STADSNIEUWS," NEDERLAND. Daarom, om economische en mo- reele redenen, weg met de schoenen- wet en weg met alle beschermende rechten Veemarkt. Ter markt van 13 dezer waren aan gevoerd 13 biggen en 18 loopvarkens. Geslaagd. Voor het te Rotterdam gehouden examen nuttige handwerken slaagden o.a. onze stadgenooten de dames G. W. Verrijzer en A. C. H. Hollmann. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 18 Maart, des morgens te half elf, ds. J. Koekebakker, ZondagsLiUThng Apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek voor het publiek zijn geopend. Motorclub Zuid-Beveland. De Motorclub „Zuid-Beveland" be sloot Donderdag in haar vergadering alhier gehouden, in begin Mei een be- trouwbaarheidsrit te houden naar Breda. In verband met de te houden wed strijden werd een zilveren wisselbeker aangeschaft. Aan het eind van de vergadering werd de volgende Motie aangenomen De Motor- en Auto-Vereeniging //Zuid-Beveland", in vergadering bijeen op 15 Maart 1923 te Goes: overwegende, dat reeds tot aanleg en verbetering van den weg van Zee land naar Noord-Brabant door de regeering is besloten en gelden daar voor op 's lands begrooting zijn uit getrokken overwegende, dat vanaf het Kanaal door Zuid-Beveland tot den Kreekerak- dam nog steeds vele gevaarlijke bochten en kronkelingen en vele zeer smalle weggedeelten aan alle weggebruikers groot gevaar bieden en belemmering driigt er bij Z.Ex. den Minister van Waterstaat ten zeerste op aan onver wijld een aanvang te doen maken met de wegverbetering in Oostelijk-Zuid- Beveland, waardoor tevens productieve werkverschaffing wordt geboden aan de zeer vele werkloozen in die streek. Het Engelsche stoomschip Nerville, op weg naar Gent, komende van Goole, is bij Steenbank gezonken. Twaalf leden der bemanning zijn verdronken. Slechts twee schipbreukelingen zijn door een Noorsch stoomschip, dat naar Antwerpen voer, gered. De Rijksmiddelen Het overzicht van de rijksmiddelen over Februari toont aan, dat de op brengst bijna f 36 ntillioen heeft be dragen tegen f 30.1 millioen verleden jaar. De hoogere opbrengst was grooten- deels het gevolg van vermeerderingen van ruim f 2 millioen bij de inkomsten belasting, en van f 2.6 millioen bij de dividend- en tantièmebeiastiDg, alsmede van f 1.4 millioen ontvangsten uit den tabaksaccijns. In de eerste twee maanden overtreft de opbrengst die van verleden jaar met ruim f 10 millioen. 't Was reeds lang bekend, dat de verstandhouding tusschen een man en een vrouw, beiden gehuwd, van dien aard was, dat dit aanleiding gaf tot buurpraatjes en allerlei verhalen. Eenige weken geleden moest de echtgenoote van den man naar een krankzinnigeninrichting worden ver voerd als gevolg van voorgevallen gebeurtenissen. Hierdoor steeg de woede van bet publiek ten top en er werd op middelen gezonnen, er een eind aan te maken. Verscheiden avonden werd er gepost. Woensdagavond laat werd ontdekt, dat de vrouw bij den man op bezoek was. De man van de vrouw en de familie werden gewaarschuwd. Een groote schare trok daarop naar de woning, waarin bet tweetal zich bevond. De vrouw werd opgeëiseht. Toen na eenigen tijd de deur werd geopend, drong de menigte naar binnen en eenige jongens vonden de vrouw in den aardappelkelder. Nidat haar gelegenheid was gegeven, zich wat leler aan te kleeden, werd ze aan het publiek voorgesteld. Daarna werd ze aan haar echtgenoot overge leverd. De man, te wiens huize ze was aangetroffen, werd genoodzaakt plaats te nemen op een handkar, waarop bij in zijn nachtgewaad een uur lang door de buurt werd gereden onder het ge toeter van mishoorns en 't geluid van scheepsbellen. Ten slotte moest hij beterschap be loven, waarna de optocht werd geëin digd. Pas om halftwee 's nachts was de rust weergekeerd. Te Alkemade is een kwestie aan de hand tusschen dén onlangs in die ge meente geplaatsten Protestantschen rijksveldwachter en den R.K. burge meester. Die rijksveldwachter, vader van drie schoolplichtige kinderen, ver zocht voor die kinderen plaats op de o.l. school te Oude Wetering, welke de burgemeester ten doode heeft ge doemd. Het proces is echter nog aan hangig. Ged. Staten hebben in eerste instantie uitgemaakt, dat de school zal blijven bestaan, zij het op een andere plaats, maar dat is niet naar des bur gemeesters zin Het getal der leerlingen is zoowat op de grens. Komen