Gemeenteraad van Góes. NEDERLAND. Stadsnieuws. dan benoemd, als het niet is, ora een partijbelang te dienen En wat blijft er van 's ministers opvatting over Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad onder leiding van den waarn. burgemeester, wethouder Van den Bout, die de vergadering opende met voorlezing van het gebedsformulier. De voorz. deelt mede dat de burge meester nog niet voldoende is hersteld om deze vergadering te presideeren. Afwezig zijn de heeren Oosterbaan, wegens ziekte, en Van Melle en Con- standse wegens uitsjedigheid. Ingekomen is nog een verzoek van mej. Y. J. Meines om haar met ingang van 1 Mei 1923 eervol ontslag te verleenen als hoofd der openbare be waarschool. De voorz. stelt voor dit verzoek dadelijk te behandelen het is 'n bijzon der geval, mej. Meines moet wegens afkeuring gepensionneerd worden. Het eervol ontslag wordt onder dank betuiging verleend. De heer de Die acht dit op den keper beschouwd geen productieve werkverschaffing, daar dit werk toch moet worden uitgevoerd. En nu zal mea hier misschien profiteeren van het loon van 27 cent per uur. Spreker vraagt aan B. en W. tegen welk loon dit werk geschieden zal. De voorz. zegt dat B. en W. dit werk wél als productieve werkverschaffing wenschen te zien beschouwd. Anders waren B. ea W. nu nog niet met dit voorstel gekomen. Het gewoneu loon voor werkloozen zal natuurlijk gelden. Op een vraag van den heer Vienings zegt de voorzitter dat er al een stuk of drie menschen zijn die grond gekocht hebben na den datum van het voorstel. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. De voorz. vindt het jammer dat we hier met zoo'n gering aantal aanwezig zijn. Binnenkort moeten we toch weer vergaderen. De 17e is het aanbesteding. Spreker stelt voor om dit punt eenige weken uit te stellen. Ue heer Goedbloed: Wanneer dan geen verdere stappen gedaan worden. De voorz. Natuurlijk niet. De aan besteding geschiedt trouwens op vier wijzen, voor 3 en 5 jaar en met verlof en met vergunning. De gunning vindt later plaats. De heer de Die wenscht het punt op 't oogenblik te behandelen, het is een materialistische kwestie. De volgende maal kunnen er ook raadsleden weg zijn. Het voorstel van den voorzitter, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 78 stemmen (tegen de heereu de Die, Blaas en Van Paassen). De heer Goedbloed merkte op dat er thans geen beslissing is genomeD, ook niet straks bij de aanbesteding. Daarop moet de nadruk worden ge legd tegenover de belanghebbenden. De heer de Die zegt dat in het Schuttershof ook een graanbeurs zal komen. In verband hiermede was de commissie er voor om de warande op te doeken. Spreker is tot de conclusie gekomen dat de boomen in den tuin eigenlijk de grootste belemmeraars zijn van het licht. Spreker is er voor om een glazen dak op het gebouw te plaatsen en de warande te laten bestaan. De voorzitter wijst op het gebrek aan geld en op de vele noodige her stellingen aan de warande. Het voor het Schuttershof gevoteerde geld is nu reeds broodaoodig. De heer Vienings meent dat de warande wel zeer veel licht wegneemt, dat zal altijd de groote zaal, wanneer die voor graanbeurs wordt ingericht, blijven drukken. De heer de Die repliceert. De voorz.Wil de heer De Die het meerdere bedrag vau f 2400 op de begroeting? Spr. aebt het blijven der warande wel geweascht maar niet noodzakelijk. Spr. weet ook niet waar het geld vandaan moet komen. De heer de Die verklaart dat zijn fractie er wel f 2400 voor over heefr. Het voorstel de Die wordt, verworpen met 73 stemmen (voor de heeren De Die, Blaas en Van Paassen). Het voorstel van B. en W. wordt hierna met dezelfde verhouding aan genomen. De heer de Die zou een s. d. a. p-er op de aanbeveling geplaatst wenschen te zien. De onzen komen voor dit heilig- huisje niet in aanmerking, blijkbaar. Spr. zou, wanneer hij competent was, aanbevelen den heer A. M. Overhof. De voorzzegt dat het Burg. Arm- best. bij deze aanbeveling wel zal hebben gelet op tijd, lust en kennis. Spreker wijst in dit verband op het vele grond bezit, 400 HA., van het Burg. Aimbest Tot lid van het Burg. Armbestuur wordt hierna benoemd de heer