So. 19 Eigenaardige ministers. F EU ILL, ETON Een geheimzinnig geval. Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dissdag- en Vrijdagmiddag 32 uesg" te bezorgea bij N.V, Goescbe Courant en Rleeuwens Ross' Drukkers- eu Uitgeversbedrijf. Adverteatiën 10 ct, per regel. Bij cont^acteerea vas minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Adverteatiën. als geboorte-, huwelijks-, vsrjarings-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer das acht regels beslaande, voor den prijs van f 't Is zeker een zeer belangrijke zaak, die nu in onze Tweede Kamer behandeld wordt, namelijk de huur wetten. Daarin wordt onder meer voorgesteld, dat d9 eigenaars van verhuurde woningen het recht zul len hebben, de huren van 1916 met 50 procent, dat is dus met de helft, te verhoogen. Het was te ver wachten, ja, het spreekt wel vanzelf, dat zuIk een wetswijziging vooral zou worden bestreden door hen, die nagenoeg alle crisiswetten (en daar toe beliooren ook de huurwetten) eigenlijk blijvend zouden willen maken; dat zijn de socialisten. Het antwoord, dat minister Aalberse op deze bestrijding gaf, is uiterst merkwaardig. Hij vroeg, „of men één land ter wereld kent, waar de laatste vijf jaren méér voor den woningbouw is gedaan dan hier te lande. Aan voorschotten is 673 millioen besteed, aan premies in 1921 44 millioen en in 1922 22 millioen. In laatstgenoemd jaar zijn vijfenveertigduizend woningen tot stand gekomen, terwijl er vóór den oorlog jaren geweest zijn, waarin dit cijfer niet boven duizend steeg. Niettegenstaande deze zeer groote woningproductie is de regeering door een uiterst voorzichtige woning- politiek erin geslaagd, de kosten van een woning, die tot acht h tienduizend gulden gestegen waren, te doen dalen tot drie drie en een half duizend, ja, tot achtentwintig honderd gulden. Dat de huren zoo gestegen zijn, is de schuld van hen, die veel te hooge winsten en loonen hebben 66 Roman van H. W. Ze wilde de gelukkige zien, die sedert gisteren binnen deze muren woonde, die getuige was geweest van hare ongedurigheid, van baar onbevredigd en rusteloos leven. En zooals ze daar stond, bedenkende wat de meesteischende man meer begeeren kon, klopte haar hart met zulke luide, volle slagen, dat het haar zinnen benevelde. Ze wilde naar buiten in de fris- sche lucht, den geurigen morgen dauw indrinken. Jane moest komen om haar bij haar morgen toilet te helpen, en ze gaf baar daartoe met groote onstuimigheid het bepaald sein „Jane", zoo ontving ze haar, „ik zag je gisteravond niet meer, toen ik alleen naar bed ging. ,/Ik heb niemand te zien gekregen, 't weten te verkrijgen hij woningbouw. Het eenige middel, om de huren te doen dalen, is de prijzen van den nieuwbouw te verlagen en de huren van de bestaande woningen gelijk te maken met die voor de nieuw gebouwde Het ligt in de lyn van de woningpolitiek der regeering, om te streven naar geleidelijke intrekking der huurwetten, die crisiswetten zijn Men gunt aan de huiseigenaars de voorgestelde verhooging der huur nu eenmaal niet. Men beroept zich op loondalingen werkloosheid. Maar is dat nu een redelijk argument, om den huiseigenaar te onthouden, wat hem naar billijkheid toekomt? De huurders moeten het maar lijden, zei de heer Ter Laan. De minister antwoordtde verhuurders zijn altijd de aangesproken personen. Men zou evengoed kunnen beweren, dat de bakkers beneden kostprijs moeten leveren, omdat er loondaling en werkloosheid is. De verdediging van dit wetsont werp is zeker geen aangename taak. Het is veel aangenamer, op te treden als verdediger van de armen en verdrukten. Maar de hoofdvraag iswat is verstandig en wat is recht en billijk Ook de verhuurdt rs zijn Nederlandsche burgers, die rechten hebben. Instandhouding der huurwetten, langer dan noodzakelijk is, beteekent het in de hand werken van den woningnood*. Tot zoover minister Aalberse. Het kan ons nu koud laten, of hij al of niet door anderen, bovenal door den minister van Financiën, zoodanig bewerkt is, dat hij thans ook andere „rechten en billijkheden" erkent dan die van arbeiders. Het Moet voortaan hier in huis anders wordengraaf Sesto zal vandaag komen om me af te halen voor een wandelrit, van welken ik wel eerst laat zal thuis komen. Ik wil miju mooiste rij-kostuum aandoenik wil vandaag heel mooi zijn, mooier dan ooit, want ik voel, dat ik 't zijn kan. Om heel mooi te zijn, moet men gelukkig wezen". Jane, met haar vermoeide gelaats trekken zonder uitdrukking, de slap neerhangende armen over elkaar gevouwen, nauwelyks met het hoofd knikkend, hoorde haar zwijgend aan. Ze wist alles wat de van geluk stralen Ie meesteres haar ze'. Uit verdriet was ze tot diep in den nacht aan 't drinken gebleven en toen op haar bed neergevallen. Als Afra haar in den laten avond mocht missen, vreesde ze toch geen verwijt. Even zwijgend kweet ze zich van haar plicht, toen de gelukkige voor haar toilettafel ging zitten