NEDERLAND. gebaat zou zijn en het publiek eveneens. Maar dat is voor die industrie niet genoeg, zegt de mi nister; ik wil haar, al is het dan maar tijdelijk, veel beter helpen. Wij betwijfelen echter, of de buiten landsche concurrentie na 1 Januari 1924 verdwenen zal zijn. Duurt die langer, dan blijft ook de beperkings- wet en dan blijven de hooge prijzen van het schoeisel (waarschijnlijk aanmerkelijk hooger dan nu even zeer langen tijd. Wij zijn het dan ook geheel eens met de Middel- burgsche courant, die deze week zoo juist schreef: ,/Zeer waar schijnlijk zal ook door andere industrieën-in-de-misère met gelijk recht om zulk een tijdelijke be scherming worden gevraagd, die ook weer slechts deze uitwerking kan hebben, dat de levenskosten in ons land hooger worden. Dat het zooveel industrieën slecht gaat, is een ernstig feit. Maar een kunst matige instandhouding op algemeene kosten, zonder eenig aanwijsbaar vooruitzicht op verbetering, is een niet minder ernstig gedwongen duurder maken van 't leven". Veel beter, ja, onvermijdelijk zal het zijn. dat fabrikanten en industrie-arbei ders van hun verdienste laten vallen, zelfs nog meer, dan wij hiervóór aangaven, om tenminste een ge- ruimen tijd tot misschien de concurrentie minder scherp is ge worden het hoofd boven water l te kunnen houden. Dat is toch ook voor hen, zoowel als voor duizenden anderen, het eenige, wat zij recht hebben te eischen. Het groote publiek mag niet lijden ten behoeve van een veel kleiner aantal. Een dijk doorgestokenIn het in de nabijheid van Eukhuizen gelegen Zwaagdijk ontstond tusschen de inge landen van een binnenpolder een civiele kwestie. Nu is één der dammen, die nende tot waterkeeriug, doorgestoken en is de polder ondergeloopen. De dader is bekend. Scheepsongeval. Aan boord van den 3-mast schoener Prima, onderweg met een lading pek van Manchester naar Cadix, is een ernstig oDgeluk ge beurd. Twee in Groningen thuisbehoo- rende matrozen, Priet en Middel, zijn Vrijdagmiddag overboord geslageu en verdronken. Een aan boord zijnde Por- tugee8che kok werd gewond. Vlammen in sneeuw gedoofd Een dochtertje van den heer D. te Hillegom kwam spelenderwijze te kort bij een brandende kachel, waardoor de kleeren vlamvatten. Op haar geschrei kwamen de huisgenooten toeloopen het kind werd opgenomen en buiten in een hoop sneeuw gerold, waardoor het vuur direct doofde een groot onheil was voorkomen. De spoedig ontboden geneesheer constateerde vele maar gelukkig geen ernstige brand wonden. Verschrikkelijke toestanden. In de nabijheid van Hoogeveen is dezen zomer 'n huisgezin in een koeschuurtje getrokken. De moeder heeft dezer dagen aan het 16de kind het levenslicht re- schonken. Het gezin woont slechts in één ruimte. Ier beschutting voor de koude is een kleed voor den ingang der schuur gespannen. Broekhuis in Italië. De heer W. H. Broekhuis heeft voor zijn terug keer uit Nice in Italië een consortium gevormd, dat zich in verbinding heeft gesteld met Benito Mussolini, teneinde te komen tot de uitgifte van een pre- mieleening, onder staatstoezicht. Een Italiaansch plan is door den heer W. H. Broekhuis ontworpen en door het consortium goedgekeurd. De heer Broekhuis is thans naar Holland ver trokken teneinde begin Maart naar Amerika te gaan met het oog op de opening der bank in Amerika. Het drama in de boschjes van Poot. De instructie in deze zaak is nog steeds niet gesloten, omdat de dader, naar het „VaL* verneemt, vol hardt in zijn weigering, de beweeg reden, die hein dreef, te noemen. Het slachtoffer gaat goed vooruit, maar spreekt nog niet. Zal het wel ooit weer'kunnen spreken? Men weet, dat het vlijmscherpe mes ook de stembanden geducht heeft gehave id. Het wachten is op een zoo ver gevorderd herstel, dat nog eens een confrontatie tusschen de betrokkenen bij het drama kan plaats hebben. Het zwijgen van den dader levert in zijn negatiefheid natuur lijk gelegenheid voor allerlei geruchten. Men doet wijs, daaraan geen waarde te hechten. We hebben reden aan te nemen, dat zij die het meest van het geval afweten, aan een z g. „lustmoord* denken. Onze crimineele geschiedenis