NEDERLAND. Uit den Vreemde. het aantal drankgelegenheden, doch wel het getal van diegene waar drank verkoop bijzaak en dus drank misbruik menschelijkerwijs gesproken, uitgesloten is. Voldoet de Raad evenwel aan het verzoek van adressante, dan is er zeer veel kans dat een vergunning moet worden verleend voor een inrichting, waarvan verwacht mag worden dat het drankmisbruik er zal worden be vorderd, m.a.w. het omgekeerde zal worden bereikt van hetgeen adressante in den grond der zaak bedoelt. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad in overweging, het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Door de Besturen van de muziek verenigingen hier ter plaatse wordt verzocht om de thans nog bij het gebouw van het Schuttershof bestaande warande, op te kaappen en te laten bestaan. Door den Raad werd tot opruiming der warande besloten, omdat ze de toetreding van daglicht in de groote zaal op ernstige wijze bemoeilijkt en ze bovendien in bouwvalligeu toestand verkeert. Zal aan het bezwaar wat betreft de lichttoetreding tegemoet worden ge komen, dan is een geheele glasbedek king noodzakelijk, wiarifan de kosten door den Directeur vau Gemeentewerken zijn geraamd op plm, f 2400, B. en W. stellen voor het adres voorloopig voor kennisgeving aan te nemen en over eenige jaren na te gaan in hoever aan de wenschen van adres santen kan worden tegemoet gekomen. In de vacature v&u wijlen J. M. Mol bevelen B. en W. aan 1. dhr. Jacob Zandee Az. (hofstede Klein Frankrijk. 2. dhr. W. Kakebeeke. Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor het examen nuttige handwerken mej. P. C. Koretanje, leerlinge der Vakschool voor Meisjes, alhier. Botsing Te Bussum heeft Zondag een botsing tusschen 2 motorrijders plaats gehad. Een werd op slag gedood, de ander zwaar gewond. dreiging met een revolver genoodzaakt, de bergplaats van zijn geld aan te wijzen. Met medeneming vau 400 gulden, 3 heeren- en 2 dameshorloges zijn de indringers vertrokken. De rechtbank te Middelburg deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen R. A. v. A., 21 jaar, werkman te Koe wacht, beklaagd van medeplichtigheid aan de mishandeling van Thomas Lahau, in September 1922, die aan de gevolgen overleed. Wegens mishande ling den dood tengevolge hebbende, werd van A. veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, zulks overeenkomstig den eisch. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voo? den Handel zijn over de afgeioopen week, eindigende 23 Febr. in Nederland uitgesproken 71 faillissementen tegen 48 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Febr. 1923 656 faillissementen tegenover 374 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De spoorwegmaatschappij heeft een overeenkomst gesloten met de vertegen woordiging van de veilingsvereenigingen Eist en Resteren, waardoor te rekenen van 1 dezer af, een aanzienlijke reduc tie wordt toegestaan voor het vervoer van fruit, groenten en bloemen van deze veilingen in het binnenland. Veischenen is het verslag van den directeur-generaal, hoofd van de afdee- ling volksgezondheid, aan den minister van arbeid, over het jaar 1922, be treffende de financieele controle van woningbouwvereenigingen, werkende met steun uit 's Rijks kas. Het rapport maakt weer melding van verschillende gepleegde onregel matigheden zoo b.v. bij de N.V. Mij. Vreewijk te Rotterdam. De bestudeering van de boeken van Vreewijk en van die van Tuiudorp, alsmede e:n langdurig onderzoek in allerlei papieren, bracht helaas hoogst ongunstige feiten aan het licht. De boekhouding bleek door ingewikkelde oveiboekingen en terugboekingen als het ware ingericht op oneerlijkheden met behoud van den goeden schijn. Bij navraag was telkens niemand daar voor verantwoordelijkmet name de directeur verklaarde herhaaldelijk van ongunstige feiten onkundig te zija. Langen tijd gelukte het daardoor niet een vasten greep in deze duisternis te doen. Ten slotte kwam in den persoon van den hoofdopzichter iemand naar voreu, die aan de justitie moest wor den overgeleverd De feiten, welke hem ten laste zijn gelegd en waarop een veroordeeling is