er drie leerlingen bij, dan is het beslaan van de school vrijwel verzekerd. Dus worden de kin deren van veldwachter v, D. geweigerd en moeten naar de openb. school in Nieuwe Wetering. De veldwachter voelt daar niet voor, omiat die school feitelijk een Roomsche school ishet hoofd en alle leerlingen zijn Roomsch, de pastoor geeft er gods dienstonderwijs, maar voor den dominee is er plaats noch liefhebberij. In 3ude Wetering kan de veldwachter voor zijn kinderen Protestantsch godsdienstonder wijs krijgen en boveudien is deze schcol iets dichterbij en langs een minder open weg te bereiken. Hij weigert dus de plaatsing zijner kinderen op de openb. school te Nieuwe Wetering, maar komt nu in moeilijkheden met het School toezicht, want zijn kinderen gaan niet naar school en de Commissie tot wering van Schoolverzuim roept hem op. Die Commissie, waarin de vrienden van den burgemeester rijkelijk vertegenwoordigd zijn, laat hem ternauwernood aan het woord en spreekt zich in haar rapport aan den inspecteur niet uit over de school, waar hij zijn kinderen zal moeten zenden. De inspecteur echter, 's mans bezwaren erkennende, gelast ambts halve de plaatciug der drie kinderen op de school te Oude Wetering. Ik doe het niet, zegt de burgemeester en doet niet de kennisgeving van die ambtshalve plaatsing aan den belang hebbende toekomen, maar gaat naar een collega die tevens Kamerlid is en deze introduceert den de wet niet hcu- desden burgemeester bij 't Departement. Wat hij daar tot bescheid krijgt is niet bekend, maar wel blijkt, dat de regeling, die B. en W. hebben getroffen voor de verdeeling der gemeente in school wij ken, geen rechtsgeldigheid heeft, want de raad moet daartoe een verordening vaststellen en dat heeft hij niet gedaan. Fluks zoo'n verordening den raad aan geboden en niettegenstaande hei lievig veizet van de twee Protestanlsche leden, wordt de verordening, notabene met ingang van den dag, waarop de veld wachter in de gemeente kwam wonen met 6 tegen 2 stemmen va» kracht verklaard. De openb. school te Oude Wetering zal die leerlingen dus met krijgen. De Raad van State, die 21 dezer iu deze zaak advies zal moeten doen, heeft intusschen gelegenheid de beteekenis van zqn uitspraak aan de feiten te toetsen. (,/Hbld.*) Het Partijbestuur der S.D.A.P. heeft naar hef Volk meldt, het wetsontwerp ter bescherming van de schoenindustrie besproken. Daarbij bleek, dat men unaniem tegen dit ontwerp is. Uit verschillende steden komt let bericht dat er een staking is uitge broken in het meubelmakers- en be- hangersbedrijf* De reden is een loons verlaging van 10 pet, Bij de eommissie van advies in postzaken is aanhangig een voorstel tot portverlaging voor brieven in locaal verkeer. De achtste Nederlandsehe jaarbeurs is Dinsdag té Utrëcht geopend. Hét aantal deelnemers bedraagt 705, waar onder 279 buitenlandsche firma's. Bij het departement van Marine is een tegram ontvangen dat Hr. Ms. Tromp onder bevel van kapitein ter zee jhr. Rendurp, den lSen dezer, des morgens 10 uur, van Smyrna is ver trokken ter aanvaarding van de terug reis naar Nederland via Malta. Ingediend is een wetsontwerp om de begrooting 1923 voor justitie met f 600.000 te verhoogen. Blijkens de memorie van toelichting was bij 't opmaken der begrooting ervan uitgegaan, dat de toestanden zich wel zoodanig in gunstige richting zouden ontwikkelen, dat tegen het midden van 1923 de 300 man politietroepeu aan de grens zouden kunnen worden gemist. Echter is geen gunstige keer geko men. Integendeel is een verergering ingetreden, die de regeering onlangs heeft genoodzaakt de politietroepen aan de grens met ruim 100 man uit het binnenland tijdelijk te versterken. Re delijk uitzicht, dat omstreeks het mid den van het jaar de bijzondere maat regelen inzake de grensbewaking zullen kunnen worden beëindigd, kan dan ook bezwaarlijk meer aanwezig worden geoordeeld. Zelfs is te duchten, dat de tijdelijke versterking een meer blijvend karakter zal moeten verkrijgen. Een Zeeuwsch Haldebiyk aan H. M. de Koningin. Gelijk bekend heeft zich destijds in ons land gevormd een Nationaal Comité voor het inzamelen van gelden voor een huldeblijk, aan te bieden aan Hare Majesteit de Koningin bij gelegenheid van Haar 25-jarig regeeringsjubileum dit huldeblijk zou dan bestaan in de restauratie van het Koor der Nieuwe