STADSNIEUWS. trekkingen en sympathieën. Op den duur zelfs zijn ook door den invloed van een partijdige pers leveringen naar landen, welker bevolking niet met ons op heeft, ja nog erger ons wantrouwt, zoo goed als uitgesloten. Geldt dit reeds voor den uitvoer van artikelen, in nog hooger mate geldt het bij een mogelijke landverhuizing. De steun der werklieden-organisaties aan een der beide met elkaar in botsing zijnde partijen kan geen ander gevolg hebben, dan dat de weder partij zulks ten hoogste kwalijk neemt, haar vertrouwen in ons verliest en zonder twijfel bij het doen harer bestellingen hiervan zal doen blijken. Met groote moeite is het na den oorlog gelukt, de natuur lijke afgunst en ontstemming ten opzichte van de neutralen in het algemeen en van ons land in het bijzonder bij de vroegere oorlog voerenden te overwinnen. Het hoofdbestuur van het N.V.V. schijnt hiermee geen rekening te kunnen houden en wenscht ons opnieuw voor dezelfde moeilijkheden te brengen. Keert het niet terug van den weg, dien het nu bewandelt, dan zullen zeker binnenkort nog meer fabrieken bij gebrek aan orders tot stilstand worden gebracht/' Stemmen uit Amerika, van welk land men tusschenkomst hoopt. Bij de beraadslaging in den Senaat over de positie van Amerika ten aanzien van de Europeesche schadevergoe dingen critiseerde de democraat Owen de bezetting van het Ruhr- gebied en drong erop aan, dat de Vereenigde Staten zouden mee werken tot het waarborgen der rechten van het Duitsche volk. De republikein Reed protesteerde tegen elke bemoeiing met de Franschen en verklaarde, dat men bezig was, de oorspronkelijke misdaad van Duitschland te vergeten. Hij her innerde aan de onzijdige houding van de V.S. in het begin van den oorlog en voegde erbij„Waarom kunnen wij in godsnaam thans niet onzijdig blyven, nu deze moorde naars voor hun misdaad boeten De republikein Oddie herinnerde eraan, dat de Duitsche verzekerings maatschappijen na de aardbeving van San Francisco haar aanspra kelijkheid afwezen en betoogde, dat Frankrijk alleen poogde, voldoening te krijgen voor zijn rechtmatige aanspraken. Pluimvee. By de te Bergen op Zoom gehou den pluimveetentoonslelling behaalde onze stadgenoot, de heer A. A. de Vos, een 7den prijs, Volharding. Donderdagavond gaf de gymnastiek vereniging „Volharding" voor haar donateurs eu kunstlievende leden een uitvoering in het „Schuttershof" alhier. De zaal was zeer vol. De voorz., de heer J. J. P. C, Bartelse, herinnerde iu zijn openingswoord aan de Rijkscursussen van Volharding, die ter opleiding in de gymnastiek en die voor leider. Daarna werden een 9-tal gymnastiek- nummers vlot eu correct uitgevoerd onder leiding van den heer M. Drijgers. Wij noemen in 't bijzonder de reien met groep, verlicht door bengaalsch vuur der meisjes, de brugoefeningen der heeren en de stokoefeningen der dames, beide besloten door een fraaie groep. De aanwezigen gaven herhaaldelijk door applaus blijk, het keurige werken op prijs te stellen. Tot slot werd opgevoerd „Het kan Verkeeren" een Propaganda-Blijspel voor de gymnastiek, dat aardig gespeeld werd en waarmede het publiek zich uitstekend amuseerde. Mej. S., de pleeg dochter, kreeg na afloop een tuiltje bloemen, dat alleszins verdiend was. Een gezellig bal besloot dezen wel geslaagden avond, waarop Volharding met voldoening kan terugzien. Vermelding verdienen nog de violist eu de pianist die aardig musiceerden. wijkverpleg1ng. Met bartelijkeu dank ontvingen de beide Wijkzusters voor verleende hulp f 3,f 2,50 en f 1,en voor de uitbreiding van het werk f 2,50. Zondag a.s. eu de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v, d. Hoek voor het publiek zijn geopend. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 4 Februari, des morgens te half elf, Os. J. Koekebakker. Benoemd. Tot Commissaris der Prov. Z. Electr* Mij. is benoemd Mr. J. H. M.Stieger> alhier. Eigen Hulp. Donderdag i Eebruari des avonds 8 uur hield de Werkl. Ver. Eigen Hulp haar jaarvtrgadering in de melk- salon Flora. De vergadering, die slechts matig bezocht was, werd met den ge- bruikelijken nieuwjaarsgroet door den voorzitter geopend. