Uit den Vreemde. van Êeden en mij zeiven. Mogen de vale, jongere schrijvers, die in dit tijd perk arbeiden in onze literatuur, en wier namen mij niet in dit oogenblik van verontwaardiging alie binnen vallen, mij vergeven, dat ik ze niet op een rijtje noem. Ik zou vreezen er een belangrijke te vergeten. Want de ffdrang naar het fantastische" is groot heden ten dage bij onze jongere schrijvers. £n een uitspraak als die van den burgemeester van Amsterdam bewijst dat bij voikomen onbevoegd is om ook maar ééne enkele zinsnede over de beteekenis onzer litteratuur uit te spreken. Het is niet minder dan een schande en een beleediging, die op deze wijze den Nederlandschen schrijvers, reeds bitter weinig gewend aan officieele erkenning, wordt aange daan en <egen deze schande en deze beleediging protesteer ik hierbij op de meest nadrukke'ijke wijze." Het bezoek van den Koning van Zweden. Vrijdagavond heeft in de Troonzaal van het Paleis op den Dam een gala diner plaats gehad, waaiaan behalve leden der hofhouding, ook deelnamen de voorzitters der Kamers, de Ministers, en andere overheidspersonen. De Koningin heeft den Koning toe gesproken in een rede, waarin zij her innerde aan haar bezoek aan Zweden en aan de uitstekende betrekkingen, die sedert eeuwen tusschen de beide volken bestaan, en die versterkt werden door de gemeenschappelijke zorgen door den oorlog ontstaan. Mogen, zoo zei de Koningin, onze voortgezette pogingen er toe bijdragen, eindelijk voor de menschheid de toe standen in het leven Ie roepen, welke zij behoeft om zich zonder andere be kommernis te kunnen wijden aan de werken des vredes. Hartelijk dank lk Uwe Majesteit aan Hare zijde Hare Doorluchtige Gemalin te misseD, voor wier gezond heid Ik de beste wenschen uitspreek. De Koning zei in zijn antwoord, dat beide landen den oprechten wensch koesteren, dat een uitweg zal worden geopend uit de huidige moeilijkheden en dat er tusschen de volken een vreedzame en vruchtbare samenwerking op het recht gegrondvest, zal worden hersteld. Uwe Majesteit kan dan ook verzekerd zijn, dat ik mij van ganscher harte aansluit bij den wensch, welke zij te dezen aanzien heeft uitgesproken en dat ik niets zal nalaten, wat van mijn kant zal kunnen bijdragen tot het scheppen van voorwaarden, gunstig voor de verwezenlijking daarvan. Voorts sprak de Koning ziju leven dige bewondering uit voor de hooge eigenschappen, waarvan de Koningin gedurende haar regeering zoovele blijken heeft gegeven en in het bijzonder voi r de wijsheid, waarmede zij dit land heeft weten te leiden door de ernstige moei lijkheden van de oorlogsjaren. Ik weet ook, dat haar volk haar deswege dank baarheid en aanhankelijkheid toedraagt, waarmede ik haar gaarne gelukwensch. Het bezoek van deD Koning is na Amsterdam gegaan over Rotterdam naar Den Haag. RykgtHinboawconsalent Zeeland. Naar we vernemen zal tot opvolger van den Rijkstninbouwconsulent, den heer Bloemsma, worden aangewezen de heer A. W. van de Plassche thans adjunct-Rijkstuinbouwconsulent te Alk maar. Als standplaats zal hem niet Middel burg maar Goes worden aangewezen. De herclassificatie der gemeenten. In de jongste vergadering van de gewestelijke Federatie Zeeland van den Nederlandschen Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonder wijs werd ofm, besloten de actie tegen de herclassiticatie krachtdadig te steu nen. Als gevolg hiervan zal uien zich in verbinding stellen tnet het Landelijk Comité, alsmede met het Plaatselijk Comité te Zierikzee. Midd. Crl. Rijksnormaalscholen. Met het oog op de concentratie in de opleiding van de lager ouderwijs- exameu8 zullen met ingang van 1 Mei a.s. 25 van de 70 rijksnormaalscholen worden opgeheven, terwijl er vermoe delijk ook later nog eenige zulleu verdwijnen. In Zeeland worden opgeheven die te Axel en Tholen en vermoedelijk ook die te Vlissingeu, terwijl gehand haafd blijven die te Goes, Oostburg en Zierikzee. Korte wetten. Den 2östen December 1.1. vertiok het stocmschip //HartiDgtou" uit Buenos Ayres met een lading graan en andere voedings middelen voor Engeland. In Montevideo werden nog 250 koeien en 1000 schapen ingescheept. Onderweg brak mond- en klauwzeer uit en om lange quarantaine te voorkomen werden alle beesten over boord geworpen en het schip al varende ontsmet. De „veteraan-kid.11. Jackie Coogan is „veteraan-kid" geworden. Want the Kid is