Posterijen. Uit den Vreemde. Sport, Burgerlijke Stand van Goes. meenteraadsleden in den Vrijheidsbond gehouden. De heer P. J. de Kanter, directeur van de Bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag leidde in ffBe ontredderende gevolgen voor de gemeenten zoowel uit financieel als uit paedagogisch oogpunt van de huidige onderwyswetgeving." De volkomen financieele gelijkstelling heeft voor de financiën der gemeente zeer ernstige gevolgen gehad. Bij de behandeling van het wetsont werp in de Tweede Kamer heeft de heer Otto met grooten nadruk gewaarschuwd voor de fatale gevolgen van deze wet welke de gemeentekassen ter beschik king stelt van het bijzonder onderwijs. Men heeft naar deze waarschuwing niet geluisterd. Maar veel eerder dan iemand heeft durven voorspellen, heeft de Minister zich verplicht gezien het bekende Bouwwetje in te dienen ompaal en perk te stellen aan den ongebreidelden bouw van bijzondere scholen. Hoeveel tonnen, om niet te spreken van millioenen, zijn in die twee jaren reeds volkomen nutteloos uitgegeven, en dat in een tijd van zware financieele zorgen voor ons geheele volk en al zijn organen. Maar ook hoeveel zede lijk kwaad is daardoor gesticht Het is duidelijk, dat ten spoedigste bezuiniging zal moeten worden gezocht door den bouw van groote schoolge bouwen, waarin verschillende scholen, onverschillig tot welke godsdienstige richting zij behooren, kunnen worden ondergebracht, en ook dat de bestaande schoolgebouwen zooveel mogelijk op deze wijze moeten worden aangewend. Spr. achtte het onbillijk, dat de Minister, die over het vervolgonderwijs zoo ongunstig denkt, de Gemeenten nochtans niet heeft ontheven van de verplichting het bijzonder vervolg onderwijs te bekostigen. Besloten werd een studiecommissie vcor de reorganisatie in te stellen. Aangenomen werd de volgende con clusie: „De verzwakking van de auto nomie der gemeente als gevolg der tegenwoordige centrale onderwijswet wetgeving is niet in het belang van het onderwijs zelf". In behandeling kwam hierna het vraagstuk „De druk der Gemeentelijke Belastingen", ingeleid door den heer J. H. Th. O. Kettlitz, wethouder van Utrecht. Deze inleider kwam tot de volgende conclusies De zeer ongelijke belastingdruk in de verschillende NcderlaHdsche Gemeenten, zooals die door vergelijking van de belasting op bet inkomen, de opcenten op de personeele belasting en die der vermogensbelasting, tot uit drukking komt, is onbillijk. 2. De administratieve en financieele lasten die ten gevolge van rijkswetten op de Gemeenten worden gelegd, moe ten door het Rijk worden vergoed. 3. Voor zooverre punt 2 niet geheel door voerbaar is, mag worden verlangd dat door het Rijk geen financieele lasten op Gemeenten worden gelegd voordat daarover met de betrokken gemeentebesturen overleg is gepleegd en is nagegaan in hoeverre de draag kracht dier gemeenten het opleggen van nieuwe lasten toelaat. 4. In elk geval moeten de kosten van verpleging van armlastige krank zinnigen, van het lager onderwijs en van de politie voor rekening van het Rijk komen. 5. Het is de plicht der gemeente besturen met alle kracht mede te werken tot vermindering van den gemeentelijken belastingdruk ten einde de te zware lasten der inwoners te verminderen en de mogelijkheid van kapitaalvorming en herstel van den economischen toestand te bevorderen. De 4e conclusie werd teruggeuomen; hierover zal nog een vergadering ge houden worden. De vergadering sprak zich uit voor behoud van georganiseerd overleg dat echter niet tot medezeggenschap mag leiden. De heer W. de Geus kwam tot de conclusie dat elke classificatie (in verband met den standplaatsaftrek der ambtenaren) onbillijk is en een achterstelling van het platteland. Twee kinderen door een granaat gedood. Te Nethen op vijftien K.M. afstand van Brussel heeft zien een droevig voorval afgespeeld. Vier kinde ren, die uit school kwamen, vonden in de bedding van een opgedroogde beek eenige 'handgranaten en kleine projec tielen. Zij begonnen met deze gevaar lijke moordtuigen te spelen. Twee kinderen gingen tegen een muur staan, en de beide anderen, die //oorlogje" speelden, wierpen met een klein projectiel naar hen. Er volgde een onploffing. Een tienjarig kind werd op slag gedoodeen ander kind over