NEDERLAND. aidie voor dezelfde reis naar Brussel, Zandvoort, Den Haag en 8cheveningen. Op deze tochten met een gezelschap in Z. Bev. costuum zullen ook nog circulaires over het eiland verspreid worden. Bij de Rondvraag vestigt de heer Koene nog eens de aandacht op den desolaten toestand van den Rijksweg bij Woensdrecht en bij Rilland (boomgaard Blok). De voorz. meent dat men met den nieuwen weg juist aan 't verkeerde eind begint. Op voorstel van dhr. v. Ballegoijen zal een motie worden inge diend waarin wordt aangedrongen op spoedigen afbouw van den weg. De heer Houtekamer deelt mede dat in Amsterdam, waar spreker de Zeeuw- sche kinderspelen gaat geven, deze door de Polygoon voor de film zullen worden opgenomen. De eerste opvoering zal te Goes geschieden. Daarna sluiting. Raadsagenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Donderdag den 29 Maart 1923, des namiddags 2 uur. Punten van behandeling Vaststelling der notulen van de ver gadering van 11 Januari 1923. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging der be grooting van het Grondbedryf voor 1922. 3. Voorstel tot ruiling van grond met de vereeniging //Help U Zeiven." 4. Verzoek van den heer B. Verbeem om aan hem te verkoopen een deel van het terrein van het Schuttershof. 5. Voorstel tot het treffen eener nieuwe regeling inzake de administra tieve hulp van den gemeente-Ont vanger. 6. Voorstel tot het richten van een verzoek tot H, M. de Koningin om wijziging te brengen in het tarief der sas- en havengelden. 7. Verzoek van den heer A. A. firombacher om eervol ontslag als lid der Commissie tot Wering van School verzuim en voorstel tot voorziening in de hierdoor ontstaande vacature. 8. Verzoek van de R.K. Propa- gandaclub „Pius X* en de R.K. Kies- vereeniging „Recht en Orde* om het daarheen te leiden, dat het voortaan niet meer mogelijk zal zijn ongestraft reclame te maken voor verkiezingen op voorwerpen der gemeente ea e.v. ver huring van aanplakborden tijdig ter openbare kennis te brengen. 9. Voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1922. 10. Voorstel tot bijplaatsing van een straatlantaarn op den hoek van de L. P. van de Spiegelstraat endeBou- dewijn de Wittestraat, 11. Voorstel tot wijziging der ver ordening, regelende de inrichting der openbare bewaarschool. 12. Voorstel tot herziening der regeling betreffende de huisvesting van een tweetal stokers van het gemeente gasbedrijf. 13. Vaststelling van het primitief kohier der Hondenbelasting, dienst 1928. 14. Verzoeken om teruggaaf van te veel betaalden hoofdelijken omslag ingevolge het bepaalde bij art. 2, 4e lid der wet van 20 Mei 1922 (Staats blad no. 361). 15. Vaststelling der pensioensgrond slagen van eenige gemeente-ambtenaren. 16. Verzoek van het bestuur der afdeeling Goes van de G. V. V. D. om het alsnog daarheen te leiden, dat voor het Schuttershof geen vergunning voor deD verkoop van sterken drank in het klein wordt verleend. 17. Vaststelling van het 3e navor deringskohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1921—1922. Stukken voor den Gemeenteraad, Ruiling grond. Teneinde de gronden, behooreude tot bouwplan II beter te kunnen afronden en de mogelijkheid te scheppen tot het te zijner tijd aanleggen van de aldaar geprojecteerde straat, stellen B. en W. den Raad voor, met de vereeniging //Help U Zei ven" aan te gaan een ruiling van gronden, gelegen achter de woningen dier vereeniging aan den Westsingel. De gemeente zal alsdan ontvangen verschillende perceelen, te zamen groot 68 Centiaren, waartegenover de ver eeniging verkrijgt eenige perceelen, te zamen groot 1 Are 44 Centiaren. Het is de bedoeling, dat de ruiling zal geschieden met gesloten beurzen. Administratieve hulp Gemeente ontvanger. B. en W. stellen voor het bedrag van f 300 per jaar dat aan den ge meente-ontvanger wordt uitgekeerd, oorspronkelijk voor kantoorhuur en administratieve hulp en dat thans wordt uitgegeven voor eei noodzake lijken loopjongen, te doen vervallen. B. en W. achten dit rationeel, daar thans van gemeentewege een kantoor lokaal is beschikbaar gesteldde be trekking van loopjongen voor den ontvanger kan dan worden gecombi neerd met die van hulpbode voor het