gevolgd, zijn Ie. het valschelijk onderteekenen van meerdere kwitanties; 2e. het gebruik make» van een kwitantie, groot f 17,474, ter ver antwoording van san hem ter hand gestelde gelden, terwijl slechts een betaling van f 10.000 had plaats gehad. Een derde feit, dat hem ten laste werd gelegd, maar dat de rechtbank niet wettig en overtuigend bewezen achtte, was, dat hij een korting van f 2250 welke aan de N.V. Eerste Rotterdamsche Tuindorp ten goede had moeten komen, had aangewend ter gedeeltelijke betaling van een nieuwe carrosserie op zijn auto. Ook op technische misstanden wordt in het rapport gewezen alsmede op te hooge architec'enrekeningen. Een architect bracht aan de bouw vereniging /./St. Willebrordus" te Was senaar ongeveer f 3950 te veel in rekening, aan de bouwvereenigiug //St. Autonius van Padua" te Haarlemmer meer ongeveer f 2000 en aan de bouwvereenigiug „St. Martinus* te Voorburg ongeveer f 3800. Uit een artikel in het Hand. van W. K. over de economische beteekenis van de aardappelcultuur voor ons land, ontleenen we de volgende opmerkingen Van de 900.000 H.A. bouwland waren in 1921 bijna 180.000 H.A. tnet aardappelen bezet, dat is niet minder dan 20 pet. Uit deze verhouding alleen reeds is het groote belang van de aardappelcultuur voor Nederland af te leiden. Wat de oppervlakte betreft wordt de aardappel alleen nog door de rogge ovettroffen, maar dit gewas heeft niet, althans niet in den plantaaidigen vorm, die beteekenis voor onzen export als de aardappel. Hoe reusachtig groot deze uitvoer is, blijkt wanneer we een vergelijking maken tusscheu den aard appel-export uit alle landen der wereld en ons land. De gemiddelde export bedroeg in 1909—1913 mill. K.G. Europa 1647 Wereld 1800 Nederland 365(20 o/0) 1919—1921 mill. K.G. 1165 1486 420(30 Kort nadat om den auto was gebeld, het zal zoowat midderaacht zijn geweest, kwam de snelle wagen dan ook voor en de tocht naar het ziekenhuis ving aan. Het bleef bij den aanvang, want op het Groenewegje bij den Gortmolen bleef de auto die dien dag in verband met de sneeuw heel veel gereden had en ongeveer 80 L. benzine had verbruikt) steken. Alle benzine was op. Onmiddellijk werd een andere auto opgecommandeerd, maar in den wedstrijd tusschen auto en ooievaar behaalde de ooievaar de overwinning. Daar het ernstig met de vrouw gesteld was, haalden eenige omstanders mej. Meyer, verloskundige uit de Koningstraat, er by, die mej. 8. van twee dochtertjes verloste. Mej. Meyer verklaarde zich zeer tevreden over de inrichting van den auto en zeiae, dat zij nog wel ouder veel moeilijker omstandigheden haar hulp had verleend. Het belang van den aardappel- en aardappelmeel-export komt duidelijk uit, wanneer we dezen vergelijken mei dien van andere landbouw-praducten. Wij geven hieronder enkele uitvoer- cijfers waarbij wij in herinnering bren gen, dat de totale uitroer in 1922 heeft beiragen 1221 millioen gulden. Uitvoer van mill, gld mill. gld. 1914 1922 Suiker 51 51 Aardappelen en aardappelmeel 39 32 Boter 38 44 Kaas 24 54 Varkensvleesch 32 20 De heer Zimmerman, heeft in verband met zijn functie te Weenen ontslag gevraagd als burgemeester van Rot terdam. 184 201 De Minister vau Arbeid heeft de volgende circulaire aan de gemeente besturen gericht: De behandeling van aanvragen om uilbetaling van krachtens de Woning» wet verleende voorschotteu ondervindt niet zelden vertraging doordat op de ingezonden rekeningen posten worden aangetroffen, die, bestemd blyken te zijn voor doeleinden waarvoor niet of, gelet op de noodzakelijkheid van strenge bezuiniging, niet meer uil de voorschot ten mag worden geput. Zoo wordt somtijds nog geld gevraagd maar moet betaling geweigerd worden voor kosten van tuinaanleg en beplan ting enz. (behalve van liguster-hagen, die tot afscheiding dienen)winkelbe timmeringen vergaderingen en plech tigheden (eerste steenlegging, kap- plaatsing e.d.) Warande Schuttershof. Burgerlijk Armbestuur. Brand tijdens een raadsver gadering. Dinsdagmiddag werd Wyde- nes nabij Hoorn door eea brand in het Raadhuis bedreigd. De Raadsleden zaten knus de belangen hunner mede burgers te behartigen en genoten