leed in den loop van den avond aan de bekomen verwondingen. Het is te begrijpen, welk een ontzetting dit voorval in het dorpje teweeg heeft gebracht. Een bloedig liefdesdrama. Te Parijs heeft zich Dinsdagavond een drama afgespeeld, dat, volgens Parijsche bladen, zich als volgt heeft toegedragen Een meisje uit den netten burger stand, typiste op een handelskantoor, had kennis gemaakt met een jongeman van 24 jaar, Lecleiq geheeten, afkom stig uit Amiens, die haar ten huwelijk vroeg. Vóór de vader van het meisje zijn toestemming gaf, won hij inlich tingen omtrent den pretendent in. Deze inlichtingen waren treurig. Leclerq bleek viermaal veroordeeld te zijn wegens het misbruik maken van vertrouwen. Hij was al getrouwd en had zijn vrouw in den steek gelaten. Het jongemeisje en de ouders bedankten onder deze om standigheden voor het huwelijksaan zoek. Leclerq bleef aanhouden, manr zonder succes. Daarop begon de afge wezen minnaar dreigbrieven te schrijven, waarvan de familie van het meisjes Gibrat geheeten, de politie in kennis stelde. Bovendien gingen de Gibrata verhuizen uit vrees voor wraaknemin gen van den afgewezen minnaar. Eergisterenavond nu, toen de famile, Gibrat in gezelschap van een vriend met zijn tienjarig zoontje huiselijk bijeen zat, werd er gebeld. Het kind ging open doen en stond voor Leclerq, die de huiskamer der Gibrat's binnen ging, een revolver in de eene, een ge opend mes in de andere hand. Gibrat poogde den indringer tot rede te bren gen, maar viel onmiddellijk neer, ge troffen door een kogel in het hoofd. Een tweede kogel trof moeder Gibrat in de kaak, waarop de moordenaar verschillende schoten op het jonge meisje loste, dat dood neerviel. Dit was den moordenaar niet voldoende, want hij bracht het ongelukkige schep seltje nog tal van messteken toe. Daarop nam hij, den gast der Gibrat's met zijn revolver bedreigend, de vlucht. Drie agenten op fietsen hebben den moordenaar gepakt, die nog op het laatste oogenblik trachtte zich van kant te maken, door zich een kogel in het hoofd te schieten. Hij verwondde zich slechts licht. Ook de kwetsuren van de ouders van het vermoorde meisje zijn niet ernstig. Van veertien H.B.S.-ers uit Bochum. Veertien H.B.S.-ers, uit Bochum, jongens uit de hoogste klasse, hebben ten gevolge van de Fransche bezetting eenige minder pleizierige dagen gehad. Te Munster hebben zij hun weder waardigheden in een door allen onder teekend memorandum gepubliceerd. Wij ontleenen er het volgende aan Den 22sten Februari droeg de direc teur den jongens op de leermiddelen voor natuur- en scheikunde en de boeken op te bergen, opdat die niet zouden worden beschadigd. Nadat de jongens eenige Duitschers, die zij als spionnen in Franschen dienst beschouw den, door de Schupo hadden laten arresteeren, werden zij 'smiddags, toen zij weer begonnen met het hun opge dragen werk, gearresteerd en verhoord. Daarna moesten zij in groepjes spits roeden loopen tusscheu twee rijen Fransche soldaten, waarbij zij ernstig werden mishandeld. In de donkere kamer werden zij daarop door officieren en manschappen gehoond. Twee leer lingen werden na eenige uren vrijge laten. Een dokter wees er op, dat de drie stroozakken in de kleine donkere kamer niet voldoende zouden zijn voor 12 leerlingen, waarop de commandant antwoorddeles boches h terre Door twee stukgeslagen ruiten moesten de jongens versche lucht krijgen. Eerst na 24 uur kregen zij in de teekenzaal te eten. De ouders zorgden daarna nog voor brood en dekens. Zaterdag 24 Februari mochten de ouders voor het eerst met de jongens spreken. Vijf jongens werden vrijgelaten. De overige zeven werden eerst in de zaal voor natuurlijke historie, later ia een villa tegenover de school ondergebracht. De Franschen werden zeer vriendelijk en gaven den jongens wijn en luie stoelen. Maar als zij zich aan het venster lieten zien of als er iets in de krant zou komen, zouden ze weer gearresteerd worden. Eerst Maandagnamiddag mochten de jongens naar huis, onder voorwaarde, dat zij de ouderlijke woning niet voor Donderdag 1 Maart zouden verlaten. Vrijdag 2 Maart zijn zij naar Munster vertrokken. Zelfmoord van een bruid. In de katholieke kerk van Landau, aan het meer van Constanz, had dezer dagen en huwelijksinzegening plaats van een