stadhuis, hetgeen zoowel de gemeente secretaris als de gemeente-ontvanger zeer goed mogelijk achten. Het crediet van f 40,per maand, toegestaan bij raadsbesluit van 8 Juni 1921, voor buitengewone hulp voor het bijhouden der administratie, (oor spronkelijk in verband met de invoe ring van voorloopige kohieren van den hoofdelijken omslag) willen B. en W. behouden zien. Weliswaar is de arbeid, verband houdende met de invordering van den hoofdelijken omslag, belangrijk ver minderd, doch hier staat tegenover, dat het werk niet onbeduidend is toe genomen door de invordering van schoolgeld, ook voor bijzondere scholen, de financieele administratie van den keuringsdienst van vee en vleesch en de invoering van een rekening-courant met elk der bedrijven en de woning bouwverenigingen, terwijl binnenkort daarbij zal komen de invordering der belasting op vermakelijkheden. B. en W. geven in overweging de gewijzigde regeling over 3 maanden te doen ingaan. Verkiezingen. De R.K, propagandaclub *Pius X" en de R.K. kiesvereniging ffReekt en Orde" verzoeken om het daarheen te willen leiden dat a) het in den vervolge niet meer mogelijk is ongestraft reclame te maken voor verkiezingen op voorwerpen der ge meente toebehoorende en b dat, wanneer de aanplakborden der gemeente voor eenigen tijd voor verkiezingsreclame z\jn af te huren, deze verhuring vol doenden tijd van te voren openbaar bekend zal worden gemaakt, opdat in dezen alle partijen gelijk berechtigd zullen zijn. In verband hiermede deelen B. enW. hét volgende mede Gedurende de verkiezingscampagne voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in 1922 zijn inderdaad door een der politieke partijen in den nacht op verschillende plaatsen reclame-bil jetten aangeplakt, terwijl den laatsten nacht op enkele punten het straat plaveisel en de kademuren van op schriften zijn voorzien. Deze hande lingen zijn als strafbare feiten te beschouwen, zoodat het in-het-leven roepen van een afzonderlijke strafbe paling niet noodzakelijk is, doch ten einde een strafvervolging in te stellen is ontdekking op heeterdaad noodig. Door de politie zijn gedurende gemelde campagne vóór het aanbreken van den dag talrijke biljetten verwijderd, doch bet is toch begrijpelijk, dat wanneer op eéu nacht door een betrekkelijk groot aantal personen op de meest uiteen gelegen plaatsen biljetten worden aangeplakt of opschriften aangebracht, meestal onder dekking van de aoodige uilkijkposten het voor de twee of drie politieagenten die zich des nachts op straat bevinden, op zijn minst zeer moeilijk is om de daders op heeterdaad te betrappen. Intusschen de geheele zaak ise en quaestie van politietoezicht en behoort dus tot de competentie van den burgemeester, (die intusschen deze aangelegenheid r^eds met den Commissaris van Politie heeft besproken), Een verhuring van de gemeentelijke aanplakborden speciaal voor verkie zingsreclame heeft nimmer plaats gehad. De zaak is echter dezeteneinde te gemoet te komen aan de wenschen van hen die voor reclamedoeleinden van gemelde borden gebruik maken is bij de vaststelling der nieuwe verordening op de heffing van aanplakgelden de gelegenheid opengesteld om de biljetten gedurende lauger dan 7 dagen aange plakt te laten tegen betaling van l/« van het verschuldigde recht voor elke 7 dagen boven de eerste 7. Van deze bepaling is tijdens de verkiezing van 1922 door vrijwel alle kiesvereni gingen gebruik gemaakt. De Roomsch- Katholieke kiesvereeniging verscheen echter zoo laat, dat op geen enkel bord meer een plaats beschikbaar wasdit is de eenige reden, waarom haar bil jetten niet meer konden worden aan genomen. B. en W. adviseeren den Raad het adres, wat het eerste gedeelte betreft te stellen in handen van den Burge meester ter afdoening en wat het tweede deel aangaat aan air, mede te deelen dat verhuring der aanplakborden voor politieke propaganda niet kan plaats hebben, doch dat alle partijen gelijk gerechtigd zijn ingev. bovengen, ver ordening om reclame biljetten aan te bieden, Geen ruimten kunnen vooraf worden gereserveerd. Straatverlichting. Door de Gascommissie is een voor stel gedaan tot bijplaatsing van eenige lantaarns. Na ingesteld onderzoek is