nu //te oud", lezen wij in de Engelsche biadeo. Jackie is is namelijk acht en Charly Chaplin ging op zoek naar een jongere //Kid". Die schijnt ontdekt te zijn in het persoontje van Dinky* Dean, een kereltje van vier jaren. Dinky's ware naam is Dean, Franklin Reiser, de zoon van //Chuck" Reisner, die in //The Kid* heeft medegespeeld. z/Dinky belooft veel", zegt Charly. de groote filmkomiek. Intueschen vin'dt die kleine //oudei* Jackie Coogan ziju weg toch wel, aldus lezen wij in het Hbld. De onderhoudsplicht van den manIn het Maandblad van Staats burgeressen, schrijft dr. Aletta Jacobs, dat de rechter in een der Londensche districten een uitspraak gedaan heeft in een kwestie, die voor de gehuwde vrouwen van ver-strekkend belang kan worden. Sedert een paar jaar was een dienst bode voor de keuken gehuwd icet den huisknecht in dat gezin. Kort geleden diende de dieosibode een klacht in tegen haar man, omdat hij weigerde een deel van zijn loon voor haar onder- houl af te staan. Gedurende de jaren dat zij gehuwd waren had hij haar slechts een paar financieel onbeduidende geschenken gegeven. Deze uitspraak van den rechter stelde den man niet aansprakelijk voor het onderhond van zijn vrouw, omdat zij bewezen had zeer goed in eigen onder hond te kunnen voorzien en dit inder daad ook deed. Deze uitspraak, zegt schrijfster, maakt het wetsartikel, dat in Engeland zoo goed als iu ons Burg. Wetboek voorkomt, waarbij de man verplicht wordt, zijn vrouw te onderhouden, tot een docde letter. Het is dit wetsartikel, waarop Regee- ring en overheid steunen als zij ge huwde vrouwen uit betaalde functiën ontslaan, het is dit wetsartikel ook, waarop men het onrecht baseert, om 1 gehuwde vrouwen uit te sluiten uit goed betaalde arbeidskringen. //De man verplicht zijn vrouw Ie onderhouden* is in Engeland nu in elk huwelijk aanvechtbaar, want eike normale vrouw, normaal naar lichaam en geest is in staat in eigen onder houd te voorzien, als zij daarin door de overheid niet wordt gedwarsboomd. Voor zoover mij bekend is een dergelijk geval nog niet in ons land voorgekomen, doch het zou goed zijp, of»k eens hier eert uitspraak van de bevoegde macht in dezen uit te lokken. De Nieuwe Crl. heeft bij de uitspraak van den Eogelschen rechter even ge glimlacht en teekent er hij aan Er wordt legenwoordig zoo luid en beslist gesproken over de maatschap pelijke gelijkheid van inau en vrouw, dat we den nuc'ueren Eogelschen magistraat niet heelemaal belachelijk vinden, wanneer hij zegt z/U, mevrouw, heeft de bewijzen ge seven, dat u zichzelf kuil onderhouden. Waarvoor eischt ge dat onderhoud dan toch nog van uw man Want die eisch heeft iets verrassends, iets komisch in zich en schijnt in strijd met de strooming, zooals, ook alweer c.i. volkomen terecht, door de vrouwen in beweging is gebracht. Koude in aantocht. De Izwestia bericht, dat de sneeuwval in Rusland de laatste dagen aanzienlijk is toegenomen. In sommige streken iuoest de treinenloop 2 a 3 dagen gestaakt worden, teiwijl in heel centraal Rusland de treinen slechts met groote vertraging loopen. Oproep tegen de slavernij Het hoofdbestuur van den bond van Duitsch spoorwegpersoneel heeft be sloten een beroep te doen op het wereldgeweten en op het spoorweg personeel in het buitenland, om hun stem te verheffen tegen het barbasrsch optreden van het Fransche en Belg'sche militarisme Met name zal gewezen worden op de ongehoorde verordening van de Rijnland-commissie, die het Duitsche spoorwegpersoneel onder bedreiging met de doodstraf wil dwiDgen arbeid te verrichten voor vreemde indringers. De waarde van een vogelnest. Dc waarde van een vogelnest werd in een It&liaansch blad door een verdien stelijk vogelbeschermer, Dr. Carlo Ohlseu, juist en duidelijk aangetoond. Hij schrijft Temen wij aan dat uw zoon het nest van een grasmusch of roodstaartje wegne?.mt, waarin een vijftal jongen vertoevtn, die natuurlijk omkomen. Gij kunt u foorstellen, dat in de vijf sna vels, die overigens* op deze wereld nog niet anders kennen dau dagelijks een groot aantal insecten door het keelgat jagen, laten vie aannemen 50 exem plaren verdwijnen, 5 maal 50 geeft per dag 250 wormen of insecten. Laten wij verdtr veronderstellen, dat de jonge vogels nog dertig dagen in het nest zouden vertoefd hebben, dan waren in dien tijd 7500 van die scha delijke beestjes gedood. Het is