twee en twintig jarig meisje en een veel ouderen man. Op het oogenblik dat de geestelijke de bruid vroeg of zij in het huwelijk toestemde, antwoordde zij met een krachtig ,/neen, ik houd van een anderen man, mijn ouders weten het. Ik sterf liever dan dezen man te huwen." Zij haalde daarop uit een étui, dat ze onder haar bruids- bouquet verborgen hield, een revolver te voorschijn en schoot deze af, waarop zij dood neerstortte. De bevolking van het plaatsje hield een vijandige betooging tegen de ouders van het meisje. Danswagons. Wij zijn in Europa al erg blij, dat wij treinen hebben met eet-, slaap- en W.C. wagons. Maar Amerika lacht ons uit met... danswagons, waar men, terwijl de trein met een 90 K.M.-vaart door het landschap vliegt, op zijn gemak kan foxtrotten, shimmyen enz. Kleine grooms rennen door de gangen en roepen den dans af, welke beginnen zal. De muziek van de jazz-band, soms overstemd door het gedreun van de wielen en het gestamp van de locomo tief schijnt nog aantrekkelijker op danslustlgen te werken dan wanneer men ze in een zaal hoort. Er is tijding van Amundsen. Zooals men weet, is Amundsen verleden jaar de bewoonde wereld uitgegaan om vijf jaren door te brengen in de Pool streken tusschen niets dan sneeuw en ijs. Den 15den September raakte de z/Maud" vrij van het knellende Sibe rische ijs en kon op drift gaan naar den Noordpool. Draadloos heeft Amund sen verleden week laten seinen, hoe het hem dezen winter vergaan is. „Wij zijn", seinde hij, //den 10 Maart nog niet veel opgeschoten bij verleden jaar najaar. Want wij drijven nog op den 74 gr. 2 Noorderbreedte en 170.20 Oosterlengte. Zelfs geen ijsberen be zoeken ons hier. Trouwens het gaat dun met het wildin den ganschen winter, die achter ons ligt, hebben wij maar één rob bemachtigd. Hoewel wij veel gevaarlijke oogenblikken hebben meegemaakt ettelijke keeren kan telden ijsbergen tot vlak bij ons om toch konden wij telkens er partij van trekken om door open stukken water wat op te schieten. Werd het dan weer onveilig, dan kwamen groote schotsen aandrijven om ons vast, en daarmee veilig, te zetten. Als wij genoodzaakt worden de //Maud" te verlaten, dan is dat niet zoo heel erg, want we hebben drie kostelijke vletten aan boord en een slee, waar alle proviand makkelijk op verladen kan worden. Wetenschappelijke waarnemingen heb ben wij in overvloed kunnen verrichten. Onze draadlcoze werkt prachtig. Wij drinken gesmolten ijs, en het gaat ons allen goed." Een vorstelyke kellnerin. De Russische prinses Xenia Sjakofskvy heeft meer dan een jaar dienst gedaan als kellnerin in verschillende koffie huizen te New-York. Zij heeft dit gedaan ten einde voldoende geld te verdienen om haar 5-jarig dochtertje en haar ouders die indertijd uit vrees voor de boisjewiki naar Konstantinopel zijn gevlucht, in staat te stellen ook naar de Vereenigde Staten over te steken. -Haar man, prins George, is kantoorbediende bij een groote export firma te New-York. Eenige dagen geleden heeft de prinses het genoegen mogen smaken haar dochterijeAlexandra en haar ouders weer te ontmoeten. De werkloosheid in Engeland. Het aantal personen, dat op 12 Maart geheel werkloos was bedroeg 1.302.800 of 183.000 minder dan op I Januari. Voetbal. Competitie Z. V. B. District Walcheren en Z.-Beveland. Ie klasse. Zeelandia IIS.B.O. 03 YeereT.O.V.I.D O. 5-3 Walcheren 11Vlissingen III 52 De ZeeuwenStavast 12 2e klasse. D.E.T.O.-Goes III 0—3 Stavast IIZ.-Beveland 61 Vlissingen IVWalcheren III 0—8 3 e klasse. S.B.O. IIIZeelandia III 85 Postkantoor te Qoos. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen van II tot en met 24 Maart Brieven binnenland G. Ruijgrok, AmsterdamComman dant Politietroepen, Haag. Briefkaarten binnenland Mej. Aleida Luijten, Leiden Schip per B. v. d. Linde, Leeuwarden Schipper J. Lutte, Zierikzee. N.B. Den afzenders wordt aanbevo> len op alle te verzenden poststukken hun naam en volledig adres te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Geboren22, Frederik zv. Pieter Schrier en Jannetje Bolle, 28, Sara en Marinus kindereu van Cornelis Anthony Reverse en Sara Westerweel. Huw.-afk.24, Cornelis Adrianus Duvekot 28 jr. (gesch.) te Goes en Elisabeth Anna Lansen 32 jr. jd. te Ter Neuzen.

Volksblad | 1923 | | pagina 3