gebleken, dat door verplaatsing van sommige lantaars reeds veel kan worden bereikt in ieder geval kan een proef worden genomen. Noodzakelijk is echter bijplaatsing van een lantaarn op den hoek van de L, P. van de Spiegelstraat ea de Bou- dewijn de Wittestraat, waartoe B. en W. een voorstel doen. Toelating leerlingen Openbare Bewaarschool B. en W. stellen voor om den toe latingsdatum voor leerlingen van de Openbare Bewaarschool te stellen op den zelfden datum als voor de O. L. school B, (1 September.) Thans is de datum 1 April. Stokers Gasbedrijf. In verband met de berekening van den pensioengrondslag stellen B. en W. voor het genot van vrqwonen voor twee stokers aan de gasfabriek op te heffen en hun die woningen te ver huren voor f 150 per jaar, onder toekenning aan hen van die f 150, Het betreft hier alleen de regeling van een administratieve kwestie. Overgangsexamen Avondschool voor Ambachtslieden. Van de le naar de le klasse. J. de Jonge; P. ZandeeH. van Blois; J. Hollestelle; A. Verboom; J. Govers P. C. J. Visscher en J. J. van Z .veeden. Afgewezen 3. Van de 2e naar de 3e klasse. A. L. van de Repe; M. de Hameren A. Simonee. Van de 3e naar de 4e klasse. A. A. Hillebrand W. Ferdinandusse J, M. Taillie J. H. C. Reverse en C. Snoep. Van de 4e naar de 5e klasse. A, Everedijk en T. Geense. Voor de volwassenen bestaat geen klasse ook niet voor den Motoren cursus. Wijkverpleging. Met dank door Zr. V. ontvangen voor verleende hulp een gift van f 10, van f 3 en van f 25, waarvan f 10 voor versnaperingen enz. voor de arme zieken. Met hartelyken dank ontving zuster S. van een onbekende 68 halve centen, benevens f 1alles voor de zieken. De kiezerslijst. Op de nieuwe kiezerslijst komen voor de Tweede Kamer 4190, voor de Prov. Staten 4093 en voor den Gemeen teraad 3901 kiezers voor. Ret spoorwegongeluk bij Woensdrecht. Na hernieuwd oaderzoek werd voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, meldt het „Hsgz.", de behande ling voortgezet der strafzaak tegen J. S. K., machinist te Roosendaal, be klaagd ter zake, dat hij op 8 Mei 1922 als bestuurder van een trein niet tijdig heeft gebruik gemaakt van de hem ten dienste staande middelen tot remmen en waardoor ter hoogte van Woens drecht eenige wagens zijn ontspoord. De rechtbank te Breda had beklaagde vrijgesproken. De advocaat-generaal van het gerechtshof eischte in hooger beroep 2 maanden hechtenis. De ingestelde enquête-commissie heeft inmiddels rap- -port uitgebracht, In geen der verkla ringen was het pleit voor beklaagde van dien aard dat het hem geheel vrij maakte van schuld. De advocaat-generaal vond na dit uitvoerig hernieuwd onderzoek geen termen om zijn requisitoir te wijzigen en bleef volharden bij den eenmaal uitgesproken eisch. De verdediger, mr. Ter Laan, uit Utrecht rechtskundig adviseur van den Ned. bond van Spoor- en Tramweg personeel, hernieuwde zijn pleidooi tot vrijspraak omdat hij beklaagde aiet schuldig achtte. Zou echter het ge rechtshof veroordeelen op grond van schuldigverklaring, dan kon volgens pleiter de straf niet onvoorwaardelijk zijn. In dienstbetrekking was beklaagde reeds gestraft geworden met hel in houden van drie dagen loon. Mitsdien kwam pleiter subsidiair tot verzoek om voorwaardelijke veroordeeling. Om mooi te zijn. Twee meisjes uit Breda, die bij den apotheker K. te Tilburg, werden opgeleid voor assistent apotheker, hadden wel eens gehoord, dat artisten op het tooneel atropine gebruiken om de oogen te doen schit teren en besloten dit eens te probeeren. Ze namen echter, zegt de Tel., het zware vergift als drankje in, waarna dadelijk verschijnselen van dronkenschap en bewusteloosheid volgden. Ze zijn in het gasthuis opgenomen, doch haar toestand is niet levensgevaarlijk. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 23 Maart in Nederland uitgesproken 106 faillissementen tegen 68 faillissementen in dezelfde week van het vouge jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Maart 1923 1014 faillissementen tegenover 598 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gemeenteraadsleden Trij heidsbond. Te Amsterdam is Vrijdag en Zater dag het congres van de ver. van ge-

Volksblad | 1923 | | pagina 2