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat in het laatste kwartaal 1922 was ontvangen f 762.89, uitgegeven f 480,60, alzoo een batig saldo van f 282,29. De staud der kas op 30 September was f 5157,14, aldus op 31 Dec. 1922 totaal f 5489,43. Aan ziekengeld was uitgekeerd f 315,25. Voor dereserve- kas was ontvangen f 97,14, uitgegeven f 12,74, alzuo ook een batig saldo van f 84,40, dat is met het kassaldo van 30 Sept. totaal f 476,36V». Daarna werd het jaarverslag behandeld en geheel in orde bevondeu. De totale ontvangsten over 1922 bedroegen f 3640,81 de totale uitgaven f 8187,37, zoodat er een voordeelig saldo was van f 453,44, Aan ziekengeld vras uitgekeerd f 2479,25 genoten door 102 leden. Voor de reservekas bedroegen de ontvangsten f 407,23, en de uit gaven f 580,26 alzoo een nadeelig saldo van f 178,03. Onder deze uitgaven is begrepen een bedrag van f 500, hetwelk is overgedragen aan de zie kenkas, terwijl ook voor f 55,26 aan melk is verstrekt onder de zieken. De vereeniging telt thans 374 leden, 14 buitengewone leden en 13 begunstigers. Na de behandeling van het jaar verslag was aan de orde verkiezing van 5 leden voor de fin. comm. Op voorstel van een der aanwezigen werden deze bij acclamatie herkozen, waarna de vergadering werd gesloten. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag waren aan gevoerd 3 loopvarkens en 36 biggen. Drankbestrijding. Door de afd. „Goes" van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding, is aan den Raad een adres verzondeD, behel zende het verzoek om in de pacht- voorwaarden bij de a.s. verpachting van het Schuttershof deze clausule te doen opnemen, „dat geen sterke drank in lokalen of tuin van het Schuttershof mag worden verkocht of verkrijgbaar gesteld" Door talrijke vereenigingen en kerkeraden wordt dit verzoek krachtig ondersteund en is heden ten Raadhuize gedeponeerd, vergezeld van de volgende adhae3ic- beluigingen1. De Kerkeraad der Nederlandsch Hervormde Kerk. 2. De Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij. 3. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk. 4. De Kerkeraad der Vrije Evangelische Gemeente. 5. De afd, #Goes" van den Bond van Onderwijzers en Onderwijzeressen. 6. De Nationale Christen Geheelonthouders-Vereeniging. 7. De Nederl. VereeD. tot Afschaffing van Alcoholische Dranken. 8. Afd. „Goes" van de Nederlandsche Midder nachtzending. 9. De Gereformeerde JongelingsvereenigingyOpenb.IIilib" 10. Afd. AGoes* van den Christelijken Nederlandschen Meisjesbond. 11. Afd. ,/Goes" Christel. Vrouwenbond". 12. Goesche Christelijke Besturenbond. 13. De Chr. Evangelische Meisjes ver. 14. De Chr. Evangelische Jongelings- Vereeniging. 15. Het Leger des Heils van Goes, 16. Chr. Werkliedenverbond /./Patrimonium", Goes. Verschillende vereenigingeu moeten nog over deze zaak deze week verga deren, en zullen bij aanneming ervaD, wat door sommigen reeds officieus is toegezegd, onverwijld nog hun adhaesie aan den Raad zenden. Het adres is geteekend door de heeren A. M. Wessels en J. Versé. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Voor bovengenoemde ver. hield in haar gebouw op de Turfkade, waarvan de zaal geheel met belangstellenden was gevuld, mej. Pino uit Middelburg een lezing overModerne Religieuse kunst Na ingeleid te zijn door den voorz, der ver., dhr. C. Kloosterman, bepaalde mej. Pino de aandacht van haar gehoor bij twee Kruiswegstaties n.l. die van Toorop en van Servaes. In beide werken is ondanks het groote contrast iu de uitbeelding van het groote ge beuren op Golgotha, waardoor beide kunstenaars elkaar aanvullen, één hoofdgedachtebeiden zijn uitgegaan van God en beiden hebben gegeven de geest, de gedachte. Daarmede zijn zij doorgedrongen tot het diepste leven. Servaes geeft het ontzettend natuur lijke, maar daarachter zit meer, zit iets geweldigs; Toorop geeft het mys terie. Beiden hebben by de uitwerking van hun groote gedachte gezocht naar het goddelijk geheim eu niet om de kunst, maar om God ging het in eerste instantie. Dat geeft aan deze werken het bceiende, het raadselachtige, het is de openbaring van een hoogeren geest, de schepping van een tot wer kelijkheid geworden geloofsgedacht Gaat dit alles voor ons spreken, dan brengen deze staties ons stilheid en esn gevoel van eerbied. In de wereld, die thans bloedt van pile kanten, z'jn de menschen de dragers der zuivere ge dachten, maar wij kunnen er niet altijd aan voldoen. Ons eigenbelang is sterker dan het Godsbelang. D .e staties leeren ons dat het niet Christus is die lijdt, maar dat wij het zijn die lyden. Wij dragen God nog niet ge noeg in onze ziel. En Christus is de brug tusschen God en de menscber. Er is een tragisch contrast tus.chen de wereld en den Goddelijken wil door Jezus' leven