is, gelukkig, niet rijk aan dergelijke moorden. De niettemin vrij omvangrijke litteratuur er over verplaatst onsmeer naar Daitsch- land en zuidelijke landen. Dergelijke moorden behoeven volstrekt niet voort te komen uit verzet van het slachtoffer. Vast staat, dat eeu afspraak de inleiding tot de droeve geschiedenis is geweest. Het mes is nog altijd niet gevonden; vermoedelijk werd het in het Verver- sching8kanaal geworpen. Wel staat vast, dat L. een mes mist. Na de bekentenis heeft het vinden van het mes slechts zeer betrekkelijke waarde. Omvergereden. De 18-jarige V., die Zondag naar het sleden aan den Bergweg te Hilversum stond te kijken, werd door een slede omvergereden en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij met een hersenschudding mar het dia- conessenhuis werd vervoerd, waar hij overleden is. Schadelijke pepermuntjes. Te St. Maartensdijk zijn tengevolge van het eten van voor de gezordheid scha delijke pepermuntjes eenige kinderen ongesteld geworden. Een leelijke schadepost Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaandei m is het gebouw der militaire politie, ruim f 10.000 heeft gekost, voor f 1000 verkocht. Vergiftiging. Vrouw Schmi j te Broek-Sittard en haar twee kinder n van vijf en drie jaar zijn na het mid dageten plotseling onwel geworden cn eeu klein uur later overleden. Er wordt gedacht aan vergiftiging door het stoken met z.g. glam, een papachtige brand stof. Dood in den trein gevonden. Bij aankomst van den sneltrein uit Vlissingen is Donderdagavond aan bet station Delftsche Poort te Rotterdam in een coupé dood gevonden de koop man W. T., tijdelijk te Rotterdam verblijf houdende. Twee reizigers, die tegelijk met T. te Vlissingen waren ingesiapt, deelden mede, dat hij tus schen Oudenbosch en Zeverbergen zich nagr de W.C. had begeven en erg lang was weggebleven. De hoofdcon ducteur werd gewaarschuwd en vond hem bewusteloos met het hoofd in de W.C. Nadat hij op een bank was neergelegd, overleed hij korten tijd later. Auto-ongeluk. Een auto kwam in flinke vaart van de richting Soest naar Amersfoort rijden. Behalve den chauffeur zaten er drie personen in. Op de hoogte van de boerderij van H. v. d. Bercht geraakte plotseling het stuur onklaar, waardoor de auto tegen een boom langs den weg opbotste. De inzittenden werden door den schok uit de auto geslingerd. Twee der inzittende heeren kregen een beenbreuk, een kwam met den schrik vrij en de chauffeur liep een nagenoeg gespleten kin op. De auto was geheel vernield de kroon van den boom brak door de botsing af en viel naar beneden. De gewonden weiden door dr. van Dongen behandeld en door passeerende auto's naar het ziekenhuis vervoerd. Rijksklaploopers De rechtbank te Arnhem heeft de instructie wegens oplichting geopend tegen een 7-tal personen uit Doetinchem, die in strijd met de werkelijkheid, verklaard hebben werkloos te zijn en zonder noodzaak gelden in ontvangst hebben genomen van het plaatselijk steuncomité. Wintersport. Te Hilversum kan men over de sneeuw auto's zien rijden met een reeks sleetjes achteraan ge koppeld. Sommige auto's trekken wel 20 sleetjes voort. Een driftig lieer schap. Te Hil versum maakte iemand zich zéé diiftig op schooljongens, die hem met sneeuw- oallen wierpen, dat hij een bijl wierp te midden der kinderen. De 10-jarige knaap B. werd daardoor getroffen. De politie bemoeit zich met dit geval. Ons hooge spoorwegtarief'nBil jet enkele reis Antwerpen-Esschen ko^t 2.80 francs en voor 'n enkele reis van Essehen naar Rozendaal betaald men 2.00 francs. De 6 K, M. op Hollandsch gebied kosten dus zoowat evenveel als 80 K. M. op Belgischen bodem. Of de tarieven der NederI Spoor wegen ook abnormaal hoog staan. Grwt. Zuigelingensterfte. Het over zicht van het Centr. Bur. voor de statistiek vermeldt de volgende tabel voor zuigelingensterfte gestorven beneden bet jaar per 1000 levend geborenen. 