slechts nu en dan wierp ze een schuinschen blik op het stralend gelaat in den spiegel en zette dan met dezelfde onverschilligheid tegen- kan ons slechts verheugen, dat hij ook „de verhuurders als Neder landsche burgers beschouwt, die rechten hebben". Het is onduldbaar, dat slechts één klasse rechten zou hebben, terwijl anderen vrijwel gekneveld werden. Vooral verblijdt het ons ook, dat deze minister nu overtuigd is van de noodzakelijkheid, 003 den dwaas opgevoerden woning bouw met rijkssteun snel te doen eindigen. Als nu minister De Visser ook nog in het schuitje van den heer Aalberse komt, zullen we aardig kunnen opschieten. Maar daar voor vreezen we wel wat. Want eerstgenoemde zweert nog te veel bij papieren beginselen van zijn partij. Ook de minister van Finan cien zit, helaas, veel te veel aan diezelfde party beginselen vast. Was dat niet het geval, dan had hij al lang met kracht moeten aandringen op een ingrijpende wijziging van de onzinnige onderwijswet, die met haar krankzinnigen scholenbouw vlijtig helpt, ons land financieel en geestelyk te gronde te richten. Ja, ook geestelyk Want al die padde stoel-scholen maken het onderwijs en daarmee de geestelijke vorming van ^ns volk niet beter, maar slechter, ondanks de tegengestelde, meer dan dolle beweringen van den mini ter. Waar het maar eenigszins moge lijk is, voeren partybelangen bij de tegenwoordige regeeringslichamen toch den boventoon. Het ontwerp tot wijziging van de wet op de koepokinenting is daarvan weer een ergerlijk staal. Ter wille van zooge naamde gemoedsbezwaren wil de regeering de deur wagenwijd open- over Afra's zenuwachtig ongeduld haren arbeid voort. In haar wit morgengewaad snelde Afra den tuin in. Ze begaf zich naar het paviljoen, waar ze gisteren voor 't eerst ge lukkig was geweestze zwelgde in de herinnering aan dat uur en haar hart klopte verlangend het andere tegen, waarin ze hem zou weerzien. „De heele wereld zal 't heden nog vernemen", lispelde ze, zich in den lagen stoel uitstrekkend. „Ze zal 't vernemen ook hij, door wiens vriendschap ik me zoo lang heb laten tiraniseeren. Ik wil er hem rijkelijk voor beloonen en hij zal 't wel aannemen, wat hy in een eerste opwelling versmaaldde. Hij zelf had me sinds lang met zijn wanhopigen tosstand moeten bekend maken, daar die voor niemand een geheim meer wasmaar hij ver langde meer. Het doet me leed om hem, als ik hem soms aanleiding heb gegeven Ze schudde verdrietig het hoofd, om een gedachte te verjagen, die haar wang eensklaps deed ver- bleeken. zetten voor den intocht derpokken in ons land. Dat wy sedert de verplichte inenting geheel bevrijd zijn gebleven van elke vernielende pokken-epidemie dat in Engeland, waar die verplichting niet bestaat, weer maar eens pokken hesrschen dat deze ziekte vroeger ook in ons land verwoestend huishieldoch, dat alles is voor dweepzieke party- menschen niemendal. Het algemeen belang kan hun weinig schelen. Als hun partij maar gediend wordt, mag de rest der wereld vergaan. De schandelijke, gemeentelijke partijpolitiek te Nijmegen en te Hulst laten we nu maar rusten. Doch we kunnen niet nalaten, onze instemming te betuigen met een uiting van „Het Volk" onder het opschrift„een ergerlijke partij benoeming". Minister Ruys, zegt dit blad, huldigt de opvatting, dat er bij burgemeestersbenoemingen in de eerste plaats voor gezorgd moet worden, dat de politieke over tuiging van den te benoemen man zoo dicht mogelijk staat bij die van de meerderheid der bevolking. En zie, daar benoemt hy tot burge meester van Giethoorn een anti revolutionair, ofschoon by de laatste verkiezing in dit Overijselsche dorp slechts 20 procent van het totaal der stemmen op christelijke partijen werden uitgebracht en bijna 44 procent op socialisten. Volgens ge noemde opvatting van den minister past die man niet op den burge meesterspost van Giethoorn. En dat hij daarop werkelijk misplaatst is, blijkt hieruit, dat hij aan een tooneelvereeniging aldaar verbood, het stuk „Schakels" van Heyermans op te voeren. Waarom werd hy //Ik heb hem nooit het geringste doen blijken van wat op voorkeur geleek Hoe zou ik er toe ge komen zijn hem meer te geven of te toonen Hij hechtte zich aan mijZe kruiste de armen over de borst en boog het hoofd, in gedachten verzinkend, die haar sche nen te verontrusten ,/Ik wil hem nog éénmaal laten roepen hij, myn lieveling, behoeft niets daarvan te weten en als hij 't ver nam, behoefde ik 't toch niet te verhelen men heeft hem zoo dik wijls bij me gezienHij zal zijn verstand wel gebruiken besluiten den raad op te volgen, dien ik hem vroeger reeds heb gegeven, toen ik weer met hem moest samenkomen. Graaf Sesto kent hem niethy beweegt zich in heel andere kringen. Wiedenstein, vertelt men mij, is reeds sinds eenigen tijd uitgesloten van de élite der jonge aristocratie en welk eene aanmatiging mijn h^nd te durven vragen Wordt vervolgd).

Volksblad | 1923 | | pagina 1