STADSNIEUWS, Rechtszaken, Ingezonden Stukken. Uit den Vreemde. aantal in de omgeving van het Oude- Kerkplein en Rembrandtsplein opge maakt. Naar de dagen der week gerekend werd het grootste aantal op Zondag opgemaakt t.w. 660, waarop dan volgt de Zaterdag met 538, de Maandag met 480. De overige dagen wisselen af van 292 tot 380. Opmerkelijk is het, dat bij de mannen de meeste proeessen "erbaal werden opgemaakt tegen hen die geen bepaald beroep konden opgeven. Bij de vrouwen waren het in meerderheid de beroeps- loozen die geverbaliseerd werden. Het Handbl. heeft in parlementaire kringen eens geïnformeerd naar de houding van de Tweede Kamer tegen over het wetsontwerp tot beperking van den invoer van schoenwerk. Meu verzekerde daarbij, dat dit wets ontwerp een even groote kans van verwerping loopt als de Bioscoopwet. De verwachting is, dat de R.K. allen zullen vóórstemmen, de mti- revolutiouairen waarschijnlijk ook, al is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er een enkel lid der laatstgenoemde fractie tegen is. De Chr. Hist, fractie zal stellig verdeeld zijn. Er zijn wel leden, die vóór het ontwerp zijn, maar er zijn er ook verscheidenen, die het krachtig zullen bestrijden. De soc.-dem. waren aanvankelijk verdeeld, maar zijn ns ernstig beraad tot overeenstemming gekomen, n.l. om tegen te stemmen. De fractie van den Vrijheidsbond is in haar geheel legen het ontwerpwat de vrijz.-dem. zullen doen, is alleen nog niet bekend. Zoo zal het dus weer van de op komst der fracties en van het aantal Chr.-Hist. die tegen zijn, afhangen, hoe de stemming zal verloopen. De Haagsche correspondent van het blad verneemt nog van andere zijde, dat het wetsontwerp in de afdeelingen aan veel critiek is onderworpen, ook van de zijde van leden van rechts. De tegenstanders ontwikkelden voorname lijk het argument, dat er op hetoogen- blik in ons land bij de Nederiandscke schoenfabrikanten nog zoo'n groote voorraad schoenen ligt, dat dit wets ontwerp alleen maar den fabrikanten de gelegenheid zou geven, dien voor raad op te ruimen, zonder dat men er zeker van kon zijn, dat zij ook werk- loozen weer aan den arbeid zullen brengen. In het licht van dit argument bezien zou het wetsontwerp dus niet eens de werkloosheid in de schoen industrie helpen bestrijden, ma;r alleen leiden tot een financieel voordeel voor de fabrikanten. De Minister is van meening, dat voor het tegenwoordige elke verlaging der brievenposttarieven een vermin dering van opbrengst tengevolge zal hebben. Uit verschillende steden komt het bericht dat er een staking is uitge broken in het meubelmakers- en be- hangersbedrijf* De reden is een loons verlaging van 10 pet. Rijkspostspaarbank Opgave betreffende het postkantoor Goes en zijne hulppostkantoren over de maand Februari 1923. Aan boven genoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd f SI.295,65 en terugbetaald f 88.929,90. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 12,365,75. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 64. Door tusschenkomsi dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nomi naal f 6600,Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd 2 orders, tot een nominaal bedrag van f 1600, Chr. Evang. Gem. Zondag j.l. in de voormiddaggods dienstoefening werd ds. M. v. d. Vis bevestigd door ds. Eindhout van Dor drecht met eeu predicatie naar aan leiding van Hand. 13 22 b. Des namiddags deed ds. Van de Vis zijn intrede met als tekst Psalm 121 1. Des avonds spraken de nieuwe leeraar, alsmede ds. v. d. Vliet van Wemel- dinge en ds. de Meyere van Cadzand de talrijk opgekomenen toe. Vrijdag stond terecht G. J. Hoek, steen houwer te Middelburg, gedetineerd aldaar. Beklaagde werd ten laste gelegd dat hij in October 1922 een drietal schuldbekentenissen heeft opgemaakt van f 250000, f245000 en f 225000, en die met de namen van snderea heeft onderteekend om daarmede zijn eigen credietwaardigheid te doen blijken en daarna deze aan Jhr. Hoofi Graaf land, bankier te Middelburg, heeft ter hand gesteld om zekerheid te geven voor een bedrag van f 130000 dat door den beklaagde aan dezen moest worden betaald. Tevens werd hij beklaagd dat hij in 1921 en 1922 door een samenweefsel van