te vallen*. YOL De profeten-kolonie te Eefde. Uit Eefde bij De/enter, komen allerlei berichten over een aldaar gevestigde profeten-kolonie, die uit 6 aanhangers zou bestaan, waaronder twee dames. Het Rott. Nwsbld. schrijft er bet vol gende over In 't water geworpenTe Delft heeft de werkman L. Z. zijn verloofde, de 17-jarige T. E,, in de gracht aan de Verversdijk geworpen. Voorbijgan gers brachten het meisje op het droge. Z. is aangehouden. GoedkoopIn de Nieuwe Win- schoter Courant adverteerde dezer dagen de heer Tj. Speelman te Ganzedijk Puike bravo-aardappelen voor 't weghalen. Ernstig ongeval. 3p den Utrecht- scheu weg te De Bildt is een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Een Utrechtscb tentwagentje, bespannen met een paard, p« Steuntrekkers. Op het politie, bureau in den Oppert te Rotterdam is namens de directie van den gemeente lijken dienst voor maatschappelijk hulp betoon alhier, tegen tientallen van steuntrekkenden een klacht ingediend wegens oplichting. Het onderzoek van controleerende ambtenaren heeft uitge maakt, dat deze steuntrekkenden zelf of leden van hun gezinnen werkten, en de verdiensten verzwegen en niet ter kennis gebracht werdeu aan het bureau voor maatschappelijk hulpbetoon, waar- Een doodelijke botsing. Op den weg tusschen Monster en Loosduinen had Maandag een ongeluk plaats, dat treurig is afgeloopeu. Bedreiging tegen 't leven. Een chauffeur der firma Pander te 's Gta- venhage reed met den auto dier firma, omstreeks 't eindigen van den werktijd voor de werkwilligen door de Wagen straat toen blijkbaar eenige stakers het hem moeilijk wilden maken. De Wordt vervolgd).

Volksblad | 1923 | | pagina 1