Kerk te Delft, alsmede in een klein particulier geschenk. Intusschen zou de Zeeuwsche be volking het wellicht op prijs stellen, daarnaast (doch niet in wedijver daar mede) van hure bijzondere genegenheid jegens het Vorstenhuis te doen blijken. Dat Hare Majesteit blijken van gene genheid ook uit onze streken zal waar- deeren, valt stellig te verwachten, mits het ge8cheiik niet van kostbaren aard zij, doch zijne waarde ontleent aan de omstandigheid, dat arm en rijk, groot en klein in dit gewest voor een gering bedrag zullen hebben bijgedragen. De burgemeesters der verschillende gemeenten betuigden in beginsel hun sympathie met dit plan. Een algemeen Comité vormde zich, waarvan deel uitmaakten de heeren P. Dumon Tak, C. A. van Woelderen, Jhr. W. Z. van Teijiingeu, G. A. Hajenius, P. S. Bu- ieux, J. N. Elenbaas, J. W. A.Stüte, P. W. Maarleveld, E. Buzeijn, K. J. A. G. baron Collot d' Escury, F. j. L. M. van Waesberghe, C. IJsebaart, (als plaatsvervangers der 3 laatstgenoem den waren aangewezen dhra. A. Wolfert, P. L de Wael en J. Truij man, respec tievelijk burgemeester van Hoek, Stop peldijk en Boschkapelle), C. J. Boo gaard, J. C. van der Have en A. F. Hanssens, respectievelijk burgemeester van Middelbnrg, Vlissingen, Oostkapelle en Serooskerke (W-), Goes, Oost en West-Souburg, Kruiningen, Colijnsplaat en Kats, Biervliet, Eede, Hontenisse, Hulst, Sint-Jansteen, Kerkwerve, Oos- terland en Stavenisse, Onder leiding van den Commissaris der KoniDgin had in den loop der vorige week met leden van dit Comité eene conferentie plaats in het gebouw der Provinciale Griffie. Verschillende denkbeelden, welke aan de hand waren gedaan, werden daarbij besproken, en ten slotte werd men het er over eens dat het huldeblijk zou bestaan uit een album, bevattende de namen der deelnemers, voorzien van een opdracht, verlucht en versierd met - Verzonnen. Het 16-jarige meisje M. v. L. te Haarlem, dat aangifte heeft gedaan, per automobiel ontvoerd te zijn, waarbij de ontvoerders haar het haar hadden afgeknipt, blijkt bet ver haal verzonnen te hebben. Er heeft zich 'n schoolvriendin aangemeld, die haar op den tijd, dat zij in den anto zou hebben gezeten, heeft zien wandelen op den Wagenweg, waar het afge knipte haar gevonden is. Scheepsramp. Uit Vlissingen wordt gemeld Een juwelier overvallen. Door den goudsmid T. T. de Wit te Rot terdam, is aangifte gedaan, dat hij in zijn winkel door drie onbekende mannen is aangevallen. Even voor het sluitingsuur, negen uur, kwamen drie personen bin nen, die gouden ringen wenschten te zien. Ze waren nogal lastig in hun keuze, zoodat het over negenen was, toen zij nog niet tot een besluit waren gekomen. Ten einde te voldoen aan de politieverordening, deed de winkelier de deur daarom op de knip. Het zal ongeveer 14 minuten over negen zijn geweest, toen een der drie maanen De Wit bij den kraag uam, tegen den grond sloeg en hem trachtte ts wurgen. De tweede liet het rolluik zakken, opdat buitenstaanders niet zouden zien wat zich in den winkel afspeelde. Op het hevig gegil van De Wit kwam een broer C. de Wit, met zijn tante naar voren. Het drietal achtte het toen raadzaam de vlucht te nemen. Zij deden de knip van de deur en snelden naar buiten. In één van de drie mannen meende de beei De Wit een vroegeren schoolkameraad te herkennen. Bezuiniging Men meldt aan het Vad., dat men te Leiden bezig is zeer onzuiaig met 's lands goederen om te springeD, Het te Leiden aan wezige hospitaal met ruim 100 bedden wordt opgeheven, wat begrijpelijk is omdat men voor een garnizoen van 600 man niet zulk een groot hospitaal van noode heeft. Het Rijk biedt nu voor geringen prijs lakens en wollen dekens te koop aan die men uitstekend voor het Haagsche of het Utrechtsche hos pitaal zou kunnen gebruiken. Met de te koop aangeboden ledikanten is het een ander gevalmaar waarom bergt men die in de magazijnen te Delft niet zoo lang op? Men denkt imtners nog altijd aan de oprichting van een marine hospitaal te Middelburg Cavalleria Rusticana. Een zeer rumoerige nacht heeft velen in het anders zoo stille Parrega (Fr.) de rust onthouden. Veldwachter contra burgemeester oftewel de gevolgen der pacificatie. De S.D.A.P. tegen hst schoenenwetje. Staking meubelmakersbedrijf. Portverlaging locaal verkeert Jaarbeurs. Be Tromp. Grensbewaking.

Volksblad | 1923 | | pagina 2