Jacob Zaudee met 7 stemmen tegen 3 op den heer Overhof. De heer de Die wijst op het weg nemen der boomen aan de L. P. v. d. Spiegelstraat aan de eene zijde. Het gezicht is nu vriiwel bedorven. Spreker zou ook de andere rij boomen willen wegnemen. De voorz. wijst op de verontwaar diging die dan zou ontstaan. Een rij moest weg. Zeker zijn de andere boomen ziekelijk. Ze zullen voorloopig één jaar blijven staan en daarna zal ic den planttijd worden overwogen om alle maal nieuwe boomen te plaatsen. De heer Goedbloed zou bet jammer vinden als die eene rij schaduwgevende boomen ook wegging. In elk geval, ze leven nog, laat ze leven. De heer de Looff vindt twee rijen nieuwe gelijkgeplante boomen van dezelfde soor; beter. Spreker wijst op den put tu8schen de v.d. Spiegelstraat en den nieuwen weg. De heer de DieWe hebben de gascommissie. De voorz.Waar U ook lid van is,... De heer de Die wenschte een com missie uit den Raad voor den Keurings dienst van Waren, die kan den Raad dan voorlichten. De voorz. zegt dat dit gevraagd zou kunnen worden, maar het zou een commissie uit alle raden van Zeeland moeten zijn. De heer de Die klaagt over de slechte rioleering van Bouwplan II, de keukens stinken. De heer Stieger zegt dat de fout vaak bij de bewoners ligt, dat de riolen niet goed worden schoongehouden. De klacht zal echter aan den heer Rot- huyzen worden overgebracht. De heer de Die vrsagt in verband met de werkloosheid hoe lang B. en W. denken dat er nog werk is, wat B. en W. denken te doen en of er niet een steunregeling moet komen. Dit is geen crisiswerkloosheid, ook dezen zomer zal er nog geen werk zijn. De voorz. antwoordt dat het werk iaderdaad op een eind raakt, er is nog werk voor eenige weken. Binnenkort zal de commissie i.z. de werkloosheid weer bij elkaar geroepen worden en daarna zullen B. en W. met voorstellen bij den Raad kunnen komen. Hierna sloot de voorz. de vergadering. De niet vermelde punten werden zonder discussie aangenomen. Zondag sluiting Apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek voor bet publiek zijn geopend. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 4 Maart, des morgens te half elf, ds Koekebakker. Ver. van Vrijz, Godsdienstigen. Zondagavond 7 uur, zal een gods dienstoefening gehouden worden onder leiding van ds. F. E. van Santen, van Sliedrecht. Beschuitwedstrijd Bij de Woensdag en Donderdag te Middelburg gehouden beschuitwedstrijd voor bakkers uit Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, uitgaande vau deN.V. v/h C. Diederik en Zoon te Rotterdam en wel van beschuit, gebakken met haar Koningsgelei, werd o.a. toegekend een zeer eervolle vermelding aan J. Vltugel en een eervolle vermelding aan A. J. Potter, beiden alhier. Aanrijding. Woensdagmorgen kwamen twee vracht auto's van de Middelburgscbe uodes De Wit en Heuker met elkaar in bot sing op de Kreukelma^kt alhier. De auto van De Wit kreeg schade aan een voorwiel de en stuurinrichting. Het duurde geruimen tijd voordat de auto's weer van elkaar los waren. Een en ander bracht veel publiek op de been. Proces-verbaal is opgemaakt. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Benoemd. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Eindhoven, de heer G. Ruitenbeek, onderwijzer aan de Chr. school te Arnemuiden, vroeger alhier. Veemarkt. Ter markt van 27 Februari 1923 waren aangevoerd 50 biggen, 2 loop- varkens en 2 zeugen. Wijkverpleging. Voor verleende hulp is met dank ontvangen door zuster V. een gift van 10 en van 2 gulden. Aan de weduwe S. heeft hij al zijn gespaard geld, f 500, plus een vol weekloon gegeven. te geven, zoodat hij tocb zijn uitkeeriag kreeg. Wegens oplichting eischte het O.M. 6 maanden gevangenisstraf tegen hem. Waar het geld De volgende opmerkingen werden dezer dagen toegezonden aan de Cen trale Commissie voor Bezuiniging der N. M. v. N. en H. De groote Rechtbanken zijn over stelpt met werk, en als bezuinigings maatregel wil men nu het aantal rechtbanken en rechters inkrimpen. Waarom geen Kantongerechten? Op zoovele is niets te doen. En verder waarom worden toch die tientallen rijks veldwachters op de parketten van de Officieren van