1921 1922 Noord-Brabant 116.52 103.89 Gelderland 83.34 76.45 Zuid-Holland 59.21 50.64 Noord-Holland 59.23 48.81 Zeeland 88.19 76.94 Utrecht 67.00 62.37 Friesland 44.22 57.24 Overijsel 78.93 74.86 Groningen 63.95 59,09 Drenthe 70,13 67.30 Limburg 114.13 86.18 Het rijk 76.14 67.31 Sneeuw. Clinge Doorenbos geeft in de //Tel." de volgende omschrijving van sneeuw Een bof voor bezitters van slee en van ar, Een last voor het Spoortreinverkeer in de war, Een ramp voor het paard, dat de hoogte op moet, Een levensbedreiging voor Pa's hoogen hoed, Een waschinvitatie voor jongens op straat, Een straf voor het meisje, dat wan delen gaat, Eeu zware belasting voor alle verkeer, Een Hoofdstuk in onze Stadreinigings- leer, Een kleed voor de Aarde, zoo smet teloos rein, Een reinheid, die weldra een smeerboel zal zijn, Een tref voor de sneeuwpop, die vrool\jk herleeft, Diëet voor den vogel, die vastendag heeft, Een plaag voor het oudje, dat glij vluchten dee, Munilie-depot voor de Spes Patriae, Een echt leuk oud-Nederlandsch win ter idee, Een strop voor een werkloos steun- abonné. De heer M. uit Maaatrieht, die te Luik naar aanleiding van een gesprek ongenoegen kreeg met eenige Walen, is door hen naar buiten gelokt. Eerst trachtte men hem te verdrinken, doch toen dat mislukte, heeft een hunner hem met een revolver j in het hoofd geschoten. In het hos pitaal is de kogel uit de wond ver wijderd. Moord te AntwerpenIn den nacht van Zaterdag op Zondag werd een meisje E. Herremans op haar kamertje in het Schipperskwartier (e Antwerpen vermoord, 's Morgens vond men haar met afgesneden hals. Het is thans uitgemaakt, dat zij het laatst gezien werd met een Hollander uit Breda, die aangehouden is. Indien hij werkelijk den moo d zou hebben bedreven, zou dit gemakkelijk te bewijzen zijn, daar vingerafdrukken in de kamer van den misdaad werden achtergelaten. In het ijs beklemd. De nacht boot mei passagiers en een paar vrachtbooteD, Dinsdagavond van Kam pen vertrokken, de nachtboot en enkele andere schepen van Amsterdam naar Kampen onderweg, zijn alle in het jjs beklemd, vermoedelijk op den Pampus. De postboot KampenEnkhaizen is nog tot Urk gekomen, heeft daar aan gelegd aan een breede ijszoom rondom het eiland en over dat ijs zonder be zwaar haar lading gelost. Wegens zwaar drijfijs is zij met groote moeite naar Kampen teruggekeerd. Bij Monnikendam ligt de zee tot het eiland Marken vol ijs. Onder inbrekers. Dat is een prachtig horloge. Hoeveel heeft je dat gekost Zes maanden gevangenisstraf. Gevolgen der iepenster f te. Het dagelijksch bestuur der Neder- landsche Centrale vereeniging tot be strijding der tuberculose schrijft Er is reeds eenige malen i'b de pers aangeraden, om de door de algemeene iepensterfte opengevallen plaatsen, vooral wat betreft de stadsbeplanting, aan te vullen met platanen. Nu is het bekend, dat sommige platanen, en wel juist het soort dat in ons land het best groeit (Platanus Orientalis), op dc jonge bladeren talrijke, fijne, puntige haartjes dragen. Bij de ontplooiing der bladeren vallen deze haartjes af en worden door de lucht meegevoerd. Zij schijnen een sterk prikkelende werking op de ademhalingsorganen uit te oefe nen en nies- en hoestbuien te kunnen opwekken. De vraag is daarom gewettigd, of het wel aanbeveling verdient, dit soort boomen in grooten getale aan te plan ten. Voor vele menschen met een ge voelig ademhalingsorgaan zon dit tot last en nadeel kunnen zijn. Tot deze moeten zeer zeker ook de longlijders gerekend worden en wij meenden daarom op dit nadeel van de platanen te moeten wijzen. Op vrije, open wegen zullen zij wellicht niet veel kwaad doen, maar in min of meer besloten stadsruimten kunnen zij zeker hinderlijk zijn en vooral zal men het aanbrengen van platanen moeten ver mijden op speelplaatsen van scholen en in kinderspeeltuinen. Bezuiniging. De minister van financiën heeft, naar het Hdbl. meldt, besloten, een onder zoek te laten instellen naar de vraag,- welke maatregelen getroffen zonden kannen worden om te geraken tot een zoo groot mogelijke vermindering van de uitgaven voor het dienstvak der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Afschaffing Registratierecht veilingen. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer vond het wetsontwerp tot afschaffing van het Registratierecht

Volksblad | 1923 | | pagina 2