volop van de aangeboden sigaren. Halverwege de vergadering had zich echter een kleine menigte voor het Raadhuis ver zameld, kijkende met belangstelling naar den schoorsteen, die buitengewoon veel rook uitliet. De toeschouwers spra ken natuurlijk tot elkander: uWat rooken die kerels daar zeker omdat de tuinderij er zoo goed voorstaat". Doch de veldwachter, die inmiddels eens naar boven was gaan kijken, vond echter een begin van brand. Rappe handen droegen emmers water aan en wisten met moeite erger te voorkomen, terwijl tamelijke schade werd aangericht. De burgemeester stelde echter zooveel vertrouwen in de blusschingslieden, dat deze het een plicht achtte, ook zelfs nu nog de belangen der burgerij voor te staan, en ging met de grootste kalmte ongestoord door met vergaderen, Onveiligheid aan de grens. Zaterdagnacht zijn vier Duitschers de woning van den landbouwer H. in Kotten te Winterswijk binnengedrongen. Zij hebben man, vrouw en kinderen vastgebonden en den boer onder be Opgebracht. Op het dorpsplein te Doorn stond een groepje opgeschoten jongens, met, uaar hun gezichten en de hun omringende sneeuw te oordeelen, vrijgevige bedoelingen. Een politieagent nadert en waarschuwt geen voorbij gangers lastig te vallen. Nauwelijks echter zelf een tiental meters verwijderd, krijgt hij, keurig gericht, een sneeuwbal in den nek. Beangst voor zijn woedende bli eken, reut een jongen van omstreeks acht jaar weg. De politieagent hem na. 't Gaat door verschillende tuineu, totdat het eindelijk aan den sterken arm gelukt op den boosdoener de hand te leggen. Na onderzoek kwam hei er uit hij was het tweede zoontje van 's keizers gemalin. Naar het poort gebouw opgebracht, bleef een flinke berisping niet achterwege.,, De moord te Koewacht. Faillissementen in Nederland. Verminderde vrachtprijzen. Financieele controle van Woning- bouwvereenigingen. Nederland als aardappelland. Tweeling in een auto geboren. Dezer dagen werd mej. S. uit de van Ravesteynstraat te Den Haag verblijd met de geboorte van twee dochtertjes. De omstandigheden, waaronder h°t tweetal ter wereld kwam, waren even wel minder verblijdend. Mej. S. zou, als het gewichtige moment naderde, den Geneeskundigen Dienst laten p- bellen om per auto naar het zieken huis aan den Tapijtweg te worden gebracht, waar zij reeds eenige malen was onderzocht en waar ook de beval ling zou plaats vinden. Een rare. De 26-jarige dienst bode Jantje K. te Ruinerwold, afkomstig uit Ruinen, is als verdacht van oplich ting en bedreiging gevankelijk naar Assen gebrachi. Het meisje schreef o.m. aan geachte ingezetenen van Ruiner wold dreigbrieven van allerlei aard. Als dit of dat gebeurde ot niet ge beurde, zou binnen 24 uur het huis in brand worden gestoken, enz. Ook deed zij valsche familie-advertenties Ontslag aangevraagd. Uitbetaling voorschotten woningwet. Vreeselijk 1 Een meisje te Readliug ten Westen vau Londen deed dezer dagen op haar terugweg uit school een vreeselijke ontdekking. Haar vader, een zekere Jennings, glazen- wasscher van beroep, was nl. van een hooge ladder op het trottoir gevallen, en aan de gevolgen vau den val over leden. Natuurlijk stonden weldra veel menscheu om dit slachtoffer van zyn beroep niemand kende dezen blijkbaar in de buurt vreemden glazenwasscher. Ook zijn dochter bevond zich met haar schoolvriendinnetjes onder de nieuws gierigen. Zij zag den doode, en riep opeens onder tranen uitO, het is mijn pappie, mijn pappie. De gans met de gouden krop. Een boerenvrouw te Invermore (Britsch Columbia) vond op een goeden morgen haar mestgans met een opgezwollen krop dood in het hok liggen. Zij onderzocht de krop en vond daarin.,., stofgoud, ter waarde van 40 dollar. De gans was gemest in een ruimte, waardoor een beekje stroomde en zij had vermoedelijk bij het slobberen korrels en stofgoud binnengekregen, dat door het water van de een of andere „pocket" werd meegevoerd. Natuurlijk kon de vrouw zich niet stilhouden en weldra stroomde het goudlustigen en was de geheele omtrek gr pacht. Men is van plan met kracht te gaan delven, zoodra het voorjaars weer het toelaat.

Volksblad | 1923 | | pagina 2