is het contr. st on^e- lo3t in een jubeltoon. Johannes regt dat Jezus Christus was het licht dat in de duisternis rcheen, maar de diu„- terni3 nam het niet in zich op. Dat is de tragiek die zich eeuwig herhsali dat de du'stero's het licht nie, o neem 1. De mensch grijpt uaar de zoude ea wendt zich af van Gods wil. Maar de dood van Christus is niet het einde. Hij heeft niet voor niets geleefd. Zijn geest is onder de menschen. Door den geestelijken groei der menschen zal het koninkrijk Gods komen. Daarna werden de lichtbeelden ge geven, waarbij mej. Pino naar voren bracht de gedachte die achter de voor stelling schuilt. Door Toorop's werk gaat de Christus als de lichtende, de menschen hebben Hem de handen gebonden, maar het deert Hem niet, de menschen wijzen Hem af, de hon derdman (de harde practijk) zoowel als de drager van het hoogste recht. Maar later als de honderdman den lij densweg van Christus mee doorleefd heeft, dan gelooft hij. Dit is ook zoo treffend iu de staties van Servaes, te zien hoe de geest van Christus, de stervende, meer en meer overgaat op Simon, die het kruis helpt dragen. De kunstenaar gaf dit weer door de gelijkenis van zijn gelaat met dat van Christus. Simon gaat begrijpen en dan gelooft hy. Toorop geeft dit zelfde ontroerend weer in de statie waarop Veronica neerknielt en het -beeld van den Christus op het doek verschijnt Zijn geest is op haar overgegaan. Dhr. Kloosterman was de tolk van het gehoor, dat met stille aandacht had toegeluisterd, toen hij mej. Pino dank zei voor haar schitterende lezing. Tevens dankte hij dhr. Hoogesteger, die zich veel moeite getroost had om acetyleen te krijgen voor de lantaarn, daar er geen zuurstof was. Ambachtsschool Goes. Donderdagmiddag waren wij in de gelegeuheid gesteld de door het bestuur van de Ver. De Ambachtsschool, Goes, voor het vakonderwijs aangeschafte werktuigen en machinerieën te bezich tigen. Te voren gaf iu de directeurskamer in tegenwoordigheid van de wethouders v. d. Bout en Stieger en de raadsleden de Looff, Vienings en de Die, de voor zitter der ver. mr. Zaaijer een uiteen zetting. Spreker zeide dat, al staat de installatie niet in een nieuw getouw, wat de machinerieën en leermiddelen betreft is de school nu toch up to date. Het bestuur is zeer verheugd dat het peil thans is gebracht in overeenstem ming met de eischen des tijdsde jongens moeten op een goede basis kunnen bouwen ea alles kunnen leeren wat later van hen zal kunnen worden gevraagd. Buiten het ge meentebestuur en het bestuur der Ambachtsschool oji zijn er praatjes rondgegaan over de groote kosten voor het vakonderwijs. Uit de begrootingen kan men nagaan dat de school zoo zuinig mogelijk beheerd wordt. De groote kosten zijn een gevolg van de salarissen welke wettelijk zijn voor geschreven. Wat de kosten der nieuwe machine rieën en werktuigen betreft, deze bedragen f 11000. Daarvan betaalt het Rij'? 70 pCtde gemeente Goes, waar de school is gevestigd 10 pCt. direct terwijl de overige 20 pCt. over Goes eu de buitengemeenten wordt omgeslagen naar het aantal leerlingen. I In totaal zal het Goes 4: f 2000 kosten. Spreker hoopt dus dat de praatjes tegengesproken zullen worden. Op 't oogenblik is de ruimte bekrompen en kunnen er haast geen leerlingen (momenteel zijn 'er 100) meer bij. Spreker hoopt dat er nog eens een behoorlijke ambachtsschool zal komen. Daarna werd onder leiding van den directeur, den heer Engels, een rond gang gemaakt door het gebouw. Iu de afd. machinale houtbewerking (3e leerj.) zagen wij de volgende nieuwe werk tuigen enz. een cirkelzaag, een lint zaag, een vlakbank en een van dikte- ba uk. (Nog niet in werking). In de bankwerkerij (8e kl.) voor machinale ijzerbewerking 3 draaibanken, 1 opgeknapte oude, een boormachine, een freesmachine, een spiraalboor, een slijpmachine en een schaafmachine. Deze werktuigen worden in werking gebracht door een 14, 3 P.K. ruwolie motor. Een en ander is gemonteerd door de leerlingen zelve onder toezicht der leeraren. In de bankwerkerij leerl, le en 2e kl. zagen we nog een nieuwe petroleum- motor 5 P.K., een zaagmachine, een draaibank en een kleine boormachine. Wij zagen de keurige machines in volle werking en het was een lust- de jongelui aan den arbeid te zien. We kregen den indruk dat de Ambachts school met deze aanwinsten is te feliciteeren en dat aan het onderwys bijzondere zorg wordt besteed.j ZoNDAGSLOlTING APOTHEKEN.

Volksblad | 1923 | | pagina 2