Justitie niet opgeruimd P Die menschen zitten daar dag in dag uit niets anders te doen dan pijpjes rooken en van tijd tot tijd eens een explootje uitbrengen, een brief bezor gen of iemand bjj den Officier aan dienen. Op de kleinste rechtbanken zitten drie van deze zich doodverve lende ambtenaren met salarissen van f 1800 tot f 2800, op de grootere zitten er 4, 5, 6,10 en meer Niemand weet, waarvoor al deze menschen daar moeten zijn, dag in dag uit, van jaar tot jaar, totaal versuft door de ver veling. De tuchtscholen zijn symbolen van verkwisting. Millioenen daaraan be steed zijn weggeworpen. Nu staan ze leeg, zooals b.v. het paleis, door ambts villa's omringd, te Haren bij Gronin gen. Kunnen deze gebouwen niet ver kocht worden aan kloosterorden, on der ijsvereenigingen of vereenigingen vcor krankzinnigenverpleging, of iets dergelijks P Hoe het in die opvoedings gestichten toegaat, blijkt b.v. te Avereest. In dit gesticht zijn 260 jon gens opgenomen en voor hunne op voeding zijn 180 ambtenaren aangesteld, dat is voor twee jongens één ambteDaar. Iedere jongen in dat gesticht kost het Rijk jaarlijks f 2500 k f 3000. Yoor het gesticht zijn een paar jaar geleden drie auto's aangekocht voor f 15000 één voor den directeur, één voor den rector, den geestelijke, die te Zwolle woont en eens per week het gesticht bezoekt en één voor de verpleegden om ze van en naar het station te ge leiden. Het gebruik van de auto's komt echter zoo duur, dat dit verbo den werd en nu staan de auto's te verroesten in de garage. Door een ongelukkig toeval heeft een schot een soldaat in een been onder de knie getroffen. Men dacht dat de mitrailleur ont laden was, terwijl er zich nog een patroon in bevond. Op de heide is een voorloopig ver band gelegd, waarna de gewonde naar het hospitaal te Breda is vervoerd. De burgemeester heeft, naar het Dev. Dbld. mededeelt, o.a. geantwoord, niet van plan te zijn een dergelijk schromelijk overdreven artikel etprea Eervol ontslag. Doortrekking straten. Vergunning Schuttershof. Warande Schuttershof. Burgerlijk Armbestuur. Rondvraag. Berouw. De mijnwerker S. die op Vastenavond te Stein een anderen S. met een slagersmes zód verwondde, dat hij aan de gevolgen overleed, heeft zich zijn daad zdo aangetrokken, dat het hem in het hoofd is geslagen en hij thans in het ziekenhuis te Maastricht ligt met hersenvliesontsteking. Aanranding. C. v. d. W., agent van de R.V.S. te Reeuwijk, keerde des avonds uit Zevenhuizen terug met een juist geïnd bedrag groot f 200 aan contanten, bij zich. Op den hoek van den Middelburgschen weg werd hij door 2 gemaskerde mannen overvallen, die hem met een stuk hout bewusteloos sloegen en zich van het geld meester maakten. Na ongeveer 2 unr buiten kennis te hebben gelegen, kon v. d. W. strom pelend zi'n woning bereiken, waar hij echter opnieuw bewusteloos neerviel. De daders zyn onbekend. Het werklooze raadslid. Voor de rechtbank te Rotterdam stond Dins dag terecht de 33-jarige arbeider J. N. Krijgsman, soc.-dem. raadslid te Capelle a/d IJssel. Bekl. was georganiseerd in den Ned, Bond van Metaalbewerkers. Een tijd lang was hij werkloos geweest en als zoodanig genoot hij een onderi steuning nit de werkloozenkas. Toen hij evenwel bij de Holland-Amerika Lijn werk vond, verzuimde hij dit op Door een vrachtauto doodge drukt. Dinsdagmiddag is de chauffeur der firma Key te Tilburg bij bet aan zetten van den motor van den vracht wagen, vermoedelijk daar deze niet was uitgeschakeld, tegen een muur der garage doodgedrukt. Hij werd door een der arbeiders doodgevonden, staande tusschen den vrachtwagen en den muur. Ongeluk bij het schieten. Op de Galdersche heide bii Ginneken is bij het schieten met mitrailleurs een onge luk gebeurd. De vieze slachterij. In den raad van Twello heeft een lid gevraagd of het artikel over de Gelderscbe worst, dat in het Leven gestaan heeft, al dan geen waarheid bevatte. Hij wenschte de meening van den burge meester hierover eens te hooren en keurde het ten zeerste af, dat eeader hulpkeurmeesters den fotoverslaggever in zijn diensttijd had rondgeleid en dergelijke inlichtingen had verstrekt.

Volksblad | 1923 | | pagina 2