verdichtselen notaris Ittmann heeft bewogen bedragen van f 100000, f 200000 en f 300000 en kleinere geldsbedragen af te geven, daarbij voor gevende dat hij groote transacties ia steen had en hem bovenvermelde schuld bewijzen te laten zien. Bij het terug geven van bet geld deelde hij in strijd met da waarheid mede dat er 10 pet. winst was gemaakt, waarvan dan de helft voor notaris Ittmann was. Eisch vrijspraak ten opzichte der ten laste gelegde oplichtingen. Veroor deeling voor het overige tot 1 jaar gevangenisstraf zonder aftrek van het voorarrest. Mr. J. Adriaause verdedigde den beklaagde, pleitte vrijspraak of voor waardelijke veroordeeling en vroeg tevens inviijheidstelling van beklaagde, hetgeen door de Rechtbank werd ge weigerd. (Buiten verantwoordelijkheid der RedactieDe opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt). HULP AAN DUITSCHE UNIVERSITEITEN Het Duitsche intellect wordt met ondergang bedreigd, daar het niet meer over genoegzame middelen kan be schikken. Dezen ondergang te verhin deren is het doel van het Comité «Duitsche Universitei ea". Zich stel lend boven elk politiek, religieus of ander verschil, wenschen zij hen te steunen wier werk internationaal bezit geworden is. Denkt aan de groote mannen van wetenschap in Duitschland, hoeveel lijden werd door hen verzacht, hoeveel herstel gebracht. En wat hebben niet handel en industrie te danken aan Duitsche wetenschap. Hen thans in hunnen noed bij de staan is de tol der dankbaarheid be talen. Het Comité stelt zich ten doel in zonderheid steun te verleenen aan hen van wie men gegronde hoop kan koesteren dat zij binnen afzienbaren tijd op wetenschappelijk gebied iets zullen kuBuen prestoeren dat zijn dus de studenten der latere studiejaren ec tevens professoren en docenten. Wanneer de inteliectueelen van Nederland zich spiegelen aan het voor beeld, dat de Nederlandsche arbeiders ons gaven, die in weinige dagen f 150.000 samenbrachten voor hunne Duitsche kaïneraden, dan zijn wij over tuigd ook ie zullen slagen. Daar het Comité het plan heeft de steun verleeniug te doen voortduren zoolang ile noodtoestand bestaat, zullen behalve giften in eens, ook jaarlijksche of maandelijksche bijdragen gaarne in ontvangst genomen worden. Het Hoofdbestuur van bet NedeH. Roode Kruis, Priucessegr. 27, Den Haag, Gironummer 22120, neemt gaarne bij dragen iu ontvangst met bijzondere aanduiding Duitsche Universiteiten." Beëindiging der actie van het Ned. Nausea Comité. Ma het S.S. „Euterpe" is de laatste scheepslading levensmiddelen door het comité naar Rusland gezonden. Van de gelden, waarover het comité thans nog beschikt en van de gaven welke het nog mag ontvangen, zullen t. z. t. nog levensmiddelen veizonden worden en aankoopen worden gedaan om het pri mitieve weeshuis te Samarofka een weinig doeltreffender io te richten. De vertegenwoordiger in Rusland is in staat geweest die maatregelen te nemen welke, naar wij hopen, voldoende zijn voor het voortbestaan van dit weeshuis. De plaatselijke Overheid heeft een groot stuk land afgestaan, waarvan óe opbrengst gedureude vele generaties voor de in standhouding van dit weeshuis zal zorg drageD. Daar thans, zooals de berichten luiden, vrijwel voldoende gelden ziju tezamen- gebracht voor het in leven houden der bewoners van de Hollandsch-Russische dorpen tot den volgenden oogst, heeft het comité besloten zijne propaganda- actie te staken. Slechts de verkoop der bekende Nansen-penning en van het boekje „In bet Stervende Wolgagebied** geschreven door Johan Luger, zal worden voortgezet. Het adres van het comité blijft: «Scheepvaarthuis, Amsterdam". Scheepsramp. ATHENE. Een sleepboot, die dienst deed tusschen het arsenaal van Salamis en den Piraeus, is tijdens een storm gezonken bij het eilandje Psyttalia. Van de 400 passagiers, bijna allen zee lieden, zijn er ongeveer 200 verdronken. Hij «tikt" zijn krantjes zelf en hectografeert ze en dan verkoopt hij ze voor 2 stuivers het stuk. Hij neemt «geen nieuwe abonnés aan buiten de 180 die hij heeft, omdat bij het anders te druk krijgt" heeft hij verklaard in een interview Het Congres van landelijke vakver- eenigingsorganisaties in Noorwegen heeft met op 29 na algemeene stemmen be sloten uit