Bport. Uit den Vreemde* De drie anderen hadden, verkleumd van de koude en afgetobt door de zware zeeën, de omgekantelde boot moeten loslaten en waren in de golven ver- dwei.en op het oogenblik dat de red ding zoo nabij was. Volgens de geredden later vertelden is het ook zoo gegaan inet de andere opvarenden. Hun boot was op zeker oogenblik omgeslagen geworden. Velen hunner waren toen reeds dea dood ingegaan, terwijl de enkele overblijven- deu zich aan het ranke vaartuig hadden vastgeklampt. Een der geredden heeft tot viermaal toe den kapitein weer terug op de boot getrokken. De andere had hetzelfde gedaan met den eersten machiuist, doch allen, de een na d? andere, zagen ze hen voor hun oogen in de diepte verdwijnen, terwijl de dood met uitgestrekte armen de onge lukkige schipbreukelingen bleef aan grijnzen, tot ten laatste twee hunner toch gered werden. Beide» werden aan boord allerbest verzorgd, Aanvaring. Op de Zuiderzee bij Enkhuizen heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de E.H. 116 en de E.H. 128, twee haringvaartuigen, De zoon van den schipper van laatst genoemd vaartuig en de knecht sloegen beiden overboord, met veel moei'e zijn ze gered. De E.H. 128 heeft groote averij gekregen. De inbraak in het postkantoor te Steenwijk. Te Heerenveen zijn twee personen gevankelijk uit Rozendaal binnengebracht, die verdacht worden van de inbraak en den diefstal van ongeveer 47,000 gulden, in het post kantoor te Steenwijk. Ze zijn bandelaar van beroep. Verdronken. Woensdagmiddag is onder Valkenburg (Z,»H.) de 11-ja'ige B. uit Oegstgeesl van een zandschuit in den Rijn gevallen. Zijn 18-jarige broeder sprong hem na om hem te redden. Beiden zijn echter verdronken. Hun lijkeu zijn kort daarna opgehaald. Brandstichting 1 In verband met de brandstichting in een boerderij te Mildam (Fr.) is gearresteerd de vee koopman O. W. Hij en de eigenaar van de boerderij worden er van ver dacht, aan den huurder K. geld te hebben geboden voor het in brand steken van het gebouw. Invoerbeperking van schoenen. Aan de Mem. v. Autw. van den minister aan de Tweede Kamer ont- ieenen we het volgende Het kan niet worden ontkend, dat het wetsontwerp inderdaad in strijd is met de theoretische beginselen van den absoluteu vrijhandel, vermits het be oogt ten bepaalden tak van industrie tijde.ijk te beschermen tegen een doo» dende concurrentie. Zulks wil evenwel niet zeggen, dat de regeeriug daarmede van het stelsel zelf zou wenschen af stand te doen. Vrijheid van handel behoort regel te blijven. Het vorenstaande sluit niet in, dat van een indiening van een overeen komstig ontwerp ten behoeve vau an dere industrieën nimmer sprake zou kunnen zijn. Indien mocht blijken, dat in een andereu tak van nijverheid de teestand van dien aard zou worden dat verarming van een bepaalde streek hiervan het gevolg zou zijn, dan zal de minister niet aarzelen dairtoe de noodige voorstellen te doen. Vooralsnog is hem eveuwel de wenschelijkheid van een verder ingrijpen nog niet voldoende gebleken. De afschaffing van den Zomertijd. üe Zeeuwsche Laudbouwmaatschap- pij heeft adhaesie betuigd aan het ver zoek vau hei Koninklijke Nederland sche Landhouwcomité aan de Eerste Kamer tot aanneming van hef wets- voorstel-Braat. Hot stlt f kind Zeeland Met iugang van i April zullen door des poorwegen op 16 vetrchiliende baan vakken goedkoope eendaagtehe refoar- kaarten voor buurtverkeer worden afge geven. De prijs bedraagt per K.M, voor eeu reis heen en terug in de le kl. 10 cent, in de 2e kl. 71/i cent, in de 3e kl. 5 cent, en komt dus vrijwel overeen met 11/a- maal den enkele réis-prijs. Indien deze maatregel loonend is d.w.z. het aantal reizigers met 1/t toeneemt, zal het aaatai baanvakken worden uitgebreid. Onder de bovengen. 