boven dien zeker dat bijv, een rups niet eerder ophoudt met eten voor zij van blad en bloesem minstens evenveel heeft genuttigd als haar eigen gewicht be draagt, en neem nu aan, dat zij dit leven circa dertig dagen voortzet, dan kwam dit, wanneer zij per dag slechts één vrucht had vernietigd, op 225.000 appels of peren te staan, die dan zeker een waarde van 1125 lire vertegen woordigen. Het is dus niet tegen te spreken, dat een vogelnest 1000 lire waard is of 500 gulden. Droog Amerika. Een Amerikaan die in zijn broekzak een lange platte flesch vol whisky met zich meedroeg, had het ongeluk een leelijken val te doen Onmiddellijk daarop voelt hij iets nats langs zijn been druppelen en stelt in doodsangst een onderzoek in. Het resultaat van zijn onderzoek vatte zicb samen in de verzuchting „God dank 't is bloed*. Het eerste graan. Dinsdag is in de noordbaven te Kiel een Russisch stoomschip nit St. Petersburg met ongeveer 50.000 cen tenaars rogge aangekomen om daar te lossen. Dit is het eerste graan dat na den oorlog uit Rusland in Duitschland is aangekomen. Een krankzinnige commandant. De commandant van een Spaanschen kruiser, die in den Bosporus voor anker lag, gaf aan ziju officieren bevel liet vuur te doen openen op het paleis van den sultan. De officieren van den kruiser voerden dit commando echter niet uit, maar steldeu zich in verbinding met deu Engelschen kruiser //Iron Duke", aan welks commandant zij vroegen of zij moesten schieten. Het antwoord luidde: „Arresteert den commandant." De officieren lieten den bevelhebber die krankzinnig bleek te zijn geworden iu zijn hut opsluiten, waar hij kort daarop tengevolge van een hersen ziekte stierf. Doodgeschoten. Op de lijn AkenDü en zijn de Frausche spoorwegarbeiders in staking gegaan. In Dfiren zijn 6 arbeiders, na sommatie om den arbeid te hervatten, door een Fransch officier doodgeschoten. Le andere arbeiders zijn daarop van het emplacement gevlucht. Een knapperd. De Britsche minister van financieu is een knapperd Hij hoopt na afloop van dit finaucieele jaar in het einde van a.s. Maart een overschot te hebben van 50 millioen pond sterling, welke hij ter beschikking zal nemen voor zijn nieuwe algemeene stsatsbegrooting. De belastingen hebben meer opgebracht dan verwacht was en de uitgaven zijn beneden de ramingen gebleven. De vermindering der uitgaven bedroeg 223 millioen pond sterling totnutoe. hef bewerken van de publieke opinie. r De Berlijnsche correspondent van het Spaansche blad A. B. C. schrijft ironisch over de Duitsche propaganda z/Een Berlijnsch blad heeft het denk beeld geopperd om een prijsvraag nit te schrijven over de beste progaganda voor de Duitsche zaak. Ik betwijfel ten sterkste, dat het iets zou geven. Vermoedelijk zou iemand, die voor stelde een boek met een millioen bladzijden in alle talen der wereld uit te geven onder dep titel//De waar heid", den eersten prijs krijgen. Even als ten tijde van Bethmann Hollweg toch meenen de Duitschers nog altijd, dat het voldoende is de waarheid te zeggen, vooral bij monde van een Herr Doktor of een Herr Geheimrat. De oorlog heeft hen, ondanks alle bittere ervaringen, geenszins overtuigd dat de waarheid voor propaganda- oogmerken onbruikbaar is. Hadden zij de lessen van den oorlog ter harte genomeD, dau zouden zij nu inzien, dat de waarheid bijna steeds weinig overtuigend is, slechts geringe aantrek kingskracht bezit en mitsdien voor den leugen moet onderdoen. De waarheid is beperkt, de leugen grenzeloos. De waarheid moet op bescheiden, statistie ken, getuigenverklaringen e. d. bouwen, de leugen vindt zijn weg vanzelf. Misschien wantrouwen velen de waar heid omdat zij zich naakt pleegt te vertoonen, terwijl de leugen zich heel goed en naar de nieuwste mode weet te kleeden. Niemand zal op de ge opperde prijsvraag een antwoord weten te vinden, die zich met de //VCrdedi- giug vaa beschaving, vryheid en recht", de oorlogsleuze der Entente, kan meten. Op zoo'n vernuftige vondst komt geen Herr Doktor, zelfs al ware bij bovendien nog Geheimrat. ffDe afgehakte handjes van kleine kinderen* zijn evenmin te overtreffen. z/Het Berlijnsche blad wil alleen Duitschers aan de prijsvraag laten meedingen Ik 'ind het ook heel verstandig buitenlanders uit te sluiten. Anders zou wellicht de heer Poincaré i -»oor Hafct bezoek: en betreur het alleen

Volksblad | 1923 | | pagina 2