het Internationaal Vakver bond te treden. Voorts met 121 tegen 61 stemmen een voorstel van het sec retariaat aangenomen, om de kwestie van de aansluiting bij de vakvereeni- gingsinternationale van Moskou nader te overwegen en daaromtrent door een algemeene stemming te laten beslissen. Voor het gerechtshof le Antwerpen is thans behandeld het proces tegen mevr. Steinmann en haar minnaar Leon van den Wouwer, beschuldigd van moord op den heer Paul Steinmann. Na het hooren van meer dan 100 ge tuigen heeft de procureur des konings zijn requisitoir uitgesproken. Hij ver klaarde, dat men zelfs zonder bewijzen, alleen steunend op het verleden der beklaagden en hun onderlinge verhout ding, het schuldig zou moeten uit spreken. Edoch, er zijn bewijzen. Wan- men heeft de zekerheid gekregen, dat het wapen, waarmede de moord werd begaan, gevonden werd in het nacht tafeltje van mevr. Steinmann en dat de patronen, die op het slachtoffer gevonden zijn uit dit wapen afkomstig waren. Met buitengewone scherpte veroor deelde de procureur het zedelijk leven der beide beklaagden. Hij aoemde mevr. Steinmann een achaamlelooze co quette, die haar echtgenoot op smade lijke wijze heeft bedrogen. Herhaalde lijk door het rumoer van de tribunes onderbroken, slingerde hij mevr. Stein mann zijn verwijten ia het gelaat«Gij, mevrouw, zoo sprak hij durft zeggen, dat gij uw man bemint en gij hebt u niet geschaamd om in mijn tegenwoordigheid een dag nadat uw man doodelijk was gekwetst in de armen te vliegen van Van den Wou wer en gedurende een paar minuten aan zijn lippen te hangen, zoodanig, dat de gendarmen gedwongen waren u te scheiden. Dat is liefde voor uw echtgenoot, uieiwaar, mevrouw Ja, u beminde uw echtgenoot, want Paul Steinmann, voor hij zijn auto in den bewusten nacht ging wegbergen, liet zijn vrouw uitstappen en ontviDg een kus, iets dat, volgens zijn eigen ver klaring, «in geen maanden meer ge beurd was". Nu begrijpen we alles dat was de laatste kus U wilde het beetje genegenheid, welke u hem nog toedroeg, bewqzen, echter met de ge dachte, dat de ongelukkige binnen eenige seconden zou worden doodge schoten, waardoor u naderhand zou Ret iwooerverbod van schoenwerk Geen verlaging van briefport Staking meubelmakersbedryjf. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Een Salomo's oordeel, Onder de landbouwers in Frankrijk heerscht groote opwinding naar aanleiding vin de mededeeling, dat ie zomertijd weer zal worden ingevoerd. Een vermakelijke oplossing van de moeilijkheden, welke zijn dorp in twee kampen heeft ver deeld, is volgens de „Evening News" gevonden door deu burgemeester van Esterencuby in de Pyreneeën. Hij heeft verordend, dat de wijzers der gemeente- klok den zomertijd zullen aanwijzen, maar dat de klok als in den winter zal blijven slaan, zoodat de boeren, die op het land werken, zich kunnen regelen naar den gewooen tijd en de anderen naar den wettelijken tijd. Jonge krantenexploitanten. Twee 14 jarige jongens te Moultoa geven «voor eigen risico de Fenland Maga- zineuit, maar worden afgetroefd door den 12-jarigen Bostonees Sharp, die reeds 8 maanden twee kranten en een sport- blaadje uitgeeft Met het laatste begon hij reeds, toen hij 101/, jaar was. Een chirurgisch wonder. Na een veertigtal operaties kan een jonge roan van Cardiff, van wiens gelaat tjjdens den oorlog door een granaatscherf een gedeelte was weggeslagen, weer getuigen, dat hij een normaal gezicht heeft. Werkelijk moet hij zoo knap zijn „bij gewerkt", dat nog slechts enkele on beduidende litteekeas den arbeid der doktoren verraden. Vier jaar lang heeft de jongeman ia het ziekenhuis vertoefd. De chirurgen hebben hem eerst een nieuwen neus gegeven, daarna een nienwe bovenlip. Voorts hebben de operateurs den verminkte een bijna geheel nieuw gebit geschonken, terwijl zij, om de operatie volledig te doen zijn, op de bovenlip een stuk halsvel hebben geplaatst, waar vroeger een flinke baard groeide. De oorlogsge- wonde is zeer voldaan over zijn nieuw gelaat, terwijl hij zich over een flinken knevel, welke de natuurlijkheid van dit kunstgezicht nog vervolmaakt, mag verheugen. De Noorsche vakvereenigingen uit het I.V.V Eet proces Steinmann.

Volksblad | 1923 | | pagina 2