16 baanvakkeu treffen we er geen aan v-m de Zeeuwsche iii». Zeeland schijut bij de spoorwegen r.og snaai niet. in een goed blaadje te staan. Faillissementen in Nederlan l Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Maart in Nederland uitgesproken 109 faillissementen tegen 46 faillissementen in dezelfde week van het vo.ige jaar. dan 1 Januari tot en met 16 Maart 1923 908 faillissementen tegenover 530 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Rijkskeuring van de auto-omnibus Volgens de wet van 1880 wordt voor het in werking brengen van een openbaar middel van vervoer van personen en goederen geen vooraf gaande vergunning gevorderd. De dienst mag evenwei niet aanvangen, alvorens de tij- of' vaartuigen door of vanwege het bestuur der gemeente, waar het hoofdkantoor der onderneming is gevestigd, met het oog op de veilig heid der reizigers zijn goedgekeurd. Na den laatsten tijd alom auto- oiobiel-omnibusdiensten in exploitatie worden gebracht, waarbij met eene keuring door de gemeentelijke over heid wordt volstaan, is bij dea Minis ter van Waterstaat de vraag ter sprake gebracht of het om deze keuring op genoegzaam deskundige wijze te bewerk sieliigea, geea aanbeveling zou ver dienen, haar van Rijkswege te doen plaats hebben; zulks wijl wellicht niet alie gemeentebesturen wien het aan gaat, de beschikking hebben over voldoende technisch onder-egde ad viseurs. De Minister vraagt thans over deze aangelegenheid het oordeel van Ged. Staten uer Provinciën eu van gemeente besturen Bedrijfsorganisatie De Hooge Raad van Arbeid heeft aan den Minister van AH, en N. een schrijven doen toekomen waarin enkele concrete punten van het prae- advies van de commissie XXIl over de bedrijfsorganisatie worden behandeld. De groote meerderheid van den Raad, 23 tegen 6 stemmen achtte een wet telijke regeling gewenscht welke de mogelijkheid opent tot bindend ver klaren van collectieve arbeidsovereen komsten. Onder de leden die te dezen aanzien in de minderheid waren, be hoorden de vertegenwoordigers van de Mij. van Handel en Nijverheid, van de Nederl. Werkge versvereeniging, de Vereeniging van de belangen der Mijnindustrie en van de Scheepvaart- vereenigingea Noord en Zuid. De denkbeelden tot een wettelijke regeling van een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie (conclusies Veraart) en die inzakte eeu wettelijke regeling van ondernemingsraden, konden in den Raad geen meerderheid verkrijgen. Wel was daar eeu meerderheid, 19 tegen 7, van oordeel, dat, de overheid geroepen is tot het nemen van maat regelen bevorderlijk aan den bedriifs- vrede en centralisatie bij den opbtouw en uitvoering der sociale wetgeving. Deze leden meende» dat thans bij de wet ue invoering voor te bereiden ware van de instelling van bedrijfsraden in die takken van bedrijf van handel, nijverheid, transport, en landbouw, waar reeds geruimen tijd sprake is van regelmatig overleg tusschen de organi saties van werkgevers en werknemers. Voetbal. Competitie Z. V. B, District Walcheren en Z. Beveland. Ie klasse. Walcheren iïK.D.O. 2 0 De ZeeuwenVüssingen UI 3—4 S.B.O.Zeeland 40 VeereGoes II 31 Zeelandia 11Stavast 22 2e klasse. Goes IIID.E.T.O. 3-3 M.E.P.I.O.- S.B.O. II 2—8 Z.-Reveland Walcheren III 25 3e klasse. S.B.O. Ill—Z.-Beveland II 8--0 Zeelandia IIIM.E.DXO. II 81 De stand in den Z.V.B. Ie klasse doeip. Gesp. Gew. Gel. Ver), v. t. p. S.B.O. 16 15 0 1 76-12 80 Stavast 13 9 8 1 55 15 21 Veere 13 6 3 4 39-26 15 K.D.O, 16 5 6 5 23-29 10 TO VI DO 14 5 I 8 18-86 11 Zeeland 10 4 1 5 19-28 9 De Zeeuwen 12 4 3 5 21-83 11 Z.M.V. 6 1 3 2 12-9 5 Goes 2 11 4 1 6 26-27 9 Walcheren 13 K u 0 8 19-48 10 Zeelandia 2 13 1 5 7 16-31 7 Vlissingen 3 15 3 2 10 27-63 8 2e klass o v- doelp. Gesp. Gew. Gel. Ver), v. t. p. M.E.DXO. 14 10 2 2 45-13 22 SB.O. 2 12 9 1 2 34 20 19 Stavast 2 12 7 1 4 27-19 15 Goes 3 11 5 2 4 23-14 12 Walcheren 9 4 0 5 21.-28 8 D.E.T.O. 11 3 1 7 23-26 7 Vlissingen 4 9 Z.-Bevelaad 8 0 0 2 1 7 7 10 36 2 7 37 1 Vriendschappelijk Zondagmiddag speelde te Middelbu-g Goes I eeu vriesdschappelijken wed strijd legen Middelburg I, Uitslag 2 1 voor Middelburg. Postduiven. Dezer dagen bad te Goes een bij eenkomst plaats van afgevaardigden van verschillende Zeeuwsche Postduiven- vereenigingen. Ais resultaat van deze vergadering werd opgericht een Zeeuw sche Concoufs-com missie, welke de leiding der vluchten boven de 400 K M. op zich zal nemen, terwijl de afrechtingsvluchten door of vanwege deze commissie zullen geregeld worden Al de deelnemeude clubs sluiten zich aan of zijn aangesloten bij den Zuider- bond. Jaarlijks zal de Z, C. C. boven dien eeu vlucht organiseeren om een mooien wisselprijs, Het dagelij ksch bestuur werd ge vormd als volgtJ. Bom, Ierseke, voorzitterA. Botting, Breestr. 5 Vlissingen, secretaris-penaingm. en C. Dorleijn, Middelburg. is als volgt Op h@f altaar der schoonheid- Dr. Ralph Emerson Heiltnan, het hoofd der handelsfaculteit van de Noord-Westelijke Universiteit heeft een rede gehouden voor de lesten der Kamer van Koophandel te Chicago. In die rede beklaagde hij er zich over dat het Amerikaausche volk meergeld uitgeef', voor poudre de riz en schoon heidsmiddelen dan voor alle instellin gen van middelbaar en hooger onder wijs in de Unie tezamen. Aardschok- Aan de kust van Daim.-.tië, in het bijzonder te Ragusa en Cat/Uro, is door een aardschok veel schade sange- richt. Te Serajewo ziju de katholieke kathedraal en tal van monumenten en particuliere gebouwen ernstig bescha digd. Te Moster hebben de beschadigde Daracfabrieken den arbeid moeien afbreken. Hef oorlogsdoel der Engelsche indusfrie. Op de jaarvergadering van de Vereeniging van kleurstoffabrikanten te Bradford is medegedeeld dat de Briische kleurstofnijverheid thans 80 pet. kon leveren van alle in Engeland benoodigde kleurstoffen. Vóór den oorlog kwam echter juist 80 pet. van de benoodigde kleurstoffen nog uit Duitschland. De itoerhezeffing maakf de schadevergoeding onmogelijk- De voormalige iJaüaansche minister president Nitti, schrijft in het Berl. Tsgebl. over de Roerbezetiiug jyDe Roer is Duitschland's hart, maar tevens het middelpunt van het geheele industrieele leven van Europa. In dit kleine gebied bevinden zich tal van de grootste bedrijven der wereld Hauifi, Thyjsen, Stinaes, Klöckner, Mannesman!), Krupp enz. hebben er ondernemingen in bet leve» geroepen, die in menig opzicht in technische volmaking voorsan staau. Duitschland produceerde aan de Roer de grootste en belangrijkste nijverheidg-voortbreng- selen, die het tot ontwikkeling van zijn uitvoer en tot aankoop van land- bouw-producier. dienden de 3 milliard goudmark, die het voor den oorlog daarvoor in het buitenland uitgaf werden hoofdzakelijk uit de bedrijvig heid van de Roer betaald. Meer dan etenig ander volk wist Duitschland uit de steenkool belangrijke bij-producten te trekken verfstoffen, geneesmiddelen, reukwerken enz. De chemische in dustrie in het algemeen had haar middelpunt aan de Roer, evenals de kunstmatige bereiding van stikstof- boudesde meststoffen. Het bezetten van dit gebied kan slechts tot verlamming van de geheele Duitsche nijverheid leiden, tot onherstelbare schade voor allen De bezetting van de Roer is mitsdien geess episode !n de sehüde- vergoedlög-ze maakt immers elke schadevergoeding onmogelijk/' -In Pijn hemdEen potsierlijke geschiedenis speelde zich dezer dagen voor de rechtbank te Potsdam af. Toen de arbeider Thiele wegens zwaren dief stal voor 't tribunaal zou gebracht worden schreeuwde hij Alleen in mijn hemd kom ik voor de rechters. Toen rukte hij zich de kleeren van bet lijf. Alleen in pantalon en hemd gekleed werd hij naar de rechizaal gevoerd, aan de deur waarvan hij zich ook van zijn pantalon wist te ontdoen. Hij werd dan ook in zijn hemd in de zaal gebracht, waar hij zijn veroordeeling tot 1 '/a jaar tuchthuisstraf kon vernemen. Een lugubere bouiorneester. Te Philadelphia is een ontzettend fami liedrama afgespeeld ten huize van den Spanjaard Manuel Silva, die ziju vrouw en schooamoeder heeft vermoord en wiens 13-jarig dochtertje ternauwernood aan de slachting is ontkomen. De rnan had zelf onder zijn huis een kelder van beton gebouwd met een trap erin, die eveneens vau beton was en in de wanden had hij drie ijzeren haken bevestigd, ter wijl hij ook een gasleiding naar den

Volksblad | 1923 | | pagina 2